EUWE's ACHTERSTAND VERGROOT. wysiHT Voorzorg UTRECHT Zijn vorm nog niet teruggevonden i a Nimzowitsch-verdediging is speelbaar. WOENSDAG 27 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 SCHAAK WERELDKAMPIOENSCHAP Aljechin benut een slechten zet. Tiende partij had spannend verloop. De tiende partij van de match EuweAljechin, welke Dinsdagavond in de groote zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage werd gespeeld, is door Aljechin gewonnen. Euwe gaf na den veertigsten zet van zijn tegen stander op. Toen de wedstrijd eenigen tijd aan den gang was, kwam Jhr. Mr. Dr. H. A. van Kar- nebeek, Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, de zaal binnen, waar hij aan de ge reserveerde tafel voor het podium plaats nam. Het verslag van Lod. Prins voor het A.N.P. luidt als volgt: Wit: Dr. Aljechin -Zwart: Dr. M. Euwe: 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pblc3 Lf8b4 4. Ddlc2 d7d5 5. c4Xd5 Dd8Xd5 6. e2e3 c7c5 7. a2a3 Lb4Xc3-f 8. b2Xc3 Tot zoover het recept van de achtste par tij. De herhaling van een minder gebruike lijke opening is in een tweekamp vooral daar om zoo interessant, omdat daarmede in den grond der zaak een botsing van twee over tuigingen aangekondigd, inplaats van een ingeburgerd schema afgewerkt wordt. Men denkt onwillekeurig aan een meeningsver- schil in den geest van: (Euwe) „die opening van mij; in de achtste partij was nog zoo slecht niet", (Aljechin)„dat wil ik dan wel eens zien". Hoe dit zij, verder dan tot hier schijnt Euwe's overtuiging zich niet uit te strekken, want met zijn volgenden zet behoudt hij zich een vlottere ontwikkeling voor, dan in partij no. 8 mogelijk was (8Pbd7). 8Pb 8c6 9. Pgl—f3 En ook de uitdager wenscht zich niet op oude experimenten in te laten. Deze zouden thans trouwens, wegens den grooteren druk op d4, weinig kans op succes hebben: 9. f3, cd4:, cd4:, e5, met uitstekend spel voor zwart (Lc4, Dd8). Na den tekstzet daarentegen kan op cd4:, cd4:, e5 wel sterk Lc4, gevolgd door ruil op e5 en Lb2 kunnen volgen. 90—0 10. c3c4 Ditmaal is het Aljechin, die aan den strijd een scherp tintje geeft, zij het ook, dat een passend ander plan zich niet gemakkelijk laat vinden. Immers na 10. Ld3, c4, gaat Zwart met tempowinst over in het type lang zaam vorderende barricade-gevechten, dat de uitdager bij voorkeur zoekt te vermijden. Met behulp van den tekstzet wordt welis waar behalve de centrumkracht ook de acti viteit van het looperspaar verhoogd, evenwel niet zonder dat spoedig een klein nadeel ont staat in den vorm van „hangende pionnen" op c4 en d4. Het karakter der partij begint zich af te teekenenWit ruimtevoordeel en aanvals- kansen (looperspaar), Zwart doelwitten in het centrum. 1 0Dd5d6 Later blijkt, dat Zwart met dezen zet een diepere bedoeling heeft (zie zet 15). Anders verdiende ook Dh5 overweging. 