In het laatste huis van de wereld. Wi ctD v. Empelen DINSDAG 26 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Kajoepoetih-olie is niet gemakkelijk Maar hoe de arbeiders aan den gang te houden? Brieven uit de Molukken t e besluiten om de ketels voorloopig op dezelfde wijze te stoken, als hier op Boeroe de gewoonte is en zoo doende te ervaren waar en hoe alles Verbeterd moet worden. Op Batoebooi hebben we 40 ketels. Onder het begrip ketel wordt niet alleen stookplaats verstaan, maar ook het bladrayon, dat bij die stookplaats hoort. En die bladrayons wisselen nogal eens van grootte, van een tot drie maanden stoken. Op een kleine ketel kan een ploeg van zeven mannen 30 dagen stoken; op een groote ketel tot 100 dagen toe. Grootere rayons dan 100 dagen komen zelden voor, omdat het blad dan van. te ver moet aan gedragen worden. Liever dan zoo ver met de zware zak blad te sjouwen, bouwt men een eind verder een nieuwe ketel. Op deze wijze is ook ons terrein van 850 H.A. verdeeld in 40 rayons, in 40 ketels. Wanneer het blad van een ketel is afge- stookt, heeft het acht a negen maanden noodig, om weer aan te groeien en rijp te worden. Stookt men het blad te vroeg, dan is de opbrengst minder, evenals dit bij te laat stoken het geval is. Een goed stoker wrijft het blad tusschen zijn vingers fijn en conclu deert uit de lucht de rijpheid. Om nu regel matig het heele jaar te kunnen produceeren mogen we nooit meer dan 6 a 7 ketels tege lijk stoken. We beginnen ons werk met drie ketels. Drie groepen Boetonneezen hebben zich aan gemeld en een ketel te huur gevraagd. Elke groep bestaat uit zes mannen en een ana- choda en zij stoken den ketel voor gezamen lijke rekening. De mannen plukken het blad. de anachoda stookt het vuur, vult het houten vat met blad en zorgt verder voor het destillatie proces. Voor een vulling is ongeveer 200 K.G. blad noodig, dat ongeveer, acht uur moet koken. Per dag wordt twee keer gevuld en om den ketel op gang te houden moeten de zes plukkers pl.m. 70 K.G. de man binnen brengen. Bovendien moeten ze ook voor het stookhout zorgen, dat uit het bosch naar den ketel wordt gesleept. Het blad plukken opzichzelf is niet zoo'n zwaar werk. Het is alleen gloeiend heet op de steile heuvels, waar zeer wijd verspreid hier en daar een kajoepoetibboom staat, .maar waar de pluk ker tot de heupen in het kajoepoetihopslag verdwijnt. Het blad wordt met de handen van de twijgen afgestroopt en in de plukmand geworpen. Later wordt deze plukman in een zak geleegd en wanneer, de zak vol is, wordt deze naar de ketels gedragen. Dit nu is het zwaarste werk. Soms moet de man de zware zak ruim een uur sjouwen door het steile en heete terrein. Bij den ketel wordt het blad op hoopen gestort. Om het vertrappen van het blad te voorkomen wordt om de hoop heen een hekje van bamboe of gaba gemaakt. Zulk een ruimte met blad heet bloeboer. In deze bloeboer blijft het blad ongeveer twee dagen fermenteeren. Er ontwikkelt zich een groote hitte. Daarom wordt er door de ketelkerels in de koude nachten meestal in de bloeboer geslapen. Soms wordt het blad zonder fermenteeren gestookt maar proeven door den houtvester genomen, hebben aangetoond, dat gefermen teerd blad een hooger rendement geeft. j) anachoda vult de houten kuip met het gefermenteerde blad. Hierbij wordt het houten deksel niet losgemaakt, maar door de kleine vulopening wordt het blad met man den naar binnen geworpen, aangestampt en een paar emmers water er aan toegevoegd. Vervolgens wordt de koperen helm er