Eden waarschuwt voor mis lukken der non-interventie. Gevaarlijke situatie dreigt Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT PBROLJT; OOGSTTIJD IN DUITSCHLAND. Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD 3 Ook aan Engeland's geduld komt een eind Te Llanduno in Wales heeft de minister van Buiteniandsche Zaken. Eden, een rede gehouden, waarin hij de Spaansche kwestie besprak. De gebeurtenissen van het laatste jaar, zeide de minister, hebben geen verandering gebracht in onze mee ning, dat de interventie een fout is van hen, die intervenieeren. Wij heb ben een politiek van niet-inmenging gevoerd naar den geest en naar den letter, doch er bestaat verschil tus- schen niet-inmenging en onverschil ligheid. Anthony Eden. Wij staan niet onverschillig tegenover de handhaving der territoriale onschendbaar heid van Spanje of tegenover de buiteniand sche politiek van een toekomstige Spaansche regeering, of tegenover verwikkelingen in de Middellandsche Zee als gevolg van de in menging van anderen, en tenslotte staan wij niet onverschillig tegenover de groete Brit- sche belangen in die zee. Er moet een dui delijk ónderscheid worden gemaakt tusschen niet-inmenging in zuiver Spaansche aange legenheden en niet-inmenging in zaken, waarbij Britsche belangen op het spel staan". Eden verklaarde, dat de zeerooverij na het nemen van doeltreffende maatregelen was geëindigd. De Britsche regeering betreurt het Italiaansche antwoord, omdat de ervaring heeft geleerd, hoe moeilijk hèt is, met vraag stukken als deze in de Londensche commissie vorderingen te maken. Tenzij vorderingen en snelle vorderingen gemaakt worden, zal de bezorgdheid toenemen. Niettemin wenschten de Fransche en Britsche regeeringen niet, dat het tot een mislukking zou komen, die men aan de procedure zou kunnen wijten, en derhalve werd de Italiaansche verwijzing naar de Londensche commissie aanvaard. Dat wil niet zeggen, dat wij bereid zijn in een tactiek van uitstel te bexaisten, aldus ver volgde de minister. In de eerstvolgende da gen zal blijken, of de landen een ernstige poging willen doen tot regeling van de Spaansche kwestie in een geest van inter nationale samenwerking. Wanneer die geest aanwezig is. zal men goed op weg naar een oplossing zijn. Als de commissie echter geen vorderingen kan maken, vrees ik, dat het nutteloos is, ons te verhelen, dat de toestand ernstig is. De kenmerken van den tegenwoordigen toestand zijn openlijke inmenging en verheer lijking van woordbreuk. In dergelijke omstandigheden kan niemand er zich over beklagen, indien het geduld van degenen, die streven naar het ver vullen van hun plicht tegenover Europa, nagenoeg uitgeput is. Ik zou zeker geen critiek willen oefenen op een staat, die zich dan gedwongen zou voelen zijn vrijheid van hande len te hernemen. Eden ging vervolgens over tot den toe stand in het Verre Oosten en zeide, dat Roo sevelt in zijn rede te Chicago verschillende malen de situatie treffend heeft geteekend. In deze dagen van geweld en wetteloosheid, aldus Eden. is het goed voor ons, dat de president van de machtigste republiek ter wereld ons er aan herinnert, dat wij ons niet zoo lang geleden plechtig hebben verplicht, af te zien van geweld als werktuig van in ternationale politiek. Eden sprak de hoop uit, dat op de negen-mogendhedenconferen- of moeil«ke en onregel- versioppmq matige stoelgang regelt men vlug zonder kramp of pijn met Mijnhardt's Laxeertabletten. Prijs per doos 60 cent. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. Ingez. Medj Negen mogeiidhedenconferentie wordt le Brussel gehouden. Einde dezer maand bijeen. Het persbureau Belga meldt uit Brussel, 15 October: De negen-mogendheden-conferentie zal te Brussel worden gehouden. De regeering van België heeft besloten op verzoek van Groot Brittannië met toestem ming van de regeering van de Vereenigde Staten aan de staten, welke het negen-mo- gendheden-verdrag hebben onderteekend voor te stellen einde dezer maand te Brussel een bijeenkomst te beleggen, ten einde den toestand in het Verre Oosten te bestudeeren. HAAIEN IN DE THEEMS. Volgens berichten in de Londensche bla den zouden visschers gistermorgen in de Theems een school van dertig tot veertig groote haaien