F.Whbton LiffffloifiA Ons handelspolitieke apparaat niet wèl voorzien. ENGELSCHE UITKOMST VOOR ZWEEFVLIEGERS. Drinkwaterschaarschte op Urk. De Nederlandsche Leeuw moet weerbaar zijn KT ER DAG 6 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Daarnaast zal de invoer van goederen, die te lande niet worden vervaardigd, in den regel alleen dan gecontingenteerd worden, ten eerste, wanneer het eoncurreerende ver vangingsartikelen van nationale producten zijn hetgeen ook nu voorkomt of, ten tweede, wanneer abnormale invoer uit ande ren hoofde te verwachten is bij wijziging van fiscale heffingen kwam dit reeds voor of ten derde, wanneer tegenover bepaalde J landen de behoefte bestaat aan bijzondere onderhandelingsobj ecten. Bestaat er dus in de tegenwoordige con- junctuurphase al een bijzondere reden tot i wijziging van de bestaande wet, welke, mede j door de medewerking, welke van de Staten- Generaal moet worden gevraagd, geen uit zonderlijke consequenties met zich zal mede brengen, daarnaast zal in het oog moeten worden gehouden, dat ook in de tegenwoor dige omstandigheden de aard van de han delsbelemmeringen het noodig maakt, dat de regeering de beschikking heeft over doel treffende middelen, om het economische landsbelang te verdedigen. Daarbij komt, dat eenige landen, die voor het economische verkeer van Nederland van groote beteekenis zijn, in de laatste jaren zijn overgegaan tot een vrijwel volledige rege ling" van den invoerhandel. Alleen dit feit reeds maakt het noodig, dat de Nederland sche regeering over ruime bevoegdheden be schikt. Bij de beschouwing van de moei lijkheden, welke de economische be langen in de huidige omstandigheden ondervinden, moet men zich voorts ervan rekenschap geven, dat de mees te landen wel de beschikking hebben over afweermiddelen, waarvan het ontbreken hier te lande door de re geering als een ernstig gemis wordt gevoeld. De onvolledigheid van het Nederlandsche handelspolitieke ap paraat en de noodzakelijkheid van aanvulling daarvan met de noodige defensieve wapenen, acht de regee ring tenslotte voldoende duidelijk aangetoond, wanneer men de be voegdheden waarover zij thans be schikt, vergelijkt met de zeer ruime bevoegdheden, welke in andere landen aan de regeering zijn gegeven. Wat betreft de wijze, waarop de minister zich voorstelt dat de gevraagde bevoegdhe- Dokter C o I ij n tot den belastingbetaler „Deze bloedtransfusie is absoluut noodzakelijk en ik vind het aardig, dat u zich beschikbaar stelt"» Ruim 33 millioen postzegels verkocht. Van de ter gelegenheid van de Wereld- Jamboree 1937 uitgegeven bijzondere post zegels zijn in totaal de volgende aantallen verkocht: 14.544.361 van 1 y2 cent. 14.796.494 van 6 cent. 3.870.173 van 12y2 ct. Deze zegels werden slechts „op verzoek" aan het publiek verstrekt, van 1 April tot en met 31 Augustus jX (De geldigheid voor de frankeering duurt tot 31 December 1937). Weifeling kost een man het leven. Noodlottige aanrijding te Zeist. Vrijdagmiddag kwam de heer A. M. Carree, wonende aan de Cronjélaan te Zeist, uit de Monteubanlaan aldaar den Utrechtschen weg oprijden, toen uit- de richting Utrecht een auto naderde. De heer C. weifelde een oogen- blik met het noodlottig gevolg, dat hij door den wagen werd gegrepen en tegen den grond geslingerd. De heer C. was vrijwel op slag dood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld aan' het gebeurde. Brand bij pakhuisineesteren nof; niet geheel gebluscht. Nog steeds is de brand in het gebouwen- complex van Pakhuismeesteren aan de Rijn haven te Rotterdam niet geheel gebluscht, zoodat er nog doorloopend wacht bij de ge bouwen moet worden gehouden. Inmiddels is men van de zijde van de as suradeuren begonnen met het