Reeks van ernstige verkeersongelukken. Groot aantal ernstig gewonden. ns Q-In$ïanf Ine! Een overblijfsel van het Huis Aelbrechtsberg verdwenen. iiiïiiii MAANDAG 1 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 15 Auto op wielrijders ingereden. Het aantal verkeersongelukken, dat Zaterdag en Zondag is gebeurd is weer opvallen groot geweest. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks twee uur reed de 19-jarige motorrijder K. van Vure met als duopassagiere de 24- jarige mej. E. I. L. va? Niel, beiden uit Den Haag, over den nieuwen rijksweg te Oegst- geest richting Den Haag. Bij het Rijnzichtviaduct, waar de weg zich splitst in de richting Leiden en Oegstgeest, is de motorrijder, door een tegenligger verblind, den weg kwijt geraakt en in volle vaart tegen een verkeerspaal opgereden. Van V., die bewusteloos bleef liggen, is met een zware hersenschudding en eenige andere verwondingen naar het Academisch Zieken huis te Leiden vervoerd. Mej. Van N., wier verwondingen zich eerst niet zoo ernstig lieten aanzien, is naar haar woning in Den Haag vervoerd, waar bleek, dat haar toestand ernstiger was dan men dacht. Het motorrijwiel werd zwaar beschadigd. Auto reed te snel. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor drie is op het kruispunt van den Warmonderweg, den Rijnsburgerweg en den Leidschenstraat- weg te Oegstgeest een motorbakfiets bestuurd door den 22-jarigen J. J. J. B. van B. uit Leiden, in botsing gekomen met een personen auto bestuurd door den 28-jarigen C. J. Z. eveneens uit Leiden. Op het moment dat Van B. den Rijnsburgerweg wilde oversteken om den weg naar Leiden in te slaan, zag hij plot seling een auto met groote snelheid naderen, zoodat hij het raadzamer achtte, ofschoon hij voorrang had, om te remmen. De autobe- stuur der trachtte eerst links te passeeren, doch gooide, ziende dat dit niet ging, krachtig het stuur naar rechts, hetgeen echter niet zonder ongelukken geschiedde. Met groote snelheid botste hij tegen de achterzijde van de bakfiets en daarna tegen een boom. De portieren van den wagen sloegen open en de bestuurder werd tegen den grond gesmakt, waar hij bewusteloos en hevig bloedend bleef liggen. De G.G.D. van Leiden heeft hem naar het academisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De bak fietsrijder is er zonder letsel afgekomen, daar hij de tegenwoordigheid van geest had, bij het naderend gevaar van zijn voertuig te springen. Levensgevaarlijk gewond. Zondagmiddag om één uur probeerde bij de Merwede-brug in den Muiderstraatweg te Die- men de 'motorrijder T. uit Den Haag tusschen twee auto's door te rijden. Hierbij werd zijn linkervoet door het spatbord van de eene auto gegrepen en afgereden. Tevens kreeg hij een fractuur aan zijn onderhand, een dijbeen fractuur en een slagaderlijke bloeding aan zijn been, alsmede een kleine wonde aan zijn gezicht. Het slachtoffer is in zorgwekkenden toe stand naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam vérvoerd. Zaterdagavond is de dertigjarige verpleegster B. Smit van de Weesin richting te Neerbosch bij Nijmegen op den Straatweg Nijmegen-den Bosch door een auto aangereden. Mejuffrouw Smit fietste langs het kanaal en wilde den hoofdweg, een voorrangs- weg, oversteken. Te zelfder tijd na derde uit de richting Nijmegen een auto, bestuurd door den heer J. H. H. Sch. te Oldenzaal, in gewone vaart. De bestuurder zag het gevaar, doch kon niet tijdig genoeg meer remmen. De wielrijdster werd gegrepen en eenige meters meegesleurd. De auto mobilist stopte zoo spoedig mogelijk, doch het slachtoffer bleef bewuste loos langs den weg liggen. Mej. Smit is Zondag in den loop van den dag overleden. Den autobestuur der trof geen schuld. Jonge man door autobus over reden en gedood. Zondagmiddag omstreeks vijf uur is aan de Waalhaven te Rotterdam een jonge cnan van ongeveer dertig jaar onder een autobus van de Rotter- damsche Tramwegmaatschappij ge raakt. