hiiie SCHEPEN OP DE NOORDZEE IN NOOD. Welke brengt Wees M A A N D A G 25 OCTOBER 1937 H A A R Tl E M'S D A G B E A D 3 Een Noor gezonken, maar bemanning gered. De Westerstorm heeft weer onze kust gebeukt en de zeelieden heb ben het zwaar te verantwoorden gehad. Het moeilijkst heeft ver moedelijk wel de bemanning van het Noorsche motorschip „Aarsten" het gehad, dat 80 mijl van LJmuiden is wrak geslagen en gezonken. De te Dmuiden thuishoorende trawler „Eveline" heeft acht van de negen opvarenden gered, de negende, de stuurman, werd aan boord van het Engelsche stoomschip „Salerno" genomen. Het Zweedsche stoom schip ,Axel" is Zondagmorgen ten Westen van Terschelling in nood komen te verkeeren. De bemanning heeft de „Axel" verlaten en is op een Duitsch schip overgegaan. Een sleepboot van Doeksen heeft het onbemande, met zware slagzij ronddrijvende schip, op sleeptouw genomen en naar Dmuiden gebracht. IJmuidensche trawler verricht goede diensten. Acht man van gezonken schip aan boord genomen. Reederij Doeksen neemt onbemand schip op sleeptouw. Toen de „Eveline" IJrn. 115 gisteravond om ruim 11 uur met de acht Noorsche schipbreu kelingen van de 430 ton groote Aarsten in de Visschershaven te IJmuiden binnenkwam, vonden de Noren bij het van boord gaan den vice-consul van hun land, den heer P. C. van Hulzen, bereid het noodige voor hen te doen en hen onderdak te verschaffen. De kapitein mag dan Bang heeten, maar hij heeft getoond, niet bang te zijn. Ifij spreekt goed Engelsch. En in zijn goed Engelsch vertelt hij ons... dat hij niets te vertellen heeft. Er is nog een schipbreukeling, die goed En gelsch spreekt; die is wat meer me dedeelzaam, van hem vernemen wij, 0 dat de Aarsten toebehoorde aan de reederij Richard Petersen te Sande- fjord en dat de ramp des middags 12 uur geschiedde tijdens zeer slecht weer, dat de pompen weigerden, de Aarsten lek was geslagen en de scheepsboot vernield was. Gelukkig' vonden wij schipper K. Blok van de Eveline, ondanks dat het bijna midder nacht was toen wij bij hem kwamen, bereid ons iets meer te vertellen. Hij was pas thuis en natuurlijk was de heele familie, moeder de-vrouw en een zestal kinderen nog op om te hooren, wat vader te vertellen had. En dat was het volgende: Donderdag 14 October was de Eveline naar zee gegaan. En gisteren tegen den middag, op de thuisreis zag de bemanning van den trawler twee schepen bij elkaar. De Eveline stoom de naar de schepen toe en daar zag men, dat het kleinste der beide vaar tuigen, de Aarsten noodseinen op had. Het bleek, dat het andere vaar tuig het s.s. Salerno, (870 ton, toe- behoorende aan Elierman's Wilson Line te Huil) reeds bezig was te trachten de opvarenden van de Aar sten te redden. Dit ging echter moei lijk, doordat het vliegend stormweer was. En daarom stuurde schipper Blok de Eveline zoo dicht mogelijk bij de Aarsten, die zich in een zin kenden toestand bevond. Het bleek, dat de stuurman reeds door de Sa- erno was gered. Maar nog acht menschenlevens verkeerden in nood. Omdat de Eveline gemakkelijker kon manoeuvreeren dan het grootere Engelsche vrachtschip, nam schip per Blok het reddingswerk over. Maar ook de Salerno bleef in de nabijheid. Van de Eveline zag men, dat men op de Aarsten een reddingsboei klaar had. Een man ging in de boei, waaraan een lijn was be vestigd. Met kloeke slagen zwom de zeeman door de kokende zee. De afstand was kort, maar het was eenzware tocht, een tocht waarvan het leven van de anderen afhing. Want als deze slaagde zou men een verbin ding met het in nood verkeerende schip tot stand kunnen brengen. En de tocht slaagde. Toen de Noor de Eveline genaderd was, werd hem een lijn toegeworpen, die hij aan de boei bevestigde. Toen was hij spoedig aan boord van de Eve line. Uitgeput en verkleumd door het koude water Nu werd ook op de Eveline een lijn aan de boei vastgemaakt. Deze werd daarop naar de Aarsten teruggetrokken. Een tweede schipbreukeling sprong over boord. Ook hij ging in de boei en nu kon deze met behulp van