*sw. MEN SMULT. DEKKERS Bruinbrood Franken S Broodfabrieken Volkenbondshulp bij de bestrijding van besmettelijke ziekten. ttUEESV WOE NSDAG 27 OCTOBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De 11O. V. opent liet seizoen. Met een Tsjechisch-Slowaakschen avond. Vrijdag 29 October a.s. opent de H.O.V. haar seizoen met een Tsjechisch-Slowaakschen avond. Gastdirigent is de bekende Praagsche dirigent Metod Vymetal. Als solist treedt op Henk van Wezel, die het cello-concert van Dvorak za! voordragen. Ook het verdere pro gramma. is geheel gewijd aan Tsjechische muziek, alle werken hiervan gaan in eerste uitvoering. Smetana is vertegenwoordigd met Sax-ka, een der zes symphonische gedichten uit de cyclus Ma Vlast, waarmee hij op zoo'n treffende wijze aan de schoonheid en den roem van zijn Vaderland hulde bracht Van Fibich. den romantischen tijdgenoot van Dvorak, brengt Vymetal de ouverture „Een nacht in Karlstein". terwijl verder nog Novak met een serenade en Pischa met een suite op het programma voorkomen. Alles bij elkaar belooft de avond een fees telijke opening van het seizoen te worden. De Tsjechische gezant zal het concert met zijn tegenwoordigheid vereeren. WERELDSPAARDAG. In ons blad van Dinsdag is vermeld, dat het gebouw van de Nutsspaarbank te Haarlem 1 jaar in gebruik zou zijn. Men zal echter be grepen hebben, dat dit 11 jaar moet zijn. FILMAVOND. De vereeniging ter bevordering der aqua rium en terrariumkunde „De Natuur" organi seert Dinsdagavond 2 November een bijeen komst in Rest. Bolwerk. De bondsvoorzitter, de heer Dr.. L. v. d. Perk zal films en lichtbeelden vertoonen. O.m. zal de film „Forellen-kweek" worden vertoond. VEREENIGING VOOR PAEDAGOGIEK. Voor de afd. Haarlem en Omstreken van de Vereeniging voor Paedagogiek zal in de Aula van het Kennemer Lyceum dr. H. K. E. de Jong op 28 October a.s. een voordracht hou den over het onderwerp: „Parapsychologie". Zooals bekend, is het doel van de Vereeni ging voor Paedagogiek de paedagogiekkennis van hen die onderwijs geven, op breeder basis te plaatsen, de belangstelling warm te hou den, den studiezin te stimuleeren en te richten. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". Het experiment, zooals de voorzitter, de heer Metz, Dinsdagavond de uitvoering van het Friesche Zangkoor der Haarlemsche „lansljue" noemde, is uitstekend geslaagd. In het algemeen houden de Friezen van meer variatie, dan thans geboden werd, b.v. een klein tooneelstukje als afwisseling van het muzikale en vocale programma. De op komst was aanmerkelijk geringer, dan wij gewend zijn, een bewijs, hoe moeilijk met traditie gebroken wordt. De thuisblijvers mo gen spijt hebben, want wat ten beste werd gegdfren, was meer dan bevredigend, soms zelfs uitmuntend dilettantenwerk. Vooral het zangnummer na de pauze. „Maitiids- nacht", tekst van het bestuurslid, den heer A. de Groot en .getoonzet door J. Paardekoo- per, verwierf een dankbaar applaus wat wel grootendeels bestemd geweest zal'zijn voor de solisten, mevr. j. Westra en den heer |G. Damstra. Ook de „Sinnekantate" van den heer de Groot op muziek van Mozart heeft groot succes gehad. Bovendien werden nog twee nummers ten gehoore gebracht, „Sigeu- nerlibben" van S. de Vries en „Sneintomoam" door mej. J. Schoppen, welke eveneens met groote aandacht werden aangehoord. De dirigent van het koor, de heer J. Post, heeft eer gehad van zijn werk en hem