Haarlem s Dagblad De Spaansche Ellende. Pijpmarathon. De onderaardsche gangen te Haarlem. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16665 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algcm. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Socndaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Woensdag 20 October 1937 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per cx. Advertentiëu1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabon neme ntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 rcgcl9 f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groeutjes zie rubriek. De zoogenaamde „presidentieele commissie van de non-interventie-commissie" kan het te Londen niet eens worden over de voorstel len die ten doel hebben een einde aan de bui- tanlandsche inmenging in Spanje te maken. Na urenlang gepraat is zij gisteren opnieuw terecht gekomen op het in internationale aan gelegenheden zoo welbekende doode punt. Minister Eden schijnt als voorzitter groote moeite te hebben gehad om de besprekingen tot de hoofdzaken te bepalen en hij zal nu wel weer zijn uiterste vindingrijkheid moeten toepassen om ze opnieuw in gang te krijgen. Veel hoop heeft hij denkelijk zelf niet, maar met eindelooze volharding zet hij namens de Engelsche regeering zijn politiek-van-tijd- winnen voort. En terwijl dit commissie-ge praat zich hi Londen urenlang voortzette, bombardeerden de Japanners het blokhuis dat tot verblijf strekt voor de Engelsche troepen in de Britsche concessie in Sjanghai. Het werd vernield maar was gelukkigerwijze net ont ruimd. Maar er is toch weer een nota over gezonden. En zoo gaat het maar door. Ten aanzien van de Spaansche ellende rest nog steeds de flauwe hoop, dat de Spanjaar den het wellicht onder elkaar eens zullen wor den over het staken der vijandelijkheden. Het land begint nu ook al te lijden aan voedsel- schaarschte en als die niet bezworen kan wor den door buitengewoon afdoende maatregelen zou dit de beslissende factor kunnen worden. Want het moet toch langzamerhand wel tot de breinen van alle Spanjaarden gaan door dringen dat zij zelf, aan beide zijden, de slachtoffers zijn geworden van de buitenland- sche interventies bestemd tot hun zegening met bepaalde regeerings-stelsels. Het duurt nu al een jaar en drie maanden, de kans op een beslissing schijnt steeds meer te verdwij nen inplaats van toe te nemen, land en volk raken in steeds hopeloozer ellende en ontred- dering, en de toekomst is een en al somber heid. Het zou waarlijk geen wonder zijn als het zeer sterke Spaansche gevoel van eigen waarde en trots ha deze critieke omstandig heden tot nieuwe herleving kwam en onder handelingen tusschen de strijdende partijen werden aangeknoopt. Mogelijk zou dit den „vrijwillig"-interveniëerenden niet zeer aan genaam zijn, maar als het eenmaal zoover kwam zouden zij wel het veld moeten ruimen want het is zoo langzamerhand wel duidelijk geworden, dat zij al evenmin de Spaansche situatie beheerschen kunnen als Napoleon's generaals dat in het verleden vermochten. Zelfs de Italiaansche „vrijwilligers", die ge organiseerde legers vormen en door Italië op 40.000 man, van andere zijde op 110.000 man getaxeerd worden, blijken er niet toe in staat. Als bron van oorlogsglorie is Spanje voor de buitenlanders wel erg droog gebleken. Het schijnt niet zoo makkelijk aanvaard baar, dat zulke antagonisten als de strijdende Spaansche groepen tot elkaar komen. Laat ik eraan herinneren dat de herhaaldelijk gege ven voorstelling, als zouden hier communisten en fascisten tegenover elkaar staan, kant noch wal raakt. Toen de burgeroorlog begon vormden zoowel de communisten als de fas cisten slechts zeer kleine groepen in Spanje, zooals uit de resultaten van de vlak tevoren gehouden verkiezingen was gebleken. Zoowel ter rechter- als ter linkerzijde in Spanje was men onderling sterk verdeeld. Men is dus geenszins op den grondslag van een diepe en algemeene communistische