NA VIJF PARTIJEN. W" ®s Euwe boekt een tweede succes. Thans in een niet-Slavische partij. ül S8§ 4 4 1 4 4 if IIP Êi Hg mm 3? JEC0VIT0L De goede conditie der kampioenen VRIJDAG IS OCTOBER 1937 HA" ARE EM'S DAGBEAD SCHAAK WERELDKAMPIOENSCHAP Aljechin verloor een stuk. Kort na het afbreken, de vijfde partij gewonnen gegeven. In de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage begon Donderdagavond de vijf de partij van de match EuweAljechin om het wereldkampioenschap schaken. Het ver slag hiervan voor het A. N. P., verzorgd door Lod. Prins, luidt als volgt: Wit: Euwe. Zwart: Aljechin. 1. d2d4 d7d5 2. c2c4 d5xc4 Zoo vergankelijk is de glorie, ook van een variant. Na vier partijen Slavische verdedi ging in verschillende vormen, moet deze veel besproken opening eindelijk eens plaats ma ken voor het reeds veel eerder verwachte aangenomen damegambiet. En ook over deze speelwijze waren de debatten nog niet geslo ten. Men moet dus vaststellen, dat deze match de schaaktheorie eveneens aanzienlijk ver rijkt men zou echter ook kunnen zeggen: aan eenige theoretische „waarheden" voorloo- pig geweldige klappen toebrengt 3. Pgl—f3 a7a6 4. e2e3 Pg8—f6 5. Lflxc4 e7e6 6 0—0 c7c5 7. Ddl—^e2 Pb 8c6 8. Pblc3 Daar de huidige schaaktheorie dikwijls in de eerste 25 zetten voorziet, is een „noviteit" niet noodzakelijkerwijze vóór den tienden zet aan de orde. De thans bereikte stelling is nog overbekend en niet in de laatste plaats hebben de wereldkampioen en zijn uitdager er in vele hunner partijen mede te maken ge had. Zooals bekend, is Wit's 8ste zet geen pion-offer, daar na 8Cd4: de zet Tdl oogenblikkelijk den pion terugverovert. 8b7b5 9. Lc4b3 Lf8e7 Wordt Aljechin door een zeker bijgeloof tot dezen zet bewogen, of heeft hij grondiger re denen om den gebruikelijken zet Lb7 achter wege te laten? Door den tekstzet gaat een tempo verloren, zijn eenige aanbeveling zou dus moeten bestaan in het feit, dat Rellstab dit jaar te Kemeri Reshevsky versloeg in een partij, welke op de hier bedoelde wijze werd geopend. 10. d4xc5 Le7xc5 11. e3e4 Na de theorie komt de practijk: de witte troepen zetten zich in beweging, ten einde met e4e5 een aanval voor te bereiden. Wil Zwart dit met e6e5 verhinderen (dat ligt feitelijk voor de hand omdat daardoor ook de op c8 gebleven looper beter tot zijn recht zou komen), dan heeft hij rekening te hou den met bezwaren tengevolge van de verzwak king van veld d5. Bijvoorbeeld 11e5 12. Lg5 met prachtig spel voor Wit krach tens de dreiging Pd5. Eerst moet dus de las tige rossinant op c3 worden verjaagd. 1 1b5b4 Maar ook deze zet heeft zijn bezwaren. 12. e4e5 Voor de galerij zijn Euwe en Aljechin wer kelijk geknipte tegenstanders: zoodra de één een zet doet met agressieve tendens, voelt de ander zich geroepen, met 'n zoo gewelddadig mogelijke tegenactie voor den dag te komen. De veelbeproefde theorie is nog nauwelijks achter den rug en reeds heeft de zaal haar aanleiding tot opgewonden gegons, zoo typee rend voor de plotseling gespannen geworden situatie. Naast den tekstzet kwam ook Pd4 zoowel als Dc4 in aanmerking, maar vooral ten aanzien van den laatsten zet geldt: de dreiging is effectiever dan haar uitvoering, niet te verwarren met: het middel is erger dan de kwaal, hetgeen misschien eerder van Aljechin's elfden zet kan worden beweerd. Duidelijk is in ieder geval, dat Zwart thans na a ook b moet zeggen, want zetten met Pf6 zijn wegens Pc3—e4, gevolgd door Td.1 enz., verboden. 