instrument dat De Wichelroede, een 4000 jaar oud is. Steeds meer onderaardsche gangen te Haarlem. ZATERDAG 16 OCT. '1937 HAAREEM'S D'AGBEAD II In den kelder onder het gebouw van Zang en Vriendschap in de Jansstraat, waar de ondergrondsche gang duidelijk is te zien, hoewel de ingang is dichtgemetseld. Van tooverij tot wetenschap. het klooster behoord. De loop van den gang gaat naar het Magdalenaklooster. dat vroe ger bij de Magdalenastraat gestaan heeft. Op den hoek dezer straat stond nog voor een jaar een oude kapel, die nu is afgebroken in verband met de uitbreiding van de Spaarne- stad. De verbinding tusschen de gang die in den tuin van het heerenhuis in de Zijlstraat en het Magdalena-klooster of de kapel konden wij nog niet vaststellen. Dat komt de volgende week aan de beurt. Dan gaan wij ook opzoeken waar de tak van de gang die uit de Pandpoort afbuigt naar de Jacobij nestraat heen leidt. De Directeur van Openbare Wer ken heeft in de put waar de nieuwe Stadhuis-vleugel gebouwd wordt de plaats gemerkt, waar de gang moet loopen. Hij had het voornemen daar te laten graven om een nader onder zoek in te stellen. Op bovenstaande teekening is aangegeven welke onderaardsche gangen Donderdag en Vrijdag door mevrouw N. Klein Sprokkel- horst in Haarlem ontdekt zijn. Inderdaad reeds een heel net en toch zijn we overtuigd dat het verdere onderzoek nog meer ver rassingen zal oplevereen. De keldergewelven onder het Stadhuis. Zooals men ziet is van de gangen die uit de Groote Kerk noordwaarts gaan de loop nu vastgesteld. Alleen weten wij nog niet waar de gangen die wij gevolgd hebben tot de Janskerk en de Bakenessergracht verder heen gaan. Wel hebben wij dank zij „tips" die wij van belangstellende lezers kregen een ver onderstelling daarover kunnen maken. Pa stoor Nieuwenhuis van de Oud-Katholieke kerk meende aanwijzingen te hebben, dat onder de oude schuilkerk aan de Oostzijde van de Bakenessergracht een ingang van een onderaardsche is geweest. Op die plaats heeft vroeger het Kasteel van Haarlem gestaan. Niet onmogelijk is. dat het verdere zoeken zal aantoonen, dat vandaar ook een gang loopt naar de Bakenesserkerk. Zelfs gaan wij meenen, dat de gang die aan de Oostzijde uit de Groote Kerk komt ook naar de Ba- kenesserkerk gaat. Of dit juist is zal wel blijken als wij as. Dinsdag of Woensdag er opnieuw met mevrouw Klein Sprokkelhorst op uit zullen trekken. De gang die aan de Noord-Westzijde de Janskerk verlaat, hebben wij ook nog niet gevolgd. Ons wordt evenwel medegedeeld dat een ingang tot die gang jaren geleden ge vonden is in de likeurstokerij van de heeren Loots in de Korte Wijngaardstraat. Op die plaats stond vroeger een klooster. Niet onwaarschijnlijk is. dat die gang ook een aftakking heeft naar het Magdalena klooster. dat in de Magdalenastraat was. (Thans drukkerij de Spaarnestad) Vrijdagmiddag hebben wij mevrouw Klein Sprokkelhorst het verloop laten vaststellen van de gang die de Groote kerk aan de West zijde verlaat. Deze gang gaat onmiddellijk de Vleeschhal door. De directeur van Open bare Werken, Ir. M. H. Maas, die dit onder zoek weer bijwoonde, bracht ons in den kel der van dit oude gebouw. Ons gezelschap le verde in die donkere spelonken blijkbaar een fantastischen aanblik, want de fotograaf waagde er een opneming met magnesium aan. De wichelroede wees uit, dat de gang on der dien kelder doorliep, zoodat hij op dit punt op vrij groote diepte moet liggen. De gang loopt ook onder het gebouw van de Spaarnebank want in den mond van de Groote Houtstraat vond mevr. Klein Sprok kelhorst de gang terug. Zij loopt ook onder het kantoorgebouw van de O H.Ct. aan den overkant der straat. „Natuurlijk", zei de heer P. J. M. van Tetering. „ligt de gang dan ook onder de „Gulden Druyf", want ons huis dateert van voor 1650". Het onderzoek wees inderdaad uit. dat die gang daaronder loopt, maar zij is van nóg ouderen datum, want de oude kelders van dit huis zijn boven de gang gebouwd. Omdat de gang onder de Koningstraat bleek door te loopen belandden wij in den put naast de Pandpoort waar de nieuwe vleugel van het Stadhuis gebouwd zal worden. Vlak bij den ingang van de Pandpoort splitst de gang zich in tweeën. Een tak gaat in de richting van de Jacobijnestraat en een tak naar het Stadhuis. In ons gezelschap was nu ook de gemeente secretaris Mr. Th. A. Wesstra gekomen, die natuurlijk veel belangstelling toonde voor de