11. Lelb2 c5Xd4 12. e3Xd4 b7b6 Dit is de eerste partij, waarin beide spe lers zich volgens algemeen bekende denkbeel den opstellen en consequent alle vroegtijdige proefnemingen uit den weg gaan. Moet men daaruit nu de gevolgtrekking maken, dat de match is gekomen in het stadium van den loopgravenoorlog, waardoor de ontmoe ting AljechinCapablanca indertijd zoo berucht was? O.i. geeft deze partij hieromtrent geen uit sluitsel; daarvoor zijn, in psychologisch op zicht, de belangen der kampioenen te zeer in overeenstemming met de gevolgde tactiek: voor den één (Aljechin) is de stand der match, voor den ander de kleur zijner stuk ken (Zwart). Een begriipelijke aanleiding tot het weren van alle risico. 13. Lfld3 Lc&—b7 14. 0—0 Ta8c8 15. Dc2e2 Men herinnert zich de vermakelijke anec dote van wijlen Noteboom, die in zijn eei-ste partij te Hamburg (landentournooi 1930, waar hij debuteerde) een onbegrijpelijken zet met den koning deed (Kc8b8) en de nieuwsgierige landgenooten trachtte gerust te stellen met de verklaring: ,Jk zou eens schaak op f4 kunnen krijgen!" Onmiddellijk daarop speelde hij Kb8a8 en gaf daarvoor desgevraagd een vrijwel gelijklui dende verklaring. Men kan zich voorstellen, dat de anderen hun vertrouwen in een blijk baar dermate onvoorzichtigen teamgenoot pas terug kregen, nadat deze de bewuste partij in grooten stijl had gewonnen. Hoewel de tekstzet eveneens den indruk van onvoorzichtigheid maakt, zou Aljechin hem toch vermoedelijk niet toelichten met „de binding langs de c-lijn mocht eens on aangenaam worden". Veeleer maakt de zet deel uit van het algemeene centralisatieolan, waartoe Wit's ruimte-overzicht aanleiding geeft, 1 5Dd6—f4 Zie opmerking bij zet 10. Het blijkt, dat Zwart's aandeel in de kansen reeds actueel begint te worden. Zwart laat de actie tegen het witte centrum (Pa5) echter voorafgaan door een „verontrustenden" zet (zie de sa menwerking tusschen looper en dame na Pa5 en later de partij). 16. Tal—dl Na lang nadenken besluit Aljechin toch maar liever eerst een beschermingslinie ach ter den d-pion op te trekken. Inderdaad heeft Tel het bezwaar, dat Zwart's paard later, dank zij de ongunstige positie van dien toren, een las'tigen inval op b3 kan doen. 1 6Tf 8e8I Het eerste ultimatum! Onverwacht dreigt I Zwart met e5! Dp5\ Pg4' (g3. Dhfi1 een ge weldig offensief in te zetten, dat Wit ten koste van alles moet verhinderen Daar 17. g3 natuurlijk slecht is in verband met Lb7 en er na 17. Lel, Dg4 et nemen op d4 dreigt, zoodat Wit dan toch tot h3 zou moe ten besluiten (Lc2, Pa5!), antwoordt Alje chin .dadelijk 17 h2h3 Omdat H'fn-o pt; DP.S- ptf7 faalt weeens Lh7: Kh7- Td~ Intusschen heeft Zwart's actie een klein resultaat (verzwakking van den witten ko- I ningsvleugel) geboekt, thans is dus de tijd gekomen om tot de kern der zaak door te dringen. 17Pc6a5 Dreigt feitelijk een pion te winnen, daar Zwart na Lf3: moeilijk anders dan met de dame terug kan nemen. Wit's antwoord is dus vrijwel gedwongen. 18. Pf3e5 Lb7e4 Ziet er uit als een koen besluit, doch past gfeheel in het belegeringsplan ten opzichte van de Witte centrumpionnen. 