Haarlem s Dagblad Nieuwe Burgemeester benoemd FELLE BRAND WOEDT IN ROTTERDAM. De Latijnsche Zusters. Complex pakhuizen in vlammen. Schade loopt in de millioenen. November. belangrijkste 55e Jaargang No. 16675 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapleiu 37. Postgirodieust 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hooidred. 15034 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapleiu 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Maandag 1 November 1937 Abonnementen per »veek f 0.25 p- maand f 1.10. pe» 3 uiaandrn f 3.23 franco per post f3.55 losse nummer» 6 cent per ex. Advcrtcnticn 1-5 re«e!» f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonuementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 re«el9 f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. (£>- Frankrijk en Italië, die elkaar in vriend schappelijke perioden plegen te vereenigen onder de roerende benaming „les soeurs Ia ti nes" de Latijnsche zusters hebben het ondanks deze nauwe familieverwantschap niet zoo best meer met elkaar sinds het eene zusje door een Volksfront en het ander door een fascistische dictatuur geregeerd wordt. En nu is het zoover gekomen, dat ze met elkaar pra ten moeten per zaakgelastigde inplaats van per ambassadeur. In de diplomatieke sfeer be schouwd is dat erg; een gewoon mensch heeft wel eenige moeite er niet om te lachen. Vooral omdat er heelemaal niets gebeurd zou zijn, als de graaf de Chambrun maar Fransch gezant in Rome was gebleven. Deze oude aris tocraat trad evenwel een jaar geleden af. Van hem loopt het verhaal dat, toen de premier Laval hem naar Mussolini zond om den dicta tor mondeling te overreden van den aanval op Abessinië af te zien en Mussolini hem niet liet uitspreken maar tegen hem begon op te spelen, daarbij met zijn vuist op tafel slaande, do Chambrun zijn monocle in zijn oogholte schroefde, hem verwonderd aankeek, de woor den sprak: „Als u niet naar mij luisteren wilt, ga ik weg"opstond en tot groote verbazing van Mussolini inderdaad verdween. Dit incidentje hield overigens geen verband met zijn aftreden, dat trouwens pas vrijwat later geschiedde, na het optreden van de Volksfront-regeering-Blum. Die benoemde een nieuwen ambassadeur, geheeten de Saint Quentin en eveneens van blauwen bloede. Maar toen begonnen de moeilijkheden meteen. Want Abessinië was inmiddels veroverd en de Italiaansche regeering vorderde dat de nieuwe ambassadeur zijn geloofsbrieven zou richten tot hun Koning en Keizer Victor Emmanuel". Frankrijk erkende het Italiaansche keizerrijk Ethiopië niet en dus evenmin het bestaan van keizer Victor Emmanuel en wou niet. Gevolg: er kwam geen nieuwe ambassadeur in Rome en al sinds een jaar worden de Fransche be langen daar nu waargenomen door den zaak gelastigde Blondel. Veel meer dan een over brenger van brieven en nota's kan zulk een vertegenwoordiger niet zijn, althans niet in belangrijke zaken. Op den duur moest dit den Duce wel ergeren en nu heeft hij zijn ambas sadeur te Parijs, den fascist Cerruti, met wien de Franschen het naar omstandigheden altijd nogal goed vinden konden, teruggeroepen en den zaagelastigde Prunas naar Parijs ge stuurd. Fransche diplomatieke kringen rea- geeren hier zeer handiglijk op door te zeggen dat hij blijkbaar betere betrekkingen met Frankrijk wenscht, want Prunas is geen lid der fascistische partij. Maar de houding der Fransche pers bewaarheidt deze meening niet, want de Fransche pers is kwaad. Dat wijst dus niet naar betere betrekkingen. Zelfs