TIJDGENOOTEN Verbetering van den wegOuderkerk-Diemen Dampo x' DINS DAG 26 OCTOBER 1937 H A A R L E M'S DAGBE'AD 3 661.000 radio-onlvangloestellen in oils land. Op 30 September j.l. waren, blij kens de voorgeschreven aangifte, in ons land 661.169 personen in het be zit van een radio-ontvangtoestel. Het aantal aangeslotenen op radio distributie-inrichtingen bedroeg op dien datum 348.795. Conflict tusschen directie en vak bond bij de A. T. O. geëindigd. In een bij A. T. O. te Utrecht gehouden bij eenkomst van het in den Centralen Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel georganiseerde personeel in dienst bij de N.V. 's A. T. O./ Van Gend en Loos werd door het hoofdbe stuur verslag uitgebracht van de onderhan delingen, welke zijn gevoerd om het sinds 1 Juli j.l. door de directie van A. T. O./Van Gend en Loos verbroken contact te herstellen. Het resultaat der onderhandelingen ver- weirf de algemeene instemming. Medegedeeld werd o.a., dat aan het verlangen om een be roepsinstantie in het leven te roepen zal wor den voldaan. De voorzitter van het hoofdbe stuur was verder gemachtigd ter kennis van het A. T. O./Van Gend en Loospersoneel te brengen dat het van 1 Januari 1938 af in het genot van vervoer tegen bijzonderen vracht prijs zal worden gesteld. Een en ander ver wekte groote geestdrift in öe vergadering. Herziening van bet arbeidsrecht gevraagd. Ook over de kwestie van het onbevoegd uitoefenen der Geneeskunde gesproken Tweede Kamer over de Justitiebegrooting. Aan het Voorloopig Verslag over de (be grooting van Justitie voor 1938 wordt het volgende ontleend: Vele leden brachten wederom de huns in ziens noodzakelijke herziening van het Ne- derlandsche arbeidsrecht ter sprake. Som migen hunner zouden gaarne dit vraagstuk in zijn geheelen omvang in studie genomen willen zien. Zij zouden het op prijs stellen te mogen vernemen, of de regeering bereid is een af zonderlijke staatscommissie te benoemen, wel ke zich met de herziening van het Arbeids recht in vollen omvang zou moeten bezig hou den. Andere leden verklaarden aan de instel ling van zulk een staatscommissie geen be hoefte te gevoelen. Wel werd van verschil lende zijden aan de regeering gevraagd of deze een hervorming van het ontslagrecht binnen het raam der huidige wetgeving mo gelijk acht en, zoo ja, of zij bereid is een daartoe strekkende regeling op te nemen in het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op de arbeidsovereenkomst. Volgens mededeelingen in de pers zou de minister van Financiën in verband met het feit, dat ir. Mussert een gepantserde auto gebruikt, aan de douane-ambtenaren een op dracht gegeven hebben, welke op het aan hem verleenen van een speciale faciliteit neerkomt. Verscheidene leden betwijfelden ernstig of zulk een opdracht wel gegeven had dienen te worden. Moet daaruit worden afge leid, dat de regeering het noodig acht, dat iemand in Nederland ter bescherming van zijn leven van een gepantserde auto gebruik maakt? Zoo ja, dan wilden deze leden als hun mee ning te kennen geven, dat de openbare vei ligheid hier te lande dusdanig verzekerd is, dat dergelijke maatregelen niet noodig zijn. Vele leden zou het op prijs stellen te mo gen vernemen, of de commissie, die de aan gekondigde herziening van het vreemdelin genrecht voorbereidt, met haar taak reeds gereed gekomen is, en, zoo ja, of de regeering haar standpunt in dezen al bepaald heeft. Met (klem verzochten verscheidene leden den minister zijn aandacht aan het pro bleem in zake onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde en de tandheelkunde te schen ken en in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken na te gaan, welke middelen kunnen worden aangewend ter beteugeling van de velerlei wantoestanden op dit gebied, die een ernstig 'gevaar voor de volksgezond heid kunnen opleveren. Van andere zijde werd hiertegenover op gemerkt, dat deze quaestie niet zoo gemak kelijk valt op te lossen, omdat er nu een maal velen zijn, die het artsenmonopolie niet