overtuiging ter eene, staande tegenover een dito fascistische overtuiging ter andere zijde begonnen. Vele andere factoren en grieven werkten samen tot het doen uitbarsten van een oorlog, dat het Spaansche volk als geheel thans wel diep be treuren moet, zich afvragend hoe het er weer van verlost kan raken. Slaagt het daarin door het ontwaken van eigen volksbewustzijn dan zal het gedurende de eerstkomende halve eeuw zich zoozeer te wijden hebben aan het herstel van Spanje dat dit als regeeringsprogram be langrijker zal blijken dan welke politieke doctrine ook. Is er een kentering op til? Men zou geneigd zijn het af te leiden uit de weinige animo en overtuiging, waarmee in den laatsten tijd de strijd blijkbaar door de Spanjaarden-zelf wordt gevoerd. R. P. Jean Batten op weg naar Alor Star. Nachtelijke bedrijvigheid op Tjililitan. BATAVIA, 20 October. (Aneta-A.N.P.) In den afgeloopen nacht te half twee stond de kleine Percival Gull van Jean Batten in de hangar onder de groote D.C. 2 verscholen, wachtend op de koene aviatrice, die op dien tijd rustig en zakelijk als steeds, arriveerde. Met een paar toeschouwers en eenige ixx- heemsche politie-agenten werd het toestel naar buiten geduwd naar het vliegveld, dat door de heldere maan was verlicht. De laxx- dingslichten werden ontstoken en Jean Bat ten liet den motor proefdraaien. Na een mi- nut of vijf nam zij hartelijk afscheid van de aanwezigen en wipte de cabine in, waarvan de groene gordijntjes waren opengeschoven. Het vliegtuigje liet zij naar de startbaan taxiën, waarbij zij geleid werd door den licht schijn van een auto. Hierna startte Jean Bat ten en ging de lucht in, waar zij de lichten van het vliegtuig ontstak, zoodat men haar bij haar afscheidsronde nog even kon aan schouwen. In den schitterenden maannacht vloog zij ongeveer te twee uur in de rich ting van haar volgend doel. nl. Alor Star. Jean Batten verklaarde nog, dat haar toe stel perfect in orde is. (In een Duitsch dor-pje is een wedstrijd in het lang pijpen roo- ken gehouden. De winnaar dampte 50 uren onafgebroken door). Men kent wedstrijden in 't rooken, Maar nog niet, wie 't langste kon, Wat ons net nog had ontbroken, Is de rookers-marathon. Er 's door aardsche stervelingen, Toch al heel wat geks bedacht, Dat is tusschen al die dingen, Dwaasheid tot de n-demacht. Vijftig uren heeft de winnaar Stug maar door zijn pijp gerookt, Is het heuseh een toeback-minnaar, Die dat prijsvuur heeft gestookt? Vijftig uren zonder slapen, Zonder rusten, steeds „aan tx-ek", Is de mensch daarvoor geschapen? Is dat nou niet al te gek? Ja, die pijpgast is een dwaze, Iedere normale man, Heeft na enkle uren blazen, Zeker lang tabak ervan. Als die droeve ridder van de Duitsche pijpgebeurtenis Zelf gauw in de pijp gaat branden, Weet hij wat de oorzaak is. Zware strijd aan liet front van Sjanghai. Japansche troepen zouden aan drie kanten ingesloten zijn. SJANGHAI, 20 October (Reuter). Een zeer felle strijd, waarvan waarschijnlijk het lot zal afhangen van Tsjapei en Kiangwang woedt vandaag ten noordwesten van Tatsjang. De Chineesche troepen, gesteund door krachtige versterkingen, zijn er in geslaagd den uit- springenden punt der Japansche linie aan drie kanten in te sluiten. Voorts melden de Chineezen, dat de Japansche opmarsch tot staan is gebracht en dat de Japanners zeer zware verliezen hebben geleden. De Japansche woordvoerder raamde heden de Chineesche verliezen bij Sjanghai sedert het uitbreken der vijandelijkheden op 100.000 dooden en een gelijk aantal gewonden. Van betrouwbare zijde wordt onthuld, dat- in den nacht van 14 October een Chineesch vliegtuig vier Japansche bommenwerpers volgde, die na een luchtraid naar het vliegveld van Sjanghai terugkeerden. De Japansche toe stellen ontstaken hun navigatielichten en landden na elkaar. Het Chineesche vliegtuig ontstak toen eveneens zijn lichten, gleed om laag, alsof het wilde landen, maar liet toen twee zeer zware bommen vallen, waardoor zeven Japansche vliegtuigen werden vernield. Vervolgens verdween het Chineesche toestel met volle snelheid in den nacht. 