Haarlem s Dagblad Een goede vangst. Luchframp. Vreeselijk familiedrama te Maastricht Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16663 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EiS ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 18 October 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentie»1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-1 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Geraffineerd oplichter aangehouden. "Verdiende" dertig tot veertig gulden per week. De Bloemendaalsche politie is er Za terdag in geslaagd, de hand te leggen op een reeds lang gezocht individu. Reeds geruimen tijd maakte dit heer schap er zijn werk van om, voor een liefdadige instelling te colporteeren en de baten voor zichzelf aan te wenden. Zaterdagmorgen vervoegde hij zich aan de R.K. pastorie te Vogelenzang voorgevende N. P. de Waayer te heeten en te colporteeren voor de R.K. vereeniging „Pro Juventute", geves tigd te 's-Gravenhage. Ten overvloede toonde hij zijn visitekaartje, met het stempel dezer vereeniging .De pastoor, de Z.eerw. heer F. N. Terra, was echter reeds gewaarschuwd voor de praktijken van den man en was dus op zijn hoede. Dank zij zijn oplettendheid is men er thans in geslaagd, den dader te snappen. Zoo dra de pastoor merkte met wien hij te doen had, waarschuwde hij telefonisch de politie, die onmiddellijk ter plaatse verscheen en den man aanhield. Bij fouilleering kwam een kwitantieboekje te voorschijn, waaruit reeds een honderdtal kwitanties was uitgescheurd, waarbij verschil lende met hooge bedragen. De dader scheen het speciaal voorzien te hebben op de R.K. pastorieën. Hij was bovendien in het bezit van een valsche legitimatiekaart. De man is later overgebracht naar het bureau te Over- veen, waar de z-echerche het verder onderzoek zal leiden. Ook te Haarlem „gewerkt". Uit dit onderzoek bleek, dat deze man, een 58-jarige kantoorbediende uit Den Haag, ook te Haarlem met succes heeft gewerkt. Ook hier had hij het op de R.K. pastorieën voorzien, en met meer succes, want van een drietal pas toors wist hij in totaal f 11.los te krijgen volgens het systeem, dat door hem reeds sinds Maart in verschillende plaatsen van ons land werd toegepast. Deze bedriegerijen brachten hem ongeveer f 30— tot f 40— per week op. Na door de Haarlemsche politie te zijn ver hoord, is de arrestant weer aan de Bloemen daalsche politie overgeleverd voor het verdere onderzoek. Het gouden jubileum van den Bond van Gem. Zangvereenigingen Fecstuitvoerïng In het Gem. Concertgebouw. Ter gelegenheid van het gouden jubileum van den Bond van Gem. Zangvereenigingen in Nederland, dat te Haarlem zal worden her dacht, zal Vrijdagavond 22 October een f eest uitvoering gegeven worden in het Gem. Con certgebouw door het Doopsgezind zangkoor Haarlem en Schoten's Christelijk Gemengd Koor. Medewerking wordt verleend door de H. O. V., terwijl als solisten zullen optreden Sophie Both-Haas, sopraan, Rotterdam, Kitty Neder- koorn, sopraan, Haarlem en mr. Harm Sme- des, tenor, Scheveningen. Verder zal de Kon. Liedertafel Zang en Vriendschap" dirigent Frits Schuurman, een zanghuiden brengen. Het geheel zal onder leiding staan van den heer J. Zwaan. Het ongeluk met de T 1. Nog geen definitief oordeel over de oorzaak van de ramp. Omtrent de oorzaak van de ramp van de T. 1 is, naar Aneta meldt, eenig 'definitief oor deel nog niet beschikbaar. Het deskundigen rapport zal. in eerste instantie aan den com mandant zeemacht worden uitgebracht, die thans ter plaatse vertoeft. Overigens wordt nog opgemerkt, dat de ver bindingen met Neira slechts zeer beperkt zijn. Mijnontploffins; in Amerika eisclit 34 dooden. Derde ramp in dezelfde mijn. Naar het A.N.P. ons mededeelt heeft het mijnongeluk, waarover Zaterdag een bericht gepubliceerd werd niet plaats gehad in Bir mingham in Engeland, maar in de plaats van gelijken naam in den Amerikaanschen staat Alabama. Het aantal slachtoffers is tot 34 gestegen. De ontploffing in de mijn Mulga is de derde ramp van dezen aard, die zich in deze mijn heeft voorgedaan. In April 1910 waren er 39 dooden te betreuren en in October 1914 17 dooden. Het federale bureau heeft een onder zoek