hebben waargenomen. In de Clyde is een jonge haal gevangen. tie allen aanwezig zullen zijn, wier medewer king noodzakelijk is. Er is één factor, die tot tevredenheid stemt: de versterking der Britsche betrekkingen tot Frankrijk, hetgeen een groot verschil is in vergelijking met 1935. Engeland bemoeit zich niet met den regee- ringsvorm in andere staten, doch deze ver draagzaamheid moet wederkeerig zijn. In dien wij zeggen, aldus de minister, dat wij er niet naar streven van alle Europeesche staten democratieën te maken, moeten an deren niet trachten alle staten fascistisch of communistisch te maken. Dengenen, die er op aandringen, dat En geland den Volkenbond zal loslaten, en naar overeenstemming met de staten buiten den Bond zal streven, antwoordde Eden, dat hij evenzeer wenscht, dat de geschillen met Duitschland, Italië en andere staten uit den weg geruimd worden, doch dat een verbete ring van den toestand in één richting niet ten koste van een verergering in andere richting mag tot stand komen. Duitschland Oud-minister Dernburg overleden. Gisteren is te Berlijn oud-minister Bernhard Dernburg op 73-jarigen leeftijd overleden. De overledene was van 1907 tot 1910 staats secretaris in het ministerie van koloniën. In 1919 had hij zitting in de nationale vergade ring van Weimar en had vervolgens zitting in den Rijksdag als lid vtn de democratische partij. Italië Militair onderricht op school. Een in de staatscourant gepubliceerd de creet stelt de programma's vast voor het geven van militair onderricht op de lagere en hoogere scholen. Dit onderwijs aldus Stefani moet bijdragen tot de opvoeding van de burgers tot soldaten en beoogt niet de vorming van technici, doch de voorbe reiding van den militairen geest der jeugd Spaansclie steden fel gebombar deerd. Bommen op Gijon en Barcelona. Havas meldt uit Gijon, d.d. 15 October: Bij het aanbreken van den dag hebben zeven rechtsche vliegtuigen een vlucht ge maakt boven de stad en een honderdtal bommen neergeworpen. Het bombardement duurde ruim een half uur. De toestellen daal den laag en namen de vluchtelingen op straat onder mitrailleurvuur. Men weet nog niet hoeveel slachtoffers zijn gevallen. Een tijdje later kwamen de toestellen terug en lieten een groot aantal bommen vallen, die ernstige branden veroorzaakten. In den nacht op Vrijdag is het Spaansche schip „Somo" op de reede van Lorient aan gekomen met vijftig Spaansche passagiers aan boord, die gevlucht waren voor de nade rende rechtschen en die in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Aviles nabij Gijon aan boord waren gegaan. De meeste passa giers zijn op den voorgrond tredende persoon lijkheden, o.a. de president van het Hof van Cassatie, de oud-prefect van Malaga, de gou verneur van Asturië en verschillende notabe len der provincie. Aan geen enkelen passagier is nog verlof verleend aan land te gaan. Ook Barcelona weer gebombardeerd. Rechtsche vliegtuigen hebben gis teravond om zeven uur een vlucht ge maakt boven Barcelona. Zij wierpen bommen neer, waardoor acht dooden en twee gewonden vielen. De stand aan de fronten. (Het Spaansche ministerie van nationale defensie heeft over de krijgsverrichtingen van Vrijdag een communiqué uitgegeven, dat o.m. het volgende meldt: Aan het noordelijk front in de oostelijken sector hebben de opstandelingen El Callado genomen. Gesteund door artillerie en lucht macht vielen zij aan in de richting van Pena Forcada, ten noorden van Ariand-os, doch werden teruggeslagen. Aan het zuidelijk front hebben de recht schen na een verbitterden strijd Penalaca en Penamira bezet. Aan het oostelijk front heeft de vijand vier verwoede aanvallen gericht op Pico Azun, zoodat de regeeringstroepen ten slotte ge dwongen waren terug te trekken in de om geving van Vertice Flora. In den sector van Puebla de Alborcon hebben de regeeringstroepen de heuvels 680 en 681 bezet. Het groote rechtsche hoofdkwartier deelt mede. dat het slechte weer de operaties in Asturië heeft bemoeilijkt. Desondanks hebben de rechtschen twee heuvels en drie dorpen in den Oostelijken sector ingenomen. De vijand leed zware verliezen. In den zuidelijken sector bezetten de recht schen heuvel 1800 en eenige dorpen, o.m. El Collada en La