1 2b4xc3 13. e5xf6 g7xf6 Na 13Df6: is 14. Dc4 zelfs vrijwel beslissend: 14. Dc4, Cb2: (De7, Le3!, 15. Lb2: Db2:, 16. Dc5: met overweldigenden aanval, daar Zwart niet tot de rochade komt, waar uit weer eens moge blijken, dat een enkel tempo ook in de opening niet kan worden verwaarloosd. (Zie opmerking bij zet 9 van Zwart) 14. De4c4 Dd8b6 Gedwongen (14De7?, Le3en 14. Cb2:, 15. Lb2:, Db6, Lf6:, enz.) 15. Dc4xc3 Pc6d4 Tegen de dreiging Lh6 en Tel is feitelijk niets doeltreffends te vinden. 16. Pf3xd4 Lc5xd4 17. Lb3—a4-b Ke8—e7 16Ld7, dan Ld7:+, Kd7:, Tdl, e5, Le3, enz,, of: 16Kf8, 17. Lh6+, enz. 18. Lel—e3! De weerlegging van Zwart's niet al te be trouwbare speelwijze wordt krachtig voort gezet. 18Ld4xc3? Een noodlottige misgreep, die deze voor Zwart reeds precaire stelling nauwelijks meer kan verdragen. Weliswaar ziet e5 er niet veel belovend uit wegens Ld4:, Dd4:, Dc7 enz. (Kf8, Lc6)maar toch moest de looper wor den gehandhaafd en wel met 18Td8, waarna Zwart althans kan blijven vechten. Op 19. Tfdl volgt dan wel e5. (niet Lc3:, Lb6:, Tdl:-)-, Tdl:, dreigt Lb4 mat Lb4, Lc6, Tb8, Lc7. enz.). 19. Le3Xb6 Lc3—e5 Inderdaad. Zwart kan n.l. niet op b2 slaan wegens Lc5+, Kd8, Tbl, Le5, f4, en de looper gaat verloren wegens de dreiging Tfdl+ en Ld6. 20. Tal—dl Met de geweldige dreiging Lc5 20Ke7—f8 Praai is de voortzetting Ld6, Td6:!, Kd6:,i Tdl Ke5, Lc2Kf4, h4!, Kg4, Td4-|-, Kh5, Ldl+, Kh6, Tg4 en wint (Le3). En ook: 20f6f5 faalt op f4, Lb2:, Lc5+, Kf6, Tf2, Lc3 (Tb8, Tb2: en Ld4+), Tc2, enz. 21. f2—f4 Le5Xb2 22. Tfl—f3! Er dreigt, behalve Td8+ ook Tg3 en dan is er tegen Lc5 geen kruid gewassen. Zwart is reddeloos. 22Lc8b7 23. Tf3—g3 Lb2—a3 Wanhoop. Er is trouwens geen verdediging. meer. want Tc8 wordt beantwoord met Td8 Ke7, (Td8:dan Lc5 en mat), Th8:, Th8:, Lc5 Kd8, Tb3, enz. 24. Tg3Xa3 Th8—g8 25. Ta3e3 Tg8Xg3 26. h2Xg3 Lb7d5 Al het overige behoeft geen commentaar. Grootere voorsprong dan één stuk heeft een wereldkampioen niet noodig om te winnen. 27. La4b3 Ld5Xb3 28. a2Xb3 Kf8—e8 29. b3b4 Ta8b8 30. Lb6—c5 Tb8c8 31. Tdl—al Tc8c6 32. Kgl—f2 f6—f5 33. Kf2e3 f7—f6 34. Ke3d4 Ke8—f7 35. Kd4c4 Kf7—g6 36. Tal—dl Kg6h5 37. Tdl—d6 Tc6Xd6 38. Lc5Xd6 Kh5—g4 39. Ld6e7 Kg4Xg3 40. Le7Xf6 Kg3Xf4 Dr. Euwe gaf hier zijn zet in couvert af, doch maakte dien dadelijk bekend: 41. Kc4c5, xoaama Dr. Aljechin opgaf. De looper kan tegen een der zwarte pion nen worden geofferd. De witte koning verovert den a-pion intusschen en daarna loopt de b- pion door. De slotstand luidde: mm ¥0 9/ m -■ 9 Nabeschouwing. De spanning in de eerste vier partijen cul mineerde in de sensatie van de vijfde partij. Want het is ditmaal niet een strijd met wis selende kansen geworden, doch veeleer een wanhopige poging van Aljechin om het lot te ontgaan, dat feitelijk al sinds den vijftienden zet voor hem bestemd scheen te zijn. Nadat de ex-kampioen een reeds minder