PORTUGAL ALS DICTATUURSTAAT. H Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil Ontwerp-nota oppert overleg met Japan. ZAT ERDAG 6 NOVEMBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD De besprekingen te Brussel. Twee stroomingen ter Conferentie. Een. toelichting op de vraag Wat is een Mijnhardtje staat op pag. 3. (Adv. Ingez. Med.) Dr. Salazar's financiëel beleid, Sociale toestanden laten te wenschen over. et voorbeeld van Lenin en Mussolini heeft school gemaakt. Dictatoren und kein Ende, kan de journalist verzuchten, die Europa bereist, ten einde studie te maken van den toestand van ons ■werelddeel. Wij tellen hier thans reeds niet minder dan tien openlijke dictatuur- staten, terwijl er nog een groot aantal „demo cratieën" is, bijvoorbeeld in den Balkan, dat lang niet zuiver' op den graat is. Portugal is een van de tien. Men heeft er weliswaar een zeer fraai parlementsgebouw, dat een van de schoonste is, die ik ken, met door kunstenaarshand vervaardigde beeld- houwgroepen aan den monumentalen hoofd ingang, doch het parlement zelf is, als in alle totalitair geregeerde staten, quantité négli- geable. Het telt negentig leden, die met el kaar over onderdeelen van de wetgeving mo gen praten, en zelfs dat recht is nog beperkt, want het parlement mag hoogstens drie van de twaalf maanden vergaderen. Volgens de nieuwe Portugeesche grondwet, die van Maart 1933 dateert, heeft de presi dent van de republiek vrijwel onbeperkte macht. Hij kan te allen tijde het parlement ontbinden en kiest zelf zijn ministers en premiers, welke hij eveneens naar goeddun ken weer ontslaan kan. Toch is de acht en zestigjarige generaal Antonio de Fragosa Car- mona, die al deze bevoegdheden in zijn hand veeenigt, niet de eigenlijke dictator van dit staatje op het Iberische schier eiland. Dat is zijn minister-president dr. Antonio de Oli- veira Salazar. Toen in 1926 een groep mili tairen onder aanvoering van generaal Gomes da Costa een staatsgreep pleegde en het langs democratischen weg gekozen parlement naar huis joeg en de, eveneens wettig tot stand ge komen regeering had afgezet, verleende dr. Salazar, toen nog professor aan de universi teit van Coimbra, zijn medewerking aan het tot stand komen van een nieuwe regeering. Doch eerst in 1928, toen het verre van des kundige beleid der militaire groep Portugal aan den rand van het bankroet gebracht had, trad hij openlijk op den voorgrond als minister van financiën en feitelijken leider van het kabinet. Dr. Salazar is een merkwaar dige figuur, die over onloochenbare gaven beschikt, vooral op financieel gebied. In twee jaar had hij de geweldige buitenlandsche schuld afgelost en de binnenlandsche gedeel telijk ook, gedeeltelijk geconsolideerd. Naast zijn gaven op dit materieele gebied bezit hij bovendien 'een goeden letterkundi gen smaak en het is een genot om zijn boeken en geschiften, waarvan er enkele in het Spaansch en Fransch vertaald zijn, te lezen. hebben aangedrongen, opdat Italië zijn wei feling zou laten varen, elk am verschillende redenen. Het voornaamste punt voor Duitsch- land wordt op het oogenblik gevormd door de kolonialeeischen. Japan heeft ,op spoedige onderteekening aangedrongen om ten tijde van de conferentie te Brussel, zijn interna tionale positie te versterken; Italië zou tot het laatste oogenblik geaar zeld hebben, uit vrees de deur te sluiten voor de onderhandelingen met Engeland, die Italië wenscht en die reeds drie maanden lang zijn uitgesteld. Dit is de reden waarom Italië zou hebben gewild, dat het aceoord ge heim werd gehouden. Het accoord, dat thans zal worden onder teekend, zal de lijnen van het Duitsch-Ja- pansche verdrag volgen. Theoretisch zal het gericht zijn