BW' "Tl Optimisme voor den Tuinbouw geoorloofd? Kou in 't Hoofd .FORTSCHOENEN Uit hef land van den Broederkrijg. Wi VRIJDAG 29 OCTOBER 1937 HAARDE M'S D A G B E A T5 3 Weldadigkeidspostzegels in vijf soorten. In verband met de verlaging van sommige posttarieven, welke onlangs heeft plaats gevonden, is besloten dit jaar het aantal soorten der wel dadigheidspostzegels uit te breiden van vier tot vijf. Zij zullen worden uitgegeven met een frankeerwaarde van 1/2, 3, 4. 5 en 12 1/2 cent en een verkoopsprijs van resp. 3, 5, 6, 8 en 16 cent. Nadere bijzonderheden worden zoo spoedig mogelijk bekend gemaakt. Minimum-maat op aal of paling verhoogd. Naar wij van bevoegde 2ijde vernemen, zal dezer dagen in het Staatsblad verschijnen het Kon. besluit tot wijziging der verschil lende visscherij-reglementen, waarbij met ingang van 15 November 1937 de minimum- maat op aal of paling wordt verhoogd tot 28 centimeter, en die op gerookte aal of paling tot 26 centimeter. Het zal dus met ingang van genoemden datum verboden zijn, aal of paling van klei nere afmeting dan de bovenvermelde maten voor handen te hebben in verschen of ge- rookten staat. Deze maatregel werd getroffen nadat ge bleken was, dat de groote meerderheid van belanghebbenden vóór maatverhooging was, omdat de kleinere aal of paling slechts ge ringe marktwaarde bezit en van de maatver hooging in de toekomst groote opbrengst voor de visschers werd verwacht. Het smokkeldrama bij Eclit. Politie heeft de namen der 15 smokkelaars. Nader blijkt, dat bij het smokkeldrama, dat zich Dinsdagavond aan de Maas heeft af gespeeld, en waarbij de Belg J. Houben werd doodgeschoten, een tweede Belg in de knie werd geschoten. Het is een zekere Verbaek uit Aldeneyk. Woensdag is hij door de marechaussée te Maaseyk verhoord, waarbij hij de namen noemde van de vijftien Nederlanders, die bij het smokkelen aanwezig waren. Het zijn be woners van Echt en omgeving. V. zal vermoedelijk in het ziekenhuis moe ten worden opgenomen. De Dr. Abraham Kuyper- lierdenking. Gedenksteen in de Vrije Universiteit onthuld. In de hall van het gebouw van de Vrije Universiteit aan de Keizersgracht te Amster dam is Donderdagmiddag een gedenksteen ter eere van dr. Abraham Kuyper door een zoon van dr. Kuyper, prof. dr. H. H. Kuyper, onthuld. Dr. H. Colijn, de president-directeur van de Vrije Universiteit, heeft in een woord vooraf aan enkele gedachten over dit mo nument uiting gegeven. Het is verdienstelijk, zoo zeide spreker, de herinnering aan dr. Kuyper levendig te houden, maar het zou voor de Vrije Universiteit diep jammer zijn, wanneer deze herinnering alleen levendig bleef door dezen steen. Spreker wekte allen op zich er op toe te leggen, al hetgeen dr. Kuyper in zijn werken heeft nagelaten, in zich op te nemen, Uw taak is het, aldus dr, Colijn, te zorgen, dat de Vrije Universiteit nooit afwijke van den grondslag, dien 'dr. Kuyper er voorgelegd heeft. Zet zijn werk voort. Kort daarop verscheen de senaat van het corps, met het vaandel, in de hall en namen de g'enoodigden plaats, waarna het corpslied werd gezongen. De rector corporis, de heer G. van Andel, heette de familieleden van dr. Kuyper welkom, evenals de directeuren en hoogleeraren van de vrije universiteit. Ons aandeel in de herdenking van de stichting van de Vrije Universiteit, zoo zeide de heer van Andel, is het officieele. aandenken aan dr. Kuyper's leven en werken. Overwegende, dat dr. Kuyper den gereformeerden student gedwongen heeft te zoeken naar een eigen levensvorm, wil het studentencorps, door deze wijze van herdenken, uiting geven aan zijn binding aan de Vrije Universiteit, en aan het bewustzijn daardoor een bevoorrechte positie in te nemen. De onthullingsplechtigheid werd daarna verricht door prof. dr. II. H. Kuyper die na mens de geheele familie Kuyper dank zegde en zeide er van overtuigd te zijn, dat het grootste monument voor dr. Kuyper