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij op slag werd gedood. Het stoffelijk overschot is per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. Zondagavond om half twaalf is op het Streekje te Wildervank een auto ingereden op een groep van zes wiel rijders. Allen vielen tegen den grond. Het bleek dat vier hunner min of meer ernstig waren gewond. Het wa ren G. Oosting en A. Bekker, uit Muntendam en J. Bloem en mej. Pomp, beiden uit Stadskanaal. Van de vier gewonden kon de 16-jarige A. Bekker. na verbonden te zijn huiswaarts kee- ren. Daarentegen was de toestand van de 16- jarige Hendrikje Pomp, hoogst zorgelijk. Zij is hedenmorgen in het Academisch Ziekenhuis te Groningen overleden. De toestand van den 16-jarigen R. Bloem en den 18-jarigen G. Oosting wordt nog ernstig geacht. Het parket uit Groningen is in den loop van den nacht te Wildervank-Veendam aan gekomen tot het instellen van een onderzoek ter plaatse. Auto op trambaan gereden Op den Haarlemmerweg nabij het kruithuis is Zaterdagavond een auto. waarmee twee ver pleegsters van Amsterdam op weg waren naar Haarlem, op onverklaarbare wijze plotselin- naar rechts afgeweken en op de trambaan vat de Noord-Zuid-Hollandsche tram terecht ge komen. De auto reed twee paaltjes omver en botste tegen een lichtmast, die ontzet werd. De wagen zelf werd van voren geheel in elkaar gedrukt. De verpleegster die chauffeerde werd ernstig gewond en moest met een schedelba- sisfraetuur naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam worden overgebracht, terwijl de tweede verpleegster lichte kwetsuren opliep De auto is voor nader onderzoek door de po litie in beslag genomen en voorloopig onder gebracht in een garage te Halfweg. Auto's botsten tegen elkaar, Zaterdam kwam te Spanbroek een perso nenauto, komende uit de richting Alkmaar, waarin gezeten waren mr. Krabbe, rechter commissaris en mr. Crèvecoeur, president bij de Alkmaarsche rechtbank, in botsing met een vrachtauto van de firma E. uit Alkmaar, wel ke uit de richting Veenhuizen kwam. De bot sing was zoo hevig, dat de personenauto, be stuurd door een particulieren chauffeur, te gen een boom aan den linkerkant van den weg sloeg. Mr. Crèvecoeur sloeg door het por tier en kwam in de naast den weg loopende sloot terecht, waaruit hij met een zware hoofdwonde werd opgenomen. De andere in zittenden kregen geen letsel. Bocht te scherp genomen Vermoedelijk doordat hij de bocht in den Rijksstraatweg ter hoogte van het gemeente huis te Brummen te scherp heeft genomen, kwam de motorrijder M. uit Waalwijk te val len. De man werd daarbij ernstig gewond. Hij is per auto-brancard naar het algemeen zie kenhuis te Zutphen overgebracht, waar een schedelbasisfractuur werd geconstateerd. Oude man onder de tram Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op het Damrak te Amsterdam een 72-jarige man nabij de Oudebrugsteeg door een motorwagen van lijn 25 aangereden. De man kwam onder het voorbalcon terecht, waar hij bekneld raakte, zoodat de wagen ietwat moest worden opgevijzeld om hem te bevrijden'. Het slacht offer had een ernstige schedelfractuur beko men. De geneeskundige dienst heeft den man naar het Binnen-Gasthuis overgebracht, waar hij in den vooravond is overleden. 