Liefdesavonturen in Kennemerland. VRIJ DAG 22 OCTOBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 9 Balsterende hanen langs de duinreep. Een ontmoeting bij hef Wijkerhek. j. everwijk was vroeger een heel an- 'dere plaats", zeggen de oude in- woners van de Kennemer markt plaats en dan bedoelen zij met dat „vroeger" hun eigen „jonge jaren", die ge legen zijn om en nabij het einde van de vorige eeuw. „Niemand kon een vinger in de asch ste ken, meneer, of de heele boel stond op stelten. Aan sport werd niet gedaan en dus waren er geen sportvelden, wij kenden geen dancings en geen radio, de jeugd moest maar zien, dat zij de onstuimige jaren te boven kwam. Zij was volkomen aan haar lot over gelaten en zoo ging zij wel eens over tot daden, die in onzen tijd zeker niet meer mo gelijk zouden zijn. De ouderen hadden trou wens te veel met zichzelf te doen. Zij gingen elkander te lijf, soms met de vuist, maar meestal met ingezonden stukken en dat wa ren de mooiste ruzies, die je maar kon heb ben. In één krant stonden ingezonden stuk ken van drie geneesheeren, die elkander naar aanleiding van een consult op wetenschap pelijke wijze ontleedden, zulks tot groote vol doening van het publiek, dat van zulke din gen smulde. Maar nu die jeugdNu, die verwisselde 's nachts bijvoorbeeld alle tuinbanken. De bank van een meneer in de Breestraat stond 's morgens op „Scheybeeck" en die van „Scheybeeck" had een plaatsje gevonden in een voortuintje in de Zeestraat. En dan zag men in den prillen morgen de Beverwij kers hollen met de banken van anderen, sjou wend en blazend om hun eigendommen terug te vinden. Daar tusschen bewoog zich de ge meentebode-veldwachter, die op zoek was naar het kastje van de huwelijks-aankondi gingen, dat van den gevel van het raadhuis was verdwenen. Dit waren baldadigheden, die men onder studentenstreken zou kunnen rangschikken. Maar waren andere ongemakken, want hoe stond het nu met de liefde. „Tja", zei de oud-Beverwijker. Dit simpele woord nu wijst op overpeinzing. Er was een soort volksgericht. Een Wijker- jongen, die een welwillend oog liet rusten op een meisje uit Wijk aan Zee of Heemskerk en met het andere oog intusschen den omtrek verkende, had zich van stonde af aan te ver zoenen met de gedachte, dat hij vandaag of morgen afgerost zou worden. Dat was het risico, reeds vanaf het oogenublik, dat nog slechts het öog „welwillende gerust had". En wanneer het tot een vrijage kwam, moest hij gereed zijn om zich a'ls een ridder-zonder- vrees voor de oogen van zijn geliefde des noods te laten martelen. Maar die Beverwijkers waren niet gemak kelijk. Als het tot een volksgericht kwam, had hij intusschen ook zijn troepen verza meld. En dan draaiden zij als balsterende hanen in het voorjaar om elkander heen, smaalden wat op hun tegenstanders, prezen hun eigen zielenadel en sloegen er op los. Soms speelde het mes een rol en de Bever wijkers waren er trotsch op, dit wapen met eenige bedrevenheid te kunnen hanteeren. Men behoeft zich zoo'n rampok-partij niet al te bloedig voor te stelen. Het was meer een „pronken met de veeren", dan dat zij elkan der tot poulet zouden hakken. Een snee hier of een schram daar, dat was alles. Maar de Beverwijkers hadden een mooi lied, waar mede zij het bloed in de aderen van hun te genstanders deden stollen en waarmede zij hun bedrevenheid met het mes kenbaar maakten. Het luidde aldus: „Flinke jongens, ferme jongens Zijn de Beverwijker jongens, Maar o wee, o wee, o wee, Zij zijn de jongens van de Wijker-snee!" Dit was een bloeddorstig lied. De tegen standers bewonderden het zeer en zij namen het gretig over. Met een kleine wijziging na tuurlijk in de structuur, die gewijzigd werd in „Uitgeester jongens" of „Heemskerker jongens" al naar