in de harten zijner leerlingen te vinden was. Als blijk van erkentelijkheid bood hij den senaat van het corps een medaille aan, welke dr, Kyyper bij zijn severitigsten verjaardag voor zijn vrienden had laten slaan. De heer van Andel droeg vervolgens den steen over aan het directorium van de ver- eeniging voor hooger onderwijs op gerefor meerden grondslag. In het kader van de Kuyper-herdenking en de viering van het eeuwjaar van de Vrije Universiteit werd de avondbijeenkomst ge opend door den president-directeur van de V. U., dr. H. Colijn. De vergadering werd. evenals de middag- en morgenvergadering bijgewoond door minister de Wilde, leden van het directorium en hoogleeraaren van de V. U. Allereerst lichtte prof. A. Goslinga, hoog leeraar aan de V. U. in een korte toespraak de uitgave toe, die dezer dagen zal verschij nen van de correspondentie tusschen „de jonge dr. Kuyper" en „de oude Groen van Prinsterer". Dit boek bevat rond 500 brieven die door prof. Goslinga en prof. Gerretsen uit Utrecht zijn gerangschikt en die eigen lijk, naar spr. zegt, meer nieuws te lezen geven omtrent den persoon van dr. Kuyper dan wel omtrent die van Groen van Prinste rer. Uit de brieven blijkt ook in welk een hartelijke verhouding de beide staatslieden stonden. Spreker besloot met het aanbieden van een exemplaar van het boekwerk aan dr H. Colijn, als voorzitter van de dr. Kuyper stichting, zoowel als president-directeur van de V. U. Nadat vervolgens de heer B. Faber, ad ministrateur van de V. U., in berijmd proza een serie „bont allerlei" uit de busjesactie" ten gehoore had gebracht, en mej. A. C. van Oversteeg een toespraak tot de hoofden van de busjesactie had gehouden, betrad de heer G. van Andel, rector van het studentencorps N. D. D. D., het podium die met het zingen van het corpslied werd verwelkomd, en en kele woorden over de houding van den stu dent tegenover zijn medemensch zeide. Ver volgens spraken nog het Tweede Kamerlid J. Schouten, prof. dr. J. Waterink, hoog leeraar aan de V. U., ds. T. Ferwerda en mr. H. Bijleveld. RISKEERT NIETS f igen hoofdpijn, griep, rheumotiek, tandpijn, kiespijn en menstruatiepijnen (Adv. Ingez. Med.) Tweede bestuurder van de „Specht" in ons land terug. Gisteren met de „Buizerd" op Schiphol aangekomen. Donderdagmiddag te vier uur is op Schip hol gearriveerd het KL.M.-vliegtuig „Bui zerd", gevagvoerder Tepas, het eerste vlieg' tuig van den driemaal wekelijkschen dienst in de richting BataviaAmsterdam. Als passagier had de „Buizerd" o.a. aan boord het eenig overlevende lid van de be manning van het bij Palembang veronge lukte vliegtuig „Specht", den tweeden be stuurder Groeneveld. Er bestond voor zijn aankomst groote belangstelling. Behalve zijn verwanten waren op Schiphol nog aanwezig de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M. de directeur-generaal P. T. T., ir. M. H. Damme, de directeur van verkeer en water staat in Nederlandsch-Indië, ir. Ch. F. van Haeften, de heer Nieuwenhuis van de K.N.I. L.M., de chef van den vliegdienst der K.L.M. de heer I. Aler, de havenmeester van Schip hol, de heer Dellaert en de stationschef, de heer Thomson. Groeneveld onderhield zich geruimen tijd met den heer Plesman, nadat het blijde weerzien met zijn familie achter den rug was. Bovendien kwamen vele andere K.L.M.- functionarissen en collega's Groeneveld be groeten, die, hoewel men kon merken, dat hij den indruk, die de door hem beleefde ge beurtenis, op hem heeft gemaakt, nog niet geheel te boven is, toch weer geheel is her steld. De kwetsuren, die hij heeft opgeloo- pen, zijn geheel genezen en slechts een zij ner duimen kan hij nog niet ten volle ge bruiken, doch dat komt in korten tijd van zelf weer in orde. Hoewel als passagier meevliegende, toon de hij tijdens de reis de natuurlijke belang stelling van een piloot voor het vliegen en de navigatie en een groot gedeelte van den vliegtijd heeft hij dan ook niet in de cabine maar in de cockpit doorgebracht, waar hij spoedig weer als lid van de bemanning ach ter het volant hoopt plaats te nemen. ALGEMEEN VERBINDENDVERKLARING VAN DE NEDERLANDSCHE JAPONNEN- CONVENTIE. 