'STEGEMAN S inoha WOENSDAG 20 OCTOBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD' Raad Velsen. Verpachting van Hotel Veiserbeek had heel wat voeten in de aarde. Er werden harde noten gekraakt. Belastingzaken, ingekomen stukken en mededeelingen waren de traditioneele eerste punten der agenda, die de raad gisteravond te behandelen kreeg. En waarover weinig te vertellen valt. Bij het volgende punt: aanbieding van de verschillende begrootingen voor 1938 schuilt een addertje in het gras: B. en W. zeggen., dat bij hen niet het voornemen bestaat, den Raad een voorstel te doen. om de begrootin gen in de afdeelingen te doen onderzoeken. De heer Vermeulen (A.R.) stelt voor, de begrooting in afdeelingen te doen onderzoe ken. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 stemmen tegen. Bij loting wordt uitgemaakt, dat de heer Visser voorzitter der le en de heer Dunnebier voorzitter der 2e af deeling zal zijn en de heer Nijssen reserve. Verhuring Hotel Velserbeek. Aan A. van der Werf, pachter van Hotel Velserbeek wexxl het recht van optie toege kend voor den duur van vijf jaren, indien hij vóór 1 October 1937, zou verklaren, hiervan gebruik te willen maken en de Raad van oordeel is, dat de exploitatie van het bedrijf naar behooren is geschied. Over laatstgenoemde bepaling heerscht in het college verschil van meening, hetgeen blijkt uit het gemeenteblad, afgedrukt, in ons blad van Zaterdag 16 October j.l.. Een lid van het College (wij vernamen de burgemeester), heeft op grond van rapporten, behelzende een verhoor van gewezen personeel, gemeend te moeten concludeeren, dat de behandeling van het personeel door den huidigen exploitant volkomen onsociaal en ontoelaatbaar is. De andere leden, vormende de meerderheid, zijn op grond van gunstige verklaringen de mee ning toegedaan, dat er geen bezwaar bestaat de huur te verlengen, eveneens met recht van optie voor den duur van vijf jaren. Over dit voorstel kwamen de tongen los De.heer Roelse (S.D.AJ1.) heeft zich er over verwonderd, dat het voorstel op deze wijze aan de orde wordt gesteld. Hij heeft zich afgevraagd of we 30 jaar terug leven. Als ambtenaren in gemeentedienst persoonlijk worden aangevallen, doen we dat in besloten zitting. Deze zaak had wel op een andere manier afgewikkeld kunnen worden. Hoe zijn B. en W. tot de wetenschap gekomen, dat de pachter zoo slecht tegenover zijn personeel is? Zijn er van te voren klachten daarover ingekomen? vraagt spr.. Hebben klachten aanleiding gegeven tot een onderzoek? Heeft de pachter een aanschrijven gekregen, dat dit of dat moet worden verbeterd? Het is ook een gemeentebelang, want we hebben steeds moelij kheden gehad om een pachter te vinden. Hoe zijn B. en W. er toe overgegaan om iemand een rapport te laten opmaken? Voor het opnemen van arbeidsvooi-waarden in overeenkomsten met pachters heeft spre ker een voorstel geformuleerd. Spreker vraagt nog, wanneer zich het oordeel van de min derheid van het College heeft gevormd. De heer Mets (N.P.) heeft uit het ge meenteblad gezien, dat het in het college niet geheel boterde. Spreker keurt het af, dat in een raadsstuk een aanval wordt gedaan op iemand, die zich niet kan verdedigen. Hij keurt het ook af, dat er rapporten over den man bij de stukken zijn gevoegd. De directeur van de Arbeidsbeurs en nog iemand zijn er op uitgestuurd. Wie betaalt dat alle maal? Wij behoeven toch niet voor te schrij ven, wat de pachter zijn personeel te eten zal geven? Het raadsstuk had met den 15en regel moeten ophouden. De heer Warmenhoven (C.P.) ver baasd zich er over, dat deze zaak thans aan gesneden wordt. Hij wil weten, wat daaraan ten grondslag ligt, De heer Bosman (VD.) sluit zich bij de heeren Roelse en 'Mets aan. Met is niet hart verheffend zoo'n raadstuk te ontmoeten. Als spreker goed