Haarlem's Dagblad Onze Muzikanten. Een nieuwe stam. Heit belangrijkste 55e Jaargang No. 16679 Uitgave Loureiis Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algeni. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 5 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 mauudeu f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek* De orkestleden van de H. O. V. hebben een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin zij vragen om herstel van de vroegere gemeen telijke subsidie. Die bedroeg, in den besten tijd, 30.000 en is in den slechten tijd afgezakt tot de helft. Het gevolg is geweest dat het orkest nog maar gedurende tweederden van het jaar ln functie is, nu al eenlge jaren lang, en in dien tijd 70 pCt. van de vroegere salarissen krijgt. Het woord salaris is overigens een term, die heelemaal niet meer öp den toestand toe passelijk is. Ook „loon" schijnt een opge schroefde benaming voor een betaling van een gulden of vijftien per week gedurende een deel van het jaar, zooals in de meeste gevallen geldt. In de perioden waarin niet gewerkt kan worden voor de H. O. V. is het velen van onze muzikanten nog droeviger gesteld. Zij zijn op den steun aangewezen, want lang niet allen kunnen door het geven van lessen in hun onderhoud voorzien. Ten eerste is er zware concurrentie op dit gebied van andere zijden, ten tweede zijn er verscheidene instru menten die maar heel weinig belangstelling bij dilettanten genieten, al zijn zij in het or kestraal geheel onmisbaar. Het spelen in „bands" wordt benadeeld door de vele ama teur-prestaties op dit gebied en in het alge meen is het muziekmaken-in-het-klein zeer geschaad door de toeneming van de mechani sche muziek, met de radio en de gramofoon voorop. Die heeft trouwens ook de muziek beoefening door dilettanten in het algemeen geschaad: er zijn daardoor dus minder leer lingen „aan de markt" dan vroeger. Ik hoop van harte dat de gemeente iets voor de musici kan doen. Haar financiëele autono mie is zeer verminderd, zij zit aan allerlei ban den en haar eigen financieele zorgen beperken haar vrijheid van handelen ook al ten zeerste. Maar ook in dezen tijd maakt het argument, dat men menschen die hard en met volkomen toewijding werken daarvoor toch een dragelijk bestaan hoort te kunnen waarborgen, gelukkig nog altijd indruk. Het is een maatschappelijke plicht dit argument naar voren te brengen en naar mijn meening kan de gemeenteraad de toestand waarin onze met zeer veel toewijding werkende muzikanten verkeeren niet onver schillig bejegenen. Is hèt moeilijk een subsidie- verhooging er bij hooger autoriteiten door te krijgen, dan zal deze moeilijkheid wellicht overwonnen 'kunnen worden als van gemeen tewege zelf een krachtig pleidooi voor heii wordt gevoerd. Het motief werkverruimin; kan daarbij alleszins gelden, want als men de schamele weekloontjes niet verhoogd maar het orkest door subsidieverhooging hastaat stelt een paar maanden langer te werken voor diezelfde loontjes, zou al heel wat bereikt zijn. Het zou trouwens voor een deel gecompenseerd worden door minder uitkeering van steun gelden. Eenige jaren geleden placht aangevoerd te worden dat de publieke belangstelling voor de concerten niet groot genoeg was en dat Haar lem eigenlijk geen eigen.orkest noodig had. Met deze redeneering kan men niet meer aan komen, want de belangstelling is zoo sterk toe nemende dat de volksconcerten van dezen zo mer geregeld voor volle zalen werden gegeven. Een stad van 135.000 zielen, met een aanslui tende bevolking van nog eens een 80.000 in de omliggende 'gemeenten, mag dan ook waar lijk wel een eigen orkest bezitten. Veel kleinere bevolkingscentra, zooals Groningen, Arnhem en Maastricht bezitten er ook een en hand haven het. Overigens geloof ik ook niet dat men cultureele waax'den met consumenten statistieken moet gaan.meten alsof het