's-GRAVEN HAGE, 28 October. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal dezer da gen de Nederla.ndsche japonnenc.onventie op grond van artikel 2 van de wet op het al gemeen verbindend en onverbindend verkla ren van ondernemersovereenkomsten 1935 door den minister van Economische Zaken algemeen verbindend worden verklaard. Het verzoek tot verbindendverklaring van deze conventie is indertijd ingediend door een groep van fabrikanten, wier gezamen lijke omzet meer dan de helft van de birx- nenlandsche productie bedraagt. In de Nederlandsche Staatscourant van 15 Februari jl. werd van het feit, dat het ver zoek naar deze commissie om advies was ge zonden, melding gemaakt. De Nederlandsche japonnenconventie houdt in de vaststelling van uniforme leverings- en betalingsvoorwaarden bij den verkoop aan wederverkoopers van japonnenconfectie. WEDSTRIJDEN IN MAOHINESCHRIJVEN. Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van het Instituut Schoevers, in Januari 1938, zal er voor de eerste maal in Neder- 'and een wedstrijd in machineschrijven wor den gehouden, die zoo mogelijk een interf- nationaal karakter zal dragen. De wedstrijd staat open voor een ieder Schrijfmachine-importeurs hebben reeds hun medewerking toegezegd door het beschik baar stellen van machines in de zalen waar de wedstrijden worden gehouden en voor •ventueele training. In verschillende plaatsen van Nederland ;ijn thans comités gevormd die in de maand December van dit jaar voorwedstrijden orga- niseeren. Wie bij deze voorwedstrijden aan bepaalde eischen beantwoordt, kan deelne men aan een der demi-finales, die in Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Arnhem worden gehouden. Bij iedere demi finale worden de tien beste typisten uitge zocht en afgevaardigd naar de .finale, welke op 7 Januari 1938 in Amsterdam zal plaats hebben Met motorsleepboot op stap. Vroegere eigenaar in de oppositie. ROTTERDAM, 28 Oct. Zondagmiddag werd bij de rivierpolitie te Rotterdam aan gifte gedaan, dat een in de Zalmhaven te Rotterdam liggende motorsleepboot van ze keren H. verdwenen was. Onmiddellijk is een onderzoek ingesteld en toen kwam vast te taan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur de motorsleepboot de sluizen te Gouda was gepasseerd en in de ichting Amsterdam was verdwenen. De ri vierpolitie heeft in samenwerking met de Amsterdamsche politie te Amsterdam de boot opgespoord en tevens aangehouden den 52- jarigen Amsterdammer P. B. Eenige dagen later is ook een tweede man, de 37-jarige schipper J. J. B. uit Amsterdam, aangehou den. Boot en aangehoudenen zijn op transport .jesteld naar Rotterdam, waar uit een ver hoor kwam vast te staan dat P. B. vroeger eigenaar van de boot was geweest. Deze was evenwel gerechtelijk verkocht, waarmede P B het heelemaal niet eens was. Hij bestreed dan ook het eigendomsrecht van den tegen- woordigen bezitter, waarom hij kort en goed het schip zich maar weer had toegeëigend De motorsleepboot is aan den rechtmatigen eigenaar teruggegeven en tegen de beide Am sterdammers is proces-verbaal opgemaakt. I Uitvoercijfers over September beter dan een jaar geleden. Meer verruiming echter nog gewenscht. De exportcijfers van groenten en fruit over de maand September 1937 wettigen hoopvolle verwachtingen. De waarde van dien uitvoer bedroeg ruim 2,6 millioen gulden tegenover 1,3 millioen gulden in de overeenkomstige maand van 1936. Naast deze waarde- staat ook een belangrijke gewichtsvermeerderim In September 1937 bedroeg deze circa 34.6 millioen K.G.. tegenover 23,2 millioen K.G. in September 1936. Hoe verblijdend deze voor uitgang op zichzelf ook is, toch mag daarbij niet uit het