De Haarlemsche onderaardsche gangen Des kleuters eeuw. VRIJDAG IS OCTOBER 1937 HAAEEEM'S DAGBIiAD 3 Het resultaat van het verdere on derzoek van Haarlem's Dagblad. Mevrouw N. Klein Sprokkelhorst zoekt een „onderaardsche" bij den toren van het Huis ter Cleef, Mevrouw N. Klein Sprokkelhorst heeft Donderdagmiddag-, in opdracht van Haarlem's Dagblad, haar onderzoek met de wichelroede naar onderaardsche gangen voortgezet. Ook 's middags wer den nog interessante ontdekkingen door haar gedaan. Toen zij 's middags haar tocht staak te om dien hedenmorgen voort te zetten had zij ontdekt: Drie onderaardsche gangen die uit- loopen in de Groote Kerk. No. 1 loopt van den uitersten hoek der bijgebouwen aan de zijde der Oude Groenmarkt bij de Damstraat in de richting der Lange Veerstraat. Vermoe delijk naar het Berkenrodeklooster, dat in die straat bij de Berkenrodesteeg stond. No. 2 van de Groote Kerk naar de Waalsche kerk op het Begijnehof. No. 3 van de Groote Kerk in de rich ting van de Jansstraat. Deze ging in dertijd of naar het vroegere paleis van den Bisschop in de Jansstraat (thans Bisschoppelijk Museum) of naar het St. Jans Convent (Janskerk). Behalve de gang die uit de Groote Kerk naar de Waalsohe kerk loopt werden er in deze laatste kerk nog twee gangen ontdekt. No. 4 uit de Waalsche kerk naar de Bakenessergraoht. Ging die naar het Kasteel van Haarlem dat aan de over zijde der Bakenessergracht stond? No. 5 van de Waalsche kerk naar de Janskerk. No. 6 is een gang die van de achter zijde der Janskerk naar kloostergebou wen aan die zijde der stad liep. Het juiste verloop van die gang is nog niet verder nagegaan. No. 7 een gang van het Huis ter Cleef aan de Kleverlaan naar de stad of het Regulierenklooster aan den Schoter- weg. No. 8 een gang van het Huis ter Cleef in de richting van Bloemendaal. Mis schien liep die naai: het vroegere Kasteel van Brederode. In ons vorig nummer gaven wij reeds een uitvoerige beschrijving van de interessante onderzoekingen die mevrouw N. Klein Sprokkelhorst uit Zeist Donderdagmorgen met haar wichelroede heeft ingesteld. Er was toen, zooals wij reeds schreven, geconstateerd dat van de Groote Kerk uit twee onderaard sche gangen loopen in Noordelijke richting, 's Middags hebben wij den loop van een van deze twee gangen nader nagegaan. De meest Oostelijke gang die de richting van de Waal sche Kerk gaat, loopt onder het magazijn „de Roode Kat" onder de huizen van de Riviervischmarkt. In de Lombardsteeg (een steegje in de Jansstraat naar de L. Begijnestraat) heeft mevrouw Klein Sprokkelhorst de gang weer teruggevonden. Zij loopt daar enkele meters van de Lange Begijnestraat af. Op het Be gijnehof werd de gang opnieuw door het om slaan van de wichelroede aangewezen. Daar loopt hij onmiddellijk naar de ingang van de kerk aan de Zuidzijde. De heer H. J. L. Klein Schiphorst deelde ons mede, dat toen hij vele jaren geleden een nieuw pand bouwde voor den vischhandel van de firma Van der Laan op de Rivier vischmarkt (naast het magazijn „de Roode Kat") onder het oude gebouw een deel van de onderaardsche gang gevonden heeft. Hij schatte de breedte op ongeveer 2 Meter en de hoogte van de gang zelf op ruim 1,75 Meter. Er kon dus in de onderaardsche gangen ge- loopen worden. Dit gedeelte van de gang was zeer sterk gemetseld met een stevig gewelf. Het heeft indertijd nogal moeite gekost om het te sloopen. Uit deze mededeeling- wordt dus het be staan van de onderaardsche gang- bevestigd. Blijkbaar loopt de gang door het voorge deelte van het magazijn de Roode Kat, van daarna af te buigen naar het pand der firma Van der Laan. De vroegere predikant der Waalsche kerk. Ds. F. Ch. Kr af ft, heeft indertijd uit de oude archieven der kerk kunnen opdiepen dat er inderdaad onder de kerk een onderaardsche gang werd ge vonden. Algemeen werd aangenomen dat De deur in het