8 Nanking weer gebombardeerd NANKING, 20 October, (Reuter). Heden middag is de Chineesche hoofdstad weer twee maal door de Japansche luchtstrijdkrachten bestookt. De aanvallen waren gericht op het arsenaal en het vliegveld. Ook de strategische punten van Poekau zijn gebombardeerd. Binnen-Mongolië een zelfstandige staat. PEIPING, 20 October (Reuter). De eerste aanwijzingen voor de instelling van een Bin- nen-Mongoolschen staat, een bufferstaat tus schen Noord-China en Buiten-Mongolië, wor den duidelijk in een semi-officieele Japansche verklaring, die beweerd, dat na de Japansche militaire successen in Soeijoean vele Mongool- sc-he leiders der provincie reeds hebben aan geboden samen te werken tot de emancipatie van het Mongoolsche ras uit de slavernij van China en zich te verzetten tegen den zuid- waartschen opmarsch van het communisme door Buiten-Mongolië. Vorst Teh Wang, het hoofd der Mongolen van Tsjahar, wordt genoemd als vermoedelijk hoofd van den nieuwen staat. Hij heeft zijn hoofdkwartier te Pailingmiau in Noord Soeijoean gevestigd, welke plaats kort geleden op de Chineezen is veroverd. Man met drie kinderen door auto aangereden. Chauffeur was door tegenligger verblind. Dinsdagavond tegen half acht liep de 46-jarige arbeider, H. A. K„ met zijn drie kinderen in de Molenstraat te Eist (G.) te wandelen, toen achter hem een personen auto kwam aanrijden. De bestuurder, die ver blind werd door een tegenligger, merkte het viertal niet op, met het gevolg, dat allen door den wagen werden aangereden. De va der bleek er het ergst aan toe te zijn. Met een zware schedelbreuk is hij in hoogst ern- stigen toestand naar het Diaconessenziekeix- huis te Arnhem vervoerd. De kinderen kre gen verwondingen aan gelaat en armen en zijn door een geneesheer ter plaatse ver bonden. Aangezien de kinderen geen moe der meer hebben, zijn zij bij buren onder gebracht. Italië wil Japan te Brussel steunen. Japan mag niet als aanvaller worden beschouwd- De correspondent van het Japansche blad „Asahi Sjimboen" te Rome heeft, op grond van een interview met de leiders van de Ita liaansche regeering aan zijn blad bericht, dat de Italiaansche regeering besloten heeft deel te nemen aan de conferentie van Brussel, wanneer Japan dit verlangt en wan neer een overeenkomst dienaangaande tot stand komt met de Duitsche regeering. In dit geval zal de houding van Italië als volgt zijn: le. Japan mag niet worden be schouwd als aanvaller. 2e. Geen anti-Japansche resolutie mag worden aangenomen en geen sancties zullen mogen aangenomen tegen Japan. 3e. De houding van Japan zal wor den verdedigd als zijnde een tegen wicht tegen de intriges van de Sov jet Unie ONRUSTIG PALESTINA. Britsche politie patrouilleert in de straten van Jeruzalem, gereed om bij de minste poging tot ordeverstoring in te grijpen. Prof. Wóltjer aanvaardt Eerste Kamerzetel. Prof. dr. R. H. Woltjer, die door het Cen traal Stembureau benoemd is verklaard tot lid van de Eerste Kamer, heeft deze benoe ming aangenomen. Postzak uil ele „Ibis" vermist. Bij aankomst te Palembang zoek. MEDAN, 20 October (Aneta-A.N.P.) De Deli Courant vermeldt, dat een postzak, welke 14 October met de Ibis uit Medan werd medegegeven, vermist is. Deze postzak bevatte o.a. drie aangeteekende stukken, waarvan de waarde tot dusver niet is opgegeven. Een uitgebreid onderzoek werd ingesteld. Aneta verneemt hieromtrent nader: de postzak blijkt op normale wijze te Medan te zijn overgenomen door den tweeden piloot. Bij aankomst te Palembang was de postzak echter zoek. Alle mogelijke maatregelen, zooals het doorzoeken van het vliegtuig, navragen op diverse kantoren, ook te Singapore, zijn reeds genomen. Spionnen terechtgesteld. Massa-executie in Chineesche provincie. SJANGHAI, 20 October (Havas). Het Chineesche telegraafagentschap Central News deelt mede, dat ruim 200 spionnen en agitatoren te