O.'thjkutGïnta ULSTERS REGENJASSEN JEKKERS Sport-pakken Mag. „Nederland" bij WEBER! Gouden Geluiden D I N S D A G 26 O C T O B E R 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Voor VULPENNEN in alle soorten en prijzen, Zal men U steeds naar DANTUMA verwijzen. VULPENSPECIALIST ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Cacao-, Chocolade- en Suiker- bewerkingsbedrijven. De arbeiders vragen te Haarlem 10 loonsverliooging. Wij ontvangen een communiqué waarin wordt medegedeeld, dat dezer dagen door den Alg. Ned. Bond van Arbeiders isters) in het bakkers- chocolade- en suikerwerkersbe- drijf, den Ned. R.-K. Bond van Brood-, Koek- Banketbakkers, en Cacao- Chocolade- en Suikerbewerkers en den Ned. Centr. Bond van Christelijke Arbeiders! sters i in de be drijven van voedings- en genotmiddelen te Haarlem een vergadering Ls gehouden van de arbeiders (sters) in de cacao-, chocolade en suikerbewerkingbedrijven. Jl. Woensdagavond heeft een vergadering plaats gevonden van de arbeiders (sters). Er werden door de vertegenwoordigers van de samenwerkende arbeidersorganisaties in leidingen gehouden over de bedrijfsverhou- dingen, over de belooning en andere arbeids voorwaarden. als ook over de verwachtingen ten aanzien van de gewenschte loonsverhoo- ging. Vastgesteld werd. dat het overgroote deel van de in de Haarlemsche fabrieken werk zaam zijnde personen een laag loon geniet, op grond waarvan de door de besturen der arbeidersorganisaties gevraagde loonsver- hooging van 10 pet. dringend noodzakelijk werd geacht. De thans gevraagde 10 procent loonsver- hooging vormt een onderdeel van zeer ge wenschte verbeteringen. De besturen der ar beidersorganisaties bespreken deze gewensch te verbeteringen overal, behoudens met de directie van Droste's fabrieken doordat deze directie daartoe de pas afsnijdt door haar weigering om de organisaties te erkennen. Binnen eenige dagen zal wederom fnet de diverse personeelen worden vergaderd. moore's school of commerce. Voor de laatst gehouden officieele examens slaagden voor talen 12 candidaten, en wel de dames L. v. d. Putte. H. Hofland en A. Koome en de heeren B. Tak. H. Nieland. P. Brusse. l Hoeke. G. de Kant, J. Schuuring. W. Lan- genbach. G Luttik en G. van Driel. Voor steno (130 lettergrepen) slaagden de dames A. Blom, J. Smits. C. de Boer, H. Breyer, B. v. d. Jagd en G. van Vrede en voor Typen de dames: L. Breet, J. Nelissen. T. Kaatman. M. Dijkstra. M. Leith, J. Jansen, J. de Ridder. G. Frantsen. G. Waalewijn en de heeren J. Smeulders, W. Jansen Smidt, J. Breyer, G. Pronk, R. Vissebosse, J. Schale- kamp, B. Koster, J. v. d. Berg, N. Vermeulen en H. v. Hofwegen. evangelische maatschappij. Ter gelegenheid van de jaarlijksche pro paganda-week van de Evangelische Maat schappij, zal de afd. Haarlem en omstre ken een openbare propaganda-avond houden op Donderdag 28 October te 8.15 uur in de Remonstrantsche Kerk. Als spreker zal op treden ds. H. H. Dorgelo. predikant te Naar- den en secretaris van het hoofdbestuur, met het onderwerp „Weer eischt de tijd, een kloeken heil'gen strijd!" Cr. Houtstraaf 36 JONGENS AFDEELING OOK VOOR MEISJES GOLF- en LANGE BROEK U SLAACT NIET ALLEEN GOED, MAAR OOK VOORDEELIG Bij (Adv. Ingez Med.) inter>tioxalf vrottwfnrond voor vrede en vrijheid De j V.V. heeft zich in haar te Assen ge- houderïaarver?adermg met het volgende adres de Nederland.sche regeering gewend Dieonder den indruk van de hernieuwde schem1^11 van internationaal recht en van pleche internationale overeenkomsten (Volkt>ondsstatuut. Kellogg-Briandpact en nege,Tiogendhedenverdrag). vervaardigd over de slechts door eigen- bela' ingegeven, onverklaarde oorlog welke Japfin China voert. 