naar de oorzaken van het ongeluk doen instellen. De rang van sergeant le klasse. Invoering reeds op 1 November. De invoering van den rang sergeant le klasse waarvan wij reeds melding maakten, zal plaats hebben met ingang van 1 Novem ber a.s. Het onderscheidingsteeken bestaat uit een gouden of zilveren figuur (tres) loo- pende een halve centimeter boven en even wijdig aan de chevron met een lus ter lengte van 4 cM. aan top, evenals dat vroeger het geval was. PERSONALIA. Herkozen is tot lid van het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzers Genoot schap de heer P. Krabbendam te Bever wijk. Weder is er een machine In den dienst van de marine Die weer zwaar getroffen wordt, Uit het luchtruim neergestort. Weder is de dood gekomen En heeft nieuwen cijns genomen, Van een jeugdig, flink geslacht, Dat zijn taak nog niet volbracht. Maar zich door den dood. den wreeden. Nu zijn kans ziet afgesneden, En het lezende publiek. Huivert stil voor de tragiek In den kring der kameraden, Denkt men aan de eigen daden, 'k Meen, dat in de groote lijn, Het gevoelen daar zal zijn: Nu de dood ons weer beroofde, Staan wij met gebogen hoofden, Maar dan heffen wij den kop, Even later, weder op En al blijven wij betreuren. Dat zoo'n onheil moest gebeuren, 't Luchtruim wenkt wij komen, hoor. Draaien los wij vliegen door P. GASUS. OPVOERING VAN VIER OPERA'S. De heer J. N. M. van Loenen* alhier heeft de programma's rondgezonden voor vier Opera's op te voeren in den Haarlemschen Stadsschouwburg. Wordt er voldoende belangstelling voor de ze opvoeringen getoond, dan hoopt men uitein delijk te komen tot het oprichten van een Nederlandsche Opera. Voor de eerste maal is nog, behalve natuurlijk de hulp van het pu bliek, de hulp van het buitenland noodig: de Kon. Vlaamsche Opera te Antwerpen is be reid gevonden Faust, Tosca, Carmen en Ma dame Butterfly te komen opvoeren onder regie van den heer F. Primo en muzikale leiding van Marinus Adam. Als data voor deze opvoeringen zijn vastge steld: 12 Januari, 11 Februari, 25 April en 6 Mei. In gezelschap van „rijksorganisatieleider" dr. Ley is de hertog van Windsor tijdens zijn bezoek aan het Roergebied afgedaald in de mijnen van KampLintfort bij Essen. KORPS MOTORDIENST De dienstplichtigen van de lichtingen 1931 en 1933, bij het K. M. D., voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen, zullen 20 October a.s. met groot verlof vertrekken. Heden werden bij het K.M.D. ingelijfd de dienstplichtigen van de le ploeg der lichting 1938. De verwachting is dat het aantal inge- lijden tusschen de 190-200 zal zijn. Uit deze ploeg zullen 9 man in opleiding worden geno men voor onderofficier. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER BOES Het spreekuur van den wethouder voor het onderwijs, den heer A. G. Boes, zal in plaats van Woensdag, Donderdag a.s. te 12 uur wor den gehouden. Leden van den Bond van Hoofden van Gem. Openb. Werken in Noord-Holland bezichtigden Zaterdag een wegenbouwtrilmachine, in gebruik bij den aanleg van een weg in de omgeving van Santpoort. Vader schiet zijn elfjarig dochtertje dood en slaat de hand aan zichzelf. Tevoren reeds te Kerkrade op een vrouw geschoten. Deze is aan de gevolgen overleden. Zondagmorgen heeft zich in een woning aan den Aert van Tricht- weg te Maastricht, een familie drama afgespeeld, dat aan twee menschen het leven heeft gekost. De dader heeft zijn elfjarig doch tertje doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. In het genoemde perceel woont de vroegere schoonmoeder van den dader. Deze laatste is de 33-jarige huisschilder L. H. J.. die reeds eenigen tijd wettelijk is gescheiden van zijn vrouw, welke laatste momenteel in Amster dam vertoeft. Zondagmorgen vertoonde J. zich plotseling in den achterrtuin van het huis, waartoe hij langs een der brandgangen in deze woning complexen toegang moet hebben gekregen. Toen zijn vroegere schoonmoeder buiten kwam, loste hij een schot op haar, doch hij trof haar slechts licht in de rechter arm. Toen de vrouw de straat op vluchtte, drong J. verder de woning binnen, waar hij zijn elfjarig dochtertje, dat daar in huis was aan zijn vroegere schoonzuster ontrukte. De schoonzuster vluchtte