Gouden Geluiden ZATERDAG 16 OCTOBER 1937 HAAELE M'S DAGBLAD UNOX FIJNSTE VLEESCHWAREN- EN CONSERVEN FABRIEKEN - OSS UAI-0K76 (Adv. Ingez. Med.) De N. Z. H. vierde feest. Ter eere van de verschillende jubilarissen Welgeslaagde avond in het Concertgebouw. Er heerscht op de feestavonden van de Noord-Zuidhollandsche altijd een bijzonder prettige en opgewekte stemming, men kent elkander, voelt zich „en gaande familie", kort om er is een heel bijzondere en aparte sfeer. En gisteravond bij den feestelijken bijeen komst in het Concertgebouw was het al niet anders. Direct reeds toen de jubilarissen, ter eere van wien dit feest georganiseerd werd, de zaal betraden werd zij ontvangen met een gul en een spontaan applaus dat wel bewees hoezeer van alle kanten met hun werd mede geleefd. ■I-Iet bekende N.Z.H. muziekcorps onder leiding van Beinier van 't Hoff had dan ook niet veel moeite om de goede stemming er in te brengen. De rij van sprekers werd ge opend door den heer van Leurs, voorzitter van de feestcommissie die alle aanwezigen en in het bijzonder de „feestvarkens'' har telijk welkom heette. Moge gij morgen weer met frisschen moed aan een nieuwe periode van uw leven beginnen, aldus besloot spre ker. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer IJzendijk. sprak woorden dank tot hen. die geen moeite hebben gespaard om dezen avond te doen slagen. Tenslotte hield de directeur van de N.Z.H.TM. ir. W. J. Bur- gersdi.ik een korte toespraak. Spreker ver klaarde altijd met bijzonder veel genoegen deze avonden bij te wonen. Het jubileumfonsd ziet elk jaar weer opnieuw kans om van dezen avonden iets aparts te maken. Het streven van met jubileumfonds had spreker's volle sympathie omdat door deze bijeenkom sten het saamhoorigheidsgevoel van het per soneel werd versterkt. Ook de heer Burgers- dijk sprak de jubilarissen nog hartelijk toe. Vervolgens werd een aanvang gemaakt met het cabaret-programma. De bekende humorist Bar toes had met ziin vlotte con ferences weer veel succes evenals Carla Diana een xylophoniste die niet alleen uitstekend xylophoon speelde doch ook een virtuoos bellen-nummer ten beste gaf. Beppie Murray is er sinds wij haar voor het laatst zagen beslist op vooruitgegaan, vooral haar liedjes dat den spot dreef met de Hol- landsche neiging om aan buitenlanjïsehe im port den voorkeur te geven, was uitstekend. Fantasio, de muzikale clown en Fred Laddro, de man die verbluffende staaltjes rijwielkunst ten beste gaf, zij allen droegen er niet weinig toe bij dat de stemming in de zaal steeds beter wrd. Een stemming die wel haar hoogtepunt bereikte bij het gezellige bal na waarmee dit uitstekend geslaagde N.ZH.-feest onder de vroolijke tonen van de „Blue Rythm Boys" werd besloten. ALGEMEENE EVANGELISATIE. Op Dinsdag 19 October 's avonds 8 uur hoopt bovenvermeld Comité een opwekkings samenkomst te beleggen in de Broederkerk, Parklaan 34. Het woord zal worden gevoerd door Ds. Emile Boeke, secretaris van het Ned. Bij belgenootschap en les Kuiper, evangelist uit Bilthoven. ZWEMINRICHTING AAN DE HOUTVAART. Krachtens raadsbesluit van 14 April 1937 .is !n de zweminrichting (volksbad) aan de Houtvaart een filterinstallatie voor zuivering van het water aangebracht. Nu die installatie ter plaatse is gemonteerd blijkt, dat de bestaande electro-krachtinstal- latie niet voldoende is om deze uitbreiding, zonder gevaar van stoornis, te drijven, terwijl voorts eenige andere voorzieningen noodig zijn. Als gevolg van de opstelling van de filter installatie moeten thans de volgen'de werk zaamheden worden uitgevoerd: a. uitbreiding van het schakelbord, verzwa ring van den hoofdkabel, bijplaatsen van schakelkasten en een