ZAALBERG-DEKEN Ijc. p A] K A N vly Kopieën naar Frans Hals ytiïédihi*' Instantine MAANDAG 25 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD II (Adv. Ingez. Med.) Drukbezochte receptie Bond van Gem. Zangvereenigingen. Vele vereenigingen waren vertegenwoordigd Het gouden jubileum op waardige wijze gevierd. Zaterdagmiddag werd in een der zalen van restaurant Brinkmanh de jaarvergadering gehouden van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Nederland. De verga dering werd geopend door den voorzitter, den heer A. Koning uit Oosterbeek. Het, hoofd bestuurslid de heer H. van 't Wouw werd bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacature M. Boeckholt werd gekozen de heer Smits uit Rotterdam. Besloten werd de volgende jaar vergadering te Gouda te houden. Tenslotte werd nog de secretaris, de 77-jarige heer I. Levy gehuldigd voor het vele werk dat in het belang van den Bond had verricht en nog deed. Spontaan werd hem het „Lang zal hij leven" toegezongen. De receptie. Nadat de stadsbeiaardier, de heer H. W. Hofmeester, het carillon van de Groote Kerk bespeeld had, waarbij ook een trompetter op de transen van de kerk verscheen, hield het bestuur een receptie, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan den den Bond. Talrijke vereenigingen, zangkoren en af gevaardigden kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Wij noemen o.m.: Sappho's Mu ziekvereeniging uit Hoorn, de R.K. Orato rium vereeniging uit Amsterdam, Schoten's Chr. Gemengd Koor en het Doopsgezind Zang koor, van deze vereenigingen mocht het bohdsbestuur een fraaien voorzittershamer ontvangen. Kon. Ned. Zangersverbond, de Maatschappij tot bevordering van Toonkunst het Gemengd koor Caecilia, uit Amsterdam, Toonkunst uit Beekbergen, Euterpe uit De venter, Kunst Veredelt, uit Oosterbeek, en verder nog vertegenwoordigers van de Buma eh de heeren C. Wilmink en Joh. F. Keja na mens den Bond van Koordirigenten in Ne derland. De heer A. Koning bedankte alle sprekers en in 't bijzonder den voorzitter van de. feest commissie, den heer C. Overbeek, die voor zulk een puike regeling had zorg gedragen. Na afloop van de receptie werd door alle aanwezigen het „Wilhelmus" gezongen. Des avonds vond op de Groote Markt een concert plaats door de muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" onder leiding van den heer H. W. Hofmeester, terwijl de toren van de Groote Kerk verlicht was. Daarmede werd het gouden jubileum van den Bond van Gemengde Zangvereenigin gen op waardige en passende wijze gesloten. OVERIJSELSCHE, GELDERSCHE, DRENT- SCHE VEREENIGING „DE OOSTHOEK". Op Dinsdag 23 November zal het 10 jaar geleden zijn, dat de Overijselsche, Gelder- sche, Drentsche Vereeniging „De Oosthoek" te Haarlem werd opgericht, welk feit op Zater dag 27 November feestelijk zal worden her dacht. De vereeniging heeft 7 October de Ko ninklijke goedkeuring op hare statuten ont vangen. De N. C. G. O. V. 50 jaar. Druk bezochte receptie. Zaterdagmiddag hield de Afdeeling Haar lem der Nationale Christen-Geheelonthou- dersvereeniging in haar gebouw „Het Blauwe Kruis" een receptie ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, welke druk was bezocht. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op onzen oud-stadgenoot Ds. A. J. Montijn, eere voorzitter der afdeeling en thans directeur der Vereeniging; voorts Ds. H. E. Beker, Ned. Herv. predikant alhier; Dr. J. Weener, oud ste predikant der genoemde gemeente, met zijn echtgenoote; Ds. D. E. Boeke, binnen - landsch secretaris van het Nederlandsch Bijbelgenootschap; Ds. W. H. H. Dijkman, emeritus Ned. Herv. predikant; de heeren J. H. van Leijden en J. C. Uithoven namens het College van Ouderlingen der Ned. Herv. Ge meente; W. van Dalen, namens den Kerke- raad der Gereformeerde Kerk in Hersteld Verband, en vele vertegenwoordigers van an dere vereenigingen, o.m. van de afdeelingen der N. C. G. O. V. te Zandvoort en Santpoort; de I. O. G. T.; de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken; de afdeelin gen Haarlem-Noord en Heemstede der N. C. G. O. V.; de A. N. G. O. B.; het Centraal Drankweer-Comité; de Spoorweg-Geheelont- houdersvereeniging; het Kruisverbond; het Gereformeerd Zangkoor „Door Zang vriend schap"; het Christelijk Gemengd Koor „Haarlem"; de Muziekvereeniging „Harmonie Crescendo"; de J. C. N. G. O. V. „De Schakel" de Kinderbond „De Hoop der Toekomst" en meer andere, terwijl bovendien zeer vele par ticulieren hun gelukwenschen kwamen aan bieden. Voorts kwamen nog schriftelijke en telegrafische felicitaties in van het Hoofd bestuur der N. C. G. O. V.; de afd. Haarlem der J. C. G. O. B.; de Zangvereeniging „De Stem des Volks"; het Centraal Drankweer Comité;'Harmonie Crescendo en de afd. Eind hoven der N. C. G. O. V. De zaal was prachtig versierd met bloemen, waaronder bloemstukken van het Hoofdbe stuur der Jubileerende afdeeling, de Maria- Vereeniging; de Gereformeerde Kerk in Her steld Verband; De Schakel; de Familie van Dorsen; de Hengelaarsvereeniging „Tusschen het Riet"; Het Chr. Gemengd Koor „Haar lem"; het Gereformeerd Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap"; de afd. Haarlem-Noord der N. C. G. O. V.; de Ned. Ver. tot Afsch. v. Ale. Dranken; de A. N. G. O. B. en de Spoor- weg-Geheelonthoudersvereeniging. Vele en hartelijke woorden zijn gesproken, alle getuigende van waardeering voor het werk van de afdeeling Haarlem der N. C. G. O. V. en van vriendschap. Wederom werden aan de Afdeeling eenige geschenken aange boden en wel door „De Schakel" een thee servies; door de Afd. Santpoort der N. C. G. O. V. een compleet thee-lichtstel; door het Centraal Drankweer-Comité namens de ge zamenlijke drankweer-organisaties een zil veren gedenkpenning en door den Kinder bond „De Hoop der Toekomst" een blauw laken ter bedekking van den lessenaar. Het was een geregeld va et vien; velen ble ven onder het genot van een kopje thee lan gen tijd bijeen, waarbij menige aardige her innering uit oudere perioden naar voren werden gebracht. De Jubileerende afdeeling heeft wel mogen ondervinden, dat zij tal van vrienden telt en dat samenwerking zeer wel mogelijk blijkt, niettegenstaande verschil van levensopvat ting en geestelijke overtuiging. A.s. Donderdagavond zal de 50ste jaarver gadering feestelijk worden gehouden, waarna dan weder met opgewektheid het werk der drankbestrijding practisch wordt voortgezet. Liefdadigheïdsavond in den H. K. B. Ten bate van de Herstellingsoord Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel. In het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond ging het Zaterdagavond en ook nog lang na het middernachtelijk uur! bijzon der vroolijk toe. Tal van spoor- en Tramweg- mannen waren hier met hun dames bijeen en vierden er in de beste stemming een feest, waarvan de opbrengst aan het herstellings oord te Vorden ten goede komt. Er was een cabaretprogramma samenge steld, waarmede de aanwezigen zich bijzon dér geamuseerd hebben. Al dadelijk na de ope ning kondigde de feeststemming zich aan. Want toen verscheen de leider van het Caba retensemble „Het Klein Tooneel" Bob Gun- delach, voor het voetlicht om met een grap pige inleiding zijn gezelschap aan het publiek voor te stellen. Dat ging hem bijzonder vlot af en hij