tf NationaIe BPEEMEN Motorrijder dacht niet aan voorrangsweg. ^MAAR:^ ZIJN IDEAAL Zevenjarig meisje te Rotterdam ontvoerd fT A "AN BAG 18 OCTOBER 1937 H A A R E E M'S DAGBEAÖ 3 Ernstig ongeluk het gevolg. Wielrijder gedood, hijzelf ernstig gewond. Zondagmiddag is op den grooten verkeersweg onder Hattemerbroek een verkeersongeluk gebeurd, waar bij één persoon werd gedood en vier anderen werden gewond, van wie één ernstig. Een auto. bestuurd door den heer G. V. uit Nunspeet, reed in de richting van de IJsel- brug toen uit den zijweg naar het station Hattemerbroek de motorrijder v. d. G. uit Zwolle naderde. Op de duo zat de heer M. uit Hattemerbroek. Vermoedelijk heeft de motorrijder zich pas op het laatste oogen- blik gerealiseerd, dat de rijksweg een voor rangsweg is. Hij remde dan ook bij het na deren van de auto, zeer krachtig, doch kwam te slingeren terwijl tegelijkertijd de voorband sprong. Het gevolg was, dat de 20-jarige wielrijder V. uit het Loo (gem. Oldebroek), die voor de naderende auto reed, door den motorrijder in den flank werd aangereden. Vervolgens kwam de motor in botsing met de auto, waar na het voertuig tegen een boom tot stilstand kwam. De wielrijder werd hoogst ernstig gewond en is in het Sophia-ziekenhuis, waar heen hij was overgebracht, korten tijd na het ongeluk overleden. De motorrijder die eveneens ernstige verwondingen had opge- loopen, is ter verpleging in het Sophiazie- kenhuis opgenomen. In de auto zat behalve de bestuurder, nog een persoon. Beiden wer den licht gewond, evenals de duorijder. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 14 October 1907 is aan O. L. P. van Loo, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1937, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Venray, met dankbetuiging voor de door hem als burge meester bewezen diensten. Extra maatregelen voor film- vervoer per vliegtuig. Naar wij vernemen heeft de K.L.M. het transport van filmmateriaal per vliegtuig aan een grondige bestudeering onderworpen. De maatschappij is van oordeel, dat het ver voer van films in geenerlei opzicht gevaarlijk is, wanneer deze op de gebruikelijke wijze verzonden worden. Dagelijks worden ongemerkt duizenden films, overal ten wereld per vliegtuig, per boot, met den trein, in auto's zelfs als post pakket. vervoerd. Hoewel hiervoor volstrekt geen aanleiding, noch eenige noodzakelijkheid bestaat, heeft de K.L.M. besloten, ten overvloede, alle voor zorgsmaatregelen betreffende het vervoer per vliegtuig van filmmateriaal, te treffen. Hier toe zijn speciale metalen bussen vervaar digd, geheel bekleed met asbest. De films worden in deze bussen in net vrachtruim van het vliegtuig vervoerd. >de beste Heerenhoed (Adv. Ingez. Med.) Staatscommissie voor de vaccinatie? -GRAVENHAGE. 16 October. Ingediend is sen wetsontwerp houdende verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen betreffende de vaccinatie. De aanleiding tot de na 1928 steeds her haalde opschorting van den vroeger bestaan- den indirecten vaccinatieplicht mag geacht worden bekend te zijn. Met zijn ambtsvoorganger is de minister van oordeel, dat het principieel aan de orde stellen van het vaccinatieprobleem noodzake lijk is. Hij meent intusschen, dat hiermede een aanvang moet worden gemaakt door de in stelling van een staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onderzoeken: 1. Of het wenschelijk is de bestaande bepa lingen betreffende den vaccinatieplicht, waar van de werking is opgeschort, hetzij terstond, hetzij geleidelijk weder in werking te doen treden, en, zoo deze vraag ontkennend wordt beantwoord, 2. of het wenschelijk is deze bepalingen te doen vervallen, zonder dat tot eenige nieuwe regeling van de vaccinatie wordt overgegaan, dan wel 3. of het wenschelijk is ten aanzien van de vaccinatie een nieuwe regeling te treffen, en, zoo ja, hoe zij behoort te luiden. In verband met het vorenstaande acht de minister van sociale zaken het noodzakelijk een opschorting van de bepalingen der be smettelijke ziektewet betreffende de vaccinatie voor den duur van twee jaren voor te stellen. VEREENIGING ..VRIJWILLIG AUTO VERVOER" TEN BEHOEVE VAN DEN BLOEDTRANSFUSIEDIENST. BUSSEM. 