is aan het einde van den avond door den voorzitter hartelijk dank betuigd, niet alleen voor den nu opgeleverden arbeid, doch ook voor zijn voortreffelijke leiding van de zangers in het algemeen. Dat het g'ebodene zoo goed tot zijn recht kwam, is voor een zeer belangrijk deel te danken geweest aan het trio van Haarlem's Salonorkest, dat de begeleiding voor zijn re kening had genomen: het kunstzinnige drie tal heeft zich op lofwaardige wijze van deze taak gkweten en is dankbaar toegejuicht, vooral na „Ut it Sketsboek" van Schubert. De zael luisterde in gespannen aandacht. Alles bijeen genomen, is het begrijpelijk, dat de voorzitter straalde van genoegen, toen hij (het was ondertusschen laat ge worden) de vergadering sloot over zijn „ex periment" behoeft hij geen berouw te heb ben. Rest nog te vermelden, dat de heer J. de Jong. die een paar voordrachten zou houden, slechts ten halve in zijn voornemen is ge slaagd. hij moest ditmaal voor den heer Post de vlag strijken. SITTERS EN VAK DER KRR SCHOTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez Medj ACENDA. Heden: WOENSDAG 27 OCTOBER Statenzaal Prinsenhof: Vergadering van den gemeenteraad, 1.30 uur. „De Kerkuil". Nieuwe Gracht 23: Schilde rijententoonstelling Eekman. Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Frans Hals Theater.' „Zeven oorvijgen" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Nancy Steele wordt ver mist", T— en 0.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in „Gravin Alexandra", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Tarzan's vlucht". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cineone Theater: „Avonturen in Polen", doorloopende voorstellingen van 1.30—5.30 en 7—11 uur. Toegang boven 14 jaar. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 28 OCTOBER Stadsschouwburg: Liederenavond van Lietje Vliet. 8.15 uur. BroederkerkDs. B E. J Bik, 8 uur. Remonstrantenkerk: Ds. H. Dorgelo, 8.15 u Palace Filmac: 11—5 uur* Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: Raadsvergadering in het Raadhuis. 8 uur. Gepensionneerden procedeeren tegen de spoorwegen. Kan op vrij vervoer beknot worden? Dinsdag zijn voor de civiele Kamer van de Utrechtsche rechtbank de pleidooien ge voerd in de eerste zaak die door den Bond van Gepensionneerden bij de Ned. Spoorwegen tegen de Ned. Spoorwegen is aanhangig ge maakt. Bij dit proces gaat het om de al of niet rechtmatigheid van de intrekking van het vrije vervoer van de gepensionneerden. Mr. v. d. Berg, die het standpunt van den Bond verdedigde, betoogde, dat het hier gin^ om een onaantastbaar verkregen recht. Het verleenen van vrij vervoer is nooit als een ge schenk beschouwd en steeds werd er rekening gehouden bij de vaststelling der salarissen. Zooals een dienstbode salaris ontvangt en daarnaast kost en inwoning krijgt, zoo had ook een ambtenaar van de Nederlandsche spoorwegen een salaris, plus vrij vervoer. Spreker wees in dit verband nog naar een arrest van den Hoogen Raad in 1926, waar bij als juist erkend wordt, dat een spoorweg ambtenaar van zijn recht op vrij vervoer in komstenbelasting betaalt. Het standpunt van de maatschappij was dit, dat het eenzijdige recht tot wijziging van de bepalingen bij de wet van 1907 zou zijn verkregen. De maatschappij ontkent het recht op vrij vervoer, dat alleen zou gelden volgens het oude artikel 85 van heet R.D.V., (Reglement Dienst Voorwaarden), dat