Itöm Wam (UN/T EN IETÏEKEN,. goede boter kost méér.... Anegang27 OVERHEMDEN Houd Uw Nieren Gezond! RADIO VRIJDAG 5 NOVEMBER 1937 HA ARE EM'S DAG BEAD IT MUZIEK FRITZ HIRSCH-OPERETTE. Sag' beim Abschied leise „Servus" De beginwoorden van den tekst van den „treffer" als ik den gebruikelijken term „Schlager" zóó in het Nederlandsch mag ver talen worden tegenwoordig zeer vaak als titel eener operette gekozen. „Ich küsse Ihre Hand, Madame" en „Wenn die blaue Veilchen blühen" zijn voorbeelden daarvan; „Sag' beim Abschied leise „Servus" is ook weer een exempel. Het behoeft geen betoog, dat al die treffertitels ons omtrent den inhoud even weinig voorspellen als b.v. de titel „Da Fle- dermaus". Verwikkeling en ontknooping blij ven als een gesloten boek, waarvan de zegels pas bij het laatste gesloten doek verbroken blijken. Dit is ook goed want de verrassing der ontknooping is een. der groote aantrek kelijkheden van vele operettes. Wie nu op grond van operette-ervaring het wagen zou het einde van „Sag' beim Abschied" uit het verloop der eerste twee bedrijven te vermoeden tast heelemaal mis. Het thema: een prins die tegen zijn zin met een dame uit zijn stand moet huwen en zijn hart.aan een meisje van eenvoudige afkomst verliest, is voor een operette allerminst nieuw. Maar de uitwerking er van leidt in dit geval tot een onverwacht «slot, dat niet alleen door den langzaam deinenden wals rythmus van de treffermelodie maar ook door zijn aard ons aan het einde van „Ein Walzertraum" her innert. Men zal hieruit begrijpen dat het sen- timenteele element een bestanddeel van vele operettes ten slotte de overhand heeft. Tegelijkertijd treedt de figuur van den „Fiaker" Ferdinand Gruber hoe langer hoe meer op den voorgrond; hij hakt zelfs den knoop door zooals Alexander de Groote eens den Gordiaanschen deed; en die rol geeft Fritz Hirsch stof voor een zijner meest schit terende en pakkende creaties: geestig, ge moedelijk, doortastend, gevoelig en verstandig. Om hen heen groepeeren zich de anderen, elk naar zijn aard bedeeld. Egon Karter en Hilde von Prix, daarna Evelyn Barring en Walter Triebei hebben de belangrijkste rol len, vooral de eerste twee dragen een groot deel der handeling en hebben ook vocaal het meeste in te brengen, nevens den „PoTdi" van Eguinaldo Salghini, die in verhouding tot zijn Italiaansch klinkenden naam wel wat erg vlot, en van vreemde smetten vrij Duitsch spreekt, en die als solozanger ook vóór het doek optreedt om den hoorders den treffer te laten meezingen. Overigens zijn de vocale solo's duetten en ensembles niet het iptegreerende bestanddeel dezer operette. Meer is dat de grootendeels niet zeer oorspronkelijke, maar wel zeer vlot te en melodieuze muziek. Deze muziek treedt slechts bij een paar nummers in de banen der Syncopation; grootendeels houdt zij zich bij de Weensche driekwartmaat, die in no. 8 zeer aardige vormen vertoont. Maar voor mijn gevoel is de beste vondst van den com ponist Robert Stolz de muziek bij no. 17, het begin der 3de acte, die werkelijk zeer aardig is en waarvoor zelfs een Schubert of Mozart zich niet zou behoeven te schamen. Aankleeding en decors waren natüurlijk weer schitterend. Zeer- amusant werkte het transparent met de schaduwbeelden, die den titel op verschillende wijze illustreerden.. Een enkel anachronisme, als de „Prince de Mo- naco"-cigarette in het begin der 19de eeuw, mag niet onvermeld blijven; het werkte echter meer komisch dan hinderlijk. De dan sen werden met de gewone sierlijkheid uitge voerd. Zij verminderden in getal naarmate de handeling voortschreed; tenslotte was er geen aanleiding meer voor. Ik heb al gezegd dat