D Naamplaten - Stempels Persoonlijkheidsonderwijs ALPHENAAR ZATERDAG T6 OCTOBER 1937 HAATTE M'S D "A G B E "A" D 2 (Adv. Ingez. Med.) Ontwikkelingscursussen jonge werkloozen. De Gemeentelijke Commissie voor ontwik' keling der werklooze jeugd zal een circulaire onder de ingezetenen van Haarlem doen ver spreiden, waaraan we het volgende ont- leérien Haarlemsche werklooze jongeren van alle godsdienstige richtingen en politieke gezind ten worden in de a.s. wintermaanden we derom in de gelegenheid gesteld, een deel van hun vrijen tijd hoogst nuttig te besteden door deel te nemen aan de van gemeentewege verzorgde algemeene „Ontwikkelingscursus sen". Het voorloopig programma biedt een ruime keuze en vermeldt cursussen in: Fransch, Duitsch, Engelsch, Esperanto. Handelsweten schappen (Boekhouden, handelsrekenen en handelskennis), stenografie, machineschrij- ven, schriftverbeteren, Staatsinrichting, Ne- derlandsche taal, briefschrijven, rekenen, aardrijkskunde, geschiedenis, muziekleer (voordrachtenreeks), plant- en dierkunde wiskunde (algebra en meetkunde), hand- teekenen, radioleer, kennis van den automotor eerste hulp by ongelukken, sloyd en huisvlijt, schaken en dammen, turnen. De meeste lessen van deze cursussen zullen worden gegeven volgens een nieuwe onder wijsmethode, waarbij iedere leerling alle aan dacht aan eigen werk kan besteden en tevens onafhankelijk is van de vorderingen van zijn mededeelingen. Elke cursus heeft drie tot zes lesuren per week. Alle lessen worden overdag gegeven onder leiding van deskundige leerkrachten. Schoolgeld wordt niet gehevenUeermiddelen worden verstrekt. Jongeren, die moeten stem pelen zijn van dezen plicht vrijgesteld op de dagen, waarop zij de lessen volgen. Iedere deelnemer is vrij in de keuze van de te volgen vakken. Hij kieze echter min stens twee. hoogstens vijf curusssen. Belanghebbenden, die de cursussen wen- schen te volgen, moeten zich ten spoedigste melden bij de administratie in de school aan het Leidsoheplein no. 36. Op iederen werkdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur werden alle gewenschte inlichtingen verstrekt. JEUGD-BIJEENKOMST. KERK EN VREDE. Vrijdagavond werd in het Ned. Herv. Wijk- gebouw op de Ged. Oude Gracht een jeugd bijeenkomst gehouden van Kerk en Vrede. Als eerste spreker trad op Ds. S. Riemens uit Haarlem. Spreker haalde verschillende voorbeelden van bekeering aan. „Men voelt zich in deze bekeerde wereld, als onbekeerd, als een vreemde eend in de bUt". „Is ons vredesstandpunt een dwaasheid geweest? Was het niets anders dan senti mentaliteit?" Ik vil vanavond op deze vragen geen ant woord geven. Ik wil dichter met u gaan staan bij Jezus. Wij zijn geen vredesmenschen uit argumenten van anderen, doch uit Jezus' naam. Jezus spreekt tot ons. dwars door alle eeuwen heen! Als we denken aan God's wil, denken we dan niet aan een donker noodlot. Wat is God's wil? Gods wil is geopenbaard in Jezus Christus. De Bergrede wil vergeving, tegenover iedereen. Tegenover onze vrienden, onze vijanden. De wil van Jezus is niet gekomen om de menschen te verdelgen, maar om te behouden. Uit den hemel van Jezus komt al leen liefde. En niet alleen voor goede men schen, maar ook voor hen, die verstrikt wa ren in zonden, die geen raad meer wisten. Dat is de liefde van God. Na dezen spr. sprak nog Ds. N. Fadt uit Zutfen over het onderwerp: „Om het hoog ste goed". Saneeriiig van het bouwbedrijf. Fropaganda-bijeenkomst in den H. K. B. In de groote zaal van den Haar- lemschen Kegelbond werd Vrijdag avond een propaganda-bijeenkomst gehouden door de Vereeniging ter behartiging van de samenwerking in het bouwbedrijf, waar door een viertal sprekers uiteenzettingen werden gegeven over de z.g.n. B.S.B.