aanvaarden en bij anderen genezing zoeken. De hier aan het woord zijnde leden zouden een oplossing liever trachten te vinden in den geest als indertijd werd voorgesteld door de staatscommissie, ingesteld bij Kon. be sluit van 31 Juli 1917. Die commissie stelde voor het artsenmonopolie op te heffen en een andere wettelijke regeling voor de gel dende in de plaats te stellen. Zij hoopten, dat de regeering voorstellen in dezen geest zal willen doen. Voorshands zouden zij de repressie op het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde in elk geval niet verscherpt wil len zien. Een aantal leden was van meening, dat het mede met het oog op de te hooge tarieven aanbeveling zou verdienen, de notarissen tot rijksambtenaren te maken. Aan het risico, dat het publiek thans loopt in verband met de mogelijkheid, dat een notaris failleert, zou dan meteen een einde komen. Het verloop van de zaak tegen den vroege- ren Haagschen hoofdcommissaris van politie had bij verscheidene leden ernstige ongerust heid verwekt. Een jaar geleden deelde de mi nister mede, dat zij zich nog in het stadium van gerechtelijk vooronderzoek bevond en dit onderzoek was toen reeds geruimen tijd aan den gang. Dat na jarenlang onderzoek nog steeds geen enkel resultaat blijkt, moet wel een gevoel van onbehagelijkheid verwekken. Het oogenblik zou kunnen komen, aldus deze leden, waarop de vraag gesteld zou moe ten worden: worden in dit bijzondere geval wel die maatstaven aangelegd, welke krach tens de wet voor iederen verdachte behooren te gelden? Met klem werd er dan ook bij den minister op aangedrongen, omtrent deze zaak. thans inlichtingen te verstrekken. Met herinnerde er aan, dat bij de behande ling van de Haagsche zedenzaak in de Kamer ook het optreden van autoriteiten van politie en justitie in het geding geweest is. De toen malige minister zegde toe, dat hij daarnaar een uitvoerig onderzoek zou doen instellen, van welks resultaten hij aan de Kamer mede- deeling zou doen. Gevraagd werd of dit on derzoek geëindigd is en of de minister bereid is daaromtrent aan de Kamer verslag te doen Eere-doctorateii bij de V ondel-herdenking. De senaat der universiteit van Amsterdam heeft besloten, in verband met de Vondelher denking, het eeredoctoraat in de letteren en wijsbegeerte te verleenen aan de volgende personen: Georges Duhamel, lid van de „Academie Francaise" te Parijs, prof. Th. Frings, hoogleeraar te Leipzig, Sir Herbert Grierson, oud-hoogleeraar te Edinburgh, C. R. de Klerk te Amsterdam, prof. B. H. Mol- kenboer, hoogleeraar te Nijmegen, prof. dr. J. D. du Toit, hoogleeraar te Potchefstroom, prof. dr. Aug. Vermeylen, hoogleeraar te Gent. De promoties honoris causa zullen plaats hebben in een buitengewone openbare zitting van den senaat op Maandag 15 November a.s. te vier uur in de aula der universiteit. Het gaat beter in Suriname. Opbrengsten dit jaar belangrijk gestegen. Ingediend is de Surinaamsche begrooting voor 1938. Aan de toelichting is ontleend: Met betrekking tot den economisehen toe stand van Suriname maakt de minister er met voldoening melding van, dat de begroo ting ditmaal onder betere omstandigheden is kunnen worden samengesteld dan sedert vele jaren het geval is geweest. Hij denkt hierbij aan de verhoogde productie van bauxiet en goud, de stijging in de prijzen van suiker en koffie, den toegenomen uitvoer vooral van rijst en sinaasappelen, maar ook van andere landbouwproducten. Ook begint de opbrengst van de mddelen een iets gun stiger beeld te vertoonen. Zij bedroeg ge durende 1936 meer dan sinds 1931 het geval was en gaf over het eerste halfjaar 1937, in vergelijking met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1936, een stijging te zien, welke reeds aanmerkelijk uitgaat boven die over het geheele jaar 1936 in vergelijking met het jaar 1935. Wel is waar moge een en ander nog slechts een geringe verbetering beteekenen, het kan niettemin een verblijdend verschijnsel ge noemd worden, dat een begin van opleving ook in Suriname