GEZONDHEID TE KOOP! H' HJD» Wij planten in October: WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Het Parkherstellingsoord heeft patiënten noodig. Een der vele nuttige instellingen van het Ned. Roode Kruis. ET was bij den Krimoorlog (1353 1856), dat voor de eerste maal in de trieste historie der oorlogen, een vrouw het terrein van den strijd betrad om te trachten iets te doen om het leed der gewonden te verzachten. Florence Nightingale, haar naam is te be kend dan dat -wij hier nog lang bij haar prachtig pionierswerk zouden willen blijven stilstaan. Zij was de grondlegster van de idee waarop later 4e Zwitser Henri Dunant het Roode Kruis oprichtte om een blijvende or ganisatie in het leven te roepen die op de slagvelden op zoo zegenrijke wijze verple- gingsarbeid zou kunnen doen. De rol die het Roode Kruis in den we reldoorlog gespeeld heeft, wij kennen die al len, de ambulances naar Zuid-Afrika, naar Saloniki in 1922 en nu pas weer naar Abes- synië, zij hebben nog eens het volle licht geworpen op het bijzondere werk van deze vereeniging. En toch, zoo vertelde ons Dr. F. A. van der Breggen, adviseerend bestuurs lid van het Roode Kruis te Haarlem en leider van het Parkherstellingsoord in een onder houd, zijn er nog menschen die denken en het beweren ook dat het Roode Kruis het oorlogsgevaar doet vermeerderen. Absoluut onjuist V\7 ij redeneeren aldus: Het Roode Kruis v haalt de gewonden in oorlogstijd van de slagvelden, lapt ze weer op en klaar zijn ze weer voor den strijd. Op deze manier zou dan de oorlog in de hand gewerkt worden. Met de meeste kracht, aldus Dr. v. d. Breg gen, moet ik tegen deze onjuiste meening protesteeren. Ook de bewering dat onze vereeniging uit sluitend haar aandacht zou schenken aan lichtgewonden, omdat de anderen toch niet meer voor den oorlog geschikt zouden zijn, is absoluut niet waar. Het is even absurd om te beweren dat door het bestaan van de brandweer de kans op brand zou vermeer deren. Wel. staat natuurlijk evenals an dere instellingen het Roode Kruis in oorlogstijd onder militair opper toezicht, maar zij die meenen dat dit tot de hierboven vermelde toestanden zou leiden dat ook luide verkondi gen. schaden een zegenrijk werk dat uitsluitend beoogt het oorlogsleed te verzachten. Het beste bewijs dat deze beweringen wordt trouwens wel bewezen doordat het Roode Kruis ook in vredestijd haar bestaansrecht dubbel en dwars bewezen leeft. Bij natuurrampen, trein of fabrieks- •ngevallen, nooit wordt tevergeefs een beroep "•p onze vereeniging gedaan. Tot een van -:eze vele goede vredesinstellingen behoort ook het Haarlemsche Parkherstellingsoord, een in stelling die, helaas nog veel te weinig be kendheid geniet. Zuster Windhouwer vertelt. Dr. v. d. Breggen was zoo vriendelijk om ->ns te vertellen dat iemand die inlichtingen over het Parkherstellingsoord wenschte niet beter dan naar de verpleegster Zuster A. Windhouwer kon gaan en daarom hebben wij zuster Windhouwer in haar eigen home het Parkherstellingsoord eens opgezocht- In November 1923. zoo vertelde de Zuster, werd het Herstellingsoord dat gevestigd was in de voormalige t.b.c. lighallen aan den Rijksstraatweg door wijlen Prins Hendrik ge opend. Nu, twee jaar terug, in 1935, opende Prin ses Juliana die inmiddels haar vader was op gevolgd en voorzitster van het Roode Kruis was geworden, het nieuwe gebouw aan den Zijlweg. In het herstellingsoord worden, zooals de naam reeds aangeeft, alleen patiënten op genomen die herstellende zijn van een acute ziekte of operatie, of door bloedarmoede en algemeene zwakheid slap zijn. Ook patiënten die op diëet moeten leven kunnen om opne ming verzoeken. Het is dikwijls niet gemakkelijk, zegt