- regeling en waarvoor veel belangstel ling bleek te bestaan. De voorzitter van den kring Haarlem, de heer J. P. a. Nelissen. sprak een kort ope ningswoord. waarin hij wees op het belang van de B.S.B. (behartiging der samenwer king in het bouwbedrijf) regeling, voor alle betrokken bedrijfstakken. Hierna was het woord aan mr. B. Bouman, secretaris van den Nederlandschen Aanne mers- en Patroonsbond. De meeste menschen. aldus spr., ook in het bouwbedrijf, zijn slechts bedacht op eigen voordeel, op de eigen belangen, een principe dat slechts op gaat in tijden, waarin er vol doende arbeid voor een ieder is. Zoodra dit evenwel verandert, wanneer er minder werk komt, loopt dit spaak, zooals ook in deze tijden is gebleken. Het gevolg daarvan is geweest, dat allerlei misstanden zijn ontstaan in het bouwbedrijf, die dezen bedrijfstak niet ten goede kwamen. Daarom hebben de bonafide bedrijven de handen in elkaar geslagen, om aan deze toestanden een einde te maken, in samen werking met principalen en architecten. Als resultaat daarvan kwam de B.S.B.- regeling tot stand, die het bouwbedrijf zal saneeren en aan de beunhazerij een einde zal maken. Immers, hierdoor ontstaat een selectie, die ook de cliëntèle slechts ten goede kan komen. Erkende handelaren zullen uitsluitend le veren aan erkende patroons, die op hun beurt slechts van erkende handelaren hun materialen zullen en kunnen betrekken. En kele uitzonderingen zijn toegestaan, nood zakelijk door de bestaande toestanden. Er is voor ieder gewest een kringcommissie, die de zaken in het gewest zal regelen, doch van wier besluiten beroep mogelijk is op een centrale-commissie. Dit alles is niet in één dag te bereiken, al dus spr., er zullen vele teleurstellingen zijn, doch door koppig volhouden en eendrachtig samenwerken zal de saneering ongetwijfeld tot stand kunnen komen. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer R. van Altena, secretarisvan den Nederlandschen Houtbond, die schetste, hoe ook in den houthandel de belangstelling voor de saneeringsplannen groeiende is en niet alleen uit eigenbelang, doch ook door een besef, dat de B.S.B.-regeling noodzakelijk was. De regeling, aldus spr., sluit het bedrijf niet af, doch zorgt er voor, dat vooral de nieuwe patroons, bonafide zullen zijn, zoo dat men in de toekomst zonder zelf gevaar te loopen, zaken kan doen met de afnemers. Deze regeling is een machtig wapen, om dat zij, die zich misdragen, absoluut uitge schakeld kunnen worden. Doch wanneer men zich slechts normaal gedraagt en alles na laat, wat het bouwbedrijf in discrediet kan brengen, zal men zijn bedrijf ongehinderd kunnen uitoefenen, begunstigd door het ver dwijnen van allerlei beunhazerij. De heer J. C. Berger, secretaris van den Nederlandschen R.-K. Bond van Bouwvak patroons zette vervolgens uiteen, dat de actie van thans niet uitsluitend een bestrijding van een euvel in een of andere bedrijfstak is, doch een beteekenis heeft, die ver over de grenzen van het bouwbedrijf heen reikt. Patroons en handelaren hebben elkaar ge vonden, om samen het algemeen belang van het bouwbedrijf te dienen, waardoor veel meer bereikt wordt, dan door acties van een zijdige belangenorganisaties bereikt kon worden. Doch niets kan tot stand komen zonder offers. Samenwerking beteekent prijs geven van een stukje van de eigen vrijheid. De regeling is echter slechts een doode let ter, wanneer niet allen die er mee te maken hebben, er zich met alle kracht voorspan nen en bereid zijn desnoods offers te bren gen. Het komt er op aan, ieder voor zich, de groote lijn en het algemeen belang voor oogen te houden. Tenslotte sprak de heer W. G. Tesser, se cretaris van de Vereeniging van Handelaren van Bouwmaterialen in Nederland. Geleidelijk zijn wij van chaos, aldus spr., via een crisis in een nog grootere wanorde gekomen, waarbij ieder uit eigen belang des noods „over lijken" gaat. Daarom was de tot stand gekomen regeling een bittere nood zaak. Het is verkeerd, te hooge verwachtin gen te wekken, doch nog verkeerder is het, om te veroordeel en. zonder kennis van za ken. Getracht is orde te scheppen, waarbij het karakteristieke is, dat wat de regeling eischt eigenlijk steeds noodzakelijk is