georiënteerd is, dateeren de onderzoeken van den laatsten tijd, terwijl er menschen gehoord zijn, die reeds geruimen- tijd ontslagen waren. De heer ten Broeke (CJï.) acht het gelukkig, dat de wijze waarop B. en W. de zaak naar voren hebben gebracht, hier niet gebruikelijk is. De dag nadat het raadsstuk was verschenen prijkte het in alle bladen. De wijze waarop dit stuk is opgemaakt strekt niet tot eer van de gemeente. De rapporten vindt spreker geenszins objectief. Het is spre ker bekend, dat de pachter uitstekend voor zijn gasten zorgt en daar komt het maar op aan. De heer Vermeulen (A.R.) sluit zich bij de opmerkingen van de andere sprekers aan. Het is nog niet zoo lang geleden, dat we heb ben gehoord, dat we er voor moesten waken, dat de naam onzer gemeente niet in opspraak wordt gebracht en met dit raadsstuk krijgt de naam van onze gemeente weer een tik. We weten heel goed. van welken kant de zaak is opgewaaid. Spreker hoopt dat de meerder heid van het college zich wil houden aan het voorstel van den heer Roelse en de kwestie der voorwaarden gescheiden houden van wat thans aan de orde is. Spreker is door sommige dingen in het raadsstuk zeer getroffen. Het college had on der deze omstandigheden nooit dat onder zoek moeten instellen. Maar spreker wil de meerderheid daarover niet te hard vallen, omdat deze een concessie aan de minderheid heeft willen doen, wellicht terwille van de goede verstandhouding. Het tweede rapport is uitgebracht door een ambtenaar in alge- meenen dienst op verzoek van den burge meester. Als dat zoo is dan heeft de voorzit ter van zijn bevoegdheid als burgemeester misbruik gemaakt en onkosten doen maken buiten wetenschap van het college om. De pensiongast Mr. Kwint, die onaange naamheden met den pachter heeft, heeft mis bruik gemaakt van zijn bevoegdheden als burgemeester. De heer Maas (R.K.) zegt, dat sprekers fractie het eens is met de stellingen, in het gemeenteblad door den wethouder van Socia le Aangelegenheden verkondigd. Spreker acht het eveneens gewenscht, de bepalingen in het contract op te nemen. De voorzitter zegt dat het zijn ge woonte is dat wat hij als particulier consta teert, nooit in verwarring brengt met wat hij constateert als burgemeester. De drankwet overtredingen zijn geconstateerd door de po litie. Spreker heeft als particulier kennis ge kregen van klachten van personeel. In de vacantie heeft hij opnieuw een klacht gekre gen. Hij was toen plaatsvervanger voor den wethouder van sociale zaken en heeft toen een ambtenaar opgedragen, een onderzoek in te stellen. Daarbij kwamen frappante dingen aan het licht. Behandeling van inwonend personeel heeft spreker altijd zeer ernstig ge troffen. En die behandeling liet steeds alles te wenschen over. Het is voor den betrokkene onaangenaam; dat spijt spreker ook, maar het is een openbare zaak. Ook spreker had liever bij den 15en regel opgehouden, maar de waarheid mag gezegd worden. De rapporten zijn niet openbaar geworden, maar de raad moest daar over oordeelen. Spreker blijft bij zijn standpunt dat de behandeling van het personeel inderdaad veel te wenschen over laat. De behandeling der gasten is op het oogenblik niet in het geding. De heer Visser wethouder van Sociale Zaken meent, dat als het personeel onder slechte voorwaarden werkt, de gemeente moet ingrijpen. Uit de raadstukken is al gebleken, dat er een minderheid was. De meerderheid meende, dat de klachten niet van dien aard was, dat men den pachter uit zijn positie moest verdringen. Uit het rapport van den directeur van de Arbeidsbeurs blijkt, dat niet alleen menschen zijn gehoord die ontevreden waren. Na het tweede rapport heeft spr. zelf een onderzoek ingesteld. Wat hem daaruit gebleken is geeft hem geen aanleiding om tegen dezen pach ter anders op te treden dan tegen