Zuster Windhouwer. om de menschen veel eten naar binnen te stoppen en om ze altijd weer over te halen te gaan liggen en zich kalm te houden. Maar ik geloof wel, dat ik hierin meestal slaag. En de interviewer kan niet an ders. dan hier voumondig mee instemmen, want Zuster Windhouwer, die zelf beweert dat je voor dit werk bijdehand moet wezen, is zeker niet voor een kleintje vervaard. Zij is verpleegster geweest te Londen. Pa rijs en Brussel en heeft voorts nog in verschil lende ziekenhuizen gewerkt zoodat ze wel op een grondige, practïsche kennis kan bogen. Maar om "op het Herstellingsoord terug te komen, de patiënten komen hier en dat is juist het groote voordeel, alleen overdag, des avonds keeren zij weer naar huis terug. De meeste herstellenden komen voor reke ning van den Gemeentelijken Geneeskundi gen" Dienst. Patiënten te weinig. Maar het laatste jaar is het aantal verpleegden sterk afgenomen, maxi maal kunnen er 18 komen, doch in de praktijk zijn het er dikwijls maar vijf of zes! Dit is natuurlijk veel te wei nig en daardoor komt het mooie werk van het Parkherstellingsoord in het gedrang. Het zou ook wel prettig zijn als de dokto-> ren met het Parkherstellingsoord wat meer rekening hielden, want ongetwijfeld kan het. aantal patiënten veel liooger zijn. Driemaal per dag wordt een uitstekend toebereide maaltijd verstrekt zoodat thuis niet meer behoeft te worden gegeten. En zoo vertelt Zuster Windhouwer op de haar eigen, prettige wijze verder, over het lief en leed dat ze in al die jaren, ze is reeds van 1928 af aan deze inrichting verbonden tezamen met Dr. v. d. Breggen, heeft meege maakt. Maar dat de menschen het hier over het algemeen naar hun zin hebben is wel te mer ken, zegt ze, want ze komen me altijd later weer opzoeken. En inderdaad dat moet voor haar, die zich zoo geheel en al aan dit werk geeft, een groote voldoening zyn. Met tact en overredingskracht. Wel is er soms een groote mate van tact en overredingskracht noodig. Zoo had ik laatst een meisje dat niet meer dan een half boter hammetje at. U begrijpt dat dit me heelemaal niet aanstond maar ik heb haar het eten niet teveel opgedrongen en haar langzamerhand grootere porties gegeven en toen ze na twee maanden wegging was ze 16 pond aange komen Als U dit allemaal in de krant zet, wilt U dan ook niet vergeten om freule C. C. Ph. van Wijck te noemen, ze geeft zich zooveel moeite voor het Parkherstellingsoord en al is ze al zeventig, ze komt het nog bijna dagelijks be zoeken. En de verslaggever die al evenmin als de patiënten aan Zuster Windhouwer iets kan weigeren belooft het plechtig. Als dan blijkt dat ook de Zuster een hartstochtelijk liefhebster van boeken is ont spint zich een levendig gesprek over littera tuur dat echter nu niet bepaald op het Park herstellingsoord betrekking heeft. Daarom keeren wij voor de tweede maal tot deze zoo nuttige instelling terug en vragen nog eens speciaal de aanda'cht voor: De liefdadigheidsvoorstelling die Zaterdagavond a.s. in den Stadsschouw burg door Fritz Hirsch ten bate van het Parkherstellingsoord wordt gegeven. Een comité waarin zitting hebben mevrouw L. M. A. van DijkLieshout, voorzitster, mevr. A. SteenhuisPolman, penningmeeste- resse, Kleverparkstraat 16, mevr. A. H. Gar- rer heeft dezen avond georganiseerd en rekent op een groote opkomst. Door Fritz Hirsch zal de operette „Grafin Mariza" opgevoerd wor den zoodat men dus én voor het goede doel het steunen van het Parkherstellingsoord van het Ned. Roode Kruis en voor de uitste kende uitvoering dezen avond niet mag ver zuimen. TABAK 10, 12, 15 ci. p. pakjo OLDENKOTT (Adv. ingez. Medj arc's (Adv. Ingez Med.) Amusementsavond van „Aecordea". Ter gelegenheid van het tweejarig bestaan. Ter gelegenheid van haar twee jarig bestaan gaf het eerste Haar lemsche piano-accordeon orkest Ae cordea" Dinsdagavond in de groote zaal van den Haarlemschen Kegel bond aan de Tempeliersstraat een amusementsavond, die uitstekend geslaagd is. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, den heer H. Teunissen Sr.. opende het orkest met den vroolijken Graham Page- marsch, gevolgd door de Pomona-wals van Waldteufel en de Dividenden-potpourri van Carl Morena. „Aecordea" bevestigde hierbij den indruk, dien wij ook bij vroegere uitvoe ringen van dit orkest opdeden, nl. een ern stig werkend gezelschap te zijn, dat vooral in het genre van de lichte muziek uitsteken de resultaten weet te bereiken. Doch het zou voor velen misschien minder aantrekkelijk zijn, den geheelen avond naar muziek, zelfs van „Aecordea", te moeten luisteren, zoodat de humoristen Kees Klaare en Bram Flora wat afwisseling kwamen brengen. Met hun grappen en kwinkslagen hadden zij al spoedig de lachers op hun hand, en de gezelige stemming werd door de vroolijke liedjes, waarvan het refrein door het publiek uit volle borst werd meegezon gen, nog aanzienlijk verhoogd. De dirigent van het orkest, de heer Her man Teunissen Jr. voerde hierna de Ouver ture „Tanered" van Rossini op keurige wijze uit, waarvoor hij een hartelijk en welver diend applaus in ontvangst mocht nemen. Na de pauze hoorden we nog het uitste kend uitgevoerd „SagJ beim Abschied leise Servus", een potpourri van bekende melo dieën en „lm Zigeunerlager", waarna het programma, na het optreden van de beide humoristen en de heeren Herm. Theunis- sen en T. van den Heuvel als accordeon solisten, besloten werd met de Argentijn- sche tango ..Mama yo queiro un novio" en „Napolitan Nights" van Zamecnik. Een uitsluitend geslaagde avond, waarop „Aecordea" met genoegen zal kunnen terug zien. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE BOND VAN GEPENSIONNEERDÉN. De afdeeling Haarlem van bovengenoem- den bond houdt op Woensdagmiddag -27 Oc tober, een buitengewone vergadering in een der zalen van het Blauwe Kruis. Aangezien deze bond zich in den loop van dit jaar heeft vereenigd met het comité ter bescherming van de Rechten van gepension- neerden, het z.n. „comité Last", moet een be stuursverkiezing plaats hebben, terwijl te vens een lid voor den bondsraad moet worden benoemd. Ofschoon de regeering in de millioenennota heeft medegedeeld dat het wetsontwerp tot herberekening der pensioenen zal worden in getrokken, acht het bestuur van dezen bond het zeer gewenscht, dat een groote, krach tige vereeniging blijft bestaan om ten allen tijde de algemeene en persoonlijke belangen der gepensionneerden te beschermen. Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Haarlem en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield Dinsdagavond in Hotel „Lion d'Or" een als gewoonlijk druk bezochte vergadering, die gepresideerd werd door den heer J. L. Bouwer. Deze sprak een woord van welkom een drukte zijn blijdschap over de groote opkomst uit. Bij de ingekomen stukken deelde de secre taris, de heer R. M. van der Hart, mede, dat de excursie der leden naar de nieuwe begraaf plaats aan den Vergierdeweg veel succes heeft gehad. Met aandacht hebben zij geluisterd naar de aanwijzingen van den directeur van den dienst Hout en Plantsoenen, den heer J. L. Bouwer, aan wien door den secretaris dank werd gebracht. De Voorzitter ging hierna over tot het uit reiken der examen-diploma's tweede knecht. Hij deelde mede, dat de commissie, die de jongelui opleidt, met den voorzitter, den heer R. M. van der Hart, aan het hoofd met veel ijver, geduld en kennis van zaken gewerkt