Winst lag nog in het verre verschiet. NV. Wed. Oosten Zoon's Maar Euwe wist haar te grijpen. Aljechin hield het nog 28 zetten vol. k wk, m n k m m m ZORGVULDIGHEID EN GEDULD WAS NOODIG. V K TJ D A" 'G 5 NOVEMBER 1937 HAAüTH M'? DA'GB L" A D Sfuui ik 'i Had Hoe een Nederlandsch elftalspeler over de samenstelling van het team denktVoor den volgenden zomer staan een groot aantal zeer belangrijke internationale cricketmatches in ©ns land op het programma Alee James als manager van Ipswich Town?; McTavish was tè voorzichtig; Golf als land bouwbelang. Men kan een probleem van verschillende zijden bekijken, want als iedereen over een bepaalde kwestie dezelfde meening had, zou men moeilijk nog van een probleem kunnen spreken. De sportpers is na den wedstrijd tegen Frankrijk vrijwel unaniem van meening, dat een verjonging en grondige herziening van het Nederlandsch elftal noodzakelijk is; daar entegen zegt de T. C. tevreden te zijn met het resultaat van de gemaakte experimen ten. Fietsen en fietsen is ook twee. Maar het merkioaardige is, dat de hier afgebeelde kunst rijders geen beroeps acrobaten zijn, maar de sportgebroeders Beschoten, die het Duitsche kampioenschap kunstfietsen voor paren wonnen Er is echter nog een derde aspect aan deze kwestie, waaraan tot nu toe nog weinig of geen aandacht geschonken is, nl. hoe de spe lers van onze nationale ploeg er zelf over denken. Wij hadden kort na de match een langdurig onderhoud met een onzer inter nationals, die o.m. het volgende zeide: „Indien wij bij de komende wereldkam pioenschappen een eenigszins eervol resul taat willen behalen, dan is het voor het mo reel en het zelfvertrouwen van de ploeg m.i. noodzakelijk, dat Anderiesen en Van Heel gehandhaafd worden, d.w.z. op de plaatsen, waar zij gewend zijn te spelen. Vooral in een dergelijk belangrijk tournooi, waar de sterk ste voetballanden vertegenwoordigd zijn, kunnen de routine en de tactische capacitei ten der ouderen niet gemist worden en deze eigenschappen kunnen het verschil beteeke- nen tusschen overwinning en nederlaag. „Het middenvoor-probleem hangt nauw samen met de keuze der binnenspelers; zelfs de beste middenvoor ter wereld kan in het huidige spelsysteem weinig uitrichten, als hem de ballen niet veelvuldig en doelmatig worden aangegeven. Zoo stond Smit onder dubbele bewaking; e«n speler voor hem om de lage passes te blokkeeren en een ander achter hem om de hooge ballen te onder scheppen. Daar het samenspel te kort en on zuiver was en de vleugelspelers te weinig in de match werden betrokken, kon alleen met een „op maat" geleverde pass, zooals die, waaruit Smit het eerste doelpunt scoorde, de vijandelijke verdediging om den tuin worden geleid en succes worden bereikt". Tot zoover de meening van dezen interna tionaal. Inderdaad gelooven we ook niet, dat een Bakhuys in zijn besten tijd, of zelfs een Drake of Piola, met zoo weinig steun als Smit Zondag jl. ondervond, het er beter dan de Haarlemmer zou hebben afgebracht. Het blijkt nu wel, dat hij en Caldenhove niet voor niets een plaats in het West-Europee- sche elftal werden waardig gekeurd, want zij bewezen, evenals trouwens Delfour, dat zij tot de internationale klasse be'hooren. Dit is echter wel zeker, dat Charlie de Bock in den vorm, waarin hij momenteel verkeert, in plaats van