01et door de gevolgen van luchtbombar- deniten, zoowel op de bevolking als op de mi>iren in China. £»rdrongen van de noodzakelijkheid, dat fjgolkenbond bij alle te nemen maatrege- ]eyvertuigd moet zijn. de publieke opinie in dfêheele wereld achter zich te hebben. ;ndt zich tot de Nederlandsche regeering n het dringend verzoek, alle pogingen ter kndiging van het conflict Japan-China jchtlg voort te zetten en in international»3 menwerking alle middelen daartoe aan te nden als daar zijn: 1. een internationaal embargo op oorlogs- literiaal, inclusief petroleum, 12. een internationaal verbod van officieele. cineone Theater: „Avonturen in Polen", i waar mogelijk particuliere leeningen en doorloopende voorstellingen van 1.305.30 "®dieten aan de Japansche regeering; en 711 uur Toegang boven 14 jaar internationale schorsing van diplomatie- Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op;e- sociale en economische betrekkingen met werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan-'aPan- die laatste echter met uitzondering da^s Toeeane vrii /an wat betreft voedings- en geneesmiddelen. Voorts dringt de I.V.V.V., Nede 'andsche af- WOENSDAG 27 OCTOBER deeling. er op aan dat te Genève mogelijk- Statenzaal Prinsenhof: Vergadering vabeid onder de oogen zal worden gezien, tot het den gemeenteraad 1 30 uur. zenden van een delegatie naar China, die als ..De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23: Schild!taak zou .hebben ter plaatse den toestand rijententoonstelling Eekman. J nauwkeurig te bestudeeren, opdat de wereld AGENDA. Heden: DINSDAG 26 OCTOBER Stadsschouwburg, WilsonspleinVolksvoor stelling van „Mijn zoon de minister,", 8.15 u. Gemeentelijke Concertzaal: „Kamertjes Zonden", 8.15 uur. „De Kerkuil". Nieuwe Gracht 23: Schilde rijententoonstelling Eekman. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater: „Zeven oorvijgen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Nancy Steele wordt ver mist", 7,en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in „Gravin Alexandra", 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan's vlucht", 2.30, 7 en 9.15 uur. „Avonturen in Polen" Provinciale Stalen. Vier nieuwe leden geïnstalleerd. Hedenmorgen half twaalf kwamen de Pro vinciale Staten in openbare vergadering bij een. Aan de orde komt het onderzoek der ge loofsbrieven van vier nieuw benoemde Staten leden, namelijk van den heer M. J. Bossen broek te Amsterdam in de vacature-G Baas Kzn. (A.-R.); van den heer G. H. J. Ko- nings te Volendam in de vacature-H. J. Kuiper (R.K.); van den heer J. C. Evers (R.K.) te Amsterdam in de vacature-mr. C. P. M. Romme; van den heer W. F. Visser te Velsen in de vacatuire-M. A. Reinalda (S.D-A.P.). De geloofsbrieven worden goedgekeurd. Tot hun toelating werd besloten. Zij leggen de bij de wet vereischte eeden of beloften r< Goedgekeurd wordt het verslag van de werkzaamheden der Vaste commissie voor uit breidingsplannen in Noord-Holland over het tijdvak van 1 April 1936 tot 1 April 1937, nadat de heeren Boissev.ain (V.B.), Anker smit (S.D.A.P.) en Vermeulen (A.R.) eenige opmerkingen hadden gemaakt, die door het lid van Ged. Staten, den heer Mie hels (S.D.A.P.) beantwoord werden. Ge vraagd was namelijk, een snelle beslissing ie nemen, als eenmaal een uitbreidingsplan door een gemeenteraad was goedgekeurd. De heer Mie hels merkte op, dat altijd zoo snel mogelijk