heeft. Deze opleiding moet voor de leerlingen en voor het vak van zeer groot belang worden geacht. Ditmaal waren er tien candidaten voor dit examen, van wie er vier moesten worden afgewezen. De heer Van der Hart deelde mede, dat dit examen niet gemakkelijk is. Het gebeurt, dat candidaten voor het theoretisch gedeelte hoo- ge cijfers krijgen; maar bij het practisch ge deelte gaat het niet zoo vlot. En om dit laat ste is het juist te doen. De practische vakken moeten goed zijn. De Voorzitter is het- daarmee eens. Theore tische vakken zijn noodig, maar practische vakken zijn noodzakelijk. Alleen zij, die aan deze eischen voldoen, krijgen een diploma. De eischen moeten hoog zijn. Wie slaagt, doet een stap in de goede richting en krijgt moed om verder te gaan. De zes geslaagde candidaten hebben bewezen, dat zij voor tweede knecht geschikt zijn; ze hebben getoond dat ze willen leeren. De Voorzitter reikte aan de zes leerlingen het diploma uit en had voor ieder een vrien delijk en aanmoedigend woord. Aan de com missie bracht hij dank voor haar moeite en hoopte, dat zij ook verder veel succes mag hebben. (Applaus). Vervolgens kwam aan de orde de behande ling van den beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering, die op 27 October te Utrecht zal worden gehouden. Aanleiding tot discussie gaf deze agenda niet, omdat er dit maal weinig ingrijpende voorstellen op staan. In de pauze werden de bloemen en planten gekeurd, die voor de onderlinge tentoonstel ling waren ingezonden.. De heer Dorrestein gaf hierbij een interessante uiteenzetting. De heer K. Goudzwaard, leeraar aan den Tuinbouwwintercursus, hield tenslotte een lezing over het onderwerp: „Onze coniferen", die hij met lichtbeelden verduidelijkte. Hij ontving uit de vergadering een hartelijk ap plaus en van den Voorzitter een woord van dank. De volgende punten werden toegekend: Een groep Cyclamen ingezonden door bloe misterij Koper te Bennebroek 10 punten. Een verzameling takken en kegels van Co niferen ingezonden door K. Goudzwaard 10 punten. Een collectie bloeiende en bes-dragende heesters werd 'ter opluistering ingezonden door Hout en Plantsoenen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 21 OCTOBER. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen. 9.50 Paiuze. 1055 Parijs Radio. 12.35 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Parijs Radio. 3.20 Diversen. 3.35 London Regional. 5.20 Fransch Brussel. 5.50 Motala. 6.35 Fransch Brussel. 7.20 Beromünster. 8.20 Pauze. 8.30 Weenen. 9.3'0 London Regional. 10. Fransch Brussel 1120 Diversen Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35. London Regional. 12.50 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Eigen gramofoonplaten concert: 5 landenbezoek: Hawaii, Hongarije, Argentinië, Zuid-Afrika, Rusland. 1. Oh Rosita, Hawaiia Players; 2. Hawaii Star of Love, Hawaiia Songsters; 3. Hawaaiian stars are gleaning, Hawaiia Players; 4. Farewell to Thee, Hawaiia Songsters; 5. Zigeunermuziek, Eerste deel, Zigeuner orkest. 6. Vienna Cab man's Song,'George Boulanger; 7. Zigeuner muziek. Tweede deel, Zigeuner orkest; 8. Vienna, city of my dreams, George Boulan ger; 9. The click of her heels, Eldorado Tango Band; 10. Paris, Paris, Orquestra Pesenti; 11. Spanish Love, Eldorado Tango Band; 12. ArroyitoArgentine, Orquestra Pesenti; 13. Walspotp. van Zuid-Afr. wijsjes, Vijf vroolijke kerels; 14. Studentenliederenpotp., Stud, van Unv. Kaapstad; 15. Foxtrotpotp. van Zuid- Afr. wijsjes, Vijf vroolijke kerels; 16. Gipsy Sing Song, Sidor Berma. 