SPORTFLITSEN SPORTBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD Mijn kijk op hef spel TAFELTENNIS KRACHTSPORT IN TIJDNOOD. ZWEMMEN ZEILEN Rusf na Knokken. MAANDAG 25 OCTOBER '1937 H A A R T: E M'S DSGBC'AD S door Criticus De Kennemers—H. K„ Ce Het zal een toevallige omstandigheid zijn; doch het is niettemin een feit, dat de Kenne mers als ik hen in het Beverwij ksche Sport park zie spelen, steeds een degelijke en fris- sche partij voetbal laten zien, waarbij men zich als neutraal toeschouwer geen moment verveelt. Bij den j aarlij ksc.hen rondgang langs de velden wordt het mij duidelijk, dat elke club een bepaalden grondslag in haar stijl van spelen heeft, die steeds gehandhaafd, blijft, ook al verandert de samenstelling van het team. Deze factor komt het meest tot uiting in de gevolgde tactiek; zoo zijn er teams, die met geen mogelijkheid van het shortpassing zijn te genezen, terwijl andere elftallen een. als het ware aangeboren talent voor gezind open spel demonstreeren. Het Is dit verrassende open aanvalsspel waarmede de Kennemers zich reeds in' de derde klasse als een ploeg met meer dan gewone mogelijkheden kwalificeerde, want deze speelwijze vereischt noodzakelijkerwijze een hoog tempo en dit weten de Wij kers zelfs op een zwaar terrein tot ver in de tweede helft te bewaren. Wellicht vindt deze methode ten deele zijn oorsprong in de omstandigheid, dat twee der halfbacks vroeger in de voor hoede hebben gespeeld en derhalve begrip hebben voor de taak van den aanvaller. Dit ombouwen" van voorwaarts tot halfback is door de Kennemers meermalen mei succes toegepast en dat is te merkwaardiger, omdat als regel een tegenovergestelde gang van zaken meer effect sorteert. In de Engelsche League bijvoorbeeld zijn er tallooze gevallen bekend, waarin een back of halfback zich als een bekwaam voorspeler ontpopte, o.a. de Charlton-middenvooi Welsh en de Chelsea- linksbinnen Weaver, maar het omgekeerde komt slechts zeer sporadisch voor. De Kennemers echter beschikken in Hore man, Steeman en Veenstra over spelers, die even goed in de halflinie als in de voorhoede op hun plaats zijn. Laatstgenoemde, die het vorige seizoen als buitenspeler maar matig kon bekoren, heeft thans als kanthalf een voortreffelijke partij gespeeld, waarbij hem de eer toekomt, den gevaarlijksten aanvaller van H.R.C., den linksbuiten Dissel, welhaast volkomen onschadelijk te hebben gemaakt. Hij vergat nochtans niet, zijn voorhoede met lange passes te steunen en vooral de rechter vleugel" heeft daar herhaaldelijk profijt van getrokken. De linkshalf Van der Wal liet zich in dit onderdeel van het spel evenmin onbetuigd; hij is zeer snel in de „tackle", doch hij vergat menigmaal den vijandelijken vleugelspeler' te dekken, waarvan deze pro fiteerde om het doel van de thuisclub te belagen en zelfs te doorboren. De spil Stee man bleek zoo verstandig, het eigen doel gebied aan de beide betrouwbare backs Dinkla en Bos over te laten. Op Dinkla schijnen de jaren geen vat- te hebben; hij is nog steeds de tacticus, die rustig zijns weegs gaat en het dient gezegd, dat