oog verloren worden, dat deze September-uitvoer in de jaren 1928 t/m. 1931 zeer veel hooger was en in September 1928 niet minder bedx'oeg dan 63 millioen K.G. met een waarde van bijna 7 millioen gulden. Maar daarnaast dient bij de beoordeeling der Septembercijfers van dit jaar rekening ge houden te worden met het feit, dat de gede- precieerde gulden hier een rol van beteeke- nis speelt. Beti'effen bovenstaande gegevens die van den totalen uitvoer, van evenveel belang zijn de meer gespecificeerde cijfers van den export dezer producten naar Duitschland en Engeland. Zoo was de waarde van dezen Sep tember-uitvoer naar onze Oostelijke buren ruim 1,1 millioen gulden tegenover 358 dui zend gulden in September 1936, een vermeer dering van 213 procent. Bij de beoordeeling dezer waardecijfers dient opgemerkt te wor den, dat het bedrag van 358 duizend gulden het laagste is. hetwelk wij ooit gekend heb ben. Geheel in overeenstemming met dit sterk verhoogde waardecijfer is het gewichts- cijfer. Het totale gewicht van dezen Septem- bex--uitvoer naar Duitschland bedroeg 9.6 millioen K.G. tegenover 4.3 millioen K.G. in September 1936. Deze gunstige gang van za ken is een gevolg van het beschikbaar stel len van ruimere betalingscontingenten. Ook de prijzen, welke bedongen konden worden waren beter. Ook Engeland nam in September 1937 grootex-e kwantiteiten groenten en fruit op dan in September van het vorige jaar. Het ge wicht bedroeg in September 1937 ruim 1 millioen K.G., in 't vorige jaar 659.000 K.G., de waarde steeg van 14.9 tot 18.6 millioen gul den. Hoe eigenaardig het ook moge lijken, toch is het zeker, dat de vermeerdering van den uitvoer naar Duitschland niet heeft nage laten gunstig te werken op den export naar Engeland. Voor de zooveelste maal is ook dit jaar weer gebleken van welk een ovex-wegend belang Duitschland als afzetgebied voor ons Een grootere vraag uit dit land oefent een prijsverhoogenden invloed uit over de geheele linie. Na deze landen-specificatie is ook een producten-specificatie van belang. Zoo steeg de uitvoer van tomaten in Sep tember 1937 tot 3.6 millioen K.G. met een waar de van 261 duizend gulden. Deze cijfers wa- Smelt wat VapoRub in kokend water en adem de dampen in. Ook een weinig van deze zalf in de neus doen en opsnuiven. Dat verwijdert het slijm, verzacht de prikkeling en vergemakke lijkt de ademhaling. (Adv. Ingez. Med.) Ook menschen door mond- en klauwzeer aangetast. Enkele gevallen op de Veluwe. Meldden eenige plaatsen reeds dat het mond en klauwzeer aan het afnemen is, op de Veluwe is dat nog lang niet het geval en daar breidt de gevreesde veeziekte zich nog steeds angstwekkend uit. In de gemeexite Ede zijn thans 516 vee stapels aangetast, een aantal, dat veel grooter is dan eenige jaren geleden, toexx een record cijfer van drie honderd genoteerd werd. Ook in de gemeente Sarneveld is het erg ste leed nog niet geleden. Op 350 boerderijen zijn besmettingsbiljetten aangebracht, welk aantal tijdens de vorige epidemie echter ruim vijf honderd was. Daar het aantal aangif ten echter met den dag toeneemt, zal dit cijfer spoedig bereikt worden. In de buurtschap Ter Schuur is thans een landbouwer door het klauwzeer van de koeien aangetast. Zijn handen zijn overdekt met wonden en alle verschijnselen zijn overeen komend met die bij het vee. Vermoedelijk is dit geval te wijten aan slordigheid bij de behandeling van aangetaste diex-en. In de gemeente Putten zijn zes personen aangetast door het mondzeer, evenals in de gemeente Renswoude, waar een aantal kin deren aan deze ziekte lijdende is. Het aantal besmette veestapels bedraagt in laatstgenoemde gemeente thans 75. Tegenover de enorme toeneming staan slechts enkele verklaringen van genezingen Hoewel er nog vrij weinig dieren aan mond en klauwzeer sterven, komt het veelvuldig voor, dat genezen verklaarde dieren volko men ongeschikt geworden zijn