aangebouwde zekering- least met reservemotor groep, motorbeveiliging en aardleiding; b. roestwerend afverven van den geplaatsten ketel met kranen, leidingen, e.d.; c. de geplaatste filterinstallatie meer afslui ten voor onbevoegden; en d. de rijwielbergruimte verkleind door de geplaatste installatie uitbreiden door het maken van een afdak over een lengte van 24 M. tegen een bestaande schutting. De aan deze werkzaamheden verbonden kos ten worden begroot op f 1.065. B. en W. stellen den raad voor genoemd be drag ter beschikking te stellen. De Frans Halscopieën. Meer bijdragen gevraagd. Men schrijft ons: Op de rekening van ..Haarlem's Bloei" zijn reeds aardige bedragen binnengekomen, zoo dat de voorgenomen schenking verwezenlijkt zal kunnen worden. Wil deze schenking van Frans Hals-copieën aan het Gemeente-bestuur een volledig suc ces worden, dan zijn nog vele bijdragen wel kom. Hoe warmer de belangstelling der bur gerij, hoe fraaier het geschenk, dat het Schenkingscomité ter zijner tijd zal kunnen doen. Er is ruim voldoende keuze onder de gemaakte copieën, want verschillende be kwame copieïsten hebben de gelegenheid be nut om de fraaiste specimen van Frans Hals-kunstwerk voor de terugzending er van naar verre landen op soms weergaloos knappe wijze te copieeren. Het mage dan waar zijn. dat heel veel van wat Frans Hals' talent wrochtte voor goed voor Haarlem verloren is, het is gelukt van een belangrijk deel er van copieën te maken, welke alleen door den fijnen kenner na nauw keurige waarneming van de origineele zijn te onderkennen. Daarom zullen deze copieën de groote massa, ook al zijn het dan co pieën, goeddeels de vreugde van het aan schouwen kunnen schenken van 'n meester lijke vorm- en kleur-uitbeelding, zooals het talent van een eenling als Frans Hals heeft vermogen te geven. Moge de oproep van het Schenkings-Co- mité bij velen een goed gehoor hebben en zich bij de schenkers, die zich tot op dit oogenblik hebben gemeld, nog een aantal anderen komen voegen. Hoe grooter de lijst der schenkers in het gedenk-album. hoe beter dit aanstaand ge schenk aan het Gemeente-bestuur tot zijn recht zal komen. De bedragen kunnen wor den gezonden aan het Secretariaat van het Schenkings-Comité en of door overschrijving op giro-rekening 4C00 van de Twentsche Bank worden voldaan. In het laatste geval verzuime men niet op de giro-strook te ver melden: ten behoeve van Schenkings-Comité Frans Hals-copieën. De rioleering te Haarlem. Uitvoering van een detail met medewerking van het Werkfonds. Het is zoo schrijven B. en W. aan den raad noodzakelijk in het noorden van de gemeente eenige nieuwe afvoerriolen te maken naar de Delft en het Spaame. Bij zwaren regenval is de loozing onvoldoende In de eerste plaats komt voor een zoodanig riool in aanmerking de omgeving van de Stuyvesantstraat, omdat vooral de Bleeken- bergstraat en het Bleekenbergplein herhaal delijk blank komen te staan. Dit geeft aan leiding tot gegronde klachten van bewoners van aangrenzende perceelen; zulks temeer, omdat het in dergelijke gevallen voorkomt, dat rioolwater uit de rioleering op straat, stroomt, hetgeen uit een hygiënisch oogpunt ontoelaatbaar moet worden geacht, Ook de loozing van de Marnixstraat en de Pijnboomstraat met aangrenzende straten laat te wenschen over. Al deze bez,waren kunnen worden onder vangen door het maken van een nieuwe rioleering. In de Stuyvesantstraat en de Pijnboom- straat zal dan een verzamelriool komen. Dit verzamelriool is zoodanig ontworpen, dat het behalve voor afvoer naar de Delft bij zwaren regenval ook dienst kan doen als verzamelriool in het rioolstelsel met bemaling Het vormt derhalve een onderdeel van het groote