gunstigen variant van het aangenomen dame gambiet (dus ditmaal geen Slavische verde diging) had gekozen, zette hij een voorbarig initiatief in, waarvan Euwe spoedig op even krachtige als eenvoudige wijze de incorrect heid aantoonde. Toen de uitdager ten over vloede de kansrijkste verdediging miste, won Euwe, na schitterend, subtiel spel een stuk (dat geschiedde reeds op den 24sten zet), doch hij moest nog tot den veertigsten zet verder spelen, daar Aljechin blijkbaar geen aanlei ding kon vinden, de partij op te geven. Eerst toen de zitting geëindigd was en Alje chin geruimen tijd, onder hevige spanning van het publiek, met zijn secondant Eliskases had geanaliseerd, gaf hij Dr. Euwe de hand, ten teeken, dat hij den strijd staakte. Het applaus, dat daarop wilde losbarsten, werd door Euwe met een handgebaar tot zwij gen gebracht. DE ZESDE PARTIJ. De zesde partij, die op initiatief van de Directie vaxï Haarlem's Dagblad Zaterdag avond in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem gespeeld xoordt, begint te zeven uur. Voorspoedig opgr< (link on stork? Dan vHol, do goijkte L« (Adv. Ingez. Med.) S. Reshevsky. De wereldkampioen op dreef. Aljechin week van het programma af en koos het aangenomen damegambiet. Hij be handelde deze verdediging echter niet op zijn best. Het aangenomen damegambiet eischt groote nauwkeurigheid. Euwe's weerlegging met zijn gewone élan van den door Aljechin gekozen variant was buitengewoon fraai! De elfde zet van Zwart was overijld en niet voldoende door dacht, zooalsc mijn analyses aantoonen. Dr. Euwe manoeuvreerde handig met zijn figuren en na dameruil omsingelde hij den vijandelij ken Koning. Elk gedeelte der partij werd door den wereld kampioen exact behandeld; Aljechin kreeg eenvoudig geen kans. De partij in vogelvlucht. De volgende zetten geven mij aanleiding tot eenig commentaar: 9. Lf8e7 Zwart heeft goede kansen om tot gelijk spel te komen met 9Lc8b6. Indien wit speelt 10. Tfl—dl, Dd8—b6; 11. d4—d5, e6xd5; 12. e3—e4 (Pc3xd5, Pf6xd5; 13. Lb3xd5 Lf8el gevolgd door rochade en zwart heeft geëgaliseerd), 000 en de stelling is uiterst moeilijk voor beide zijden. 11. b5—b4? Dit verliest een belangrijk tempo voor Zwart, terwijl Wit in staat gesteld wordt zijn stukken te ontwikkelen. Hier was misschien ites beter 11Pf6—d7; 12. e4—e5. h7h6; 13. Pc3e4, 00 en ofschoon hij slechter staat kan Zwart zich nog verdedigen 12. e4e5! Door dezen zet verkrijgt Wit het betere spel. 12. De2c4 ziet er goed uit, doch gaat niet op wegens 12Pf6d7; 13. Pc3a4, Pc6a5 en Zwart heeft zich eenigermate be vrijd uit zijn moeilijkheden. 12. b4xc3 Zwart's stelling is hier reeds uitermate moeilijk te verdedigen. Op 12. Pf6d5 volgt 13. De2c4 met pionwinst. Indien 12. Pf6d7 zoo volgt 13. Pc3e4 en Wit heeft een zeer goed spel. 18. 1k14xc3. 18. Ld4xe3 is gunstig voor Wit. Wit vervolgt met 19. f2xe3, e6e5; 20. Dc3a3-t, Ke7d8; 21. Tfl—dl Kd8c722. Tal—cl-f, Kc7—b8 (Kc7b7 dan La4c6-f); 23. Tclc6 en Zwart's positie is hopeloos. 