Rechter zonder genade FEUILLETON door GEORG FROESCHEL. 27) Karl Rittenwald sedert een half uur niet meer gedetineerde, maar veroordeelde, begreep nog niet wat er met hem gebeurd was. Jaren geleden had een collega in het automobielvak hem door een onhandigheid een zware Engel- sche sleutel op het hoofd laten vallen. Hij was er bewusteloos door geslagen en dezelfde ge voelens van leeg hoofd en opstandige maag hadden hem nu weer getroffen, maar toen wist hij, dat de klap, die hem trof na eenige dagen, misschien weken vergeten zou zijn, deze klap duurde niet alleen het jaar van straf, maai' ook zoovele jaren daarna. Zou men ooit over dien buil kunnen heen komen?" Voor den eersten keer had Karl Rittenwald tegenover machten gestaan, die hij niet be greep en hij had daarom het onderspit moe ten delven. Te beseffen, dat er tegenover lichamelijken moed en kracht nog listige machten stonden, waartegen een ijzeren wil en stalen zenuwen niets in te brengen hadden brak het hart van den sterksten man. En juist dit feit, dat overmacht dep moedige kon fnui ken en hem in het verderf storten, trof heir in het diepste van zijn levenswil. Rittenwald had een harde jeugd gehad ir het na-oorlogsche Duitschland. De ineenstor ting had hem, flinke jongen, die hij was. on middellijk door zijn technische kennis in het automobielvak gebracht en zoo geraakte hij ook in de sportclub van zijn afdeeling. Hiei had hij, geboren in de bergen, spoedig ontdekt ,dat hij met zijn gezonde longen, zijn weer standsvermogen, zijn optimisme, meer betee-. kende dan de andere jongens, Hij overwon de' gewone club-intriges, speelde zichzelf van het derde naar het tweede en van het tweede naar het eerste elftal. Het eerste handgeklap, de eerste bijvalsbe tuigingen van het publiek, voelde hij als een gloeienden adem, die hem een idee gaf, van wat beroemdheid zou beteekenen en hem den duw gaf om sporttalent in sport-genie om te zetten. Zoo werd hij held en afgod van de voetbal wereld, beroemd, geliefd door de tallooze lief hebbers van het spel op de groene glasvlakte, en daar elk volk in zijn jeugd de toekomst ziet, een afgod in het wedergeboren land. En dit ging zoo door totdat, gedurende een interna tionalen wedstrijd een tegenstander hem met een harden klap in de kniestreek trof, Hij zakte toen op beide knieën, lag eenige minu ten kromgetrokken van pijn op het veld, stond op, en speelde door tot het laatste fluitje van den scheidsrechter. De zwelling van de knie verminderde niet meer, zijn been verstijfde, en op een kwaden dag concludeerde de dokter „water in de knie". Alle kranten schreven lange artikels over den beroemden sportman, wiens loopbaan nu beëndigd was, daarna verstomde langzamerhand de lof van het gauw vergetende publiek en zoodra het voetbalpu bliek een nieuw idool gevonden had, vervaagde de oude held Sindsdien werkte Karl Rittenwald in een Amerikaansche automobielfabriek, waarin de onderdeelen samengevoegd werden. Hij was een handig nuchter en zwijgzaam arbeider, die niet or.uer de verdoovende eentonigheid van he' werk leed. en wien de loopende band geen t al kon geven. Hij dacht aan de toe komst, poedig. volgende week, eerstvolgende maanr zou die zieke knie weer beter worden in een poosje zou alles zich herstellen en zou hij weer als held, sterker en stralender zich kunnen toonen. Maar die armzalige knie .wam niet in orde. Wel liep hij er twee of riemaal mee over de sintelbaan, maar eiken .:eer strompelde hij met vaalgrijs gezicht en lam in beide beenen in het kleedlokaal. Dat was het einde van voetbalgeluk en sport- .er. efl qo& van belangrijke bedragen, die de club hem onder allerlei benamingen toestopte. Elk weekloon moest door zes maal acht uur verdiend worden en toen de beurs flauw werd en afzet van automobielen verminderde, toen moest hij zelfs gaan stempelen, van den steun leven, zooals millioenen, wier hoop dagelijks verflauwt. Rittenwald verdween in die massa, maar hij paste zich niet aan aan het noodlot. Na twee jaren was hij zoover gekomen, dat hij begon te beseffen, dat er voor hem slechts een weg overbleef, om aan dat noodlot te ont komen; de weg der misdaad. Hij zonk niet, zooals het in de reclasseering heet, van kwaad tot erger, hij ging niet aan den drank, hij kwam er niet toe door uitspattingen, hij werd niet verleid, of streed met zijn geweten. Hij zag het helder en bewust in, dat hij niet aan de draaibank zijn leven wilde verslijten, dat hij om zijn noodlot te veranderen een daad tegen de wet moest begaan. Het beteekende slechts om een gat te maken in een stalen brandkast en een flink bundeltje van die blauwgroene papiertjes, die den weg tot alles opensluiten, in zijn handen te krijgen. Dat hij het recht had zooiets te doen, daaraan twijfelde hij niet. Kalm berekend, zonder zenuwen of bezwa ren voerde hij uit, wat hij besloten had te doen. Om ter zake deskundigen voor zulk een onderneming te vinden, was niet moeilijk. Men behoefde 's avonds slechts twee straten ver der gaan. In plaats van zijn glaasje bier in het gewone stamcafé te drinken, ging hij naar de kroeg van Kasper. Hier vond hij verschil lende mannen, die met zuurstofbranders en breekijzers overweg konden. Rittenwald had er moeite, tijd en geld voor over om het ver trouwen van deze menschen te winnen en toen hij na lange nachten al hun vakkennis afge luisterd had en een compleet, modern