voe dingsmiddelen, kleedingstukken of meubilair betreft. De beoordeeling vereischt meer in zicht en meer nadenken. Er zij aan herinnerd dat de Frans Hals Ten toonstelling een aanzienlijke bate voor de ge meentekas heeft opgeleverd. Ter gelegenheid van die tentoonstelling is veelvuldig herinnerd aan de armoede waarin de groote kunstenaar Frans Hals zijn laatste levensjaren heeft door gebracht, nadat zijn Haarlemsch bestaan eigenlijk al voortdurend gekenmerkt was ge weest door de vlucht voor schuldeischers en deurwaarders, van de eene woning naar de andere. En vele menschen hebben het hoofd geschud en „sjonge, sjonge" gezegd. „Hoe kon den ze zoo'n man toch zóó behandelen!" Als Frans Hals weten kon dat de tentoon stelling va zijn bijeengebrachte werken meer dan zeventigduizend bezoekers heeft getrok ken waarvan verreweg de meesten een gulden entrée hebben betaald, terwijl tezelfder tijd onze muzikanten voor een krats moesten spe len, een deel van het jaar steun trekken én zich voor het overige maar zien te troosten met applaus, zou hij zich in zijn graf om draaien. Er is in die eeuwen sinds zijn dood niet veel veranderd in de wijze waarop men den hard-werkenden dienaar der Kunst beloont. Maar het zou een waardige en rechtvaardige daad zijn de vruchten, die men nu nog ge plukt heeft van den armoelijder van de Kunst uit het verleden, tenminste ten deele ten goede te laten komen aan de armoelij ders van de Kunst in het heden. Er zou iets mee goed gemaakt worden. We zijn toch immers niet onverschillig ten aanzien van onze voorouders, en zeker niet ten aanzien van hen die leefden in die glorierijke eeuw van Frans Hals? En we willen toch ook wel eens toonen, dat we nu eens iets beter doen? Dat er iets verbeterd is in de wereld, vooral in socialen zin? R. I», Gewijzigde steuiiverleeniiig aan de melkveehouderij. Donderdagmiddag is het Damtournooi, dat ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan der Haarlemsche Damclub voor de Haarlenische werkloozen georganiseerd wordt, onder groote belangstelling geopend. Hierboven een groep deelnemers aan dit tournooi. (Een expeditie heeft in onze Oost een nieuwen Papoea stavi ontdekt, die nogal sterk afwijkt van de be kende stammen. Drie leden ervan worden door de expeditie meege bracht.) Er is een nieuwe stam ontdekt Van Papoeas, in onze tropen, Dat heeft belangstelling gewekt, Zooiets kan men niet daaglijks hopen. Er zijn drie menschen van dit slag Door d' expeditie meegenomen, Die zal op een nabijen dag, Met hen in de „beschaving" komen. Daar wordt de vreemde menschensoort Dan straks van top tot teen bekeken, En door geleerden uitgehoord, Zoover men dan met hen kan spreken. Er komen plaatjes in de krant, Waarop zij zielig staan te staren, En kaartjes van het verre land, Waar zij zoo stiekum heerschers waren. Er wordt dien menschen dan getoond, Hoe blanken hun geluk nastreven, Hoe zulk een wijze blanke woont En wat hem al niet dient in 't leven. De auto en de radio, De groote huizen en de steden, De kranten en de film en zoo, De pracht, waarmede zij zich kleeden. Het rijwiel en het kiektoestel, Electrisch licht, een vliegmachine, En een kanon van 't nieuwst model, Waarvan de blanken zich bedienen. Als het een tijdje heeft geduurd En zij voldoende zijn bekeken, Dan worden zij teruggestuurd, Zoo boop ik, naar hun verre streken. Wanneer zij daar vertellen gaan, Aan hun verbaasde stamverwanten, Wat zij al hebben uitgestaan, Als zwaarbeproefde afgezanten; Dan zal geen blanke- mensch hen zien, Noch hooren, wat zij er vertellen, En dat is wel zoo goed misschien, Daar 't wel eens erg teleur kon stellen. P. GASUS. Een bril van KEIP houden Uw oogen op peiL Gi. Houlslraal naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Hongerstaker in den top van een boortoren. Protest tegen zijn ontslag. Een nieuwe wijze van hongerstaking is uit gedacht door