rioleeringsplan. De kosten zijn geraamd op f 46.300. Met betrekking tot de uitvoering van dit werk hebben B. en W. zich gewend tot het Werkfonds 1934. Blijkens den brief van den Minister van Financiën d.d. 18 September 1937 heeft de Regeering haar goedkeuring gehecht aan het door het Werkfonds ge daan voorstel, tot het verstrekken aan de gemeente Haarlem van een voorschot voor genoemd werk tot een bedrag van ten hoog ste f 46.300. Aan de gemeente worden 5 rente- looze jaren toegekend; de aflossingstermijn van het voorschot is op 25 jaren gesteld. Te beginnen met het 6e kalenderjaar na het jaar, waarin de laatste betaling op het voor schot heeft plaats gehad, zal de gemeente een rente verschuldigd zijn van ten hoogste 4 pet. 's jaars. „Ik betuig U bij dezen mijn volle tevredenheid met de door U ge leverde Telefunken, die ook steeds den lof mag oogsten van mijn be zoekers, aan wie ik nooit naliet de Telefunken te recommandeeren." O'veen. Dre. M. v. W.v. L. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij G0ID5CHI1EDING GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez. Med.J ONS KNIPPATROON. Een gemakkelijk te vervaardigen japonnetje. Er zijn vele dames, die wel gaarne een ja ponnetje zelf zouden willen maken, maar die er niet aan durven beginnen, omdat ze bang zijn het te verknoeien. Voor deze dames brengen wij thans een japonnetje, dat zeer makkelijk te vervaardigen is. en dat als het klaar is. bijzonder zal voldoen. De blouse is aan beide kanten aan het puntstuk gerim peld. Een ceintuur van hetzelfde materiaal wordt aan den voorkant gestrikt. De mouw is een z.g. kopmouw: met behulp van gazen steunstukjes aan den binnenkant kan men deze in den juisten stand houden. Benoodigd jnateriaal: 2 1/4 meter van 130 centimeter breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 42: bovenwijdte: 96 centimeter; taillewijdte 74 centimeter; heupwijdte 104 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad, Gr. Houtstraat 93 Soendaplein 37. VOOR DEN1 1POLITIERECHTER-! Het betwiste goed. Een vrouwtje van 28 jaar, dat er als 18 uit zag, schoon achter den sluier der jeugd leed verborgen lag, was de echtelijke woning in de Haarlemmermeer ontvlucht en had weer intrek genomen bij haar ouders te Amsterdam. De wat oudere man. wiens zenuwgestel ook niet ongevoelig was gebleken tegen de elee- trische ontladingen in een broeiende huwe lijksatmosfeer. had eveneens de echtelijke wo ning den rug toegekeerd. Zoo scheen het. dat beiden de plaats meden, waar het geluk uit verdreven was. Inmiddels had het vrouwtje maatregelen getroffen om den gerafelden huwelijksband geheel los te knoopen, doch van het gemeen schappelijk bezit kon zij zich niet zoo gemak kelijk losmaken en in overleg met haar advo caat gaf zij een Amsterdamschen kruier op dracht de helft van den inboedel, dat was de bezetting van één kamer, uit de woning te halen en naar Amsterdam te brengen. De kruier trok er met een auto heen en de juffrouw begaf zich met een jongeren broer ook naar de woning om aanwijzingen te ge ven. De kruier vertelde, dat hij van den prins geen kwaad wist; de familieaangelegenheden waren zorgvuldig voor hem verborgen gehou den en hij zou doen, wat des kruiers was: de goederen uit het huis halen en in de auto laden. Met behulp van zijn zoon was hij daarmee bezig, toen een heer kwam aangerend, zich achter de auto plaatste en een greep naar de reeds ingeladen goederen deed, onder den uit roep: „Je blijft er af; dat zijn mijn meubels". De kruier en zijn zoon waren blijkbaar een paar menschen, die niet wisten, wat er in de wereld te koop was; die nooit over oneenige huwelijken hadden hooren spreken en die dan ook stom verbaasd waren, dat