geweest. Bij deze regeling wordt voortdurend rekening- gehouden met het algemeen belang. Men zal den jongen boom den tijd moeten laten, stevig wortel te schieten, doch dan zal hij ongetwijfeld rijke vruchten gaan dragen, zoo besloot spr. zijn uiteenzetting. Na een pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, die door de verschillen de sprekers beantwoord werden. HAARLEMSCHE CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Deze week kwam de Haarl. Chr. Besturen bond in bestuursvergadering bijeen. Na ope ning door den voorzitter, memoreerde deze dat er veel werk gevraagd zal worden ter opbouw en uitbreiding der Chr. Vakbewe ging. Bij de ingekomen stukken was een af schrift van een schrijven van het C.N.V. aan den raad van Ministers, waarin naar voren komt de groote druk welke ligt op de groote gezinnen en het armste deel der bevolking. Als er geen verlaging van levensonderhoud te verkrijgen is door opheffing van verschil lende heffingen, bestaat er aanleiding den crisissteun der werkloozen en de loonen in werkverschaffing te verhoogen. Voorheen konden zij van hun inkomen al niets mis sen. na de prijsstijging zijn deze menschen in nog slechtere positie gebracht. Verder werden in het schrijven de Sociaal Politieke verlangens van het verbond onder de aandacht gebracht nl.: het bevorderen van de Zondagsrust, wettelijke arbeidersbe scherming, sociale verzekering en de Over heid als werkgeefster. De vergadering ging met dit schrijven vol komen accoord en verwacht werd dat het C.N.V. voor de werkloozen zal doen wat in zijn vermogen is. Daarna kwam in behandeling de Novem- ber-propaganda-actie. Na een bespreking werd besloten de groote Novembervergade- ring te houden op Woensdag 10 November in den Protestantenbond. HOUDINGVERBETERING. MASSAGE HEILGYMN. JULES KAMMEIJER, Leeraar M.O. Crayenestersingel 2, H'stede, Tel. 29380 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen wind uit Weste lijke richtingen, half of zwaar bewolkt, aanvankelijk droog weer, later eenige kans op regen, aanvankelijk weinig ver andering in temperatuur, later wellicht koud ei- Het gebied van hoogen luchtdruk heeft zich thans over geheel Centraal Europa uitgebreid. De hoogste barometerstanden worden in Noord-Frankrijk en in het Kanaal gevonden en in Duitschland stijgt de luchtdruk nog regelmatig. Het gebied van hoogen luchtdruk ligt thans als een lang gerekte strook langs den vijftigsten breedtegraad en strekt zich nog ver naar het Westen uit. De depressies blijven hoog in het Noorden, de secundairen toonen haar invloed, vooral tot in Schotland en langs de Noorsche kust. In een breede strooming bewegen warme luchtmassa'§ zich langs de Noorsche kust langs de Poolze'é en veroorzaken hooge temperaturen op Spitsbergen en Beren eiland. De stijging der warme winden uit Zuid en der arctische winden uit de tegengestelde richtingen, ligt thans reeds ten Westen van IJsland, en op Jan Mayen daalde de tempe ratuur tot minus zes graden Celsius. (Het Russische Poolstation, dat thans tot 85 graden N.B. is afgedreven, had reeds eenige dagen temperaturen beneden minus dertig graden, doch meldt heden minus 23 graden. In het Oostzeegebied wordt het veel warmer. In Engeland en in Frankrijk is het weer overdag zonnig en windstil, toch vormen zich in den nacht koude mistgebieden. In het Oosten bracht de opvullende depres sie. die gisteren op de Oostzee lag, nog zware bewolking en tegen den rand der Oost-Alpen nog z war en regen. Het weer in onze omgeving is aan den rand van het stormgebiëd benoorden 58 graden N.B. nog niet bestendig en tijde lijk toenemende bewolking, met kans op eenigen regen, is niet uitgesloten. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 771 m.M, Stand van gister 765 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. uur; n.m. 12.14 uur. Strand berijdbaar van 5.00—10.15 uur. Zondag v.m. 0.30 uur; n.m. 12.56 uur. Strand berijdbaar van 5.3011.00 uur. Maandag v.m. 1.24 uur; n.m. 13.43 uur. Strand berijdbaar van 6.3011.