zijn partner Bos daardoor gunstig is be- invloed, want het onbesuisde in zijn spel is thans verdwenen en hij heeft zeer oordeel kundig gespeeld. Echter is het zeer riskant, om als het team in een schijnbaar gewonnen positie verkeert, de zaken te licht op te vat- - ten, een luchthartigheid, waaraan ook keepen Van Urk zich schuldig maakte en die een elftal duur te staan kan komen. Thans bleef het bij twee tegenpunten in de laate minuten, waarvan er één door den zeer matig leidenden scheidsrechter werd afgekeurd. Het is den doelverdediger nooit aan te raden, bij een hoekschop te snel van den verst verwijderden doelpaal naar voren te komen, omdat het gevaar niet denkbeeldig is, dat de bal over zijn hoofd langs de goal gaat en door een goed opgestelden voor waarts wordt ingekopt. Het doel is dan op een kritiek moment onbeschermd en bij een hoekschop beteekent dat dubbel gevaar. De voorhoede heeft het onderlinge ver band zeer goed weten te behouden; de buitenspelers Brethouwer en Horeman waren snel en actief en kozen het juiste moment, om hun voorzetten te plaatsen. Middenvoor Groot heeft het spel naar behooren verdeeld doch hij rekent soms al te veel op de kracht en doeltrefendheid van zijn schot ook als de afstand te ver is. Bovendien moet hij snel ler starten, wanneer de bal plotseling vrij komt. De beide binnenspelers bepaalden zich niet slechts tot het ophalen van den bal en het opbouwen van den aanval, waarbij vooral Heideman zich in de eerste helft zeer onder scheidde, doch zij waren tevens meermalen voor het vijandelijk doel te vinden, wanneer de situatie dat vereischte. Hun plaatsen was daarenboven zeer verdienstelijk en zoowel Boom als Heideman komt een groot deel van .het succes toe. ORITICUS. Tsjeclio-Slowak^e-Oostenrijk (2-1) Uit Praag: Meer dan 35.000 toeschouwers woonden Zondagmiddag den landenwedstrijd tusschen Tsjecho Slowakije en Oostenrijk bij, welke ontmoeting door de Tsjechen met 2—1 werd gewonnen. Rust kwam met 0—1. Duitschland-No or wegen (3—0) Uit Berlijn: Niet minder dan 100.00G toe schouwers woonden Zondagmiddag in het Olympisch Stadion de landenwedstrijd tus schen Duitschland en Noorwegen bij, welke ontmoeting met 30 door het Duitsche elf tal werd gewonnen. Rust kwam met 20. Het Duitsche elftal vormde een goed ge heel; het was een homogene ploeg, waarin geen zwakke plekken vielen aan te wijzen. In het Noorsche elftal waren de binnen spelers Kvammen en Isaksen de besten. Ierland—Engeland (1—5) Zaterdagmiddag hebben meer dan 40.000 toeschouwers te Belfast de ontmoeting tus schen Ierland en Engeland bijgewoond, welke wedstrijd door het Engelsche elftal met 51 werd gewonnen. Met rust leidden de Engel- schen reeds met 20. Haarl. ïafeltennisbond. Secretariaat: J. C. Heeck, Oranje Nassau- laan 169, Overveen. Tel. 15684. Inlevering pasfoto's. Wij herinneren de leden er aan, dat zij, die nog geen pasfoto's bij het secretariaat van hun vereeniging heb ben ingeleverd, dit alsnog ten spoedigste moe ten doen. Competitie programma. Dit programma zal binnenkort aan alle betrokken vereeni- gingssecretariaten worden