gewerkt wordt, mair dat de door de wet gestelde termijnen ii acht moeten worden genomen. De begrootingen en rekeningen net bij- behoorende stukken werden naar d< afdee- lingen verwezen. Nadat de afdeelingen getrokken ws'en werd de zitting verdaagd tot Dinsdag 7 >ecember des voormiddags half elf. Uw oogt, Uw teuc* ZIJN BEIDE TEVREDEN AA ET EEN BRIL VAN Cacel va*t Uuizth, - Óyiticie* Kl. Houtstraat 13 - Telefoon 14112 (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: EXAMENS. Geslaagd aan de Vrije UniversJeit te Am sterdam voor het propaed. ex. tbologie mej M. J. P. Hessels, Bussum; J. M. Vijm, Utrecht en B. Rietveld, Gouda; voor Ut cand.-ex. rechten R. Derksen, Rotterdam en J. N. D. Udink ten Cate, 's-Gravenhage. opening kleuterschool. Gisteravond heeft de Vereerging tot Stich ting en Instandhouding van Sholen met den Bijbei te Haarlem haar schol voor voorbe reidend lager onderwijs aan e Van Egmond- straat in Haarlem-Noord geosnd. Ds. C. J. van Paassen. voczitter van het schoolbestuur heeft eenü woorden sproken en de school aan Gd opgedragen. Er is een film vertoond over h) spelen en leeren van kleuters. Mejuffrouw^eber, het be noemde hoofd van de niei/e school heeft de ouders toegesproken. DsBlaauw heeft na mens den kerkeraad geAnkt voor de tot standkoming der schoc Mejuffrouw Van Delden zong enkele lieden. De ouders en belangstienden hebben ge legenheid gekregen de euwe school te be zichtigen. Alles ziet erieurig uit en doet den architect, den he." Van Kempen te Bloemendaal en de aanüners, de heeren Van Schuppen te Haarlem eer aan. Dat de school in deze murt in een behoefte voorziet, blijkt wel uihet feit, dat ze ge bouwd werd voor I2deerlingen en vandaag met-114 leerlingen ha* werk begint. j. a. fisman t Alhier is op 82-ja?en leeftijd overleden de heer J. A. Buisman ud-directeur van de Pos terijen en Telegra®» laatstelijk van 1911 tot 1918 van Post- en Telegraafkan toor te Assen. De teraardebestdng is bepaald op Don derdag 28 Octobea-s. te Westerveld, na aan komst van trein ?14. vereenig^g „limburgia". De vereeniglnC'.Limburgia"" zal op Woens dagavond 27 o'ober een Rijn-Limburgsche avond houden hotel „De Leeuwerik", aan de Kruisstraat HEDENDlGSCHE ARCHITECTUUR. Onder wpiciën van den B. N. A. Bij de N.V Uitgeversmaatschappij „Kos mos" te Amsrdam verscheen in een kloek formaat een 'erzameling van 2-25 foto's en plattegrondevan bouwwerken in Nederland die een prakte beeld ?eeft van het Peil waarop de 'uwkunst in ons land staat. De afbee"»ne€n zÖn bijeengebracht door de heeren Eibink. W. J Gerritsen en J P. L. Hen<*s< terwijl de heer J. P. Mieras een inleid? schreef, welke ook in het Fransch, htsch en Erigelsch vertaald is. Dit is o^met de onderschriften het geval, zoodat diPrachtige plaatwerk ook uitste kend gestkt is. om in het buitenland als represent!®' voor de Nederlandsche bouw kunst teienen- Meest matigen wind uit Zuidelijke rich tingen, zwaar bewolkt tot betrokken tijdelijk regen, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 763.8 m.M. te Kuopio en Boe dapest. Laagste 736.1 m.M. te Aldergrove ii Finland.. De langgerekte voor van lagen luchtdruk van de Poolzee tot aan de Portugeesche kust behoudt haar positie langs de vijfde graad Westerlengte. Ter weerszijden stijgt de lucht druk regelmatig zoodat de minima in diepte afnemen. Het luchtdrukver val verandert ech ter weinig zoodat de winden matig tot krachtig blijven met neiging tot afnemen. Over Fin land en in Oost-Europa komt een gebied van hoogen luchtdruk tot ontwikkeling. De tem- peratuurverdeeling