het blad van de la Roque, Le Petit Journal, zegt dat „deze geste op geen ongeschikter oogenblik ihad kunnen komen" en betreurt hem. De Echo de Paris, het blad der Katholieken, verklaart dat de maatregel der Italiaansche regeering is ingegeven door den wensch, Frankrijk bij elke gelegenheid onaangenaam te zijn. Enzoovoorts. Het wordt er dus niet beter op tusschen de Latijnsche zusjes. Cerrutti is al weg, terug naar Italië en het feit dat de Japansche ambassa deur hem naar het station heeft gebracht kan ook al geen prettigen indruk hebben gemaakt. Want gele broertjes heeft men nooit in den familiekring erkend. Het geval past intusschen weer nauwkeurig in het kader der tegenwoordige Europeesche verhoudingen. Men gaat elkaar niet te lijf, maar men treitert elkaar. Als de Abessiniërs, onschuldige oorzaak van dit alles, er van hooren, zullen zij er wel ver baasd over wezen. Dat zijn dan ook maar wil den en wat weten die van diplomatieke fines ses af? Misschien zullen zij niet eens waar deering hebben voor het feit, dat het hun op gedrongen Italiaansche keizerrijk niet door anderen erkend wordt. Zij zullen wellicht zeggen „Wat hebben we daaraan? Alleen maar last. Geen consulaire vertegenwoordigers van andere landen! Geen behorlijk geregelde handelsbetrekkingen. En we krijgen er evenmin onzen ouden keizer, onzen Leeuw van Juda mee terug. Straks gaan die Italianen en Franschen elkaar misschien nog te lijf en moeten we nog meevechten ook, omdat niemand ons erkennen wouniet als Volkenbondslid met Volkenbondsrechten, niet als onafhan kelijke staat dus, en nou weer niet als af hankelijk keizerrijk. Als dat zaakje maar goed afloopt! Moeten we nu voortgaan met van de eene narigheid in de andere te tui melen?" Zoo praten zulke wilden denkelijk. Terwijl het beschaafde Europa doorgaat met onder ling internationaal getreiter en gesar en de Japansche ambassadeur, hierover denkend toen hij Cerrutti zag wegrijden, waarschijn lijk achter zijn eerbiedig-afgenomen hoogen hoed geglimlacht heeft Want die gele kereltjes hebben zoo hun eigen plannetjes. En waarom zou men iemand niet hoffelijk uitgeleide doen? Ze zouden ons Europeanen allemaal met genoegen hoffelijk uitgeleide doen. Uit Azië vooral. R. P. -6) Koninklijk besluit thans verschenen Het Koninklijk Besluit, houdende benoeming van dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk tot bur gemeester van Haarlem, is thans verschenen. Het ap - '^§§@1 -ï' besluit is gedateerd 29 October en de be- noeming gaat zooals wjj vorige week reeds hebben gemeld, Maandag 15 November in. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op een interview, dat één onzer medewerkers met den thans benoemden functionaris heeft gehad en dat op pagina 3 is opgenomen. Een brand, die in korten tijd een geweldigen omvang aannam, heeft hedennacht en hedenmorgen gewoed in de opslagplaatsen van de N.V. Pakhuismeesteren te Rotterdam. De brand, die een geweldige verwoesting aanrichtte, werd door de brandweer met groot materiaal bestreden. De schade loopt in de millioenen. Het vuur met groot materiaal bestreden REDDINGWEZEN. Dooi- het bestuur van de St. Jozef Gezellen, Haarlem 3, is de heer A. J. Meijerink uitge- noodigd een voordracht met lichtbeelden te houden over het onderwerp: „Hulp bij ijs- ongevallen". De voordracht heeft plaats op Woensdag 3 November in het gebouw aan de Koningsteinstraat. Aan de Rijnhaven N.Z. staan vier groote pakhuizen der N.V. Pakhuismeesteren, n.l. de panden „Celebes", „Borneo", Java" en „Su matra". Dit