20. Ke7—f8 Zwart Veeft geen goede verdediging tot zijn beschikking. Indien 20f6f5; 21. f2—f4, Le5xb2; 22. La4—c6, Ta&—b8; 23. Lb6a7 en Zwart kan de partij niet houden. De rest is techniek. MOTORSPORT. VIJF NIEUWE WERELDRECORDS VAN TARUFFI. Gemiddelde unrsnelheid van meer dan 272 K.M. MILAAN, 14 October (A. N. P.) De Ita- liaansche motorrenner Pietro Taruffi, die op 2 October j.l. een aantal nieuwe wereldre cords heeft gevestigd, heeft met zijn 500 cc Gilera-motor op de Autostrada tusschen Ber gamo en Brescia wederom pogingen gedaan, welke met vijf nieuwe wereldrecords zijn be kroond Taruffi legde den mijl met vliegenden start af met een gemiddelde uursnelheid van 272.064 K.m., waarmede hij niet alleen het wereldrecord in de 500 cc klasse, maar ook die in de 750 en 1000 cc klasse op zijn naam bracht. De wereldrecords stonden tot nu toe op naam van den Duitscher Henne (500 en 750 cc klasse) met een gemiddelde uursnel heid van 262.750 K.M. en op naam van den Engelschman Fernihough (1000 cc klasse), die met zijn Brough Superior op 19 April j.l. te Gyon een gemiddelde snelheid van onge veer 271 K.M. had behaald. Bij een tweeden rit verbeterde Taruffi ook nog het wereldrecord over 1 K.M. met staan- den start in de 500 cc klasse met een gemid delde uursnelheid van 149.625 K.M. Dit record was eveneens in het bezit van Henne met een gemiddelde uursnelheid van 147.021 K.M. Tenslotte vestigde de Italiaansche renner een vijfde wereldrecord in de 500 cc klasse door den kilometer met vliegenden start te rijden met een gemiddelde uursnelheid van 272.064 K.M., met dezelfde snelheid dus, waar mede hij den mijl aflegde. Het oude record stond weer op naam van Henne met een ge middelde snelheid van 272.006 K.M. oer uur. Taruffi bracht met deze laatste prestatie echter niet het wereldrecord over 1 K.M. met vliegenden start in de 1000 cc klasse op zijn naam, daar Fernihough met zijn gestroom lijnde Brough Superior nabij Boedapest reeds een gemiddelde uursnelheid van 273.244 K.M. had gehaald. Euwe—A ljech in. KORFBAL. HAARL KORFBALBOND ADSPIRANTEN-AFDEELING. Wedstrijden voor Zaterdag. Zaterdagmiddag komen weer ruim honderd jongens en meisjes in het veld om elkaar te bestrijden. In de drie af deelingen komt na een maandje het verschil in krachtsverhou ding eenigszins tot uiting. Natuurlijk laat zich van een eindstand nog niet veel zeggen hoewel reeds nu enkele adspirant-twaalftallen de smaak beet hebben en er goed voor staan. In de le klasse gaat Patrimonium 1 aan de kop en zal Haarlem 1, dat naar Hillegom trekt zeker goed partij geven. Een derde over winning voor de Bollenjeugd is heel goed mogelijk. De 2e klasse geeft drie wedstrijden. Haar lem 2 ontvangt de Zwaluwen. Beide twaalf tallen speelden drie wedstrijden. De vogels verzammelden vijf, Haarlem drie punten. Doch thuis kan de Haarlem-jeugd haar schade in halen. Met 16 doelpunten voor en drie tegen lijkt het er op, dat ze wel doelen kunnen. Animo, dat in vier ontmoetingen zeven pun ten veroverde moet op eigen "veld gemakke lijk van Patrimonium 2 kunnen, winnen. De reserve Hillegommertjes wisten in drie wedstrijden niet één punt te verkrijgen. Meerlebosch 1 gaat naar T.H.B. Veel ver schillen deze ploegen waarschijnlijk niet. In 3 ontvangt Meerlebosch. 2 de jonge Santpoorters, 't Is de eerste wedstrijd die S.V. 2 zal spelen; de eerste wonnen ze regle mentair. VOETBAL. E. D. O.