blijft in hoofdzaak dezelfde met groote warmte tot hoog in het Noorden ten Oosten van vijf graden Westerlengte en gure winden uit Noord op den Oceaan die tot ten Zuiden van 45 graden breedte koude bren gen. Ook in Oost-Europa blijft het zeer warm. In Zuid-Frankrijk en Zuid-West-Duitschland is de temperatuur acht graden boven nor maal, in Zweden zeven tot acht, in de Balti- sche staten eveneens zeven graden. In West en Midden-Frankrijk vielen zeer zware regens, evenzoo in Engeland. Gistermiddag werden in Engeland onweders gemeld. In Centraal Europa en in Zweden bleef het droog. In onze omgeving is geleidelijk afnemen van den wind te wachten met betrokken weer. De kans op regen blijft echter nog steeds groot. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 749 nlM. Stand van gister 746 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN. Opticien Kl. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 8.37 uur: n.m 21.11 uur. Strand berijdbaar van 13.3019.15 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Ouds Gracht: 14141. De bril voor uw oogen GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) Ieder die het instrument ziet en hoort, roemt het. Medan. J. G. D., Adj. Insp. v. h. Inl. Onderw. Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij GOLDSCHMEftlNG groote markt. PIANO'S RADIO MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. VOORBEURS TE AMSTERDAM Het meest opvallende kenmerk van de wis selmarkt was hedenmorgen de daling van den Fransche franc, die na te zijn geopend op 6.08 a 6.08 V2 in een snel tempo reageerde tot 6.04V-*, om zich daarna te herstellen tot 6.1 a 6.06. De teekenen van politieke verdeeld heid in Frankrijk waren aan dit verloop van zaken klaarblijkelijk niet vreemd. Ook het disago voor termijnfrancs was grooter gewor den, doch niet naar verhouding van de in zinking de contante francs en bedroeL cents voor 1 maand en 1 cent voor 3 maanden per 100 francs. Belga's lagen in verband me de regeeringscrisis in België iets zwakker de markt, doch waren toch niet veel veran derd en bewogen zich tuschen 30.49 a 30.51 Het disago voor termijn-Belga's was een kleinigheid toegenomen en bedroeg resp, cents en 26 cents voor 1 maand en voor maanden per 100 belga's Voor het overige vertoonde de wisselmarkt niet veel bijzonders. De Britsche ponden wa ren zoo goed als onveranderd en werden ver- handaeld tegen 8.95 5/16 a8.95 7/16, de Ameri- kaansche dollars bewogen zich rond 1.80 7.- zoodat de mogelijkheid bestond dat het Ne- derlandsch egalisatiefonds nu en dan kleine posten kreeg toegewezen. Zwitsersche francs waren 41.86 a41.89, Duitsche marken 72.63 72.65. Tijdens het niet-officieele voorbeurs-effec tenverkeer openbaarde zich een vaste stem ming, die voortsproot uit het krachtige her stel in Wallstreet. De Amerikaansche waai den trokken hiervan in de eerste plaats pro fijt, door een flinke koersverheffing, vooral voor de staalwaarden en meer in het bijzon der U. S. Steel. Ook voor locale fondsen be stond een aangename tendenz en algemeen werd op een hooger koerspeil gehandeld, Koninklijken, Philipsaandeelen, H.V.A.'s er Amsterdam Rubbers avanceerden enkele pro centen. De verbetering was niet zoo groot als men, naar verhouding van de stijging in Wallstreet en in verband met de heftige schommelingen van den laatsten tijd had kunnen verwachten. (Adv. ingez. Mea.) cursussen schoolvrije jeugd. Naar wij vernemen zullen de cursussen voor de schoolvrije jeugd in de week van 1 Novem ber beginnen. Eind dezer week krijgen alle deelnemers