rondgezonden. Wij verzoeken aan de vereenigingen, dit pro gramma dan ten spoedigste aan de leden te willen doorgeven. T. T. C., Hillegom. Van genoemde ver eeniging is bericht ontvangen, dat zij niet aan de Bondscompetitie kan deelnemen; zij blijft echter wel lid van den H. T. T. B. Stedenwedstrijden Na het succes van het vorig jaar met den stedenwedstrijd Haar lem—'t Gooi is het bestuur van plan, ook nu wederom eenige stedenwedstrijden te orga niseer en. Hiertoe is in de eerste plaats aan gezocht de Rotterdamsche Tafeltennisbond ook aan den Gooischen T. T. B. zal verzocht worden, naar Haarlem te komen. Schoolwedstrijden. Het ligt in de bedoe ling van het H. T. T. B.-bestuur, de school wedstrijden weder omstreeks Kerstmis te houden. Over deze wedstrijden zullen nog na dere mededeelingen volgen. De wisselbeker voor deze wedstrijden werd het vorig jaar gewonnen door H. B'. S. a. Wij wenschen deze wedstrijden een groote uitbreiding te laten ondergaan, zoodat wij aan de Besturen van schoolvereenigingen nu reeds verzoeken met hun voorbereidingen te beginnen. Contributie- en teamgelden. Binnenkort zal begonnen worden met het innen van de teamgelden, f 0.50 per team, en de contribu tie door den penningmeester van den H. T. T. B., den heer W. Caljouw, Coornhertstraat 13, Haarlem. De penningmeesters gelieven hiermede rekening te houden! Competitiekaar ten. Deze zullen ook even als het vorig jaar door het secretariaat aan elke vereeniging worden toegezonden. Wijziging tournooireglement. Deze wij zigingen, welke door het N. T. T. B.-Bestuur zijn opgesteld, zullen binnenkort aan de ver eenigingen worden toegezonden. Tournooien. Wij herinneren de leden aan het Davis-cup-tournooi, waarvan de in schrijving sluit op 29 October. Het tournooi wordt georganiseerd door de vereeniging T. O. G. en heeft plaats op 7 November in het gebouw van het voormalig Zanderinstituut. Bestuurswijziging. Van de vereeniging Victoria is bericht ontvangen, dat haar be stuur thans als volgt is samengesteld: R. Lobbes, voorzitter, G. Vermey, vice-voorzit- ter, G. Roosjen, secretaris, Koediefslaan 84, Heemstede; G. A. Brongers, penningmeester; J. Rozeboom, 2de secretaris. Men gelieve hiervan goede nota te nemen. Begin der competitie. Wij deelen mede, dat de competitie ongeveer 15 November zal beginnen. Wedstrijdleider is de heer F. Vetter Frans Lisztlaan 7, Heemstede. Nationale worstelwedstrijden. Zondag werden de wedstrijden te Haarlem voortgezet met de eerste afdeeling nationale worstelwedstrijden. Door den voorzitter, den heer H. M. de Wolf, werd dank gebracht aan de vereenigingen, die voor dezen wedstrijd hebben ingeschreven. De uitslagen luiden als volgt: Extra Vedergewicht; 1 Deelnemer; werd in gedeeld bij de afdeeling Vedergewicht, hoewel hij zich zeer goed weerde in deze afdeeling. kon hij zich niet als winnaar plaatsen voor zijn eigen afdeeling. Vedergewicht: le prijs W. Ox S.S.S. A'dam 1 strafpunt, 2e prijs A. Theysse Ajax A'dam, 2 strafpunten, 3e prijs A. Canes K.D.O. A'dam 5 strafpunten. Lichtgewicht: le prijs N. Groeneveld D.O.K, Beverwijk 1 strafpunt, 2e prijs M. W. Schou ten Ajax A'dam 2VZ strafpunt, 3e prijs J. F. Hooven, Ajax A'dam 5 strafpunten. Midden Lichtgewicht: le prijs F. Eillebrecht D.O.K. A'dam 2 strafpunten, 2e prijs J. F. Schouten Ajax A'dam 3 strafpunten, 3e prijs M. Frederiks K.D.O. Den Haag 5 strafpunten. Middengewicht: le prijs P. van Galen Haar lem 2 strafpunten. 