8.0012.00 Diversen. Neemt U me niet kwalijk, meneer door LEONARD CASEMENT. Het was middag en in de hoofdstraat be woog zich zooals gewoonlijk een bonte me nigte, vrouwen, met kooplustige oogen en be laden met pakjes, baanden zich een weg van den eenen winkel naar den andere; dikke za kenlui. met hun tasschen gewichtig onder den arm, drongen him massieve lichamen door de dichte menschenmassa. Jeugdige nietsdoe ners een sigaret onverschillig in den mond, flaneerden, met de kennelijke bedoeling de aandacht te trekken, op en neer. Tusschen dezen eindeloozen menschen- stroom was Percival Norton een kleine, maar waardige verschijning. Bij het passeeren van een groot modema gazijn, werd zijn aandacht eensklaps.^ ge trokken door een voorval, dat zich vlak in zijn nabijheid afspeelde. Een vrouw was op een man toegeloopen, die voor een der étala ges stond te kijken en na een kort gesprek, had ze een baby in zijn armen gedeponeerd, waarna ze snel in den winkel verdween. Nu is er niets bijzonders en opwindends in een dergelijke gebeurtenis en de andere voor bijgangers schonken er dan ook niet de min ste aandacht aan. Maar bij Percival Norton wekte het huiveringwekkende herinneringen. Op zekeren dag had hij eveneens voor een étalage gestaan, toen een hem volkomen vreemde vrouw plotseling een kronkelend bundeltje in zijn armen legde, met het bevel dit vast te houden totdat ze terugkwam. Voor dal. hij in de gelegenheid was geweest om te protesteeren, verdween ze in den overvollen winkel. Twintig minuten later, nadat hij onder gi'oote belangstelling van het publiek had ge probeerd het huilende kind stil te krijgen, overviel hem een vaag gevoel van onrust.Deze onrust groeide aan tot achterdocht en ze kerheid, toen na een half uur de verschrik kelijkste oogenblikken, die hij ooit in zijn leven levan had meegerrfaakt de vrouw nog niet was verschenen om het kind van hem over te nemen. Eindelijk werd hij uit zijn benauwden toe stand verlost door een vriendelijken en mede lijdenden politie-agent en na een korte ver klaring op het hoofdbureau kon hij weer ver trekken. Na dien dag ontliep hij zooveel mo gelijk alle vrouwen, die kinderen meedroegen. Toevallig had hij nu in den loop van één maand een drietal gevallen gelezen, waarop moeders op eenzelfde manier hun kind „te vondeling hadden gelegd". En nu speelde er zich vlak voor zijn oogen zooiets af! Hier was wéér iemand van zijn eigen geslacht, die de dupe werd van een ge- wetenlooze vrouw. Norton dacht een oogenblik na en nam toen een besluit. Hij liep op den hulpeloos rondkij- kenden man toe en tikte hem op den schou der. ;rNeemt u me niet kwalijk, meneer" begon hij, „maar heeft die vrouw u gevraagd of u haar kind wilt vasthouden, terwijl zij in den winkel iets gaat koopen?" „Ja ja", antwoordde de vreemde eenigs- zins verschrikt. „Juist! Precies dus zooals ik dacht!" riep Norton triomfantelijk uit. De ander keek hem onthutst aan. „Wat bedoelt u?" vroeg hij tenslotte. „Is er dan iets aan de hand?" „Of er iets aan de hand is?" barstte Norton uit. „En of! Weet u wel dat die vrouw nooit meer zal terugkomen?" „Niet niet meer terugkomen?" De vreem deling greep Norton bij den arm. „Ik zeg u, dat ze nooit meer zal terugko men," herhaalde Norton met veel nadruk. „Maar waarom niet?" De ander liet in zijn toon doorschemeren, dat hij de moeder tot zooiets niet in staat achtte. „Omdat", en thans schoot Percival zijn vuurpijl af, „ze haar kind kwijt wil." De man nam hem op, alsof hij er zich ter dege van wilde overtuigen, dat Norton geen ontsnapte krankzinnige was. Percival, die dit merkte, gaf een naderen uitleg. „Kijk eens", begon hij geduldig, „om de een of andere reden wil die vrouw haar baby kwijt. Ze vroeg u plompverloren of u het kind even wilde vasthouden, omdat ze er den overvollen winkel niet mee kon binnengaan, maar u zult