complex gebouwen grenst aan de ach terzijde aan de Wilhelminakadede zijwan den komen uit op de Tweede en Derde Zwa- negatstraat. Dit gebouwencomplex is ongeveer 100 meter lang en ruim 40 meter diep. Deze vier geheel gelijke panden bestaan uit eon parterre en twee étages, waarboven een plat dak ligt. In deze gebouwen lagen groote partijen ta bak, koffie en stearine .opgeslagen. De brand is uitgebroken in het pand „Java" en vandaar overgeslagen naar het pand „Sumatra". Reeds onmiddellijk liet het zich aan zien, dat men hier met een brand van buitengewonen omvang zou te doen krijgen, zoodat men groot alarm maakte, waarop een aantal slangen- wagens, enkele motorspuiten, een paar drijvende brandspuiten, de auto- ladder en beide reserve-auto's naar de Rijnhaven uitrukten. Het licht brandbare materiaal werd in een oogwenk door het vuur aangetast en dit greep zoo ontzaglijk snel om zich heen, dat nog voor dat een enkele slang uitgelegd was. het dak van het pand „Java" reeds doorgebrand was. Uit dit pand steeg een dikke rookwolk op, welke door de enorme vlammenzee hei-rood werd verlicht en aan de overzijde van de rivier geleek het alsof achter de gebouwen der Hol land-Amerika-Lijn een fantastisch groote fak kel te branden stond. Hoog sloegen de vlammen boven de bran dende gebouwen uit en een dichte vonkenre gen dwarrelde m hoofdzaak neer op de loodsen van de Holland Amerika Lijn, ten deel ook op het achterschip van de „Statendam", welk passagiersschip aan den steiger aan de Wil helminakade gemeerd lag. Het vuur woedde aanvankelijk op de bovenste verdieping waar van al spoedig de vloer doorbrandde. Door de gaten kan men groote brokken vuur zien neervallen. Weinige oogenblikken later stond ook de eerste verdieping geheel in vlammen en ter wijl ook hier de vloer doorbrandde, begaf zich ook de scheiding tusschen deze panden en het westelijk aangrenzend pand „Sumatra", waar het al spoedig eveneens op de bovenverdieping begon te branden. Door de vele openingen in den gevel aan den kant van de Rijnhaven N.Z. had de vrij straffe wind gemakkelijk vat op de vlammenzee en ook aan de Wilhelminakade 1 kon men groote steekvlammen naar buiten zien oplaaien. Groot materiaal Van het groot materiaal waren de motor spuiten 1 en 5 het eerst ter plaatse en werden opgesteld op de kade van den Rijnhaven N.Z. alwaar ze op open water konden werken. Hier arriveerde ook weldra een van de havendienst booten, welke slangen naar het brandend ge bouwencomplex uitlegde. Tegen vijf uur werd op dit punt met zeven stralen op de motorspuiten en de drijvende stoommotorspuit het vuur bestreden, terwijl men'nog bezig was meer slangen uit te leg gen naar de zijde van de Wilhelminakade, waar een derde autospuit stond opgesteld, Hiervan koppelde men één straal aan de auto ladder en met eenige andere stralen werd van de straat af een groote massa water op het laaiende vuur geworpen. Dit had aanvankelijk evenwel maar weinig resultaat. Bovendien werd op de Wilhelminakade nog gewerkt met stralen op de drie leidingen van de H. A.