had dan ook met zijn moppen en liedjes spoedig het gewenschte contact tot stand gebracht. Het succes van den conferen cier deed overigens niet onder voor dat van het ensemble zelf. De schetsen, die opgevoerd werden, waren natuurlijk allen van lichten aard, en er op gericht den lach in de zaal te houden. Nu, die is er dan ook geen oogenblik uit geweest. Onbedaarlijk is er gelachen om al die kostelijke stukjes, die als het ware op het publiek afgevuurd werden. De artisten hadden er veel bijval voor in ontvangst te ne men. Behalve de conferences van Bob Gundelach en de „sketches' trad de zangeres Emmy Mor tel op, een zangeres met een sympathiek so- praantje. Zij zong met veel „Schwung" een aantal populaire liedekens, waarnaar met aandacht geluisterd werd. Voor muzikale in termezzo's zorgde het orkest van de Dans school W. Schroder. Nog een andere attractie was er, die in niet gering mate bij het publiek in den smaak bleek te vallen. Dat was de tombola, welke, naar wij hopen, een behoorlijke bijdrage aan het sympathieke doel van den avond geleverd heeft. Al die factoren maakten dezen liefdadig heidsavond tot een uitermate gezellig feest, dat zijn apotheose vond in een bal onder de beproefde leiding van den heer W. Schroder. Tot drie uur in den nacht bleef men in de in tieme sfeer van deze danszaal bijeen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 26 OCTOBER 1937. Progr. I Hilvrsum I. Progr. II Hilversum II. Progr. m. 8.— Keulen. 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio, 12.05 Droitwich, 12.35 Ned. Brus sel. 2.20 Diversen. 3.05 Parijs Radio. 3.35 Keulen. 4.20 Parijs Radio. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Keulen. 7.50 Londen Regional. 8.20 Rome 10.35 Frans Brussel. 11.20 Diversen. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional. 1.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 4.35 Droitwich. 7.50 Straats burg. 8.20 Droitwich. Progr. Vè 8.007.00 Diversen. 7.— Eigen gramofoonplatenconcert: Pianospel door Charley Kunz, zang door Luciënne Boyer, yodelen door Harry Torrani. 1. Piano Medley No. 7 le deel Charley Kunz 2. Piano Medley No. 12 le deel, idem. 3. Piano Medley No. 24 le deel, idem 4. Parle moi d'autre chose, Lucienne Boyer 5. Ne dis toujours, idem. 6. The yodelling hobo. Harry Torrani. 7. Mexican Yodel, idem. 8. Piano Medley No. 14 2 deelen Charley Kunz. 9. J'ai laissé mon coeur, Lucienne Boyer. 10. Quand tu seras dans mes bras, idem. 11. The yodelling monster, Harry Torrani. 12. My Swiss, idem. 13. Piano Medley No. 7 2e deel, Charley Kunz. 14. Piano Medley No. 12 2e deel, idem. 15. Piano Medley No. 24, 2e deel, idem. 8.0012.00 Diversen. Schoolgeld voor Gymnasium en H. B. S. Meer in overeenstemming niet de Rijks regeling. De bij raadsbesluit van 9 Juni 1937 vastge stelde verordening op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs heeft, zoowel bij den Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen als bij den Minister van Binnen- landsche Zaken, bezwaren ontmoet. Wil op de verordening de Koninklijke goedkeuring worden verkregen, dan moet de schoolgeld regeling voor deze gemeente, althans wat het systeem betreft, met de Rijksregeling overeenstemmen. Het gevolg hiervan is, dat de verordening op verschillende punten niet onbelangrijk dient te worden herzien. In het nieuwe artikel 7 is het Rijksschool - geldtarief opgenomen, dat in zooverre af wijkt van het aanvankelijk voorgestelde ta rief, dat geen rekening wordt gehouden met alle tot het gezin behoorende minderjarige kinderen, doch uitsluitend met de tot het ge zin behoorende schoolgaande kinderen. On der dezen zijn te