bericht. m INGEZIMIN nZ/TUKKEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranttooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstloordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Het Brokkênliüis. Wie helpt ons aan kachels, of aan bonnen (f 4 a f 5) om kachels te koopen? Ze zijn er niet meer, en we hebben ze zoo noodig, en gij, die in de warme kamer zit, strijk eens over uw hart! Er komen zooveel aanvragen, en we kun nen niet zeggen, wachten jullie maar deze menschen kunnen niet wachten, ze moe ten geholpen worden, en wel nu direct. Kleereii, schoenen, tafels, stoelen, ledikan ten, matrassen, alles is welkom, en alles wordt uitgedeeldals het er is. Het ware zoo heerlijk, als heel Haarlem aan ons Brokkenhuis wilde meewerken, en ieder ons stuurde ^at hij missen kon. Het wordt goed besteed en we helpen alle ge zindten. Wie iets sturen wil, bel op: Brokkenhuis- vereeniging 23676, Duinoordstraat 18. Nog JUBILEUMTENOONSTELL1NG VAN DE MAATSCHAPPIJ REMBRANDT. Medaille van de Koningin voor Jan de Boer. Vier zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam herbergen gedurende de komen de weken een groote honderdvijftig schil derijen van leden van de Maatschappij Rembrandt", de Amsterdamsche kunstschil- dersvereeniging. die deze maand haar 15- jarige bestaan herdenkt, en welker voorzitter. Jan de Boer, zijn 60-sten verjaardag viert. De opening werd verricht door den wet- houden van Kunstzaken, drs. E. Boekman. Vervolgens was het woord aan Willem Witjens, die in zijn functie van voorzitter van het huldigingscomité zich in het bijzon der tot Jan de Boer richtte, waarna nog vele en welgemeende hartelijke woorden werden gesproken door prof. Huib Luns. na mens Arti et Amicitiae, door Bart Peizer na mens St. Lucas, door Piet van Wijngaerdt namens den Hollandschen Kunstenaarskring. G. J. Max namens de Onafhankelijken. Ook uit naam van het Haagsche Pulchri Studio werd door den schilder Luyt een hartelijk toespraakje gehouden, waarna J. F. van, Deene hetzelfde deed voor de Amster damsche federatie van Beeldende Kunste naars en H. F. Boot voor de Nederlandsche Federatie van Beeldende Kunstenaars en de vereeniging „Kunst zij ons doel" te Haar lem. Na deze redevoeringen onthulde Willem Witjens twee borstbeelden van Jan de Boer, het één vervardigd door Jac. Maris en be stemd voor de maatschappij, het ander ver vaardigd door de Haarlemsche beeldhouwster Nelly Bakema en bestemd voor den jubilaris zelf. Het hoogtepunt van de plechtigheid was het moment, waarop Gerard van Vliet, de secretaris van de maatschappij, aan Jan de Boer de zilveren medaille van HM. de Ko ningin overhandigd voor zijn beste inzendin; op deze tentoonstelling, en een bronzen pla- auette, vervaardigd door Gerritsen en van Kempen te Zeist, aan het bestuur offreerde. Dit was ook het moment, waarop aan den directeur van het Stedelijk Museum, jhr. J. C Röell, Let eere-lidmaatschap werd aange boden. 55-jarige echtvereentging. Den 8en November hopen J. A. Bruigom en A. M. G. Zwemmer wonende Leidschevaart 28 E, den dag te herdenken waarop zij voor vijf-en-vijftig jaar in den echt werden ver bonden. Als bijzonderheid kan vermeld worden, dat zij al dien tijd hetzelfde huisje bewonen. lezing ds. b. e. j. bik. Op uitnoodiging van het Comité voor wekkingssamenkomsten zal Ds. B. E. J. 1 Luthersch predikant uit Enkhuizen op Don derdag 28 October, in de kerk der Broeder gemeente. Parklaan 34. een spreekbeurt ver vullen. Deze bijeenkomst is vrij toegankelijk. gids voor het telefoondistrict. haarlem. Verschenen