te bespeuren valt. Voor 1938 wordt in vergelijking met 1937: Meer geraamd aan uitgaven f 200.488 Meer geraamd aan ontvangsten f 69.660 Een halve eeuw geleden Meer geraamd aan rijksbijdrage f 130.828 De rijksbijdrage zal thans bedragen f 2.784.781 Door den terugvoer van immigranten in de laatste jaren is er een tekort ontstaan aan arbeiders voor de plantages. Bovendien moet op aanvulling van arbeidskrachten gerekend worden nu ook4op koffie-ondernemingen de citruscultuur is aangevat, zoomede voor de suikercultuur. Met het oog op een en ander is thans ook voor aanvoer van immigranten een bedrag uitgetrokken. Het smokkelen neemt in Brabant nog niet af. Drukke smokkelzitting' voor den Bredaschen politierechter. Dat de Bredasche politierechter tegen woordig speciale „Smokkelzittingen" moet houden om de talrijke smokkelaars te be rechten, die binnen een tijdsverloop van en kele maanden worden bekeurd, bewijst wel, dat het smokkelen aan de Brabantsch-Bel- gische grenzen, nog lang niet afneemt. Het smokkelen betreft in hoofdzaak sui ker en sigarettenpapier. J.l. Maandag ston den niet minder dan 71 smokkelaars terecht, die tezamen voor een gewicht van 1100 kg. aan suiker hadden gesmokkeld, benevens 17264 boekjes sigarettenpapier. Ook werden ruim 220 gloeilampen „aangeslagen", terwijl nog tien smokkelaars, die gevlucht ■faaren toen zij werden aangehouden, zich te verant woorden hadden wegens weigering van visi tatie. In totaal werd. tot een bedrag van f 660 aan boeten en 460 dagen gevangenisstraf op gelegd, benevens 65 dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. Behalve deze personen, die wegens smok kelen terecht stonden, vonniste de politie rechter Maandag nog 41 personen, wegens Uit Haarlem's Dagblad van 1887. HOLLANDER. Wanneer ge het volmaaktste Fransch wilt hooren moet ge naar Radio-Toulouse luisteren en het perfecte Engelsch komt van de B.B.C. Het onvolmaaktste Nederlandsch en het perfectste laag-Haarlemmerdijksch komen van Han. Ik neem hem dat hoogst kwalijk. Maar mijn stem is die als dien van den verwijtende in de woestijn. En wanneer ik openlijk zou zeggen, dat ik vind dat de heer Hollander spraakles moet nemen, zou ik gesteenigd worden. Want Holland bemint Hollander en mijn dierbare tante noemt hem Han. En wie door alle dierbare tantes Han genoemd wordt, omdat hij zoo innig-mooi voetbalmatches verslaat, behoeft geen spraakles te nemen. Dat geef ik toe. En ik erken dat hij innig mooi voeibal-matches verslaat. En dat dit belangwekkend is. En ik zeg „Leve onze Han! Laat 'm maar praten!" overtreding van de weggeldbelasting-veror deningen voor auto's, zoodat-op dien dag niet minder dan 112 personen terecht hebben ge staan. De straffen varieerden van 796 dagen gevangenisstraf of van f 2 tot f 100 boete. Voor het verkeer van 's Gravenhage en Heemstede en tusschengelegen plaatsen is de kortste route naar het Gooi wel die langs Schiphol' en via Amstelveen en Ouderkerk, waardoor de verkeersdrukte te Amsterdam geheel wordt gemeden. Deze als „rondweg" om Amsterdam te beschouwen weg verkeert tot Ouderkerk in uitstekenden staat, terwijl aan de verbetering van het aansluitende ge deelte OuderkerkDiemen met kracht wordt gewerkt. In de eerste plaats is, naar de K. N. A. C. meldt, een nieuwe brug over den Amstel in aanbouw, waarvan de ingebruikstelling in den zomer van 1938 kan worden tegemoetgezien, zoodat dan geen gebruik meer behoeft te worden gemaakt van de smalle oude ophaal brug en de nauwe dorpskom niet meer be hoeft te worden gevolgd. Aangezien het oorspronkelijk in de bedoe ling lag de bestaande Ouderkerkerlaan te handhaven voor het verkeer gedurende den aanleg van den weg Ouderkerk—Duiven- drecht, doch dit tengevolge van groote grond verzakkingen niet mogelijk is gebleken, is gedeeltelijk ter plaatse van den ouden weg, gedeeltelijk op de nieuwe zandbaan een tijde lijke klinkerbestrating aangebracht ter breedte van 3 m. met verschillende uitwijk plaatsen. In verband met de in uitvoering zijnde wer ken aan de