16 October. Heden zou ten gemeentehuize te Bussum onder voorzitter schap van burgemeester de Bordes de oprich tersvergadering worden gehouden van een landelijke vereeniging, welke zich ten doel stelt om in alle plaatsen van Nederland, waar afdeelingen van den bloedtransfusiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis zijn ge vestigd of zullen worden gevestigd, onder automobilisten leden te werven, bereid en bekwaam om hulp en bijstand te verleenen ten behoeve van den bloedtransfusiedienst en tevens om op te treden ingeval van rampen. De oprichting van deze landelijke vereeni ging voor snelvervoer b/oogt op de snelste wijze een patiënt, die bloedtransfusie noodig heeft, in verbinding te stellen met de bloed gevers. Voor het luchtverkeer is reeds in het voor jaar 1937 een soortgelijke vereeniging opge licht. Geen crisis meer in den Vrijheidsbond. Voorstellen inzake staatkundige positie en organisatie der partij zullen worden ingediend. Zaterdag heeft te Utrecht de liberale partij vergaderd, in welke vergadering volgens de Tel. de crisis in de partij is bezworen, daar nader overleg met de vertegenwoordigers van de afdeelingen in zake ingediende mo ties tot volledige overeenstemming heeft ge- leid. Een commissie zal worden benoemd, die de maatregelen zal onderzoeken, ten aanzien van de staatkundige positie der partij, alsmede ten aanzien van haar interne en externe or ganisatie. Het rapport dezer commissie zal uiterlijk 1 Januari 1938 gereed moeten zijn: het zal terstond ter kennis van hoofdbestuur, centrales en afdeelingen worden gebracht. Naar het blad verneemt heeft de vergade ring, welke geleid werd door den partijvoor zitter, mr. W. C. Wendelaar, warme hulde ge bracht aan den eere-voorzitter der partij, oud-gouverneur-generaal mr. Fock en te vens een zeer geestdriftige ovatie aan den liberalen oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. Het hoofdbestuur heeft, gelijk bekend, na de verkiezingsnederlaag op 26 Mei j.l. het standpunt ingenomen niet zijn mandaat ter beschikking te stellen, doch te trachten met inspanning van krachten het verloren terrein te herwinnen. In de uitvoerige nota, welke het hoofdbestuur geruimen tijd gele den aan de afdeelingen heeft gezonden, heeft dit verklaard, dat als grondslag voor de so ciaal-economische politiek een kort positief liberaal program opgesteld dient te worden, dat door den gemiddelden kiezer begrepen kan worden en bij het kiezersvolk het begrip van wat het liberalisme wil, zou kunnen her stellen. Programmapunten. Het hoofdbestuur wenschte dit programma te fundeeren op deze drie punten: le. een economische politiek, die steeds weer den nadruk legt op de persoonlijke krachten, die de werkelijke waarde vormen in het bedrijfsleven dat in den tegenwoordi- gen tijd welvaart scheppen kan, veel grooter dan ooit het geval is geweest; 2e. een breede sociale politiek, die in de eerste plaats gericht is op den opbouw van een krachtige, goed-gehuisveste bevolking, waaruit vooral de goede krachten ook uit de onderste lagen ontwikkelingsmogelijkheid krijgen en gesteund worden; 3e. het aangeven van maatregelen, welke kunnen leiden tot een zoo groot mogelijke be staanszekerheid voor ons volk en tot tempe ring van conjunctuurschommelingen. Het hoofdbestuur had eenige vooraanstaan de liberalen aangezocht zich met de voorbe reidende werkzaamheden voor het opstellen van een zoodanig program te belasten. Wij vernamen, dat alvorens over te gaan tot behandeling der oriënteeringsvoorstellen van het hoofdbestuur, in den aanvang van de vergadering te Utrecht langdurig gesproken is over de positie van het hoofdbestuur ten op zichte van de partij, de2e positie dan gezien in het licht van den uitslag der jongste ver kiezingen. Bij de debatten trad een sterke wil van tallooze afgevaardigden op den voor grond om spoedig tot een hechte eenheid in de partij te komen en bestaande