op ge zet en deze goed vast gemaakt met een houten kraag. De openingen en naden worden vol stopt met natte kajoepotihbast. Het vuur wordt opgestookt en als alles 'goed gebeurd is, begint na twee uur koken de olie in de flesch te loopen. Na acht a tien uur is het destillatie-proces afgeloopen. De houten kraag wordt losgemaakt en de koperen helm er af gelicht en nu wordt met behulp van twee stekken, het dampende, aan elkaar ge plakte blad door de nauwe vulopening naar buiten gebracht en daar op een hoop gegooid. Het leeg maken van een ketel duurt ook weer ruim twee uur, daarna wordt opnieuw ge vuld. Gedurende het destillatieproces heeft, de anachoda niets anders te doen dan het vuur op peil te houden en de olie af te gieten die zich in de flesch ophoopt. De opbrengst van een ketel varieert van twee tot zes fles- schen. Bij ons op Batoebooi hebben we een gemiddelde van drie en een halve flesch per vulling. In dezen tijd wordt door de Chinee- zen en Arabieren 40 cent per flesch betaald. Dat geeft dan per dag van twee vullingen een dagopbrengst van 2 maal 3>/2 maal 40 cent is f 2.80. Hiervan moet aan ketelhuur 35 cent worden betaald, zoodat de zeven mannen per dag f 2.45 in handen krijgen. Iedere man krijgt dus ongeveer 35 cent en dat is in ver gelijking met de loonen, die op Java betaald worden, zeer veel. Maar de koelie op Java, die 15 cent per dag verdient, kan daarvan 3 kattie (één kattie is 625 gr.) rijst koopen, terwijl de ketelstoker op Boeroe voor zijn 35 cent nau welijks 2 kattie krijgt afgemeten. Wij beginnen dus met onze ketelkerels nog eens nadrukkelijk uit te leggen, dat we niet als de Chinees willen stoken. Dat er geen levensmiddelen of andere waren voor olie gegeven worden, maar contant geld. Dat dit voor hen zeer voordeelig is, maar dat zij geen voorschot krijgen En daar stranden we al dadelijk. De ge- heele installatie moet nog opgezet worden. De groep ketelstokers bouwen zelf de vuur haard, stellen de geheele ketelinstallatie, die hun door den handelaar verstrekt wordt, op en bouwen over het geheel een dak met aan twee zijden een wand. Ook de atap voor dak en wanden wordt door de handelaren ver strekt. Maar zélf bouwen de ketelkerels en als het blad is afgestookt, breken ze de boel weer af en bouwen op een andere plaats weel een nieuwen ketel op. Die opbouw duurt een week a tien dagen. Gedurende dien tijd wordt niet gestookt, dus ook niet verdiend en toch moeten de menschen eten. Bij den Chinees is dat geen bezwaar, hoe meer de nieuwe groep kerels zich in de schuld steken, hoe liever het hem is. Zij kunnen bij den Chinees uit den winkel krijgen wat ze willen. En de Sinjo ïaadjojig weigert hun het etensgeld? d: Het voorschot. "W"ij besluiten in ieder geval het voorschot zoo laag mogelijk te houden. Eén gulden de man, en maar half tevreden trekken ze af. Een week daarna is slechts één van de drie groepen flink met den ketelbouw opge schoten. Van de andere groep liggen er drie van de zeven met een flinken malaria-aanval en de anderen hebben alleen wat steenen voor de stookplaats verzameld en hebben geen zin om nu er zieken zijn, een dubbele portie van het werk te doen. De derde groep is heelemaal niet aan het werk gegaan. De zuster van den jongsten neef van dén ana choda trouwde en het heele stel is met hun voorschot naar de bruiloft getrokken. De volgende week stookt de eerste ketel, zijn de zieken hersteld en aan het werk en komen de armgedobbelde bruiloftsgangers om een nieuwe voorschot vragen. De eerste olie komt binnen. Flesch