het slot sentimenteel was. Maar meer wil ik er niet van verklappen, want, aangezien de Stadsschouwburg Don derdagavond absoluut uitverkocht was én zelfs vele gegadigden geen plaats, hadden kunnen bemachtigen, wordt deze operette begin December hier nogmaals opgevoerd. En dan zullen we weer beleven, dat men onder het zachtkens meezingen van „Sag' beim Abschied leise Servus" de zaal verlaat en daardoor zich den tijd van het wachten bij de vestiaires kort. K. DE JONG. dan margarine. Maar goed brood (van VAN DER LINDEN) kost niet meer dan gewoon brood. (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL De Amsterdamsche Tooneelvereeniging FERDY'S BEKEERINC. Huldiging Oscar Tourniaire. Het is een goede gedachte geweest van de Amsterdamsche Tooneelvereeniging om het geestige blijspel van Fraiiz Langer met die sappige rol van Pistora voor de jubileum voorstelling van Oscar Tourniaire weer eens op te nemen. Ferdy's Bekeering is een ware verkwikking na de sombere en geforceerd- grappige stukken, die wij tot nu toe in dit seizoen op het Leidsche Plein hebben gehad en Tourniaire maakt van dezen aapjes-koet sier een zoo prachtig-levende figuur, dat hij ook door zijn spel de held van den avond wordt. Wij hebben dit stuk 6 jaar geleden reeds in den Stadsschouwburg te Amsterdam gezien- en herinnerden ons die voorstelling nog altijd met vreugde. De geschiedenis van dezen in breker. die door toevallige omstandigheden een „edel menschenredder" wordt en alle mensehen wil bekeeren, wanneer eenmaal door 'n soort heilsoldaat je „het lampje van binnen bij hem is aangestoken" is een koste lijke mengeling van fantasie en realisme. Wij denken bij dit stuk aan Molnar en Heijermans tegelijk, maar meer toch aan den Hongaarschen fantast dan aan den Holland- schen realist. Soms gaan wij in Ferdy's Be keering langs de grenslijn, waar het senti- menteele en het sublieme elkander raken, een enkelen keer naderen wij zelfs even de klucht, maar de schrijver weet toch steeds het juiste spoor weer te volgen. Er zijn prach tige momenten in dit stuk. dat aan verschil lende spelers zeer mooie kansen biedt. Het is een blijspel vol handeling, origineel van opzet en uitwerking, boeiend door zijn voortdurende afwisseling en kleurrijk door HEEREN MODEMAGAZIJN ZIET EERST ONZE ETALAGE Vraagt ons merk SFINX met zijn veelzijdige goede eigenschappen. Alle maten uit voorraad leverbaar met normaal en extra lange mouwen (Adv. ingez. MedJ zijn milieu-schildering. En daarbij is het een stuk met dankbare speelrollen, waarin de acteurs weer eens spel kunnen laten zien. Van deze gelegenheid heeft in de eerste plaats Tourniaire gebruik gemaakt. Als de oude Pistora, de aapjeskoetsier, die zijn merkwaardigen kijk op het leven heeft ge kregen door alles, wat zich in den loop der jaren achter zijn rug in zijn „bakje" heeft afgespeeld, is hij bijna heel den avond op het tooneel en het is een voortdurende vreugde zijn spel te volgen. Dit is lcarakterspel van den allereersten rang, waarin zooals Louis van Gasteren het zoo juist in zijn speech uit drukte de gespeelde figuur in zijn groote vis comica straalt in opperste menschelijk- heid. Deze Pistora van Tourniaire mogen wij naast zijn meest beroemde komische rollen Bibberwang, Spoel en Schimek stellen. Alles, stem, gang, houding en vooral het zeldzaam knappe spel met de handen hoe heerlijk was dat telkens herhaalde „de vader van den held" in I! behoort bij dezen man, dien wij den klassieken snorder zouden kun nen noemen. Een creatie, zoo volmaakt, als wij maar bij uitzondering op ons tooneel te zien krijgen en die alleen de werkelijk groote karakterspelers kunnen geven. Om