de lijn op de Eveline naar den trawler toegetrokken worden. En zoo ging het zes maal vrij vlot achter elkaar. Maar toen wa ren de schepen zoover van elkaar verwijderd geraakt, dat de Eveline eerst weer moest bijdraaien. Toen kon de zevende gered wor den en bevond zich alleen nog kapitein Bang aan boord van de Aarsten, die op dat oogen- blik reeds met- het kuildek onder water zat, zoodat het zwaar beladen scheepje elk oogen blik in de diepte kon verdwijnen. Maar ka pitein Bang, die niet bang was, heeft eerst nog met de grootst mogelijke koelbloedig heid een zakje, waarin hij de scheepspapie- i*en geborgen had. aan de boei bevestigd. En toen liet ook hij zich redden. Toemde Eveline haar taak had vol bracht gaf zij drie lange stooten op de fluit als afscheidsgroet, die op de- z ""le wijze door de Salerno beant woord werd. Eu de Aarsten zonk steeds dieper weg en moet. wel spoe dig in de golven verdwenen zijn. Zondagmorgen kwart over acht werd op Terschellingerbank van het s.s. Sandenburg draadloos het bericht ontvangen dat het Zweedsche s.s. „Axel" in nood verkeerde. Het schip maakte zware slagzij. De bemanning had het schip verlaten en was aan boord van het Duitsche s.s. „Felix Neumann" opgenomen. De positie van de „Axel" was 53 gr. 20 min 30 sec. N.B., 5 gr. 6 min. 30 sec. O.L., ongeveer 20 mijl van Terschellingerbank verwijderd. De sleepboot „Oceaan' van de. reederij Doeksen te Terschelling is daarop ter assis tentie uitgevaren. De „Axel", die met graan was geladen, is door een grondzee opgenomen, waarbij de lading is gaan overwerken en het vaartuig 45 graden slagzij maakte. In den loop van den middag is de sleep boot „Holland" van de reederij Doeksen bij het hulpeloos ronddrijvende schip aangeko men. Men slaagde er in een verbinding tot stand ae brengen, waarna de „Axel" op sleep touw is genomen naar Emden. De „Axel" behoort toe aan de reederij Assmundson en Son te Gothenburg. Het schip, dat in 1915 is gebouwd, heeft een bruto inhoud van 325 registerton. (Adv. lngez. Med.) LAAT MU DE WINTER MAAR KOMEN GOEDE BRANDSTOF waarborgt GOEDE WARMTE met het MERK VAN VERTROUWEN de winter tegemoet! UJLH HAARLEM Schouwtjeslaan 23 HEEMSTEDE Julianalaan 14 (Adv. lngez. Med.) Mr. P. J. Oud waarschuwt tegen te groot optimisme. De financieele toestand der gemeenten baart veel zorg. Op den elfden accountantsdag van de Ver- eeniging van gemeente-accountants heeft mr. P. J. Oud, oud-minister van Financiën, gesproken over: „Het algemeen verband tus- schen rijks- en gerneente-financiën". Mr. Oud had zijn rede onderverdeeld in verschillende stellingen, waarvan de eerste luidde: èr behoort geen tegenstelling te be staan tusschen de financieele belangen van het rijk en die van de gemeente. Rijk en ge meente, aldus spr., behartigen tezamen het algemeen belang. De vraag, welke taak daar bij aan het riik en welke aan de gemeenten behoort te worden opgedragen, moet worden beantwoord aan de hand van de eischen dei- doelmatigheid. gezien in het licht der his torische ontwikkeling. Wat specifiek plaat selijk is en plaatselijk kan worden gedaan, moet plaatselijk worden gedaan. Dat is een eisch van het gezonde democratische staats bestel. De tweede stelling, die spr. ontwikkelde, behelsde de vraag, op welke wijze in de kos ten der gemeentelijke werkzaamheid zal worden voorzien. Dit is in het wezen der zaak een vraag, op welke wijze de publieke lasten naar billijkheid over de ingezetenen van het rijk worden verdeeld. In de practijk is volledige financiering onmogelijk. Daar bij zou de autonomie der gemeenten in het gedrang komen. Ook de gemeenten moeten een eigen terrein voor zelfstandige heffing der belasting hebben, onder toezicht van het rijk, doch zelf verantwoordelijk. De financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten, zooals die is neerge legd in de wet van 1929 zoowel in haar oorspronkelijke als in haar gewijzigde redac tie is in wezen der zaak een regeling van de verdeeling van den belastingdruk over de ingezetenen in de verschillende