—D. O. S. Men schrijft ons: Mede in verband met het uitstellen van den wedstrijd Zeeburgia—R. C. H„ bestaat er, vooral van R. C. H.-zijde, groote belangstel ling voor den belangrijken wedstrijd E. D. O. D. O. S. Reeds nu blijkt uit den voorver koop, dat het weer druk zal worden in het Noord-er Sportpark; het is een verheugend verschijnusel, dat het publiek wil medewer ken om een vlotte regeling bij de loketten mogelijk te maken. De belangstelling gaat vooral uit naar de verrichtingen van het on geslagen D. O. S., doch in het bijzonder naar Dumortier (D.O.S.) en Timmerman (E.D.O.), die beiden zijn uitgenoodigd, aan deti-taining van het Nederlandsch Elftal deel te nemen. Werkloozenkaarten zijn op vertoon van stem pelkaart en Bondsboekje, bij voorverkoop en aan het terrein verkrijgbaar. WEDSTRIJDPROGRAMMA VOOR ZATERDAG 16 OCTOBER 1937. Zaterdag- competitie. Afd. A. Tweede Jeugd—Telefonia, 3 uur S. de Boer. Kennemerland 2V.G.S. 3 uur P. Tiggeloven Kennemerland 1—V.J.B. 3 uur Chr. Klerk JohezV.V.LT. 3 uur, H. J. Boeree Afd. B. Z.S.V.Kennemerland 3 3 u. L. C. M. v. d. 'Ven V.VJ3.VE.W 3 uur A. v. d. Wiel WIJ 2—Kennemerland 4 3 uur O J. M. van Waveren. SIZOV.VE.A. 3.30 uur A. C. J. Crombeen. Afd. C. V.J.B. 2Kennemerland 6, 3 uur, J. P. Bi ei-man. V.E.W. 2Kennemerland 7, 3 uur P. A. W de Rooy. V.G.S. 2SIZO 2 3 uur, A. Zomer Jr. Kennemerland 5—Johez 2 2.30 uur, E. W. Boswinkel. V.S.V. verschijnt met: Michel. Broek, Rechsteiner, Van Os, De Vries, Van Osch, Heins. Balvers, Van der Lugt. Sterk, Teeling. D.H.C.—STORMVOGELS. Stormvogels vertrekt als volgt: Hollenberg. Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Tol, Wilderom, Van Pel, Schooii, Prins, Woudenbei'g, Opbergen. BLAUW WIT 3—V. S. V. 2. V. S. V. beschikt over: Demmers, Van der Gevel, Voet. De Boer, Glas, Kunst, Karrelbeld, Bot, Döring, Michel, Karton, STORMVOGELS 2—A. F. C. 2. Stormvogels 2 heeft het volgende elftal: Akkerman. Jongsma, Groen, Heilig, Van Dongen, Van der Velde, Kuyper, Schipper, Verdam, Van Riemsdijk, Van der Laan. UIT den aard der zaak is er na vijf (van de dertig), partijen nog niet zoo heel veel te zeggen over het waarschijnlijke vei'loop van den grooten schaakstrijd wanneer men zich tenminste niet wil wagen aan voorspellingen die toch niet uitkomen. Wat voor de ver schillende soorten van psychologie in het algemeen geldt, nl. dat het veel beter is ach teraf te verklaren dan te voorspellen, is voor de schaakpsychologie wel zeer in het bijzon der waar. Wij zullen daarom dit onderwei-p maar niet aanroeren, daarmee kunnen we beter wachten tot er wat meer gebeurd is. Dat lijkt misschien een beetje goedkoop, maar tenslotte moet men toch wat materiaal hebben. Trouwens, als men weet, hoe het in werkelijkheid gekomen is, dan is daarmee nog lang niet uitgemaakt, waarom het juist zóó gekomen is. In ieder geval zijn er naar aanleiding van deze eerste vijf partijen al genoeg andere dingen te bespreken. In de eerste plaats de conditie der spelers. Dr. Euwe heeft van de beide rivalen tot dusverre het meeste gepresteerd, want hij is, afgezien van de tweede partij, bij alle ont moetingen in het voordeel