een him onbekend persoon eigendomsrecht op de goe deren liet gelden Zij vertelden, dat het heelemaal niet tot hen doordrong, dat die man wel eens de echt genoot kon zijn van het vrouwtje, dat opdracht tot de verhuizing had gegeven en dat hier dus twee personen konden zijn, die recht op de meubels hadden. Ze dachten er zelfs aan onnoozeler kan het haast niet dat er een vreemde dief kwam om de goederen te stelen. Zoo ziet men, wat kinderlijke ziel een Amster- damsche kruier kan hebben. Natuurlijk we gebruiken hun eigen woor den konden zij niet toelaten, dat de vreem de zich aan den inhoud van de auto zou ver grijpen en natuurlijk 't is de kruierszoon, die spreekt gaf hij den vreemde een slag. Toen deze daarop handgemeen met den zoon werd, snelde de vader te hulp, wat deze al weer heel natuurlijk vond, ja zelfs, dat hij den vreemde met een stoel op het hoofd ging slaan, wat pijn en wonden veroorzaakte. Maar nu bemoeiden anderen er zich mee en er kwam politie bij, die, beter met de troebelen 'der sa menleving bekend, vaststelde, dat de vreemde de echtgenoot der juffrouw was en daarom de meubels weer uit de auto en in het huis liet brengen, waarmee het conflict een einde nam. De kruiersbaas, die met den stoel had gesla gen moest zich nu echter voor mishandeling verantwoorden en noch zijn kinderlijke ziel, noch zijn beroep op noo'dweer kon hem red den. De officier zag niet in, dat hij eenig motief had gehad om den man, die bij zijn auto kwam, met een stoel te slaan en vorderde f 15 boete, waarmee de rechter accoord ging. De verraderlijke lamp. Electrische gloeilampen heeft in dezen ver lichten tijd ieder noodig, maar omdat hun leven soms kort en de prijs nog altijd voor de bescheiden beurs niet onbeduidend is. vor men zij op het huishoudelijk budget wel eens een niet te verwaarloozen post. Daaraan is wellicht toe te schrijven, dat er lieden zijn, die de verleiding niet kunnen weerstaan een lampje, dat onder hun bereik is, los te schroeven om het thuis in te schroe ven. Indertijd nam de voorliefde voor gemeen telijke lampen in Amsterdam zelfs zoo'n om vang aan, in de verschillende gemeentelijke gebouwen, dat men allerlei middelen heeft bedacht om het stelen van lampen tegen te gaan. Een er van was het voorzien van een gemeentelijk stempel. Een ander middel werd in een veilinggebouw te Aalsmeer aangewend. Daar werden ook veel lampen gestolen en nu kwam iemand op het ingenieus idee, aan de lamp een alarminrichting te verbinden, zoodat een bel overging, als een lamp werd uitgeschroefd. Het nut van die uitvinding is gebleken, want toen een bloemeninpakker in het toilet een lampje uitschroefde, ging de alarmbel over en de chef van de zaak snelde naar het toilet, waar hij den bloemeninpakker aantrof, die zijn handen stond te wasschen, maar in wiens nabijheid het lampje ingepakt lag. Aanvanke lijk deed hij of hij van niets wist, maar dat was niet vol te hou'den en eindelijk gaf hij toe. het ballonnetje te hebben weggenomen, doch 't spreekt haast vanzelf, dat hij van an dere lampjes niets wist en hij was dus weel de ongeluksvogel, die voor de zonden van alle lampjesdieven moest boeten. Gelukkig voor hem was het rapport over hem uitgebracht niet slecht, waarom de officier 2 maanden voorwaardelijk eischte, doch er een boete van f 8 aan toevoegde. Hij vond het nog al hoog en toen gaf de rechter f 12 boete, maar deed er de 2 maanden .voorwaardelijk af, omdat hij hier een voorwaardelijke straf minder ge schikt achtte. De bloemeninpakker keek sip; die had liever een maand voorwaardelijk meer en geen boete gehad. IJzerdieven. Iemand die f 17 steun had zei; „Als je kin deren brood vragen en je hebt het niet, dan. Dit zei hij