is de nieuwe Gids f uitgaaf Oc tober 1937i voor het Telefoondistrict Haar lem (Bennebroek-Haarlem-Santpoort). Het boekje is veel grooter en veel dunner dan de vorige gidsen plachten te zijn. De nummers staan thans in plaats van vóór achter te na men, zooals in den Interlocalen Gids. Elke bladzijde bestaat uit drie kolommen en op el ke pagina geeft een duidelijke witte letter in een zwart vierkantje de beginletter van de namen op die bladzijde aan. ZANDVOORT de toestanden in iiet verre oosten. (Versche visch) Tarbot 0.86—0.76 ct. per K.G Tong 1.36—1.06 per K.G. Heilbot 0.92. per K.G. Griet 25—15 per 50 K.G. Middel schol 2423 idem Zetschol 3022 idem. Maandagavond hield de heer J. E. Stokvis Kleinschol 18.50—10 idem. in „Ons Gebouw" een interessante verhan- Schar 134.50 idem. deling over „De toestanden in het Verre Tongschar 34.50—19 idem. Oosten". Groote schelvisch 27 idem. Spr. bekeek deze toestanden van een histo- Middel schelvisch 2726 idem. met het geen vroeger in Europa geschiedde. Kleinmiddel schelvisch 21—17 idt en waaraan ook Nederland meedeed. Alleen Klein schelvisch f 12.506.10 idem. de middelen, die thans door Japanners en Groote gul 96.80 idem. China worden gebruikt, verschillen natuurlijk piööiïtrioïï lucki/u-uiujn. Wijting 63' idem. beter is een kaartje met adres. Wie zich voor met het oude oorlogstuig. Makreel 123.10 idem. het werk interesseert, en er meer van wil I Het was allerminst sprekers bedoeling om Versche haring 4.15—2.30 idem. icwwiiwwiai«"u«6 op de meest objectieve wijze zou kunnen voor- weten, wordt graag ingelicht door mevr. I hetgeen inh et Oosten geschiedt te verdedigen Kabeljauw 56—17 per 125 K.G. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend i „.elicht worden en de Volkenbond zijn houding Rhodius Bunge. „Dennenheuvel". Heemstede. lof zelfs te vergoeilijken. Wel maakte hij dui- Vleet 2—0.85 per stuk. minuten wereldnieuws. daarnaar kon bepalen bij ziin pogen, den vre- Hartelijk dank nog voor ingekomen goe- delijk. dat wij in Europa vroeger niet anders Leng 2—1.10 per stuk. Bioscoopvoorstellingen 's middags en I tg hersteuen. i deren dezer week. 1 gehandeld zouden hebben, als we in dezelfde Koolvisch 0.9o0.43, avonds. omstandigheden hadden verkeerd als Japan thans. Japan is een land, dat pas de laatste 30 a 40 jaar zich op Westersche wijze heeft ont wikkeld. De industrie ontplooide zich in die jaren ongelooflijk snel en dat, terwijl Japan zelf zeer arm aan grondstoffen is. De be volking nam snel toe en thans wonen op iedere bebouwbare vierkante mijl ruim 2400 inwoners. Voor Nederland, het dichtst be volkte land van Europa bedraagt dit getal ruim 2200. Japan lijdt dan ook ernstig aan overbe volking. Wel trachtte het door verschillende oorlogen uitbreiding van gebied te krijgen, doch door de groote mogendheden, vooral Amerika, werd dit telkens belet. Zoolang Ja pan zich te zwak voelde, om zich daadwerke lijk te verzetten, legde het zich noodgedwon gen neer bij allerlei bepalingen en vredesver dragen. Doch thans voelt het zich sterk ge noeg om op eigen gelegenheid uitbreiding van gebied te zoeken, of anders gezegd: de Japan- belangen in China te verdedigen. Het is van Japan geen strijd tegen het opdringende com munisme. Het is strijd van het nationalisme voor een grooter Japan. Spreker meende dat het zeer gevaarlijk zal zijn. als Europa zich doodwerkelijk met dit conflict gaat bemoeien. De mogelijkheid is dan niet uitgesloten, dat Chineezen en Ja panners. gebonden door de saamhoorigheid der Oosterlingen, zich tesamen