gangen onder het Stadhuis en omgeving. Op die plaats heeft vroeger het Predikheeren klooster gestaan. Ook is aan te nemen, dat De wichelroede, naar een houtsnede uit de zestiende eeuw. hebben geregeerd, oen merkwaardig voor werp in de hand, dat men als een wichel roede kan bestempelen, wanneer men het opschrift leest: „Yü, uit de dynastie Hsia, was beroemd door zijn kennis van erts aderen en bronnen in den grond; hij kende de verborgen dingen; hij bestudeerde de jaargettijden om den bodem goed te bebou wen. Hij voerde het verminken als straf in". (Zeitschrift f. Wünschelrutenforschun 1927). Door alle eeuwen heen heeft de wichelroede tijden van waardeering, doch nog meer tijden van bestrijding dooi-gemaakt. Gelijk we reeds aanstipten, gold in de middeleeuwen het ge bruik van het instrument als een soort rela tie met den duivel. Toch zien we het ook in die dagen herhaaldelijk toepassen vooral bij het ontginnen van mijnen. In de tweede helft van de 15e eeuw schreef een Benedictijner monnik over de wichel roede en hij toont daarbij een flinke hoeveel heid gezond verstand te bezitten. Hoewel hij gelooft aan de kracht van de roede, maakt hij toch de opmerking, dat de verbeeldings kracht van den roedelooper soms zoo sterk is, dat hij daardoor onbewust lichte bewegingen maakt! Melanchton daarentegen was volkomen overtuigd van de demonische kracht, welke in de roede schuilt en zoo zouden we kunnen doorgaan met voor- en tegenstanders uit ver leden aan het woord te laten. Er ls echter een vraag, die we nog moeten behandelen: Waarom slaat de roede boven bepaalde punten uit? Eeuwenlang hebben de geleerden zich reeds het hoofd gebroken over het wichel roede-vraagstuk en men schijnt hier te staan voor een complex van verschijnselen, dat door een enkele vakwetenschap niet alleen kan worden verklaard. Neemt men aan, dat de roedelooper op een bepaalde prikkel antwoordt, b.v. bij het pas- seeren van een onderaardsche waterader, dan rijst de vraag, hoe die prikkel op het zenuw stelsel wordt overgebracht. De tweede vraag is: Zijn de gewaarwor dingen van den roedelooper onfeilbaar zeker? Geen enkele roedelooper. die bona fide zijn onderzoekingen verricht, zal dat beweren. Een mensch is geen natuurkundig apparaat, maar een mensch die zich kan vergissen. Het vermoeden is ook reeds uitgesproken of de gevoelens verwachting, wensch niet een voorname rol spelen en of de roedeloo-" per niet onder de suggestie komt van iemand, die hem rondleidt. Inderdaad hebben zich naast uitstekende resultaten ook ontwijfelbare vergissingen voorgedaan en juist daarom is verdere bestu deering van het vraagstuk van zulk een groot belang want nog altijd blijft het waar, wat Shakespeare in zijn „Hamlet" zegt: Er zijn meer dingen in Hemel en op aarde, Horatio, Dan waarvan gij in uwe philisophie wel droomt. W. S. Wat nu in twee dagen door het onderzoek van Haarlem's Dagblad werd ontdekt. 1GR.KERK 7 VLtESCTIflAL 11 MAQDALENAKLOOSlEQ 2WAALS01EKEBK 6 STADHUIS 12 JACOBunes™ 3BtülJT1t10F 9 KR.ELLEBOOGST. 4JANSKERK 10 VOÖELKOOPST 5 M.SOIOOLBT. <bz. - in het oude Grafelijk Paleis (het tegenwoor dige Stadhuis) een verbinding met de gan gen heeft bestaan. De tak van de gang die naar het Stadhuis afbuigt, bleek onder dat gebouw door te gaan. Wij kwamen uit in de kelders die onder den Zijlstraat-vleugel liggen. Die kelders met ge welven zijn ook honderden jaren oud, maar de veronderstelling, dat zij een deel van de gang hebben uitgemaakt, was onjuist, want de wichelroede wees ook met stelligheid aan, dat de gang nog daaronder loopt. Buiten het Stadhuis werd het onderzoek voortgezet. De gang loopt onder de Zijlstraat door om onder perceel No. 93 onder de hui zenrij te verdwijnen. In de Kromme Elleboog steeg, nabij perceel 57 werd de gang op nieuw geconstateerd. De veronderstelling, dat zij nu weer op de Nieuwe Groenmarkt terug zou komen bleek juist. Er was inmiddels zoo veel publieke belangstelling voor het werken met de wichelroede gekomen, dat een poli tieagent de nieuwsgierigen op en afstand moest houden om aan mevrouw Klein Sprok kelhorst vrij baan te geven. Aan de Westzijde van de Nieuwe Groen markt verdween de gang in het Vincentfus- gebouw, maar in de Zoetestraat vonden wij haar terug (perceelen 19 en 42) en later weer op de Nassaulaan (aan de Oostzijde bij het agentschap van de Maasbode, aan de West zijde bij No. 3). Ook in de Vogelkoopsteeg wees de