anderen. Maar desondanks meent spreker, dat het principieel gewenscht is, bepalingen omtrent arbeidsvoorwaarden in het contract op te nemen. Op grond van de gegevens heeft spr. zich geen oordeel kunnen vellen over goed of slecht. De heer Dunnebier antwoordt op de vraag van den héér Roelse, of er klachten bij B. en W. zijn ingekomen ontkennend. Spr. acht het toelaatbaar, dat wanneer er klach ten bij den burgemeester komen, deze die laat onderzoeken. Opneming van voorwaar den in het contract voor het loopende jaar acht de heer Dunnebier onnoodig. De verdee ling der garage komt in orde. De heer ten Broeke heeft gevraagd, of de pachter zijn best doet. Voor zoover spreker daarover oor deelen kan, meent hij van wel. De voorzitter heeft gesproken over zijn particuliere en zijn ambtelijke zaken, maar spreker vindt, dat de voorzitter zich wel wat te veel door zijn ge voelens laat drijven. Spreker schroomt den pachter opnieuw te laten huren, want de voorzitter heeft gezegd, dat de pachter het eerste half jaar geen muziekvergunning krijgt. Is de burgemeester wel heelemaal ob jectief en verwart hij zijn particuliere zaken niet te veel met die van den burgemeester? Den heer Roelse heeft de argumentatie van den voorzitter niet bevredigd. Spreker meent in verband met de antecedenten, dat de voorzitter de zaak met het geheele college had moeten bespreken. Hij kan zich niet ont trekken aan de gedachte, dat er rancune in het spel is. De heer Roelse meent, dat zijn voorstellen inzake het contract aangenomen dienen te worden. De heer Vermeulen meent, dat de door naam als waarborg op liet loofljje Daaraan kent U de échte Geldersche Als er Stegeman op staat, is dat voor U de garantie dat het heerlijke en pikante, fijn ge kruide rookworst is, met een zeer aparten, zachten rook- smaak. Er is verschil tusschen rookworst en rookworst. Het is beslist de moeite waard, daar even op te letten. Stegeman's Geldersche is iets bijzonders! L ln winkels met ons raambil jet (Adv. Ingez. MedJ den heer Roelse voorgesteld bepaling thans in het contract moet worden opgenomen. De voorzitter verklaart met de hand op het hart, dat hij de zaak volkomen objec tief heeft behandeld. Vergunninghouders, die een overtreding hebben begaan worden daar voor gestraft. Van den pachter was het reeds de tweede maal. De kwestie, door den heer Bosman aangesneden is ontstaan door een fout van den exploitant. De exploitatie van Velserbeek is gedurende eenige jaren gebeurd in strijd met de drankwet. Met wat Mr. Kwint constateerde, heeft de burgemeester rekening gehouden. Als spreker de zaak consequent had doorgevoerd zou ook de sociëteit gedu peerd zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stellen den Raad voor, afwijzend te beschikken op een verzoek van J. B. Sin- tenie om schadevergoeding wegens geleden schade door de rioleeringswerken. Het voorstel van B. en W. wordt ten slotte aangenomen. CHRISTELIJKE ORATORIUMVEREENIGING De Christ. Oratorium Vereeniging heeft voor haar eerste uitvoering in het concert seizoen 1937'38 de keuze laten vallen op het oratorium „Jephta" van G. F. Handel, een der weinig uitgevoerde oratoria van de zen componist. De uitvoering is vastgesteld op Donderdag 18 November in de Gem. Con certzaal. met medewerking van solisten en het orkest der H.O.V. Voor de vooriaaisuitvoering staat weder Joh. Seb. Bach's „Matthaus Passion"' op het programma, waarmede de C.O.V. haar tradi tie van een jaarlijksche uitvoering van dit werk in Haarlem voortzet. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn op 19 October de navolgende faillissementszaken in behandeling genomen De navolgende werden in staat van faillis sement verklaard: J. K. H. Mullens, directeur circus Rausch gewoond hebbende te Zaandam Blokje 4. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. C. J. Gerz. installateur, wonende te Over- veen, Oranje Nassaulaan 14. curator Mr Silvain Groen te Haarlem. J. de Nijs. handelsagent, wonende te Haar lem, voorheen Jan Gïjzenkade 117. thans Romeinenstraat 18. Curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. J. N. Roozendaal, wonende te Wormer Mariastraat 10. broodslijter. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. Als Rechter Commissaris in deze faillisse menten werd benoemd Mr. J. H. P. E. Mijns- sen. Wegens gebrek aan actief werden de na volgende faillissementen opgeheven: G. P. Voorn, reiziger in kaas. wonende tf Hillegom, Hoofdstraat 102. Curator Mr. J. H. Ekering te Haarlem. P. Vennik. banketbakker, wonende te Zand- voort. Kerkstraat 8. Curator Mr. B. Slingenberg te Haarlem. Pieter Peschier, bloembollenkweeker, wo nende te Noordwijkerhout, Zilker Binnenweg curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haar lem. Loureris Peschier. bloemist, wonende te Lisse Veldhorststraat 35. Curator Mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem Geëindigd wegens het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst werd het faillisse ment van: N.V. Springfield Rijwielenfabriek gevestigd te Haarlem. Curator mej. Mr. M. Kluitman. HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE. De Wetenschappelijke Najaarsbijeenkomst van het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage zal gehouden wor den te Amsterdam in de collegezaal van het Anatomisch Laboratorium op Zaterdag 6 en Zondag 7 November. Prof. dr. M. W. Woerdeman spreekt over: Synergetische Spierketens, Dr. J. H. O. Reys over het Autonome Zenuwstelsel; Dr. J. Lub- sen over Psychologie, Massage en Heilgym nastiek; de heer A. Meilink over Natuur- en Cultuurmensch: Dr. H. v. d. Upwich over Massage en prof. dr. S. T. Bok over: „Hoe be stuurt ons Centrale Zenuwstelsel onze Lichaamsbewegingen." (UN/T IN IITTIRIN^ HET TOONEEL Concert- en Tooneelavond Euferpe Proza en Poëzie Tonevo. De dilettanten-vereenigingen Euterpe, Pro za en Poëzie en Tonevo hebben zich gis teren bij elkaar aangesloten en gezamenlijk in den Stadsschouwburg een concert- en too neelavond gegeven. Organisatorisch heel verstandig want op deze wijze vex-deelde men de kosten over de 3 vereenigingen en kon men op een stampvolle zaal rekenen. Het ge vaar van zulke gemengde avonden is echter, dat het programma al heel spoedig overla den wordt, wat ook gisteren het geval bleek te zijn. Om half één wisten wij nog niet, wie de brandkast van Sir Tacitus Mac O'Connor had leeggestolen èn het is altijd funest voor de spelers, wanneer de belangstelling van het publiek verdeeld wordt tusschen het horloge en het tooneel. De avond begon met het muzikale gedeelte. Ik heb altijd een onbegrensd respect voor het werk van mijn muziek-collega's, wanneer ik zooals gisteren door toevallige omstan digheden op hun stoel kom te zitten. Nooit voel ik mij meer leek op hun gebied dan wan neer ik er over schrijven moet. Dat stemt tot bescheidenheid. De heeren Meng en Boo- da zuilen van mij dan ook geen technische bespreking verwachten. Laat ik als leek, die veel muziek heb gehoord, alleen mogen zeggen, dat ik met zeer veel genoegen zoo wel naar Euterpe als naar Proza en Poëzie heb geluisterd. Het orkest speelde met Schwung de marsch „Per aspera ad astra" van Ernst Urbach en een ouverture van Suppé. Met de Rigoletto-muziek met haar vele solo-trekjes had Euterpe veel succes en het was vooral de ..concertmeesteres," die haar vioolpartij muzikaal en met uitstekende stokvoering speelde. „Proza en Poëzie" heb ik het meest ge waardeerd in Panis Angelicus van Loots. De Hymne aan den Vrede van Henri van Nieu- wènhoven en Der Spielmann van Emil Krae- mer staan muzikaal wel ver beneden het werk van Loots. Aan het slot werkten