Eén doode en een gewonde Volgend voorjaar nieuwe wegen verkeerswet in werking? Rijksmiddelen blijven niet in gebreke. Minister zet spoed achter de zaak. UILTJE DE TOENEMENDE VEILIGHEID IN EUROPA ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 HAAR 13 EM'S DAGBEAD Opbrengst in September overtreft de raming ruim. Overige middelen brachten f 59 millioen meer op dan tot October 1936. De opbrengst van de directe be lastingen heeft tot en met Septem ber bedragen f 97.970.478.12 tegenover f 88.918.188.32 over hetzelfde tijd vak van het vorig jaar. De totale raming bedraagt f 110.300.000. De overige middelen brachten op in de maand September f 36.793.823.32 tegenover f 31.926.038.83 in Septem ber 1936. In het tijdvak Januari tot en met September van dit jaar was deze opbrengst f 326.746.460.19 tegen over f 267.518.567.39 in dezelfde periode van het vorig jaar, zoodat thans f 59.227.892.80 meer is opge bracht. De raming voor deze eerste negen maanden was f 280.293.750. Alle posten hebben meer opgebracht, be halve die van den accijns op het gedistil leerd, waarvan de opbrengst f 189.477.27 min der was. De dividend- en tantièmebelasting bracht ruim 8 millioen meer op dan de raming, de rechten op den invoer ruim 4.4 millioen, de accijns op tabak ruim 2.17 millioen de om zetbelasting bijna 8 millioen. de rechten en boeten van zegel ruim 13.86 millioen en de rechten en boeten van registratie bijna 4 millioen gulden meer. De opbrengst van het gemeentefonds was over de eerste negen maanden van dit jaar f 42.928.308.09 vermeerderd met f 4.184.075.13 wegens opcenten van de vermogensbelasting. Aan het werkloosheidssubsidiefonds kwam tot en met September een bedrag van f 44.184.711.36 ten goede. Ten slotte bedroegen de inkomsten van het verkeersfonds tot en met September f 25.306.363.49 waarvan f 17.661.560.99 uit de de motorrijtuigenbelasting en f 7.644.802.50 uit de rijwielbelasting. De laatste belasting heeft hiermede de raming reeds met f 139.737 overschreden. De automobilisten zullen daaren tegen nog bijna f 5V2 millioen moeten op brengen om de raming voor dit jaar te halen. De opbrengst over September be droeg f 1.385.341. DE PRIJSVRAAG VAN HET LEGATUM VISSERIANUM. bij gecompliceerd verkeersongeluk. Onvoorzichtig oversteken van fietser oorzaak van het ongeval. Vrijdagmiddag is op den rijksstraat weg te Wassenaar nabij de Narcis laan de 58-jarige wielrijder B., ge- pensionneerd hoofd eener school, die zonder voldoende uit te kijken den weg overstak, aangereden door een uit de richting Leiden komende auto, bestuurd door den heer G. uit Den Haag. De man sloeg tegen den grond en liep een ernstige wonde aan het achterhoofd op. Na eenige oogenblikken trad de dood in. De automobilist had nog gepoogd een aan rijding te voorkomen door krachthig te rem men. Hierdoor slipte de wagen evenwel, en kwam dwars op het linker gedeelte van den rijksweg te staan, op dat moment naderde uit de tegenovergestelde richting een motor fiets, waarvan de berijder P. uit Abcoude niet meer kon uitwijken. Het voertuig tornde tegen de auto op, welke ten gevolge van deze botsing in brand vloog. De hêer G. wist zich nog uit de cabine te werken, doch hij bleek vrij ernstige verwondingen aan hoofd en handen te hebben opgeloopen. De motor fietsrijder kwam er wiet lichte kwetsuren af. Nadat dokter (Baart de la Faille de eerste hulp had verleend, is de heer G. naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De heer P. kon zijns weegs gaan. De auto is vrijwel geheel uitgebrand, terwijl de motor fiets ernstig beschadigd is. Negen mensclien bij brand op Sumatra gewond. PADANG, 15 October. Te Fort van der Capellen is een groote brand .uitgebroken, waarbij achttien