een arbeider op de olievelden van Boryslaw in Polen. Uit protest tegen zijn ontslag is de man, Thomas Kavan geheeten, naar den top van een boortoren geklommen, waar hij zich ver schanste. Hij weigerde alle voedsel, dat hem aange boden werd door collega's. Als gevolg van zijn optreden heeft men het werk aan de oliebron stil moeten leggen. De vijf kinderen en de vrouw van den hon gerstaker blijven voortdurend in de nabijheid van den boortoren en onderhouden zich op dezen afstand met het hoofd des gezins. Rechtsch offensief in Aragon verwacht. Zestig dooden bij bombardement op Barbostro. Het ministerie van landsverdediging te Madrid deelt mede, dat 12 driemotorige vlieg tuigen Barbostro hebben gebombardeerd en een zestigtal slachtoffers hebben gemaakt. Barbostro ligt in Aragon, tusschen Huesca en Lerida. In militaire kringen ziet men in de bombardementen van Lerida en Barbostro een aanwijziging, dat de troepen van Franco in dezee streek een offensief zullen beginnen. Engeland's handelsrelaties met het rechtsche Spanje. Installatie van den nieuwen burgemeester. Op 16 November. Naar wij vernemen zal de installatie van den nieuwen burgemeester, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, plaats hebben in een bij zondere zitting van den Gemeenteraad op Dinsdag 16 November a.s. te 2 uur. In dezelfde vergadering zal eerst het nieuw benoemde raadslid, de heer C. van der Linden (S.D.A.P.), door den waarnemenden burge meester worden geïnstalleerd. Na de installatie van den burgemeester zul len de heer en mevrouw de Vos van Steenwij k in de oude Raadszaal van 35 uur een receptie houden voor afgevaardigden van vereeni- gingen, corporaties en instellingen. WIELRIJDSTER GEVALLEN. Donderdagmorgen negen uur fietste de twintigjarige winkeljuffrouw W. G. uit Heemstede over het rijwielpad aan de Dreef in de richting van het Plein. Bij het Plein gaf zij voorrang aan een auto, die van den Wagenweg via het Plein in de richting Groote Houtbrug reed. Zij botste toen tegen een onbekend gebleven wielrijder op, die in de zelfde richting ging, waardoor zij viel en den linker enkel brak. Na door leden van den Ongevallendienst behandeld te zijn, werd zij per taxi naar het Diaconessenhuis vervoerd. Inkrimping van den Centralen Crisis- Controledienst en de Nederlandsche Zuivelcentrale. (Zie ook pag 4.) 's-GRAVENHAGE, 5 November. Van be voegde zijde deelt men ons het volgende mede: De voortdurende stijging van de Leeuwar der commissienoteering voor boter heeft deze thans op een peil gebracht, dat het mogelijk maakt in de uitvoering der steunverleening aan de melkveehouderij eenige vereenvoudi ging aan te brengen. Het verschil in heffing op boter en steun- uitkeering op tot boter verwerkte melk was de laatste weken vrijwel verdwenen. Voor het vervolg zal, met ingang van Zon dag 7 November a.s., het bedrag van de uit keering over de tot boter verwerkte melk gelijk worden gesteld met de heffing op bo ter. Bij uitvoer zal, evenals tot dusverre, ge lijk duidelijk is een restitutie gelijk aan het bedrag van de heffing geschieden. Hiermede wordt dus de toestand van de laatste weken geconsolideerd en daardoor wordt een belangrijke vereenvoudiging in het uitvoerings- en controle-apparaat moge lijk gemaakt. Deze vereenvoudiging zal bestaan in een vermindering van het aantal crisis-ambte naren bij verschillende diensten, welke ver mindering vermoedelijk 150 a 200 zal bedra gen, terwijl voorts een vereenvoudiging van de administratieve voorschriften voor de bo- terproducenten mogelijk wordt. O.m. zal het karnverbod kunnen vervallen en verdwijnt het crisis-botermerk. Geen erkenning van Franco, zegt Chamberlain LONDEN, 4 November. Neville Cham berlain heeft hi het Lagerhuis in antwoord op een vraag verklaard, dat de Britsche regeering niet voornemens is haar houding ten aanzien van beide partijen in Spanje te