tegen de internationale commu nistische inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden der landen. De ondertee kenaars zouden overeenkomen, elkaar van de communistische activiteit op de hoogte te houden en samen te werken bij de bestrijding. Sociale nood Niettemin is Portugal's financieelen toe stand nog verre van rooskleurig. In dezelfd stad Lissabon, waar zich het fraaie parlemen bevindt, is ook de Altamawijk die berucht i om de ellende, die daar op allerlei gebiei heerscht. Deze wijk is één groote verzamelin van sloppen, waar de allereerste hygiënisch instellingen nog ontbreken. Gansche stegei moeten met één bouwvallig houten W.C.-tj toe, de watervoorziening is bedroevend, ii één kamer woningen leven dikwijls tien o twaalf menschen bijeen. De bedelarij neem groote afmetingen aan, waarvoor men zelf in de betere wijken niet veilig is. Typeeren is het wel, dat men bij een bezichtiging de kazernes, die in oude forten zijn onderge bracht, nog achtervolgd wordt door de kin deren der onderofficieren, die eentonig ei vasthoudend hun kreet om „escudos" slaker In de haven van Oporto, waar het schip late moest bunkeren, vindt men vrouwen, die al kolensjouwers fungeeren. Met de zware zak ken op het hoofd sjokken zij van den vroe gen morgen tot den laten avond van schi; naar kade, terwijl de kinderen in kribben, va- oude kistjes gemaakt, in de schaduw van ee: pakhuismuur neergezet worden. Ik kreeg ge legenheid een ervan te vragen wat zij met di zware werk verdiende: drie escudos per das Het port op een brief van minder dan twinti gram naar het buitenloand bedraagt 1.7 escudo Evenals de hygiënische toestand staat ooi de volksontwikkeling op een treurig peil. Scho len zijn er veel te weinig en het onderwij; dat er gegeven wordt, is bedroevend. Ee: „onderwijzer" aan een volksschool te Lissabo: meende, dat Holland een republiek aan d grens van Rusland was, en vroeger onde het bewind van den Tsaar had gestaan! Ruir zeventig procent van de bevolking is analpha beet. Niet populaii ip ortugal heeft vooral sinds het uitbrekei van den burgeroorlog in Spanje sterk d aandacht tot zich getrokken. Het is begrij pelijk dat de Portugeesche regeering op eei overwinning van Franco hoopt. Haar eigei dictatuur, ofschoon zij een gematigde is ver geleken bij die van de drie groote Euro peesche collega's, is onder groote deelen vai de bevolking verre van populair en de vormin van een regeering van het „Frente Populair in Spanje had direct zijn terugslag op Por tugal in een toenemende opstandigheid tege: de dictatuur in dat land. Men zal zich no wel herinneren hoe de regeering het vorig jaar tegen muiterij op twee harer oorlogs De speciale verslaggever van Havas meldt1 uit Brussel, dat de tekst van het ontwerp- memorandum, dat aan de Japansche regee ring zal worden gezonden, het volgende be helst: Het document begint met vast te leggen, dat de conferentie te Brussel kennis heeft genomen van het Japansche antwoord op de uitnoodiging tot deelneming en van de bege leidende verklaring, waarin gezegd wordt, dat Japan geen territoriale ambities heeft ten op zichte van China, oprecht wil medewerken aan de moreele en materieele ontwikkeling van dit land, cultureel en economisch wil sa menwerken met de buitenlandsche mogend heden en China en nauwgezet de buitenland sche rechten en belangen in acht wil nemen. Dit zijn de fundamenteele beginselen van,het negenmogendhedenverdrag. De vertegen woordigers der aan dit verdrag deelnemende staten hebben acte genomen van de aldus door de Japansche regeering bevestigde voornemens tot eerbiediging dezer beginselen. Japan voegt echter in de begeleidende verklaring heraan toe, dat door den communistischen invloed