-lijn en voorts werd nog met een aan tal stralen op de waterleiding water gegeven op de loodsen der H. A. lijn, welke gebouwen niet enkel door den vonkenregen en de enor me hitte, maar af en toe ook door de ver uit stralende felle vlammen van uit de panden aan de overzijde van de straat ernstig gevaar liepen mede door het vuur te worden aange tast. Inmiddels had de brand zich ook aan de an dere zijde uitgebreid. Ook het pand Borneo stond binnen weinige oogenblikken van onder tot boven in vlammen. Tegen vier uur werd besloten vrij wel al het groot materiaal, waarover de Rotterdamsche brandweer beschikt zoowel de zes autospuiten als alle drij vende stoomspuiten te ontbieden. Bij het blusschingswerk was het voltallig corps van de Rotterdamsche hoofdlieden aan wezig en ondanks het nachtelijk uur trok deze brand buitengewoon veel publieke be langstelling. Precies te vier uur kwam met een geweldige klap de pinakel met ijzeren hijschbalk in de Derde Zwanegatstraat naar beneden en te- zelf der tijd breidde het vuur tegen den wind in zich ook uit naar de zijde van het pakhuis Borneo, dat spoedig ook brandde als een fak kel. Eén laaiende vuurzee Toen waren de drie panden, Java, Sumatra en Borneo één laaiende vuurzee geworden, zoodat de brand weer, wilde zij althans trachten de loodsen van de H. A. lijn te sparen, nog meer materiaal noodig had. Te gen vijf uur werkten dan ook in to taal aan de zijde van de Wilhelmina kade alleen 16 stralen van het groote materiaal ondersteund door eenige tientallen kleine stralen. Spoedig bleek het noodig dat de brandweer een z.g. watergordijn moest vormen voor de loodsen van de H. A.-lijn, omdat de tabak en de parafine, in het pand Celebes opgeslagen, October heeft een eind genomen En is in schoonheid heengegaan, November is weer aangekomen, Hoe zal het ons met hem vergaan? Hij zal het duister nog verlengen, Daar kan November niets aan doen, Hij zal ook wel meer koude brengen, Zoo is de loop van het seizoen. Hij zal vergeelde blaren plukken En neer doen zeilen op het mos. Hij zal de laatste dekking rukken Van het reeds half ontbloote bosch. Hij zal misschien ook wel gaan tieren, Met zijn speciaal recept van wind, Die woedend over 't land komt gieren En die op zee vaak offers vindt. Misschien ook zendt hij stroomen regen, Of hagel, sneeuw zelfs op ons neer, Wij hebben die al vaak gekregen, Als monster van Novemberweer. October heeft een eind genomen, Verdwijnt daarmee de laatste pracht? O, mocht er maar een Slachtmaand komen, Die, zij het vaag, Octoberslacht. P. GASUS. zóó fel brandden, dat de vlammen tot over de loodsen heensloegen. Toen er niet meer aan viel te denken, dat ook maar een deel van het gebouwencomplex der N.V. Pakhuismeesteren was te redden, concentreerde de brandweer haar volle aan dacht op deze loodsen, welke met een water gordijn werden natgehouden. Ook op de da ken der loodsen, bestaande uit mastiek, ston den brandweer lieden, die deze met geweldige watermassa's nat hielden. Op de „Statendam" had men intusschen ook niet stil gezeten. Met vier stralen van de eigen slangen werd het achterschip nat ge houden. Het bleek niet noodzakelijk te zijn, het schip te versieepen. 37 stralen, in de vuurzee en op de aangren zende gebouwen gericht, geproduceerd door zes groote auto-motorspuiten en zes booten., waren hedenochtend nog actief. In de late morgenuren, toen het gevaar voor de omliggende gebouwen vrijwel gewe ken was, hield de brandweer zich slechts nog bezig met het dooven van het felle vuur, dat nog binnen de muren van het pakhuizencom- plex woedde. De aangrenzende gebouwen, de pakhuizen van het Leydsche Oranje-Nassau- Veem en van het Blaauwhoeden- en Vriezen- veem, alsmede het kleine gebouwtje van het Volksbondkoffiehuis, zijn gespaard gebleven. Naar wij verder vernemen, is de brand ont dekt door een wachter bij de loodsen van de Holland-Amerika-Lijn, die om twee uur van nacht in dienst trad en ruim een uur later het vuur gewaar werd. Een der brandweerlieden er