viaduct over de spoorbaan Am sterdamUtrecht, waarvan de onderbouw reeds is voltooid, terwijl de bovenbouw bin nenkort zal worden geplaatst, verkeert het gedeelte van den weg aan weerszijden van den spoorwegovergang bij Duivendrecht in een minder goeden toestand. Het is te verwachten, dat binnenkort de perceelen, die noodig zijn voor het maken van de aansluiting van den provincialen weg op den Rijksweg AmsterdamUtrecht en waarover een onteigeningsprocedure wordt gevoerd, in het bezit van de Provincie Noord- Holland zullen worden gesteld. Zoodra dit het geval zal zijn, zullen bedoelde werken waarin begrepen is de kruising met den Rijksstraatweg AmsterdamUtrecht, met spoed worden aangevat, opdat zij in den na zomer van 1938 zullen zijn voltooid. Toepassing van de Geldscliieters- wet. Zekere J. M. K. was door de rechtbank te Haarlem en in hooger beroep door het Am- ster damsche gerechtshof vrijgesproken van hem ten laste gelegde overtreding van de geldschieterswet. K. oefende het beroep van geldschieter uit, doch was niet in het bezit van een door art. 2 der geldschieterswet gevorderde vergun ning, zoodat hij zijn bedrijf moest beperken tot het uitleenen van bedragen boven f 500. In de akte van geldleening werd dan ook als geleend bedrag een som boven dit mini mum genoemd, maar tevens kwam hij met de geldleeners overeen, dat zij den volgen den dag het grootste gedeelte daarvan we der zouden terugbetalen, zoodat in werke lijkheid de leening slechts een gering bedrag betrof. De rechtbank achtte de ten laste gelegde overtvo^ing van art. 2 der geldschieterswet niet bewezen en grondde hierop haar vrij spraak. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad was een andere meening toegedaan en vioeg in het belang der wet cassatie van het, die vrijspraak bevestigende, arrest. De Hooge Raad heeft in deze zaak heden arrest gewezen, waarbij overwogen werd, dat wel kan worden toegegeven, dat een over eenkomst. waarbij partijen verklaren, dat een bedrag boven 500 gulden wordt geleend, maar waarbij echter tevens wordt overeen gekomen, dat den volgenden dag bedragen als bovenbedoeld moesten worden teruggege ven, niet meer kan gelden als het uitleenen van geldsommen van meer dan 500 gulden. Waar echter de rechtbank in haar vonnis over dat teruggeven op den volgenden dag niets heeft vastgesteld, zoodat ook niet uit het vonnis kan blijken, of de rechtbank van een onjuiste opvatting van art. 2 der geld schieterswet is uitgegaan, verklaarde de Hooge Raad den procureur-generaal in zijn vordering niet-ontvankelijk. W. J. VAN DER KOLFF OVERLEDEN Hoofd van de Prins Alexander- stichting te Huis ter Heide. Maandag is in den leeftijd van 52 jaar plotseling overleden de heer W. J. van der Kolff, hoofd van de Prins Alexanderstichting te Huis ter Heide, behoorende tot het insti tuut voor het onderwijs aan blinde kinderen, waarvan directeur is dr. A. H. J. Belzer. De heer Van der Kolff was voorheen vele jaren werkzaam als onderwijzer aan het toen malige blindeninstituut in de Vossiusstraat te Amsterdam en van de opening in 1924 af hoofd van de Prins Alexanderstichting. De heer Van der Kolff herdacht het vorige jaar zijn zilveren jubileum bij het blinden onderwijs. 26 October: Het eerste concert der Haarl. „Bach- vereeniging" zal Donderdag 10 Novem ber a.s. in de muziekzaal der sociëteit „Vereeniging" worden gegeven. Aanvang 's avonds 7'/s uur. Als solisten zullen op treden: Mej. Auguste Hohenschild, con certzangeres uit Berlijn, de heer Wil helm Posse, Königl. Kammermusicus uit Berlijn (harp); de heer Ernst v. Ralitz- ky, eere-lid der Haarlemsche „Bach- vereeniging", concertmeester te Bremen (viool). Departement van Algemeene Zaken over liet algemeen toegejuicht. Slechts een deel der Kamerleden acht het overbodig. Ontleend is aan het voorloopig verslag over het wetsontwèrp: wettelijke voorziening naar aanleiding van het Kon. Besluit van 3 Juli 1937 tot instelling van een departement van algemeen bestuur, dat den naam zal dragen van ministerie van