blokhuizen in de asch zijn gelegd. Negen personen zijn gedood en elf gewond, waarvan drie zwaar gewond. De schade aan de huizen bedraagt onge veer achtduizend gulden en die aan goede ren circa zeventienduizend gulden. Het ver zekerde bedrag beloopt slechts duizend gul den. De oorzaak is onbekend. VERHOOGING VAN STUWADOOR TARIEVEN TE ROTTERDAM. De Vereeniging van Rotterdamsche stuwa doors heeft besloten in verband met de ver beterde loons- en arbeidsvoorwaarden in de haven de stuwadoorstarieven, met uitzonde ring van die voor de massale goederen te verhoogen met 7 procent, ingaande 18 Octo ber en daarna nog met 3 pet., ingaande 3 Januari a.s. De verhooging voor de massale goederen zal nader worden bekend gemaakt. „Ziin er nog meer heeren, die een garantieverklaring wenschen?" De faculteit der rechtsgeleerdheid van de rijksuniversiteit te Leiden heeft op de prijs vraag, welke door het Legatum Visserianum was uitgeschreen, verschillende antwoorden ontvangen. Gevraagd was: een uiteenzetting, hoe de gedachte eener internationale politiemacht in dezen tijd juridisch, militair en technisch uitgewerkt zou moeten worden voor een in ternationale luchtmacht. De uiteenzetting zou behooren te berusten op een critisch overzicht van den stand van het vraagstuk in de juridische, militaire en technische literatuur en in concrete voor stellen, hetzij van regeeringen of uit parle menten, hetzij van gezaghebbende particu liere vereenigingen, en liefst moeten verge zeld gaan van geformuleerde tractaats- en reglementsteksten, instructies, enz. Het antwoord onder het motto „Per aquilam justitia". dat aan de verschillende kanten van het vraagstuk recht doet wedervaren. Spe ciaal wat de technische zijde der gestelde vraag betreft, steekt dit antwoord een stuk boven alle andere uit. Uiteraard is plaats voor critiek. Zoowel de onvolledigheid der verwerkte litteratuur als de toch nog al tijd betrekkelijke luchthartigheid waarmede ook door dezen auteur de moeilijkheden van internationaal-politieken aard, waarvoor men zich bij de verwezenlijking der besproken denkbeelden zoude zien geplaatst, ter zijde worden geschoven, zouden tot het maken van bezwaren aanleiding kunnen geven. Ook de taal. waarvan de schrijver zich bedient, vereischt zuivering. Alles tezamen genomen is de faculteit echter van meening, dat dit opstel voldoende verdiensten vertoon om met een prijs van f 800 te worden bekroond waar bij de faculteit zich tevens bereid verklaart te bevorderen, dat het opstel, na toestemming van het curatorium der universiteit, en mits onder toezicht der faculteit bijgevijld, op kosten van het Legatum Visserianum worden gepubliceerd. Na opening van de desbetreffende verzegel de enveloppe bleek de inzender te zijn de heer mr. W. P. J. A. van Royen te Scheve- ningen. De Duitsche verklaring inzake België. Het Eerste-Kamerlid van Vessem heeft aan den minister van buitenlandsche zaken de vol gende vragen gesteld. 1. Heeft de regeering kennis genomen van de door de Belgische regeering aanvaarde verklaring der Duitsche regeering betref fende de onschendbaarheid en integriteit van België en de eerbiediging van het Belgische grondgebied? 2. Staat de regeering ten opzichte van de aanvaarding van een dergelijke verklaring ten opzichte van de onschendbaarheid en de in tegriteit van Nederland en de eerbiediging van het Nederlandsche grondgebied nog op hetzelfde afwijzende standpunt als medege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van ondergeteekende, ingezonden den 8sten Februari 1.1. en bevestigd bij de beantwoor ding van een mondelinge uiteenzetting van ondergeteekende in de vergadering der Eerste Kamer van 17 Maart 1.1.? 