Vente een daadwer kelijke versterking van het elftal zou heb ben beteekend. Het duurt nog heel lang; voor dat Koning- Voetbal zijn plaats inruimt voor „the King of Sports", het cricket, maar niettemin is het toch wel van belang, hier eens eenige woor den te wijden aan de vele belangrijke wed strijden, die voor den volgenden zomer op het programma staan. De heer Hoven heeft onlangs bij de op richting van de internationale hockeyclub ,.De Batavieren" weliswaar betoogd, dat de Corinthians, de Zwaluwen, de Internationale Lawn Tennis Club en de Flamingo's een kwij nend bestaan leden, maar deze ietwat bezij den de waarheid gesproken woorden worden in ieder geval wat betreft de activiteit van het Flamingo-bestuur gelogenstraft. In de eerste plaats zal er, ter gelegenheid van het zestig-jarig bestaan van H.C.C. in Juli een match worden gespeeld tegen een zeer sterk team van de M.C.C., dat vermoe delijk door Brian Valentine zal worden aan gevoerd. Vervolgens komt de tourclub „The Frogs" een aantal wedstrijden in ons land spelen, welk voorbeeld door de Free Fo resters zal worden gevolgd. Voor onze stad is het van bijzonder belang, dat de ontmoe ting tusschen het Nederlandsch elftal en de Foresters, die afwisselend in Den Haag, Am sterdam, en Haarlem wordt gespeeld, dit maal weer op het terrein aan de Spanjaards laan zal plaats vinden. Er worden voorts besprekingen gevoerd met de cricketers van St? Mary's Hospital en het is wel zoo goed als zeker, dat die tot resultaat zullen hebben, dat ook dit team naar ons land zal komen. Tenslotte komt Percy Chapman in September met een elftal, dat. evenals in de twee laatste seizoenen, sterk genoeg zal zijn om van onze beste spe lers te winnen en dat ongetwijfeld weer alle cricket-enthousiasten naar Den Haag zal trekken. Het is jammer, dat de Australiërs niet kunnen komen, maar deze moeten op 17, 19 en 20 September tegen de Gentlemen of Ire land spelen en een andere datum is niet be schikbaar. Door de vele internationale wedstrijden in eigen land is het duidelijk, dat een tour van het Flamingo A-team door Engeland op be zwaren zou stuiten; de mogelijkheid bestaat echter, dat een B-team zal worden uitgezon den, waarvan de spelers dan de gelegenheid krijgen, een gedeelte van de tweede test match tegen de Australiërs op Lord's bij te wonen. Men mag dus allesbehalve beweren, dat het Flamingo-bestuur niet actief is. Toen Alec James eenige maanden geleden een betrekking bij de Ring Pools Limited aanvaardde, sloot hij voor zichzelf de mo gelijkheid af, om in de een of andere functie nog een rol in de Engelsche voetbalwereld te kunnen spelen. In tegenstelling met an dere Britsche pool-concerns kon de onder neming, waaraan James verbonden was, zich niet handhaven en de boel liep tenslotte Hoewel het F.A.-reglement zeer strenge bepalingen bevat ten opzichte van hen, die zich- in eenigerlei vorm met wedden of uit slagen voorspellen bezig houden en overtre ders automatisch worden uitgesloten, be staat de kans, dat met Alec James een uit zondering zal worden gemaakt, omdat hij na het beëindigen van zijn loopbaan als actief speler geheel te goeder trouw bovengenoem de betrekking heeft aanvaard. Naar verluidt, overweegt de directie van Ipswich Town, de kampioensclub van de Southern League'; den Schot als manager aan te