gemeenten van het rijk. Het beginsel van deze regeling- is naar spr.'s meening juist. Tenslotte ontwikkelde spr.. de stelling, dat de financieele nood der laatste jaren heeft geleid tot een zoodanige toeneming van het aantal gemeenten, dat extra-hulp behoeft, dat het stelsel onzer gemeentelijke inrichting- in ernstige mate wordt ondermijnd. Zoolang in den financieelen toestand zoo van het rijk als van de gemeenten geen grondige verbetering zal zijn ingetreden, be staat er weinig uitzicht, dat hierin verande ring ten goede zal kunnen komen. Spr. is er van overtuigd, dat niemand op het oogenblik bij machte is, hierin verande ring te brengen.' Dat zal slechts mogelijk zijn. wanneer de werkloosheid stevig daalt en de opbrengst der belastingen grooter wordt. Spr, wil waarschuwen tegen een zeker optimisme, dat b.v. voorkomt uit een verhoogde opbrengst van de middelen. De minister zal ondervinden, dat men daaruit zal concludeeren. dat van alles kan gebeuren, wat in wer kelijkheid niet het geval is. Mijn groote zorg aldus de oud-minister betreft in de eerste plaats de fi nancieele toestand der gemeenten. Men kan op 't oogenblik geen opti mist zijn, noch over den financieelen toestand van het rijk, noch over die der gemeenten. Men moet de werke lijke toestanden onder het oog zien om tot verbetering te komen. immssinq (Adv. lngez. Med./ Baldadigheid van Haagsche jeugd wordt bestreden. Wethouder van Onderwijs richt zich tot het personeel der scholen Zooals indertijd reeds is bericht, heeft de Haagsche politie een aantal maatregelen ont worpen, welke ten doel hebben strenger tegen de baldadigheid der jeugd op te treden Teneinde tot een doelmatige bestrij ding van de baldadigheid te geraken .is naast extra-surveillance van de politie en krachtiger optreden van haar zijde tegenover de bedrijvers van straat schenderij de medewerking van de ouders, de hoofden van onderwijsinrichtingen en het publiek onontbeerlijk. In verband met het dringend verzoek dat de hoofdcommissaris van politie tot de leerkrachten der Haagsche scholen richtte er waarbij daadwerkelijke medewerking bij de ten uitvoerlegging der ontworpen maatrege len werd gevraagd, heeft dc wethouder vat: onderwijs, prof. ir. C. L. van der Bilt, zich met een schrijven tot de hoofden van de openbare en bijzondere inrichtingen van on derwijs gericht, in welk schrijven den hoof den der scholen wordt verzocht '->f>t nnriT wijzend personeel met klem op dit belang rijk punt te wijzen opdat het in het vervolg bij voortduring zijn aandacht er aan zal be steden. UW EiCjEN erFoom Sluit een verzekering bij de Nationale met uitkering op 65 jarige leeftijd. Vraagt inlichtingen LEVENSVERZEkERINq-BANk- RoTTERdAM (Adv. lngez. Med.) Moord te Merkelbeek oog niet volledig opgehelderd. Daderes geeft wel toe gevochten te hebben. Naar wij vernemen heeft de 64-jari- ge huishoudster M. C. van H., bijge naamd de „Heks van Merkelbeek", die verdacht van moord op den 71-jarigen landbouwer M. Buysens en diens 70- jarige schoonzuster, M. Senden, door de rechtbank te Maastricht tot vijf tien jaar gevangenisstraf was veroor deeld, welk vonnis door het gerechts hof van den Bosch werd bevestigd ten overstaan van den advocaat-ge neraal van het Bossche gerechtshof, Mr. H. W. Massink toegegeven, dat zij met de vermoorde menschen ge vochten heeft en dat zij den ouden landbouwer een scheermes heeft ont rukt, doch tenslotte wilde zij niet be kennen den moord met opzet te heb ben gepleegd. Dergelijke verklaringen heeft zij vroeger bij den rechter-commissaris ook reeds afgelegd, doch later weer ingetrokken. Van een volledige be kentenis is ook nu geen sprake. v Fortuin bracht geen fortuin. De jeugdige bakkersknecht S. te Lindenheu- vel onder de gemeente Geleen won dezer da gen bij een voetbalpool een bedrag van ruim 6900 gulden. Een van zijn eerste daden was het koopen van een nieuwe motorfiets met zij span voor een bedrag van rond 1700 gulden. Hiermede maakte hij Zaterdag een ritje naar het in de nabijheid gelegen