Infiestas. Een aanval d'er regeeringstroepen op de stellingen van Pra- dilla werd tot staan gebracht. Ook aan het front van Aragon wordt de opmarsch voort gezet. Geheime plannen uit Britsche vliegtuigfabriek ontvreemd. Scotland Yard op de been. Havas meldt uit Londen d.d. 15 October: Vanmorgen is bekend geworden, dat Scot land Yard op het oogenblik een onderzoek instel' naar aanleiding van de vejv*-"iining van p-^eime plannen uit de bureaux van de Parnall Company te Tolworth in Surrev welke vliegtuigonderdeelen vervaardigt. Het mi nisterie van luchtvaart is in kennis gesteld van de omstandigheden, waaronder de ont vreemding heeft plaatsgevonden. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. :gen onze bekende lase tarieven. (Met garantie BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur Avondspreekuren Dinsdag, Woensd en Donderd. v. 79 u. (Adv. Ingez. Med.j Half millioen Japanners strijdt in China. Grootste legerdat. ooit aan land gezet werd. Het hoofdkwartier van het Japansche le ger in Noord-China deelte mede, dat Sjoente aan de spoorlijn Peiping-Hankau op 380 K.M. ten Zuiden van Peiping is genomen. De Chi- neesche troepen trekken zich terug naar Sjangte, waar zij versterkingen hebben op geworpen. Aan de spoorlijn Tientsin-Poekau staan de Japansche troepen slechts 50 K.M. ten Noorden van de Gele Rivier en van 'Tsi- nanfoe, de hoofdstad van de provincie Sjan- toeng. De opmarsch naar Taijoeanfoe wordt voortgezet. De Japansche linies hebben thans een lengte bereikt van 1500 K.M. en strekken zich uit over vijf provincies met een opper vlakte van 200.000 K.M.2. Naar schatting staan op dit front 300.000 Japansche soldaten. Met de Japansche troepen bij Sjanghai en in Mandsjoekwo vormt dit een half millioen man, d.w.z. het geweldigste Japansche leger, dat ooit over zee gekomen is. ENGELSCH FASCISTISCH BLAD VEROORDEELD. Uit Londen, 15 October: Het fascistisch blad „Action" werd heden veroordeeld 12.500 pond sterling schadeloosstelling te betalen aan Lord Camrose en 7500 pond sterling aan de Daily Telegraph, aangezien het blad had geschreven dat Lord Camrose van Joodsche afkomst was en dat de Daily Telegraph, waarvan hij de voornaamste eigenaar was, het eigendom was en gecontroleerd werd door internationale fi nanciers. Uw gelaatskleur blijft jeugdig-frisch, gezond en fluweelzacht, Indien U van tijd tot tijd Uw gezicht 'savonds inwrijft met de huidzuiverende, huidgenezen- de en huidvoedende Purol. Alle huid onzuiverheden, zooals vetwormpjes, pukkels, vlekjes en uitslag verdwijnen Beide in doozen van 30 en 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Purol-Wit wrijft onzichtbaar uit en is daar om ook zeer geschikt voor gebruik overdag. De demonstratie op den Bückeberg. (Adv. Ingez. Med.j BERLIJN. 9 October ,1937 (Van onzen correspondent) NA de jubileum-feestweek bij het 700- jarig bestaan der Rijkshoofdstad die zich voor den Berlijner heeft ge kenmerkt door afwezigheid van den Führer heeft Neurenberg weer zijn gewel digen partijdag gehad en heel Duitschland zich gebaad in geestdriftige vreugde over het bezoek van den Romeinschen vriend. En ter wijl Berlijn nog steeds in Duitsch-Italiaan- schen vlaggentooi weer ging feestvieren met optochten van versierde groentewagens, boe rendansen en begroeting van de 200 boeren, die naar Berlijn waren opgecommandeerd, om er de verbroedering van stad- en landvolk te demonstreeren beklommen meer dan twee honderdduizend boeren den Bückeberg bij Hameln, om er den Führer te hooren en te huldigen en het oogst-dankfeest te vieren, dat besloten werd met een feilen strijd om het door genietroepen gebouwde „Bückedorf" waaraan 10.000 man infanterie, artillerie, ca valerie en een valscherm-compagnie deelna men. Als gasten van den Führer waren uitgenoo- digd uit eiken Duitschen gouw de twee win naars in den productie-kamp, waaronder vele boeren, wier boerderij sedert 200 tot 300 ja ren in bezit van dezelfde familie is. Er was een boer uit Oldenburg bij, wiens boerderij al in 1428 eigendom van zijn voorvaders was. Met dezen was oo'k een landarbeider uit eiken gouw de eer der bijzondere uitnoodiging ten deel gevallen. Zij waren in Hannover samen gekomen en door Darré en Goebbels begroet en gehuldigd, voor