echter niet meer geldig is. Geeft het R.D.V. aan gedaagde het recht, de eenmaal verkregen voordeelen te niet te doen? Naar pleiters meening niet. Wijzigingen worden immers alleen voor het personeel verbindend verklaard. Nu beweren de Spoorwegen, dat dit ook geldt voor de ge pensionneerden. Pleiter noemde dit een ab surde stelling, aangezien op verschillende plaatsen van hoofdstuk 2 van het R.D.V. valt aan te wijzen, dat dit zeer kennelijk alleen geldt voor actief dienstdoend persöxxeel. Bo vendien moeten de gepensionneerden bun exemplaar inleveren bij pensioen. Pleiter citeerde een brief van de Spoorwegen zelf aan den Bond van Gepensionneerden, waaruit blijkt, dat de directie van de Spoorwe gen de gepensionneerden niet beschouwd als personeel en van personeel is juist in het R.D.V. telkens sprake. Namens de Ned. Spoorwegen sprak vervol gens mr. Wijckerveld Bisdom uit Den Haag. die er op wees, dat er 18.000 gezinsleden, dén zijn, bovendien nog 12.000 gezinsleden, die van het vrij vervoer gebruik maken. Wan neer ze gemiddeld tien maal per jaar reizen, den hebben de spoorwegen 300.000 reizigers, die zij voor niets moeten vervoeren. Men heeft dit gecontroleerd en daarbij is bijv. ge bleken, dat op een zomer-Zondag naar Zand- voort onder de 25.000 reizigers 1500 vrije ver voeren waren. Op Kerstdagen en andere feest dagen waarop het treinenvervoer toch al zwaar belast was, werd eveneens druk ge bruik gemaakt van vrij vervoer. Deze toe stand achtte de directie onjuist. Bovendien heeft zij thans berekend, dat zij f 1.400.000 per jaar meer zal innen bij het systeem van betalen van halve bedragen en vergoedingen. Er is de laatste jaren zeer ernstig bezuinigd bij de spoorwegen op de loonen en het vrij vervoer van het actieve personeel. Bovendien werden ook de pensioenen gekort. Het is niet meer dan billijk, dat nu ook het vrij ver voer van de gepensionneerden aan, .bepgrking onderhevig werd. Pleiter bestreed ook, dat voor gepensionneerden geen .wijzigingen in het reglement zouden gelden. HERDENKING DER RUSSISCHE REVOLUTIE. Door het partij-bestuur der R.S.A.P. is be sloten, om op Zondag 7 November, de Rus sische Revolutie te herdenken, Door den heer H. Sneevliet zal gesproken worden over „Rusland van heden en de Revolutie van 1917". Medewerking wordt verleend door Marie Hamel, declamatie, terwijl verder het Hollandsch a Capellakoor, dirigent Joh. F. Keja zal medewerken. De bijeenkomst vindt plaats in Ibeide zalen van Bellevue te Amsterdam. Door de afdeeling Haarlem wordt deelge nomen, door middel van een 'fietstocht en goedkoope reisgelegenheid met den trein. EXAMENS STENOGRAFIE GROOTE" EN TYPEN, Op de op 16 en 20 October j.l. gehouden examens van de Federatie voor Stenografie ..Groote" te Den Haae en Amsterdam, slaag den de volgende leerlingen van mevr. B. Elling—Beeldman te Haarlem. Machineschrijvenaangemeld 6 en ge slaagd 6. de dames N. C. Heijblok. A. Frazel, B. Klos. T. Huizinga, A. Weller en W. Jacobs. Stenografie Engelsch 100 woorden: aange meld 4 en geslaagd 4. de dames V. Hinze, C. M. Schoen, W. Spronck en de heer S. dè Back. Stenografie Duitsch 100 woorden: aange meld 1 en geslaagd 1, mej. J. A. H. M. Tapke Lokenberg. Stenografie Nederlandsch 130 woorden, de dames T. Ponfoort. C. P. Esselman, V. Hinze en de heer S. de Back. ZILVEREN JUBILEUM AFD. HAARLEM S. O. V. Men schrijft ons: Vrijdag -26 November zal het 25 jaar ge leden zijn. dat de afdeeling Haarlem van de S. O. V. i Vereeniging van Geheelonthouders onder Nederlandsch Spoor-, Tram-, A.T.O.