Het Nederlandsch elftal stelt teleur Het voorhoede experiment blijkt een mislukking MormandiëNederland B (22) e Franschen winnen na een matigen wedstrijd met 3—2 Smit, de maker van de twee Nederlandsche doelpunten VOETBALNIEUWS Mijnders uitblinker. MA A NDAG 1 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD Voetbal (Van een onzer redacteuren). IN een eenigszins teleurstellenden wed strijd heeft de Nederlandsche voetbal ploeg op eigen terrein een nederlaag geleden tegen het Fransche elftal. En hoewel men niet had kunnen zeggen dat een gelijk spel onverdiend zou zijn geweest, wa ren de Fransche aanvallen ofschoon niet zoo talrijk als de Hollandsche, toch veel gevaar lijker door hun verrassend karakter. De Hol landsche voorhoede hield het spel veel te kort, waardoor vele kansen werden ver knoeid. Te half drie betreden de volgende elftal len onder het spelen van het Hollandsche en Fransche volkslied het veld; Nederland Halle, Caldenhove, Weber, Pellikaan, Anderiesen, Bas Paauwe, Wels, Vente, Smit, Van Heel, Bergman. Scheidsrechter: Wiltshire (Eng.) Frankrijk: Langiller, Veinante, Nicolas, Heisserer, Courtois, Delf our, Fosset, Bourbotte, Mattier, Casenave, Di Lorto. Delfour, de Fransche aanvoerder wint den toss en verkiest eerst" met de overigens niet sterken wind mee te spelen. Als Smit dan den bal aan het rollen brengt zijn er in het Stadion naar schatting een kleine 40.000 menschen aanwezig. De eerste aanval is voor de Franschen, doch Pellikaan weet de situatie, zij het ook ten koste van een corner, te redden. Dan bemachtigt Caldenhove den bal en zet met een forschen trap de Hollandsche voorhoede aan het werk. De bal belandt dan bij Smit wiens schot echter rakelings langs den paal gaat. De Fransche verdediging blijkt zeer trapvast te ziin en daar bovendien de Hollandsche voorhoede het spel te kort houdt, zijn de Oranje-aanvallen niet erg ge vaarlijk. Verschillende corners worden op het Fran sche doel genomen doch tot doelpunten komt het niet. De Nederlandsche middenlinie blijft in deze periode te veel achter en verwaar loost daardoor haar taak om de voorhoede te voeden. Het spel golft snel op en neer en er wordt in een hoog temoo gespeeld. Nicolas is met eenige schoten niet erg gelukkig. Frankrijk neemt de leiding. p\ e Fransche aanvallen blijven -"-^echter uiterst gevaarlijk. Bij een snelle doorbraak weet Courtois Cal denhove te passeeren. zijn voorzet belandt bij Nicolas die onhoudbaar voor Halle inschiet. (01). Er is dan juist 16 minuten ge speeld. Na den aftrap krijgt Bergman een prach tige kans om gelijk te maken. Van Heel speelt hem den bal tactisch toe en de Blauw witter komt aleen voor Di Lorto te staan, zijn schot faalt echter hopeloos en de bal be landt in het zijnet. De Hollandsche aanvallen worden wel aar dig opgebouwd, doch over het algemeen slecht afgewerkt. Ook het plaatsen laat nog al het een en ander te wenschen over en het is dan ook te begrijpen clat het hechte Fran sche verdedigingstrio met de Hollandsche voorhoede weinig moeite heeft. Bergman is herhaaldelijk in duel met Bourbotte waaruit hij meermalen, als overwinnaar te voorschijn komt. Zijn voorzetten leveren echter niets op. Met een prachtig, ver schot van Bas Paauwe heeft Di Lorto niet veel moeite. De bekende Fransche links-half Delfour speelt een prachtigen wedstrijd en de kleine Wels heeft weinig tegen hem in te brengen. De Oranje-middenlinie laat nu haar verde digende houding wat varen en het gevolg hiervan is, dat Holland meer in den aanval komt. Verschillende corners worden geno men, doch de Fransche achterhoede met Mattier aan het hoofd houdt stand. Eenmaal wordt Bergman in het strafschopgebied ge haakt