namen on geveer 200 man aan het blusschingswerk deel moest in den vroegen ochtend naar het ziekenhuis worden vervoerd, omdat hij het ongeluk had, een straal recht in zijn gezicht te krijgen, waardoor een bloeduitstorting werd veroorzaakt. De burgemeester van Rotterdam en ver schillende andere gemeentelijke autoriteiten, woonden het blusschingswerk gedeeltelijk bij. Hedenmorgen om 11 uur werd de toestand ons als volgt beschreven: Hoewel het vuur nog geenszins gebluscht is, en het nog wel geruimen tijd zal duren voor de laatste vonk is gedoofd, kan men wel met groote waarschijnlijkheid aannemen, dat de brand zich niet verder zal uitbreiden. Met waarschijnlijkheid, want inwendig is de zaak nog niet geheel veilig, In de kelder zijn nl. nog groote hoe veelheden olie opgeslagen en wanneer enkele vonken in die kelder doordringen, is het dui delijk. dat deze hoogst brandbare stof groote kans loopt vlam te vatten. De vloer van het gebouw is echter zeer stevig geconstrueerd, zoodat voor instorting weinig vrees bestaat. Schade op eenige millioenen geraamd. Een der firmanten, de heer H. G. J. de Monchy, zeide ons dat hij de schade momen teel moeilijk kon schatten, daar de firma slechts een gedeelte heeft verzekerd. Er zijn tal van goederen in de pakhuizen op geslagen, welke door de eigenaren zelf zijn verzekerd. Maar de schade zal eenige millioe nen guldens bedragen, vermoedelijk echter is alles verzekerd. Dit is zeker het geval met het gedeelte, dat door de fa. is verzekerd, o.a. het gebouw, dat eigendom van de firma is. Hedenochteid stonden nog alle vier muren van het uitgebrande gebouw overeind, Er was sprake van een van deze muren als veilig heidsmaatregel om te halen. Het woord is aan. CatO: Het lot geeft aan der boo- zen toeom hen des te beter te kunnen treffen. De Brandstoffentoeslag, Deze week wordt de toeslag verstrekt. Door den Minister van Sociale Zaken is een circulaire aan de gemeentebesturen ge zonden, waarin o.a. wordt medegedeeld, dat in het tijdvak van 31 October 1937 tot en met 2 April 1938. evenals vorige winters, aan ondersteunde en bij een werkverschaffing ge plaatste werkloozen een brandstoffenbijslag van ten hoogste f 1 per week mag worden verstrekt. Voor dezen toeslag komen in aanmerking gehuwde en ongehuwde kostwinners alsmede zij, die den steun voor alleenwonenden ont vangen. Voorts kan gedurende bovengenoemd tijd vak aan degenen, die bij anderen een kamer hebben gehuurd zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen en voor het verkrijgen van brandstoffen op zichzelf aangewezen indien hiervoor termen aanwezig zijn een brandstof toeslag wor den toegekend, gelijk aan de helft van dien. welke er aan kostwinners wordt verstrekt, mitsdien tot een maximum van f 0.50 per week. Aan hen die bij anderen inwonen en aan bovengenoemde voorwaarden niet voldoen, zooals kostgangers en zgn. slaapgasten, mag geen brandstoffentoeslag worden verstrekt. De toekenning van brandstoffentoeslag aan ondersteunden mag wederom in zooverre tot gevolg hebben, dat de maxima van de schalen overschreden worden, dat bij geheele werk loosheid de som van steunbedrag en brand stoffenbijslag en bij gedeeltelijke werkloos heid de som van het, loon van de ondersteunde ten hoogste bedraagt 95 pet. van het loon. dat de betrokken arbeider ten tijde van zijn on dersteuning in het vrije bedrijf zou kunnen verdienen, iniden hij niet werkloos was. Zij die geen volle week bij de werkver schaffing zijn geplaatst dan wel periodiek zijn tewerkgesteld, kunnen de toeslag