tegen Europa zullen keeren. SANTPOORT tooneel. De tooneèlvereeniging „Jan van Dommelen heeft haar eerste optreden in dit seizoen, dat aanvankelijk in October zou plaats vinden, uitgesteld tot 14 November a.s. Dan wordt op gevoerd „De Sabijnsche Maagdenroof". een verbetering. De verlichting van den Hageltngerweg in den omtrek van ,,'t Huis te Velsen" liet veel te wenschen over, doordat het licht bijna vol ledig onderschept werd door de voor de lan taarns staande boomen. Daar de bestaande toestand min of meer gevaarlijk kon genoemd worden, zijn van ge meentewege vóór de bestaande lichtpalen andere palen geplaatst, die ongeveer op één lijn met de boomen staan. Het spreekt van zelf, dat dit een verbetering beteekent, doch of zij afdoende zal zijn, ook, wanneer de boomen wederom volop in het blad staan, daarvan zijn we nog niet geheel zeker. IJMUIDEN verwachte vischaanvoer. Thuis stoomende voor de Woensdagmarkt: Witte Zee, IJM. 167. Vangst: 50 manden schelvisch, 225 m. braadschelvisch. 100 m. gul gen kabeljauw, 25 m. platvisch, 20 m. wijting, 20 m. rog en vleet. Totaal 450 m. benevens 150 stuks stijve kabeljauw. Erin, IJM. 12. Vangst: 1000 m. makreel, 500 m. haring, 150 m. varia. Totaal 1650 m.. Gloria IJM. 27. Vangst. 60 m. schelvisch, 300 m. braadschelvisch, 25 m. kabeljauw, gul en platvisch, 325 m. makreel, 10 m. varia. Totaal 720 manden benevens 160 stuks stij ve kabeljauw. Jacquelina Clasina, IJM. 10. Vangst: 40 schelvisch, 190 m. braadschelvisch, 90 m. gul. 110 m. wijting en schar, 20 m. ma kreel, 15 m. platvisch. Totaal 465 m. be nevens 50 stuks stijve kabeljauw. Martenshoek IJM. 283. Vangst: 20 last pe kelharing en 11 last steurharing. smokkelaar van sigarettenpapier aangehouden. Kommiezen der belasting hebben hedenmor gen zekere Van O. aangehouden, die ver dacht werd van het smokkelen van cigaret- tenpapier. Bij fouilleering bleek hij in het bezit van 150 ongebanderoleerde boekjes. Terwijl Van O. in het belastingkantoor werd vastgehouden, stelde de ambtenaren een onderzoek in zijn woning in. Het bleek, dat zij een goeden neus hadden. Men vond alsnog een koffer met 11 pakjes van 25 boekjes en een koffer met 15 pakjes van 25 boekjes. besommingen. Trawlers: Amstelstroom IJM. 91, 100 m. f 1480. Cornells IJM. 15, 1300 m. f 4250. Knikker IJM. 4 370 m. f 2570. Olympia IJM. 111 165 manden f 1300. Cah. Duyvis IJM. 60, 445 m. f 3330. Rotterdam IJM. 112. 390 manden f 2960. SCH. 61, 210 manden f 1540. Loggers: KW. 166 f 560, KW. 162 f 460, R.O. 1 f 570. Loggers met versche haring: KW. 40 f 1070, KW. 167 f 240, SCH. 342 f 1230, SCH. 133 f 640. marktbericht. Scheveningen 26 Oct. 1937 (Versche visch) Tarbot 3545 ct. per K.G. Versche haring 120—125 ct. per 40 K.G. Kabeljauw 130275 ct. per stuk. Er was gering aanvoer van versche visch. Aan de markt kwamen de motorkotter SCH 70. J.Tuinenbreyer met f 22.60. De KW 10. E. de Vries, met f 10, voorts kwam 1 kustvisscher aan de markt. Uit IJmuiden werd aangevoerd schelvisch, kabeljauw, tarbot en tong. Besomming versche haring, SCH 325. H. Ammeraal met 134 kisten voor f 432.80, SCH 118. A. Taal (gedeeltelijke lading) met 52 kisten voor f 161. Van de haringvisscherij kwamen binnen: SCH 106. J. Pronk. 36 last; GDY 189. vis- scherij mij. Mewa, 32 last, SCH 72, J. Wes terduin, 38 last, SCH 325. H. Ammeraal, 28 last en 134 kisten versche haring, SCH 103, Taal, met 36 last, SCH 118, A. Taal, met 46 last, SCH 180, A. den Duik, met 38 last, SCH 134, A. Rog. met 40 last haring. marktbericht.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2