1G jaar alle deparaties gratis. SCHQTERWEG 1, TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) Geslaagde propaganda-feestavond. Vereen, tot bevordering der belangen van t.b.c.-patiënten. Zaterdagavond werd in de tu-inzaal van het gemeentelijk Concergebouw door de afdeeling Haarlem van de Vereeniging tot bevordering der be langen van t.b.c.-patienten in Neder land een feestavond gegeven voor leden en begunstigers, ter herdenking van het eerste lustrum der afdeeling. De voorzitter, de heer C. A. Bergh, sprak een kort welkomstwoord, in het bijzonder tot de afgevaardigden der afdeelingen Amsterdam en Zaandam. Het feest, aldus spr., is niet het doel van deze vereeniging, immers, de propa ganda komt op de eei-ste plaats. Toch had men gemeend, het eerste lustrum niet onge merkt voorbij te mogen laten gaan, omdat hiermede een 'periode van vaak harden strijd wordt afgesloten. De vereeniging heeft veel tegenwerking on dervonden, hetgeen spr. betreurde, doch de afdeeling heeft de noodzakelijkheid van haar bestaan bewezen en zal op den ingeslagen weg blijven voortgaan. Nadat de heer B. Schelvis namens het be stuur der afdeeling Amsterdam zijn geluk- wenschen en bloemen had aangeboden, werd het programma geopend met het optreden van het kinderkoor „Klein maar Dapper'.', van de speeltuinvereeniging Muiderpoort en omgeving, onder leiding van mevr. Hans de Jong—Pesaro. Allereerst was de beurt aan de allerkleinsten, die met frissehe stemmetjes een aantal composities van mevr. de Jong— Pesaro zongen, waarvan zijn vooral het Pop- penkastliedje en de aardige Brandweercan tate met een paedagogischen inslag noe men. Vervolgens zongen de grooteren een paar liedjes, waaronder „Als je grooter bent" en „Vreemde talen" vermelding verdienen, waarna het geheele koor het clublied zong, tot besluit van dit optreden. De conférencier gaf hierna een overzicht over de' afgeloopen vijf jaren in dichtvorm, waaraan hij de beste wenschen voor de toe komst vastknoopte. Mevr-, de Jong—Pesaro bewees haar muzikale veelzijdigheid door aan de piano, begeleid door mej. Pesaro, op verdienstelijke wijze een twee tal vioolsoli ten gehoore te brengen, waarna de heer Bergh, bij ontstentenis van den alge meen-secretaris, den heer Bergh een propa- ganda-rede hield, waarin hij er op wees, dat het publiek veelal nog vreemd staat tegenover het vreeselijke gevaar der tuberculose, die de volksgezondheid voortdurend bedreigt. In Nederland zijn thans 60.000 of 70.000 lij ders aan deze vreeselijke ziekte, die per jaar ongeveer 600o menschenlevens eischt. Het is daarom een plicht, te helpen dit ge vaar te bestrijden. Door regeering en particu lieren wordt reeds zeer veel gedaan, doch het is slechts een druppel op een gloeiende plaat, want er is zoo onnoemelijk veel noodig. Daar om moet de leuze zijn: „Meer geld voor de t.b.c. bestrijding". Na de pauze volgde het optreden van „Het Drietal" en de opvoering van een komischen één-acter „Dr. Nep en Co", waarna een gezel lig bal dezen geslaagden propaganda-feest- avond besloot. MS en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1887. (Adv. Ingez. Med.) Bond van Administratief Perso neel bij 's Rijks Belastingen. VERGADERING CHR. MIDDENSTANDS- VEREENIGING. In verband met de ..Vestigingswet Klein bedrijf 1937" en de daaruit voortkomende ver- nlichting tot het organiseeren van een Mid denstandscursus, znl op 4 November een vrgadering worden gehouden in Hotel Lion d'Or, Kruisweg 36. Haarlem, 8.15 nam., waar mr. J. Verheus adj, secretaris van de Kamer van Koophandel alhier zal spreken over de belangrijkheid van deze „Beschermingswet voor den Middenstand" en de noodzakelijk heid van de Middenstandscursussen voor elke toekomstige middenstander. Een motie inzake de salarissen. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Bond van Administratief Personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland heeft in haar dezer dagen gehouden vergadering in Café- Restaurant De Leeuwerik een motie aange nomen, waarin gezegd wordt, dat de afd. heeft kennis genomen van de mededeeling van de Regeering in de Millioenennota 1938, dat voorshands de mogelijkheid ontbreekt tot het doen van allerlei belangrijke uitgaven, die op zichzelf gewenscht of nuttig zouden zijn, zoo als verhooging van salarissen en loonen, enz. In de motie wordt er de aandacht op geves tigd, dat de Regeering in 1935 bij de behan deling van het ontwerp tot verlaging van openbare uitgaven heeft gezegd, dat in ver band met 's Rijks financiën een verdere be zuiniging op het bedrag der wedden en loo nen van 's Rijks personeel onvermijdelijk zou zijn en dat zij van oordeel was, dat de billijk heid het best betracht zou worden, indien het offer hetwelk 't Rijks personeel daartoe zou moeten brengen, zou bestaan in een procenti- sche salarisverlaging van 5 pet. over de ge heele lijn. Voorts wordt overwogen: dat op het salaris van de ambtenaren, gebaseerd op het Bezol digingsbesluit 1920 waarvan, toen het werd vastgesteld door de Regeering werd erkend dat het te laag was, maar dat het in verband met 's Rijks financiën niet mogelijk was hoo- ger te gaan (het indexcijfer was op dat mo ment 220 terwijl het salarisbesluit gebaseerd werd op een indexcijfer van 180 alzoo een verschil van 40 punten 15 pet.) tot en met 1 januari 1936 reeds rond f72.000.000, 35 pet. werd gekort. Door de devaluatie is het levenspeil met meer dan 5 pet. voor de directe behoefte ge stegen, zoodat de korting van 5 pet. op 1 Januari 1936 er in feite een geworden is van meer dan 10 pet. Verwacht kan worden dat de Rijksmiddelen over 1937, die over 1936 met rond f70.000.000 zullen overtreffen. Doör de Regeering wordt het argument gebruikt, dat in verband met de uitgaven voor Defensie aan de. ook door haar, noodig geachte salarisverbetering van de ambtenaren niet kan worden gedacht. Ook de afd. Haarlem erkent, dat het tot de zorgen van de Regeering behoort, onze nationale zelf standigheid met alle ten dienste staande middelen te bewaren. Dit brengt echter naar haar oordeel niet mede, dat de ambtenaren in die zorgen meer moeten bijdragen dan de overige Staatsburgers. Door het onthouden van de 5 pet. wordt toch in feite door de ambtenaren per jaar 5 pet. van hun salaris in bedoelde kosten meer bijgedragen dan door de overige Staats burgers en de Regeering maakt telkenmale met waardeering melding van hetgeen dooi de ambtenaren, vooral in deze moeilijke tij den, wordt gepresteerd. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat m de gezinnen van vele ambtenaren de greps van armoede is bereikt. Tenslotte spreekt de afdeeling in de motie haar diepe teleurstelling uit over het door de Regeering ingenomen standpunt en verzoekt den Volksvertegenwoordigers met klem te willen bevorderen, dat bij de openbare be handeling aan deze aangelegenheid al de aandacht wordt geschonken welke zij ver dient. Deze motie wordt ter kennis gebracht van de Centrale, het Hoofdbestuur en de zuster- af deelingen. HAARL. VEREEN. VAN SIGAREN WINKELIERS. Dinsdag 2 November vergadert de Haar- lemsche Vereeniging van Sigarenwinkeliers in Hotel 't Hof van Holland. Behandeld zal worden de Wet op de Ves tigingseisehen voor het kleinbedrijf, waar aan zal worden vastgeknoopt een beschou wing over de winkelsluiting en de Autonia- tenverordening. -"ZACHT yW SMAAK - PRU5 70ct (Adv. Ingez. Med.) PRO GRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 2 NOVEMBER 1937. Progr. I Hilversum I. Progr. H Hilversum H. Progr. III 8.Keulen, 10.20 Pauze. 10.35 Parijs Radio, 12,40 Ned. Brussel. 2.20 Diver sen. 2.50 Deutschlandsender. 3.20 Keulen. 4.20 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.45 Lon don Regional. 7.20 Lyon La Doua. 7.50 Straats burg. 8.20 London Regional. 10.20 Frans Brus sel. 10.30 Berlijn. 11.20 Diversen. Progr. IV. 8.Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 London Regional 1.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 4.20 Droitwich. 7.50 London Regional. 8.20 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.50 London Regional. 11.35 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen 'gramofoonplatenconcert: In strumentale soli. 1. Orgel: Tanz Improvisationen, Horst Schimmelpfennig. 2. Saxophoon: Liebesfreud, Howard Jacobs. 3. Schon Rosmarin, idem. 4. Piano: Hugraian Rhapsody, Ivor Moreton, Dave Kaye. 5. Guitaar: Add a little wiggle, Ed. Lang. 6. I'll never be the same, idem. 7. Xylofoon: The little army. Victor Sterjjhg 8. Colonel Bogey, idem. 9. Viool: Indian love call, George Boulanger 10. 11 Bacio, idem. 11. Accordeon Mechanical Piano, Alexando?- acc. 12. The Manneauin's Parade, idem. 13. Trompet: Wild man blues, Louis Armstrong 14. George Bo-do, idem. 15. Mondorgel: Caprice Viennois, Larry Adler 16. Ritual Fire dance, idem. 8.00—12.00 Diversen. Het puin voor wegverharding gebruikt. Interieur van den kelder. Ons verdere onderzoek naar de onderaard- sche gangen binnenkort zullen wij daar over nog nadere mededeelingen doen bracht ons in kennis met de legende, dat er oudtijds gangen bestaan zouden hebben van het Huis ter Cleef aan de Kleverlaan te Haarlem, via Aelbrechtsberg te Bloemendaal naar het Kasteel Brederode te Santpoort en vandaar nog naar het Huis te Velsen. Bij het onderzoek bleek ons, dat juist in deze dagen het laatste overblijfsel van het gra felijk kasteel Aelbrechtsberg te Bloe mendaal, een nog interessant kelder- gebouwte, verdwenen is. Het werd afgebroken om het puin te kunnen gebruiken voor wegver harding. Het Huis Aelbrechtsberg werd acht eeuwen geleden gesticht door de gemaling van Flo- ris II, die van 1091 tot 1122 Heer en Regeerder van Holland was. Het werd veelal gebruikt tot lustverblijf, volgens een oude beschrijving zou er ook de schatkamer van den Graaf onder gebracht zijn geweest. Floris V vertoef de er ook veel, behandelde er zelfs een deel van zijn staatszaken. In den loop der eeuwen is het Huis Ael brechtsberg meermalen verbouwd, in de 17de eeuw was er nog slechts een boerderij op die plek te vinden. Wij lezen in het Gedenkboek van de ver eeniging „Haerlem", in 1926 uitgegeven, een artikel van den heer D. Vonk, waarin deze een bouwvallig steenen schuurtje beschrijft op een stuk bouwland aan den Aelbrechtsberg- weg bij den Brederodeweg te Bloemendaal (achter de daar liggende sportterreinen). „Dit schuurtje bedekt nog een schamel overblijfsel van het eens zoo trotsche kasteel, n.l. een kelder daarvan. „Die kelder, in tweeën gedeeld en overspan nen door tongewelven, ofschoon in vervallen