voorportaal der Waalsche Kerk, die aangewezen werd als vermoedelijke ingang der onderaardsche gang. de deur in het kerkportaal (zie teekening) de ingang is geweest tot die gang. Het eigen aardige was evenwel, dat mevrouw Klein Sprokkelhorst op dat punt geen onderaard sche gang kon vinden. Wel kon zij vaststellen dat de gang die bij de-kerkdeur binnen komt dwars door het kerkgebouw loopt en daarna weer verder gaat dwars door de hui zenrij naar de Bakenessergracht. Een wandeling rond de kerk bracht even wel aan het licht, dat er nóg een tweede onderaardsche gang in de Waalsche kerk binnen komt die eindigt onder den toren die aan de Oostzijde der kerk staat. Later kon nog geconstateerd worden, dat die beide gangen in de kerk met elkaar in verbinding- staan. Het is zeer goed mogelijk dat die deur in het voorportaal der kerk dus toch de ingang- tot de beide onderaardsche gangen was, omdat het voor de hand ligt, dat de kelder die achter deze deur ligt in den ouden tijd een verbinding had met de onderaardsche gangen die samenkomen onder den toren. Dit benedengedeelte van den toren is een eigenaardig vertrekje. Eenige oneffenheden in de muren doen veronderstellen dat daar vroeger een of andere uitgang geweest is die dichtgemetseld is geworden. Men kan dus .uit de Waalsche kerk (vroe ger Begijnekerk) niet alleen naar de Groote kerk, maar ook nog naar twee andere kan ten. Een dezer gangen die naar de Bakenesser gracht loopt ging vermoedelijk onder die gracht door naar het oude kasteel van Haar lem dat aan de overzijde van die gracht stond. Daar was de oudste nederzetting van onze stad. Niet alleen stond daar een kasteel maar ook de Bakenesserkerk. Het verdere verloop van die gang konden wij nog niet volgen, maar dat komt bij de verdere onder zoekingen wel aan de beurt. Zooals men weet was de Waalsche kerk vroeger een der oudste R.-K. kerken onzer stad. Om de kerk waren de woningen van de Begijnen. Nu volgden wij de gang die uitmondt in de kerk onder den toren van de Waalsche kerk op het Begijnhof. Deze gang loopt, naai de wichelroede aanwees onder de huizen aan den Westkant van het Begijnehof door om dan weer uit te komen in de Jansstraat en onder de kerk te verdwijnen op de plaats waar de hoofdddeur staat. Zooals men weet is nu in de vroegere Jans kerk het gemeente-archief gevestigd. De ar- chivaresse Mej. Dr. G. H. Kurtz verleende onmiddellijk haar medewerking om in het gebouw zelf een nader onderzoek vast te stellen. De gang bleek te loopen in de onmiddellijke nabijheid van den Noordmuur der oude kerk. Later werd nog een zijgang gevonden die uitkomt op de binnenplaats aan de Zuidzijde der kerk. Waarheen deze gang loopt konden wij nog niet verder onderzoeken, vermoedelijk gaat zij naar een klooster dat in dat deel van de stad stond. Het wordt door historici als het meest waarschijnlijkst aangenomen, dat die oudste nederzetting van Haarlem aan de Oostzijde der Bakenessergracht reeds aanwezig was voor de eigenlijke stad rondom de Groote Markt werd gebouwd. Behalve het kasteel en de Bakenesserkerk stonden daar verschei dene huizen. Later werd op het „Sandt" (Groote Markt) het gebouw gezet dat nu tot Stadhuis is ingericht. Het was aanvankelijk bedoeld als een feestzaal voor de genoodig- den van dë graven van het kasteel. Op het „Sandt" zelf werden in dien tijd groote tournooien (ridderspelen) gehouden. 1 DOTS PAPT IJ 1 KANTOOGOEB. 