wijzigen, aan gezien deze houding overeenkomstig de niet- inmengingsovereenkomst is. Evenwel moet de Britsche regeering de verantwoordelijkheid dragen voor het beschermen van de Britsche onderdanen en van de Britsche handelsbe langen in geheel Spanje, ook in dat. groote deel in het noordwesten en zuidwesten en Spaansch Marokko dat door Franco is be zet. Dientengevolge is de Britsche regeering in onderhandeling getreden, teneinde door haar en Franco agenten te doen aanwijzen, die de Spaansch-Britsche handelsbelangen moeten bespreken. Deze agenten zullen geen diplomatieke functie hebben. Overleg met andere mogendheden was niet noodig doch de Fransche regeering is op de hoogte gehouden. Op een vraag van Attlee, die wilde weten of dit niet in feite een erken ning van de regeering van Franco beteekende, antwoordde Chamberlain ontkennend. Frankrijk zou Engeland's voor beeld niet kunnen volgen. Uit Brussel, 4 Nov.: Naar in conferentie kringen wordt medegedeeld, is bij de bespre kingen tusschen Eden en Delbos ook de kwestie van de toekomstige betrekkingen met de autoriteiten te Salamanca ter sprake ge komen. Het onderhoud had o.a. betrekking op het besluit van Engeland, bij de recht sche Spaansche autoriteiten een handelsver- tegenwoordiging in te stellen. Delbos zou aan Eden verklaard hebben, dat de Fransche regeering dit voorbeeld niet zou kunnen vol gen. Wantrouwen van Italië. De openbare meening in Italië volgt met gemengde gevoelens de houding' van Enge land ten aanzien van Spanje, aldus meldt Havas uit Rome. Het besluit van Engeland, bij Franco handelsvertegenwoordigers te be noemen, wordt uitgelegd als een bewijs, dat Italië's standpunt het juist was. Hoewel men eenerzijds hierover voldaan is, koestert men anderzijds ongerustheid. Men vraagt zich namelijk af, of Engeland niet, door aan Franco de hand te reiken, tracht, den invloed van Italië en Duitschland te overvleugelen. De „Lavoro Fascista" is, wat dit betreft, van meening dat, indien Engeland inderdaad dergelijke voornemens koestert, er weinig kans op verwezenlijking hiervan bestaat. Het woord is aan. Sirius: Een waarheid moet anti chambreeren tot tien leugens aan het ivoord zijn geweest. Pijpleiding van Irak opnieuw doorschoten. Versterkingen naar Beisan. Reuter meldt uit Haifa, dat de pijpleiding van Irak tusschen Affuleh en Beisan weder om doorschoten ls Naar verder verluidt zullen versterkingen naar Beisan gezonden worden in verband met een poging van Arabieren om het politie station aldaar te bestormen. Er is een bom geworpen, maar zonder dat schade werd aan gericht. Ook vielen geen slachtoffers onder de politie. De politie slaagde er tenslotte in de aanvallers af te slaan. Men gelooft, dat deze Arabieren de gewa pende opstandelingen zijn, die kortgeleden het land binnengekomen zijn in afzonderlijke groepen en die zich 'aangesloten hebben bij de troepen onder dr. Amin Rowihe, den vroe- geren arts van het Iraksche leger, benevens vluchtelingen, die sedert den Druzenoorlog de wijk hebben genomen uit Syrië. Rowihe is een intiem vriend van Fawzi Kawkagi, die ver leden jaar de leiding had over den opstand in Palestina. Een Arabische ploegbaas bij de openbare werken is ernstig door een schot gewond, terwijl hij in zijn woning bij Acre lag te slapen. Het Noorderstation van Sjanghai, dat bij den heftigen aanval der Japanners op de wijk Tsjapei volkomen verwoest werd. Complot fietsendieven achter slot en grendel. In de groote steden een kleine honderd rijwielen gestolen. In samenwerking met de Rotterdamsche politie is de Haagsche recherche er in ge slaagd een complot rijwieldieven achter slot en grendel te zetten. Zij is daarbij in niet geringe mate geholpen door den 21-jarigen instrumentenmaker F. S. te 's Gravenhage. die op 21 October wegens diefstal van twee rijwielen werd aangehouden en die na een volledige bekentenis te hebben