toestand, toont ons nog den hechten bouw trant van vroegere eeuwen. „De ingang is in den zuidwestelijken muur, door een naar buiten openend luik; de trap waar langs men met vijf treden afdaalt, is gemetseld van' groote Friesche mopsteenen. „In geopenden stand geeft de trap, mèt een klein venster in dezen muur aanwezig de eenige verlichting van den kelder. „In de achtermuren tegenover den trap- ingang bevinden zich twee nissen, vermoede lijk luchtkokers; een daarvan is dicht gemetseld; in den zuid-oosthoek is een groo- tere nis; wellicht een vroegere stookhaard. .,De afmetingen van den kelder zijn: bui tenwerks lengste pl.m. 9.3 M., breedte pl.m. 6.6 M., binnenwerks 8.2 M. en 5.5 M., zoodat men de dikte der muren op ongeveer 0,55 M. kan stellen. ,De kelder is door een muur van 35 c.M. dikte in tweeën gedeeld. „Het gewelf heeft een hoogte van 1.95 M. In den voorsten kelder is in het gewelf nog een ijzeren ring aanwezig, vermoedelijk dien de de kelder soms ook voor gevangenis. Buiten den kelder, op korten af stand van den noord-oostelijken muur bevindt zich een onderaard- sche gang, die een eind ver onder het bouwland doorloopt; hoe ver zou door ontgraving zijn te bepalen. Het gewelf daarvan heeft een spanning van pl.m. 1,50 M. De diepte is niet zoodanig, dat een mensch er rechtop zou kunnen doorgaan Naar gissing kan deze gang een afvoerkanaal voor huishoudwater enz. zijn geweest." Tot zoover de beschrijving van den heer Vonk in 1926. Ook werd van de zijde van de eigenaresse van het terrein waarop de oude kelder stond, vernomen dat alles bouwvallig geworden was. Er werd gevreesd, dat kinderen, die vaak bij dat schuurtje speelden, een ongeluk zouden krij gen. Toen pogingen om geld te krijgen om 1 November: Dezen winter zullen door dr. T. C. Winkler op Woensdag 9 November, door dr. E. van der Ven op 23 November, 1 Februari en 15 Februari door prof. Th. Jorissen, van Amsterdam op 7 December, door Prof. A. Kuenen, van Leiden op 21 December, door dr. J. van der Vliet van Haarlem op 4 Januari en door Prof. A. G. van Hamel, van Groningen, op 18 Januari voordrachten worden ge houden in Teyler's Stichting aan het Spaarne, telkens aanvangende des avonds om 8 uur. Voor het bijwonen dezer voordrachten zullen geen uitnoodigingen worden rondgezonden; persoonlijke toegangs bewijzen voor een heer of dame kunnen echter schriftelijk worden aangevraagd bij dr. E. van der Ven, Spaarne 14, tot Dinsdag 1 Nov. e.k. het oude gebouwtje te restaureeren gefaald hadden, werd tot afbraak besloten. Die afbraak is nu zoo ver dat het bovenge deelte verwijderd is. Men hoopt nu spoedig aan een toegang tot de onderaardscht gang te komen, want onder een stuk van den kel der klinkt het hol. Met belangstelling wordt het verdere sloo- pingswerk afgewacht. LIEFDADIGHEIDSCONCERT VAN CAECILIA Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Brederodeduin van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose geeft het man nenkoor Caeciha 'in het Gemeentelijk Con certgebouw een concert op Woensdag 3 No vember. Medewerking wordt verleend door mej. Annie Woud, alt; den heer C. Kint, viola d'amore en het Dubbel mannenkwartet „In ternos". OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Het comité, dat bovengenoemde bijeen komsten, die iederen Donderdagavond in de Kerk der Broedergemeente, Parklaan no. 34 worden gehouden, organiseert, deelt mede, dat het programma voor de maand November luidt: Donderdag 4 Nov. de heer J. Kits, leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist; 11 Nov. de