Bewogen dagen in België. Het Belgische kabinet afgetreden Tandheelkundig Instituut GEHEEL GEBIT Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil DINSDAG 26 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Van Zeeland motiveert zijn besluit. „Ons werk nog niet geëindigd." Officieel werd gisteren te Brussel medegedeeld, dat de Belgische regee ring afgetreden is. Minister-president Van Zeeland heeft den president van de Kamer voorts medeaeeling gedaan, dat hij aftreedt als Kamerlid voor Brussel. (Van -Zeeland werd op 11 April jl. gekozen, toen Degrelle zijn tegen stander was)Het is niet waarschijn lijk, dat een tusschentijdsche verkie zing zal worden gehouden om van Van Zeeland te vervangen. De minister van Onderwijs, Hoste, heeft de pers de volgende mede- deeling overhandigd: ,,Het kabinet is Maandagmiddag- te vier uur bijeengekomen onder voorzitterschap van Van Zeeland. De minister-president deed mede- deeling van zijn besluit tot aftreden. De overige ministers meenden, dat het hun plicht was zich bij hem aan te sluiten en het collectieve ontslag der regeering aan te bieden. Van Zeeland begaf zich daarna naar het Koninklijk Paleis. Na zijn vertrek stelden de aftredende minis ters den tekst op van een brief aan Van Zeeland, waarin zij uiting ge ven aan hun gevoelens van trouw en aanhankelij kheid". Van Zeeland. Deze brief heeft den volgenden inhoud: „Gij hebt besloten den Koning ontslag te vragen. Wij moeten zwichten voor de redenen, die u er toe gebracht hebben aldus te handelen en met name voor uw zoo gewettigde be zorgdheid uw geheele vrijheid te herkrijgen. Toch hebben wij op het oogenblik, dat gij de regeering verlaat jegens u een plicht te ver vullen. Wij willen u spreken over onze ach ting onze vriendschap en ons vertrouwen. Sinds dertig maanden zijn wij getuigen van uw werkzaamheid, uw toewijding voor de openbare zaak, uw vurige vaderlandslief de. Het werk, dat gij verricht hebt aan het hoofd der regeering zal eens door allen wor den beoordeeld, zooals dat moet. Wat ons betreft, wij blijven er trotsch op uw mede werkers te zijn geweest". Van Zeeland's radiorede. Gisteravond heeft de heer Van Zeeland zich in een radiorede tot het Belgische volk ge richt om het mede te deelen, dat 'het ge heele kabinet zijn ontslag bij den koning had ingediend. Spreker herinnerde er aan, dat zijn beide regeeringen waren gevormd onder het sym bool der meest breede nationale vereeniging. Alleen op deze wijze kon het werk van het economisch herstel en nationale herleving, welke het welzijn van het land eischte. wor den volbracht. Tn de laatste maanden werd deze atmosfeer van begrijpen vertroebeld. Een ontevredenheid, welke moeilijk te omschrijven valt, maakte zich meester van de geesten, waarop spreker rekende en zonder welke hem de Nationale Unie niet mogelijk scheen. Hand over hand kwam een toestand van politieke onrust tot stand, welke steeds meer drukte op het werk van de regeering. Tegelijk met dit werk van verstrooiing ont wikkelde zich in het land een campagne van hatelijke laster. Aangezien het kabinet niet in zijn werk, in zijn werkelijke politiek, kon worden aangetast, maakte de oppositie ge bruik van methoden, welke een land, dat zich zelf eerbiedgit, onwaardig ziin. Zij deed aan vallen op persoonlijk terrein en trachtte vooral den leider van de regeering te tref fen. Gedurende maanden en maan den heb ik laster op laster moeten weerleggen, tot eindelijk de zaak in het parlement werd besproken. Doch in een dergelijke atmosfeer was het niet meer mogelijk met vrucht te werken. Reeds enkele weken achtte ik het oogenblik gekomen, om mij uit het openbare leven terug te trek ken. Ik heb niet goed gevonden en zal nooit goedkeuren dat politieke actie wordt gevoerd op het plan van politiekeen partijstrijd. Het eenige, wat ons kon weerhouden was, dat