verstaan de leerlingen van de hi deze gemeente gevestigde scholen voor lager, middelbaar en gymnasiaal onderwijs (zie art. 8.) Het Rijkstarief zal vermoedelijk dezelfde schoolgeldopbrengst opleveren als het aanvankelijke, zij het, dat het nieuwe ta rief voor sommige groepen van schoolgeld schuldigen, inzonderheid voor de lagere in komens. eenigszins voordeeliger is. Artikel 11 bevat een nieuwe bepaling, vol gens welke het schoolgeld wordt verminderd wegens het gelijktijdig schoolbezoek door meer dan één leerling uit hetzelfde gezin, waarbij ook in aanmerking komen de leer lingen. die een in deze gemeente gevestigde bijzondere school voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs bezoeken. In verband met de gemiddelde kosten van het onderwijs zal voor de z.g. buitenleerlin gen, met uitzondering van hen, die woon achtig zijn in een gemeente, waarmede een overeenkomst is aangegaan inzake de toela ting van leerlingen tot de gemeentelijke scholen voor gymnasiaal en middelbaar on derwijs, voortaan geen hooger schoolgeld dan f 400 kunnen worden gevraagd. In art. 9 is dan ook voor die leerlingen een nieuw progressief tarief opgenomen, dat loopt van f 300 af. i SITTERS EN VOH DER KflR SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Feestavond „Aurora". Zaterdagavond werd in gebouw St. Joseph Gez. aan de Jansstraat een feestavond gege ven ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het dubbelmannenkwartet „Aurora'. Het feest werd, daar de voorzitter wegens ongesteldheid was verhinderd, door den heer J. A. van Eeden geopend. Hiema zong het dubbelmannenkwartet Nimmer Nacht en De Wonderbloem, waarna het optreden was van het cabaret Trio de Vos. Herman Theunissen harmonica-virtuoos speel de eenige vlotte nummers, waarna Gerard de Vos een praatje hield en een liedje zong. Het D. M. K. zong vervolgens Ave Verum van Ph. Loots, waarna het pauze was. In deze pau ze bestoond gelegenheid het D. M. K. te com plimenteeren met zijn zilveren jubileum. Direct na de pauze hoorden we het D.M.K. weer, thans met Mijn Hof, eveneens van Ph. Loots. Het Cabaret Trio Vos kwam daarna weer met haar repertoire waarna het D.M.K. voor dien avond afscheid nam met O, Petita van Mueller. Het bal, dat hierna gegeven werd, oogstte veel succes. Jammer dat de vloer nu niet be paald een ideale dansvloer was. De band „The Jolly Jokers" speelde goed; wij hebben ze ech ter beter gehoord. Een avond, die ongetwijfeld geslaagd ge noemd mag worden, en waar de leden van het D.M.K. met veel genoegen aan zullen te rugdenken. ALLIANCE FRANc AISE Voor de leden der afdeeling Haarlem van de Alliance Frangaise zal M. Louis Hourticq, professeur a l'Ecole des Beaux Arts, Vrijdag 29 October a.s. in de bovenzalen van De Kroon een lezig met lichtbeelden houden over Eugène Delacroix. GEEN VOORRANG VERLEEND. De hoek BrouwerskadeZijlsingel is een gevaarlijk punt, doordat het verkeer van de Brouwerskade, door den scherpen hoek, geen zicht heeft op het verkeer dat van links komt. Herhaaldelijk gebeuren er op dit vrij drukke punt dan ook min of meer ernstige aanrij dingen. Het verkeer dat van rechts komt, dus van de Leidschevaart, is echter reeds op grooten afstand zichtbaar, doordat de bebouwing van deze vaart naar achteren wijkt en ook de ruime brug voldoende uitzicht geeft, vooral nu het transformatorhuisje verdwenen is. Desondanks heeft gisteravond omstreeks half zes op dit punt een aanrijding plaats gehad tusschen twee personen-auto's, door dat de bestuurder van de auto, die van de Brouwerskade kwam, geen voorrang verleen de aan een auto, bestuurd door een handels reiziger uit Haarlem, die