slechts ontvangen voor de dagen of weken, geduren de welke zij bij de werkverschaffing arbeiden bijv. bij 4 dagen plaatsing dus maximaal 4 6 van een gulden resp. 4/6 maal f 0.50 per week. Ook dezen winter mag, indien bijv. door verstrekking van cokes van de Gemeente gasfabriek of door aankoop van brandstoffen op groote schaal uitgifte tegen verlaagden prijs mogelijk is, aan brandstoffentoeslag, hetzij deze in geld of natura wordt ver strekt. niet meer worden toegekend, dan voor een arbeidersgezin noodzakelijk moet worden geacht. In de kosten der verstrekking van de brandstoffentoeslag aan werkloozen die in de steunregeling zijn op «.nomen of bij een ge subsidieerde werkverschaffing zijn geplaatst, zal uit het werkloosheidssubsidiefonds een zelfde bijdrage worden toegekqnd als in de vorige kosten van steunverleening of in de loonen der werkverschaffing wordt verleend. Treinreizigers aan groot gevaar ontsnapt. Spoorboomen waren niet gesloten. Terwijl de laatste trein naar IJmuiden Zondagavond stilstond aan de halte Zeeweg bij IJmuiden naderde uit de richting Uitgeest in volle vaart een andere trein, waarvan de bestuurder plotseling bemerkte, dat de boomen niet gesloten waren en verschillende men- schen zich op den overweg bevonden. Onmid dellijk remde hij krachtig, onderwijl nood signalen gevende. Ondanks het remmen, kwam de trein pas voorbij den overweg tot stilstand, doch door de noodsignalen waren de voetgan gers in de gelegenheid geweest, zich in veilig heid te stellen, zoodat dit incident geen onge vallen veroorzaakte. HEDEN: 14 PAGINA'S. Belangrijke gift van Prins Bern- liard aan liet Luclitverdedigings- fonds. Het bestuur van het Luchtverdedigingsfonds maakt met groote dankbaarheid bekend, dat het van Z. K. H. Prins Bernhard een belang rijke gift mocht ontvangen. Zooals bekend is het Luchtverdedigings fonds opgericht om jongelui, die daartoe financieel niet in staat zijn, maar wel phy- siek geschikt, tot burgervlieger op te leiden en wel zoodanig, dat zij, als het nooidg mocht zijn, in korten tijd als militair vlieger aan onze legerreserve kunnen worden toe- DE KONINGIN IN DEN HAAG. APELDOORN, 1 November. H. M. de Koningin is hedenochtend van het Loo naar Den Haag vertrokken. Aangezien de D-trein, waarmede H. M. voornemens was de reis te maken, tengevolge van de mist vertraging had, werd een extra- trein ingelegd, waar het salonrijtuig van H.M. aan was gekoppeld. Om 7.41 vertrok H.M. uit Apeldoorn. In den loop van den middag zal de Ko ningin per auto naar Het Loo terugkeeren. pag. Het Koninklijk besluit houdende benoe ming van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk tot burgemeester van Haar lem is thans verschenen. 1 Te Rotterdam heeft een zeer felle brand gewoed. 1 Een interview met den nieuw benoem den burgemeester van Haarlem. 3 Japansche troepen zijn de Soetsjaukreek bij Sjanghai overgestoken. 4 De katholiek Pierlot is met de vorming van een Belgisch kabinet belast. 4 Het Nederlandsch voetbal-elftal heeft den wedstrijd tegen Frankrijk verloren. 6 De elfde partij tusschen Euwe en Alje- chin is in remise geëindigd. 8 Er zijn Zaterdag verschillende ernstige verkeersongelukken gebeurd. io Een overblijfsel van het Huis Aclbrechts- berg verdwenen. io ARTIKELENENZ. R. P.: De Latijnsche zusters. i J. B. Schuil over: „Je moet maar boffen" 2 Bijzondere correspondentie: Buitenlond- sche zorgen van het Derde Rijk. 4 P.; NederlandFrankrijk (23). 5 Jules Kammeijer: Blijft fit. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1