Tourniaire in de eerste plaats was de stadsschouwburg te Amsterdam gisteravond stampvol geloopen en het was een vreugde te mogen constate eren dat deze voorstelling ook voor de Amsterdamsche Tooneelvereeniging een zeer groot succes is geworden. Wij willen met onze uitvoerige bespreking over de op voering en het spel der anderen, wachten tot ha de jubileumvoorstelling te Haarlem, maar au reeds zeggen, da* geen enkele tooneellief- hebber moet verzuimen Tourniaire in deze prachtige rol in het boeiende, levendige en amusante stuk van Langer te gaan zien. Dat Tourniaire in de hoofdstad hartelijk ge huldigd zou worden, was te verwachten. Zel den was zooals Mr. de Vrieze in zijn speech meedeelde het „gedrang" om in het comité zitting te nemen, zoo groot geweest als bij dezen bescheiden maar all-round tooneel- speler. De huldiging begon reeds voor de voor stelling. Toen wij op het Leidsche Plein kwamen, stonden daar juist de studenten die den jubilaris met fakkellicht en in het rijtuig van den senaat naar den schouwburg had den gebracht, opgesteld. De muziek speelde een vroolijke marsch en 't publiek juichte den jubilaris, die met zijn familie op de peristyle stond, allerhartelijkst toe. In de zaal behoefden wij ook niet lang te wachten, want het doek was nauwelijks op, of de oude Pistora viel meer dan hij liep het tooneel op en,het duurde eenige minu ten,'/^voordat het spel tóen verder voortgang kon vinden. De officieele huldiging had plaats na afloop der voorstelling vafï Ferdy's Bekeering. De heer Bendien, de directeur van den Stads schouwburg, maakte ons het wachten licht, door een changement bij open doek van de straat van Pistora tot receptiezaal van den ju bilaris, een kijkje achter de coulises, dat door het publiek zeer op prijs werd gesteld. Be scheiden, alsof hij een doodgewoon lid van de commissie was, schoof Tourniaire door een gordijnopening naar voren en zijn eerste gang was naar de lóge d'avant scène, waar mevrouw MannBouwmeester hem met bloe men stond op te wachten. Tourniaire en Bouwmeester, de twee namen behooren bij elkaar, omdat zij de herinnering opwekken aan den bloeitijd van de Kon. Ver. Het Ne derlandsen Tooneel! Was het wonder, dat het applaus donderend losbarstte van alle rangen bij dit symbolische gebaar van de actrice, die zoo vele jaren <de roem van ons tooneel is ge weest? Zeer velen hebben Tourniaire gisteren toe gesproken, de heer Boekman namens 'het ge meentebestuur van Amsterdam, professor Van Royen als voorzitter van het comité, mr. De Vrieze namens het uitvoerend comité, Louis van Gasteren namens het gezelschap, Han Royaards de jongste zoon van Willem Royaards namens de familie Royaards, Ko Arnoldi, Saalborn, Carla de Raet, Sluizer, de voorzitter van den senaat en van de Amster damsche Katholieke studenten-vereeniging en Lau Ezerman verscheen zelfs tot groote vreug de van de zaal in zijn witte jas uit de kliniek van het zoo vlak in de buurt liggende A. B. C.- hospitaal om den jubilaris even de pols te voelen na dezen opwindenden avond. Het was een huldiging, zoo hartelijk en oprecht, als wij ons alleen van de mooiste jubileum-avon den herinneren. Het was middernacht, toen Tourniaire zelf het woord nam. Helaas moesten wij dit slot woord missen, omdat de tram met haar ver trekuren geen rekening houdt met tooneel- jubilea. Wij wachten nu op den huldigings avond te Haarlem. Een stampvolle zaal is wel 't minste, dat Tourniaire dien avond mag ver wachten. J. B. SCHUIL. MET DE FEESTDAGEN OP ZEE Het Alg. Ned. Comité „Onze Marine" heeft een oproeping tot zijn leden, contribuanten, donateurs (trices) en belangstellenden gericht ten einde zendingen