gelang de woonplaats van de concurrentie. U ziet dus, dat er nog heel wat anders kwam kijken dan nu, wanneer men de „keuze voor zijn leven" moest doen. De liefdesavon turen waren wat opwindender en de roman tiek speelde een groote rol. Daar was ten minste „smaak en geur" aan. Neem nu bij voorbeeld het avontuur bij het Wijkerhek. Y an dit schilderachtige plekje is niets te vinden, maar toch heeft het Wijkerhek nog lang in den volksmond voortgeleefd. Het Wijkerhek was een tol in den weg van Bever wijk naar Wijk aan Zee en het stond even voorbij de tegenwoordige Creutzberglaan. Wanneer een Beverwijker eenig begrip van afstand wilde geven, had hij het over het Wijkerhek. Dat was naar de begrippen van die dagen wel heel ver van de bewoonde we reld verwijderd. Een eerzame Beverwijker, die thans tot onze meest prominente ingezetenen behoort, heeft daar een niet onvermakelijk avontuur beleefd. Ook hij dreigde aan het einde van de vorige eeuw het slachtoffer te worden van een „Volksgericht". Hij had namelijk den moed gehad de vrouw van zijn keuze te zoe ken en te vinden in Wijk aan Zee. Dat was natuurlijk heelemaal niet met instemming van de Wijk aan Zeesche jongelingschap, die het den minnenden Beverwijker geducht lastig maakte. Toen hij op een donkeren herfstavond zijn Aphrodite behoorlijk aan de ouderlijke woning had afgeleverd, ondernam hij welgemoed de lange wandeling naar Be verwijk. Ter hoogte van het „Wijkerhek" had de vijand zich genesteld. Een zevental Wijk aan Zeeërs had zich in het struikgewas langs den weg in hinderlaag gelegd om den Bever wijker het beloofde pak slaag volgens de re gelen der kunst toe te dienen. Toen de arge- looze Don Juan het Wijkerhek passeerde, schoten zijn rivalen uit het kreupelhout te voorschijn, even te vroeg, want het toe komstige slachtoffer zag kans de vlucht te nemen naar de boerderij, dié iets terzijde van den weg lag. Met zijn belagers op de hielen rende de jonkman om stallen en schuren. Om den hoek van een der gebouwen lag de groote mestput, die nu eenmaal bij iedere boerderij behoort. Sneller dan de gedachte had de vluchteling het luik geopend. De gevolgen van deze strategie laten zich wel raden. De achtervolgers renden om den hoek van het huis en stortten zich blindelings in den verradelijken afgrond. Zij verdwenen in de onwelriekende substantie, waarmede de put was gevuld en met hun verwoede pogingen, om zich uit deze hoogst onaangename situa tie te bevrijden maakten zij de zaak nog maar erger. De afloop van dit zonderlinge avontuur heeft de Beverwijksche jongeman niet afge- j wacht. Maar de duinen hebben gedaverd vanl de krachttermen, waarmede de afgestrafte! medeminnaars hun verschrikte gemoederen lucht gaven. Het slot van dit verhaal zou nu moeten luiden: „De jonkvrouw de jonk man trouwden met elkaar en zij leefden nog lang en gelukkig", maar daarover liet onze zegsman zich niet uit. Dat doet geen enkele rechtgeaarde Beverwijker, wanneer hij een- meel „Tja" heeft gezegd. Dan neemt hij een soort sphinx-achtige houding aan, hij zegt niet „ja" en hij zegt niet „nee", kortom, hij zegt, wat hij kwijt wil zijn. Hoeveel te meer hult hij zich dan in een „veelzeggend" zwij gen, wanneer hij over liefdesavonturen zou moeten spreken. Deze „koppensnellerstijd" is voorbij. Mis schien komt de „stam" hier of daar in een gehucht nog wel eens tot een bescheiden lynchpartij, maar dat behoort tot de groote uitzonderingen. Een Beverwijker kan tegen woordig rustig „verkeering" zoeken in de om liggende gemeenten, zonder dat hem dit als „diefstal" zal worden aangerekend. De tijden zijn wel veranderd. „Tja", zei de oud-Beverwijker. OVERVEEN BUÜRTVEREENIGING RAMPLAAN- KWARTIER. De buurtvereeniging Ramplaankwartier houdt op Woensdagavond 27 October