wij met een groot nationaal werk bezig waren. Op het oogenblik, dat bleek, dat het onmogelijk was dit voort te zetten, was onze rol geëindigd. Op dit oogenblik gaf ik toe aan dringende aansporingen van hen. die vrees den de dreigende moeilijkheden te verhaas ten en besloot ik mijn aftreden uit te' stellen en verder te werken aan het uitvoeren van het programma van de regeering. Helaas, gedurende de korte afwezigheid, welke nood zakelijk was door mijn gezondheidstoestand, werden de zaken erger in plaats van beter. Er was openlijk sprake van een crisis van de parlementaire meerderheid. De persoon lijke aanvallen namen toe. Eindelijk rezen nog de laatste Incidenten met betrekking tot de Nationale Bank. Ik ben van meening, dat deze incidenten mh niet direct of persoonlijk aangingen, doch ik kon mij J*«t afzijdig houden, want zij hadden betrekking op een groote instel ling, waaraan ik de eer heb gehad in ver schillende functies gedurende ongeveer vijf tien jaar mede te werken. Zij moeten snel uit den weg geruimd worden en spoedig moet klaarheid worden geschapen. Dit moet zoo wel voor de bank als voor mijzelf. Door mijn vrijheid te hernemen zal ik zeker hiertoe bijdragen. In het kort, in dergelijke omstan digheden, in zulk een verwarden politieleen toestande in dezen geest van hartstochtelijke, onrechtvaar- digfe aanvallen kan ik niet langer de verantwoordelijkheid dragen de po litiek van het land te leiden, want het is niet langer mogelijk dat de regeering goed werk levert. Ik be treur dit ten zeerste. Ons werk is nog niet geheel beëindigd, hetgeen nog op ons programma staat ls zeker de moeite, welke wij ons wilden getroos ten om het te verwezenlijken, waard. Van Zeeland herinnerde aan den econo- mischen en financieelen toestand van België, welke geheel gezond is, de schatkist is goed gevuld. Spreker richtte nog een laatste aan sporing tot zijn hoorders. Er is weinig tijd noodig om te vernielen, wat in' jaren is op gebouwd. Van Zeeland acht de nationale eenheid thans meer dan ooit noodig, de na tionale vereeniging moet zoo breed mogelijk zijn. Voor zichzelf wacht hij met vertrouwen het oordeel af van het land, eenerzijds over het werk van de regeering van nationale hernieuwing, anderzijds over de slinksche aanvallen welke een eind maakten aan dit werk. „Van uwe zijde", zoo voegde Van Zeeland hier aan toe, „helpt door uw kalmte en uw begrijpen aan een snel oplossen van de crisis". Tenslotte dankte Van Zeeland allen, die hem hebben geholpen in zijn zware taak en nogmaals spoorde hij zijn hoorders aan meer dan ooit aaneengesloten te blijven om van hun Belgisch vaderland een groot land te maken. Van Zeeland bereidt processen voor. Van zeeland heeft zijn advocaten opdracht gegeven alle tegen hem geschreven pers artikelen te verzamelen. Hij heeft besloten een reeks processen aanhangig te maken: men spreekt van een twintigtal. Damtzië Poolsche commissaris'generaal beklaagt zich over de boycotactie. Aangezien bij de boycot van de Poolsche bevolking door de nationaal-socialisten te Dantzig verscheidene Poolsche onderdanen schade hebben geleden, heeft de Poolsche commissaris-generaal bij den Senaat van de Vrije Stad een protestnota ingediend te gen de passiviteit van de autoriteiten van Dantzig. In de nota wordt er op gewezen, dat het toelaten van de boycot en de uitspattingen hierbij de belangen van de Poolsche burgers hebben geschaad en een schending zijn van de overeenkomsten tusschen Polen en Dant zig, in het bijzonder van de protcollen van 13 Augustus 1932, waarbij de Senaat zich ver plicht heeft iedere demonstratie tegen een vijandige aanval op Poolsche onderdanen te voorkomen. De Senaat heeft den Poolschen commis saris-generaal verzekerd, dat maatregelen ge nomen zijn om een herhaling te voorkomen en dat de verliezen door Poolsche burgers ge leden, zoo