als melkkoe. Er wordt dus wel groote schade aangericht ren voor September 1936 resp. 2.0 millioen K.G. en 144 duizend gulden. Intusschen blijkt dat Duitschland meer, Engeland daarente gen minder van dit product afnam. Het zeer hooge Engelsche invoerrecht is daaraan schuld. Duitschland importeex-de in Septem ber 1937 circa 2,4 millioen K.G. tomaten, in September 1936 slechts 0.8 millioen K.G. Het blijft intusschen te betreui'en, dat Duitschland voor den invoer van tomaten geen grooter betalingscontingent beschikbaar kon stellen. Dan zou onze uitvoer ongetwijfeld nog grooter zijn geweest. En hoe stond het met onzen druiven-uit voer? De totale export van dit artikel bedroeg in September 1937 ongeveer 2.2 millioen K.G. met een waarde van 614 duizend gulden. Daartegenover staat een uitvoer in Septem ber 1936 van 2,1 millioexi K.G. met een waar de van 460 duizend gulden. Deze vermeer dering is uitsluitend een gevolg van den groo teren uitvoer naar Duitschland. Deze export steeg nml. van 807 duizend K.G. met een waarde van 182 duizend gulden in Septem ber 1936 tot 1,4 millioen K.G. met een waar de van 386 duizend gulden in September 1937. Intusschen is het te betx-euren. dat Zwe den het hooge invoerrecht op druiven van 16 cent per K.G. hex'stelde, waardoor de export van dit artikel daalde van 342 duizend tot 171 duizend K.G. en de waarde van 85 tot 45 duizend gulden. Maar ook Exxgeland en Zwitserland betrokken in de September- maand-1937 minder dan ixx de overeenkom stige periode van het vox'ige jaar. Zoo betrok Zwitserland ixi September 1936 nog 53 dui zend K.G. in September 1937 slechts 1000 K.G. druiven. Maak er een eind aan en ga „Fort" Schoenen dragen! Oersterk, onver slijtbaar! Schitterende modellen voor heeren en jongelui. -FORT' SCHOENENINDUSTRIE N.V. - HAARLEM A A AAAA AA (Adv. Ingez. Med.) Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. 29 October: De groote annonces in de verschillen de stedelijke en andere bladen betref fende de Eerste Haarlemsche Stoom- Beiersch-Bierbrouwerij „Het Hert" aan de Bakenessei-gracht alhier, een onder neming van oixzen stadgenoot, den heer J. A. M. Lans, zullen ongetwijfeld in ruime mate de aandacht hebben ge trokken. Onlangs in werking getreden, zal deze stoombrouwerij binnen enkele dagen beginnen met de aflevering van Beiersch-, Lager-, Pilsener-, Mixnchener- en Tafelbier. Wat de oorlog oversloeg. Vredig dorp met vredige menschen. Zonder uit te kijken overgestoken. Bejaarde dame door tram aangereden en doodelijk gewond. Donderdag is de 70-jarige mevrouw J. J KloosterSnvdes, toén een file voor de ge sloten hekken van de Willemsbrug te Rotter dam wachtte, in de Oranjeboomstraat aldaar tusschen de rijen wachtende auto's doorge- loopen, zonder te ietten op de tram Het ge volg was dat zij werd gegrepen door den mo torwagen van lijn 3. De oude dame werd te gen den grond geslingerd en bleef bewuste 'oos liggen Per auto van den geneeskundi gen dienst is het slachtoffer in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar zij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. De export van appelen was in September van dit jaar grooter dan in het vorige jaar. In totaal bedroeg deze export 1,2 millioen K.G. met een waarde van 87 duizend gulden tegenover 242 duizend K.G. met een waarde van 22 duizend gulden in September 1936. Intusschen dient daarbij wel rekening gehou den te worden met het feit, dat het ongunstige uitvoercijfer van verleden jaar grootendeels een gevolg is van de ongunstige oogst. Ook de export van peren ontwikkelde zich in een gunstige richting. Deze bedroeg in Sep tember 1936 in totaal 719 duizend K.G. met een waarde van 138 duizend gulden, tegen over bijna 2 millioen K.G. met een waarde van 354 duizend gulden in September 1937, Duitschland nam het meerendeel van dezen 'vergrooten export op, terwijl ook Engeland een grooter kwantum betrok dan in het vo rige jaar. Minder gunstig verliep de bloemkool-uit voer. Deze was in September 1937 weer lager dan in het vorige jaar en daalde van ruim 1 millioen op 810 duizend K.G. Daartegenover staat evenwel, dat de waarde steeg en wel van 31 duizend tot 63 duizend gulden. Ook voor dit product was vooral Duitschland de gegadigde. 