stellen, mits daarvor de goedkeuring van de F. A. kan worden verkregen. Ipswich Town beschikt over een grooten aanhang en het feit, dat haar thuiswedstrijden steeds een ruime recette opleveren is oorzaak, dat verschillende clubs uit de Engelsche League vóór toelating van de Town tot de Zuide lijke derde divisie hebben gestemd, want, zooals bekend, ontvangen bezoekende ver- eenigingen een gedeelte van de recette. Aan het einde van elk seizoen moeten de twee laagst geplaatste clubs in III Zuid en III Noord herkiezing aanvragen, waarbij ze concurrentie ondervinden van nieuwe candi- daten. De vertegenwoordigers der eerste en tweede klassers (de clubs uit de derde divi sie bezitten in dezen geen stemrecht) be palen dan bij meerderheid van stemmen, welke gegadigden zullen worden geplaatst. Vorig jaar scheelde het maar weinig, of Ipswich Town had haar doel bereikt en het is zoo goed als zeker, dat de club aan het einde van dit seizoen in de derde divisie zal worden ingedeeld. Is het wonder, dat Alec James vol hoop is, dat hij de betrekking als manager zal kun nen aanvaarden? Nu we toch over voetbal-pools spreken, Het nieuwste op schaatsengebied is een com binatie van een gewone schaats met een rol schaats, waarbij zeven kleine rolletjes de plaats innemen van het scherpe ijzer. De geoefende beentje-overaar kan er prachtig mee uit de voeten op asfalt. Qe&toteetd FLATCOMBINATIE, bestaande uit SALONGARNITUUR (bank en 2 fauteuils). ENG. EETKAMERAMEUBLEMENT (dressoir, tafel, 4 stoelen, 2 arm stoelen) MAH. SLAAPKAMERAMEUBLEMENT (kast, lits jumeaux, 2 nachtkastjes, toilettafel en 2 stoelen) Totaal f 625.- Complete Woninginrichting. BARTELJORISSTRAAT 13—17 HAARLEM. (Adv. Ingez MedJ mag hier het verhaal van den Schot Mc. Tavish niet onvermeld -blijven. Deze liet zijn vrienden een formulier zien, waarop de re sultaten van de zoo juist gespeelde competi tiewedstrijden zonder een enkele fout waren ingevuld. Zijn vrienden waren sprakeloos van verbazing over zooveel geluk en reken den Mc Tavish voor, dat hij minstens 12.000 pond sterling had gewonnen. Laatstgenoem de bleef echter de kalmte in persoon en dat irriteerde zijn vrienden, die bij zulk een zeld zame gelegenheid toch wel op een kleine tractatie hadden gerekend. Zij staken hun misnoegen dan ook niet onder stoelen of banken, wat ten laatste aanleiding voor Mc Tavish was om met een treurige stem de vol gende verklaring af te leggen: „Inderdaad heb ik alle uitslagen g voorspeld, maar toen ik het formulier had ingevuld, kon ik het niet over mijn hart ver krijgen, van de twee kwartjes afstand te doen, die tegelijk met het biljet moeten wor den ingezonden". Men moet als aankomend golfspeler over veel doorzettingsvermogen beschikken om niet door de herhaalde mislukte pogingen om den kleinen bal te raken te worden te leurgesteld en tot min of meer stomme pro testen aan het adres van Vrouwe Fortuna te worden verleid. Onlangs was er een debutant, die zich door niets liet ontmoedigen en met doodsverach ting doorging, de aardkluiten rond den bal van plaats te doen veranderen. Nadat hij aldus in drie uur tijds tot de vierde „hole" was gevorderd, liet plotseling zijn zelfvertrouwen hem in den steek. Doch zijn „caddy" vond de juiste woorden van troost: „Als u nog een uur zoo doorgaat, me neer, zijn we een paar bunder prachtig om geploegd bouwland rijker". VOETBAL. D. O. 4. 