doch de Engelsche scheidsrechter Wiltshire, die overigens uitstekend leidde, liet doorspelen. Schotlooze Oranjevoorhoede. De Franschen worden nu steeds meer in gesloten doch het wil In de Hollandsche voor hoede niet erg vlotten. Wel worden er indi vidueel aardige dingen gedaan, doch het beslissende schot ontbreekt. Smit wordt zwaar gedekt en krijgt geen kans ook maar eer enkel schot te lossen. Noch Di Lorto noch Halle krijgen dan ook zwaar werk te verrichten. Een vrije schop door Paauwe genomen weet Di Lorto'echter slechts ten koste van een corner te redden. Ofschoon het publiek de Hollanders nu luide aanmoedigt levert ook deze corner weer niets op. Na prachtig snel van Van Heel die een tac tische partij sneelf. komt dp bal hij Bergman die voor de tweede maal wordt gehaakt, thans even buiten het strafschopgebied. Van Heel neemt den vrijen schop, doch schiet juist in de veilige handen van Di Lorto. Smit loopt dan een beetje onstuimig op den Franschen keeper in en nu wordt het spel wat ruwer zonder dat men het bepaald un fair kan noemen. Het blijkt nu wel overduidelijk dat de Oranje-voorhoede niet in staat is doelpunten te maken. Zoo komt dan de rust met een 10 voor sprong voor Frankrijk. Ongetwijfeld had een gelijk spel de verhouding beter weergegeven, Holland had zeker een of twee doelpunten verdiend, doch de voorhoede is geheel van schot. Caldenhove met Van Heel wiens optre- Delfour de beste den als linksbinnen speler van het geen onverdeeld succes veld. werd. Na de hervatting Na de rust gaat de Fransche voorhoede er weer meteen van door. Het is echter telkens Caldenhove die met forsche trappen het terrein zuivert. Als de Hollanders ook ten aanval trekken blijkt al spoedig dat star aan het korte spel wordt vastgehouden waardoor de kansen op een Hollandsche overwinning wel uiterst mi niem worden. Als er drie minuten gespeeld zijn wordt een snelle Fransche doorbraak den onzen noodlottig. Nicolas plaatst den bal naar Langiller en met een houdbaar schot in den rechter bene denhoek dat Halle onder zich door laat glippen is Frankrijk's voor sprong vergroot (02). Het ziet er nu werkelijk naar uit dat. de Oranjeploeg zal gaan verliezen. Het beroemde „Hollandsche kwartiertje" is van deze voorhoede niet te verwachten. Eenige uiterst gevaarlijke Fransche aanval len kunnen door Caldenhove en Weber slechts ternauwernood worden afgeslagen. Vooral de D. W. S.'er speelt een bijzonder fraaie partij. Nedèrland scoort. Van Weber komt de bal dan in het bezit van Paauwe die op zijn beurt het leder doorgeeft aan Van Heel. Deze geeft een fraaie pass naar Smit die zich geen oogenblik bedenkt en met een schitterend, vliegend schot in den rechter bovenhoek het eerste Neder landsche tegenpunt scoort (12). Een prachtig doelpunt! Er is thans dertien minuten van de tweede helft gespeeld en de hoop in het Hollandsche kamp herleeft weer. Het is jammer dat in deze periode Vente, die zijn dag niet heeft, vele fraaie kansen verknoeit. Nicolas krijgt dan aan den anderen kant een prachtige kans. Hij komt alleen voor Halle te staan doch deze werpt zich voor de voeten van den Franschen middenvoor en weet den bal op het laatste oogenblik nog weg te trappen. De Fransche aanvallen blijven uitermate gevaarlijk. Ook onze voorhoede laat zich echter niet onbetuigd. Vooral de debutant Bergman heeft er nu goed het oog in en is in dezen vorm zeker zijn plaats in het elftal waard. Een formidabel schot van Van Heel kan Di Lorto nog maar juist uit zijn doel stompen. Smit krijgt vervolgens den bal doch ziin schot gaat langs het doel. Even hierna lostTaauwe van verren afstand een harden kogel die Di Lorto echter corner stompt. Het Hollandsche