samen te stellen voor opvarenden van Hr. Ms. Oorlogsschepen, die met de feestdagen St. Nicolaas, Kerstmis en van „Oud op Nieuw" op zee zullen zijn, ten bewijze van hun daadwerkelijk medeleven met de Marine. Daar het comité overtuigd is, dat deze be langstelling zich uitstrekt over het geheele Nederlandsche volk, wordt verzocht bijdra gen voor dit doel te willen zenden aan het comité „Onze Marine" giro 42883 Den Helder, onder motto: „Met de feestdagen op Zee". Voor het eventueel beschikbaar- stellen van goederen in natura, pakjes met speciale be stemming e.d., wordt men verzocht zich met genoemd comité in verbinding te stellen. HET PRINSENJACHT „PIET HEIN". De zevende aflevering van „Prisma der Kun sten" is ditmaal geheel gewijd aan het jacht van het Prinselijk Paar. Jos de Gruyter schrijft over ir. S. van Ravensteijn's inte rieurs van dit jacht, A. M. Hanmacher leverde een korte bijdrage, getiteld „De albasten Piet Hein" en Br. schrijft over het zilverwerk, ont worpen door C. J. A. Begeer en uitgevoerd door de zilverfabriek „Voorschoten". Het num mer bevat een aantal fraaie foto's en "een kleurendruk reproductie. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De aandacht op de wisselmarkt concentreer de zich hedenmorgen weer in toenemende ma te om het Amerikaansche devies. De geruch ten hierover zijn immers weinig geruststellend en vonden gisteren reeds weerklank in een krachtigen verkoopdruk en e entoenemenden vlucht van kapitaal uit de Vereenigde Staten. Hetbijzondere verschijnsel, dat gisteren begonnen was, n.l., dat het Nederlandsche egalisatiefonds als koopers van ponden in de markt kwam, werd dan ook hedenmorgen voortgezet. Kocht het fonds in het begin van den ochtend nog dollars op 1.80 7/8, later ging het over tot den aankoop van ponden, aan vankelijk op 9.00 5/8, vervolgens op 3/4. Dol lars bleven zich in den loop van den morgen bewegen op 1.80 7/8 a 15/16. In de overige deviezen vielen geen groote wijzigingen te oe~ speuren. Marken golden 72.80 a 85, Parijs werd genoemd op 6,11, Brussel op 30.71, Zwitserland op 41.86. Op de termijnmarkt viel een disagio te constateeren voor teimijndollars en wel van 1/6 voor 1 maand en van 1/8 voor 3 maand dollars. De overige termijnprijzen ble ven vrijwel ongewijzigd. Ponden liepen verder op tot 9.01 eerder bieden. Ondanks de onregelmatige lage houding van Wallstreet legde de Amsterdamsche effecten- markt in het voorbeursverkeer een vrij vaste houding aan den dag, hetgeen in hoofdzaak scheen voort te spruiten uit de omstandig heid, dat er van Londen eenige belangstelling- voor onze markt uitging. De handel beperkte zich tot enkele Amerikaansche shares. De lo cale afdeelingen boden nog een verlaten beeld, maar de koersen lage nmeerendeels eenige punten boven het slotpeil van gisteren. zijn Uw zekerste beveili ging togen rugpijn, rheumatl- echo pijnen, dat gevoel van zwakte In den rug, stijve en pijnlijke gewrlohten, duizelig heid en hoofdpijn. Immers dan worden do eahadelljke onzuiverheden als urinezuur enz. voortdurend uit het blood gefiltreerd en vla de urinewegen uit het lichaam verwijderd.De nieren bestaan uit een groote morilgt&teere filters, welke de onzuiverhe den aan het bloed onttrekken en als zij verstopt raken, blijven deze achter en veroorzaken kwalen ata de bovengenoemde. Zorg dat de nieren behoorlijk blijven werken door het gebruik van een dluretl3ch middel en als zoodanig kennen FOSTER'S Rugpijn Nieren Pillen hun Weerga niet. f 1.—f 1.75 en f 3. (Adv. Ingez. Med.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Hoe zullen wij ons huis verwarmen? Geachte redactie, Het zij mij vergund het volgende onder uw aandacht te brengen: Hoe zullen wij ons huis verwarmen? Onder dezen titel stond een artikel van E. E. J.