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. W. KUIPERS Zn., OPTICIENS ZIJLSTRAAT 97 - TELEF. 12726 Ruim 36 jaar in de Optiek (Adv. Ingez. Med.) Wijnands v. Rensen t Medaillehuis Schoterw. 78 o kazerne tel. 17256 (Adv. Ingez. Med.) Amerika bereid tot deelneming aan collectieve actie tegen Japan. Economische boycot inbegrepen. Heden verklaring van Roosevelt verwacht. WASHINGTON, 16 October (Havas) President Roosevelt zal waarschijnlijk vandaag een verklaring afleggen over de gebeurtenissen in het Verre Oos ten. Men meent overigens te weten, dat de Amerikaansche politiek ter negen mogendhedenconferentie iden tiek zal zijn aan die, welke Stimson in 1932 tijdens de bezetting van Mands- joerije door de Japanners verdedigde: de Vereenigde Staten zullen deel nemen aan iederen maatregel, met inbegrip van een economische boycot, waartoe de mogendheden tegen Japan zouden kunnen besluiten, op voor waarde, dat alle belanghebbende mo gendheden dezelfde houding zouden aannemen, in het bijzonder Enge land. Bemiddelend optreden? HYDEPARK, 16 October (A.N.P.) President Roosevelt heeft gisteren verklaard, dat de te Brussel te houden negen mogendhedenconfe rentie zal trachten den Japansch-Chinee- schen oorlog door bemiddeling te regelen. Weer een Sovjet-autoriteit uit de gratie. Thans de Volkscommissaris voor de Defensie, industrie vervangen. MOSKOU, 16 October (Havas).— Het Russische telegraaf-agenschap Tass meldt, dat het Centraal Execu tief Comité den Volkscommissaris van defensie-industrie. Rouchinowitsjuit zijn functie heeft ontheven. In zijn plaats is Michail Kaganowitsj be noemd. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN Scheveningen, 16 October 1937. Tarbot per kg. f 0.601 Griet per kg. f 0.450.60 Tong per kg. f 0.951.50 Middelschol per 40 kg. f 10.80—16 Kleinschol per 40 kg. f 5.4011 Schar per 40 kg. f 3.40 Versche haring per 40 kg. f 1.602.50. Een gedenkboek van den heer L. Groeneweg. Duidelijke uiteenzetting van zijn levenswerk. De bekende stichter van het .Per soonlijkheidsonderwijs" de heer L. Groeneweg hoopt op 28 September a.s. zijn zestigsten verjaardag te her denken. Ter gelegenheid daarvan is door een commissie waarin o.a. zit ting hebben mej. J. A. Jansen-Heyt- majer en de heer W. Hogeveen te Haarlem een gedenkboekje uitge geven. De beteekenis die het „Persoonlijkheids- onderwijs" in den loop der jaren heeft weten te verkrijgen is hoofdzakelijk te danken aan het werk van den heer Groeneweg die hierin trouw terzijde werd gestaan door verschil lende deskundige medewerkers. Een twintigtal personen heeft zich bereid verklaard om in dit gedenkboek een korte bijdrage te schrijven, daardoor heeft het werk ongetwijfeld aan veelzijdigheid gewon nen en is het een klein standaardwerk ge worden voor het „Persoonlijkheidsonderwijs". Dr. W. E. de Mol geeft een uitstekende biographie van den heer Groeneweg, die in 1877 te Gouda werd geboren. Reeds op jeug digen leeftijd moest hij zijn ouders missen en werd met zijn broertje in een weeshuis te Gouda opgevoed. Na de Lagere School doorloopen te hebben volgde hij vara 1 Mei 1892 af de Rijksnormaallessen, die 's avonds in Gouda werden gegeven. Van 1 Mei 1893— 1897 werd Groeneweg leerling aan de Rijks kweekschool te Haarlem. De directeur van de Kweekschool de heer Van der Ley ont fermde zich over den jongen Groeneweg die bijzondere behoefte aan hartelijkheid en medeleven had, en werd voor hem een twee de vader. In April 1897 behaalde Groeneweg de on- denvijzersacte en 1 September van dat jaar werd hij benoemd tot onderwijzer aan een O.L.S. te Rotterdam. In 1899 behaalde de heer Groeneweg nog de hoofdacte en in 1900 de acte wiskunde L.O. Hij had zich echter hierbij overwerkt en moest eenige maanden rust houden in een herstellingsoord. Den lsten September 1903 werd hij in Am sterdam benoemd waar hij aan verschillende scholen werkzaam was. Al les gevende voelde hij echter dat er iets haperde aan het