spoedig mogelijk onderzocht zullen worden. STAKING BIJ DE BELGISCHE BINNEN SCHEEPVAART. - Er is in België een staking uitgebroken on der het personeel van den sleepdienst voor de binnenvaart. De staking is bijna algemeen. Men vreeste, dat zij zich zal uitbreiden tot de geheele binnenvaart. De stakers, een 350-tal, eischen loonsver- hooging en verkorting van hun werktijd. De patroons verklaren, dat de stakers de han gende besprekingen hebben afgebroken. De stakers eischen een loonsverhooging van 200 franken per maand Wordt de negen-mogendheden- conferentie uitgesteld? Gevolg der Belgische kabinetscrisis. Uit Brussel: Het is mogelijk, dat de opening der negenmogendhedenconlerentie in ver band met de politieke omstandigheden in België eenige dagen wordt uitgesteld en dat de conferentie bijvoorbeeld in de plaats van Zaterdag a.s. den daarop volgenden Woens dag geopend wordt. Er is echter nog geen enkel besluit genomen. Luchtpiratenopnieuw in actie. Fransche jager gebombardeerd. Havas meldt uit Fort Mahon, dat een watervliegtuig van onbekende na tionaliteit, dat gistermorgen boven de haven van Fornells aan de noord kust van Minorca vloog, heeft bom men geworpen op den jager 91, die door het Fransche ministerie van marine ter beschikking van de Air France was gesteld. Het schip werd door een bom getroffen, zodat er brand ontstond. Volgens de eerste berichten zijn er geen slachtoffers. Fransche maatregelen tegen aanvallen qp schepen. Het Fransche ministerie van buitenland- sche. zaken deelt mede: als gevolg van de aanvallen door vliegtuigenu, waarvan twee Fransche schepen het mikpunt zijn gewor den, heeft de regeering met spoed de noodige maatregelen genomen om de identiteit der aanvallers vast te stellen, opdat maatrege len genomen kunnen worden, welke derge- ilijke aanslagen vragen. Reeds thans is een oorlogsbodem uitgeva ren. Voorts neemt de regeering maatregelen om de bescherming te verzekeren van de luchtlijn Marseille—Algiers, welke door de Air France wordt geëxploiteerd.k „Mefditweernogopdefiefs?" „Ja, daf houdt je fit; je moet toch iets voor je gezondheid doen! „Nee die is goedVerkoud heid en rheumatiek haal je op je hals!" „Geen sprake van, als je maar bijtijds Aspirin neemt." Aspirin is ee n »0oyet« - pro duet. Oranjebanden "8aye*<-k'ruis waarborgen de werkzaam heid èn onschadelijkheid (Adv. Ingez. Med.) „Oued Mellali" werd door twee bommen getroffen. Kcnteekenen der vliegtuigen waren moeilijk vast te stellen. Havas meldt uit Port Vendres, 25 Oct.: De kapitein van de „Oued Mellah", Giudicelli, is heden te Port Vendres aangekomen. Hij heeft o.a. verklaard, dat zijn schip kwam van Casablanca en op weg was naar Port Vendres Gisteravond te vijf uur vlogen op vijrftig mijl ten oosten van Barcelona twee vliegtuigen over het schip. De kapitein kon de onderschei dingsteekenen van de toestellën slecht onder scheiden, alleen kon hij zien, dat zij een donkergrijze kleur hadden. Het waren twee- motorige tweedekkers met groote drijvers. Op den staart van de toestellen was een kruis ge schilderd, dat den kapitein zwart van kleur scheen, doch andere leden van de bemanning waren van meening dat het wit was. Een dei- vliegtuigen wierp twee bommen, welke men goed kon onderscheiden. Een der bommen viel op de voorplecht, de anders kwam in het ruim terecht. De kapitein stelde onmiddellijk vast dat het schip ernstig getroffen en na S.O.S.-seinen te hebben uitgezonden gaf hij order het schip te verlaten. Inmiddels komt uit Marseille het bericht, dat de „Oued Mellah" gezonken is. Vonnis in de Scottsboro zaak. Straf van 75 jaar bevestigd. Het Amerikaansche hoogerechtshof heeft het vonnis, waarbij de neger Haywood Pat terson werd veroordeeld tot vijf en zeventig jaar gevangenisstraf, bevestigd. Aangezien hij vroeger lid is geweest van de Ku Klux Klan nam rechter Hugo Black niet deel aan de stemming van het Hof. Haywood Patterson is betrokken bij de be kende Scottsboro-zaak. Zooals men zich zal herinneren worden de Scottsboro-negers er van beschuldigd in 1931 een blanke vrouw te hebben aangerand. RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-NOORD. TELEF. 