geschillen in krachtige samenwerking, te overbruggen. Het hoofdbestuur heeft aan de afgevaar digden ruime gelegenheid gegeven zijn posi tie onder de oogen te zien. Er waren enkele moties ingediend, welke echter na overleg werden ingetrokken. Daar na stelde de voorzitter voor een commissie te benoemen, met de reeds hierboven ver melde opdracht. Uiterlijk een maand na het verschijnen van het rapport der commissie zal een alge- meene vergadering gehouden worden (ver moedelijk in Februari!, waarin het rapport met de voorstellen behandeld zal worden te zamen met eventueele door de centrales of afdeelingen uiterlijk een week voor de ver gadering in te dienen amendementen of ge wijzigde voorstellen. Bij het onderzoek der te benoemen com missie zullen enkele stellingen, ingediend door de afdeeling Arnhem, ook behandeld worden. Tot voorzitter der commissie werd benoemd jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. In de commissie zullen voorts verzocht wor den zitting te nemen, mevrouw J. Fortanier- de Wit. te 's Gravenhage en de heeren E. H. Ebels, lid van Ged. Staten van Groningen. J. Smit (landbouw), L. de Groot, te Rotterdam (middenstand), ir. S. H. Stoffel, te Delft (in dustrie), drs. Korthals (jonge liberalen) en F. Wessels te Hilversum (arbeidersbelangen). VEREENIGING VAN LIBERALE LEDEN VAN GEMEENTEBESTUREN In het Jaarbeursgebouw te Utrecht heeft de Vereeniging van Liberale leden van Gemeente besturen haar algemeene jaarvergadering ge houden, onder leiding van den heer C. G. Roos, burgemeester van Lekkerkerk. De partijvoor zitter, mr. W. C. Wendelaar woondè de ver gadering bij. Na goedkeuring van het jaarverslag van den secretaris-penningmeester, den heer W. J. Bastiaan, werden tot bestuursleden herkozen de heeren mr. J. de Blieck (de Wijk). J. A. de Boer (Bedum), jhr. D. R. Gevers Deynoot (Bilthoven) en A. E. Hannema (Harlingen), terwijl in de vacature ontstaan door het over lijden van mr. J. A. H. Coops werd benoemd de heer J. Vuyk te Rheden. Bij de uitvoerige besprekingen over de par tij-reorganisatie werd met voldoening gecon stateerd. dat de vereeniging in deze reorgani satie niet behoeft te worden betrokken, daar zij in alle opzichten tot ieders tevredenheid functionneert en zelfs dank zij haar orgaan ..Liberaal Bestuur" voortdurend toeneemt. Opleiding van vliegers voor het M-brevet. Het Luchtverdedigingsfonds, onderdeel van de vereeniging voor nationale veiligheid heeft voornamelijk ten doel, in samenwerking met andore fondsen en instellingen op Lucht vaartgebied, de vliegopleiding geheel og ge deeltelijk te bekostigen van hen, die zelf daartoe niet in staat zijn. opdat die oplei ding aan de versterking van onze nationale weermacht ten goede komt. Op 1 October zijn de plannen van het Luchtverdedigingsfonds in werkelijkheid om gezet, toen men een begin heeft gemaakt met de opleiding van een tiental .jongelieden voor het M-brevet. Zondag j.l. kwam een tweede tiental aan de beurt en de voorzitter van het Luchtverdedigingsfonds ir. J. E. F. de Kok heeft de twintig jongelieden, die op het vliegveld Ypenburg klaar stonden om de lucht in te gaan toegesproken en daarbij een beroep gedaan op het heele Nederlandsche volk. „Nu moet er gehandeld en voorbereid wor den. nu moet de Nederlandsche luchtmacht worden versterkt en iedere Nederlander kan daartoe meewerken door zich als begunstigend lid op te geven van het Luchtverdedigings fonds". aldus zeide ir. de Kok. Verder wees de heer Kok de vliegers erop. dat zij een voorbeeld moeten zijn voor die anderen, die na hen zullen komen. (Adv. Ingez. Med.) EEN KOOL IS )OL KOLEN VAN o. tnyez. weu.t Laat Meï voor NoVEMbER ^ZORqEN^ Sluit in de Lente van Uw leven een verzekering bij de Nationale. Vraagt inlichtingen LEVENSVERZEkERINq-BANk- RoTTERdAM (Adv. Ingez. Med.) Zij zou door een man op de fiets zijn meegelokt. Groote politiemacht aan het zoeken. Mogelijkheid van ongeluk nog niet uitgesloten geacht. Vrijdagmiddag omstreeks half vijf heeft de 7-jarige Lijntje Huiser. wonende aan de Brielschelaan 300 