van de Leidsche vaart deze kruising naderde. De gevolgen van deze botsing waren zoo ernstig, da tde auto door O. bestuurd, door een inwoner van Heemstede weggesleept moest worden. Ook de andere auto kreeg ernstige schade, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. De politie maakte proces-verbaal op. MUZIEK FRITZ HIRSCH-AVOND Crafin Marifza. Het gezelschap van Fritz Hirsch trekt, zoo vaak het hier optreedt, een -vollen Stads schouwburg, en Zaterdagavond was dit, al werd een reeds vroeger te Haarlem uitgevoerd stuk gespeeld, ook het geval, hetgeen te meer verblijdend was, omdat ditmaal de op brengst van den avond aan de afd. Haarlem en Omstreken van „Het Nederlandsche Roode Kruis" ten goede kwam. Vóór het begin der uitvoering gaf de voor zitter der Haarlemsche Roode Kruis-afdeeling Dr. A. A. G. Land een interessante uiteenzet ting van het werk van „Het Roode Kruis" in ons land en speciaal in onze omgeving, een werk. dat aller sympathie en steun verdient Hij bracht voorts zijn dank aan het bestuur en leden van het damescomité, dat dezen avond georganiseerd had. „Grafin Maritza is, zooals gezegd, reeds vroeger door Fritz Hirsch en de zijnen hier opgevoerd. Maar de zijnen van toen waren niet allen dezelfden als de zijnen van nu. Wel zagen we eenige goede oude bekenden op het tooneel; Fritsch Hirsch bij zijn verschijnen als gewoonlijk met applaus be groet. waarvoor hij op de hem eigen leuke manier dankte Walter Triebei, Paul Har den en anderen. Maar sommige hoofdrollen waren door nieuwe krachten bezet. In de eerste plaats de titelrol, die gespeeld werd door Greta Saar, een elegante tooneelver- schijning, die over zeer goede vocale midde len beschikt. Aan de rol der aristocratische dame wist zij voldoende waardigheid te ge ven in houding en gebaar. De bij de operette nu eenmaal onvermijdelijke dansen verleenen weliswaar aan de waardigheid van hof en adel een apart tintje, dat niet in overeen stemming is met de voorstelling die wij ons van de officieele etikette maken, maar da' hebben we hier te aanvaarden. In nieuwe bezetting was voorts de rol van Lisa door Evelyn Barring. Deze actrice her innert in gestalte, gebaar, mimiek en tempe rament levendig aan Claire Clary, al is zij i Haarlem in cijfers. Een vergelijking tusschen 1937 en 1936. Aan de Statistische Gegevens der gemeen te Haarlem over de eerste 9 maanden van 1937 ontleenen wij de volgende cijfers: Bevolking. In deze 9 maanden steeg de bevolking van Haarlem van 133.305 tot 134.612. Een ver meerdering dus van 1.307. Het sterftecijfer (berekend op 1000 inge zetenen) was over September slechts 6.68, het laagste dat tot nu toe bereikt werd. In de laatste 3 maanden vestigden zich hier 93 buitenlanders (27 mannen en 66 vrouwen) terwijl er 133 vertrokken (32 man nen en 101 vrouwen). Het aantal hier wer kende buitenlanders is dus weer iets vermin derd. Werkloosheid. De geldelijke uitkeeringen aan valide werk- loozen bedroegen in de eerste 9 maanden van 1937: Uit werkloozenkassen f 193.613.87. Door den werkloosheidsdienst f 772.952.97. Door Maatsch. Hulpbetoon f 1.336.364.00. Totaal dus f 2.302.930.84, tegen f 2.335.736.26 in denzelfden tijd van 1936. Een verminde ring dus van f 32.805.42. Het Scheepvaartverkeer. Het aantal schepen dat in de maanden JanuariSeptember de Haarlemsche wate ren binnenkwam om hier te laden en te los sen was 6715 met een tonneninhoud van 497.272. doorgevaren zijn 4105 schepen met een inhoud van 228.646. Gemeentebedrijven. Het Electriciteitsbedrijf leverde in deze 9 maanden af 29.143.093 KWU tegen 27.316.719 KWU in denzelfden tijd van 1936. Een ver meerdering dus van 1826.374 KWU. Een belangrijke stijging dus. De gasfabriek leverde 17.560.899 M3. gas af, tegen 16.788.517 in de eerste 9 maanden van 1936. Een stijging dus van 772.382 M3. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING De lezingen van dr. J. J. Raimond over het „Uitdijend Heelal" zullen op Woensdag 3 en Zaterdag-13 November in het gebouw Ged. Oude Gracht 104 worden gehouden, in plaats van op de eerder vastgestelde data. 1 BAYER Inslantine (Adv. Ingez. Med.) iets minder uitbundig dan laatstgenoemde. Ook Gerd Hirsch zagen we voor 't eerst op het tooneel, waar hij door zijn knap voorko men een goed figuur maakte als luitenant Karl S. Liebenberg. In de belangrijkste rol van Graf Endrödy-Wittemberg gaf Egon Kar- ter goed spel en goeden zang te genieten. Over de andere medewerkenden behoef ik niet te schrijven: men kent ze in hun diverse humoristische kwaliteiten. Evenmin behoeft eigenlijk het verzorgde der aankleeding bij zondere vermelding, want We zijn bij Hirsch niet anders gewend, maar het treft toch tel kens weer aangenaam. De muziek van Emmerich Kalman heeft geen hoedanigheden, die haar boven het ge wone niveau doen stellen. Van het zeer ge wone afwijkend zijn alleen de specifieke Zi- geunerwijzen, die een vrij aanzienlijke plaats in de partituur innemen. Voor de vertolking daarvan op het tooneel had men evenals bij de eerste opvoering de medewerking van een Hongaarsch trio onder aanvoering van den primas Kalman Tóth. Hij speelde zijn melodieën den personages weer in de ooren op een wijze, die we hier in ons land haast als „hinderlijk volgen", zouden kwalifiseeren, maar dat was misschien wel noodig, want door de nogal luide begeleiding die uit den orkestbak kwam konden we in de zaal niet al te veel van de zigeunerviool hooren. Hans Lichtenstein had weer de muzikale leiding en toonde daarbij het temperament en de deskundigheid, die we al vaak bij hem hebben kunnen waardeeren. Met het door alle aanwezigen meegezon gen Wilhelmus werd de avond geopend; door een bal werd hij besloten- K. De JONG. in de Kunstzaal Reeker. Van vier Haarlemsche schilders en één schilderes zijn thans veertien werkstukken geëxposeerd die hun ontstaan oorspronkelijk danken aan de idéé, van een aantal belang rijke doeken uit het buitenland, die dezen zomer in het Frans Halsmuseum gehuisvest waren, voor onze stad een reproductie als herinnering te bemachtigen. Met deze vijf artisten zijn. meen ik, niet alle kunstenaars genoemd, die zich door deze idéé aangespoord voelden, hun ezel voor een Hals te plaatsen, en ook zijn niet alle schil derijen, waarvan wij hier kopieën zien, van buitenlandschen huize. Doch dat is van min der belang dan dat door een simpel idéé een schaar van schilders zich aangegord heeft om de geheimen van Hals' kunst te overmeesteren en er in ieder opzicht profijt van te hebben. Voor zoover dat uit het thans geëxposeerde valt af te leiden is er zonder uitzondering meer of min geslaagd kopiïsten-werk verricht, min of meer getracht het origineel zooveel doenlijk te benaderen, dus een zooveel moge lijk getrouwe reproductie te maken. Een werk zaamheid, die, als men ze goed beschouwt, meer op het gebied der kunstnijverheid dan op dat der kunst thuis behoort. En een nij verheid die al jaren lang tot veler genoegen en profijt beoefend is. Men kent de routine van zoovele kopiisten der groote musea waarbij er waren, die hun leven lang het „Gebed voor den maaltijd" 'Rijksmuseum) de Mona Lisa 'Louvre) of het portret van Hal.s' Zigeunerin (Louvre) reproduceerden. Er is echter nog een andere categorie ko pieën, waarbij de kopiist zich vrijer stelt te genover het