in café Rozendaal te Overveen een ledenvergadering. Aan de orde komen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester, de bergooting 193738, verkiezing van bestuursleden en leden der kascommissie enz. HILLEGOM DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING Donderdagavond werden twee jongens uit Haarlem, die in de Hoofdstraat te Hillegom op racefietsen reden, aangesproken door een paar meisjes, die hun vroegen of ze een paar lampjes voor haar rijwiellantaarns hadden. De jongens, die nog door twee vrienden vergezeld werden, konden aan dit verzoek niet voldoen. Zij gingen echter naar een erf in de nabij heid, waar ze twee rijwielen zagen staan. Ze wilden daar de lampjes uit de lantaarns ha len. JEen burger, die van meening was dat de jongens bezig waren, de belastingplaatjes van de fietsen te halen, trachtte dit te beletten. Hij greep één der Jongens beet, maar toen kwamen de drie kameraden hem te hulp. Er ontstond een vechtpartij, waarin zich nog een paar voorbijgangers mengden, die partij voor den jongen kozen. Eerstgenoemde burger weerde zich flink, maar werd tenslotte toch gedwongen, den jongen los te laten. De vier jongens sprongen toen ijlings op hun racefietsen en reden pijlsnel in de richting van Haarlem. De burger, die bij de vechtpartij wonden aan wang en hand had opgeloopen, ging naar het politiebureau om aangifte van het voor gevallene te doen. Onmiddellijk werden de vluchtelingen dooi de politie per zijspan achtervolgd. Het mocht haar gelukken, drie van de vier jongens tus schen Bennebroek en Heemstede te achter halen en te grijpen. Ze werden naar het po litiebureau te Hillegom overgebracht. De vierde racefietser zag kans te ontsnap pen. Maar hij kon niet lang meer van zijn vrijheid genieten, want de Hillegomsche poli tie telefoneerde onmiddellijk naar de politie te Haarlem, die den vluchteling, een 19-jari- gen loodgieter, van zijn bed lichtte. Nog snel- ner dan hij naar Haarlem gereden was, na melijk per auto, werd hij naar het politiebu reau te Hillegom getransporteerd. ZANDVOORT R. K. KIESVEREENIGING. Donderdagavond hield de R. K. Kiesver- eeniging een goed bezochte algemeene verga dering in het Patronaatsgebouw aan de Groote Krocht. De voorzitter, de heer J. G. Krabbendam, die reglementair na de Statenverkiezing moest aftreden werd met groote meerderheid van stemmen herkozen. Aftredend waren verder de heeren A. v. d. Berg, en A. Willemse, waarvan de laatste zich niet herkiesbaar stelde. De heer A. v. d. Berg werd herkozen en ln de plaats van den heer A. Willemse werd de heer W. Versteege gekozen tot secretaris, zoodat het secretariaat ver plaatst wordt naar Zuiderstraat no. 1. Tot leden van de propagandaclub werden benoemd de heeren W. Versteege, F. B. J. Meintser en W. Seders. jf.j de rondvraag zet te wethouder C. Siegers uiteen waarom hij niemand had kunnen helpen bij de tewerk stelling bij Hotel d'Orange. Hoewel er van gemeentewege was aangedrongen zooveel mo gelijk Zandvoortsche arbeiders aan het werk te zetten, waren de aannemers volkomen vrij in dit opzicht. Ook waren zij niet verplicht persöneel aan te nemen via de Arbeidsbeurs In vele gevallen stond hij er geheel buiten, omdat de inlichtingen over bepaalde arbei ders niet door hem maar door een ambtenaar van het bureau voor Arbeidsbemiddeling wer den verstrekt. Spreker hoopte, dat hiermede de praatjes over willekeur, enz. van de baan zouden zijn HET UITBREIDINGSPLAN. Er heerscht hier op het oogenblik een vrij groote ontstemming in verband met het uit breidingsplan. Nu het uitbreidingsplan is goedgekeurd zijn plotseling vele braaklig gende gronden waarover of waarlangs wegen zijn geprojecteerd tot bouwterrein „verlo ren". Het gevolg hiervan is dat van deze gron den