18. Dg5 had natuurtlijk geen zin, wegens f2f4; door op e4 te ruilen zou Wit thans een pion verliezen, nl. Le4:, De4:, De4:, Pe4:, Tel, f6 of Pd2, enz. 19. Tfl—el Le4xd3 20. De2xd3 Le8d8 Een verbazend moeilijke stelling. Zwart's aandeel in de kansen schijnt nog steeds het meest actueel te zijn, gezien de dreiging Pd7, terwijl 21. Lc3 kan worden beantwoord met Pb3, zoo noodig gevolgd door Pb3 c5 e4 of d7. Doch in deze onberekenbare situatie blijkt de schijn weer eens bedriegelijk te zijn, hoe onwaarschijnlijk dit hier moge klinken. 21. Lb2—cl Df4h4 22. Dd3e2! Eindelijk komt Wit met zijn zoo lang ach terwege gebleven ressources voor den dag; Het uitvoeren van de dreiging Pd7 zou thans falen op Pf7:, Kf7:, De6:+, Kf8, a4!enz. Verder faalt Td4: op g3. En voor het overige is reeds thans Pf7:, Kf7:, De6:-f, Kg6 (Kf8, dan weer a4) Te5! zeer onaangenaam, daar dan dame-vangst door g3 dreigt. 2 2Td8e8 Deze zet maakt geen betrouwbaren indruk Evenmin in aanmerking kwam echter Dh5, want dan kan eveneens g4 volgen, bijv. Dh3 Td3, Dh4, Kg2, Pd7, Pf7! enz. Het beste was misschien nog Td6. 23. g2g4! Bereidt dame-vangst voor door Kg2 en Pf3, terwijl thans Pf6 niet spelen kan en dus niet zoo noodig ruimte voor dame zou kunnen ma ken, bijv. Dh3:, Td3, Dh4, Kg2, enz. Als bij too verslag zijn de bordjes verhangen. Grandioos spel van den uitdager! 2 3Pa5c6 Pe5 moet zonder verwijl onschadelijk wor den gemaakt en daar de tekstzet de eenige mogelijkheid daartoe biedt, moet Zwart jam merlijk een stuk verliezen. 24. Kglg2 Pc6xe5 Gedwongen, wegens de dreiging Pf3, doch nu gaat Pf6 verloren. 25. d4xe5 Pf6h5 Een wanhopige poging om in troebel water te visschen. 26. g4xh5 Tc8xc4 27. De2—f3 Te8—f8 28. h5h6! f7—f5 29. Df3—g3 Dh4xg3 Gedwongen. 30. f2xg3 Tf8c8 31. h6xg7 Tc4—c2 32. Kg2—f3 Tc2—c3 33. Lel—e3 Tc3—a3 34. Tdl—d7 Tc8c4 35. Kf3—f2 Dit zou ook zijn gevolgd op 34Tc5. De Zwarte toren kan niet van de c-lijn," we gens Tel. Zwart had hier kunnen opgeven. 35Tc4c2 -I- 36. Tel—e2 Te3—a2 37. Te2xc2 Ta2xc2 38. Kf2—f3 a7—a5 39. Le3h6 Tc 2c8 40. Td7e7 Zwart geeft op, daar hij geen parade heeft tegen Te6: f6 f8. Een kolossale prestatie van Aljechin! De eindstand luidde Zwartdr. Euwe. Wit: dr. Aljechin. Nabeschouwing, Toen Dr. Euwe, kennelijk onder den in vloed van indispositie, de zesde, zevende en achtste partij verloor, hebben wij er geen oogenblik aan getwijfeld, dat hij zijn goeden vorm terug zou vinden. Doch eerst deze tien de partij is, naar onze meening, een teleur stelling geworden. Wat Dr. Aljechin Dinsdag avond tegen een klaarblijkelijk op volle kracht spelenden wereldkampioen wist te bereiken, is ten eenenmale fantastisch. Het maakte op de toeschouwers den indruk van tooveren met schaakstukken. Het begin (Nimzowitsch-verdediging) ver liep rustig; wel was het duidelijk, dat om streeks den achttienden zet een ontzaglijk moeilijk te beoordeelen stelling was ontstaan, maar dat daaruit reeds binnen vier zetten een beslissende wending zou voortkomen, zon der dat Euwe een voor iedereen duidelijk fout had gemaakt, (eerst later bleek, dat hij, in plaats van 23Pc6, 23h6! had moeten spelen), dat had niemand gedacht. Wat er in het spel van den wereldkampioen op het