Euterpe en Proza en Poëzie onder de bewuste, sterke leiding van Jan Booda samen in Joh. Strauss' An der schónen, blauen Donau" en deze uit voering had een zoo groot succes, dat zij voor een deel moest worden herhaald. De tooneelvereeniging Tonevo, die ik na de sluiting van den Jansschouwburg niet meer op de planken had gezien, speelde voor de pauze mijn „Doodenrit". Met alle waar deering voor hun ernstige poging kan ik toch onmogelijk zeggen, dat de heeren Elten en Pollé er in slaagden de dramatische span ning en het milieu van deze Fransche offi cieren voldoende tot hun recht te doen ko men. Het stukje is feitelijk niet voor dilet tanten geschreven en het stelt dan ook bij zonder hooge eischen. Pollé voldeed mij be ter dan Van Elten, die te traag en te slap in zijn spel bleef, vooral in het gedeelte, waarin de ritmeester de verhouding van zijn vrouw tot den luitenant ontdekt. Ik miste toen in zijn spel het vuur van den hartstocht. Pollé speelde met meer overtuiging en spanning, maar ik kon in hem toch moeilijk even min als in v. Elten den Franschen cavale- rie-officier zien. Mevrouw de Vos-JacoB* was de beste van het trio. Zij gaf Helene in haar smart sober en toch met voldoende expressie. Een woord van lof ten slotte voor den leven dig gespeelden ordonnans van J. Prang. Na de pauze kregen wij „Voor de derde maal", een detective-spel in twee bedrijven van P. J. Dorreboom. De heer Dorreboom is wat lang van stof en raakt althans in het tweede bedrijf nu er. dan zelf in zijn in trige verward. De opzet van dit stukje is niet onaardig gevonden en het eerste bedrijf won het dan ook ver van de tweede acte, die de noodige spanning mist en voor een detec tive-stuk te traag van handeling is. Tonevo is wel eens gelukkiger zeweest dan Tisteren, want ook in het tweede ---tukje kon den wij niet geheel in het milieu '?looven en was het tempo veel te langzaam. Wij zijn het anders bij deze vereeniging niet gewoon, dat HET IS NIET PRETTIG OM EEN IOGÉE TE HEB8EN ALS ANNIE. DIE ALLE AANDACHT VAN JE KENNISSEN OPEISTI WIST IK MAAR. ZU VOOR TEINT GEBRU AH. IK ZIE HET. DIE NIEUWE VINOLIA CREAMS. DIE GA IK GAUW PROBEREN! HET IS EEN WONDER. WAT DIE NIEUWE VINOLIA CREAMS IN TWEE WEKEN VOOR TEINT GEDAAN HESBEN. DAT MOET .BESUSI IN DIE FUNE lULGERING ZITTEN. Door de nieuwste ervaringen op cosmetisch gebied hebben onze deskundigen een Vanishing Cream en een Cold Cream van bijzondere hoedanigheid samengesteld. Deze preparaten zijn door duizenden vrouwen een tijdlang beproefd en allen vertelden ons: „Dit is wat wij reeds jaren hebben verlangd I" Vinolia Vanishing Cream, door zijn speciale samenstelling en extra fijne emulgering zonder enige scherpe werking, is uiterst geschikt voor zelfs de gevoeligste huid en maakt ook de meest glimmende huid onmiddellijk voor lange tijd mat. Vinolia Vanishing Cream beschermt de huid tegen weer en wind, ook bij langer verblijf in de buitenlucht, trekt direct in, wrijft gemakkelijk en dun uit en vormt een ideale basis voor poeder. Vinolia Cold Cream werkt tot diep in de epidermis, verstopt door haar speciale bereidingswijze zelfs de fijnste gelaatsporiën nooit en wekt de huidcellen op tot verhoogde activiteit, waardoor de zo gevreesde rimpelvorming wordt voor komen. Deze twee Vinolia Creams bieden U meer dan U ooit van gelaatscreams heeft durven verwachten. VANISHING CREAM - COLD CREAM GEWONE TUBE 35 CENT - GROTE TU8E 60 CENT - LUXE POT ?0 CENC1 (Adv. Ingez. Med.) de rolkennis zooals gisteren te wenschen overlaat. Polle zelf bracht er nu en dan wat meer vaart in en zijn James Johnson was ook de meest levendige persoon. Kwam het door het late uur, dat het spel der anderen wat „slaperig" aandeed? Mevrouw de Vos Jacobs gaf niet genoeg aplomb aan de vrou welijke detective. Zij had het tooneel veel meer moeten