'België nam veel minder af, Zwit- serlaxid was voor het eerst op de markt. De uitvoer van sla steeg zeer sterk en wel van 161 duizend K.G. met een waarde van 3 duizend gulden in September 1936 tot 599 duizend K.G. met een waarde van 36 duizend gulden in September 1937. Nu was Duitsch land eens niet de grootste gegadigde, doch Exxgelaxxd. Laatstgenoemd land betrok niet mixxder dan 307 duizend K.G. tegenover 7 duizend K.G. ixx September 1936 Ook de export van peen herstelde zich; welk product in September vrijwel geheel naar Engeland gaat. De uitvoer steeg van 62 tot duizend K.G., de waarde van één tot 24 duizend gulden. De uitvoer van augurken nam eveneens toe, waarbij Duitschland weer in het bijzon der op de markt was, doch Engeland minder betrok. De export van boonen bedroeg in Septem ber 1936 circa 773 duizend K.G. met een waarde van 35 duizend gulden tegenover 2,8 milllioen K.G. met een waarde van 193 dui zend gulden in Septembmer 1937. Het artikel uien bleef in deze gunstige op somming niet achter. De uitvoer steeg van 12 millioen K.G. met een waarde van 290 duizend gulden in September 1936 tot 14 millioen K.G. met een waarde van 520 duizend gulden in September 1937. Alleen met de zuurkool wilde het niet vlotten. Tegenover een uitvoer van 154 dui zend K.G. in September 1936 was deze in September 1937 slechts 75 duizend K.G. De Vereenigde Staten van Amerika namen dit jaar slechts 13 duizend K.G, af tegenover 119 duizend K.G. in September 1936. Aan de hand van deze cijfers is een zeker optimisme gewettigd. Het blijft voor onzen tuinbouw intusschen van het grootste belang, dat de „verruiming" nog grooter wordt. Daar aan bestaat nog altijd behoefte. MOLLERUS. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K.B. van 26 October 1937, is aan mr I. Ae. van Rhede van der Kloot, op zijn 'erzoek met ingang van 1 November 1937 eer- •ol ontslag verleend als president van de ar rondissementsrechtbank in Den Haag. onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen liensten; is benoemd bij de arrondissementsrecht bank te Den Haag tot president: mr. A. S Rueb. thans vice-president bij de gemeld achtbank: tot vice-president: jhr. mr. dr. Th. W. C Calkoen, thans rechter in gemelde recht- 1 bank. EL wil 't heel wat zeggen zeggen van daag om eruit te gaan, maar ten slotte ben ik er toch toe gekomen en verlaat het langzamerhand onrustig geworden Alicante om, een stuk dieper het land in, in een totaal onbekend bergdorpje, eenige wekexx door te brengen. Een mooie bx'ee- de autoweg stijgt langzaam tegen de dun begroeide bergruggen aan. Jaixxmer, dat alles zoo di'oog is van het jaar! Hiex-boven, waar meix niet bevloeien kan, zijn de olijijven klein als koffieboonen gebleven en de druiven lijken zwarte aalbessen. En onder in het dal. al die droge riviex-beddingen, die_parallel in de rich ting van de zee loopend, van vroegere water- weelde sprekenWij passeeren het schil derachtige bergstadje Gyona, bekend om zijn „turron" nougat) en kunnen 't niet latexx, „tux-ron" (nougat) en kunnen 't niet laten, even uit te stappen. Het bestaat uit vele lange huizenrijen trapsgewijs tegen den berg aangebouwd. Overal op straat- wox-dt de geel bruine nougat verkocht en de vrouwen dragen allemaal lange, bonte shawls met franjes, de zoogenaamde „rnanton". Een stukje verder, na veel stijgen en dalen, komen wij naar Alcoy. bekend door zijn stof- fen-industrie. 