- en Van Gend en Loospersoneel werd opge richt. In de spoor- en tramwegkringen als S.O.V. geen onbekende, heeft deze afdeeling veei waardeering ondervonden, zoowel van de directie, chefs als overig personeel. Zij heeft al heel wat propaganda gemaakt voor gpv^pionthoudHig ond°r het snelverkeer. Haar vertegenwoordigers maken deel uit van diverse onthoudersvereenigingen, Het zal dan ook op 26 November voor de afdeeling een feestdag zijn. Des middags wordt een re ceptie gehouden in Zang en Vriendschap, waar 's avonds ook aan de leden en genoo- digden een feestavond wordt aangeboden. Des avonds te 19 uur zal door de muziek vereniging „Excelsior" een serenade worden gebracht achter het station. Hierna wordt een muzikale wandeling gemaakt naar de Groote Markt. PADDENSTOELEN-EXCURSIE Op Zondag 31 October a.s. zal onder des kundige leiding van leden der Nederland sche Mvcologische (paddenstoelkundige) Vereeniging. een paddenstoelen-excursie van P'ergen naar Schoorl worden gemaakt, be stemd voor niet-leden, waarop een ieder, die zich voor paddenstoelen Interesseert, welkom is. Na afloop hiervan zal een korte lezing worden gehouden aan de hand van het ge vonden materiaal door mej. Akke de Vries. IMITATIE HOORNEN BRILLEN W. KUIPERS Zn. Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) VAN W«SU*VOiDIAW» \kaaqt bi aa/i Uw (xxkksr DEKKER'S „ROGGO" blank gesneden roggebrood kost8 ct. per pakje. aüv. ingez. Med.j De Bilt voorspelt: Meest matigen Zuidoostelijken tot Oos telijken wind, half of zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk eenigen regen vooral in het Zuidwesten, iets kouder. BAROMETERSTAND. Hoogste 769.5 m.M. te Reval. Laagste 747.5 m.M. te Jan Mayen. De minima van het depressiegebied in het Noorden vulden snel op. Dat in het Zuidwes ten ligt thans over de Golf van Biscaye en het Kanaal en is eveneens opgevuld. Zoowel in het Westen als in het Oosten steeg de luchtdruk sterk. De voor van lagen luchtdruk van de Poolzee tot ver in het Zuiden is naar het Oosten verplaatst en ligt thans over de Noord zee en West-Frankrijk. De warmte aan haar Oostzijde is nog toegenomen en de atmosfeer- temperatuur is die van warme zomerdagen (boven Soesterberg op 340 meter hoogte 20,6 graden Celsius, boven Kiel op 300 meter hoogte 23,6 graden.) Boven de zwakke grondwinden waaien zeer krachtige bovenwinden. De groote warmte reikt in Scandinavië tot binnen den Pool cirkel. Haparanda meldt een temperatuur van meer dan twaalf graden boven normaal. Aan de Oostzijde der Noordzee en in het geheele Westen is de temperatuur zeer laag. Op IJs land melden alle stations vorst en ook in Ier land en Schotland waren de ochtendtempera- turen onder het vriespunt. In Frankrijk en Engeland vielen zeer zware regens, langs de kust van de Golf van Biscaye plaatselijk meer dan veertig millimeter. Het is te voorzien, dat het gebied van warmte zich geleidelijk naar het Oosten zal terugtrekken en dat in onze omge ving de afkoeling zich spoedig zal doen bemerken en waarschijnlijk met regen gepaard zal gaan. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 755 m.M. Stand van gister 749 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL v. HUIZEN, Opticien KI.-Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Donderdag V.riï. lo.04' uur; n.rri. 22.43"üur. Strand .berijdbaar van .15.00—20*45.- uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Franken bakt Allinson- Brood Er wordt heel veel bruin brood gebakken, dat er gröuw en groezelig uit ziet en niet lekker smaakt. Bruinbrood van fijne kwaliteit en op de juiste wijze bereid, is aangenaam van kleur en aangenaam van smaak. Systeem Dr. Allinson wordt van allerbeste Zeeuwsche tarwe be reid, de tarwe wordt voor de bereiding heel b ij z o n d e r gereinigd, daardoor is de kleur van het brood zoo mooi Haarlem, H'stede, Bl'daal RHB (Adv. Ingez. Med.) A. M. Verkerk. Op 58-jarigen leeftijd is overleden de heer A. M. Verkerk, die tot 1 November 1932 con- cierge-bode van het Palels van Justitie alhier was; met ingang van genoemden datum werd hij wegens gezondheidsredenen gepensio-n- neerd. Nadat de heer Verkerk eerst in Marine- dienst was geweest, werd hij hulpbesteller bij de Posterijen en daarna hulpbode bij het ge rechtsgebouw, waar zijn vader concierge-bode was. In 1917 na het overlijden van zijn vader, werd hij diens opvolger. De overledene was bij de Rechtbank zeer gezien om zijn bereidwilligheid en nauwge zette plichtsbetrachting: bij zijn 121/2-jarig jubileum viel hem Indertijd een hartelijke huldiging ten deel. Hij was een rondborstig man, die bovendien beschikte over een flinke dosis humor. De begrafenis is bepaald op Donderdag a.s. te 12 uur op de Alg. Begraafplaats aan den Vergierdeweg. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 5/8 Berlijn 72.54 Parijs 6.03 Brussel 30.50J/4 Zwitserland 41.69. New York 1.80 7/8 CHRISTEN VROUWENBOND. De afd. Haarlem en Omstreken van den Ned. Christen Vrouwenbond zal een Oekraïne- avond houden op Maandag 1 November in het gebouw van de Haarlemsche J. M. V. (aan de Lange Margarethastraat). Het rapport van dr. Rajcliman over de dreigende gevaren in en uit China. Plan van het hygiënische Volkenbondscomité voor de meest doeltreffende besteding der twee millioen Zwitsersche frankendie de Volkenbondsvergadering voor dit doel bewilligde GENèVE, October 1937. (Van onzen correspondent). TWEE millioen Zwitsersche franken te verdeelen! Op het eerste gezicht schijnt dit geen bijzonder onaange name taak. Doch de leden van het hygiënische Volkenbondscomité, die hier deze week bijeen waren, om aan de financieele controlecommissie van den Volkenbond een precies plan voor te leggen, hoe de door de Achttiende Volkenbondsvergadering bewil ligde twee millioen franken het meest doel treffend in den strijd tegen de besmettelijke ziekten in China zouden kunnen worden be steed, zaten menigmaal met de handen in het haar en slaakten diepe zuchten, als tel kens en telkens weder hun rekensom niet uitkwam, omdat zij de maximum-grens van twee millioen opnieuw overschreden had! Somtijds vroegen de hygiënische Volken bondsdeskundigen zich af, of de Volken bondsvergadering hen niet voor een onmo gelijke taak geplaatst had door hun de op dracht te verstrekken een „doeltreffend" ge neeskundig hulpplan voor China uit te wer ken, dat echter in geen geval de twee mil lioen Zwitsersche franken zou mogen over schrijden. Twee millioen is stellig een mooi bedrag, doch China is een reusachtig rijk, waar millioenen burgers thans gevaar loopen het slachtoffer van de een of andere be smettelijke ziekte te worden! Het hygiëni sche Volkenbondscomité, in welks midden tot aller vreugde zijn bijna 80-jarige