—P. in uw blad van 26 October. In dit stuk nu komen enkele punten voor, die mi. op een andere manier uitgelegd, dan wel bezien moeten worden. Het gegeven is interessant genoeg om er iets meer van en over te weten. Waarom moet het vochtigheids-gehalte dei- lucht bij centrale verwarming een probleem zijn? Er is geen enkele aannemelijke reden voor te vinden. Immers, de lucht in het ver trek wordt door een warmte-afgever op tem peratuur gebracht. Deze afgever van warmte kan zijn een kachel, een haard, of een radia tor van de centrale verwarming. In wezen komen ze alle drie óp hetzelfde neer en zijn ze ook gelijk: n.l. een metalen gestel, dat in wendig warmer gehouden wordt dan de om geving, en daardoor warmte aan die omge ving afstaat. De lucht in het vertrek wordt dus warmer en de betrekkelijke vochtigheid, op den hygrometer afgelezen, gaat omlaag- Hoe warmer de kamerlucht, hoe droger die tevens wordt. Daarbij zijn temperatuur en vochtigheid in een bepaalde verhouding van elkaar afhankelijk. Maar, of we een kamer van 0 graden C. of tot 18 graden C. verwarmen met een kachel of met een radiator, het ef fect (storende invloeden daargelaten) blijft volkomen hetzelfde. In een huis met c. v. is het meestal te warm, en daardoor te droog. Maar wordt met de c.v. geen hoogere tempe ratuur gestookt dan normaal met de kachel, dan behoeven we ons om den vochtigheids graad ook heelemaal niet druk te maken. En nu het ventilat-ie-probleem. Laten we eerst eens vaststellen wat venti latie eigenlijk wel is. Ventilatie is: de zorg, om in een vertrek de qualiteit van de door ons in te ademen lucht steeds zoo goed mo gelijk te doen zijn. Door het ademhalingsproces onttrekken we zuurstof aan de lucht en geven daarvoor in de plaats kooldioxyde (kortweg C02) en wa terdamp terug. Laten we dit laatste buiten be schouwing. Bevinden we ons in een herme tisch gesloten vertrek, dan vermeerdert de hoeveelheid Co2 gestadig, en een verblijf in die ruimte zou op den duur onhoudbaar wor den. C02 is zwaarder dan lucht en zakt dus naar den vloer. Maar daar is nog een kachel met een vuur en dat vuur heeft ook lucht noo- dig. De luchtinlaatopeningen van de kachel bevinden zich beneden, vlak bij den vloer, dus de door ons afgewerkte lucht wordt via het vuur door den schoorsteen naar buiten ge bracht. Daar zijn we dus van af. Maar, door dit wegnemen van lucht is er in de kamer een tekort ontstaan, m.a.w. er is onderdruk. En nu is het al heel duidelijk dat deze onderdruk door alle mogelijke kieren en openingen lucht van buiten het vertrek aanzuigt. We krijgen dus automatisch een vernieuwing van de lucht in de kamer. Wel is de ventilatie op deze ma nier van lucht-ververschen verre van ideaal, maar zij is er dan toch. Met de c. v. staat het er eenigszins anders voor. De radiator verbruikt geen lucht; er is dus geen onderdruk, geen vernieuwing van de lucht, en de C02 die we uitademen blijft in de kamer. Nemen we geen extra maatrege len, dan is er ook geen ventilatie, en dat mer ken we gauw genoeg. En nu wordt er een bo venlicht opengezet en we vergeten in alle on schuld, dat dit juist heelemaal verkeerd is. Want wat ge' urt er nu? Zooals we :ten is warme lucht lichter dan koude lucht en stijgt dus naar het plafond. Een thermometer zal dan ook bij het plafond een hoogere temperatuur aangeven dan vlak boven den vloer. Deze lucht nu, die we met moeite en kosten verwarmd hebben, laten we door het openzetten van het bovenlicht zoo maar wegloopen. Wat we er voor terug krijgen is koude buitenlucht, die direct naai den vloer zakt. De radiator verwarmt deze lucht weer, ze stijgt op en verdwijnt door het openstaande bovenlicht Een zeer oneconomi sche manier van ventileeren dus, daargelaten nog de koude voeten. Hoe we het dan wel moe ten doen? Is de c.v. later in het huis aange bracht, dan zullen er nog wel schoorsteen openingen zijn, die niet voor den c.v.