origineel en het hem niet zoozeer om een reproductie der voorstelling, dan wel om het zich inwerken in frappante geniale techniek-fragmenten van een bewonderd meester te doen is. Dat worden dan vaak op hun beurt weer artistieke uitingen van betee- kenis die, al blijven het kopieën, niet tot de kunstnijverheid te rekenen zijn. Ze hebben niet de bedoeling een origineel na te ma- k e n doch eer een groot meester voor zichzelf te Interpreteeren; hem ontledend, weer voor zichzelf te doen hei-leven. Zoo kopieerde Jacob Marls Rembrandt's Simeon in den Tempel uit het Mauritshuis, zoo Willem de Zwart koppen van Hals' schutterstukken te Haarlem, zoo de beroemde Amerikaan William Chase enkele groote figuren uit diezelfde schilderijen, zoo kopieerde Watteau Rubens en Van Gogh Mil let enz. enz. In dien zin hebben de exposeerende ko piisten niet kunnen werken daar dat niet in de bedoeling der aanvankelijke idéé lag, die geheel op namaak gericht was, waarbij zij zich misschien niet herinnerden dat die met de tegenwoordige technische hulpmiddelen vlot ter en zuiverder langs chemisch-photographi- schen weg te verkrijgen is. Van een vrijer, zelfstandige opvatting van het begrip kopie hebben de exposanten zich uiteraard verre ge houden. Zoo is het dan ook volstrekt niet vreemd dat van de Haarlemsche schilders zij, die de uitgebreidste vakroutine bezitten, ook het best aan de eischen van een correcten namaak konden beantwoorden. Zoo Lourijsen» wiens Man met de slappe hoed het origineel zeer benadert, zoo Kamp, wiens Mulat hier mis schien de beste, wijl zuiverste, nuchter-zake- lijke kopie is. Zoo ook Wessellng, wiens Malle Babbe met die van Lourijsen wedijvert. Het portret van Isaac Massa „lag" mejuffrouw Marcus wellicht beter dan de Luitspeler, die vol verraderlijke Hals-sche finesses zit. R. Gerbrands is de eenige die zich van het prachtige Visschersmeisje uit Keulen een eenigszins vrije vertaling veroorloofde, doch daarmee het sublieme origineel geen recht deed wedervaren. Deze kopieën-beweging is een eigenaardig verlengstuk der Haarlemsche Halstentoonstel ling van dezen zomer. Meer eigenaardig dan artistiek, maar vol goede bedoelingen. J. H. DE BOIS „ONDERLING GENOEGEN" Afd. Zang en Operette. Nauwelijks is het winterseizoen voor de mu ziek begonnen, of de muzikale leider van „Onderling Genoegen" de heer J. Post staat al weer kant en klaar met zijn schare van kleine en groote zangers, en in een ommezien zitten we midden in het leven van de dorpe lingen ergens in de Apennijnen, toen er even veel vorsten als steden en dorpen bestonden. De tekst zegt ons weliswaar niet, dat het juist Italië is, waar het onderwerp van de thans uitgevoerde operette zich afspeelt, maar de namen der roovers, hun tenue met de torenhooge hoeden behooren slechts aan de confraters van Rinaldo Rinaldini; en in edelmoedigheid, waar 't pas geeft, doen zij voor dezen niet onder. Dat ondervond de molenaar, die in-dit stuk een hoofdrol heeft, en zelfs de vorstelijke personen schuwen een ontvangst dezer schrik en dood spreidende mannen niet. als zij door hun medewerking de sinds lang vermiste prinses terugkrijgen. Gelukkig waren er in die heerlijke dagen van „er was eens" ook in Italië kabouters bij de vleet, want anders zou „Onderling Genoegen" deze operette niet heb ben gekozen. De gelukkige moeders in de zaal behoeven niet lang te wachten, want na nauwelijks^ wee minuten stroomen de rood- gedoste mannetjes met hun sneeuwwitte baarden het podium op, dat altijd te klein blijkt om ze allen gemakkelijk een plaatsje te geven, maar groot genoeg alweer, als elk zijn plaats (de kleinsten vooraan) heeft