wichelroede aan, dat de gang die straat kruist (bij perceel 1 rood) om daarna via perceel 51 in de Witte Heerenstraat te komen. Op die plaats heeft vroeger het Witte Hee renklooster gestaan. De aanwijzingen van de wichelroede brach ten ons in den grooten tuin van het groote heerenhuis in de Zijlstraat waar vroeger Mr. H. J. D. D. Enschedé gewoond heeft. Dit huis, waarin nu de ijzerhandel van den heer D. van Egmond gevestigd is, heeft eertijds tot De interessante proefnemingen van mevr Klein Sprokkelhorst vestigen weer eens de aandacht op het geheimzin nige instrument, de wichelroede, die, laten we het maar eerlijk erkennen, door sommige menschen nog altijd als iets boven natuurlijke wordt beschouwd. De wichelroede heeft dan ook geen erg ge lukkige naam, want wichelen be teekent: de toekomst voorspellen uit bepaalde teekens. waargenomen aan offerdieren, aan sterren (sterrenwichelaar) enz. Het moet dan ook in de tijden, dat de we tenschap nog niet voor een ieder bereikbaar was en de algemeene ontwikkeling veel te wenschen overliet, iets bovennatuurlijks ge weest zijn, dat iemand met een stokje in de hand in staat was verborgen bronnen en schatten aan te wijzen. Dat leek duivelswerk! Daarom en ook door het feit. dat de offi- cieele wetenschap langen tijd de wichelroe de en haar resultaten met- een zekef wan trouwen bleef gadeslaan, is de algemeene opinie in den regel niet in haar voordeel ge weest. In het gunstigste geval haalde men zijn schouders op en mompelde zooiets van: boerenbedrog! Wat is een wichelroede Oorspronkelijk was ze een éénjarige loot van een hazelaar, ongeveer 2'/2 voet lang en een vinger dik. uitloopend in een gaffel of vork. Men zocht haar in de nachten van heili gendagen (b.v. St. Jansnacht). Nadat men driemaal het hoofd had gebogen, werd de roede gesneden onder het uitspreken van be paalde formules. Dit ceremonieel gaf aan het instrument al een zeker geheimzinnig waas en ongetwij feld heeft dit er toe bijgedragen, dat men de wichelroede als iets bovenaardsch is blijven beschouwen. De roede wordt vooruit gehouden en bij het zoeken naar metaallagen, bronnen of onder aardsche gangen begint het instrument te trillen (het ..slaat uit", zooals men het ver schijnsel noemt). Wetenschappelijke proeven hebben aange toond dat de roedeloopers ook zonder roede het verborgene kunnen aanwijzen. Het vin den van metaal, water of onderaardsche gangen is dan ook geen eigenschap van de roede, maar van de persoon, die een bijzon dere gevoeligheid bezit. De roede doet in dit geval alleen dienst als „richtingaanwijzer", want inplaats van de hazelaar (met of zonder ceremonieel gesne den!) kan ook een gebogen metaaldraad dienst doen Uit de geschiedenis van de wichelroede. O" et is duidelijk, dat de wichelroede ten 11 nauwste verband houdt met het oude ge loof. dat in alles, wat van het normale af week, iets bovennatuurlijks meende te moe ien zien. De wichelroede is zeer oud. Het is zeer waarschijnlijk, dat ze in het Oosten reeds 4000 jaren geleden bekend was. Op een relief uit de tweede eeuw n. Chr. houdt keizer Yü, die van 2205 tot 2197 v. Chr. over China zou RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De politie te Nieuwer-Amstel heeft een 25- jarigen hotelbediende uit Amsterdam aange houden, verdacht van diefstal van een hee renrijwiel te Haarlem. Hij is naar Haarlem overgebracht en er in verzekerde bewaring gesteld. Hij heeft bekend. Heden zal hij aan de Justitie worden voorgeleid. MIDDENSTANDSAVONDSCHOOL INGEVOLGE DE VESTIGINGSWET. Het door het bestuur der Haarlemsche Han- delsvereeniging benoemde Schoolbestuur (een afdeeling van het Instituut voor Midden stands-Ontwikkeling).-heeft de inschrijving van leerlingen opengesteld ter opleiding voor het Middenstands-Diploma „Algemeene Han delskennis", ingevolge de Vestigingswet Klein bedrijf 1937. De lessen, die gedurende de avonduren zul len worden gehouden zijn voor iedereen open gesteld, óók dus voor hen, die reeds een zaak drijven. In den kelder van de Vleeschhal zoekt mevrouw Klein-Sprokkelhorst naar de onderaardsche gang. In den put in de Koningstraat, waar de nieuwe vleugel van het Stadhuis gebouwd wordt, wijst de wichelroede aan, dat de onderaardsche gang zich in tweeën splitst. Keizer Jir, naar een Chineesche houtsnede. (Zie het art. De wichelroede, een instru- men tdat 4000 jaar oud is).

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11