oogenblik ontbreekt, laat zich moeilijk vaststellen. Het schijnt, dat hij zich nog meer zal heb ben te concentreeren, om een Aljechin in een dergelijke conditie te verslaan. Vóór alles ech ter mag hij den moed niet verliezen, doch hij heeft reeds in 1935 bewezen, daartoe ten volle de kracht te bezitten. Mevrouw Maroczy vond in Aljechin's over winning een aanleiding, hem te huldigen met een echte poes, van oranje kleur, waarmede de uitdager overgelukkig de zaal verliet. De stand is thans: Dr. Aljechin 614 punt, Dr. Euwe 314 punt. De elfde partij. De elfde partij wordt Zaterdag 30 October des avonds half zeven, In het gebouw „Har monie" te Groningen gespeeld. WTELRIJDEN. „EXCELSIOR". Bovengenoemde vereeniging organiseert een competitie van drie 3 wedstriden voor alle catagories. De le wedstrijd begint a.s. Zondag over een afstand van 37 K.M. voor A-kl., C-kl„ juniores. De veteranen rijden 25 K.M. hun 2en competitie-rit. yertrek 9. uur. Reshevsky over de tiende partij. Dr. Euwe koos de Nimzowitsch-verdediging. Beiden speelden de opening zeer zorgvuldig; er ontstond een evenwichtige stelling. Dr. Euwe week af van de achtste partij door op den achtsten zet Pb8c6 te spelen in plaats van Pb8d7, hetgeen een belangrijke ver betering bleek te zijn. Op den zeventienden zet deed dr. Aljechin niet den besten zet en liet toe, dat de wereld kampioen de loopers ruilde, waardoor deze een betere stelling kreeg. Dr. Euwe's twee-en-twintigste en drieën twintigste zetten waren echter minder goed, hetgeen hem een stuk en ten slotte de partij kostte. De mogelijke verklaring voor deze twee blunders is wellicht te vinden in het feit, dat de wereldkampioen in tijdnood geraakte. Van theoretisch standpunt bekeken was de partij hoogst interessant. Dr Euwe toonde aan, dat de Nimzowitsch-verdediging goed speel baar is voor zwart. De partij onder de loupe. Hieronder volgen mijn analyses der belang rijkste momenten uit den strijd: 16. Tf8e8 Precieser is hier misschien 16Tf8d8, waar deze toren actiever staat. Zwart behoeft het oprukken van den d-pion niet te vreezen en zwarts stoot e&—e5 is ook niet aanbevelens waardig, ergo wat beoogt de toren op e8? 17. h2h3 Wellicht is hier 17. Tflel beter en het is niet moeilijk voor Zwart om een goed vervolg te vinden. 17Pf6g4 is niet goed wegens 18. h2—h3, Pc6Xd4; 19. Lb2Xd4, Lb7 Xf3; 20. De2Xf3, Df<L-h2+; 21. Kgl—fl en wint. Op 17Df4g418. h2—h3, Dg4—h5; 19. De2e3, Pc6e7 (op 19Tc8—d8 ook 20. Pf3e5)20. Pf3—e5, Pe7—f5; 21. De3f4 en winst schijnt beter te staan. De tekstzet geeft zwart gelegenheid de positie te vereenvoudigen door ruil der loopers. De to- renzet belet zwart Lb7e4 te spelen. 21. Df4h4. Indien 21. Df4—f5; 22. Dd3Xf5, e6Xf5; 23 d4— d5 en wit staat iets beter. Niet 23Pa5Xc4 wegens 24. Pe5c6 met kwaliteitwinst. 22 Dd3e2 Indien 22. Pe5—f3, Dh4—h5; 23. Tel—e5, Dh5g6 en zwart staat beter. 22. Td8e8? Hierdoor heeft het paard op f6 geen vlucht- veld! Beter is hier: 22Tc8—c7 en in dien 23, g2g4, Pf6e8 en zwart staat goed. Indien 22 Pf6—d7; 23. Pe5Xf7. Kg8X f7; 24. De2Xe6+. Kf7—f8; 25. Lel—d2, Pa5— c6; 26. d4d5, Pc6—e7; 27. Tel—e4! 