geweest. Zijn spel is, evenals in de tournooien, waaraan hij den laatsten tijd heeft deelgenomen, vast, rustig en overtuigend. In de twee jaren van zijn wereldkampioenschap is hij nog sterker gaan spelen dan hij al deed, zelfbewuster, gemak kelijker vooral, dan in 1936. Voor Dr. Euwe zelf was, zooals men wel licht weet, zijn verovering van den wereld titel een zeer groote verrassing. Zooals hij het onlangs uitdrukte, begreep hij in het be gin niet hoe zoo'n knoeier wereldkampioen kon worden! Aanvankelijk verkeerde hij in de meening, dat hij zulke topprestaties als de 20ste, de 21ste én de 26ste partij alleen maar kon leveren, wanneer hij zich tot het alleruiterste inspande, bij een bovenmen- schelijke concentratie, die kunstmatig in het leven geroepen en gehouden werd door dieet, koude douches en tientallen koppen koffie terwijl in werkelijkheid zijn vooruitgang moest worden opgevat als de laatste groei- phase tot vollen wasdom van zijn stijl. Dat die bijzondere lichamelijke voorzorgen heele- maal niet essentieel waren, bleek in den Duitschen vierkamp met Aljechin, Bogolux- bow en Samisch, en later in Stockholm, toen hij dit alles achterwege liet en er van een schadelijken invloed op zijn spel niets te be speuren viel. Integendeel, het gevolg was, dat zijn denken van een al te hoogen druk bevrijd was en dus beter, natuurlijker func tioneerde de „aandachtskramp" was van de baan, en het was nu mogelijk de ideale, natuui'lijke instelling te vinden; waarbij men het gemakkelijkst schaakt. Iedere zet, ieder plan moet den schaker tenslotte op de een of andere manier „invallen", ergo moet men daarvoor openstaan, dus in ieder geval niet al te krampachtig geconcentreei'd achter het bord zitten. Dat de wereldkampioen in Stockholm ook eenige minder goede resultaten heeft ge boekt, kan geheel worden toegeschreven aan den vreeselijken blunder tegen Lilienthal en blunders komen vrijwel alleen voor in ge vallen van vermoeidheid. Nu zal in deze match niet zoo gauw sprake zijn van ver moeidheid. omdat men slechts drie partijen per week speelt, tegen b.v. drie per twee da gen in een landentournooi. Vandaar dat het me niet waarschijnlijk lijkt, dat Euwe hier een dergelijke inzinking als in Stockholm zal krijgen. Intusschen had iedereen wel van tevoren verwacht, dat Euwe in voox-treffelijke condi tie zou zijn minder zeker was dit echter voor Aljechin. Wel wist iedereen, dat hij zich grondig' had voorbereid misschien alleen met naar verhouding teveel yoghurt en te weinig schaakvarianten! maar tenslotte was zijn positie van gevallen vorst van dien aai-d, dat niemand zich er erg over vei-wonderd zou hebben, wanneer hij in deze twee jaar nog wat meer zou zijn achtei-uitgegaan. De alge- meen-menschelijke levenskarakteristlek: op, tot het hoogtepunt en dan: neer, tot aan den dood, laat zich juist altijd het duidelijkst de- monstreeren aan zulke eerzuchtige, Napo leontische figuren als Aljechin er een is. De opgang is ontzaglijk, steeds grooter wordt hun macht, maar ook hun machthonger; steeds meer willen zij omvamen, telkens nieuwe objecten zoekt hun eerzucht tot op een zeker oogenblik, dat vrijwel altijd valt in den