't Is kleiner dan Alicante, maar 't ixeeft een weelderiger, eleganter aspect. Men ziet, dat er geld verdiend wordt en dat de vrouwen mooie stoffen en handgemaakte bor duursels weten te waardeeren. En van de buitenlandsche relaties der stad getuigt een groot hospitaal, dat men ons wijst en dat door de Zweedsche x*egeering ten geschenke werd gegeven. En plotseling worden wij door den aanblik van gewonden ook weer aaix den oor log herinnerd. Weinige kilometers achter Alcoy verandert het landschap. 't Is de vruchtbare, waterrijke provincie Valencia, die voor ons ligt. Druiven en olijven herkrijgen hun natuurlijke grootte en de steenroode bo dem lacht tegen den stralenden hemel. Het landschap heeft een buitengewoon frisch- groenen tint en talloos zijn ovei-al kleine beekjes en bronnetjes, wier geklater ons, be woners van droog gebied, als muziek in de ooren klinkt. Ons dox-pje ligt met negen andei'e in een ketelvormig .dal, zoo geheel en al van de wereld afgesloten, als men 't zich maar kan voorstellen. Alleen het Valenciaansche dialect wordt er gesproken, geen krant verschijnt er, geen bioscoop is er, zelf geen radio. De 1000 menschen, met hun verweerde gezichten, die er wonen, leven, om zoo te zeggen, uitsluitend van stoelen en mattenvlechten.De maxxnen klimmen met hun ezeltjes tegen de gloeiend- heete bergruggen op en snijden het droge, stugge vlechtmateriaal, het zoogenaamde „espai'to", dat dan in dikke bossen, op grauw tjes rug gebonden, naar beneden getranspor teerd wordt. Daar wordt 't met steenen en houtblokken geklopt en geplet, dat het zacht en handelbaar wordt en vlugge vingers het kunnen verwerken. Voor elk van de lage hui zen zittexx vrouwen en kinderen met een bos stroo onder den arm en een begonnen mat op den schoot aan dit harde eentonige werk. Is er hier ook al eens gebombardeerd? vragen wij. Waren er als eens vijandige vliegmachi ne? Ze weten niet, wat wij bedoelen. Geluk kige eenvoudige menschenWaar ik van daan ben? Uit Holland! Holland is dat Frank rijk? Nu ja. zooiets, 't lijkt erop, al is 't toch weer anders. En ijverig vlechten ze verder. Daar er geen watex-leiding is treft zich 's mid dags alles in een groot algemeen waschhuis, waar klein fonteintjes frissche watei'stralen spuiten. Ook het bordenwasschen gebeurt daar. Iedere dorpsvrouw heeft haar stapeltje tafelgei'ei en pannen onder den arm benevens het noodige schuux-zand en het gewasch en geplas is al even geanimeerd als de conver satie. En natuurlijk gaat 't toch ook wel weer over den oorlog, want de groote zoons mankeeren en veel moeders hebben tranen in de oogen. Onder volbeladen vijgeboomen gaan wij huiswaarts, belast met het blank geschxiurde tafelgerei en de hagelwitte wasch. Nog nooit zag ik zoo'n rijkdom van vijgen, voethoog lig gen ze op den grond in alle tinten en x-ijpte stadiums. Niemand kijkt er meer naar om, maar de uit Olicante medegenomen kleine Hollander- tjes blijven achter om de hongerige maag met dit sappige, suikerzoete product van den Valenciaanschen bodem te vullen en blakend van de hitte, met blauwe handen en monden, komen ze weer achtex-aan gehold. „Vroeg naar bed!" vermanen wij, „morgen moeten jelui frisch zijn om een bergtochtje te maken". En als ze hun zoete geitenmelk met zelfgebakken wittebrood hebben gegeten, verdwijnen de kleine klanten. En, als ik nog een blik naar buiten werp. zie ik een haast angstwekkende duistex-nis zonder één enkel lichtje, als het ware ons dorpje levenloos, om het onzichtbaar te maken voor den vijand, dien men maar niet kan vergeten. C. B. POSTBEAMBTE TOT ZWARE STRAF VEROORDEELD. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde een brievenbesteller te Hilversum, die werk zaam was op het postkantoor aldaar wegens diefstal van een kistje sigaren en een vulpot lood tot twee jaar gevangenisstraf. In totaal zijn den laatsten tijd 127 pakjes te Hilversum door de posterijen vermist en verd wordt van een groot deel dezer verduisteringen verdacht Het O.M. had twee en een half jaar ae- eischfc. 6

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5