23. Pa5c6? Dit verliest een stuk. De partij was voor Zwart nog houdbaar met 23h7h5 en indien 24. g4g5, Pf6h7 en zwarts stelling ziet er goed uit. Niet 23 Dh4Xh3?; 24. Tdld3, Dh3h.4; 25. Kglg2! met de drei ging de dame te winnen door Tdlhl en zwart moet een stuk verliezen. Thans ook met menthol-smaak! (Adv. Ingez, Med.) WATERPOLO. WINTERCOMPETITIE KRINGEN HAARLEM EN BOVEN HET Y. De belangstelling voor de wedstrijden voor de wintercompetitie is de afgeloopen week. zoowel te Haarlem als te Velsen, goed geweest. Ook het spel in de verschillende wedstrijden is voor een begin van een competitie behoor lijk. Er wordt hard maar sportief gestreden, wat uit de meeste uitslagen ook wel blijkt. In Haarlem en in Velsen werd de grootste spanning wel bereikt bij de dameswedstrijden. H.P.C. en Zignea gaven elkaar Zondagavond heel weinig toe. Ten slotte gaf hier de groo- tere routine en het weer meespelen van Mej. Carpentier den doorslag ten gunste van H.P.C. De strijd tusschen Nereus uit Zaandijk en de D.W.R. dames in Velsen was ook een strijd tusschen twee gelijkwaardige tegenstanders. Hier wonnen de Haarlemsche dames met 20. Een groote verrassing was ook de uitslag van den wedstrijd HaarlemH.V.G.B. Tot drie maal toè had Haarlem de leiding en drie maal maakte H.V.G.B. gelijk, om ten slotte onder groote spanning met 43 te winnen. Onze voorspellingen over de wedstrijden in Stoop en Alkmaar zijn uitgekomen, zij het dan ook met slechts kleine overwinningen, De uitslagen van de afgeloopen week zijn: le Afd. Haarlem 1—H.V.G.B. 1 2de Afd. D.A.W. 1Nereus 2 H.V.G.B. 2—D.W.R. 2 Halfweg—H.P.C. 3 Nereus 2de Ham 3e Afd. V.Z.V. 2—D.A.W. 2 4e Afd. Haarlem 3Velserend 3 V.Z.V. 3—H.V.G.B. 4 Dames. H.P.C.Zignea NereusD.W.R. Het is Uw plicht aan Uw toekomst en aan die van Uw gezin te den ken. Beleg de rust van Uw levens avond in een solide levensverzekering, bij de „Utrecht". Het verzekerd kapitaal op eind 19 3 6 bedroeg f. 436.882.971.- Haar waarborgen tegenover verzekerden zijn 'n bol werk van rust en veiligheid voor U eind 1936 bedroegen de totale reser ves f. 131.038.206.95V2 Wat dat zeggen wil? Volstrekte zekerheid voor U en de UwenVraagt ons inlichtingen over verzekering met recht op winstaandeel. (In 11 jaar tijds kwam aan deze verzekerden een extra bedrag van f. 7.525.282.- ten goede! N.V. LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ „UTRECHT" TE UTRECHT OPGERICHT 1883 (Adv. Ingez. Med.) VOETBAL. Bloemendaal bestaat 35 jaar. Zaterdagavond 13 November wordt in in- tiemen kring in café-restaurant Brinkmann aan de Groote Markt het 35-jarig bestaan van de voetbalvereeniging „Bloemendaal" gevierd. Er is een gevarieerd programma sa mengesteld met na afloop bal. De muziek zal verzorgd worden door „The Jolly Hot ma kers". 