-stook- ketel gebruikt worden. Verleng deze dan met een passenden pijp tot op enkele centimeters van den vloer en de trek, die in 9 van de 10 gevallen in den schoorsteen is (met een bran* dende lucifer te constateeren), zorgt, evenals we bij de kachelverwarming gezien hebben, min of meer voor ventilatie. Moeilijker wordt het, wanneer de c.v. met het huis samen gebouwd is, zoodat er met an dere stook-gelegenheden dan die voor de c.v. ketel, geen rekening gehouden is. Daar de ra diatoren meestal tegen den buitenmuur staan, zou het aanbeveling verdienen om vlak bo ven den vloer achter de radiator eenige ope ningen in den muur te maken, eventueel met een afscherming tegen direct ïnslaanden wind. Op eenigen afstand van den radiator zou dan op dezelfde manier een tweede opening ge maakt moeten worden. De eerste werkt dan als toevoer van versche koude lucht die dooi den radiator direct verwarmd wordt, terwijl de tweede opening een afvoer vormt voor de afgewerkte lucht, die, zooals we gezien heb ben, naar den vloer gezakt is. Ook de z.g. ven- tileerende radiatoren, die door een kanaal, dat door den muur heen met de buitenlucht in verbinding staat, versche lucht aanvoeren, dragen een steentje bij in het ventilatie- vraagstuk. Het zijn en blijven echter hulpmiddelen. En dan: het „slaap met open ramen". Prachtig, maar wanneer we dan 's morgens van onder de warme dekens in de koude en kille kamer stappen, is dat ook zoo leuk niet en of dat nu bepaald goed voor onze body is. Neen, de ideale oplossing is: air-conditioning (luchtbehandeling), maar daar zijn we hier in Holland nog lang niet aan toe. J. CH. H. H. Heemstede, 28 October 1937. De bezwaren van den heer J. Ch. H. H. zou ik,-in volgorde aldus willen weerleggen: lo. In een huis met centrale verwarming worden meestal alle ruimten, ook gangen, trappen, slaapkamers enz. verwarmd. Bij kachelverwarming blijven deze bijna al tijd onverwarmd, wat de vochtigheidsgraad van het huis verhoogt. Ook werkt in een kamer met centrale ver warming de meer gelijkmatige verwarming, tengevolge van de verspreide warmtebronnen, de droogte in de hand. Bij kachelwarmte zijn de uithoeken het verst van de warmtebron gelegen, permanent het koelst en dus van grooter vochtigheidsgehalte. De ramen, die meestal ver van de kachel af zijn, vervullen op uitgebreider wijze de rol van de verdam pingsbakjes der centrale verwarming, 2o. In mijn betreffende artikel wordt het openzetten van éfen bovenlicht in een kamer met centrale verwarming niet aanbevolen voor ventilatie, maar als een middel om het vochtigheidsgehalte te verhoogen, dat heeft de heer H. verkeerd gelezen. En daarvoor is het inderdaad zeer doeltreffend. Wat niet wegneemt, dat een open boven licht voor een kamer vol rook een Ideale ven tilatie beteekent. 3o. De ventilatie-openingen in den buiten muur, aanbevolen door inzender, worden we! toegepast in ruimten waar veel menschen sa- menkamen, zooals vergader- en schoollokalen. Dit is echter een vrij ingewikkeld systeeem. en de bezwaren hieraan verbonden van be vriezen van radiatoren, tocht langs den vloer, windinslag enz. zijn niet denkbeeldig. Het opstaan „in een koude, kille slaapkamer" wordt wel wat overdreven afgeschilderd door inzender. Dank zij de centrale verwarming is de slaapkamer droog' en daardoor hoogstens koel, wat voor het begin van den dag eer een voor- dan een nadeel is. Tenslotte noemt in zender air-conditioning als de ideale venti latie. Dat mag waar zijn voor bioscopen, maat niet voor woonhuizen, omdat men nooit ra men mag opendoen. En dan zou ons bestaan wel heel erg als van een kasplantje worden. - E. E. J.