ondervoor zitter, onze landgenoot dr. N. M. Josephus Jitta, in volle geestelijke frlschheid weder aanwezig was, nadat een lichte ongesteld heid hem een jaar lang uit Genève verwij derd had gehouden, heeft desniettemin ge meend met goed geweten aan de opdracht der Volkenbondsvergadering gevolg te mo gen geven. Benijdenswaardig zal de taak der mannen, die weldra naar China ver trekken zullen, stellig niet zijn. Doch het scheen aan het hygiënische comité toch vol strekt niet ondenkbaar, dat zij bij de ver vulling van hun overweldigend zware taak, leiding gevend aan duizenden goedwillende Chineesche medewerkers, tot zegenrijke re sultaten zullen kunnen komen. In ieder ge val. ook de hygiënische Volkenbondsdeskun digen waren van oordeel, dat de door de Chineesche regeering met zooveel aandrang van den Volkenbond verzochte geneeskun dige hulpactie niet zal mogen achtex-wege blijven. Vooral het tijdig en op groote schaal treffen van voorbehoedende maatregelen tegen het dreigende besmettingsgevaar zal aan de Chineesche bevolking onschatbare diensten kannen bewijzen. vereenkomstig den wensch van den C-hi- neeschen vertegenwoordiger dr. Hoo zal de Volkenhondsactie voornamelijk op den strijd tegen de. besmettelijke ziekten in vijf bijzon der bedreigde Chineesche provincies (Shensi, Hoepei. Kiangsu, Kiangsi, Kwang-Tung) ge richt zijn. Drie groepen buitenlandsche des kundigen zullen voor dit doel naar China worden gezonden. Iedere groep zal bestaan uit een buitenlandschen „commissaris", be last met de leiding van den strijd tegen de besmettelijke ziekten, een buitenlandschen ingenieur van den gezondheidsdienst, éen buitenlandschen bacterioloog en een buiten landschen chirurg. In het geheel zullen dus twaalf buitenlandsche deskundigen uit gezonderd worden. Het zullen voornamelijk Engelse-hen zijn, die hetzij in China zelf, hetzij in Britsch-Indië reeds ervaring bij de bestrijding van besmettelijke ziekten hebben opgedaan. Ieder dezer drie groepen zal voor zien worden van de noodige middelen van snelle verplaatsing, zooals automobielen, ambulancewagens en lichte lastwagens, ter wijl zij voorts in het bezit zullen worden ge stéld van het noodige materiaal, om in ge val van nood isoleer-barakken te kunnen op richten, om de lijders aan besmettelijke ziek ten af te zonderen en te verplegen. Het is vooral met het oog op deze taak, dat inge nieurs van den gezondheidsdienst met de ge neeskundigen mede naar China zullen wor den gezonden. De Chineesche regeering. die natuurlijk het oppergezag ook over deze bui tenlandsche hulptroepen zal verkrijgen en hun het terrein van werkzaamheid zal heb ben aan te wijzen, zal zorg dragen voor on dergeschikt Chineesch personeel in ruimen getale. Hp waalf buitenlanders in een geweldig reu- JL zenrijk als China, om namens den Volken bond de daadwerkelijke leiding in den strijd tegen het gevaar van massa-epidemieën op zich te nemen! Angstwekkend en beklemmend moet de hun toevertrouwd wordende taak dezen deskundigen wel toeschijnen! Doch be halve honderden Chineesche medewerkers zullen zij als bondgenooten hebben honderd duizenden voorbehoedende geneesmiddelen, in het bijzonder inentingsstof. om de Chi neesche bevolking immuun te maken tegen de gevaren van cholera en pokken. De leden van het hygiënische Volkenbondscomité huldi gen de opvatting, dat de Volkenbondsactie vooral van preventieven (verhoedenden) aard zal moeten