voor flesch wordt nagemeten, wordt gezeefd en in steenen potten te bezinken gezet. De stokers ontvangen hun loon in klinkende munt en trekken de kampong in om inkoopen te doen Na een paar weken blijkt, dat het volledig contant betalen niet vol te hóuden is, daar het in hooge mate het oliestelen in de hand werkt Wanneer onze ketelkerels met hun geld in de kampong komen, dringt de Chinees op betaling in olie aan en daar het heel moeilijk is te controleeren, hoeveel olie een ketel geeft, daar dit van allerlei factoren aLs goed stoken, de rijpheid van het blad, de plaats waar het geplukt wordt enz. afhangt, gaat het stelen heel gemakkelijk. Ook de ketelstokers vinden den toestand niet pret tig, ze zijn hun heele leven gewend om hun levensmiddelen bij den weteleigenaar te- ne men en deze nieuwe regeling verwart hen. Ook op hun verzoek gaan we er toe over al thans de eerste levensbehoeften, rijst, suiker, koffie, petroleum en klappers aan hen te le veren. Er wordt afgesproken, dat ze normale kleinhandelprijs zullen betalen, echter niet meer dan voor f 1 a f 2 de man etenvoorschot kunnen, krijgen. Het systeem heeft nadeelen. Tn de eerstvolgende maanden leeren we -^alle nadeelen van het systeem kennen. De stokers hebben den ketel gehuurd, en zijn dus geheel vrij hoe ze willen stoken en wan neer ze willen stoken. Telkens stopt de ketel een paar dagen, zijn de heeren er op uitge gaan om te dobbelen, om hun mais te plan ten of om naar een besnijdenis (slametan) te gaan. Ook op de wijze van stoken is genoeg aan te merken en er zijn eenvoudige tech nische verbeteringen in de installatie aan te brengen, waardoor "de opbrengst belangrijk vermeerderd wordt. Het water uit het koel vat wordt met een open bamboeleiding uit het bosch gevoerd. Maar wanneer dit water, inplaats van boven, van onderen wordt inge laten, heeft een belangrijke doorstrooming plaats en daalt de temperatuur van het koel water met een tiental graden en stijgt het rendement, Wanneer op de koperen buis ribben wor den aangebracht, wordt de afkoelingsopper- vlakte verhoogd en de olie-opbrengst ver groot. Maar de anachoda vindt het heelemaal niet prettig, dat de Sinjo Tandjong zooveel op den ketel zit. De Chinees of de Arabier komt zelden of nooit op de ketels. Zij staan in hun toko en rekenen in de boeken. De verandering in de waterleiding heeft hij stil zwijgend aangezien, maar bij andere ver beteringen protesteert hij. Hij is al 40 jaar anachoda en altijd is er op deze wijze ge stookt, deze ribben op de pipa hinderen hem en elk oogenblik zijn ze kapot. Dan komt de sinjo weer kijken en de anachoda zit liever ongecontroleerd op de ketel, waar een groote pot koffie pruttelt en langstrekkende ketel kerels een half daagje komen kletsen en de laatste nieuwtjes vertellen, over dobbelpar- tijen en branden en dat Bang Liong 50 cent voor een flesch kajoepoetih betaalt, als die hem 's avonds na donker heimelijk wordt ge bracht. Maar hoe -kan Ladjeniki olie aan den Chinees verkoopen als de sinjo of oom Hindji bijna dagelijks op de ketels komen? TVT a twee maanden is Pohon Boeloe, de ketel, die het eerst werkte en waar het -rottigste volk zit, klaar met steken. Ze zullen over gaan naar Pohon Kwini. Ze heb ben de geheele installatie afgebroken en naai de tandjong gebracht en vragen vijf dagen verlof om hun familie op het achterland^ op te zoeken. Er is voor het laatst afgerekend en met den gordel vol contanten vertrekken ze. Na drie weken komen ze pas terug en zijn dan nog door Hindji met moeite bij elkaar