—iP. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Edam, 3 v. N.-York te Baltimore. Boschdijk, Philad, n. Rott, 2 v. Halifax. Maasdam, Baltim. n. Rott. 3 te Norfolk. Tiradentes, Galvest, n. Rott. 2 v. Houston. Delftdijk, Rott. n. Vancouver 3 van Londen. Lochgoil, Vanc. n. Rott. p. 4 Dungeness. Nebraska, Rott. n. Vanc. 2 v. Bermuda. WIJKLIJN. Haulerwijk, 4 v. Archangel te Zaandam. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Springfontein (u.) 3 v. Aden. Jagersfont. (u.) 4 van Kaapstad. Randfont. 4. van Hamburg naar Amst. HALCYON LIJN. Vredenburg, 3 v. Narvik n. Rott.-Vlaard. Stad Schiedam, 3 v. Vlaard. te Pto. Ferrajo voor Morphoubaai. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom, 4 v. Rott. te Hbg, Amstelkerk (u.) 2 v. Bordeaux. KON NED STOOMBOOT MIJ. Baarn, Chili n. Amst. via Liverp. 100 m NW van Azoren. Euterpe Amst. n. Hamb. 4 v. IJmuiden. Fauna, Calam. n. Amst. 2 van Algiers. Hercules, 3 v. Alexandrette n. Izmir. Hermes, 3 v Volo n. Malta, Irene, 1 v. N. York n. Pt. au Prince. Oranje Nassau, Amst. n. Param. 3 v. Ma deira. Theseus, Valencia n. Amst. p. 4 Finisterre. Merope, 3 v. Kopenh. te Danzig. Berenice, 4 v. Venetië te Triest. Calypso, 4 v. Hamburg n. Amst. Triton, 4 v. Portimao n. Olhao. Vesta, Fiume n. Amst. p. 4 Ouessant. Perseus, 4 v. Livorno te Malaga. Alkmaar, Chili n. Amst. 4 van Liverpool via Antwerpen. Odysseus, Oporto n. Amst, 4, 26 m. N.O. van. Bodegraven, 31 v. Coral n. Tome. Helder, 2 v. Callao n. Chili. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Waterland, Amst. n. Hamb. 4 v. IJmuiden. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Garoet (t.) vertr. 5 v. Havre. Brastagl (u.) 4 te Belawan. Weltevreden (u.) p. 4 Gibr. K, Agoeng (t.) 4 voorgaats Nwe Waterweg. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Calchas, 3 v. Rott. te Yokohama. Flintshire, 3 van Taku Bar n. Rott. Glenshil, 2 v. Woosung n. Rott. Melampus, Bot. n. Amst. 3 van Belawan. C. of Bagdad, China n. Rott. p. 4 Ouessant. Ajax, Jap. n. Rott., 4 van Mars. Polydorus, Bat. n. Amst. 4 te Mars. Benreoch, Honkong n. Rott. 4 te Antwerpen. HOLLAND—OOST AZIë LIJN. Grootekerk (uitr.) 4 van Sigapore. STOOMVAART MIJ NEDERLAND. Joh. de Witt (t.) 3 v. Genua. Joh. van Oldenbarnevelt (u.) 4 v. IJmuiden. Ellendig door rlieumatisclie rugpijn. Thans nergens meer last van. „.Ongeveer 3 maanden geleden had ik vreeselijke rheumatische pijnen in mijn rug. Na drie weken van ellende zag ik een advertentie van Kruschen Salts en probeerde het. Na vier maal de kleine dagelijksche dosis genomen te hebben, werden de pijnen geleidelijk minder en nu kan ik zeggen, dat ik nergens meer last van heb, dank zij Uw wonderbaar Kruschen Salts". Mevr. M. D. te S. De kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt zoodoende Uw lichaam vrij van alle schadelijke afvalstoffen, waaruit rheumatische pijnen e.d. ontstaan. Boven dien zult U zich door de gezonde, geregelde werking van Uw inwendige organen veel flinker en energieker voelen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en er kende drogisten a f 0.40, f 0.75 en f 1,60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA ZATERDAG G NOVEMBER 1937. HILVERSUM I, 1875 M. KRO-Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Vervolg KRO-orkest. 3.00 Kinder uur. 4.00 Causerie. 