overwicht is nu weer afgeloopen en een misverstand in de achterhoede stelt Courtois in de gelegenheid den bal langs den uitge- loopen Halle te plaatsen (13). Wel appelleert Weber nog voor buitenspel doch de scheidsrechter blijft onverbiddelijk. Met nog een kwartier wedstrijdtijd is de Fransche overwinning nu wel zeker. De Hol landers spelen een verloren wedstrijd. Nog eenmaal krijgt Van Heel een fraaie kans doch zijn slecht gericht schot gaan meters naast. Dezelfde speler schiet even later volkomen onhoudbaar voor Di Lorto tegen den p; Mattier en zijn mannen hebben nu niet over gebrek aan geluk te klagen. Smit verkleint wederom den achterstand. Talrijk zijn de Hollandsche aanval len en uit een van de voorzetten van Bergman komt de bal in het bezit van Van Heel die tactisch doorgeeft aan Smit. De Haarlemmer schiet keihard in doch de bal springt van de voeten van een der verdedigers terug, weer komt Smit echter in het bezit van den bal en thans geeft hij Di Lorto geen schijn van kans (23). Er zijn nog drie minuten te spelen en de onzen zetten er alles op om een gelijk spel te bevechten. Het gelukt echter niet, een hard schot van Van Heel weet een van de Fran sche verdedigers nog maar net weg te werken. Wels neemt dan nog den laatsten corner en even later kondigt scheidsrechter Wiltshire .het einde aan van een wedstrijd die slechts matig kon bekoren. De meening van anderen. (Van een specialen A. N. P.-verslaggever) Een rustige stemming heerschte er na af loop in de Hollandsche kleedmaker. Velen gevoelden zelf wel, dat de ontmoeting, welke zij zooeven hadden gespeeld, niet ©en van de allerbeste uit hun voetbalcarrière was ge weest. De heer H. W. H. Herbe rts, voorzit ter van de Keuze-commissie van den K. N. V. B., deelde ons als zijn meening mede, dat het Fransche elftal hem zeer was meegeval len. Technisch was het spel onzer tegenstan ders heel goed verzorgd. Het eerste doelpunt bijvoorbeeld werd gescoord na een staaltje van volmaakte techniek. Bij het resultaat van den wedstrijd kan ik mij heel goed neerleg gen. Het Nederlandsch elftal heeft geen slechten wedstrijd gespeeld. Het was jammer van dien goal van Leo Halle en Vente was niet goed gedisponeerd. Het experiment, zooals men dat dan wil noe men, SmitVan Heel is voor mij geen teleur stelling geweest. En van den debutant Berg man mag worden gezegd, dat hij meer heeft gepresteerd, dan wij van hem hadden ver wacht. Hij heeft hard gewerkt, maar is niet gelukkig geweest; hij had een zeer sterken halfspeler tegenover zich. Ik zie in Bergman wel een speler, die in de toekomst de aange wezen linksbuiten van het Nederlandsch elf tal wordt. De linkervleugel was beter dan de rechter. Smit heeft met plezier gespeeld. Cal denhove was beslist de beste en Anderiesen was in de middenlinie misschien niet in su per vorm, maar zijn spel was toch zeer goed. Het verband tusschen Weber en Pellikaan was matig. De Fransche achterhoede ruimde goed op en maakte een gepast gebruik van haar lichaamskracht. De spil viel mee en Langiller in de voorhoede was zeer gevaar lijk. Onze tegenstanders speelden met geest drift, maar beheerscht en vooral hun aange ven van den bal viel zeer mee. De heer E. G. M u n d t, lid der keuzecom missie, vond het een goeden snellen wedstrijd Nederland heeft ongelukkig gespeeld. Op'de middenvoorplaats heeft Smit ook goed ge speeld. We hadden op het oogenblik geen an dere spelers voor de voorhoede, ziedaar mijn meening over het experiment. En we hebben ook pech gehad door schoten tegen paal en lat. Paauwe vond ik den besten man van het veld. En ook Caldenhove speelde uitstekend. De „oudjes" hebben het heusch niet slecht gedaan. Zoolang er