Hanjang in de provincie Honan zijn ontmaskerd en terechtgesteld. Vóór de crematie te Westerveld stond het stoffelijk overschot van dr. Broese van Groenou opgebaard in het gebouw „Zang en Vriendschap". Tweede van links de beer J. E. Voet, vice-voorzitter; vijfde van links de heer J. Kuyper, bestuurslid der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". Aanwijzingen die heden morgen gevonden werden. Mevrouw N. Klein Sprokkelhorst heeft he denmorgen op verzoek van Haarlem's Dag blad met de wichelroede haar speurtocht naar onderaardsche gangen te Haarlem voortgezet. Nu werd als uitgangspunt genomen de gang die Oostwaarts uit de Groote Kerk zou komen. De wichelroede wees aan, dat die rechtuit onder het gebouw der firma Joh. Enschedé en Zonen aan het Klokhuisplein verdween. De firma stelde mevrouw Klein Sprokkelhorst in staat in dit uitgebreide ge bouwencomplex haar onderzoek voort te zet ten. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat reeds spoedig een splitsing der gang werd aangewezen. Beide gangen liepen daar op een groot stuk parallel. Eerst leek dit on verklaarbaar, temeer omdat beide gangen in de Nauwe Appelaarsteeg uitkwamen, maar het latere onderzoek zou de oplossing brengen. De conservator van Teyler opende ook de deuren van dit uitgebreide complex gebou wen aan het Spaarne, die aan de Nauwe Appelaarsteeg grenzen. Daarop werd door de wichelroede aangewezen, dat één gang eerst onder den tuin doorgaat, om daarna dwars door het museumgebouw en de woonhuizen langs het Spaarne naar de Waag te gaan. Daar loopt zij onder den rijweg recht op het Spaarne af. Zal mevrouw Klein Sprokkelhorst bij haar later onderzoek aan den overkant van liet Spaarne de gang têrugvinden? In dat geval krijgt de ons enkele dagen geleden gegeven aanwijzing waarde, dat er oudtijds in de Groote Kerk een gang bestond loopende on der het Spaarne door naar een klooster dat in de nabijheid der Spaarnwouderstraat stond. De tweede gang die nog in de Nauwe Ap pelaarsteeg werd aangewezen werd door me vrouw Klein Sprokkelhorst ook nog in den tuin van Teyler geconstateerd, maar die werd al gauw verlaten om de richting te kiezen van de Bakenessergracht, recht tegenover de Bakenesserkerk. Later zullen wij den loop van de gang aan de ovex-zijde van de Bake nessergracht vex-der pogen te volgen, daar de tijd die hedenmorgen voor het onderzoek be schikbaar was inmiddels verstreken was. Er zouden dus twee gangen onder de Ba kenessergracht moeten loopen, eexx die reeds eerder aangewezen is achter het Begijnhof, vermoedelijk gaande naar het Kasteel van Haarlem dat daar gestaaxi heeft en een naai de Bakenesserkex-k. Het woord is aan... Vauvenargues: Wij troosten ons zelden ovetgroote vernederingen. Wij vergeten ze. Vliegtuigwrak in de Ver. Staten gevonden. Alle 19 inzittenden gedood. Berichten uit Salt Lake City melden dat de reddingsbrigade, die ei-op uit was getrok ken om het verdwenen vliegtuig van de Uni ted Air Lines op te sporen, aan de maat schappij medegedeeld heeft,, dat zjj het wrak van het toestel heeft gevonden, doch dat alle negentien inzittenden om het leVen zijn ge komen. Welk resultaat een wichelroede kan geven. Een verrassing waarvoor de Justitie stond. In deze dagen, nu Haarlem's Dagblad door middel van een wichelroede-loopster een on derzoek laat instelleix naar het bestaan van onderaardsche gangen in Haarlem en omge ving, wordt natuurlijk veel daarover gepraat. Niet alleen over die gangen, maar ook over de wichelroede. Ook op de scholen wordt er over gespro ken. Ons werd namelijk medegedeeld, dat een onderwijzer te Heemstede aan kinderen die hem vi-oegen iets te vertellen over de wichelroede geantwoord heeft: „een wichel roede is niets, daaraan mag je niet gelooven." Die opvoeder der jeugd heeft er zich wel heel gemakkelijk af gemaakt. Wij hopen dat het volgende geval hem onder oogen komt, want dat zal wel in staat zijn hem tot na denken te stemmen. Het geval is ons verteld door een autoriteit