25 jaar. Eerewedstrijd tegen V. V. H. D. O. A. heeft ter gelegenheid van haar 25- iarig bestaan de Haarl. Voetbalvereniging „V. V. H." uitgenoodigd een eere-wedstrijd te komen spelen, waaraan zij gaarne voldeed. Deze wedstrijd zal gespeeld worden a.s. Zon- iagmorgen tien uur in het Heemsteedsche Sportpark. D.O.A. H speelt te twaalf uur tegen V.V.H. 3. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 6 NOVEMBER. Af deeling A: VJBTelefonia, 2.30, S. de Boer. JohezKennemerland 2, 2.30, L. v. d. Ven WIJVGS, 2.30, Chr. Klerk. Kennemerland 1—Tweede Jeugd, 2.30, P. Tiggeloven Af deeling B: SIZO—VEW, 2.30, J. Steffens. WBZSV, 2.30, A v. d. Wiel. WRAWij 2, 2.30, H. D. Kist de Ruijter Jr. Kennemerland 3Kennemerland 4, 2.30 A. Zomer Jr. Af deeling C. VEW 2—Johez 2, 2.30, J. West. VGS 2—VJB 2, P. A. W. de Rooij. Kennemerland 6SIZO 2, 2.30, D. J. Oosterhof HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. Ie klasse West (Dames) RapiditasA. D. A. 3 u. Van Oosten de Bruynstraat ConcordiaTurno 9.30 uur Van Oostep de Bruynstraat CarnaD. O. S. G. V. A.—Zeeburg (Heeren) Concordia■Turno 10.30 uur Van Oosten de Bruynstraat SimsonLijnden NilocAalsmeer Concordia (Zaandam)D. O. S. RapiditasOlympia 2 uur Van Oosten de Bruynstraat Wedstrijden van menschelijke zeilbooten is een der nieuwste sporten in Amerika, dat op dit gebied onuitputtelijk in vindingrijkheid is. Maar het gaat niet erg snel en lauw warm water, zooals California dit heeft, is er een vereischte voor. SCHAAKWERELDKAMPIOENSCHAP Stand na dertien partijen thans 5 h TH De Donderdagavond in „Krasna- polsky" te Amsterdam voortgezette dei tiende partij van de revanche match tusschen Euwe en Aljechin is na 67 zetten door Euwe gewonnen. De stand is thans: Aljechin 7 1/2 punt, waarvan 5 winstpartijen, Euwe 5 1/2 punt, waarvan 3 winst partijen. Zooals men weet was de stand Woensdag avond bij het afbreken van de partij als volgt: Zwart: Dr. Aljechin. a fk'iè) 1 a A X nnp mm. i; A a WitDr. Euwe. Lod. Prins schrijft over het verdere verloop van de partij aan het A.N.P. het volgende: De wereldkampioen had in couvert afge geven: Tdl—d7ï. Het vei'dere verloop was als volgt: 41. Tdl—d7ï Lb6c7 Gedwongen, want op Ka6 volgt Ta6: schaak, Kb6: en wit heeft de keus tusschen gf3: en Lg7:. De tekstzet leidt tot- een al- gemeene afwikkeling, geheel in den stijl der eerste zitting. 42. Td7Xc7f Ka7Xb8 43. Tc7>c2 Pf3Xe5 44. Tc2—C5 f7—f6 45. Tc5Xa5 En eindelijk heeft de tusschen hoop en vrees geslingerde toeschouwer dan een over zicht van de situatie: door een gezonden plus-pion in combinatie met zwakke pion nen bij den tegenstander, wordt in het alge meen wel aan de voorwaarden voor de winst voldaan. 45Tg7—c7 46. Pbl—d2 Tc7—c2 47. Ta5—d5 Kb8c7 Alvorens de dreiging f2f4 door Ke2 en h2h3 wordt voorbereid, moet zwart den witten toren van de vijfde lijn kunnen ver drijven, teneinde den ondergang van pion f5 nog wat uit te stellen. 48. Kfl—e2 Tc2b2 Hier staat de toren veiliger, ook in ver band met latere schaak op de c-lijn. Indien thans 49. f 4. dan volgt Kc6. Td8, Kc7, Td4, Pg6 en wit heeft niets bereikt. 