nog geen andere spelers zijn, die hen kunnen vervangen, zoolang zul len deze ouderen ook in het elftal worden op gesteld. Want onze opdracht is, op het oogenblik het sterkste elftal op te stellen. De aanvoerder van het Fransche elftal, de linkshalf speler Delfour, toonde zich zeer tevreden over het resultaat van den strijd; hij zei voldaan te zijn over de verrichtingen van zijn ploeg. De Fransche aanvoerder had waardeerende woorden vóór de houding van het Nederlandsche publiek, waarvoor het, naar hij zei, toch een teleurstelling geweest moet zijn, het eigen elftal voor de tweede maal op eigen terrein een nederlaag tegen Frankrijk te hebben zien lijden, waarmede de Fransche ploeg revanche heeft genomen voor de het vorig jaar in Parijs geleden 6—1 ne derlaag. Volgens Delfpur was er weinig ver schil in speelkracht tusschen de beide teams op te merken, maar de Franschen hadden meer succes. Hij roemde het spel van den rechtsbuiten Courtois en van den midden voor Nicolas, terwijl hij in de Nederlandsche ploeg vooral de verrichtingen van Calden hove en Smit prees. De heer B a r r e a u, die de verantwoor delijkheid voor de samenstelling van het Franfeche elftal heeft, was van meening, dat zijn ploeg over het algemeen goed voldaan heeft, maar dat hij niettemin voor den vol genden wedstrijd (op 5 December tegen Ita lië te Parijs) in het Fransche elftal wellicht toch nog een enkele wijziging zal aanbren gen. Er is fel om de overwinning gestreden en er is vaak goed spel vertoond. Een gelijk spel zou mij niets verbaasd hebben, maar de Franschen hebben het geluk meer aan hun zijde gehad. Over Smit, wiens spel hij prees, merkte de heer Barreau op, dat de Neder landsche aanvalslinie door de verplaatsing van dezen speler naar de midvoorplaats on getwijfeld. aan kracht heeft ingeboet. De heer Barreau had veel lof voor Caldenhove, de ge- heele middenlinie en Wels. Van de Fransche spelers noemde hij in het bijzonder Cazenave, Delfour, Nicolas en Veinante. De scheidsrechter, de heer Wiltshire, vond het een aandigen wedstrijd. Hij roemde de goede techniek van beide ploegen, de we tenschappelijke opvatting van het spel en merkte op, dat hij veel steun had gehad aan de twee Belgische grensrechters. „Dat derde doelpunt van Frankrijk is absoluut niet in i buitenspelpositie gemaakt", zoo besloot hij. Smit zorgde er voor dat de Hollandsche nederlaag slechts klein bleef, door tioee fraaie doelpunteji te makeji. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. AFDEELING I. Eerste klasse; AjaxV.S.V. A.D.O.R.F.C. K.F.C.—D.W.S. SpartaD.F.C. V.U.C.Excelsior Tweede klasse A: West Frisia—.De Kennemers H.R.C.—Z.V.V. SpartaanW.F.C. Z.F.C.—O.S.V. Alcm. VictrixD.W.V. Tweede klasse B: Velox—H.F.C. H.V.C.—E.D.O. B.F.C.-AJ.C. D.O.S.R.C.H. HilversumZeeburgia AFDEELING II. Eerste klasse: C.V.V.—'t Gooi XerxesH.B.S. HaarlemD.H.C. Blauw WitFeijenoord StormvogelsHer mes D.V.S. (Van een specialen A.N.P -verslaggever.) Uit Rouen: Onder een grauw-grijzen hemel, waaruit gedurende de ochtenduren zou nu en dan een regenbuitje neerviel, werd Zondag middag kwart voor drie de aftrap gedaan voor den wedstrijd van het Nederlandsch B- elftal tegen een combinatie uit Normandië, be staande uit zeven spelers van de F. C. Rouen en vier uit Le Havre. Nadat Wilders namens het Nederlandsch elftal bloemen aan het Fransche team had aangeboden, welke geste door de Franschen beantwoord werd met het. overreiken van een gedenkvaantje, bracht Nederland den bal aan het rollen. Alsof ook de regen op dit signaal gewacht had, kwam er tegelijkertijd een behoorlijke stortbui. ..J J De Nederlanders speelden in witte truien, de Franschen in witte broek en roode