wiens waarheidsliefde en betrouwbaarheid onaantastbaar zijn. Ongeveer 12 jaar geleden was er in het Oosten van ons land een moord gebeux-d. De Jxxstitie slaagde er evenwel niet in het lijk van het slachtoffer te vinden. Er werd alles aan gedaan, de beste speurders (recher- chexxrs en politiehonden) werden aan het werk gezet, maar men kwam niet verder dan het vermoeden dat het lijk verstopt moest zijn in een groot bosch. Toen werd het denkbeeld geopperd de hulp van 'n wichelroede-looper in teroepen.Officieel mocht het niet, maar officiexxs gaf de justi tie toestemming. De wichelroedelooper begon zijn wandeling door het bosch. Na eenigen tijd kwam hij op een plaats, diep in het bosch verscholen, waar de roede aansloeg. „Daar ligt het slacht offer!" zei de man. In tegenwoordigheid der Justit-ie-ambtenaren werd met graven be gonnen. Toen op enkele meters diepte nog niets gevonden was. wilden de gravers het opgeven. „Als een lijk verstopt wordt" zoo concludeerden ook de mannen van het ge recht „wox-dt dat nooit zoo diep gedaan." Maar de wichelroede bleef aanslaan en de looper zei: „Graaf dieper". Op 3 meter diepte werd een zakdoek gevonden en toen kreeg men weer moed. Inderdaad: op 4 Meter diep te werd het lijk van den vermoorde gevonden. Burgemeester verdacht van ver» duistering en omkooping. Voor de Rotterdamsche rechtbank is Dins dag begonnen de behandeling van de zaak tegen den 46-jarigen burgemeester van Oud dorp, beschuldigd van verduistering en om kooping. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij in Juni 1929, als burgemeester en hulpofficier van justitie, van den kolenhandelaar T. Tanis Tzn. de belofte zou hebben aangenomen, dat deze bij totstandkoming van een betalings regeling tusschen Tanis als directeur der N.V. Beurtvaartonderneming „Ouddorp" en een in zijn dienst staanden schipper, die een bedrag van f 700 zou hebben verduisterd, of bij een overeenkomst met de familie van den schipper, een bedrag van f 100 zou afschrij ven van de kolenrekening, welke de burge meester bij hem had. Dat hij bovenbedoelde afschrijving van f 100 heeft verricht na het tot stand brengen van genoemde betalingsregeling. Dat hij in 1932 van M. Pijl de gelofte zou hebben aangenomen van ontvaxxgst eener enveloppe met geld, indien Pijl door gunstige inlichtingen en vex-dere tusschenkonist van vei-dachte zou worden benoemd tot filiaal- chef eener firma te Ouddorp. Voorts wordt verd. ten laste gelegd, dat hij in het tijdvak van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1936. In zijn fuxxetie van burgemeester verschil lende gelden zich wederrechtelijk zou hebben toegeëigend. Deze gelden, die de dagvaarding nader specificeert, en die in totaal het bedrag vaxx f 53,761 beloopen. behoorden tot aan een stichting en waren bestemd voor bijslag op pensioenen exx op ongevallenrenten. De verdachte ontkende in de zitting van Dïxxsdag de verschillenden feiten, welke aan de orde kwamen. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. Aanwijzingen omtrent onderaardsche gangen te Haarlem, welke hedenmorgen zijn gevonden. j Italië wil Japan te Brussel steunen. 1 De Tweede Kamer is weer begonnen met de behandeling van de Grondwetsher ziening. 3 De besprekingen in de non-interventie commissie zijn gisteren wederom op het doode punt geraakt. 4 Franco's troepen hebben in Asturië ver dere vorderingen gemaakt. 4 Het Parkherstellingsoord heeft patiënten noodig. g Euwe heeft de zevende partij wederom verloren. 9 ARTIKELENENZ. R. P.: De Spaansche ellende. 1 J. II. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van onzen Londenschen correspondent: Frans Hals in een'muzikale klucht. 4 H. D.-Vertelling: „Neemt U me niet kwa lijk, meneer5 L. S.: Wij planten In October. g J. B. Schuil: Concert- en Tooneelavond. 7 K. de Jong over den eersten avond der Haarlemsche Bachverecniging. 7 Damrubriek. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op iQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1