49. h2h3 Kc7C6 50. Td5d4 Kc6ca 51. Ke2—e3 De eerste étappe,is achter den rug: wit heeft het na zorgvuldige voorbereiding tot een dreiging gebracht, die geheel in overeen stemming is met de kenmerken der stelling en wel Tf4, waarmede pion f5 zou worden veroverd. Zwart moet nu wel zijn toevlucht nemen tot terugtrekkende bewegingen. 51. -Pe5g6 Dreigt intusschen zelfs f5f4t, Ke4 (Kd3? Td2ri), f5f, enz., doch de witte toren was vol strekt niet van zins in het hol van den leeuw te blijven logeeren (hij zou dan trouwens veeleer in den aap gelogeerd zijn) en zet nu zelf een geduchte omtrekkende bewering in. 52. Td4d8 Sterk in aanmerking kwam hier oi. Td7, met de bedoeling, tot een opstelling in den geest van Tf7, (Tb6), Tg7, Kf4 te geraken. 52Pg'6e7 53. Ke3d3 Tb2-^b7 Anders kan Tf8 moeilijk met Pd5 beant woord worden, wegens Tc8v (Kd6?. Pc4M. Intusschen is de tekstzet voor het oogenblik afdoende. Vandaar, dat de wereldkampioen op zijn schreden terugkeert en een andere methode op de proef stelt. 54. Kd3—e3 Tb7—b2 Misschien koestert de uitdager de illusie, dat Euwe op een herhaling van zetten aan stuurt en beijvert hij zich daarom tot de oude stelling terug te keer en. Anders kwam hier Pd5f, Kf3, Ta7 sterk in aanmerking. 55. Td8d3 Dreigt Kf4, terwijl wit na 55Pg6 de gelegenheid zou krijgen, alsnog op het alternatief Td7 in te gaan. 55Pe7d5? 56. Ke3—f3 Pd 5b4 Erkennende, dat wit nu gunstiger genoeg opgesteld staat, om tot de afwikkeling Pd2 fle3 te kunnen overgaan, besluit zwart, nog een poging te doen, roet in het eten te gooien, doch hij komt daarmede van den regen in den drop. Evenwel: een bevredigen de voortzetting was hier niet te vinden, want- Kd6 faalt nog altijd op Pc4ï. 57. Td3c3"iKc5—d4 58. Tc3b3 Bewerkstelligt een belangrijke vereenvou diging. Het toreneindspel na Td2:, Td4:f is natuurlijk veel gemakkelijker tot winst te voeren vandaar: 58Tb2Xb3f 59. Pd2Xb3t Kd4—05 60. g2—g3 Essentieel voor wit's geheele systeem is het vermijden van vereenvoudigen van het pion- nenmateriaal. Het moest hier dus tot eiken prijs de opstelling f5—f4. Pb4—d5 verhinde ren. Thans volgt nl. op f4 g'3g4, waarna wit goede vorderingen zou hebben gemaakt. 60Pb4c6 61. h3h4 Pc6d8 62. Pb3c5 Pd8—f7 Alvorens nu wit's vrijpion aan het woord komt-, gaat het er voor hem om, zwart aan de zwakte zijner pionnen te herinneren. Daar toe moet de wite koning naar f4 worden ge- boegseerd. 63. Pc5—d3t Ke5d4 64. Pd3—el Iets effectiever was: Pb4, Ke5. Pc6A om dat wit dan na.Kdö het paard kan offeren: Kf4, Kc6:, Kf5:. enz. doch de wereldkam pioen had voor den tekstzet nog slechts een halve minuut bedenktijd ter beschikking en kiest daarom het zekere voor het onzekere. 64Kd4e5 65. Peld3i" Ke5e6 66. Kf3—14 Dat is dus bereikt. Nu dwingt de dreiging Pc5i' tot 66. Pf7—d6 En daarna zet 67. Pd3—£5f Ke6—f7 68. Pc5o3 de kroon op het werk, want nu komt zwart na Kg7, Pd4. Kg6, f3 in tempodwang. Zwart geeft de partij op. De slotstand was Eindstand Zwart: Dr. Aljechin. A "A WitDr. Euwe. NABESCHOUWING. Wij blijven deze partijen als de fraaiste van de match beschouwen en toch zelfs deze -oogenschijnlijk vlekkelooze prestatie is niet volmaakt. In plaats van 39. Tb8f had wit de partij met 39. Td7f reeds tijdens de eerste zitting kunnen beslissen, nl. 39. Td7ï, Kc6 (Ka6, dan Ta8f en Pa3ï, of Lc7, Tc7i', Tc7Lg7), 40. Td6f, Kc7 (Kb7. dan Tb6:t en Lg7:, of gf3: en Kc5, dan Tc8ï), 41. Td2t„, Pe5:. 