te Rotterdam, haar wo ning verlaten om wat op straat te gaan spe len. Toen het kind niet in de woning terug keerde, werden de ouders ongerust. Aanvan kelijk meende men nog, dat het kind mis schien te laat was gewees en niet naar huis durfde komen. Uit verschillende verklaringen is evenwel komen vast te staan, dat er groote kans is, dat de 7-jarige Lijntje is ontvoerd. Om kwart over vijf is het kind namelijk nog gezien bij het knikkeren in de Hertoghstraat en toen de speelkameraadjes nog eens nader werden verhoord, vertelden zij dat Lijntje was meegegaan met een man, die haar achter op zijn fiets had gezet. Laat in den avond is men nog met politiehonden in de weer geweest, zij ï'aakten echter aan den rand van het trottoir het spoor bijster, zoodat de verklaring van het meenemen op de fiets wel juist schijnt te zijn. Bovendien moet er den laatsten tijd tel kens een man in de buurt zijn geweest, die kinderen snoepcenten had gegeven. Het sig nalement van dezen man is bekend. Naar zijn verbijfplaats wordt een onderzoek in gesteld. Reeds is het eiland IJselmonde ge heel afgezocht, doch tot op heden is geen spoor gevonden. Het onderzoek wordt voort gezet. Het signalement van het meisje luidt: Lengte ongeveer 1 meter, postuur flink, aangezicht bol. kleur gezond, haar blond, oogen lichtblauw, neus dik. dikke bovenlip, tanden gaaf. kleeding: bruine jekker, geruite jurk met witten kraag en witte knoopen, een wit en blauw onderlijfje, blauwe direct'oir. Gedurende den Zondag heeft de politie met man en macht in de omgeving van Rot terdam, ver over de zuidgrens, tot in Poortu- gaal. Pernis, Hoogvliet, IJselmonde en langs de oude petroleumterreinen aan den Sluisjes- dijk een onderzoek ingesteld. Onder meer zijn zeven patrouilles politiehonden er op uitge zonden. In den voormiddag dacht men een spoor gevonden te hebben, aangezien men op een land aan den Pleinweg het schouderstuk en JUBILEUM W. FLOOREN. Zaterdag herdacht de heer Flooren, assistent ten postkantore alhier, den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de posterijen werd werkzaam gesteld. Reeds in 't begin van den morgen kwam een stroom brieven en kaartjes in. Vele bloem stukken werden afgegeven, waarbij van het kantoorpersoneel, den „Bond van Postperso- neel'T afd. Haarlem der C. B P. F. F., buren en vrienden. Te 11 uur bracht de directeur van het postkantoor, de heer J. H. Ph. Praff. ver gezeld van den chef van het bureel brieven post, den heer P. van Lookeren, den jubilaris een bezoek en getuigde in enkele woorden van de goede eigenschappen welke hem als ambte naar sieren; liefde voor zijn dienst, gepaard met strikte eerlijkheid en een benijdenswaar dig goed humeur. Van het jubileumfonds P. T. T. ontving de heer Flooren een vulpen en potlood in etui; Hei tweemotorig ma- ine-vliegtuig T. 1, dat n Nederlandsch indië s verongelukt, waarbij vijf personen om het leven zijn gekomen. een rugstuk van een kindermanteltje aan trof, terwijl een eindje verderop nog een mouwtje is gevonden. Aanvankelijk meende een familielid het goed te herkennen, maai de moeder heeft pertinent verklaard, dat de stof niet afkomstig was van de kleeren van het meisje. De rivierpolitie heeft ook in de Maashaven gedurende den Zondag nog ge dregd. aangezien men een ongeluk nog steeds niet buitengesloten acht. Maar ook dit heeft geen resultaat opgeleverd. van de afd. Haarlem der C. B. P. T. T. een schilderstuk; van het kantoorpersoneel een boek en 2 boekenstandaards en een verguld zilveren sigarendoos. BIJBELLEZINGEN Ds. G. J. WAARDENBURG Deze wekelijksche bijeenkomsten, die gees telijken opbouw door verdieping van bijbel kennis beoogen, beginnen Dinsdag 19 October in het wijkgebouw van wijk I der Ned. Herv. Gem., Ged. O. Gracht 104. Behandeld zal worden de eerste brief aan de Corinthiërs. Deze bijeenkomsten zijn voor alle belang stellenden toegankelijk. De ramp van de T. 1. lste vlieger G. J. Radstaat. 2de vlieger G. van der Hooft. Korporaal-vlicgtuigmakcr P. L. Boogert.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5