16726 Pijnloos trekken inbegrepen. Tegen onze bokende lage tarieven (Met garantie» BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen van 912 en 14 uur, Zaterd. 9—12 uur Avondspreekuren Dinsdag. Woensd. en Donderd. v. 7—9 u. (Adv. Ingez. Med.) Van Zeeland's aftreden en wat daaraan voorafging. Men schrijft ons uit Brussel 25 October: Sinds geruimen tijd wist men, dat de heer van Zeeland, na zijn terugkomst, het veld zou moeten ruimen, en daar is thans des te meer aanleiding toe na het gerechtelijk onderzoek over onregelmatig heden bij de Nationale Bank tijdens zijn vice- gouverneurschap. Sinds verscheidene maan den staat de premier aan een hardnekkige campagne bloot, aanleiding gevend tot op zienbarende onthullingen en incidenten, waar door de gemoederen niet tot bedaren kun nen komen: nauwelijks was de regeering aan een dubbele kabinetscrisis ontsnapt en de heer van Zeeland voor een maand met ziekte verlof vertrokken, of het gerucht deed de ronde, dat Julius Barmat voorzien van een vrijgeleide, in Brussel was gezien en verhoord in verband met het proces der Goldzieher en Pensobank: de Nationale Bank had destijds alleronaangenaamste ervaringen opgedaan met danen toen reeds slecht befaamden financier, en ook daarin zag men een middel om Van Zeeland te treffen. Weldra vernam men, dat een geheim dossier over de Barmat- zaak voor de justitie verborgen was gebleven, hetgeen in de Senaat aanleiding gaf tot een serie interpellaties en heftige incidenten. Bij den aanvang van het proces deelde de Procu reur des Koning mede, dat hij inzage gevraagd had van het dossier en gebruik zou maken van eenige stukken, die voor" de anteceden ten van den heer Barmat van belang waren. Sindsdien is het ingewikkeld proces aan den gang. Groeiende sensatiezucht. De nieuwsgierigheid van het publiek richt zich inmiddels naar de invloeden, welke zich destijds bij voortduring ten gunste van Bar' mat hebben laten gelden, waarbij vooral de twee oud-ministers Petitjean, liberaal, en wijlen Renkin, katholiek het hard te verdu ren hebben. De zucht naar schandaal en sen satie wordt daax-door steeds aangewakkerd en daar is, helaas stof genoeg voor: in Antwer pen, procedeert de heer Van Cauwelaert te gen Degrelle ,die hem beschuldigde een pro visie van 63.000 fr. aanvaard te hebben van de Algemeene Bankvereeniging, tijdens zijn burgemeesterschap, omdat door haar een lee ning van 100 millioen van de Stad Antwer pen geplaatst werd. Oud-minister. Sap heeft het verlangen te kennen gegeven gehoord te worden en deze inmenging is een nieuwe episode uit den strijd tusschen beide Vlaam- sche leiders na het afspringeix van het pu bliek aanbod tot verzoening door den heer Sap tot den heer Van Cauwelaert, gericht in zijn rede te Meulebeke. waar hij zijn triomf vierde na zijn succesvolle campagne tegen den heer Van Zeeland. Te Namen, werden de aanranders van oud-minister de Lavelye ver volgd: afgevaardigd door de Liberalen om met den kabinetsformateur te onderhandelen over de keuze van een liberalen minister, aan vaardde hij zelf deze plaats, buiten voorken nis der partij en handhaafde zich daar tegen den uitgesproken wil zijner partijgenooten, totdat hij op hardhandige wijze door de me nigte tot ontslag werd genoopt. In Brussel had nogmaals een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de Nationale Bank plaats, welke wederom „zeer buiten gewoon" was: de gouverneur, de heer Franck weigerden ditmaal naderen uitleg over allerlei beschuldigingen, welke in de pers versche nen waren en