zij in een extra-trein naar den Bückeberg werden gevoerd. Na het feest op den Bückeberg werden zij door den Führer in den „Rijksboerenstad" Goslar ont vangen in de keizerszaal van den histori- schen Kalserpfalz. Op de eeretribune woon den zij de parade en taptoe van de weer macht bij, waarmee het „Erntedankfest" werd besloten. De boeren klagen en ook Duitsche boeren zullen reden tot klagen hebben, over ge brek aan waardeering en hulp hebben zij ech ter zeker niet te klagen. Ongeveer 15000 studenten hebben meege holpen aan het binnenhalen van den oogst. Hun reiskosten zijn vergoed door het Rijk. Meer dan „kost en Inwoning" verdienen ze niet. Voor zij aan het werk gaan, komen zij in de verschillende districten in een kamp samen voor een diüedraagsche oefening. In groepen van 10 of 20 worden de studenten over de dorpen verdeeld, waar ze hoofdzake lijk meehelpen bij boeren, die niet in staat zijn een betaalde arbeidskracht aan te stellen. Een derde van deze studenten waren meis jes, die de boerinnen helpen bij haar werk of in z.g. „oogst-kindertuinen" voor de kleine kinderen zorgen. Al dat werk wordt hier beschouwd als een deel der universiteitsstudie, waardoor de stu dent practische problemen van nabij, dus di rect leeft kennen. Daarom zijn de studenten niet ondergebracht in kampen, maar bij de boeren zelf. Bovendien worden ook nog de jongelui van den verplichten Arbeidsdienst waar noodig, voor hulp bij den oogst aan het werk gezet. Echter alleen die boeren kunnen op hulp rekenen, die wat hun politiek betreft voor den nationaal-socialist betrouwbaar zijn of schijnen. De wijnbouwer wordt geholpen door de grootere steden, die elk een wijnbouwersdorp als petekind aannemen, een week lang propa ganda maken voor zijn wijntje door optochten, folkloristische spelen en gratis proeven en voor het wijnfeest, dat straks zal beginnen, oks hoofden en flessehen van den edelen drank van het petekind koopen en contant betalen. Het succes van het eerste wijnfeest verleden jaar is zoo groot geweest, dat de wijnbou wers uit hun noodtoestand werden geholpen en de komende wijnweek met dezelfde vreugde tegemoet zien als de Berlijners en al die an dere grootstedelingen. W" aar 10 dagen geleden 3000 Duitsche, Hongaarsche en Italiaansche militaire muzikanten een -„Marcia triomfale" lieten hooren in de Deutschlandhalle opende de Führer het vijfde „Winterhilfswerk", waar voor reeds den volgenden morgen door groote bedrijven uit handel en industrie tot een be drag van 22 millioen Mark is geteekend. Door het vorige Winterhilfswerk is voor meer dan 400 millioen Mark aan geld en goe Studenten helpen de boeren. deren onder de behoeftigen verdeeld. We kun nen dan ook instemmen met het loflied van den Führer op allen, die naar hun krachten aan dit werp geholpen hebben, o.a. op „het oude kleine vrouwtje, dat in Moabit of er gens buiten op het land 5 of 10 pfennig of fert en veel meer geeft dan menigeen, die 100 of 1000 of zelfs 10.000 Mark geeft", (storm achtige bijval). Er wordt ook elders weldadigheid be- tx-acht, doch in niet zoo straffe organisatie, wat evenwel geen aanleiding mag zijn, het goede werk te miskennen van anderen, die zich meer zouden beijveren in theoretische phrasen. Een wanklank in 't loflied, die even zeer de „st-oi-machtige instemming" vond der 20.000 in de Deutschlandhalle. H. L. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Hèhè, wat heb ik lekker geslapen, dacht Thijs, toen hij zijn oogen opende. Maar wat heb ik het toch ontzettend koud? Wat watnee maar ,waar bén ik? En wat is er met me gebeurd? Waar is mijn jas? Ikwel, waar is oom Mopperniet? Waar ben ik?!! Thijs wist natuurlijk niet, dat de booze mannen hem opgepakt hadden in zijn slaap en hem naar een oud en vervallen huis hadden vervoerd. Ook oom Mopperniet en de anderen waren in de macht van deze kerels, die niets goeds in den zin hadden. Oom! Oom! Dickie! Sim! Waar ziten jullie toch? Sim, Sim, waar zit je nu toch?? Thijs werd werkelijk bang, dat er iets gebeurd was. Groot Moefti in Palestina ontvlucht. In vermomming over de grens. Een Reuterbericht uit Jeruzalem meldt, dat de Groot Moefti uit Palestina is gevlucht. Hij is in Syrië aangekomen en zou in ver momming over de Palestijnsche