zijn. Indien een cholera-, pest- of pokken-epidemie werkelijk onder een groot deel der Chineesche bevolking zou uitbreken, dan zou de strijd daartegen vrijwel hopeloos zijn, tenzij nog gansch andere geld middelen ter beschikking zouden staan als de twee millioen Zwitsersche franken van den Volkenbond! De Volkenbondsactie zal dus vooral erop gericht moeten zijn het uitbre ken van besmettelijke ziekten zooveel moge lijk te verhinderen en in ieder gevgl ertoe bij te dragen, dat, indien een epidemie ondanks alle pogingen in deze richting toch zou uit breken, de bevolking door tijdige inenting en andere voorzorgsmaatregelen zooveel mogelijk immuun tegen de ziekte gemaakt zal zijn. Daarom meenden de hygiënische deskundi gen, dat dringender nog dan een zeer zeker wenschelijke vermeerdering van het aantal naar China te zenden buitenlandsche des kundigen geacht moet worden te zijn de zen ding van ean reusachtig aantal geneesmid delen, vooral van voorbehoedenden aard. ]Tn een rapport van de hygiënische Volken- ''•bondsorganisatie, wier directeur dr. L. Rajcliman (Polen) herhaaldelijk in de laat ste jaren een langdurig persoonlijk bezoek aan China gebracht heeft en dus goed van den gezondheidstoestand en de dreigende ge varen op de hoogte is, is vooral de aandacht gevestigd op het ontzettende gevaar, dat bij het begin van het warmere jaargetijde, in het voorjaar van 1938. de Chineesche lande lijke bevolking bedreigen zou, indien dan tengevolge van den oorlog de massa-verplaat sing van tienduizenden, ja honderdduizenden vluchtelingen zouden voortduren. Deze onge- lukkigen, door hun ellende verzwakt en zonder weerstandsvermogen, zouden dan niet alleen zelf snel de prooi worden van een begin nende cholera-, pokken- of typhus-epidemie, doch zij zouden, indien zij van Noord-China naar Midden- of Zuïd-China zouden worden voortgedreven, tevens dood en verderf bren gen onder de landelijke bevolking van deze Chineesche gebieden, die over het algemeen nog niet immuun tegen deze besmettelijke ziekten gemaakt zijn. Wat het pestgevaar betreft, hieromtrent heeft het rapport van dr. Rajchman gewezen op de volstrekte noodzakelijkheid van de handhaving van een strengen quarantaine- dienst. om een uitbreiding der pest-besmetting langs den zeeweg tegen te gaan. Indien dê quarantainedienst normaal zal blijven werken dan schijnt geen ernstig gevaar te bestaan, dat een pest-epidemie als rechtstreeksch ge volg van den oorlog of van de verplaatsingen van honderdduizenden vluchtelingen zou ontstaan. De Chineesche vertegenwoordiger dr. Hoo, wiens wenschexxomtrent den aard der Vol kenbondsactie grootendeels in het plan van het hygiënische Volkenbondscomité zijn overgenomen, heeft in zijn verklaringen voor al op grooten spoed bij de hulpverleening aangedrongen. Hij gevoelde zich verplicht ter toelichting van zijn spoedaandrang mede te deelen, dat de aanwezige geneesmiddelen- voorraad in China in de afgeloopen maanden reeds zeer aanzienlijk geslonken is en dat thans nog hoogstens voor drie maanden ge neesmiddelen in China aanwezig zijn. Met groote instemming vernam dr. Hoo dan ook, dat reeds aanstaanden Maandag de finan cieele controlecommissie van den Volkenbond bijeen zal komen, om het plan van het hygië nische Volkenbondscomité vooral in financieel opzicht grondig te bespreken. Mocht de com missie daarbij van meening blijken te zijn, dat het plan inderdaad uitzichten