omdat hij voor diefstal van ijzer terecht stond. Maar hij kwam bedrogen uit, als hij gemeend had. dat hij in beklag zou ko men, want de rechter zag er een aanwijzing in. dat zoo iemand voor een voorwaardelijke straf niet in aanmerking kon komen, omdat hij dreigde weer te zullen gaan stelen. Boven dien was de ijzerdiefstal geen gewone; 't was geen oud ijzer, langs den weg aangetroffen, maar de man was met een kameraad per vlet naar een Zaanschen molen gevaren, had er een machine in elkaar geslagen en zoodoende niet minder dan 1000 kilo oud ijzer bemachtigd, dat voor f 27 was verkocht. De reclasseering vond beide daders onsym pathiek en voelde weinig voor een voorwaarde lijke straf. Als gezegd was het optreden van den eenen verdachte de ander was niet verschenen niet geschikt om bij den rech ter een andere meening te vestigen. De officier achtte een straf van 6 weken noodig. doch de politierechter wilde niet zoo ver gaan en gaf 2 weken. VRIJWILLIGE BURGERWACHT. Maandagavond 18 October zal op het bin nenplein van de Infanteriekazerne aan den Koudenhorn aan den administrateur L. van den Bos, de eere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in zilver door den commandant worden uitgereikt, hem toege kend bij Koninklijk Besluit van 13 Augustus 1937. BAZAR DAMESVEREENIGING „WIJ BOUWEN". In Haarlem-Noord wordt door de damesver- eeniging „Wij Bouwen" een bazar voorbereid, die gehouden zal worden op 19, 20 en 21 Oc tober a.s. Doel van den bazar is in hoofdzaak steun te verleenen aan de Ned. Herv. Gemeente „Schoten". Zeer vele fraaie en nuttige voor werpen zullen er verkocht worden. Natuurlijk zijn er ook veel attracties en er zal thee wor den geschonken. De bazar zal worden geopend Dinsdagmid dag 19 October a.s. te 3 uur in de Marnix- school, van Egmondstraat. door dr. M. v. d. Voet. AANKOOP VAN HUIZEN IN DE BROUWERS STRAAT. Dr. G. H. Mulder te Heemstede heeft aan de gemeente te koop aangeboden de perceelen aan de Brouwersstraat nos. 55 C en 55 D tegen den prijs van f 1200 in totaal. De perceelen grenzen aan de voormalige bewaarderswoning en aan de speelplaats behoorende bij het schoolgebouw aan het Leidscheplein (Zuid). In verband met eventueele uitbreiding dei- speelplaats of van de school, alsmede voor af ronding van het terrein, ingenomen dom school en bewaarderswoning, is het bezit dezer perceelen voor de gemeente gewenscht. Voorts is het gewenscht. dat dergelijke ach teraf en aan een poort gelegen perceelen door saneering verdwijnen. B. en W. stellen den raad voor tot aankoop te besluiten. AVONDSCHOOL VOOR HANDELS ONDERWIJS. B. en W. stellen den raad voor te .besluiten tot herbenoeming, voor den cursus 1937—1938 van de tijdelijke leeraren aan de Gemeente lijke Avondschool voor Handelsonderwijs: A. J. Hekkelman, J. Kal. L. J. F. van der Meulen, J. L. Nanninga. J. W. Schotman. J. van Raven- swaaij, W. Barneveld en J. M. Thierry en tot benoeming tot tijdelijk leeraar voor dcnzelfden cursus van L. Alles en B. W. E. Veurman. „LENTESTEMMING". Voor de Lichamelijk gebrekkigen. De Noord-Hollandsche Operette Vereeni- ging geeft onder leiding van den heer Jan Hensen, op Maandag 25 October a.s. een uit voering van de operette „Lentestemming" in het gebouw „Sint Bavo", Smedestraat. Het bestuur van deze vereeniging heeft een aantal plaatsen beschikbaar gesteld voor de lichamelijk gebrekkigen. DE VRIJE KATHOLIEKE KERK. Op Dinsdag 19 October, zal priester Ko Borsten 'n openbare voordracht hóuden over: „Wat is de Vrije Katholieke Kerk en wat wil zij aan de wereld brengen", in de St.-Ra- phaëlskerk Popellaan Kinheimpark te Bloemendaal. Aanvang des avonds 8.15. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 7