inbre kers-instrumentarium bezat, ging hij aan den arbeid, alleen. Onder de tallooze stalen brandkasten in Berlijn, koos hij er een, die in alle waarschijn lijkheid een groot bedrag aan contanten zou bevatten en die betrekkelijk gemakkelijk te bereiken was. Dagenlang hield hij de Delta- Bouwmaatschappij in het oog, stelde het 'grondplan vast en de plaats van de brand kast, die dan juist onder de flat van Reh- kamp moest zijn, die toch gedurende de zo mermaanden op reis was. Het was dan ook niet zoo moeilijk om valsche sleutels voor huis- en flatdeur te maken en om de zuurstof- en waterstof- cylindex's in de kamers van de gravin binnen te smokkelen. Op een warmen zomeravond brak hij door het plafond van de administra tie heen en hij was er juist aan toe om den binnenwand van de stalen brandkast open te smelten, nadat de buitenwand geruischloos met behulp van de venijnige staalblauwe vlam uit elkaar gezakt was. toen de kinderen het gat in den vloer ontdekten. Als een aap klom hij onmiddellijk naar boven langs het touw, dat hem bij de afdaling- behulpzaam geweest was, holde de donkere trap af, stiet tegen een gestalte aan, die hij niet zien kon, opende de voordeur met een valschen sleutel, die hij in zijn buitenzak droeg en rende de straat op in de richting van het circus. Hij zou beslist ontkomen zijn, als hij niet in die vervloekte straatmakerskuil gevallen was. Half verdoofd, werd hij door de politiemannen opgepikt en in dit moment, toen hij half suf was, was hij bereid om de ge volgen van zijn daad te dragen, en indien hij door den commissaris met meer egards en niet tutoyeerend afgeblaft was geworden, zou hij alles bekend hebben. Toen deze ambtenaar hem als een ouden, verstokten inbreker be handelde en afsnauwde, zweeg hij minach tend en liet zich verbitterd naar zijn cel terug brengen. Het eerste verhoor van den rechter van instructie had hem bewezen, dat zijn zaak er veel beter voor stond, dan hij dorst hopen. De machtsmiddelen van de jus titie, waartegen hij met een bijgeloovig res pect tot nu toe, omdat hij ze niet kende, op gekeken had verachtte hij zoodra hij ze nader had leeren kennen. Ja, als men hem zooals in de Middeleeuwen, op de folterbank geplaatst had, dan zou hij er anders over gedacht heb ben! Maar dat spelletje van vraag en antwoord, dat gewichtig opschrijven van zijn leugentjes, de kinderachtige strikvragen, die de rechter hem stelde daarmee was hij toch in een hand omdraaien klaar, dat werd voor hem meer een sport, waarin hij als oergezond mensch, met een helderen kop, het winnen moest van dezen bleeken, zwakken, muff en paperassenman, ook al had die gestudeerd en al bezat die een res pectabelen titel! Slechts eens verloor hij zijn evenwicht en dat was, toen Irma Stiewekind hem in zijn gezicht zei, dat zij in hem den man herkende, dien zij in dien nacht op de trap ontmoet had. Men had hem er lang zamerhand aan gewend om leugens en ver draaiingen als zijn eenig verdedigingsmiddel te beschouwen, maar dat zijn leugens door een nog sterkeren leugen, door zulk een flag rante meineed opzij geschoven zou worden, daarop had hij niet gerekend. Op dat oogenblik stond hij even sprakeloos tegenover die valsche getuige, zijn verwarring was zoo groot, dat hij zich wilde beklagen over het onrecht, dat men hem aandeed. Maar sindsdien waren er weken verloopen, hij had tijd gehad om de scène in de kamer van den rechter van instructie ontelbare malen te her leven, om de gestalte, het gezicht en de stem van die vrouw in alle details te herinneren. Het was een hysterische vrouw, een dom verwaand schepsel, wie de rechter iets inge praat had, die iets van buiten geleerds na- kletste, dat was geen tegenstandster waarvoor men bang behoefde te zijn. Op de trap was het toen stikdonker geweest, ze kon hem on mogelijk herkend hebben, hij was sterk genoeg geweest om volwassen mannen verdichtsels op te dringen, hoe gemakkelijk zou het zijn, om de „waarheid" tegenover een vrouw van zwakken wil te doen zegevieren? (Wordt vervolgd.) De minister van Financiën, Z. Exc. mr. J. A. de Wilde, bracht Vrijdag een bezoek aan de Effecten beurs te Amsterdam, waar hij met belangstelling van een en ander kennis nam Z. Exc. mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, bracht Vrijdag een bezoek aan de ondergrondsche werken der Staatsmijn Maurits te Lutterade. De minister (x) in gezelschap van verschillende autoriteiten gereed voor de afdaling in de schacht Bij hun aankomst in New York ter deelname aan het internationaal springconcours werden luit. kolonel L. R. de Kruyff en ritmeester Pahud de Mortanges verwelkomd door den Amerikaanschen kapitein Ladue (midden) Voor het slaan der palen ten behoeve van de bescherming der Fransche concessie te Sjanghai is men verplicht van bovenstaande primitieve hulp middelen gebruik te maken Erich Kleiber repeteert met het Concertgebouw-orkest te Amsterdam voor de uitvoer ingen van Strauss' «Rosenkavalier» onder auspiciën van de Wagnervereeniging De nieuwe «Mau- retania» voor de Cunard-WhiteStar Line is te Birken head in aanbouw. Het zeekasteel zal eenwaterverplaat- sing van 33000 ton hebben De consul-generaal te Amsterdam van de Vereenigde Staten, de heer K. S. Patton, gaat binnenkort de hoofdstad verlaten, daar hij naar Singapore wordt o vergeplaatst

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 16