3. Zoo ja. is dan de regeering niet van mee ning, dat een zoodanige afwijzende houding vooral na de aanvaarding door de Belgische regeering van de Duitsche verklaring en de daaraan voorafgaande Britsche en Fransche verklaring van 24 April 1.1. den indruk zal kunnen wekken van een beschikbaarstelling van het Nederlandsche grondgebied aLs slag veld van Europa? Gedep. Staten hebben reglement reeds in hun bezit. De Minister van Waterstaat deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Twee de Kamer inzake wijziging van de Wegenverkeerswet mede, dat de uitvoeringsvoorschriften ver moedelijk in het volgend voorjaar gereed kunnen zijn. Dan kan te*- stond ook het tijdstip voor het in werking treden van de nieuwe wet worden vastgesteld. Bij het tot stand komen van de Wegenver keerswet waren ingrijpende wijzigingen van het motor- en rijwielreglement en van de motor- en rijwielbeschikking reeds in voor bereiding, aldus deelt de minister verder mede. Deze wijzigingen konden, naar toen werd gemeend, niet worden uitgesteld tot het volledig in werking treden van de wet. Zij zouden overigens voor een goed deel het doel der wet verwezenlijken en aan de opmerkin gen, bij de behandeling van het wetsontwerp te berde gebracht, tegemoet komen. Nadat de noodige wijzigingen in het regle ment waren aangebracht en de wijziging vap de motor- en rijwielbeschikking was tot stand gekomen, werd begonnen aan de voorberei ding van het nieuwe wegenverkeersregle ment en de Wegenverkeersbeschikking. Uiter aard zouden bepalingen van de bestaande voorschriften, zooals die pas gewijzigd waren, in de nieuwe voorschriften in hoofdzaak kunnen worden overgenomen, doch het werd, om een beter en overzichtelijker geheel te verkrijgen, noodig geoordeeld het reglement en de beschikking geheel om te werken, het geen uiteraard nogal tijd vordere. Intusschen is thans het nieuwe ontworpen reglement overeenkomstig het voorschrift der wet aan Ged. Staten ter beoordeeling gezonden. Voor zooveel den minister bekend is, wordt door personeel van particuliere instellingen geen toezicht uitgeoefend op de naleving van de wet, doch wordt door zoodanig personeel het toezicht van de politie vergemakkelijkt, b.v. door het beschikbaar, stellen van motor rijtuigen. De minister stemt in met de mee ning, dat met het aanwijzen van personeel van particuliere vereenigingen groote voor zichtigheid zou moeten worden betracht. Het is debedoeling artikel 1 (A, C en D) tegelijk met de wegenverkeerswet in werking te doen treden. Vijf en twintigjarig bestaan van de Gerofabriek. De Gerofabriek te Zeist gaat haar 25-jarig bestaan vieren. „Gero" is thans een ver trouwde naam, maar een kwart eeuw geleden wist niemand nog van Gero af, behalve dan de oprichters en de veertig man, waarmede het bedrijf op 21 October 1912 werd begon nen. Het was in den tijd, dat uit het buiten land witmetalen couverts werden ingevoerd, die alhoewel ze hier hun weg vonden, niet beantwoordden aan den Nederlandschen smaak. Nog maar enkele jaren draaiend, kreeg de Gerofabriek te kampen met de door den we reldoorlog veroorzaakte schaarsche aan grondstoffen, doch toen dit euvel tot het ver leden behoorde, konden de vereischte uitbrei dingen van lieverlede worden uitgevoerd met opvoering van het aantal werkkrachten, zoo dat het bedrijf thans ongeveer 850 medewer kers telt. De Gero-fabrikaten vonden hun weg naar het buitenland: Scandinavië, Italië, Zuid- Amerika. De crisis passeerde echter niet on gemerkt en door verscheidene invoerbeper- kende maatregelen ging menig exportgebied te loor. Met des te grooter toewijding legde men zich daarentegen toe op de uitbreiding van den afzet in de koloniën en men had daarmede succes. Op den jubileumdag, Donderdag 21 