op doeltref fendheid biedt en deix Volkenbond in geen geval meer dan twee millioen franken kos ten zal, dan zal reeds heel spoedig daarna de verwezenlijking van het geneeskundige bij standplan van den Volkenbond kunnen be ginnen. Op Vrijdag 1 October eerst heeft de Volkenbondsraad op verzoek van de Chinee sche regeering aan de Volkenbondsvergade ring in overweging gegeven een Volkenbonds actie voor de bestrijding der besmettelijke ziekten in China goed te keuren en daarvoor een aanzienlijk crediet op de Volkenbonds- begrooting uit te trekken. Binnen drie weken zal waarschijnlijk reeds het geheele twee- milliöenenplan in bijzonderheden zijn opge steld en door het daarvoor aangewezen Vol- kenbondsorêaan zijn goedgekeurd. Wij heb ben hier een voorbeeld van bekwamen spoed, zooals de Volkenbondsmachine helaas slechts zelden te zien geeft! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. tl'JMNCENJ HOLLAND—AMERIKA LIJN, Veendam, 26 v. N.-York te Rott. Drechtdijk, Vanc. n. Rott. 25 te Ls Angeles. Blommersdijk, 24 v. Rott. te N.-Orleans. Lochkatrine, Vancouver n. Rott. 22 te Seattle HOLLAND—AFRIKA LIJN. Bloemfontein, 25 v. Hbg. te Amsterdam. Jagersfontein (uitr.) 24 v. Dakar. Nijkerk, 23 v. Beira n. Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekei'k (u.) p. 25 Perim. Almkerk (t.) 26 te Antw. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Meerkerk (t.) p. 26 Gibraltar. HALCYON LIJN. Vredenburg 26 van Narvik te Vlaardingen. Stad Maassluis, 24 v. Vlaard. te Pto. Ferajo voor Morphoubaai. Stad Haarlem, Pto. Ferrajo n. Odessa 25 v. Stamboul. Stad Amsterdam, vertr. 27/28 v. Velsen, n. Rott./Vlaard. Stad Zaandam, Oxelos n. Vlaard 27 (4 n.m.) Hk. v. Holland verw. Maasburg. 26 v. Vlaard. n. Narvik. Rozenburg, Vlaard. n. Lorient p. 25 Beachy Head. Stad Schiedam, Vlaard. n. Pto Ferrajo p. 25 Beachy Head. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Vesta, 26 v. Susa te Algiers. Ariadne, 26 v. Kopenh. n. Gdynia. Stuyvesant, 26 v. Paramaribo n. Amst. Achilles, 26 v. Patras te Piraeus. Berenice, 25 v. Oran n. Malta. Ceres, 25 v. Rotterdam n. Algiers. Fauna, 25 v. Candia te Calamata. Nereus, 25 v. Konenhagen n. Stettin. Rhea, 25 van Tunis n. Lissabon. Tiberius, Rott. n. Napels p. 26 Ouessant. Breda, Amst. n. Chili p. 24 Beachy Head. Euterpe, Amst. n. Bordeaux p. 25 Ouessant. Ganymedes,26 v. Vigi n. Amst. Mars, 26 v. Haidar Pascha te Catania. Saturnus, 26 v. Rott. te Genua. Ulysses, Varna n. Antw. p. 26 Gibraltar. Venezuela, 26 v. Barbados te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 26 te Singapore. Weltevreden (uitr.) 26 v. Londen. Kedoe (uitr.) p. 26 Pt. de Galle. Soekaboemi (th.) p. 25 Perim. Slamat, 26 v. Batavia te Rott. Willesden, 23 v. Macassar xx. Rott. Sibajak (u.)26 v. Gibr. Buitenzorg (u.) 26 v. Rott. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alwaki, 24 v. B. Ayres n. Rott. Alcyone (th.) p. 25 Madeira. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Peisaxider, Batavia n. Liverpool 25, 800 mijl vaxi Land's End. Clytoneus, 24 v. Batavia te Lvp. Protesilaus, 24 v. Rott te Kobe. Phrontis. Batavia n. Amst. p. 25 Prawle Point. Rhesus, Batavia n. Liverpool 25 v. Colombo. Bellerophon, Rott. n. Japan 24 te Hongkong. City of Pittsburg, Japan n. Rott. 24 van Manilla. Glenaffaric, Dairen n. Rott. 24 van Penang, Menestheüs, 22 v. Yokohama n. Rott.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2