bouwterrein-belasting betaald zal moe ten worden en wel tot een bedrag van 1 pet. van de geschatte waarde. Vele. van deze ter reinen zullen echter waarschijnlijk de eerste tientallen jaren niet voor bebouwing in aan merking komen. OUDERS IN ONRUST. Een Zandvoortsche jongen, v. d. W„ had 's middags ongeveer een uur stilletjes het ouderlijk huis verlaten en was tegen den avond nog niet teruggekeerd. Daar hij pas uit het ziekenhuis in Haarlem, waar hij een kleine operatie had ondergaan, was terugge keerd, had de dokter hem zelfs verboden naar buiten te gaan. Toen ae jongen tegen acht uur nog niet was teruggekeerd en de moeder hoorde dat haar jongen op het Zuiderstrand was gezien, steeg haar ongerustheid tot wan hoop. Wie weet lag hij uitgeput van ver moeienis ergens aai het strand of in de dui nen. De reddingsbrigade werd zelfs gealar meerd om den jongen te gaan zoeken. Voor deze was uitgetrokken was het verloren schaap reeds gevonden. Hij was zonder er iets van te zeggen met den vrachtwagen van een bode op Amsterdam meegereden en keerde eerst om 9 uur terug. De blijdschap over den terugkeer van dezen verloren zoon uitte zich bij de moeder op een wijze die minder prettig was voor het kind, waarmede we niet willen zeggen, dat hij het pak slaag, dat hij kreeg, riiel verdiend had RUSLAND-AVOND. Donderdagavond sprak Prinses Lieven, in Ons Huis over de toestanden in Rusland, speciaal op kerkelijk gebied. Ds. Tromp hield een korte inleiding waarin hij er op wees, dat niet alleen in Rusland, maar ook in Duitschland de kerk in verdruk king was. Ook daar zijn velen om hun geloof r.aar een concentratiekamp verbannen. Hierna sprak prinses Lieven in het Duitsch Met gesprokene werd door den heer Van Zeyl in het Hollandsch vertaald. Spreekster vertelde hoe vele geloovige Rus sen thans over de geheele wereld waren verspreid, doch overal contact met elkander zochten. Door eigen aanschouwing had zij gezien hoe in de grensplaatsen kerken waren vernield of ontdaan van de kruisen. Op foto's had zij gezien hoe van de mooie witte Heilandskerk in Moskou nog slechts een ruïne over was. In geheel Rusland werd de naam van Christus naar den achtergrond gedrongen, en werd de persoonsvereering steeds grooter. Waar het geloof verdwijnt, gaat het wan trouwen welig tieren. Door de geheime politie werden zelfs vrienden gedwongen elkaar te bespieden. Op eenvoudige wijze vertelde zij, hoe vele vrouwen naar Siberië waren getrokken om de daarheen verbannen geloovigen te helpen en te steunen. Op het oogenblik was het niet meer moge lijk Bijbels en Nieuwe Testamenten naar Rus land te zenden. Geldzendingen waren echter nog wel mogelijk. Veel kan gedaan worden voor de uitgeweken Russen die vaak met heimwee in hun hart rondzwerven. Slechts een vast geloof" in God kan hen van den onder gang redden. De heer Van Zeyl dankte de spreekster voor haar mooie rede en wekte de aanwezigen op de vereeniging ,,'t Licht van 't Oosten" te steunen. HET NIEUWE RAADSLID. De heer G. H. Vallo is op de candïdaten- lijst van de partij Algemeen Zandvoortsch Belang de opvolger van wijlen den heer E. Paap. BLOEMENDAAL REPRODUCTIES VAN WERKEN VAN REMBRANDT. Tentoonstelling in het Kennemer Lyceum. Op Donderdag 28, Vrijdag 29, Zaterdag 30 en Zondag 31 October zal door de goede zor gen van mr. D. A. Kool, op de bovenzaal van het Kennemer Lyceum een tentoonstelling worden gehouden van een 70-tal reproduc ties naar schilderijen, teekeningen en etsen van Rembrandt. Bij de samenstelling van de expositie heeft de gedachte voorgestaan, de aandacht in hoofdzaak te vestigen op Rembrandt's zoe ken naar het uitbeelden van het zielkundige in den Bijbel. VERGADERING VOLKSONDERWIJS. De afdeeling Bloemendaal van de Vereeni ging „Volksonderwijs" houdt een ledenverga dering op Dinsdag 26 October in hotel Roo- zendaal te Overveen. De agenda vermeldt o.a. verkiezing van bestuursleden, behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algem. vergadering en be noeming van afgevaardigden. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Door onvoorziene omstandigheden gaan de onderlinge bloemententoonstelling en de de monstratie-avond op Zaterdag, Zondag en Maandag van de afdeeling Bloemendaal- Velsen van Tuinbouw en Plantkunde niet door. Op Dinsdag 26 October wordt een leden vergadering gehouden in Rusthoek. Het hoofdpunt van de agenda is een vak bespreking over fruitkweeken in potten en aalbessen op stam, in te leiden door den heer P. Steetskamp. GESTRAND EN WEER VLOT. De U.K. 98 op den strekdam. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, strandde in den nacht van Woensdag op Donderdag een tweetal kleine visschersvaar- tuigen op den Zuiderstrekdam. Zij waren door den mist uit de koers geraakt. Een dezer scheepjes, de R.O. 29 werd spoedig door een sleepboot vlotgesleept, het. andere, de U.K. 98 werd echter door de eb verrast. Donderdagmiddag heeft de vloed net scheepje, dat bodemschade had bekomen, weer drijvende gemaakt. Onze fotograaf kiekte den gestranden bot ter juist toen het s.s. Schokland, dat bij Egmond uit de koers was geraakt en daar bijna was gestrand, de haven binnen kwam. DE BEHANDELING DER BEGROOTING. In de zitting van den Gemeenteraad van Donderdagmiddag deelde de voorzitter mede. dat de gemeentebegrooting aan de orde zal worden gesteld in de Raadsvergadering van '25 November a.s. HILLEGOM RAADSVERGADERING GEMEENTERAAD. Onder leiding van burgemeester van Nis pen tot Pannerden kwam de Raad Donder dagmiddag bijeen; afwezig waren de heeren van der Aar en Pijnacker. Besloten werd tot conversie der volgende geldleeningen f 88500 tegen 4Va pet., f 98000 tegen 4 3/8 pet. benevens drie leeningen elk a f 82500 tegen 4y2 pet. De nieuwe rentevoet, der nieuwe leeningen zal voor de eerste 15 jaren 3Va pet. bedragen,, daarna 4 pet. Boeten of andere kosten zijn aan deze conversie niet verbonden, terwijl de jaarlijksche rentebe sparing f 4217.5f> bedraagt. Aanbieding rekening 1936 en begrooting 1938. Hierbij deelde de voorzitter mede dat de rekening 1936 sloot met een nadeelig saldo van f 93.447.48. Daar het Rijk verschillende betalingen heeft ingehouden om het ge meentebestuur te dwingen gewenschte ver anderingen in de nog steeds niet goedgekeurde begrooting 1937 te brengen, heeft de gemeente van het Rijk over tet dienstjaar 1936 nog te vorderen f 89.491.23. zoodat het genoemde groote tekort slechts theoretisch is en eigen lijk slechts bedraagt f 3956.15. Verlenging crediet kleinere kweekers. Voorgesteld werd bestaande credieten te verlengen tot 15 September 1938, met aflos sing van 25 pet. De heer P a a s e was tegen deze laatste clausule. De toestand in het vak is nog niet zoodanig dat dit gewettigd wordt. Ook andere heeren spraken in dezen geest. !De heer M e s k e r s als lid der commissie van deskundigen antwoordde dat de com missie haar standpunt wel overwogen heeft. Er is eenige verbetering te bespeuren en het komt de commissie wenschelijk voor een be gin te maken met de liquidatie der credieten. De aflossing gaat in op 15 September 193S; de menschen zijn dus een jaar vooruit ge waarschuwd om daarop te rekenen. Mocht de toestand ongunstiger worden, dan kan de raad een en ander tegen dien tijd weder nader onder de oogen zien. Na re- en dupliek stelde de heer P a a s e voor, het voorstel te splitsen en over de af lossing afzonderlijk te stemmen. De verlen ging werd met algemeene stemmen aange nomen: de aflossing werd aangenomen met 8 tegen 5 stemmen (tegen de heeren van Dam. Fijma,, Spilker, Paase en van Lierop). Aan den heer D. L. Hage werd op diens ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de Openbare U.L.O.