0 TODENTJE NAAR DE STAD, OF HET REOULieDE^KLOOSTED De onderaardsche gangen in de omgeving van het vroegere Huis ter Kleef aan de Kleverlaan. Mevrouw Klein Sprokkelhorst veronder stelde dat de gang onder de oude Janskerk op ongeveer 8 Meter diepte ligt. Dit klopt met de feiten, want toen verleden jaar in het voorgedeelte der kerk geheid werd om stevigte te hebben voor de zware stellages van het archief, zijn daar betonnen palen van 7 Meter lengte geslagen zonder dat men op iets stuitte. Heden, Vrijdag, zou mevrouw Klein Sprok kelhorst haar onderzoekingen voortzetten. Men zie daarover op de 1ste pagina van dit nummer. Meer magere condens naar Engeland. Naar het Alg. Handelsblad verneemt, het Engelsche invoer-contingent voor magere gecondenseerde melk voor het vierde kalen der-kwartaal verhoogd van 25.000 hundred weight per maand tot 100.000. Hierdoor wordt de uitvoer van het jaar 1935 weer bereikt. De contingenten voor volle condens en poeder zijn niet verhoogd. LEZING OVER KLEURENFOTOGRAFIE. In de Kroonzaal van café-restaurant Brink - mann wordt Dinsdagavond 19 October een lezing gehouden over kleurenfotografie, die georganiseerd wordt door het maandblad ..Kleinbeel-foto". Een lezing, die ongetwijfeld de aandacht zal hebben van hen, die zelf foto grafeeren, of te maken hebben met reclame en druktechniek. Het benedengedeelte van den toren van de Waalsche kerk, waaronder twee onder aardsche gangen samen kwamen. RlVI eQ VISCH MARKT Wethouders van zeven grootste gemeenten bij minister Ronime. Enkele circulaires en brandstoffentoeslag besproken. Op het departement van Sociale Zaken heeft Donderdagochtend op verzoek der gemeentebesturen der zeven grootste gemeenten een bespre king plaats gehad tusschen den mi nister van sociale zaken, prof. mr. C. Romme en de wethouders van sociale zaken dier gemeenten, bij welke con ferentie tegenwoordig waren mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van de werkverschaffing en steunverleening, G. W. F. van Hoeven en Meyer -de Vries, referendarissen der afdeeling werkverschaffing en steunverleening. De onderwerpen, welke op deze con ferentie zijn besproken, zijn de brand stoffentoeslag en de laatste circulaires van den minister, met name betreffen de de spaarregeling en den extra bij slag voor oudere kinderen. De minister heeft toegezegd, de naar voren gebrachte opmerkingen te zullen bestudeeren. Zes jongens rijden een auto in puin Bestuurder was elf jaar oud. Groote schade aangericht. Donderdagmiddag omstreeks zes uur stond een auto van den heer Wierin- ga uit Grijpskerk geparkeerd in de Tuinbouwstraat te Groningen. Twee jongens resp. elf en twaalf jaar oud, stapten op de auto af, openden het portier en namen met vier vriendjes in den wagen plaats. De 11-jarige M. B. uit Groningen wist de auto in beweging te brengen, doch de reis was slechts van korten duur, en de jonge automobilist heeft het dan ook niet verder dan de Tuin bouwstraat gebracht, waar hij eerst de pui van een huis beschadigde* ver volgens een orgel omverreed, eenige rijwielen vernielde en ten slotte nog maals de pui van een woning be werkte. Toen was het afgeloopen. De politie kwam n.l. een' kijkje ne men en nam het zestal mee naar het hoofdbureau, waar de 11-jarige be stuurder werd vastgehouden. De overigen konden naar huis gaan. De auto werd van voren totaal ver nield. TJALKSCHIP DOOR MOTORSCHIP OVERVAREN. Donderdagmiddag omstreeks vier uur is het tjalkschip „Gerdina" nabij de Lekbrug te Vreeswijk overvaren door het motortankschip „Shell 4". Het ongeluk geschiedde doordat de kapitein van de „Shell 4" bij het verlaten van de sluizen, de tjalk niet bemerkt had. De 48- jarige tjalksehipper L. J. van Remmerde uit Tiel, viel met zijn vrouw en twee kinderen over' boord. De schipper wist zich aan het anker vast te grijpen en zich op deze wijze drijvende te houden. De kinderen pakten hun vader vast. doch de vrouw kwam onder het tankschip terecht. Bij het weer bovenkomen werd zij door de bemanning van het tank schip aan boord genomen, evenals de drie andere drenkelingen. Haagsche politie gaat tegen baldadigheid optreden. Strenge instructies aan de agenten. 