uit protest daartegen wilde de Vlaamsch-Nationalistische Senator van Die ren de voorbijgangers en journalisten van het balcon toespreken. De deuren werden evexxwel achter hexn gesloten en na drie kwar tier werd hij en de regeeringscommissaris, welke met eenige aandeelhouders in de salon gebleven was, waar de lichten gedoofd waren, door de politie uit het gebouw verwijderd. Het gerucht liep dat het parket een onder zoek aan het instellen was; doch de genade slag werd toegebracht door de med-edeeling, dat er een gerechtelijke instructie tegen de Bank geopend was. Onmiddellijk begi'eep men, dat de heer van Zeeland in deze aange legenheid gemengd zijn ontslag zou ne men. Het betreft o.a. het feit, dat dubieuze vorderingen afgeboekt werden om daarna, voor zoover mogelijk, geïncasseerd te wor den: het geinde bedrag werd daaima, buiten voorkennis van censoi'en en regenten, aan eenige beambten als vergoeding toegekend. Ook het publiciteits-budget van de Bank wordt aan een oixderzoek onderworpen. Voorts vindt men in de comptabiliteit fictieve uit gaven, welke andere verbprgen uitgaven moeten dekken, ongeacht andere onregelma- ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Tralalalaa, zong Thijs. Oom! Oom! Sim!! Thijs draaide zich verbaasd om, maar toen begon hij te lachen. Kom, kom, wat maakte hij zich weer gauw ongerust! Dacht hij, dat ze er niet meer waren? Maar gelukkig zag hij oom daar staan. Nou. ik loop maar weer vroolijk verder. Ze komen wel. Het bosch-van-hou-je-maar-stil was in het donker gehuld. Daarom kon Thijs ook niet goed genoeg, kijken. Had het maar gedaan, jong, want nu zijn er weer akelige dingen op komst. Tralalalaaaa, zong hij weer lustig. Wat is het leven toch mooi Zoo, ventje, vind je dat? klonk er plotseling een barsche stem achter hem. Vind jij het leven zoo mooi? Thijs draaide zich doodelijk verschrikt om. Toen zag hij.... tigheden. In verband daarmede is heden aan den heer Franck. op zijn verzoek een verlof van drie maanden toegekend. De houding der Arbeiderspartij Inmiddels hadden de politieke partijen de behoefte gevoeld hun houding nader te be palen: het Congres van de Belgische Arbei derspartij werd ingeluid door een verkla ring van Van de Velde, volgens wien niemand in de partij aan het „nationale socialisme" zou denken. Opgezet met het doel te getui gen van de éénheid der Partij, gaf het con gres niettemin duidelijk de oppositie te ken nen van de oude doctrinairen en der jonge ren, voorstanders van de Marxistische in ternationale zooals dat o.m. tot uiting kwam in het protest van den heer de Brouckère tegen de niet-inmengingspolitiek van minister Spaak, van Van de Velde tegen belastingverlaging, voorgestaan door minis ter de Man, en tegen de scheiding met de communisten, door het congres aanvaard. Minister de Man, die op het congres niet ge sproken had, hield eenige dagen daarna te Antwerpen een opzienbarende rede, welke gelden kan als het programma van het „na tionale socialisme". Hij besloot zijn rede al dus: „Neen, wij zijn geen revolutionnaire partij Neen, wij zijn geen klassepartij Ja, wij zijn een regeeringspartijja, wij zijn een nationale partijJa, wij zijn een groiidwettelijke partijDeze rede werd gehouden aan den vooravond van het con gres der Katholieke Partij, voor het eerst vereenigd in een „blok", opgebouwd uit de vier standen (arbeiders, landbouwei-s, mid denstand en burgerij), waarbij Vlamingen en Walen afzonderlijk vergaderden. Eenheid van inzicht scheen hier nog niet ten volle te kunnen worden bereikt en de regeeringskwestie bleef onopgelost; doch het voorstel van den heer de Man, om een breede, democratische concentratie te vormen (dus geen Volksfront, aangezien de communisten er geen deel van uit zouden maken) heeft de aandacht der katholieken getrokken: men vindt belangstelling bij de