leeghalen van de panden. Zooveel mogelijk worden eerst die goederen er uit gehaald, welke nog het minst te lijden hebben gehad. Een precies over zicht van de veroorzaakte schade is nog niet te geven. Daarbij komt dat er in de panden ook goederen opgeslagen lagen, die thans heel wat minder handelswaarde '"■ebben dan in den tijd, toen zij er werden opgeborgen. Waarschijnlijk heeft deze brand de groot ste schade veroorzaakt, welke ooit bij een brand te Rotterdam is voorgekomen. Regeering meent, dat aanvulling dringend noodig is. in diverse modekleuren 1075 OPGERICHT 1888 (Adv. ingez. Med.) Siem Nieuwenkuizen verlaat de Bouwmeester-revue. Johan Kaart wordt zijn opvolger. 'Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot wijziging van de crisisinvoer- wet wordt het volgende ontleend. Den minister is het volkomen dui delijk, dat velen teleurgesteld zijn, dat na het herstel van den wereld handel, hetwelk ook voor Nederland in 1936 inzette, thans nog niet kan worden verklaard, dat bepaalde tijde lijke maatregelen met betrekking tot den invoer ter verdediging en bevor dering van het normale handelsver keer in de tegenwoordige omstandig heden kunnen worden gemist en dat ter gelegenheid van de verlenging van de op 31 December 1937 af- loopendie bevoegdheid, nadere aan vullingen en wijzigingen van de be- staanden wet bij de Sta/ten-Generaal worden gevraagd. Er moge in de eerste plaats op gewezen worden, dat het samenstel van contingen- 1 teeringen, dat thans bestaat, voorshands on- 1 misbaar is als basis voor tal van regelingen met het buitenland. De regeering heeft welis waar niet geschroomd een aantal contingen- teeringsmaatregelen, toen zij bleken te kun nen worden gemist, in te trekken, doch zij heeft daarbij tevens de ervaring opgedaan, dat de internationale handelspolitieke situatie nog niet gedoogde daarmede voort te gaan, omdat de betreffende contingenteerings- maatregelen als onderhandelingsobject voor de instandhouding en bevordering van onzen export, niet in de laatste plaats ha verband met dé daarbij voor de werkgelegenheid hier te lande betrokken belangen, niet kunnen worden gemist. Het bleek veelal voordeeliger bepaalde con tingenten langs den weg der onderhandelin gen te verruimen en daaawoor concessies ten bate van onzen export te eischen, dan be paalde contingenten op te heffen of deze lanigs den autonome proportioneele contin genten vrijwel niet vergroot werden, terwijl toch de invoer van gecontingenteerde goede ren steeg, namelijk ten gevolge van ver ruiming van verdragscontingenten. Deze po litiek werd op voorzichtige wijze gevolgd en bleef niet zonder resultaat. Anderzijds bleek het mogelijk, daar, waar de werkgelegenheid zulks eischte, de stijging van den invoer bin nen. bepaalde grenzen te houden, zoodat ab normale invoer werd vooi'komen, hetgeen niet bij voorbaat zou hebben vastgestaan, in dien men zonder meer contingenteerhags- maatregelen zou hebben ingetrokken. Zou opheffing van de hierbedoelde contin- genteeringsmaatregelen voor onze uitvoer- belangen ernstige schade hebben beteekend, tegen handhaving van die maatregelen be stond te minder bezwaar, omdat bij de han teering daarvan aan de importbehoefte werd tegemoetgekomen. De toepassing van de erisïsinvoer- wet zal er toe kunnen en welhaast moeten leiden, dat in tijden van herstel der conjunctuur de invoer in ruimere mate uit die landen wordt toegelaten, die ook den Nederland- schen producten ruimere mogelijk heden bie'den. In tijden van depressie zal uiteraard ook hier weer remmend den in toepassing zullen worden gebracht, wordt het volgende opgemerkt. In de eerste plaats zal veelal hetzelfde systeem als thans kunnen worden gevolgd. Dit beteekent, dat voor elk land een