gezocht. Brommend en ontevreden beginnen ze den opbouw van den nieuwen ketel en het duurt drie weken voor ze kunnen gaan stoken. Zes weken verloren met lummelen en niets doen. Dat ze in die zes weken niets verdiend hebben, bekommert hun weinig. Overal is voedsel in dit arme, gezegende land. Ze hebben slechts op de teenen te staan om een broodvrucht te zoeken. Ze hoeven zich slechts te bukken om wat sweet potatoes op te graven. Nu is het bijna de tijd van de Mohamme- daansche vasten. De dag van de nieuwe maand is het groot feest. Daarom hebben ze contanten noodig voor dobbelpartijen en hanengevechten. Daarom willen ze wel weel een poosje bij de sinjo Tandjong werken, die het loon contant uitbetaalt en hen nooit dwingt om rijst te koopen als ze volot) brood vruchten en mais van zich zelf hebben. Ook de tweede groep, die zoo laat begon omdat ze met hun voorschot naar een brui loft trokken, is eindelijk klaar gekomen en vragen ons een nieuwen ketel. De Sinjo Tandjong wijst hen Prahoe Honi aan, maar met ontevreden gezichten drommen ze bij elkaar. Prahoe IToni is een strandketel en bat, hi°d. dat in de vlakte groeit, geeft slechts 2 1/2 flesch per ketel. Ze willen den berg- ket-el Toebahoni. die -bijna 5 flesschen ople vert. Ze beroepen zich op de eerstafgestookte groep, die nu op Pohon Kwini zit. waar de opbrengst ook 5 flesschen is. De Sinjo legt hen uit, dat zi.i pas van een ketel komen, die 5 flesschen oolevert en dat het rer-htvaardig is. dat ze nu een ketel van 2 1/2 flesch krij gen, daar de menschen, die nu op Pohon Kwini zitten den vorigen keer een strand ketel van 3 flesschen opbrengst gestookt heb ben. Ze blijven weigeren en tegen avond trek ken ze heen en krijgen bij Bong Liong de man een rijksdaalder voorschot en een nieu we sarong en trekken tevreden een dag ver de bergen in. waar Liong een ketel heeft waar hij nooit komt kijken. Het geld" hebben ze al verdobbeld, de nieu we sarong zit hun slordig om de heupen en ze dragen een dag ver een zak rijst met zich mee, die ze voor 20 cent de kattie in voor schot hebben gekregen. En met de feestdagen komt ook de derde groep, die veel ziek was en veel kinine moest slikken, eindelijk afgestookt. Ze vinden da delijk een Chinees, die hen een behoorlijk voorschot geeft en waar ze nooit meer met kinine geplaagd worden. En als de eerste groep vrij snel Pohon Kwini heeft afgestookt en veel mais en wei nig rijst heeft gegeven, hebben ze op den voordeeligen ketel zooveel geld overgehou den, dat ze met hun allen naar Ambon ver dwijnen om daar feest te vieren. (Nadruk verboden). HEEMSTEDE Melkverstrekking op scholen. Instelling van een Schoolcomité. B. en W. schrijven o.a. aan den Raad; Uit het ingesteld onderzoek is gebleken dat •zoowel de schoolarts, als het Hoofd der school van oordeel zijn, dat de proef met het ver strekken van melk tijdens de schooltijden aan leerlingen der O. L. S. aan den Voorweg als geslaagd kan worden beschouwd en dat het alleszins aanbeveling verdient weer aan te vangen met de verstrekking van melk. De besturen der bijzondere scholen werden in de gelegenheid gesteld hun standpunt om trent deze materie uiteen te zetten en uit de ontvangen antwoorden blijkt, dat zoowel de besturen der R.K. Scholen, als het bestuur der Bijz. Prot. Scholen gaarne bereid zijn mede te werken om melkverstrekking ook op hun scholen mogelijk te maken. Het is onze bedoeling over te gaan tot de samenstelling van een Schoolmelkcomité, dat zich belast met de regeling van de melkver strekking. Tot het voeren