heer J. Sevensma, Evangelist te Amsterdam; 18 Nov. zendeling H. Raatschen van de Salatiga-Zending (waarschijnlijk met lichtbeelden) en 25 Nov. ds. B. E. J. Bik. Lutherseh predikant te Enkhuizen, met me dewerking van het Christ. Gemengd Koor „Haarlem". DERTIG JAAR HUISHOUDSTER. Zaterdagavond had in hotel „de Leeuwe rik" een huldiging in internen kring plaats van mej. Jansje Heiloo, die sedert 30 jaar als huishoudster werkzaam is bij mej. Cor Teves. Behalve mejuffrouw Teves en enkele fa milieleden was ook de naaste familie van mejuffrouw Heiloo genoodigd. Om 8 uur arriveerde de jubilaresse, die door mejuffrouw Teves met hartelijke woor den werd toegesproken, waarna een wel komstlied werd gezongen door de leerlingen van mej. Teves, gedicht was door mejuf frouw Erdsiek en gecomponeerd door den heer Hensen. Dit lied was op een gramofoon- plaat opgenomen en werd door de leerlin gen, die bij uitvoeringen door Jansje steeds met veel zorg gekleed worden, aangeboden. Verschillende liedjes werden door de kin deren gezongen, gevolgd door een revue, waarna onder leiding van den heer van de Wateren spelletjes werden gedaan. Nadat ververschingen waren rondgediend, gingen allen voldaan huiswaarts. Er waren vele bloemstukken en geschenken. CENTRALE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN. Wij ontvingen het verslag over 1936 van den Kring Noord-Holland der Centrale Ver eeniging voor School- en Werktuinen. waar aan het volgende is ontleend. Op 31 December 1936 was er een saldo van f 3049,56. De afd. Haarlem en Bloemendaal telden in 1936 onderscheidenlijk 184 en 14 leden. Het aantal tuinen was te Haarlem 4 (met 493 leerlingen), Bloemendaal (met. één tuin) had geen voldoend aantal leerlingen, maar is in 1937 zeer werkzaam geweest, waarbij dank baar moet worden herinnerd aan de mede werking van schoolhoofden. In Haarlem ont stond een kleine werktuin door het initiatief van een schoolhoofd. Amsterdam en Haarlem laten 's winters bollen in bloei trekken. Films werden vertoond te Bloemendaal, Haarlem en Naarden. SHAW'S CANDIDA. Het Ver. Rotterdamsch Hofstad Tooneel, Dir. Cor v. d. Lugt Melsert, zal Woensdag 3 November in den Stadsschouwburg een re prise geven van Shaw's knappe tooneelwerk Candida. De hoofdrollen zijn bezet door Vera Bondan, Dirk Verbeek, Paul Steenber gen. 250 MAAL „DE VREK". Op Dinsdag a.s. zal Jan Musch in den Stadsschouwburg alhier, de 250ste opvoering geven van De Vrek van Molière, waarin hij de prachtige creatie van Harpagon vertolkt. Steenen schuurtje waaronder de kelder van het Huis Aelbrechtsberg verborgen was. VOLKSONDERWIJS. Een dezer dagen kwam de afdeeling Haar lem van Volksonderwijs in vergadering bij een. Door den secretaris werd verslag uitge bracht over de dit jaar gevoerde propaganda voor de openbare school. De heer Geerts gaf een uitgebreide toelichting op het reorgani-.f- satie-rapport van Volksonderwijs dat op de a.s. algem. verg. een punt van bespreking zal uitmaken. Tot afgevaardigden naar het con gres werden gekozen de heer en P. Voogd. mr. L. G. v. Dam, J. v. Schothorst en E, Geerts Wzn. De afdeeling stelde candidaat voor de commissie van beroep mr. L. G. v. Dam, ter wijl voor lid van het hoofdbestuur werd over genomen de door het hoofdbestuur gestelde candidaat de heer E. Geerts Wzn. Bii de rondvraag werden nog ifi van huis houdelijke zaken besproken, terwijl tevens uit voerig gesproken werd over verplaatsing van de school in de Wilhelminastraat naar hefc Zuiden der stad.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 8