-school wegens zijn benoeming als zoodanig te 's Gravenhage. Aan den heer E. Aaij werd eervol ontslag verleend als gemeentetuinman wegen zijn benoeming tot opzichter der plantsoenen te Amstelveen. Rondvraag. De heer Van Dam informeerde naar de mogelijkheid om kleine groenten- en bollen- kweekers onder de steunregeling te bren gen. De voorzitter deelde mede dat aan andere gemeenten adhaesiebetuigingen zijn gevraagd: eenige zijn reeds ingekomen. Naar aanleiding van de gevoerde oppositie tegen de gehouden kermis, informeerde de heer F ij m a naar het oordeel van den voor zitter. Deze antwoordde dat. aan iedere kermis bezwaren zijn verbonden. Spr. heeft zelf rondgekeken en het is hém niet tegenge vallen. Hierna ging de raad in geheime vergadering ter bespreking van de benoeming van een onderwijzer aan de Openbare Lagere school en het voorstel tot onteigening van een ge deelte tuin der pastorie van St. MartinuS voor f 6250, ten einde de contractueel met het Rijk overeengekomen verbetering der hoekafron- ding Hoofdstraatv. d. Endelaan tot stand te brengen. Na een ruim half uur werd de vergadering heropend, waarna no. 1 der voordracht de heer A. J. W. Kemperman te Utrecht met algemeene stemmen tot onderwijzer werd be noemd. Het voorstel tot onteigening werd met algemeene stemmen aangenomen. KATHOLIEKE ACTIE. Gisteravond werd in de voormalige St. Josephkerk een zeer druk bezocht bijeenkomst gehouden, uitgaande van de Moeders- en Meisjescongregatie dezer parochie, waar als spreker op trad het Eerste Kamerlid Prof, Dr. Alph. Steger, voorzitter der Katholieke Actie „Voor God". De avond werd geopend en gesloten door kapelaan van Ettinger; het zangkoor onder leiding van mej. Annie Leegwater zong ver schillende liederen. GESLAAGD. Onze plaatsgenoote mej. C. M. Schoen, slaagde voor stenografie, systeem Groote. op de pijnlijk, plek.bestrijdt HOEST. KEELPUM CRIEP. RHEUMATIEK STEKER IN DE ZU.EXI doozen a 35 en 55 ct. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. Geboren: Margje Jetske. dochter van W. Verboom en C. J. Versteeg: Jacob Gerben, zoon van A. Dijkstra en R. de Boer: Arie Cor- nelis. zoon van A. C. Imanse en C. Bauer: Aagje Johanna, dochter van S. Vermeere en C. M Ket: Willem, zoon van W. Kraan en M. L. D nger; Maria Magdaiena. dochter van P. van Leeuwen en M M. Tjalma; Maria Johan na, dochter van B. Bakker en A. L. Vermeulen. Ondertrouwd: Willem van Santen 28 j. en Cornelia Buitenhuis 25 j.; Rut M. Ilogenhout 27 j. en Alida E. Schouten 22 j.; Gerrit Tierie 29 j. en Baukje J. van den Bos 22 jJoost J. Dekker 26 j. en Johanna L. Drenth 23 j.; Ni- colaas van Exter 26 j. en Anna P. den Boef 26 j.; Pieter Bouterse 36 j. en Elisabeth B. Prins 24 j. Gehuwd: Hendrik A. Meeuwig 25 j. en Ge- sina S. C. Schooneman 23 j.; Gerardus Th. van Noort 27 j. en Elisabeth J. M. Straathof 22 j.; Johannes M. van der Voorn 29 j. en Cornelia M. van Leeuwen 27 j.; Frederik W. Nuisker 27 j. en Elisabeth Loeffen 21 j. Overleden: Gijsje de Kuijer 66 j., geh. met P. Zoeteman; Jan Antonie Bakker 29 j., ongeh., zoon van A. Bakker en A. Hermans. WIJK AAN ZEE HET PAPIER IN DEN LOOP DER TIJDEN. Donderdagavond heeft in café-restaurant „Welgelegen" voor leden en genoodigden van de Vereeniging „Ontwikkeling zij ons Doel" de heer C. Pels, bedrijfsleider aan de Houtstof- Cellulose en Papierfabrieken der firma Van Gelder en Zonen te Velsen. een causerie ge houden over: „Papier". De lezing bestond uit twee gedeelten t.w. „De zwerftocht van papier door alle eeuwen" en een bespreking der moderne papierfabri cage. Na de pauze werd de nieuwe film der Pa pierfabrieken vertoond. De eerste