onderwijs dat hij evenals de andere vakgenooten klassikaal gaf. Le zende en denkende over allerlei systemen maakte meester Groeneweg een eigen systeem dat hij graag in practijk wilde brengen. Zijn methode noemde hij „Persoonlijkheidsonder wijs". Op 3 September 1923 kreeg hij toe stemming het met een klas te probeeren en dat is dus de oprichtingsdatum van het „Persoonlijkheidsonderwijs". Toen na zes jaar bleek, dat de proef was geslaagd werd Groeneweg benoemd tot hoofd der Hillegom- sc.hool, die werd betiteld met den naam „Eer ste Openbare Lagere School met Persoonlijk heidsonderwijs". Op 23 Juni 1930 werd op zijn initiatief een organisatie gesticht „Persoonlijkheids-Con centratie" genaamd, die ten doel had ideeën verder te verspreiden en uit te dragen. Als medewerkers van den heer Groene weg kunnen o.a. genoemd mej. A. Jansen- Heytmaier onderwijzeres in Haarlem, die van B. en W. verlof heeft gekregen om ook hier met ..Persoonlijkheidsonderwijs" te begin nen. De heer W. Hogeveen, onderwijzer, even eens te Haarlem, de heer H. v. d. Bussche te Assebroek-Brugge in België en de heer. W. Hollebeek te Utrecht. Van de overige artikelen die in het boek verhandeld zijn verdienen de bijzondere aan dacht Persoonlijkheid en Persoonlijkheids onderwijs" van Dr. Jac. van Essen, „Indruk ken van de Hillegomschool" van de hand van de bekende schrijfster Anna yan Gogh- Kaulbach en „Groeneweg in een school uit Vlaamsch-België" door I-Ierman van den Bussche. Ongetwijfeld zal dit interessante boek, dat een zoo duidelijk en overzichtelijk overzicht geeft van wat het Persoonlijkheidsonder- wijs" nu eigenlijk beoogd, zijn weg wel vin den. Dekkingfonils. KLEEREN SLIJTEN DAGELIJKS, ook in de gezinnen der werkloozen. Het KLEE DING-, SCHOEISEL- en DEKKING FONDS helpt daarin voorzien. Een be roep voor éénmaal, op Uw offervaardig heid, moge niet tevergeefsch zijn. Stort Uw bijdrage op het gironummer van den gemeente-ontvanger No. 13556, met vermelding Bestemd voor de K. S. D.- inzameling. DE SLACHTOFFERS VAN DE T 13. TERAARDEBESTELD. SOERABAJA, 16 October (Aneta-A.N.P.) Hedenmorgen had de plechtige teraardebestel ling plaats van het stoffelijk overschot van overste De Bruyne en de officier-vlieger eer ste klasse Vethake. Hetzelfde ceremonieel werd gevolgd als bij de begrafenis van de overige slachtoffers. Heden bestond het vuurpeloton echter uit twee sec ties mariniers. De leiding berustte bij den luitenant ter zee Von Freytag Drabbe, com mandant van de marinekazerne Goebang. Als slippendragers bij het stoffelijk overschot van De Bruyne fungeerden vier jaargenooten van den overledene, namelijk de luitenante ter zee eerste klasse Van Leeuwen, Hendrikse, Im- mink en Van Nauta Lemke. De kisten waren gedekt met de Nederland- sche vlag. waarop de degens, dienstkruisen. ridderorden en steken van de overledenen. Nadat de aanwezige pastoor het graf van wijlen Vethake had gewijd, trad de marine- commandant naar voren. Spreker begon met te zeggen dat H.M. de Koningin den wensch te kennen had gegeven Hare deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van allen die met de T-13 zijn omgekomen. „De Bruyne en Vethake". aldus spreker, „op jullie is in hoogen mate van toepas sing dat de marine een ernstig verlies heeft geleden door dit plotseling heengaan. Er werd nog zooveel goeds van jullie verwacht. Gij waart van de oude garde, steunpilaren van de marine-luchtvaart". Hierna sprak de luitenant-ter-zee Hen drikse, commandant van Morokrembangan. Deze spreker bracht in herinnering hoe en thousiast De Bruyne zijn nieuwe taak was begonnen en hoe Vetahke. met zijn ervaring van onschatbare waarde was. Beider heen gaan veroorzaakt een zeer groot verdriet. Tot slot spraken ds. Eckenhausen en pastoor Ravesteyn woorden van troost, waar mede de plechtigheid ten einde was. Als U nu dadelijk een piano koopt of Uw oude piano ruilt voor een betere, kunt U er den geheelen winter van genieten. De bezwaren, die er mogelijk tegen on