afgelegd zijn 7 vrienden, met wie hij samenwerkte, verraadde. Op deze wijze is de combinatie, welke een kleine honderd rijwieldiefstallen op zijn geweten heeft, in betrekkelijk korten tijd onschadelijk gemaakt. Zooals gemeld, werd de instrumenmaker 21 October wegens het stelen van twee fietsen in de residentie aangehouden en üi bewaring gesteld. Na eenigen tijd legde hij een vol ledige bekentenis af, waarna hij aan het „praten raakte" en de politie zeer belangrijke mededeelingen deed. Het was de politie in- tusschen reeds opgevallen, dat deze instru mentmaker, die reeds bekend stond als een rijwieldief, wel eens samen werd gezien met een berucht type, een zekeren A. H. V., een 23-jarigen jongeman, zonder vaste woon plaats. Deze V. werd 29 October te Rotterdam aangehouden en hoewel hij langdurig vol hield den instrumentmaker niet te kennen, stapelden de bewijzen zich langzamerhand toch zoo hoog op. dat hij tenslotte door de mand viel. Hij bekende zich schuldig te heb ben gemaakt aan diefstal en heling van 60 rij wielen, doch de politie meent, dat dit aantal even goed 70 of 80 kan zijn geweest. Hij had een groot aantal handlangers, menschen, dip de rijwielen vor hem stalen, waarna, V. er wel voorzorgde, dat de karretjes werden verkocht. Na deze bekentenis volgde natuurlijk on middellijk de arrestatie van de dor V. ge noemde handlangers. In den Haag werden ge grepen de 44-jarige J. van E., zonder vaste woonplaats en de 18-jarige H. van L. wonen de te 's Gravenhage. Ongeveer terzelfder tijd werden in Rotter dam gearresteerd de 26-jarige J. O. en de 37-jarige W. O. Eenigen tijd later werden in den Haag tenslotte nog aangehouden de 56- jarige J. H. G. en de 46-jarige J. H. V. In Rotterdam werden op acht plaatsen huis zoekingen gedaan. Hierbij werden ze .ven rij wielen, welke van diefstal afkomstig zijn, ge vonden. De fietsen waren in de steden Am sterdam, Rotterdam en Den Haag gestolen. De gearresteerde personen zijn allen recidi visten met uitzondering van den 18-jarigen H. van L. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet. Het is niet onwaarschijnlijk dat nog meer arrestaties zullen volgen. Effectenhandelaar moet recherche- lijsten raadplegen. Vonnis van de Amsterdamsche Rechtbank. De Amsterdamsche rechtbank heeft in een vonnis van heden de vraag of een commis- sionnair verplicht is de recherchelijsten te raadplegen bevestigend beantwoord. Deze re cherchelijsten immers zoo overwoog de rechtbank, worden aan de bankiers en commissionnairs rondgestuurd om het ver handelen van gestolen effecten te bemoei lijken en uit dien hoofde dienen de betrok kenen deze lijsten regelmatig te raadplegen, daar men zich anders aan schuldheling schul dig maakt. HEDEN: 16 PAGINA'S De kalvertoewijzing zal in 1938 worden uitgebreid. 3 De regeering overweegt invoering van verplichte zekerheidsstelling voor automobilisten enz. 3 Een seharpeurder uit Beekgumermolen wordt vermist. 3 De negen mogendhedenconferentie zal een beperkte commissie benoemen voor verzoeningsarbeid tusschen China en Japan. 4 De reis van den hertog van Windsor ont moet verzet van de zijde der vakver- eenigingen. 4 Rusland toont een tegemoetkomende hou ding op de non-interventiecommissie. 4 Euwe heeft de 13de partij tegen Aljechin 11a een lang eindspel gewonnen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Onze muzikanten. j E. E.: De verrukkelijke raadselen der af kortingen. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: De nieuwe tarief politiek der regeering. 2 Van onzen Scandinavischen correspon dent: Stockholmsche tentoonstellingen 4 Sport in 't Kort. H. D. Vertelling; De beroemde schrijver 6 Voor de Jeugd. g K. de Jong: Fritz Hirsch Operette. u J. B. Schuil over Oscar Tourniaire's hul diging. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op i3j

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1