vooruitstrevenden, verontwaardiging bij de conseiwatieven. Zoo de heer Sap er tegen is, juist omdat z.i. het gevaar schuilt in de gematigde houding der socialisten, zoo is natuurlijk de heer van Cauwelaert èr niet ongevoelig voor. Daarbij beahtwoordt het aan de werkelijkheid daar de laatste maanden de oppositie van de conser vatieve katholieken, de Rexisten, en de Vlaamsch Nationalisten gekomen is. Er zou dus minder sprake zijn van een koerswijziging, dan van een voortzetting van het regeerings- programma op nieuwen grondslag. Gelet op de invloedrijke vijanden in zijn eigen partij, op de oppositie der liberalen, is het plan van minister de Man vrij prematuur en in ieder geval zijn de voorstellen en onderhandelingen door de gebeurtenissen achtei-haaldvrij alge meent neemt men aan dat de tijd, zoowel op binnenlandsch als op buitenlandsch ge bied, slecht gekozen is om het land voor een regeeringscrisis te plaatsen. Het ls dus waar schijnlijk dat het tegenwooi'dige kabinet aan zal blijven, zonder dr. van Zeeland, even tueel onder leiding van een Premier, buiten de politieke partijen staande. (Nadruk verboden). Japansche aanvallen aan liet front van Sjanghai. Honderd vliegtuigen bombardeeren de Ghineesche stellingen. Uit Sjanghai: De woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier heeft de pers mede gedeeld, dat de Japanners in den sector Tatsang zeer heftig blijven aanvallen. Zij trachten den weg TatsangNaixtsjang te be zetten en worden gesteund door een honderd tal vliegtuigen, die de stellingen der Chinee- zen bombardeeren, de loopgraven vernielen en de Chineezen op verscheidene punten tot den terugtocht dwiixgen. De Japanners staan thans op drie kilometer van Nantsiang. Tatsang is nog in handen der Chineezen. In de streek van Miatsjang, ten noordwesten van Kiangoe, moesten de Chineezen in de afge- loopen dagen wat terugti-ekken. Ten zuiden van de Niang tse Kwanpas in het oosten van Sjansi woedt een felle strijd. De Japansche troepen trachten de Chineezen in de flank aan te vallen, nadat het hen in herhaalde aanvallen mislukt is de Chinee sche troepen binnen den grooten muur terug te drijven. In het noorden van Sjansi is het thans kal mer na de verwoede gevechten van den vori ge week ITALLAANSCH VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op het Italiaansche vliegveld Montecelio is 21 dezer een vliegtuig, bestuurd door kapitein Barbacini omlaag gestort. De piloot is om het leven gekomen. WONING MET ZEVEN PERSONEN WEGGESPOELD. In Bosnië Joego-Slavië) ziin door den overvloedigen regenval de riviex-en sterk ge zwollen. Nabij Boegojne is een houtvesters- woning met zeven oer son en weggesnoeid Van de menschen heeft men niets meer terugge vonden Reuzen en dwergen in Afrika. Onlangs is te Addis Abeba een Italiaansche expeditie teruggekeerd, die zes maanden lang door het binnenland van Afrika getrokken is en heel wat wetenswaardigheden te vertellen heeft. Zoo troffen de onderzoekers bijvoor beeld Pygmeeën aan, die op olifantenjacht waren. Zij dooden de dieren op zeer merk waardige wijze. Zij' loepen onder de reuzen van het oerwoud door en steken hen dan met lansen in de buik, Ook op gorilla's maken zij jacht. Zii laten zich door vnp'r» dier omarmen en steken het dan dood Het dwergvolkje, dat 'u het. Tanaanjika-gebied woont. 1' gemiddeld 1 meter 5 cM. gi'oot. Tn de omgeving van bet Tivoemeer ontdekte de Ttnhonnsohe pv^orptie -■'en inboorlinaenstam. de TTat.assi, die" zich door een buhervgewnri.0 der- scheiden en die door de Italianen als een orachtig ras beschreven wordt. Zij vallen op door hun mooie Mopo.nrrtshomv Evenals vele ■""mitievp "i»Tmsf'Mr\rnftn houden zij er vu 'mn 'rr.jieht met allerlei kleuren te ren, terwijl ook hun witte kleeren met ver schillende afstekende kleuren versierd zijn.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6