4.05 „Blinden als musici", causerie, 4.25 Kinderkoor. 4.40 „Het practische nut van geleidehonden voor blin den", causerie. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Esperantonieuws. 5.45 De KRO-Melodisten en solist. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Ka tholieke R.V.U. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Overpeinzing met muzikale illustratie. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.40 Bont programma. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gramofoonmu ziek. 10.50 Filmpraatje. 11.05—12.00 Gramo foonmuziek. HILVERSUM n, 301 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Gramofoonmuziek en gevarieerd programma (gr.pl.) 12.001.45 Gramofoon muziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Zang en piano. 2.45 Optreden van amateurs. 3.15 Damles. 3.30 Gramofoonmuziek. 4,30 „Het kind van de werklooze", causerie. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Zeeuwsche uitzending. 7.00 „Filmland". 7.30 Bijbelvertellingen. 8.00 Herhaling SOS-Be- richten. 8.03 Berichten A.N.P. VARA-Varia. 8.15 Arbeiders-Zangvereeniging „Kunst en Strijd". 8.35 Toespraak „Bouw mee, kame raad". 8.45 De Ramblers, de drie Melo-Paro- disten, en solisten. 9,25 „Alles is een weet", gesprek. 9.35 Orgelspel. 10.15 Vervolg van 8.45. 11.00 Berichten A.N.P. 11.10 VARA-orkest en solisten, 11.4512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC- Northern-orkest. 12.50 Dansmuziek (gr.pl.), 1.20 Commódere Grand Orkest. 2.25 Tenor en cello. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.50 Orgelspel. 4.20 BBC-Schotsch-orkest. 5.00 Declamatie. 5.20 Roy Fox en zijn Band. 6.20 Berichten. 6.50 BBC-orkest en soliste. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.40 Amerikaansch nieuws. 9.55 Viool en cembalo. 10.20 Wijnoogstprogramma. 11.05 Jack Harris en zijn Band. 11.50 Berichten. 12.0012.20 Ver volg dansmuziek. RADIO PARIS, 1G48 M. 8.00, 8.50 en 10,35 Gramofoonmuziek. 12.20 Pianovoordracht, 12.35 Gevarieerd concert en zang. 3,20 Pianovoordracht. 4.05 Zang. 6.05 Dito. 8.50 Symphonieconcert .11.201.20 J. Bouillon-dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.50 Ferdy Kauffmann's orkest. 7.50 Om- roepkleinorkest, 8.50 Luitsoli. 11.20 Omroep orkest. 1.35 Gevarieerd concert. 2.20 Piano- voordracht. 3.20 Keulsch accordeonkwartet, SA-orkest, H. Hagestedt's orkest en solisten. 5.25 Pianovoordracht. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.50—12.20 Egon Kaiser's orkest en Walter Raatzke's kwintet. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroep- dansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Gramofoon muziek. 2.50 Kamermuziek. 3.20 Gramofoon muziek. 4.20 Conservatorium-orkest en solist. 6.35 Salonorkest. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 Cabaret. 9.20 Nationaal orkest en solisten. 10.30 Vervolg concert. 11.00 Omroepdans- orkest. 11.3512,20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL,484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Salonorkest. 1,30 Omroepdansorkest. 1.50 Gramofoonmu ziek. 3.20 Radiotooneel. 4.20 Musette-orkest. 4.35 Radiotooneel. 4,50 Gramofoonmuziek, 5.00 Zang. 5.35 Kamermuziek. 6.35 Kleinorkest. 7.35 Vioolvoordracht. 8.20 Militair concert. 8.50 Reportage. 9.50 Vervolg concert, 10,30 Gramofoonmuziek. 11.20—12.20 Omroepdans- DÊUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gevarieerd concert. 8,20 Berichten. 8.35 Romanoff Balalaikaorkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.50 Trioconcert. 10.05 Weerbericht. 10.2012.15 E. Kaiser's dansorkest en het Raatzke-kwintet.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11