Urmond, waar bij hij echter minder fortuinlijk was. Hij vloog met zijn motorrijwiel over den kop en kreeg daarbij verscheidene verwondingen, zij het niet van emstigen aard. Erger was het gesteld met zijn passagiertje, het ongeveer acht-jarige zoontje van de familie O. D. K. te Geleen. Het ventje werd ernstig gewond aan beide beenen, waaiwan de pezen werden doorgesneden. Het kind is opgenomen in 't ziekenhuis te Sittard. Deze tegenslag is voor S. des te pijnlijker, aan gezien er een kwestie is gerezen over de uit betaling van het door hem gewonnen bedrag met de betreffende maatschappij, welke tot nu toe-nog niets heeft uitgekeerd. Opwekking aan liet K. S. D.-fonds mede te werken. Radiorede van den hoofdinspecteur voor de steunverleening. In aansluiting aan de rede van den minister van Sociale Zaken, prof. 'mr. C. P. M. Romme, heeft de hoofdinspecteur voor de steunver- leening, de heer G. W. F. van Hoeven, over den K.R.O.-zender een rede gehouden over het kleeding-, schoeisel- en dekkingsfonds voor werkloozen. In verband met de opmerkingen, die som migen hebben gemaakt, dat onmogelijk ver wacht kan worden, dat de ondersteunden en te werk gestelden een kwartje van hun steun of werkverschaffingsloon ter zijde leggen, wees spr. er met nadruk op, dat dit door de feiten weersproken wordt. De minister heeft in zijn radiorede erkend, dat er gevallen kunnen zijn, waarin het inder daad onmogelijk mn°t worden geacht om zelfs het geringe bedrag van 25 ct. te sparen, doch dit betreft slechts speciale gevallen In het algemeen zullen de betrokkenen wel zij het met veel overleg een kwartje voor de spaarregeling kunnen afzonderen. De practijk het zijn dus geen onjuiste veronderstellingen heeft aan de regeering het bewijs geleverd, dat het mogelijk is. Het geen zich in de practijk reeds geruimen tijd heeft voorgedaan, weerlegt de meening van hen. die een andere opvatting huldigen op af doende wijze. Spr. kan de verzekering geven, dat elke cent, die in het fonds wordt gestort, aan de gezinnen van dê werkloozen ten goede komt. Voor de propaganda, welke ten behoeve van het besproken doel van regeeringswege nog zal worden gevoerd en welke binnen enkele dagen aanvangt, is volkomen belangelooze medewer king verkregen van het betrokken reclame adviesbureau, den filmfabrikant, de bioscopen en anderen. Noch voor deze propaganda, noch voor administratiekosten behoeft dus een cent uit het fonds te worden besteed. Landgenooten, riep spr. uit. ik eindig in vol vertrouwen, dat ge zult voldoen aan onzen oproep: Hebt ge werk, helpt dan mee! 'Het gironummer is, zooals bekend. 141400) Van Kamervoorzitter lot lid van den Raad van State. Brutale diefstallen van rijwiel- belastingplaatjes. Drie arrestaties te Groningen. Het aantal rijwielbelastingplaatjes. dat den laatsten tijd te Groningen wordt gestolen, is zeer groot. De dieven gaan op hoogst brutale wijze te werk en zij ontzien zich niet. om zoo noodig de rijwiellantaarns of zelfs de ge- heele fiets te ontvreemden. De recherche ontving dan ook herhaaldelijk klachten en zij greep op krachtdadige wijze in. Het is haar thans tenslotte gelukt drie per sonen te arresteeren. Het zijn de 25-jarige B. H. auto-oppasser, de 21-jarige H. D., ven ter en de 20-jarige W. C poelier, allen wo nen te Groningen en geen onbekenden van de politie. De drie mannen zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld, Het onder zoek naar de diefstallen wordt met kracht voortgezet. Er werden nog meer arrestat^os verwacht Mr. Aalberse volgt Mr. Romme als Staatsraad op. Slechts enkele dagen nadat het besluit ver scheen, waarbij aan Mr. Romme vader van den Minister van Sociale Zaken wegens het bereikt hebben van den 75-jarigen leef tijd ontslag als staatsraad werd verleend, heeft Mr. Aalberse aan zijn mede-Kamer leden een schrijven doen toekomen om hun mee te deelen. dat hij als opvolger van den heer Romme den Raad van State zal bin- stappen en dus als voorzitter en lid van de Tweede Kamer zal aftreden. Verrassend is dit