middellijke aanschaffing bestaan, zullen wel verdwijnen als U ons in vertrouwen raadpleegt. Betrouwbaar. KRUISWEG 49 HAARLEM. (Adv. Ingez. Med.) Dr. G. E. A. Broese van Groenou. f Tot ons leedwezen vernemen wij. dat Vrij dagavond in het ziekenhuis aan den Over toom te Amsterdam, waar hij de laatste weken wegens een ernstige ziekte verpleegd werd, is overleden Dr. G. E. A. Broese van Groenou, voorzitter van de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" en rustend geneesheer. Het is 46 jaar geleden, dat hij aan de Universiteit te Leiden het artsdiplo- ma behaalde. Nadat hij dit diploma verkre gen had, is dr. Broese van Groenou zich gaan speeialiseeren in urologie en huidziekten. Daarvoor ging hij naar het buitenland. Te Parijs studeerde hij aan verschil lende inrichtingen, onder meer aan het Hospital Necker, onder Guyon, waar hij veel samenwerkte met Jules Janet, en aan ging hij naar het buitenland. Te Parijs stu deerde hij aan verschillende inrichtingen, o.m. aan het Hospital Necker, onder Guyon, waar hij veel samenwerkte met Jules Janet, en aan het Hospital St. Louis, onder Besnier en Fouor- niefc Vandaar ging hij naar Weenen, waar hij in het Allgemeine Krankenhaus werkte onder Kaposy, Lang, Grünefeld en Finger, en in het Rudolph Hospital onder Mrasveck. Daarua volgde nog een kort verblijf te Praag. Na af loop vestigde dokter Broese zich als specialist te Amsterdam. Achttien jaar bleef hij in de hoofdstad, waar hij een groote practijk had. Voor de gezondheid van zijn vrouw moest lij' zich te Haarlem vestigen. In den eersten tjd hield hij zijn Amsterdamsche practijk nog aan; langzamerhand ging die echter in een Haar lemsche practijk over. In het maatschappelijk leven vervulde de heer Broese van Groenou verschillende func ties. Zoo was hij tot zijn overlijden 30 jaar voorzitter van „Zang en Vriendschap", welke functie hij als opvolger van mr. J. B. Loman aanvaardde op 20 September 1907. Voorts was hij tot 1 Juli 1933 lid van den grogten Kerkeraad der Doops gezinde Gemeente en diaken bij die Gemeente te Haarlem. Vroeger was hij ook bestuurslid van de afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Dokter Broese schreef indertijd in het Fransch vele wetenschappelijke tijdschrift artikelen. Het bericht van het overlijden van den voorzitter der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" werd juist ontvangen Vrijdag avond gedurende een vergadering der Ver eeniging „Het gebouw Zang en Vriendschap waarvan Dr. Broese van Groenou ook voor zitter was. De treurige tijding, al kwam zij niet on verwacht, daar de beminde voorzitter, die steeds zoo hartelijk met „Zang en Vriend schap" meeleefde, reeds gedurende geruimen tijd ernstig ongesteld was, heeft groote ver slagenheid gewekt. Zij nog vermeld, dat dr. Broese 9 April 1865 te Aardenburg geboren werd en dus den 72-jarigen leeftijd bereikte. In 1932 werd in de kringen van Zang en Vriendschap met groote opgewektheid het 25-iarig voorzitter schap van dr. Broese van Groenou gevierd. De jubilaris hield toen een zeer druk be zochte receptie, des avonds werd hem een serenade gebracht, waarna er feest was in de bovenzalen van De Kroon. Bij deze gele genheid werd aan dr. Broese de zilveren Verpenisinesmedaille aangeboden. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en drager van de medaille van Z.M. Albert I van België. Her',c" «^samenkomst. Zondagavond a.s. te half 8 komen de le den van .Zang en Vriendschap" in het ge bouw in óp Jansstran* om hun over leden voorzitter te gedenken. Dinsdagavond zal het stoffelijk overschot worden opgebaard in de Ghapelle ardente in het gebouw „Zang en Vriendschap", waar na Woensdag te 11.45 uur de crematie te Westerveld zal plaats hebben. „DE KATJANGS" DOOR V.Z.O.D. De Haarlemsche Tooneelvereeniging V. Z. O. D. zal Zondagmiddag 24 October een her haling geven van de voorstelling van „De Katjangs", ditmaal speciaal voor de jeugd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2