haar niet terugzien! Natuurlijk kunt u het kind straks bij de politie afgeven, maai de vrouw zal waarschijnlijk nooit worden op gespoord. Dit is de manier, waarop ze zich van hun kinderen ontdoen, zonder zélf gevaar te loopen. Ik kan het weten, want ik heb het ook al eens bij de hand gehad. Bovendien hebben zich in de laatste weken juist weer zulke gevallen voorgedaan." Norton had verwacht, dat de ander ten einde raad zou zijn en dus stond hij verbaasd over het resultaat van zijn ontstellende me- dedeeling. De man keek hem namelijk eenige oogenblikken aan en barstte toen in lachen uit, terwijl het kind in zijn armen kirde, alsof het zich vermaakte over de vroolijkheid van zijn beschermer. Norton richtte zich op in zijn volle lengte en sprak op waardigen toon: „Mijnheer, ik ben bang dat u mijn woorden als een grap op vat en u den ernst van zoo'n toestand niet begrijpt." Dit veroorzaakte, dat de vreemdeling nog harder begon te lachen. „U bent me een grapjas!" hijgde hij ten slotte. „Een grapjas!" schreeuwde de woedende Percival. „Ik word dus in de maling genomen door iemand dien ik probeer te beschermen tegen de handelingen van een gewetenlooze vrouw." „Houd op!" lachte de ander, terwijl de tra nen hem over de wangen liepen.. „Met die vrouw ben ik getrouwd!" Vollegronds-Orchideeën. Behalve onze inheemsche soorten als Han- dekenkruid, Mannetjesorchis enz. zijn er nog verschillende importen, die zich leenen voor ons klimaat en óf in den vollen grond, óf in den kouden bak op het Noorden in bloei komen. Natuurlijk moeten we van deze orchi deeën niet de exotische bloemenpracht ver wachten die we van de tropische soorten gewend zijn. Toch zal het u nog aardig mee vallen, wat er aan kleur en bijzondere bloem vorm (zij het allemaal in bescheiden afme tingen) te zien valt en daarom is het wer kelijk aan te bevelen, eens een proef te nemen met een paar van de aardigste vollegronds- orchideetjes. We zullen daarom vandaag on zen aandacht wijden allereerst aan Orchis foliosa, die buiten kan groeien in vetten en vochtigen, humusrijken grond op een be- beschaduwd plekje en 's winters dekking vraagt. Deze Orchis is afkomstig van het wondereiland Madeira en als we dit weten is het dubbel wonderlijk, dat de plant het hiel en ook noordelijker, -met name in Schotland zoo goed doet. Wanneer we onze inheemsche Mannetjes-orchis kennen en we stellen ons die in het groot voor, wat lichter paars en met effen groen blad. dan weten we hoe Orchis foliosa eruit ziet. Voor wie de groei wijs van Orchis niet kent: deze soort uit Ma deira heeft groote lichtpaarse, puntig toe- loopende bloemtrossen die rechtop staan. De plant wordt gemakkelijk 60 cM. hoog en de bloemtrossen zelf zijn een goede decimeter lang. De knol lijkt precies op die van dat andere Hollandsche orchideetje, Orchis lati- folia, in gewone taal Handeke-nskruid. Die naam slaat op den vorm van het knolletje, dat precies een dik handje is met uitgesprei- den vingers. Nu, de Madeiraansche Orchis knollen zijn zoogenaamde wisselknollen. De plant gebruikt den knol op. een nieuwe vormt zich er naast die wer een jaar later door een nieuwe wordt vervangen en zoo verder. De bloei valt in JuniJuli, de planttijd in het najaar. Hierbij zetten we het handje" rechtop in den grond en spreiden de vin gers goed uit. De knolf wordt met 5 a 6 cM. goeden grond bedekt. In een beschutten tuin zal de vollegrond-cultuur heel goed gaan. Een andere mooie vollegrond orchidee is Bletia hyacinthina, een plantje dat voedzaam, liefst wat zandigen grond vraagt en een koele standplaats met beschutting tegen de felle zon De plant hoort net als de voorgaan de, tot de aard-ochideeën en is afkomstig uit Japan en