wel. Want toen hij nog maar kort geleden opnieuw met het presi dentschap belast werd, had vermoedelijk bij kans niet één afgevaardigde kunnen droomen dat de heer Aalberse hun zoo spoedig het vaarwel zou toeroepen. In 1903 deed hij een intrede in 's lands vergaderzaal, om slechts een tweetal jaren (van 1916 tot 1918) het politieke strijdperk ontrouw te zijn. In die korte periode was hij hoogleeraar te Delft en daarom had hij als Kamerlid bedankt. Van 1918 tot 1925 volgde dan echter een Minister schap en van laatstgenoemd jaar af weer het Kamerlidmaatschap. Toen in 1936 de dood aan het presidium van Mr. Ruys de Beeren- brouck een einde maakte, mocht Mr. Aal berse het genoegen smaken zich voor het Kamervoorzitterschap uitverkoren te zien, waarmee hij meteen bevrijd werd van de waar lijk niet gemakkelijke taak, die, sinds Nolens aan zijn partij en aan ons land ontviel, op 's heeren Aalberse's schouders had gerust, te weten de taak van voorzitter der R.K. Tweede Kamerfractie. Op 9 November hoopt hij nog eenmaal den hamer in de Kamer te hanteeren, ten einde nog als voorzitter afscheid van ons Lager huis te nemen; den dag daarop vangt zijn functie van lid van den Raad van State aan. De kans, dat Mr. Van Schaik ("van 1929 tot 1933 was hij het ook) opnieuw tot het Kamerpresidentschap geroepen zal worden, waardoor deze dus al heel gauw bevrijd zal worden van zijn functie van fractieleider, is vermoedelijk heel groot. En dan zal het waar schijnlijk wel tusschen Mr. Teulings en Mr. Dr. Deckers gaan, als de R.K. groep zijn nieuwen aanvoerder zal hebben aan te wij- zijn. Als opvolger van mr. Aalberse als Kamer lid komt op de R.K. lijst mr. E. G. M. Rool- vink, te Almelo, voor. Het Koninkliik Besluit betreffende de be noeming van Mr. Aalberse zal in de Staats courant van hedenavond verschijnen. Den Haag,October 1937 Beste Mary, Je schryft my,dat je vindt, dat myn kinderen er zoo flink uitzien en wil ik Je het geheim daarvan mededeelen.Ik geef ze n.l. Draisma van Valkenburg's levertraan, die ik in myn Jeugd ook heb moeten ge bruiken. Ik raad je daar om aan, geef je kinderen diezelfde levertraan, het is een oud bekend merk.- Veel liefs van je liefh. (Adv. lngez. Med.) Tewaterlating van het m.s. „Trafalgar". Nieuw schip van de Noorsche reederij Wilhelmsen. Van een der hellingen van de werf der N.V. Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij, Amsterdam, is Zaterdagmiddag, precies 3 uur, met gunstig gevolg het, voor de Noorsche reederij „Wilh. Wilhelmsen in aanbouw zijnde m.s. „Trafalgar" te water gelaten. De reederij Wilhelm Wilhelmsen is geen on bekende in ons land. In de Rotterdamsché haven kent een ieder de keurige schepen van deze reederij. met den witten band om den zwarten romp, en den zwarten schoorsteen met de twee witte banden, welke schepen daar ge regeld komen laden en lossen. Velen in Amsterdam zullen zich de m.s. .Tricolor" en .Tarn" herinneren, die door de zelfde reederij werden besteld bij de N.V. Ne derlandsche Scheepsbouw-maatschappij in het diepst van de depressie, toen er bijna geen werk meer was. Door deze grodte opdracht konden toen honderden arbeiders voor gerui- men tijd weer aan den slag. En begrijpelijker wijze was de Nederlandsche scheepsbouw- industrie trotsch, toen het m.s. „Ticolor" op een van zijn eerste reizen, tusschen Freemantle en Duinkerken, de snelste bleek te zijn en de Wool-derby won. In November 1936 slaagde de Nederlandsche Scheepsbouw-maatschappij erin weer op de bouwlijst van deze reederij te komen, en kreeg opdracht voor een enkelschroef motorpassa giersschip. Het m.s.Trafalgar" is het resultaat van deze belangrijke order, en mrs. Wilhelm sen en capt. Wilhelmsen waren zelf aanwezig toen hun schoondochter, mrs. Tom Wilhelm sen. om 3 uur precies de laatste beletselen wegnam, waarna het schip vlot van stapel liep. Ook mr. Tom Wilhelmsen, die een be langrijk aandeel heeft in de leiding van dit grootsche reedersbedrijf, was aanwezig.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5