2e prijs F. Vees Hercules A'dam 3V2 strafpunt. 3e prijs H. Beekman S.S.S. A'dam 3 strafpunten. Zwaargewicht; le prijs J. de Ruiter Haarlem 0 strafpunten. 2e en 3de prijs niet toegekend. Schaken, S. Reshevsky over de gisteren gespeelde partij. S. Reshevsky, U.S.A.-champion schrijft ons: Dr. Aljechin koos de Slavische verdediging. De opening verliep normaal tot den tienden zet toen Dr. Euwe een nieuwtje introduceerde, n.l. een pionoffer, waarvoor hij als compensatie de betere stelling kreeg. Dr. Aljechin besloot wijselijk de pion onmiddellijk terug te geven ten einde tot de rochade te kunnen komen. Hierna had Dr. Euwe de betere positie, doch hij slaagde er niet- in verder voordeel te be halen toen hij op den zesentwintigsten zet in tijdnood in een gecompliceerden stand een zwakken zet deed. Na den 26sten zet zag wits stelling er eenigszins gevaarlijk uit, doch Dr. Euwe vond de juiste zetten om zich aan de moeilijkheden te onttrekken. Hij speelde de opening uitstekend en de uitdager behandelde het middenspel zeer precies. De afgebroken positie zal hoogstwaarschijn lijk tot remise leiden. Het analyseeren geeft mij aanleiding tot de volgende opmerkingen: 10. Lc4d3. Tot hier werd een variant gevolgd, welke dikwijls in internationale tournooien gespeeld werd. De gebruikelijke voortzetting was dan 10. Fc3xe4, Lf5xe4; 11. Pf3d2, Le4g'6; en nu heeft wit een keuze van zetten: Pd2—h3, Lc4 d3 en f2f4. De tekstzet brengt een noviteit, die er veelbelovend uitziet. 17. 0—0 Dit bezorgt zwart de (mindere stelling, daar c6 bijzonder zwak wordt. Beter lijkt mij hier 17Ta8a7 en indien wit speelt: 18. Tfl bl dan Dd3—a8; 19. Dd3-^b3, b7—b6 en het is moeilijk te zien hoe wit voordeel kan be halen, daar zwart, indien noodig, eventueel c6—-c5 kan spelen. 2Q 03e4. Dit is 't beste. Op 20. Pf3—g5 volgt Pd7—f6; 21. e3—e4, h7—h6; 22. e4—e5, PfG—d5 (22. h6x g5; 23. e5xf6, g7xf6; 24. h2—h4' en wit heeft een goeden aanval) 23. Dc2h7+, Kg8f8; 24. Pg5—e4, Pd5xb4; 25. Tblxb4, Dc7—a5 en het beste wat wit doen kan is remiseeren met 26. Dh7h8-r, Kf8e727. Dh8xg7, Da5xb4; 28. Dg7—f6+, Ke7—d7 (Ke7—e8 is ook remise) 29. Df6xf7+, Db4e730. Pe4—c5 Kd7—d8; 31. Pc5xe6+, Kd8d732. Pe6—cöH- en remise. 21. e4e5. Exacter was hier 21. Pf3d2. Indien 21..., c6—co; 22. Pd2b3 wint een pion. Indien 21. e6—e5; 22. Pd2—c4, Ta5—a7: 23. d4xe5, Pd7x e5; 24. Pc4xe5, Dc7xe5; 25. Dc2xo6! 26. d4xo5? Meer beloofde hier 26. Pb3dfi, Ta8a5; 27. Pd2—e4, Dc6—a8 (27.Te8—a8; 28. Pe4^- c3)28. Pe4d6 en wit staat beter. Kampioenschap van Rusland. Uit MoskouOok de achtste partij van d schaakmatch om het kampioenschap van Rusland tusschen Botwinnik en Löwenfisch is door Botwinnik gewonnen. Wedstrijden te Rotterdam. In het Oostelijk Zwembad te Rotterdam zijn Zondagavond zVemwedstrijden gehouden. Aan de uitslagen ontleenen we de volgende: 200 M. schoolslag dames: 1. Jopie Waal- berg (A.D.Z.) 3 min. 0,8 sec.; 2. J. Groenen dijk (R. D. Z.) 3 man. 6,1 sec.; 3. J. Stroom- berg (Het IJ). 