China. De knol is groot en glas achtig. Schrompelt tijdens den groei van de plant in en wordt na een jaar door een nieuwe vervangen. Het plantje zelf is dertig a veertig centimeter hoog, heeft breed, in de lengte geribd effen groen blad en dunne zwart bruine stegeltjes waaraan de fijne paars-, en-witte of effen witte bloempjes staan. Hier zijn het geen trosbloemen, die alleen door de hoeveelheid effect hebben: ieder bloempje van Bletia is een afzonderlijk kunstwerkje van Moeder Natuur. Het is maar 3 cM. groot, maar heeft een echte orchideeën-vorm en zelfs een zwakken, maar zeer fijnen geur. De kleur is die van Cattleya, dat wondermooie rose-paars. De drie bovenste bloemblaadjes staan hoog opgericht; de beide onderste hangen. De lip vertoont een fijn soort plissé van witte kammetjes op donkerpaarsen grond. Acht a tien bloemen staan aan een stengel. De ideale plaats is natuurlijk een hooge koude bak, op een zeer koel en vochtig plekje. Maar in beschutte tuinen gaat het ook. Van Bletia hyacinthina bestaat tenslotte nog een witte vorm, die ook heel fijn is. 's Winters moeten we dekken. L. S. SITTERS EK VBM DER KRR SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) OPVOERING VAN BETJE REGEERT IN DUITSCHLAND Bij de „Niederdeutsche Bühne" te Hamburg gaat 21 October de eerste opvoering van het Nederlandsche tooneelstuk „Betje regeert". Het is een blijspel van Henk Bakker te Haar lem. De vertaling van het Nederlandsch in het Platduitsch is van Hermann Quistorf, die op dit gebied reeds zijn sporen verdiend heeft. Van denzelfden Nederlandschen schrijvei' speelde de „Niederdeutsche Bühne" einde 1936 met veel succes een korte klucht. VEEMARKT ROTTERDAM. Dinsdag 19 Oct. 1937. Totaal aanvoer 3180. Paarden 138, Veulens 5, Magere runderen 874, Vette runderen 568, Vette kalveren 82, Graskalveren 290, Nuchtere kalveren 804. Schapen en lammeren 271, Var kens 2, Bokken en geiten 146. Prijzen per K.G.: le kwal. 76, 2e kwal 68, 3e kwal. 5056. Vette ossen le 74, 2e 67, 3e 5056. Stieren le 70, 2e 65. 3e 60. Vette kalveren le 100, 2e 90, 3e 75—80. Schapen le 53, 2e 48, 3e 43. Lammeren le 64, 2e 59, 3e 54. Graskalveren 2e 56, 3e 46. Nuchtere kalveren le 48. 2e 44, 3e 40. Slachtpaarden le 56, 2e 48. 3e 44. Prijzen per stuk: Schapen le kwal 29, 2e kwal. 26, 3e kwal. 22. Lammeren le 20. 2e 17 3e 15. Nuchtere slachtkalveren le 12. 2e 9 3e 6. Nuchtere fokkalveren le 20, 2e 18. 3e 16. Slachtpaarden le 250. 2e 190, 3e 130. Werk- oaarden le 325, 2e 250. 3e 200. Hitten le 230 2e 200. 3e 185, Stieren le 260. 2e 230. 3e 160. Melkkoeien le 265, 2e 235, 3e 170. Varekoeien le 190, 2e 160. 3e 125. Vaarzen le 180 2e 135, 3e 105. Pinken le 175, 2e 115. 3e 95. Graskal veren le 60. 2e 40, 3e 20. Bokken en geiten le 11,50, 2e 7.50, 3e 4. Omschrijving Dinsdagsche marktnoteering: Vette koeien en ossen, aanvoer iets grooter, handel tamelijk, prijzen als gisteren. Stieren, aanvoer gering, handel vlot, prijzen goed prijs houdend. Vette kalveren, aanvoer als vorige week. handel sleepend. prijzen als gisteren Schapen en lammeren, aanvoer gewoon, han del matig, prijzen als gisteren. Nuchtere slacht- en fokkalveren. aanvoer gelijk vorige week, handel tamelijk, prijzen lager Paarden, aanvoer onveranderd, handel kalm, prijzen als vorige week. Kalf- en melkkoeien, aanvoer grooter, handel kalm, prijzen niet hooger dan vorige week. Varekoeien iets ruimer, handel matig, prijzen iets hooger. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel stroef prijzen iet? hooger. Graskalveren, aanvoer korter, han del traag, prijzen moeilijk te handhaven. Bok ken en geiten, aanvoer korter, handel stug. prijzen iets lager.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10