tijd, waarin hun hoedanigheden op het hoogste punt zijp, dus beginnen minder te worden, hun zelfbewustzijn verkeert in zelfoverschatting en hun eerzucht een beetje pathologisch gaat worden. Het lijkt wel of hun intuitie. die hen zoo precies het nog juist mogelijke van het niet meer voor ver wezenlij kiixg vatbare deed onderscheiden, plotseling niet meer functioneert. De psychologische vex-klaring van dit ver schijnsel is waarschijnlijk bekend: het op komende gevoel, dat het hoogtepunt al voor bij is, is onverdraaglijk bij een zoodanige eerzuchtige mentaliteit, en wordt dus ver drongen en aan den anderen kant gecom penseerd, als het ware ovei-stemd, door een niet heelemaal natuurlijke zelfoverschatting. En daaruit komen dan de eerste mislukkin gen voort, die gewoonlijk wel het begin van het einde zijn. Want wie zoo eerzuchtig is, kan zich natuurlijk niet met iets minder te vreden stellen: de eenige oplossing is, als bij Nanoleon, de volkomen ondei-gang. Nu had het er eigenlijk allen schijn van, dat het bij Aljechin denzelfden kant op zou gaan wat de voorgeschiedenis betreft, klopt het in ieder geval volkomen^ men denke b.v. maar aan het beroemde inter view van Riga, waarin hij verklaarde, dat hij zich op zijn match met Euwe maar niet had voorbereid, omdat hij het eigenlijk al leen maar als een goede oefening beschouw de. Maar merkwaardig genoeg is het voor eerst bij dien eenen gevoeligen stap omlaag gebleven, dien hij eind 1935 moest doen. Want dat is uit den inzet van de match nu wel gebleken: hij speelt zeker niet zwakker, eer sterker dan in 1935. De tweede partij heeft hij op fraaie wijze gewonnen; men kan het eindspel als een modelprestatie inzake het thema: Looper tegen Paard beschouwen. Nog indrukwekkender vond ik persoonlijk trouwens de wijze waarop hij de derde partij remise hield. Beide partijen waren staaltjes van voortreffelijke eindspeltechniek. Verder valt den toeschouwer op dat hij. hoewel hij ook nu zeer nerveus is, zichzelf 'en de situa tie toch vrij wat beter schijnt emester te zijn dan twee jaar geleden. Men heeft wel verondersteld, dat dit alles alleen te verklaren zou zijn door het feit, dat hij altijd nog één troef. nl. deze revan chematch. in handen heeft (precies uitge drukt: hij is bezig hem uit te spelen), zoodat er wanneer dit voor hem misloopt nog van alles kan gebeuren. Maar de andere verklaring, dat hij inder- daad als het ware zijn eigen noodlot probeert te overwinnen, lijkt mij waarschijnlijker. Het is heelemaal niet onmogelijk, dat zijn wils kracht. waarvan we al zooveel sterke staal tjes hebben meegemaakt, ook dit zal weten te beheerschen: den weg omlaag welbewust, stap voor stap af te leggen. Als dat inder daad zoo is en als het hem lukt. dan mag men daarvoor wel respect hebben. En lukt het hem niet, dan is hij de eenige niet. Hoe dit ook zij. in elk geval is het zeker, dat hij al het inogelijke en misschien wel het onmogelijke zal doen om den titel terug te winnen. Om te beginnen zal hij wel pro- beeren Zaterdag in Haarlem revanche te ne men voor de zware nederlaag, die hij gisteren in Den Haag geleden heeft, Hij heeft in de zesde partij wit en dat is tegen den