grens ge-, trokken zijn. In vei-band met de aanslagen heeft de overheid te Jeruzalem besloten, dat de maat regelen, waarbij na zes uur des avonds nie mand zich meer op straat mag bevinden, tot nader order van kracht zal blijven. Gis teravond om zes uur werden de straten, cafés en openbare gelegenheden ontruimd. Patrouilles doorkruisten de stad en bewaak ten de wegen. De politie heeft verscheidene arrestaties verricht, in het bijzonder in de omgeving van den Moefti. De douaneloods en de telegrafistenkamer, benevens andere gebouwen van het vliegveld te Lydda zijn hedennacht om drie uur afge brand. Men vermoedt, dat sabotage in het spel is. Mevr, de Miller richt zich tot president Lebrun. Verzoek om huiszoeking in een door de Sovjet ambassade gehuurd gebouw. Mevrouw De Miller, de echtgenoote van den spoorloos verdwenen generaal, heeft, naar Havas uit Parijs verneemt, een schrijven gericht tot den i-echter van instructie een huiszoeking te doen in een door de ambassade der Sovjet Unie gehuui'd huis, dat zich dicht bij de plaats bevindt, waar haar echtgenoot een afspraak had. Om deze huiszoeking te verrichten moet het parlement weten of dit huis niet gedekt wordt door diplomatieke onschendbaarheid. De Quai d'Orsay heeft nog niet geantwoord. Volgens mevrouw De MUler zou dit onder zoek van zeer gfoot belang zijn, daar zij meent dat de vrachtauto van de Sovjet-Russische ambassade den- dag der ontvoering in de middaguren voor dat huis heeft gestaan. Dezelfde vrachtauto werd des avonds te Havre teruggezien aan de kade, waar het Sovjet Russische vrachtschip gemeerd lag, dat overijld het anker heeft gelicht. Mevr. De Miller doet een beroep op den president alles in het werk te doen stellen om den vermiste terug te vinden. Zij ver klaart haar geheele verwachting op dezen stap te hebben gericht. Uitreiking van margarine, vet en reuzel als Kerstgave. Vrij van heffing. Evenals vorige jaren zal de Nederlandsche Zuivelcentrale dit jaar wederom haar mede werking verleenen, opdat ter gelegenheid van het Kerstfeest ten behoeve van armen bak en braadvet, gesmolten rundvet, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine vrij van heffing verstrekt zullen kunneix worden, mits deze producten geheel gratis worden gegeven door vereenigingen of instellingen van wel dadigheid. Berekening van kosten in eenigen vorm aan de bedeelden is derhalve niet toe gestaan. Evenmin is het geoorloofd, dezen door een z.g. spaarregeling, contributie of dergelijke uiteindelijk toch zelf de kosten van de aan hen uitgereikte producten te doen dragen. Voorts zullen de producten vóór 2 Januari 1938 aan de behoeftigen moeten zijn ver strekt. De merken (banderolles) voor het gesmol ten vet en de gesmolten reuzel, benevens de wikkelpapieren voor de onvermengde marga rine, bestemd voor de Kerstgaven 1937. zullen slechts geldig zijn tot 1 Februari 1938. zoo dat degenen, aan wie deze producten zijn uitgereikt, deze voor genoemden datum zul len moeten hebben opgebruikt Vereenigingen en instellingen van welda digheid, welke in aanmerking wenschen te komen voor vrijstelling van heffing op door haar onder de genoemde voorwaarden uit te reiken gesmolten vet, gesmolten reuzel en/of onvermengde margarine, worden uitgenoo- digd, zoo spoedig mogelijk een aanvraag bij de afdeeling margarine, vetten en oliën der Nederlandsche zuivelcentrale, Nassaulaan 6, 's-Gravenhage in te dienen op daartoe bij deze afdeeling te verkrijgen formulieren. De prijzen, waartegen leveranciers de ge noemde producten, bestemd voor ..Kerstga ven". vrii van heffing aan de vereenigingen en instelingen van weldadigheid zullen mo gen leveren, zijn vastgesteld on ten hoogste: f 0.40 per K.G. voor gesmolten rundvet; f 0.32 voor bak- en braadvet; en f 0.60 per K.G. voor gesmolten reuzel. KON. NED. MAUTSCH. VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdagavond 19 October houdt de Kon. Ned. Maatschappii voor Tuinbouw en Plant kunde een vergadering in hotel Lion -,?Or De hper K. Goudzwaard, 'eernr1' aa den Tuinbouwwintercursus. zal een lezing houden met lichtbeelden over „Onze conifeeren". Verder zal er nog een onderlinge tentoon stelling worden georganiseerd.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6