Octo ber, zal de directie, waarvan het oudste lid, de heer H. J. M. Simonis, tot de oprichters behoort, in hotel Figi te Zeist van half drie tot vijf uur recipieeren. Het personeel, waarvan er vijf medewer kers zijn die met de fabriek jubileeren, ter wijl er reeds 109 langer dan 12J/2 jaar aan de fabriek zijn verbonden, herdenkt het feest op 30 October in „Tivoli" te Utrecht. ALS U uitgaat om een genoeglijken avond te hebben, vergeet vooral Uw Uiltje Sigaren niet! Zonder het genot van deze lekkerste aller sigaren kan geen avond geslaagd heeten. Heer lijkaroma, fijnen smaak, gelijkmatigen koelen brand, kortom, hoogstaande kwaliteit biedt U elke Uiltje Sigaar, in welken prijs dan ook. MET LOF 6 et. 'n Puike sigaar! (Adv. lngez. Med.) BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN. B. en W. stellen den Raad voor. te benoe men: aan de 2e Hoogere Burgerschool B met 5-jarigen cursus alhier le. tot tijdelijk leeraar in het Nederlandsch: den heer J. van der Woude te Utrecht; 2e. tot wederopzeggens tot tijdelijk leeraar in de wiskunde de heeren B. J. Garssen en Dr. F. A. F. Vermast, beiden wonende te Haarlem. TIJDELIJK LEERARES. B. en W. dragen voor, ter benoeming van een tijdelijk leerares in de Duitsche taal voor den cursus 19371938 aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jarigen cursus mej. A. Pilon te Heemstede. Uurlooneii van kleermakers worden verhoogd. Met ingang van Maandag a.s, In de C. A. O., die de Nederlandsche Ver eeniging van Werkgevers in het kleermakers- bedrijf op 15 Februari 1937 afsloot met de samenwerkende bonden in de kleeding- industrie, staat een ..duurte-clausule". waar bij de werkgevers „zich verplichten ingeval de kosten van het levensonderhoud dusdanig stijgen, dat dientengevolge een verhooging der bij de C. A. O. 1936 overeengekomen loo- nen redelijkerwijze noodig is, daartoe in ge meen overleg mede te werken." Ook de werkgevers welke niet zijn aange sloten bij deze werkgeversvereniging, aan vaarden deze regeling. Dit overleg kon slechts op twee vaste tijd stippen plaats hebben en wel omstreeks 15 Juni en 15 October 1937. Het overleg in Juhi leidde tot een verhoo ging der loonen met 2.1 procent. Thans is opnieuw overleg tusschen de par tijen, die de C. A. O. afsloten, gepleegd, het geen tengevolge had, dat de werkgevers be reid bleken ,,de loonen der C. A. O. 1936 derhalve niet de thans geldende in ver band met de stijging van het indexcijfer voor het levensonderhoud sedert October 1936 met 4.2 procent, met een gelijk percentage te verhoogen". Voor de atelierwerkers en huisarbeiders, die zelf de fournituren betalen, komt boven de loonen een bijslag van V/2 cent per tarief uur en voor de huisarbeiders extra 3 cent per tariefuur voor bedrijfsonkosten. Deze bijsla gen zijn niet gewijzigd- De nieuwe uurloonen zullen gelden voor het nieuwe werk, dat met ingang van Maandag, 18 October a.s. zal worden uitgegeven. DE H.O.V. De H.O.V. is haar winterseizoen weer in gegaan. Gistermorgen zijn de repetities be gonnen en op Vrijdagavond 29 October zal het eerste concert plaats vinden. Er bestaat nog steeds gelegenheid zich op te geven als lid voor een of een combinatie der verschil lende series. Men zij er nogmaals op attent gemaakt dat er naar gestreefd is in dit seizoen de verschil lende muzikale attracties, zooals het optreden van bepaalde solisten en gastdirigenten, koor uitvoeringen en premières van belangrijke werken zooveel mogelijk te verdeelen over alle series. Ook op de Zondag-concerten zullen belang rijke muzikale evenementen plaats vinden. Gedetailleerde gegevens omtrent het volledige winterprogramma zullen binnenkort gepubli ceerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5