autonoom contingent wordt vastgesteld overeenkomen de met een, voor alle landen gelijk, percen tage van den invoer gedurende de basisja ren. Krachtens overeenkomst kunnen in af wijking daarvan voor bepaalde landen op basis van reciprociteit verdragscontingenten worden vastgesteld. Daarnaast zal, ha afwij king van den thans geldenden regel, de mo gelijkheid worden geschapen om in uitzon deringsgevallen eeia globaal contingent vast te stellen voor alle landen te zamen. De minister heeft hierbij het oog op het ge val, dat om andere daia handelspolitieke re denen b.v. in verband met een te verwach ten fiscalen maatregel een onbeperkte in voer tijdelijk ongewenseht is. Tenslotte zal in bepaalde gevallen een systeem kunnen worden gevolgd, waai*bij voor enkele met name geiaoemde landen autonome contingenten worden vastgesteld, terwijl een autonoom globaal contingent zal gelden voor de niet genoemde landen gezamenlijk. In dit laatste systeem kan ter vei'krijging van voor- deelen voor den uitvoer uiteraard krachtens verdragen wijziging worden aangebracht. Wat betreft de vraag, hoe de regeering zich de verhouding voorstelt tusschen de te wij zigen crisisinvoei-wet en de (eveneens te wij zigen) tariefmachtigingswet 1934, moge worden medegedeeld, dat het standpunt van den müaister terzake niet afwijkt van dat, hetwelk hij voorheen reeds herhaaldelijk tot uitdrukking heeft gebracht. Ook thans is het naar zijn meening eeaa vraagstuk van zui ver practischen aard, ha welk geval de eene, in welk geval de andere wet, in welk geval een combinatie van beide het beste kan wor den toegepast. Wel is de minister vaia mee ning, dat de crisisinvoerwet onder de huidige handelspolitieke verhoudingen in hoofdzaak toegepast zal worden ter bevordering van den export en dat zoogenaamde vechttarie- ven in het Nedea-landsclae handelspolitieke systeem niet thuis behooren. Wat is een Mijnhardtje Een „Mijnhardtje" is een hartvormig ouwel tje, dat gevuld is met een vernuftige combi natie van verschillende beproefde geneesmid delen, welke elkander in hun werking weder- keerig ondersteunen. Hierdoor is een beter pijnstillend middel ver kregen dat krachtiger en gunstiger werkt en alles overtreft. Na het gebruik van een „Mijnhardtje" voelt ge als het ware de pijnen van U afvallen. En het bijzondere hierbij is, dat gij U daarna weer geheel frisch en op gewekt gevoelt en geen enkel gevoel van zwaarheid of moeheid achterblijft. Dit komt, omdat „Mijnhardtjes" geeia schade lijke nevenwerking hebben en tevens bloeds omloop en stofwisseling stimuleeren. Klein en hartvormig van model, slikkeaa ze zeer ge makkelijk in. Bereid volgens recept. Apotheker Mijnhardt Wonder snel helpen „Mijnhardtjes" bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijnen, Spit, Spier pijn, Rheumatische pijnen, Migraine, Periodie ke pijnen, Kou en Griep. Moe- en Lusteloos heid. Koker 12 stuks 50 ct. Proefverpakking 2 stuks 10 ct. Bij Apothekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) Onhoudbare toestand ontstaan. Aangezien het op Urk al in maan den niet of weinig geregend heeft, heerscht daar thans een groote be hoefte aan drinkwater. De kwaliteit van het leidingwater is van dien aard, dat het onmogelijk als drinkwater kan dienen. Wanneer er niet spoedig verandering ten goede komt, zal er op het eiland een onhoudbare toe stand ontstaan. Het drinkwater is er al zoo gering, dat hiervoor reeds meermalen pompwater gebruikt wordt. Indien de droogte zou aanhouden en er vorst mocht intreden, zal Urk binnen enkele dagen geheel en al zon der drinkwater zij'n. Het „Volksblad" verneemt uit Den Haag: Siem Nieuwenhuizen, die vele jaren lang naast Buziau op het revue-tooneel stond, zal het volgend seizoen geen deel