3—4 3—2 1—3 0—10 3—1 1—0 3—0 5—1 2—1 0—2 In den loop van deze week zal alleen ge speeld worden in Stoops Bad, n.l. de wed strijd H.V.G.B. 4.D.W.R. 3, welke ontmoeting waarschijnlijk in een overwinning voor de gas ten zal eindigen. Voor a.s. Zondag staan vier wedstrijden in het Haarlemsche Sportfondsenbad op het programma. De mooiste wedstrijd zal wel zijn de ontmoeting tusschen de dames van Zignea en Nereus. We wagen ons hier niet aan een oor^pellinp Verder worden hier gespeeld. 8.00 uur: Zandvoort- -Velserend Me Afd.) 8.30 uur: HalfwegH.V.G.B 2 (2e Afd.) 9.00 uur: ZigneaNereus (dames). 9.30 uur: Haarlem 2Nereus 2 (2e Afd.). VOETBAL IN ENGELAND. DE OPRICHTER DER CORINTHIANS OVERLEDEN. Uit Londen wordt aan de Tel. gemeld: Mr. Nicolas LaneJackson, beter bekend onder den naam van Pa Jackson, is op 87-jarigen leeftijd te Teigmouth in Devonshire overle den. Jackson was oprichter van de Corinthians F.C., van den Londenschen Voetbalbond en van den Engelschen Lawntennisbond. Hij had ook veel belangstelling voor het golfspel. Zoo richtte hij de Stoke Poges-club, de Le Touquet-golfclub en de Cabourg-golf- club op. Jarenlang was Jackson een van de twee re ferees van de belangrijkste tennistournooien in het Vereenigd Koninkrijk. Jackson's recept voor een lang en gezond leven was: „Weest matig in alles", en hij ging er prat op, dat hij op zijn tachtigsten verjaardag eenzelfde ge wicht had als op zijn achttiende. Jackson dronk van alles wat er op de wereld te drin ken was, doch was altijd even matig. Alleen dronk hij geen bier. Niet omdat hij er iets tegen had, maar omdat hij, zooals hij zelf zei, meer van appelwijn hield, die in zijn eigen landstreeek zoo voortreffelijk wordt bereid. Het eenige, wat Jackson niet deed, was roo- ken. Op 16-jarigen leeftijd ging hij zich trai nen als roeier, meer speciaal als skiffeur. Hij werd gecoacht door den toenmaligen skiff kampioen Joe Sadler. Eiken morgen nam hij een warm bad, waarna hij zich voor wijd open ramen met koud water afsponste. Daarna deed hij eenige oefeningen. Hij hield dit zoo meer dan' zeventig jaar vol. Tot aan zijn laatsten levensdag maakte Jackson eiken dag een lange wandeling. DAMMEN. DISTR. BOND NOORD-HOLLAND. Afdeeling Haarlem. De cojnpetitie voor bovengenoemde afdee ling is weer begonnen. De deelnemende tien tallen zijn als volgt ingedeeld. Derde klasse: Het Noorden I, H.D.C. 4, H.D.C- 5, Hoofddoi-p, D.O.S., T.O.P., IJmuiden 5, Stabiel 2. Vierde klasse Onderling Genoegen I, On derling Genoegend, H.D.C. 6, Oosterkwartier 2, Stabiel 3 De derde klasse speelt een enkele-, de vierde klasse een dubbele competitie. De wedstrijden, die de vorige week gespeeld werden, hadden het volgende verloop: Derde klasse: Het Noorden IStabiel 2 137 Hoofddorp I—D.O.S. I 11—9 T.O.P. I—IJmuiden 5 12—8 Vierde klasse: Onderling Genoegen IH.D.C. 6 164 LEDENVERGADERING HAARL. DAMCLUB. Maandagavond hield de Haarlemsche Dam club in „Het Hof van Holland" een ledenver gadering. De heer J, W. van Dartelen memo reerde de fraaie successen, die in de laatste maanden door het hoofdklasse-team zijn be haald. Besloten werd, in principe een uitnoo- diging te accepteeren van de Damclub „Leeuwarden" tot het spelen van een massa kamp te Haarlem op den eersten Kerstdag a.s. en het deelnemen aan de door de