1 tiooqKOop 2 ZUIDEDZIJBEUK d NOORDER - - 4QR KEPKVOO<jDÊT| KAMER 5 SACRISTy <5 HUISKAMER KOSTERIJ 7 KE.RKERAADSKAMER 8 HEEDENKAhjTOOD. Q O PET) PLAATS 10 SPUITHUIS 110JAAR QELCDEN AFOEBROKtfJ 11 WAAR VROEqtR DE Z.Cp KINKHOEST POMP STOND Op dezen plattegrond der Groote kerk is de loop der onderaardsche gangen in het kerkgebouw aangegeven. Klachten over optreden van de jeugd den laatsten tijd zeer talrijk. Het gaat den laatsten tijd met de Haagsche straatjeugd, althans met een deel daarvan, den verkeerden kant op. Legio is het aantal klach ten, welke dagelijks bij de politie binnenkomt en waarbij de Haagsche burgerij haar nood komt klagen over het ergerlijke en brutale optreden van een deel der lieve straatjeugd, welke haar vrijen tijd blijkbaar niet beter kan besteden dan met straatschenderijen, vuurtjes stoken, plantsoenvernielingen, ruiten ingooien enz. enz. Op alle mogelijke manieren hebben de politie-autoriteiten den laatsten tijd ge tracht hier een einde aan te maken. Hun moeiten de jeugd op het verkeerde van haar houding te wijzen en daarin verandering te brengen, zijn tevergeefsch geweest. De hoofdcommissaris van politie zag zich derhalve genoodzaakt een aantal maatregelen te nemen, welke ten doel hebben het euvel der baldadigheid zoo krachtig mogelijk te bestrij den. Als eerste maatregel is ingevoerd, dat van ieder geconstateerd geval van baldadigheid het hoofd der school van den betrokken bal dadige met het gebeurde in kennis wordt ge steld door middel van 'n door de politie in te vullen formulier. Het schoolhoofd zal den be- wusten leerling over het begane feit ernstig onderhouden of andere maatregelen treffen. Daarnaast zal hij den ouders, een soortge lijk politieformulier doen uitreiken, waardoor zij op de hoogte worden gesteld met de ge dragingen van hun kinderen. De formulieren worden daarna zoowel door het schoolhoofd als door de ouders terugge zonden naar de politie en bij de kinderpolitie verzameld. Indien blijkt, dat dezelfde jeugdige over treder reeds eerder gevallen van baldadigheid op zijn naam heeft staan, zal van het nieuwe feit onherroepelijk proces-verbaal worden op gemaakt. Daarnaast zal de politie in ernstige gevallen van straatschenderij terstond tot het opma ken van een proces-verbaal overgaan, in welke gevallen het waarschuwingsformulier achter wege blijft. Voor minderjarigen die de school niet meer bezoeken worden de formulieren rechtstreeks aan de ouders toegezonden. Zoo noodig zal bij de kinderpolitie tevens worden vastgelegd, welke houding de ouders ten opzichte van de door hun kinderen ge pleegde delicten aannemen. Als tweede maatregel zal op de daarvoor in aanmerking komende uren een extra surveil lance worden ingevoerd. Tenslotte zijn aan het geheele politieperso neel strenge instructies verstrekt ten aanzien .van het optreden tegen het bedoelde euvel. Zaterdag: Collecte! Voor de kleeding, schoeisel, dekking, Is ook nog in dezen tijd, Noodig dat aan hulpverstrekking Volle aandacht wordt gewijd. 't Weer mag nu nog lekker wezen, Strakjes wordt het guur en kil, Velen denken al met vreeze: Brr, de winter is op til. U zult ook in ernst niet meenen, Nu de crisis is gedaan, Kan weer elk op eigen beenen En voor eigen lasten staan. Hulp is steeds nog dringend noodig, Als dus wordt gecollecteerd, Is dat heusch niet overbodig, Maar helaas gemotiveerd. Leven en ook laten leven, Kan als motto gelden hier, Ieder die wat heeft te geven, Geve gul en met plezier. Zatex-dag, in onze straten. Is het op uw munt gemunt, Ook dit jaar zult gij 't niet laten. Geef, zooveel gij geven kunt. Niemand dwingt u, maar men vraagt u, Ieder is volkomen vrij. Maar nietwaar, juist daarom draagt u Gaarne ook uw steentje bij. 