trui. Na eenige uitstekend opgezette aanvallen der Franschen, welke door de Nederlandsche achterhoede goed werden gebroken, kwam de bal dicht bij het Fransche doel om even later, na een fraaien voorzet van den Franschen linksbuiten Waggi, naast het Nederlandsche doel uit te gaan. Twee maal kregen de Franschen een kans bij het Nederlandsche doel, doch beide malen ging de bal meters naast. Na tien minuten, gedurende welken tijd een waar regengordijn over het veld hing, loste Mijnders een goed gericht schot dat door den Franschen doelverdediger Bessero op uitste kende wijze gehouden werd. De eerste hoekschop op het Fransche doel werd hierna genomen, weldra gevolgd door een tweede,, welke echter geen resultaten oplever den Kort hierna lieten de Franschen een ge makkelijke kans, n.l. toen zij vrij voor doel stonden, onbenut. Uitnemend samenspel bracht den bal voor de voeten van Mijnders, die echter van te grooten afstand schieten moest om succes te kunnen hebben. De bal ging toen weer naar de Neder landsche helft, waar de Franschen een vrijen schop te nemen kregen. De bal werd naar Durspeckt gespeeld, die op slechts enkele me ters geheel vrij voor het Nederlandsche doel staande, op onbegrijpelijke wijze nog naast schoot. Enkele minuten later plaatste Durspeckt op fraaie wijze naar Frigerio, die tegen den paal schoot. De bal sprong terug in het veld, waar de rechtsbuiten Hanreiter hem opving en hem, op voor Van Male onbéreikbare wijze, in het Nederlandsche doel plaatste (10). Er waren toen 23 minuten gespeeld. Een doelpunt van Van Walsum werd wegens buitenspel niet toegekend. Nog geen halve mi nuut later gaf Bonsema goed over aan Du- mortier, die in de 31ste minuut voor den ge lijkmaker zorgde (11). In de eerste vijf minuten van de tweede helft ging het spel vrijwel gelijk op. Van Male kreeg enkele ballen te verwerken, waarmede hij in het geheel geen moeite had. Een voorzet van Mijnders werd ongebruikt gelaten. Wederom ging de bal naar de Fran sche helft, waar Mijnders keurig overgaf naar Drouen; deze plaatste naar Heetjans, die ech ter naast schoot. Aan den anderen kant schoot Frigerio van ongeveer vijftien meter afstand in, doch Van Male redde op fraaie wijze. Nog eens kreeg Mijnders een fraaie kans, doch jammer genoeg schoot hij tegen den paal. Er waren toen negentien minuten gespeeld. De Nederlanders zijn beslist in de meerder heid. Wederom zette Mijnders voor, maar Van Walsum schoot ver over. Even later werd een gevaarlijk schot door Van Male uitstekend over de lat gestompt, waama uit den hoekschop de bal ver over ging. Ongeveer zes minuten voor het einde gaf Waggi een verren voorzet; Van Male viel uit, raakte dan bal nog aan, waarna deze echter tegen den schoen van Punt ketste en vervol gens het doel inrolde. Op gelukkige wijze had Normandië dus met 2—1 de leiding genomen. De strijd scheen reeds voor onze landgenoo- ten verloren. Doch Heetjans gaf den bal langs de lijn door naar Van Walsum, die uitstekend voor doel plaatste naar Dumortier. Deze aar zelde geen moment en met een hard schot maakte hij voor de tweede maal gelijk. Een minuut later kwam het einde met een 22 gelijk spel. NABESCHOUWING. Van de Nederlandsche spelers hebben voor al Mijnders en Van Male een uitstekenden wedstrijd gespeeld. Het eerste doelpunt van de Franschen was onmogelijk te houden; het tweede kwam op toevallige wijze in het doel terecht. Voor het overige heeft de Nederland sche doelverdediger verscheidene schoten op vaak voorbeeldige wijze onschadelijk gemaakt, zoodat hij ten zeerste verdiend van het Fran sche publiek menig applausje in ontvangst had te nemen. Er waren in totaal ongeveer achtduizend be zoekers Mijnders