Dam- vereeniging „Ons Genoegen" te Bennebroek op den tweeden Kerstdag te organiseeren kwartet-wedstrijden. Het jaarverslag van den 2den commissaris van materiaal, den heer W. Jonkhof, werd onder dank en applaus goedgekeurd, evenals het verslag van den afgevaardigde van de jaarvergadering van den Districtsbond „Noord-Holland", den heer P. H. Meure. Aan de orde kwam bespreking van het re glement voor de a.s. wedstrijden om de club kampioenschappen 1937/1938. Besloten werd, deze wedstrijden wederom in vier klassen te verspelen. Bij de rondvraag werd besloten dat J. A. E. Elstgeest en Th. Schijvenaar alsnog een match van drie partijen zullen moeten spelen om het clubkampioenschap 3de klasse 1936/ 1937. AUTOMOBILISME. NIEUWE RECORDS TE FRANKFORT. Uit Frankfort a. d. Main: De recordritten van Rosemeyer op den tweeden dag van de internationale recordweek op de autostrada tusschen Frankfort a. d. aMin en Darmstadt werden in den namiddag een tijdlang onder broken voor die van den Engelschman major Garden, die met zijn kleine M.G. eveneens verbluffende prestaties verricht. In de klasse tot 1100 c.c. verbeterde hij de reeds op zijn naam staande records over vijf K.M. en 5 mijl met vliegenden start. Hij legde de 5 K.M. af in den gemiddelden tijd van 1 min. 17,89 sec., hetgeen neerkomt op een ge middelde uursnelheid van 231,095 K.M. Het oude record stond op een gemiddelde uursnel heid van 210,1 K.M. Over de 5 mijl maakte de Engelschman een gemiddelden tijd van 2 min. 4,5 sec., d.w.z. een gemiddelde uursnelheid van 232,675 K.M.; oud record. 209,2 K.M. Hierna kwam Rosemeyer nog eens aan de beurt met zijn grooten wagen; hij verbeterde in de 5-8 L-klasse het record over 5 K.M. met vliegenden start, door over dezen afstand op den heenrit 44,51 sec., op den terugrit 44,47 sec. en aldus een gemiddelden tijd van 44,49 sec. te doen noteeren. Deze tijd komt overeen met een gemiddelde uursnelheid van 404,585 K.M., zoodat hij dus het oude record, dat op zijn naam stond met 376,3 K.M., aanzienlijk verbeterde. ZWEMMEN. FEESTAVOND „HAARLEM". De zwemclub „Haarlem" met damesafdee- ling „Zignea" viert Zaterdagavond 20 No vember in Café-Restaurant Brinkmann haar negende jaarfeest. LAWNTENNIS. OM DEN KONING GUSTAAF-BEKER. Het bestuur van den N. L. T. B. heeft op voordracht van de keuze-commissie besloten, H. van Swol en D. Teschmacher uit te noodi- gen voor den wedstrijd tegen de Zweden te Stockholm voor de eerste ronde van den Ko ning Gustaaf-beker. Als aanvoerder is Mr. M. Sigmond aangewezen, mede op grond van de omstandigheid dat deze toch reeds te Ham burg is. Als data heeft de N. L. T. B. voorge steld de week tusschen 17 en 24 .cëmber. Men adverteerde in de courant ende zaak moest worden uitgebreid Een zaak in kinderschoenen ging eenigen tijd zeer geregeld met ad vertenties van slechts 56 regels in couranten adverteeren.Het gevolg? Na verloop van tijd constateerde de eigenaar, dat hij 40 meer had verkocht, terwijl hij zijn zaak aan zienlijk moest uitbreiden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11