papiermolen verrijst ln 1586 in Dordrecht, waarna die van de Zaanstreek vol gen. Het Nederlandsche fabrikaat vooral het z.g. geschept oud-Hollandsch papier kreeg een zeer goeden naam. Het was de tijd, dat het papier voornamelijk uit lompen werd ver vaardigd. De lompen waren echter schaarsch en in 1843 deed de Duitscher Keiler de uit vinding van lompen en houtslijp goedkoop papier te maken. Toen eindelijk in 1874 het kookproces voor sulfiet-cellulose werd toege past. was de moderne papierfabricage be reikt. BEVERWIJK E$n gestrand en een bijna gestrand schip. Overzicht van de Groen ten markt. GROOTE AANVOER VAN ANDIJVIE. Het verloop van den handel gaf over het algemeen niet veel verandering, noch wat aanvoer noch wat de prijzen betreft. Waar van sommige producten het aanbod iets meer terug liep, werd deze vermindering wel weer in evenwicht gebracht door vermeerdering van andere artikelen. Zoo was o.a. de aanvoer van boonen in de afgeloopen week heel wat minder, doch daarentegen was bloemkool weer des te ruimer aanwezig. Hetzelfde was ook het geval met andijvie, waarvan de aanvoeren zeer groot zijn, doch sla raakt weer iets meer op den achtergrond. Van de boonen waren het pronkboonen en kassnijboonen waarvan het aanbod nog van beteekenis was. Voor pronk boonen was de laatste dagen weer een weinig meer belangstelling. De prijzen liepen dan ook weer iets op. De noteeringen, die in het laatst der vorige week stonden van f 2—f 3.60, brach ten in het midden dezer week weer f 3f 5.50 per 100 K.G. op. Ook was geregeld voor alle partijen weer plaatsing, zoodat weinig door draaide. Kassnijboonen maken geen hooge prijzen. Voor de goede soorten wisselen de prijzen ongeveer van 15—20 ct. per K.G. Dc noteeringen van dubbele boonen liepen al heel sterk uiteen en wisselden naar kwaliteit van 8—26 ct. per K.G. Bloemkool kwam de laatste dagen flink afzetten. De ruimere aan voer scheen echter nog al van invloed op de prijzen, die dan ook sterk omlaag gingen. In het laatst der vorige week noteerden de beste nog van 812 ct., doch deze partijen liepen midden dezer week terug van 78 ct. per stuk. De spruitenhandel was niet onbevredigend, voor de goede soorten bleven de prijzen op be hoorlijk peil. De noteeringen bleven meestal van 7—12 ct. per K.G. Roode kool trok de laatste dagen een weinig meer aan en kwam aan noteeringen van 34 ct.. groene en gele wisselen ongeveer van 23 ct. per K.G. An dijvie blijft voor het grootste deel met den prijs aan den lagen kant en vertoont nog niet de minste neiging tot herstel. Sla had bij verminderden aanvoer meer kooplust en werd verhandeld naar kwaliteit van 35—50 ct. per kist. Voor bospeen was de handel minder gunstig gestemd. Van de groote aanvoeren gingen de meeste partijen voor lage prijzen van de hand. De noteeringen varieerden naar soort van 3—6 ct. per bos. Voor waschpeen liepen de prijzen ook terug en stonden van 2Va—5 ct. per K.G. Postelein blijft nog steeds een slecht figuur maken wat den prijs betreft en noteerde van 30—48 ct. per kist. De toma- tenhandel ging de laatste dagen weer iets beter en bracht de prijzen dan ook weer in gunstiger richting. Op de veiling van 20 Oct. waren de noteeringen weer opgeloopen van 414 ct per K.G. De aanvoer van prei breidt zich gestadig meer uit, de notecringen ver schillen naar soort van 1%3 ct. per K.G. Voor uien kwam de laatste dagen steeds meer belangstelling, hierdoor verbeterden de prij zen en kwamen op een peil van 5—7>/2 ct. per K.G. Schorseneeren werden naar soort afge nomen van 5—12 ct, per K.G. de aardappelen- handel heeft nog steeds een traag verloop. De afname gaat nog in langzaam tempo en de prijzen staan voor de meeste soorten od laag peil.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 15