meer uitmaken van Bouwmeester's Revuegezelschap, waar mede hij thans nog in de provincie reist. In zijn plaats zal Johan Kaart optreden. Vermiste Rotterdamsche scholier Nieuw zweefvliegterrein in AmsterdamNoord. Men hoopt het dit jaar nog gereed te krijgen. gevonden. De sinds Donderdagmorgen vermiste Rot terdamsche scholier de 12-jarige Hilbert Jol- dertsma is Vrijdagmorgen iia alle vroegte in de bosschen bij Amersfoort door hout hakkers aangetroffen. De knaap werd on- middelijk overgegeven aan de politie, bij wie hij verklaarde, dat hij op goed geluk was gaan fietsen. De jongen had den nacht in het bosch doorgebracht. Hij verzekerde tenslotte den commissai-is, dat hij voortaan er voor zorgen zou betere cijfers op zijn rapport te krijgen. Een avontuur als hij had doorleefd zou hij niet meer ondernemen. In den loop vara den dag is de jongen naar zijn ouders aan de Catharine Beers- naansstraat teruggebracht. Na langdurige onderhandelingen heeft de Bond van Nederlandsche Zweefvliegclubs kor ten tijd geleden definitief van de gemeente Amsterdam een terrein in huur gekregen ten behoeve van de zweefvliegsport, waarbij het vooruitzicht bestaat op de mogelijkheid, ook sleepstarts met motorvliegtuigen van dit ter rein af te doen ondernemeia. Het terrein is gelegen aan den overkant van het IJ ten Noorden van den Cornells Douwesweg, en wordt in het Westen begrensd door het water van den Meteorensingel. Het ligt dus nog voor het tuindorp Oostzaan. Niet alleen voor de zweefvliegers in Am sterdam, doch voor alleaa in Noord-Holland, die de zweefvliegsport beoefenen, is dit ver heugend nieuws, vooral nu de bond kaaa be schikken over het bedrag, dat noodig is om het terreiia voor het beoogde doel geschikt te ma ken. Vrijdag is met de werkzaamheden tot ge- reedmaking van het terrein begonnen. Voorloopig heeft men de beschikking gekre gen over een oppervlakte van 600x 600 M., doch het stuk grond, waarop dit terrein gele gen is, biedt ruimte voor latere uitbreiding. Het terrein helt eenigszins in Noordelijke richting omlaag en aan de grens van het thans beschikbaar gestelde gedeelte wordt een sloot gegraven, waarin eenige in een klein gedeelte vaaa het terrein te leggen, draineerbuizen uitmonden. Hierdoor zal het vliegteiTeïn voldoende ontwaterd worden. De gemeente Amsterdam zal aan den Oostkant een wal laten aanleggen om het terrein af te scheiden van het gedeelte, dat thans als stortplaats wordt gebruikt. Nadat de hooge zeeasters, die het veld hebben overwoekerd, zullen zijn gemaaid, zal de bodem geëgaliseerd worden voor zoo ver dat noodig is. Door het lateia weiden van schapen hoopt men den grond vei'der te ver beteren. Binnenkort zal dan begonnen wor den met den bouw van een voorloopig nog eenvoudige hangar, waarna de zweefvliegtui gen geborgen kunnen worden, en tegen het einde van December hoopt men met dit al les zoover gereed te zijn, dat het terrein in gebruik kan worden genomen. Voorloopig zul- leia het nog slechts lierstarts zijn, doch men hoopt, dat het terrein na eenigen tijd zoo goed zal zijn geworden dat er ook met lichte mo torvliegtuigen mag worden gestart en ge- laaad. De zweefvliegsport in de hoofdstad en in ge heel Noord-Holland kan daardoor eindelijk uit de impasse komen, waarin zij geraakt is toen Schiphol terecht voor zweefvliegers gesloten werd verklaard. moeten worden opgetreden om den dan overmatig geworden invoer wederom te verminderen. Intusschen zal van de wettelijke bevoegdheden in hoofdzaak gebruik worden ge maakt met betrekking tot den invoer van die artikelen, welke hier te land'e worden vervaardigd en die bijzonder gevoelig zijn voor abnormale buiten- landsche concurrentie.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5