'k Hoop dat ik een weerklank wekte, In uw beurs en uw gevoel, Voor de K.S.D. collecte. Kom, Steun Daverend dat doel. P. GASUS. Een dagbad heeft dezer dagen de antwoor den gepubliceerd van jeugdige personen van beiderlei kunne op de vraag „wat beteekent de film voor u?" Die antwoorden zijn ont stellend van wijsheid en eigenwijsheid. En een weekblad heeft enkele maanden her de jeugd gevraagd om haar oordeel over „moeder". Er is (meen ik) wel eens gezegd, dat deze eeuw die van het kind is. Van het kind dat man moet worden en dan onze wereld beter moet maken. Uit die gedachte: de baby van vandaag is de minister of de werklooze van morgen, vloeit die teedere belangstelling voor zijn oor deel voort. Toch gaat die belangstelling mij niet diep genoeg. Tenslotte is het kind van vandaag de baby van gisteren geweest en heeft mi nister Colijn den tijd gekend, dat hij met rammelaar en grooten teen speelde en een speldje op zijn slabbetje droeg met het drin gende verzoek-in-zilver hem niet te kussen. Al speelt hij nu niet meer met dien teen en al behoeft hij nu geen zilveren speldje meer te dragen om de kussen af te weren hij was een dierbaar wiegekind net als u en ik en de groenteboer op den hoek. Dies zij de weetgierigheid der journalis tiek in het vervolg gericht op de bevolking der kleuterklas)es en vrage men d i e haar oordeel. Wat denkt ge van zuurtjes? Wat beteekenen Ot en Sien voor u? Hoe is uw oordeel over Dik Trom. gevulde koeken, de autarkie en het type Douglas? Houdt ge van uw papa? Wat beteekent Garbo voor je, m'n jongen? En wie heb je liever op schoot: Hansje Teddybeer of Shirley Temple? Zoo heeft nu ook een dagblad dat altijd alleen voor groote menschen geschreven is onder het motto ..het snotneusje van van daag kan de abonné van overmorgen zijn" een jeugdib ij voegsel ingesteld, dat het kin derlijk gemoed verblijdt met beschouwingen over de internationale politiek, de wonderen der techniek en andere wetenswaardighe den. Niet meer Thijs IJs en de Zestien Zon dige Zeemeerminnen, niet meer Bruintje Beer en de Oude Vieze Meneer, niet meer „Hoe kleine Jan den veldwachter aan den Baard Trok", en „Hoe je zelf een Leuk Ananaspuddinkje Klodderen Kunt", maar: wereldpolitiek en Van Benito en Britsch Bulletje Boonestaak of De Onbekende Duik boot Gaat Zoo Lang te Water tot zij Zinkt, of Kleine Marianne en Haar Roode Frontje. De jeugd dient op een der jeugd passende wijze ingeschaked te worden in het produc tieproces der menschheidsproblemen. Kleine Ko van tante Jo dient te beseffen, dat hoepelen en knikkeren kinderspul is. En Peuterige Piet van tante Miet moet begrijpen, dat Pietje Bell flauwe kost is en de Mythen van Rosenberg mannenlectuur. En wat komt de wereld er mee vooruit, dat de grootvader van eergisteren zijn teenen in zijn mond trachtte te wurmen in stede van zich te bekwamen in de theorie der meer waarde en de plaats, die het zelfbestem- mingsrecht des zelfgenoegzamen huismans in het economisch bestel van het bronzen tijdpei-k innam? Haalt de jeugd uit haar zorgeloosheid en werpt haar in den baaierd der maatschappij. Misschien zal zij er u niet dankbaar voor zijn, doch is sentimentaliteit niet een ver ouderd begrip? Mr. E. ELLAS. Ernstig ongeluk door baldadig heid. Motorrijder levensgevaarlijk gewond door botsing met een over den weg gespannen draad. Donderdagmiddag is te Nieuwe Niedorp een ernstig motorfietsongc- luk gebeurd, waarvan de controleur van de malariabestrijding, de heer Jansen uit Alkmaar, het slachtoffer is geworden. De heer Jansen reed tegen een ijzeren draad, welke een jongen, die wel meer dolle streken uithaalt, over den weg had gespannen. De draad verwarde zich om het motor rijwiel, waardoor de berijder tegen den grond viel en erjistig werd ge wond. Hij werd binnengebracht bij een wijkverpleegster, waarop twee dokters de eerste hulp hebben ver leend. Hij is in het Centraal Zieken huis te Alkmaar opgenomen, waar Donderdagavond voor zijn leven werd gevreesd. EXAMENS. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam i geslaagd voor het candidaats-examen in de economische wetenschappen, de heer J J Voogd

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5