groo- tpgen theoriekenner Euwe toch in ieder ge val in zooverre een voordeel, dat hij (Alje chin) tenminste niet al in de opening min of meer achterop behoeft te komen. Men kan waarschijnlijk wel rekenen op een felle partij met ongeveer gelijke kansen. A. D. DE GROOT. een welgemeend^ raad voor iedereen SÏgEU1«hé°,,V de witte krnis goeds «9»" tandp'i"1 „O»*»»» H.TM—0» l°Z -"SSSSSS (Adv. Ingez. Med.) NIEUW-ECONOMISCHE GROEP. De" afd. Amsterdam der Nieuw-Economï- sche Groep vergaderde Donderdagavond in het American Hotel te Amsterdam, onder lei ding van den heer R. Buter. De heer E. G. J. Arends zette uiteen, dat verkoop op termijnbetaling, geforceerde ex port, strijd om buitenlaxxdsche markten, een logisch gevolg zijn van het bestaande vol gens spr. verkeerde financieele stelsel. De heer Buter behandelde voorts het on derwerp: „Geld en goed", gaf een overzicht van wat verschillende economen en staats lieden over het kapitalistisch stelsel gezegd hebben en zeide, dat naar zijn meening de uitweg uit het dileixima is: het in balans hou den van koopkracht en productie, zoodat steeds de totale koopkracht gelijk is aan den totalen goederenprijs. SITTERS EN VAN DER KAR SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) EEN NATUURHISTORISCHE TENTOONSTELLING. De afdeelingsbesturen van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. de Natuurvrien den en de Arbeiders Jeugd Centrale organi- seeren gezamenlijk een natum-historische tentoonstelling in het gebouw „Het Baken" Bakenessergracht 10. Op deze expositie is ook een gedeelte ingeruimd voor het werk van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling en Natuurvrienden goed te laten uitkomen. De opening welke zal plaats vinden op Zondag 17 October 's avonds 7 uur, zal ge schieden door den heer M. A. Reinalda. Van verschillende kanten is medewerking toegezegd, o.m. van den gemeentelijken dienst van Hout en Plantsoenen, Ned. Heide Maat schappij Micologismhe Vereeniging en de Uitgevers Mij. „Floralia". Op de tentoonstelling wordt lederen avond een praatje met een plaatje gehouden over een natuurhistorisch onderwerp. De tentoonstelling is voor het publiek ge opend op Zondag 17 October van 810 uur, Maandag 18, Dinsdag 19, Woensdag 20 Oc tober van 710 uur 's avonds. 475ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) Trekking: van Vrijdag: 15 October 1937 5de klasse, 17de lüst Hooge Prijzen 6392 met premie van 3000, 100.— 8486 9791 14613 16884 Prijzen van 70. 395 480 1332 1560 2528 2617 3526 4263 4530 5208 6423 7360 7712 7765 8814 9523 9914 10736 11802 13172 13346 14313 15541 16883 17403 17695 18029 19113 22058 22175 22902 NIETEN 253 533 1047 1310 1326 1464 1989 2287 2849 3088 3877 4012 4585 4782 5281 5950 6039 6051 6853 7258 7478 8078 8683 9509 9634 10741 12001 12786 13491 13864 14557 15050 15097 15175 15353 15726 16088 16182 16328 16440 16481 16552 16709 16823 17415 17626 17702 17882 18007 18019 18561 19161 19790 20170 20192 20399 20757 21319 21760 22070 22111 22740 22731 22923 Verbeteringen 5cle klasse, 16de lijst: 13806 m. z. 13856; 22433 70m. Z. 23433 f 70.—; 22715 m. z, 22735

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9