naar boven. Even later werd een knal gehoord. Na nog eenigen tijd ge tierd en gedreigd te hebben in het beneden huis waar toen niemand meer aanwezig was, hoorde men weer een schot. Daarna waren de inmiddels gealarmeerde politie en geneeskundige dienst ter plaatse gearriveerd. Toen zij de woning waren bin nengedrongen, vonden zij J. en zijn elfjarig dochtertje levenloos in de benedenvoorkamer. Beiden waren door een schot in het voor hoofd gedood. De lijken zijn naar het ziekenhuis Calva- riënberg te Maastricht overgebracht. Zaterdagavond was J. reeds met twee andere Maastrichtenaren naar Kerkrade geweest. Zij bezochten daar een café, waarboven de vrouw van een dier beide andere Maastrichte naars woont. In het café is ruzie ontstaan, welke zoo hoog liep, dat J. met zijn revolver op de oaféhoudster W. een schot heeft gelost en haar ernstig in de buik raakte. Deze vrouw werd in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Kerk rade overgebracht. Waar zij Zondag avond is overleden. De twee metgezellen van J. zijn toen met hun auto naar Maastricht gevlucht, waar zij Zaterdagnacht zijn aangehouden. Men heeft J. echter niet kunnen vinden, waardoor ook het familiedrama niet is voorkomen. Het is niet bekend hoe J. vóór Zondagmor gen in Maastricht is gekomen. Hij is reeds vroeger met de politie in aan raking geweest en reeds verschillende malen heeft hij zijn vrouw in grooten angst ge bracht door zijn ruwe optreden en door haar naar het leven te staan. Daarom was de vrouw ook naar Amsterdam vertrokken om voor J. beveiligd te zijn. Internationale Kapperstentoon- stelling geopend. Goede prestaties bij het Kapconcours. In de Apollohal te Amsterdam is Zondag middag de groote internationale kappers- en parfumerietentoonstelling. waaraan het grootste internationale kapconcours, ooit in Nederland gehouden, is verbonden, geopend De opening geschiedde in de bovenzaal van het Apollopaviljoen- De secretaris van de vereeniging van fabri kanten, importeurs, en agenten in het kap pers- en parfumeriebedrijf, de F. I. G. A., de heer K. R. van Staal, die tevens organisator van deze tentoonstelling is, heette de aanwe zigen welkom en noemde het een verheugend verschijnsel dat onder de kappers in ons land de eenheid zoodanig was gegroeid dat een manifestatie als deze mogelijk was. Vervolgens was het woord aan den wethou der van onderwijs en kunstzaken, den heer E. Boekman, die zijn vreugde er over uitsprak, dat de tentoonstelling in Amsterdam werd gehouden en de tentoonstelling geopend ver klaarde. Nadat het Wilhelmus gespeeld was voerden nog het woord de heer Henskens, voorzitter, en de heer Hollinga, secretaris van het uit voerend comité, en werden de volksliederen van de deelnemende landen gespeeld en staande aangehoord. De voorzitter van de Fédération Interna tionale des Coiffeurs de Dames, de heer Neu- meister uit Keulen, sprak waardeerende woorden voor het hier verrichte werk en gaf daaraan uiting door de heeren T. Hollinga en K. R. van Staal het gouden kruis van ver dienste der internationale organisatie op de borst te spelden. Het kapconcours. Tegen twee uur begon op de beide groote podiums het kapconcours. Op het eene po dium werkten de internationale grootmees ters, die grootendeels hun eigen mannequins hadden meegebracht. Het tweede podium was geheel voor Nederlandsche coiffeurs be stemd. De belangstelling van het publiek, zoowel voor de stands als vooral voor de beide po diums was zeer groot. Tegen kwart voor vier werd de toeloop zoo groot, dat het bestuur de deuren der tentoon stelling voor het publiek moest sluiten en pas een ruim half uur later nieuwe bezoekers kon toelaten. De uitslagen van het middagconcours lui den: Moderne coiffeure ijzergolf (tijd 50 minuten)internationaal concours eerste prijs: P. Nieswandt, Berlijn; tweede prijs: H. Borrmann, Dortmund; derde prijs: M. Leyger. Rotterdam; vierde prijs: A. Glorie, Brussel; vijfde prijs: H. Maschelein, Brussel. De coiffure, waarmede de heer C. Duller, uit IJmuiden, het nationaal kampioenschap be haalde op het Kapconcours ter gelegenheid van de Internationale Kapperstentoonstelling te Amsterdam. Nationaal concours, eerste prijs: C. Duller, IJmuiden: tweede prijs: I. Koelber, Amster dam; derde prijs: D. Hollinga, Den Haag; vierde prijs: A. Eindhoven, Utrecht; vijfde prijs: J- B Visser, Utrecht. OVERIJSELSCHE, GELDERSCHE EN DRENTSCHE VEREENIGING „EENSGEZINDHEID" Aangezien er in Haarlem twee vereenigin- gen zijn gevestigd met den naam Ov„ Geld. en Drentsche Vereen. „De Oosthoek" heeft de vereeniging onder voorzitterschap van den heer M Helder, besloten haar naam te ver anderen in Overijselsche. Geidersche en Drentsche Vereeniging „Eensgezindheid". Het bestuur is ongewijzigd en secretaris blijft de heer J. H. C. Sieverts. Het woord is aan. Mira de Asnescua: De eenige wijze om ver standig te schijnen is: het te zijn, of anders te zwijgen. Onbeheerde rijwielen op de Maandagmarkt. De politie neemt maatregelen. Gedurende de Maandagmarkt worden taï- looze rijwielen onbeheerd achtergelaten in de omgeving van Botermarkt en Oude Gracht door menschen, die eens ongestoord willen „markten" en daarbij natuurlijk van een rij wiel slechts hinder zouden ondervinden. Maar het onbeheerd laten staan van de rijwielen geeft aanleiding tot diefstal, zoodat de politie besloot, maatregelen hiertegen te nemen. Hedenmorgen verscheen een vrachtauto, be geleid door een half dozijn agenten en recher cheurs, waarna onder groote belangstelling van het publiek de rijwielen op de auto werden geladen, om naar het politie-bureau te worden overgebracht. De eigenaren kunnen daar hun rijwiel weer terug krijgen, ongetwijfeld met den goeden raad. een volgende maal wat voor zichtiger te zijn. VOETBAL. Voorloopig Ned. elftal tegen Bournemouth. Het voorloopig Nederlandsche elftal, dat Woensdag 20 October, des middags twee uur, op het Sparta-terrein te Rotterdam zal spe len tegen Bournemouth, is als volgt samen gesteld: Doel: Halle (Go Ahead) Achter: Weber (A.G.O.V.V.), Caldenhove (D. W. S.) Midden: Paauwe (Feijenoord), Anderiesen (Ajax), Van Es ('t Gooi) (In de tweede helft zal Van Es vervangen worden door Van Gooi (Haarlem). Vóór: Wels (Unitas). De Bock (Bloemen- daal), Smit (Haarlem)Van Heel (Feijenoord), Bergman (Blauw Wit). Het Zwaluwen- en het B-elftal. De Samenstelling van het Zwaluwen-elftal en het B-elftal, welke elftallen Woensdag 20 October a.s. des avonds acht uur. in het Utrechtsche Stadion te Utrecht tegen elkaar spelen, luidt als volgt: Zwaluwen-elftal Doel: Dijkstra (Z. F. C.). Achter: Pots (G. R. C.), Van der Linden (N. A. C.). Midden: Pellikaan (Longa), Wallaard (P. S, V.), Loois (Ajax). Vóór: Van Walsum (R. F. C.>, Timmerman (E. D. O.), Ten Duys (Enschedé), Drouen (P. S. V.), Ooms (D. W. V.) Nederlandsch B-elftal: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Wilders (Blauw Wit), Punt (D.F.C.) Midden: Bonsema (G. V. A. V.), Kuppen (Feijenoord), Bool (H. V. V.). Vóór: Winthorst ('t Gooi), Vente (Feijen oord), Van Dijk (N. A. C.), Heetjans (Tuban- tia), Mijnders (D. F. C.) Klecding-, Scliouisel- en Dekkingfonds. Koning winter Staat voor de Deur. Uw bijdrage voor het KLEEDING-, SCHOEI SEL- en DEKKINGFONDS, zal zijn komst voor het gezin van der. werklooze minder bevreesd doen zijn. Stort Uw bij drage op het gironummer van den ge meente-ontvanger No. 13556. met ver melding Bestemd voor de K. S. D.- inzameling. HEDEN: 14 PAGINA'S pag. Te Maastricht heeft zich een vreeselijk familiedrama afgespeeld. 1 De Haarlemsche politie neemt maatre gelen tegen de onbeheerde rijwielen op de Maandagmarkt. 1 Sinds Vrijdagavond wordt te Rotterdam een meisje vermist; men vreest dat het door een man is meegelokt. 3 Bij een ernstig verkeersongeluk te Hat- temerhoek is een man 0111 het leven gekomen, een ander ernstig gewond. 3 Frankrijk deed voorstellen in de non-in terventiecommissie; Italië verklaarde zich bereid tot gedeeltelijke terugtrek king der vrijwilligers. 4 Op het Palestijnsche vliegveld te Lvdda is brand gesticht tengevolge waarvan gehouwen der K. L. ."NI. vernield werden. 4 De Volksfrontpartijen hebben in Frank rijk een verkiezingssucces geboekt. 4- Aljechin overspeelde Euwe te Haarlem 9 ARTIKELEN, ENZ. Z-s: Dr. Martinus Luther. 2 A. D. de Groot: Waarom nam Fuwe het Paard niet? 5 Reshevsky: Onweerstaanbare aanval van Aljechin. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1