200 M. schoolslag heeren: 1. Kruithof (R. Z. C.) 2 min. 49 sec.; 2. Smitshuizen (A. Z. '70) 2 min. 49,1 sec.; 3. Verhoef (Zian). 100 M. borstcrawl dames: 1. Rie van Veen (R. D. Z.) 1 min. 8,6 sec.; 2. Ali Stijl (A. D. Z.) 1 min. 10,7 sec.; 3. Nida Senff (A. D. Z.) 1 min. 12.4 sec. 100 M. borstcrawl (R. Z. C.) 1 min. 0,8 sec.; 2. Scheffer (D. J. K.) 1 min. 1 sec.; 3. Moole- naar (Het IJ) 1 min. 1,6 sec. Tot slot werd een vriendschappelijke polo wedstrijd gespeeld tusschen de Waterratten en R. Z. Cv welke na een 21 voorsprong met de rust voor de Waterratten, tenslotte toch nog in een 33 gelijk spel eindigde. Haarl emsclie Zeil vereeniging. De H.Z.V. hield een ledenvergadering, die door een flink aantal leden werd bezocht. Na de opening door den voorzitter werd een nood zakelijk geworden uitbreiding van de haven be sproken. Een feestcommissie voor het te hou den jaarfeest werd benoemd; voorts werd over het houden van lezingen en excursies gedu rende de wintermaanden van gedachten ge wisseld. Van de gelegenheid tot het maken van op merkingen bij de rondvraag werd slechts een matig gebruik gemaakt. (In Amerika is een rusthuis ge sticht, speciaal bestenid voor boksers, die te oud zijn geioorden.) Als een bokser vele jaren Links en rechts gevochten heeft, Zal hij uiteraard verklaren. Dat hij nu graag rustig leeft Zie, dan staat er in de Staten Een fraai rusthuis voor hem klaar, Waar hij rustig wat kan praten. Tot zijn laatste levensjaar. Tjonge, wat zal in die stichting Er een conversatie zijn, Deels van waarheid, deels van dichting, In het sterkste bokslatijn. Waarom zult u wellicht vragen, Waarom juist die boksers nou? Vele ouderen van dagen, Blijven zielig in de kou. Tja, dat staat er niet te lezen, En ik raad er dus maar naar, 't Zal een nieuw soort „vuistrecht" wezen, Voor de boksers met elkaar En een goede grond is die ook, Als ik erop wijzen mag. Boksers krijgen, meer dan wie ook, In hun leventegenslag. En hoe flink een mensch mag wezen, Denk daar ook eens even aan, Je kunt in een tijd als dezen, Niet van „muilpeer' slechts bestaan. Als ik een moraal mag geven Op dit nieuws hier is er een; Wilt ge later rustig leven, Boks u nu door 't leven heen. P. GASUS. van j.l. Zondag 1) Het Bloemendaal-elftal. Eerste rij v. 1. n. r.: Kloos, De Haas, Van der Mey, Tweede rij: Van der Linde, Beyk, Im mer. Derde rij Van Bragt, Hartman, De Bock. Van der Mey de Bie, Noordhoff. 2) Het Dames-Handbalelftal van Rapi- ditas .Eerste hij v. 1. n. r.: A. v. d. Aardweg, B. Tanis, L. Bakker, E. Dau- dey, A. Smits. Tweede rij: J. Maas- sen, M. Bakker, B. v. d. Aardweg, C. Kruyts, A. v. d. Meulen, T. Bakker. 3) Het Handbalelftal van Concordia. Eerste rij v. 1. n. r.: Cornet, v. d. Plas, Wehnes, Blokker, Duyff. Tweede rij Blazer, Orthsthus, Sleeman, Vlug, Huijstee. (Een speler ontbrak.)

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9