beheerschen. De andere dames en heeren konden er ook niet recht „in" komen en speelden allen te veel op zich zelf. De heer Stuffs, de butler, was te gewild grappig en hield de handeling telkens op door zijn moordend-langzaam tempo. De heer J. Prang maakte van den inbreker wel een aardige figuur. Ik hoop Tonevo spoedig weer eens in betere conditie te zien en met de herinnering aan vorige opvoeringen geloof ik ook zeker, dat zij spoedig revanche zal nemen. J. B. SCHUIL. MUZIEK Haarlemsche Bachvereeniging Eerste Concert. Om van eerste „groote" concert van dit seizoen een verslag te maken kan de referent zijn critischen speurzin gerust buiten wer king stellen, althans ten opzichte van het gehalte der vertolkingen. Dit was zóó hoog, dat de verslaggever een met gulden inkt ge- vulden pen zou wenschen een gouden pen alleen is daartoe niet voldoende om het naar waarde te beschrijven. Willem Mengelberg in de volle kracht van zijn kunde, ervaring en vitaliteit; Jo Vin cent's zang stralend en glanzend als in de eerste jaren, waarin zij furore maakte, en thans nog verdiept door rijper innerlijk me deleven; een instrumentale solist, die. zooals de trompettist Komst deed. slechts de mooie kwaliteiten van zijn gevaarlijk speeltuig deed vernemen; .het groote artistieke ensemble, dat we in ons onvolprezen Concertgebouw orkest bezitten op zijn best wat zou hier nog te critiseeren vallen? Wat zou men daar van in 't bijzonder kunnen vernielden zon der zich aan 't gevaar bloot te stellen even vermeldenswaardigs onbesproken te laten en dus onrecht te plegen? Toch voelt de scribent zich gedrongen een en ander weer afzonderlijk in 't licht te stel len, al draagt hij wellicht „uilen naar Athe ne". Zoo was 't weer de prachtige afgewo genheid in den klank van het onder Men- gelberg's handen gegroeide en door zijn kunstzinnigen wil gedisciplineerde orkest, die den hoorder in verrukking kon brengen, en die zoowel in de eindeloos afwisselende, soms sublieme, soms groteske combinaties van Mahler's Vierde even gestadig bewaard bleef als in de minder excentrieke complexen van Weber's Oberon-Ouverture en Bach's 51ste i Cantate. Zoo waren 't weer de plastiek en de stijging die de dirigent in de groote vormen wist aan te brengen, en waardoor hij de spanning, zelfs in het 22 minuten durende derde hoofddeel van Mahler's Symphonie onverzwakt hield. Zoo was het de gave en tot de hooge c welluidende coloratuur van Jo Vincent, die in den solo-trompettist M. Komst een gelijkwaardigen partner had, zoodat het blaasinstrument zich schier als een tweede zangstem bij de sopraan aansloot en beider klank in schoonheid wedijverde. En zoo zou ook het spel van den solo-hoornist R. Sell gememoreerd moeten worden, want dit was zoowel in Weber's Ouverture als in Mahler's Symphonie zeer belangrijk en bovendien zeer mooi. En men vergeve het mij, zoo ik in mijn opsomming niet alles genoemd heb, dat geprezen behoorde te worden: het zou ondoenlijk zijn. En wat de uitgevoerde werken betreft: Over de Oberon-Ouverture en over Bach's Cantates zal wel geen verschil van meening meer bestaan. Met Mahler staat de zaak an ders. Destijds door velen voor te modern- dissoneerend uitgemaakt, door anderen van onoprechtheid in zijn bedoelingen, van on geoorloofde spotzucht verdacht, wordt hij door een deel der tegenwoordige generatie reeds bii de verouderden ingedeeld. Maar hij had destijds ook zijn profeten en zijn aan- hangers-door-dik-en-dun: hij telt nog vele bewonderaars. Onevenwichtigheid tusschen zijn bedoelingen en de verwerkelijking daar van. tusschen zijn willen en zijn kunnen voe len velen ook nu nog. Maar die bedoelingen, dat willen, zijn zóó hoogstrevend. zóó idealis tisch geweest als men slechts b\i weinige toondichters van de latere tilden heeft kun nen wmrnemen pn daarom