was de ster van het veld. Zijn snelle rushes wekten ieder bewondering op en zijn voor doel plaatsen was voortdurend goed Geen wonder dan ook, dat de Franschen na de rust alles in het werk stelden, om hem zoo veel mogelijk te bewaken. Dat hij er toch in geslaagd is, ook in de tweede helft prachtig spel te leveren, pleit wel ten zeers. voor hem. In de achterhoede heeft Punt een zeer goede partij gespeeld. Voor de achterhoede echter gold het feit, dat zij betrekkelijk weinig steun ondervond van de middenlinig. Deze was in haar aanvallende taak zeer goed, maar kwam niet snel genoeg terug om de achterspelers bij de verdediging te kunnen steunen. Overigens was in de middenlinie Bonsema wel een der besten. Dumortier moet men zonder twijfel dank baar zijn voor zijn twee doelpunten, doch jammer genoet schoot hij in snelheid te kort. Heetjans speelde na de rust een betere partij dan daarvoor, Drouen en Van Walsum hebben, hoewel niet erg op den voorgrond tredend, goed werk geleverd. Het 22 resultaat kan zeer vleiend voor de Nederlandsche ploeg worden genoemd, daar hier elf spelers in het veld kwamen uit negen verschillende vereenigingen, die nog nooit een wedstrijd samen hadden gespeeld. Daarentegen bestond het elftal van Normandië uit spelers van twee clubs, te weten zeven uit F. C. Rouen en vier uit Le Havre, zoodat de homogeniteit hier wel grooter was. Bovendien waren Dur speckt en Hanreiter Oostenrijksche beroeps spelers. Natuurlijk hadden allen zeer met .het gladde terrein te kampen, dat door de gewel dige regenbuien in het begin van den strijd in een kleinen vijver herschapen was. Mijnders. Van Male. Zooals te begrijpen valt, was de stemming bij onze landgenooten door het behaalde re sultaat, uitstekend. Hedenmorgen zou nog een bezoek gebracht worden, aan de wereldtentoonstelling, waarna te 2.15 uur de terugreis naar Nederland zou worden aanvaard. Het Nederlandsch B-elftal was als volgt: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Wilders (Blauw Wit) en Punt (D.F.C.) Midden; Bonsema (G.V.A.V.), Wallart (P.S.V.) en Van Es ('t Gooi). Vóór: Van Walsum (R.F.C.)Heetjans (Tu- bantia), Dumortier (D.O.S.)Drouen (P.S.V.) en Mijnders (D.F.C.) BUITEN DE COMPETITIE Z. F. C.-E. D. O. (4-2) E.D.O, besteedde haar vrijen Zondag met het spelen van een oefenwedstrijd tegen Z. F. C. De opsteling van E.D.O. was belangrijk gewijzigd, die voldeed wat de voorhoede be treft, zeer wel. S. Spek ontbrak op het appèl, waardoor het rechts niet zoo erg vlotte, Putten bezette de midhalfplaats naar behooren. H. Koene opende de score met een fraaien kopbal van Marie deed even later hetzelfde voor Z.F.C. waarbij J. v. d. Born ernstig ge blesseerd werd aan zijn hoofd; er moest dok- ter's hulp komen. J. Koene verving v. d. Born, die later eveneens geblesseerd raakte, en door een speler uit het zevende vervan gen werd. Rust kwam met 11. Van Marle strafte een fout van Verhagen af en scoorde. C. v. d. Schalie maakte gelijk. (2—2). Z.F.C. speelde nogal hard en scoorde nog tweemaal, J. v. d. Schalie en B. Timmerman losten nog enkele fraaie schoten, welke ech ter geen succes hadden. E.D.O. speelde met het volgende elftal: Verhagen, J. v. d. Born, KL Zandstra, Broertjes, Th. v. d. Putten, Oomen, H. Koene, Schijvenaar, J. v. d. Schalie, B. Timmerman, C. v, d. Schalie. VOETBAL IN RELGIë. De uitslagen van de Zondag gespeelde wed strijden voor de Belgische eere-afdeeling lulden: DaringUnion St. Gllloise 1o White StarAnderlecht 21 GantmceStandaard Luik 31 Antwprp F. C.— Racing Tienen 21 F. C. MechelenBeerschot 11 F. C. Brugge—Olympique Charleroi 2—2 Liersche Sportkring—Lyra 2—2

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10