van besprekingen en het treffen van maatregelen zouden wij reeds zijn overgegaan, ware het niet dat ons ter oore was gekomen, dat dezer dagen een belangrijke wijziging is te wachten van de voorwaarden, waaronder door het Centraal Schoolmelkcomité te 's-Gravenhage 'medewer king wordt verleend, voor de melkverstrekking op de scholen. Dit feit heeft ons aanleiding gegeven met het voeren van besprekingen te wachten, ten einde deze aangelegenheid geheel te kunnen regelen naar de binnen enkele dagen vast te stellen nieuwe voorwaarden. Wij hebben echter gemeend inmiddels te moeten bepalen aan welke kinderen gratis, tegen gedeeltelijke of wel tegen geheele beta ling van de kosten melk kan worden verstrekt. Naar onze meening verdient het aanbeve ling gratis melk te verstrekken aan kinderen, wier ouders een belastbaar inkomen hebben van f 1000.— of daar beneden. De kinderen wier ouders een belastbaar inkomen hebben van boven f 1000.— tot en met f 1500.— zouden wij melk willen verstrekken tegen een vergoe ding van f 0,05 per week per kind, terwijl de kinderen wier ouders een belastbaar inkomen hebben vair boven f 1500.melk kunnen ont vangen tegen vergoeding van den prijs, welke voor de verstrekte melk aan den leverancier moet worden betaald. Verwacht wordt dat deze prijs ongeveer f 0.03 per 1/4 L. flesch je zal bedragen. De verschillende scholen worden tezamen bezocht door 722 leerlingen, die voor het gratis ontvangen van melk in aanmerking komen terwijl 278 leerlingen in de termen vallen om tegen vergoeding van f 0.05 melk te gebruiken. Wanneer al deze leerlingen melk gebrui ken, zal, wanneer iederen dag tijdens den ochtendschooltijd melk wordt verstrekt, per week noodig zijn 1000 X 6 X 1/4 L. 1500 Liter. De kosten daarvan bedragen, wanneer de gepasteuriseerde melk op 12 cent per Liter wordt gesteld, f 180.per week. Voor 278 leerlingen wordt terug ontvangen 278 X f 0.05 f 13.90 per week. Volgens de regeling welke te verwachten is, zal het Centrale Schoolmelkcomité, onder verschillende te stellen voorwaarden, waar schijnlijk vergoeden het bedrag, dat de melk per Liter meer kost dan f 0.08. Indien dat in derdaad het geval is worden de lasten voor de gemeente belangrijk verlicht. Een der voorwaarden zal evenwel zijn, dat het aantal deelnemers per school, waar melk wordt verstrekt, 70 pet. bedraagt van het aan tal leerlingen dier school. Teneinde dat percentage te bereiken is het noodig. dat ook veel leerlingen deelnemen, wier ouders de kosten volledig moeten vergoe den. Door deze deelneming wordt bovendien bereikt, dat de kosten voor de gemeente nog meer dalen, omdat ook voor de melk, welke wordt gebruikt door de kinderen, wier ouders den kostprijs vergoeden, door het Centrale Schoolmelkcomité de bovengemelde bijslag wordt uitgekeerd. Door genoemd Centraal Melkcomite is reeds mondeling de toezegging gedaan, dat voor deze gemeente voor bereiking van het voorgestelde alle mogelijke medewerking zal worden verleend. Wij stellen ons voor, zoo spoedig mogelijk, nadat de voorwaarden van het Centraal Melk comité bekend zijn, tot regeling van deze aangelegenheid over te gaan, wanneer u zich met den boven uiteengezetten grondslag kunt vereenigen. VERLENGING HYPOTHEEK EN VERLAGING RENTE. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, de terugbetaling van de restant schuld van het krachtens raadsbesluit van 15 September 1921 aan C. E. de Vries, alhier, voor den bouw van 4 woningen, onder ver band van eerste hypotheek, verstrekte leeningsbedrag in plaats van op 1 Decem ber 1937 te bepalen op 1 Decem- schuldigde rente met ingang van 1 Decem ber 1937 te bepalen op V/2 pet. per jaar. TWEEDE WIJZIGING REKENING- COURANT-OVEREENKOMST. B. en W. stellen den Raad voor, aan arti kel 1 van het raadsbesluit van 24 November 1931 inzake het aangaan van een rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, gevestigd te 's Gravenhage. een tweede lid toe te voegen, luidende: .Zoolang echter dat promesse-disconto 2/ pet. of minder bedraagt, wordt over het cre- dit-saldo, voor het gedeelte dat tien ten honderd van de gewone ontvangsten, volgens de laatste goedgekeurde begrooting te boven gaat, geen rente vergoed". GELDEN VOOR BIJZ. ONDERWIJS. B. en W stellen den Raad voor f 447.16 oeschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leerboeken voor de RJC. Jacobaschool aan de Lanckhorstlaan. DE SIAMESE TWEELING VAN ONZE TIJD: DE WASMACHINE EN DE NIEUWE OVERVETTERINSO! De wasmachige en Rinso zijn onafscheidelijk aar> elkaarverbonden. in ieder gezin, waar men zeeenmaal tezamen heeft gebruikt. Talloze Nederlandse huis vrouwen, die in het bezit van een wasmachine zijn, hebben reeds begrepen, dat zij met gewone was middelen ook maar gewone resultaten krijgen, doch met de speciaal voor de wasmachine gefabriceerde Rinso iets heel bijzonders bereiken. En dat is geen wonder. Want de nieuwste vindingen der moderne techniek, gesteund door jarenlange ervaring op het gebied der zeepfabricage,hebben Rinso buitengewone eigenschappen verleend. Voorweken van de was is met Rinso niet meer nodig. Rinso behoeft niet te worden aangemaakt. Het lost bijna onmiddellijk In lauw water op en het „overvette" Rinso-sop heeft zulk een volmaakt reinigende werking, dat het zelfs meerdere malen achtereen kan worden gebrul1' OV6CU6Ü6 RifiSO SPECIAAL VOO* DE WASMACHINE R 14-0309 H (Adv. Ingez. Med.) BEROEP EN RECLAME TEGEN ADMINISTRATIEVE HANDELINGEN. B. en W. stellen den Raad voor, hun de bevoegdheid te geven in gevallen, waarbij door de wet aan het gemeentebestuur, hetzij een recht van beroep tegen administratieve beslissingen, hetzij een recht van reclame tegen handelingen der administratie (bij reclames tegen de plaats van aanslag in Rijks inkomsten- of Gemeentefondsbelasting en de Dividend- en Tantièmebelasting) is toegekend dit recht uit te oefenen, onder voorwaarde, dat van alle te dezer zake door B. en W. ge nomen besluiten eenmaal 's jaars een over zicht aan zijn leden zal worden gegeven. OVERDRACHT VAN GROND. B. en W. vragen van den Raad machtiging gratis aan den heer J. Vooges, alhier, over te dragen 2 stukjes grond, samen groot 1.3 M2. aan de Raadhuisstraat. ROOIEN VAN BOOMEN. B. en W. stellen den Raad voor, te be sluiten tot het doen rooien van: le. 3 beuken, staande aan de Oostzijde van de Wakkerkade. Deze boomen zijn zeer slecht; 2e. 10 kleine eiken, staande in de Van Merlenlaan. Deze boompjes belemmeren den groei van de aldaar staande beuken; 3e. 1 eik, staande naast het perceel Mei- chior Treublaan no. 7. Deze boom staat te dicht op dit perceel; 4e. 40 iepen, staande op verschillende plaat sen in de gemeente. Deze iepen zijn allen ziek. AVONDCURSUSSEN VOOR SCHOOLVRIJE JEUGD. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet beschikbaar te stellen van f 100, ten einde aan de Commissie voor Onderwijs aan de Rijpere Jeugd te Haarlem een bijdrage te kunnen verleenen van f 1 per cursus voor iederen deelnemer uit Heemstede aan de te houden avondcursussen voor de niet-meer leerplichtige, schoolvrij jeugd. RUILING VAN GROND. B, en W. stellen den Raad voor, ten be hoeve van het in exploitatie brengen van terreinen aan de Oostzijde van de Berlioz- laan en voor het verkrijgen van een goede verkaveling te aanvaarden van mevr. J. M. B. LeferinkAbbehuis, alhier, een strook grond, groot 20 M2., Oostelijk van en nabij de Berliozlaan, tegen een prijs van f 5.50 per M2. en over te dragen aan dezelfde een strook grond, groot 110 M2„ Oostelijk van de Berliozlaan, voor f 5a50 per M2. VERKOOP VAN GROND. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen, voor de gemeente te verkoopen: aan mevr. J. M. B. LeferinkAbbenhuis. alhier, 3 perceelen bouwterrein, samen groot 1965 M2., voor f 19.500 en een perceel bouw grond, groot 1750 M2„ aan het Valkenburger plein. hoek Torenlaan, voor f 17000 en aan den heer G. J. Smit. alhier, een perceel bouwterrein, groot 810 M2„ aan de Oostzijde van het Raadhuisplein, voor f 9000. RAAD. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Heemstede gehouden op Donderdag 28 October 1937, des avonds om uur. De agenda vermeldt: 1. Vaststelling van de notulen der vergade ring van 1 October 1937. 2. Ingekomen stukken. 3. Verkoop grond aan de Wagnerkade en het Valkenburgerplein. 4. Verkoop van grond Oostzijde Raadhuis- pleizi. 5. Overdracht van grond bij perceel Raad huisstraat no. 44. 6 Ruiling van grond bij de Berliozlaan. 7. 2e Wijziging rekening-courant overeen komst. 8. Wijziging voorwaarde hypothecair crediet voor woningbouw. 9. Aanvrage gelden voor leermiddelen Ja cobaschool. 10. Avondcursussen voor schoolvrije jeugd. 11. Melkverstrekking op scholen. 12. Namen van straten en pleinen. 13. Rooien van boomen. 14 Stichting transformatorhuisje Hee- renweg. 15. Vernieuwing Cokestransport- breek- en sorteerinrichting. 16. Delegatie recht van beroep en reclame tegen administratieve handelingen en beslis singen. 17. Begrootingswijzigingen. TRANSFORMATORSTATION AAN DEN HEERENWEG. B. en W. stellen den Raad voor, hun een crediet te verleenen van f 7000. ten behoeve van den bouw van een transformatorstation voor het gemeente-electriciteitsbedrijf op een terrein aan den Heerenweg, naast het R. K. Vereenigingsgebouw en voorts B. en W. te machtigen, ten behoeve van genoemden bouw te huren van het R. K. Parochiaal Kerkbe stuur van den H. Bavo een terreintje ten N. an het R.K. Vereenigingsgebouw, voor f 25 per jaar, voor de stichting van bedoeld trans formatorstation. NAMEN VAN STRATEN EN PLEINEN. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten, namen te geven aan de straten, die in aan sluiting aan de Hugo de Grootlaan zijn aan gelegd en geprojecteerd en wel de volgende: Lorentzlaan, Nobeliaan. Van der Waals laan. Zeemanlaan, Eyckmankade. NobelDlein, Asserlaan, Einthovenlaan en Kamerlingh Onneslaan. Nu is het tijd om Uw tuin een goede beurt te geven en des- gewenscht te veranderen. Carl van Empelen doet dit voor U en zorgt tevens dat in Februari a.s. reeds Uw tuin mooier dan ooit .ONT WAAKT". Mogen wij eens VRIJBLIJVEND INLICHTEN? Tuinbouwbedr. BINNENWEG 18, Heemstede - Telef. 28080. (Adv. Ingez. Med.j /CUEEP/ AA! 'TJEINCINr^ HOLLAND—AMERIKA LIJN, Bilderdijk, Philad. n. Rott. 23 v. Halifax. Statendam, New-York n. Rott. 26 (6.30n.m. G.T.) te Plymouth verw. Volendam, Rott, n. N.-York p. 24 Lizard. Damsterdijk, Rott. n. Vanc. 23 te Willem stad. Boschdijk, 24 v. Rott. te Philad. Delftdijk, 25 v. Schiedam te Rott. Burgerdijk, Pto. Mexico n. Rott. 22 te Houston. Nebraska, Rott. n. Vanc. 23, 350 mijl Z.W. v. Valencia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Boschfontein (t.) 23 v. Kaapstad. Bloemfontein, 25 v. Hbg. te Amst. Meliskerk (u.) 24 te Kaapstad, vertr. 27. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Maaskerk, 24 v. Amst. te Hbg. Jaarstroom (u.) 24, 20 m. Z. v. Niton. Reggestroom (t.) p. 23 Madeira. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Serooskerk (t.) 25 v. Singapore. Zuiderkerk (t.) 24 v. Dairen. Gaasterkerk. 25 Hbg. te Rott. HALCYON LIJN. Stad Zwolle. 23 v. Rott. te Cagliari. Stad Zaandam, 23 v. Oxelosund n. Rott./ Vlaard. Stad Haarlem, Pto Ferrajo n. Odessa, 24 te Stamboul. Maasburg, 24 v. Narvik te Vlaard. Vredenburg, Narvik n.. Vlaard. 26 (5 v.m.) Hk. van Holland verw. KON. NED. STOOMBboT MIJ. Agamemnon, 24 v. Caripito n. Uracoa. Boskoop, 25 van Antw. te Hbg. Orion. 25 van Hamb. te Amst. Pluto, 25 v. Amst. te Gothenborg. Perseus, 25 v. Villa Real de San Antonio tö Genua. Bodegraven, 24 v. Callao te Valp. Ajax, 25 v. Danzig n. Kopenh. Orpheus, 25 v. Stettin te Amst. Ariadne, Amst. n. Kopenh. p. 24 Holtenau, Aurora, 24 v. Triest te Fiume. Barneveld, Amst n. Chili 23 te Curasao. Berenice, 23 v. Gibraltar n. Oran. Breda, Amst. n. Chili p. 24 Dung. Ceres, 25 v. Amst. te Rott. Colombia, 24 v. Hamburg te Amst. Dido, 24 v. Curacao n. Maracaibo. Fauna, 24 v. Can'dia n. Calamata. Hercules, 24 v. Tunis te Alex. Hermes, 232 v. Alex n. Stratoni. Merope, 25 v. Kopenh. te Amst. Nereus, 23 v. Amst. te Kopenh. Odysseus, Rott. n. Oporto p. 25 Ouessant. Theseus, 24 v. Marcelona te Tarragona. Titus, 24 v. Amst. te Hamburg. Trajanus, Varna n. Rott. p. 24 Gibraltar. Triton, Rott. n. Lissabon p. 24 Dungeness. Venezuela, Barb. n. Amst. 25 (4 n.m.) v. Havre, 26 (4 n.m.) verw. Vulcanus, 24 v. Palermo te Amst. Achilles, 25 v. Patras n. Piraeus. Tiberius, Rott. n. Napels p. 24 Dungeness. Poseidon, Rott. n. Piraeus p. 24 Dungeness. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 24 Dungeness. Amor, 23 v. West-Indië te N-York. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland (t.) p. 23 Madeira. Montferland (u.) p. 22 Beachy Head. Zaanland (t.) 24 v. Rio de Janeiro. NED.-IND, TANKSTOOMB. MIJ. Mirza, 22 v. B.-Ayres n. Curasao. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (u.) 25 v. Belawan. Indrapoera (t.) 24 v. Sabang, Blitar, 23 v. Param n. Batavia. Brastagi (u.) p. 24 v. Perlm. K. Agoeng (t.) 25 v. Marseille. Palembang (u.) 23 Pt. de Galle Sibajak (u.) 25 v. Lissabon. K. Nopan', 25 v. Rott. n. Hamb. Slamat (t.) 25 (12 midd.) te Rott. verw. Sitoebondo (u.) 25 n. Port Said. Weltevreden (u.) 24 te Londen. Tapanoeli, 24 v. Miike n. Bintang. ROTTERDAMZUED-AMERULA LIJN. Alpherat (th.) 23 v. Bahia. STOOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tawali (thuisr.) 25 v. Suez. P. Bras, 24 v. Bremen te Amst. P. Tello, 24 v. Batavia te Amst. Bengkalis, 23 v. Singap. n. Vancr. Poelau Roebiah, 23 v. Batavia n. Amst Simaloer (thuisr.) 23 van Sabang STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Hector, Japan n. Rott 24 te Sing. C. of Bagdad, China n. Rott. 24 v. Pt. Said Antenor, Jap. n. Rott. p. 24 Gibr. Radnorshire, Dairen n. Rott. p. 24 Prawle Pt vertr. 28 v. Londen. Calchas, Rott. n. Japan 23 v. Hongkong Menelaus. Bat. n. L'pool p. 23 Gibraltar Clytoneus. Bat. n. L'pool p. 23 Lizard' Polyphemus, 23 v. Glasgow n. Macassar Flintshire, 24 te Dairen. voor Rott. Diomed, Rott. n. Jap. 24 te Swansea Glenaffarlc, Dairen n. Rott. 23 te Penane Ajax, Jap. n. Rott. 25 v. Aden. Bendoran (t.) 23 te Manilla,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11