ingeno men. En eenmaal zóóver, gaat alles (zoo schijnt het) geheel vanzelf. Maar wie goed toeziet, en vooral wie wel eens achter de schermen heeft gekeken, weet hoe het pre cies toegaat. Met het afstudeeren van de koor- en de solopartijen is het werk van den heer Post niet klaar. Het begint dan eigenlijk eerst goed; want niet alleen leidt hij van de coulissen uit 't geheel in goede banen, maar hij dirigeert ook de koren, zorgt voor goed samengaan met het begeleidend instrument, en vuurt de ensembles aan tot een totaalwer king, zooals die zelfs op een slotrepetitie niet mogelijk bleek. En hoe vlot en gemakkelijk alles gaat, demonstreert voor ons afdoende de jongste der kabouters, die zijn aandacht ver deelt tusschen zijn moeder in de zaal en „meneer Post" achter de schermen, en die de noodzakelijke gestes uitvoert met een gemak, als stond hij voor zijn vriendje zijn nieuwe priktol te demonsteeren. En ook zijn zingen is in de puntjes: hier moet hij kopstem zingen, daar weer volle borst, even verder moet de zang dreigend klinken, zoodat zelfs de vier heksen een toontje lager zingen. En ook aan het hof kent hij zijn houding. Daar zing je voornaam, ook wel beschaafd ge naamd. En je mag daar vooral niet alles zien. Wanneer Zijne Majesteit, op prachtige Wie ner meubelen gezeten, zijn ega, om haar te troosten, vertrouwelijk en bemoedigend op de vorstelijke knie klopt, dan verwonder je je hoogstens, maar merken laat je als nette kabouter zoo iets niet. En als eindelijk, te midden van vorsten en hovelingen, niet de Italiaansche sbirri als bedienaars van het ge recht verschijnen, maar blauwlakensche mannen met glimmende knoopen van het Amsterdamsche politiekorps, dan weet een goed kabouter, dat deze menschen hun tijd vooruit zijn. De aankleeding is niet de hoofd zaak bij een operette: goede zang en rolvast heid zijn belangrijker. Welnu, de partijen zaten er huisvast in en de koren zongen zuiver. Bij de solisten be hoorden weer die frissche natuurstemmen, die toch voldoende begrip hadden van wat kopstem zingen is, en hoe de ovenjang van het midden- naar het hooge register onmerkbaar moet geschieden. De Koning zou hieraan nog volle aandacht besteden; de Molenaar echter heeft maar te zingen, of alles is goed. Maat niet alleen de stem is heel aangenaam om te hooren, het spel is los en luchtig. Ook de Hoofdman der Kabouters zal van de zang kunst nog veel genoegen beleven. En al die anderen, die wel geen solo zongen, maar die toch meewerkten om de koren zulk een mooien klank te geven. Zij hebben niet alleen meegewerkt om een prettige uitvoering mo gelijk te maken, maar zij zijn tijdens de repe tities nuttig werkzaam geweest, door zang stem en uitspraak goed te leeren verzorgen. ,.Ik zong vroeger bij Post"; dit hoor ik vele malen bij jonge menschen die dialectfouten hebben leeren vermijden en bij wie de stem niet verschreeuwd is. Deze nuttige arbeid wordt ook bij het bestuur van „Onderling Ge noegen" zeer gewaardeerd. Aan het slot van den avond werd de heer Post op het podium geroepen, waar hij naast dankwoorden een fraaie bloemenmand had te aanvaarden, ver gezeld gaande van een persoonlijk geschenk, dat de herinnering aan den mooien arbeid nog lang zal levendig houden. Het veeleischend !werk aan de piano werd door den heer J. Tames uitgevoerd met groote slagvaardigheid, en, waar de muziek van E. Koning daarop niet remmend werkte, met vlotte muzikaliteit. G. J. KALT. Door je hoofdpijn ben je weer eens loom en luste loos. Waarom toch niet di rect Instantine ingenomen? Want onthoudt stilt on voorkomt pijnen!

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13