algemeene zaken. Vele leden beschouwden de instelling van dit nieuwe departement als een gelukkige op lossing van de vraag, op welke wijze de posi tie van den leider van het kabinet het best kan worden geregeld. Andere leden verklaarden tegen het instel len van een afzonderlijk, klein ministerie, be heerd door den voorzitter van den minister raad, geen bezwaar te hebben. Zij zouden echter niet willen zien, dat hierdoor de functie van dien voorzitter zou worden tot een ministerpresidentschap, waaraan min of meer vergaande bevoegdheden zouden zijn verbonden. De tot dusver gevoerde beschouwingen ga ven aanleiding, van de regeering een volledige uiteenzetting te verzoeken omtrent de over wegingen, welke bij de instelling van dit departement hebben gegolden. Weder andere leden juichten de instelling van een nieuw departement niet toe. Een aantal leden achtte de instelling van het hierbedoelde departement, als die inder daad gelijk zij meenden zuiver op uti- liteitsgronden heeft plaats gehad, eigenlijk overbodig. Verkonden. Neus en hoofd verstopt. Tranende ooger». Schorre keel. Hoesten en vol op de borst. lucht op en geneest 3ot 50 et. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. I MIJNHARDT (Adv. lngez. Med.) De Rijksweg-omlegging om de Bilt opengesteld. Nieuwe weg heeft kruinbreedte van 40 metei. De A. N. W. B. meldt ons: Maandag is de omlegging te de Bilt in den Rijksweg UtrechtZeist en Amersfoort voor het verkeer opengesteld. Het doorgaande verkeer behoeft nu dus niet meer door de bebouwde kom van de Bilt te gaan en kan vrijelijk doorrijden. De nieuwe weg heeft een kruinbreedte van 40 m., waarop voor het autoverkeer een viersporige verharding ligt, welke is uitge voerd in gefundeerde klinkers, op de fun deering gemetseld door middel van een tril- machine. Voorloopig ligt alleen aan de zuidzijde van het nieuwe wegvak een rijwielpad, ook aan de noordzijde is eenwei een rijwielpad ge- projecteerd. Speciaal vestigt de A. N. W. B. er de aan dacht op, dat, ook al is deze verbinding thans voor het snelverkeer zooveel verbeterd, auto mobilisten en motorrijders toch de noodige omzichtigheid moeten blijven betrachten. Vooral is dit het geval in de omgeving van de aansluiting van de omlegging bewesten de Bilt. Hier slaat niet alleen het voor de kom de Bilt, Bilthoven en Baarn enz. be stemde verkeer op den weg zelf linksaf, doch daarbij is ook veel van het rijwielverkeer aanwezig. Men houde hiermede dus rekening, zoodat de nieuwe verbinding in alle opzichten een verbetering kan beteekenen. Aulo-ongeluk Ie Half we Vrachtauto tegen lichtmast gebotst. Ter hoogte van de suikerfabriek te Half weg is Maandagochtend vroeg een vracht- auto niet een lichtmast van de natriumver- lichting op den Rijksweg in botsing gekomen met het gevolg dat de mast brak en over de tramrails viel. Met deze vrachtauto, toebehoorende aan de F.A.T. uit Amsterdam en bestuurd door den chauffeur de P.. keerde een Amster- damsch muziekgezelschap van Den Helder via 's-Gravenhage naar öe hoofdstad terug. Door slaap overmand, geraakte de chauffeur ae macht over het stuui kwijt, waardoor de auto ter hoogte van de openbare school aan den overkant van den weg terecht kwam. Daar reed hij eerst een aantal betonnen paaltjes omver en botste daarna tegen de mast, van de natriumverlichting. De botsing was zoo hevig, dat de groote mast afknapte en de auto binnendrong, zoodat deze nage noeg geheel werd vernield. Van de inzittenden werd de heer Van E., uit Amsterdam, ernstig gewond. Hij lag op een der banken te slapen en kon zich dus niet tijdig uit de voeten maken. Hij liep een hersenschudding en een ernstige hoofdwonde op. Een tweede inzittende werd minder ern stig aan het gelaat gewond. Onmiddellijk werd een dokter gewaar schuwd, die spoedig ter plaatse was om de gewonden hulp te verleenen. De heer Van E. werd per auto van den G. G. en G. D. uit Amsterdam naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. i

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5