42. Tc2:, enz. Daar Aljechin zich in vrij nijpenden tijd nood bevond, nagenoeg a tempo moest spelen, is het psychologisch geheel verklaarbaar, dat Euwe de dikwijls gemaakte fout verviel, zelf zonder noodzaak eveneens snel te zetten. „Een veel gemaakte fout", zal de verwon derde lezer opmerken, „maar Euwe is toch wereldkampioen, hem zou men toch de noo- dige beheerscbing mogen toeschrijven?" „Zekér", zou het antwoord luiden, „maar zelfs een wereldkampioen is geen machine en al is de geestdriftige bezoeker ook geneigd, den schaakmeesters, die verwikkelingen be- heerschen, welke voor de meesten abracadabra zijn, een zekere almachtigheid toe te kennen, alle menschenwerk heeft nu eenmaal tekort- kominge.n. Trouwens, de wijze waarop Euwe de op bedoeld „vergrijp" volgende „straf" (een langdurige extra-zitting!) „onderging", mag als een volledige rehabilitatie worden be schouwd. „Als deze partij remise wordt, mag ik Pie- tersen heeten", verklaarde een op den we reldkampioen en zijn stelling rotsvast vertrou wende journalist, met het verrassende gevolg, dat hij door de twijfelende omstanders tot om streeks dan 57sten zet met „Pietersen" werd aangesproken. Toen het eindelijk duidelijk was geworden, dat Euwe langzaam maar ze ker zijn doel zou bereiken, sloeg de meening natuurlijk geheel om. Toen heette het weldra: „Waarom geeft Aljechin eigenlijk niet op?" De uitdager gaf daarop het antwoord door nog elf zetten lang hardnekkig tegenstand te bieden. Toen echter legde hij zich bij het onvermijdelijke neer. VEERTIENDE PARTIJ. De veertiende partij wordt Zaterdag 6 No vember des avonds half zeven, in de buiten- societeit te Zwolle gespeeld. S. Reshevsky oordeelt dat Euwe goed afwikkelde. De afgebroken stelling was nief zoo gemak kelijk te winnen als de meeste analytici voor spelden. Er was groote zorgvuldigheid en een dosis geduld voor noodig. De wereldkampioen speelde zeer listig om zijn voordeel in winst om te zetten en bewees, dat zijn kennis van het eindspel, buiten kijf, op groote hoogste staat. Er dient vermeld te worden, dat de tegen stand van Dr, Aljechin uiterst hardnekkig was. De Franco-Rus is een vechtersbaas als geen; hij dwingt zijn tegenstander het beste van diens krachten te vergen. ENKELE ZETTEN ONDER DE LOÜPE. 42. Td7xc7-K In aanmerking kwam hier: 42. g2xf3, Tc2 el (Indien 42Ka7xb8; 43. Le5xg7. Tc2— Cl+; 44. Kfl—g2, Tclxbl; 45. h2—h4, Tb8— b4; 46. Lg7—f6. a5—a4; 47. h4—h5. Lc7—f4; 48 Lf6—g7, Tb4b6; 49. Td7xf7, a4—a3: 50. Tf7xf5, Li"4—cl; 51. f3—f4 en wit wint); 43. Kfl—e2. Ke7xb8; 44. Td7xc7. Tclxc7; 45. Lc5xg7. Kb8—c8; 46. h2—h4, f7—f6; 47. Lg7xf6, Kc8d748. h4h5, Kd7—e6 en het is moei lijk te zien hoe wit kan winnen. 45, Tg7—c7 Zwart krijgt betere kansen door te spelen 45f5—f4; 46. Pbl— d2, Tg7—h7; 47. Kfl—gl (47. h2h3?. f4—f3!), Th7—d7; 48. Ta5—a2, Pe5—c4; 49. Pd2—fl, Td7—dl; 50. Ta2c2, Pc4e5 en winst voor wit is zeer moeilijk. 51. Ke2e3. Op 51. Td4—f4 volgt 51. Kc5d6 en indien 52. Tf4xf5, Pe5—c4 met stukwinst. 52. Td4d8. Beter ziet er hier uit 52, Td4d7 verhinde rende Pg6e7 en eventueel ook dreigend Td7—f7. 56. Pe7d5 56Pe7g6 is misschien beter dreigende eventueel f5f4+. ZWEMMEN. „WATERVREUGD". Zondagmiddag 8 November houdt bovenge noemde zwcmgroep van den Ned. Arbeiders Sportbond in het Sportfondsenbad wederom een zwemfeest.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9