zal hü °~n fi guur 'oïijven. die alle welgezlnden op den duur moet aantrekken, ook al stoot hij hen bijwijlen af. Over de misvattingen zijner be doelingen, speciaal in zijn Vierde, heb ik vroeger al eens een en ander geschreven; het mag dus overbodig heeten die kwesties weer op te rakelen. Men heeft Dinsdagavond ook van Mahler's werk genoten, men is on der den indruk er van gekomen: dit zegt vol doende. En Mahler's profeet en wegbereider Mengelberg heeft vooralsnog geen reden om zijn arbeid als doelloos te betreuren Het concert werd geopend met het Wilhel mus. Was het als hulde aan het juoueerenae vaaer- lanascne orkest bedoeld? Het mag zoo zijn. In elk geval: men zong het uit volle borst mee; de voorzitter van de Bachvereeniging en de dirigent fungeerden als aanvoerders. En een groote lauwerkrans bracht de hulde van het Bachbestuur aan het orkest en zijn leider in meer tastbaren vorm. K. DE JONG. OA /CHEEP/ n^T'JDINCENI HOLLAND—AMERIKA LIJN. Volendam, 19 v. New-York te Rott. Drechtdijk, Vanc. n. Rott. 17 te San Franc. Burgerdijk, 17 v. Rott. te Pto. Mexico. Leerdam, Rott. n. N. Orleans 18 100 mijl ZW. van Bishops. Edam, Rott. n. N.-Yox'k p. 17 Bishops. Tiradentes, 18 v. Rott. te Baltinx. Volendaixx, 19 (7.30 n.nx.) v. N.-Yorlc tc Rott. verw. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen, 19 v. Wabana te Vlaax-- dingen. Vredenburg, 17 v. Vlaard. te Narvik voor Rott.-Vlaard. Maasburg, 1'6 v. Narvik n. Rott.-Vlaard. Rozenburg, Oxelos. Rott. p. 19 Bx*unsb. 20 (8 v.m.) H. v. Holl. Stad Arnhem, Rott. n. Oran p. 19 Gibraltar. Stad Schiedam, 19 v. Lulea te Vlaardingen. HOLLANDAFRIKA LIJN. Alchiba (u.) p. 18 Madeix-a. Bloemfontein (t.) 19 v. Antwerpen. Randfontein, 19 v. Rott. n. Hbg. Bloemfontein (t.) 19 v. Antwerpen en pass. Vlissingen. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk (uitr.) 18 van Madras. N. Zeeland. 18 v. Singapore n. Adel. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Zaanland (t.) 17 v. La Plata. KON. NED STOOMBOOT MIJ. Ajax, 19 v. Amst. te Kopenhagen. Baarn, 17 v. Paita n. La Libertad. Breda. 19 v. Antw. n. Amst. Euterpe. Bordeaux n. Amst. p. 18- (11.15 n. m.) Lydd. Helder, Amsterd. n. Chili 17 te Cristobal. Mars, 18 v. Thessal. n. Stamboul. Merope, 18 v. Danzig n. Kopenh. Breda, 19 v. Antwerpen te Amst. Euterpe, 19 v. Bordeaux tc Axxist. Ulysses, 13 v. Vaxma n. Antwerpen. Oranje Nassau, Para. xi. Amst. 19 (n.m.) v. Havi-e 20 (1 n.m.) verw. Saturnus, Rott. n. Genua p. 13 Ouessant. Oberon, Sfax n. Tayp. p. 18 Lydd. Odysseus, 18 v, Kopenh. te Amst. Oranje Nassau, Param. n. Amst. 19 te Havre. Pluto. 19 v. Stettin xx. Amst. Trajanus, Varna n. Rott. 16 v. Stamboul. Triton, 19 v. Rott. te Amst. Crijnssen, Amst. n. Barb. 18 180 mijl ZW van Land's End. NED IND TANKST. MIJ, Agnita, Amst. n. St. Kitts 18 66 mijl ZW van Niton. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (t.) 18 v. Pt. Sudan. K. Agoeng (t.) 19 v. Pt. Said. Sitoebondo (t.) p. 19 Perim. Slamat (t.) 19 te Marseille, Ameland (t.) 19 te Havre vertr. 20. ROTT Z-AMERIKA LIJN. Alpherat (t.) 18 v. Santos. Alphacca 'uitr.) p, 18 Ouessant. Aldabi, 19 v. B.-Ayres te Rott. STOOMV. MIJ. NEDERLAND, Salabangka (u.) 17 25 m. Z. van Niton. P. Laut (u.) 16 v. Belawan. Joh. van Oldenb. 18 v. Batavia te Amster dam. Slngkep (t.) 18 v. Marseille. Marnix v. St. Aldegonde (u.) 18 v. Belawan Chr. Huygens (u.) p. 18 Gibr. STOOMV. MIJ-. OCEAAN. Myrmidon. 18 v. Bat. n. Amst. Achilles, Jap. n. Rott. p. 18 Gibr. Hector. Dairen n. Rott, 18 te Hongkong. Glenaffaric. Deiren n. Rott. 16 te Singapore. Bennevis. 19 v. China te Rott. Laomedon. Lvpl. n. Java 16 v. Pad. Bendoran, Japan n. Rott. 15 v. Miike. C. of Pittsburg. Japan n. Rott. 17 te Ma nilla. Protesilaus. Rott. n. Japan 19 v. Dairen,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11