de toestand sinds 1922 geheel ver schillend is geworden, evenals door de wijzi gingen, welke de binnenlandsche omstan- digheedn in China hebben doen ontstaan. Voorts worden verschillende grieven tegen China uitgesproken, o.m. het voeren va^i een anti-Japansche politiek in de laatste tien jaar, Het negenmogendhedenverdrag heeft voorzien in het geval, waarin een der con- tracteerende partijen zich gerechtigd zou achten grieven van dezen aard te formulee ren, en wel in artikel 7 de bepalingen van dit artikel rechtvaardigen de gedachtenwisselin- ,gen te Brussel. Ten aanzien van het Japansche bezwaar, dat de. meeste deelnemers aan de Brusselsche conferentie zich gebonden zullen gevoelen door de resoluties van den Volkenbond, merkt het ontwerp op, dat niet alle aanwezigen lid zijn van den bond of deel genomen hebben aan de Volkenbondsbesprekingen over het conflict. De gedachtenwisselingen te Brussel vinden uitsluitend plaats op den grondslag- van het negenmogendhedenverdrag. Tenslot te zegt dan het document: De vertegenwoordigers van de te Brussel bijeenzijnde staten hebben eenigen hunner uitgenoodigd overleg te plegen met de Japansche regee ring. De te voeren gedachtenwisse lingen zouden geschieden binnen het kader, getrokken door het negennio- gendhedenverdi'ag en in overeen stemming met deszelfs bepalingen. Zij zouden o.m. ten doel hebben de verschillende punten op te helderen, waarvan hierboven sprake is geweest en een regeling tusschen de beide partijen te vergemakkelijken. De secretaris-generaal der conferentie, al dus meldt Be.lga verder, heeft na de verga dering van heden een communiqué .voorge lezen, waarin medegedeeld wordt met welk onderwerp de gedelegeerden zich hebben be zig gehouden, en dat de volgende vergadering morgenochtend om elf uur bijeen zal komen. Omtrent het ontwerp van Spaak verklaarde de secretaris-generaal, dat iedere publicatie omtrent dit ontwerp waardeloos geacht moet worden, aangezien het nog belangrijke wij zigingen moet ondergaan. Volgens Havas zijn tijdens de bij eenkomsten van Vrijdag de debatten vertraagd, doordat het ontwerpme- mcrandum van Spaak opmerkingen van verscheidene afgevaardigden uit lokte en doordat er eenige moeilijk heden ten aanzien van de procedure rezen. De mogendheden, die in de eerste plaats bij het vraagstuk belang hebben, hadden voor de bijeenkomst de instelling van een redactie oommissie voorgesteld. Het denkbeeld van een beperkt orgaan, waarin Engeland, de Vereenigde iStaten en België vertegenwoor digd zouden zijn, stuitte op Fransch verzet. Daar Frankrijk op het standpunt stond, dat zijn belangen in de Zuidzee onthouding van elke internationale actie niet mogelijk maken werd beslist, dat de conferentie zelf de noodige wijzigingen in het voorgestelde document zou aanbrengen. De delegaties zullen schriftelijk haar amendementen formuleeren en aan het secretariaat overhandigen, dat voor van daag den tekst, waarover men zich op de Eiigelsclie soldaten te Jeruzalem vermoord. Arabieren schoten uit hinderlaag. Drie Arabieren hebben te Jeruza lem doodelijke schoten gelost op twee Schotsche soldaten, die wandelden op den grooten verkeersweg langs de stadsmuren. De aanvallers slaag den er in te ontkomen naar een van de dorpen bij de stad. De eerste resultaten van het onderzoek wijzen uit, dat zij werden gedood door drie Arabieren, die verborgen waren achter de bergen langs den weg, die de oude stad van Jeruzalem van de nieuwe Joodsc'he wijken scheidt. Politiehonden hebben de sporen der moor denaars gevolgd tot het dorp Sille, dat dooi de troepen werd omsingeld. Men heeft besloten de ijzeren poorten, welke onlangs in de stadsomheining werden geplaatst te sluiten. Onbekende duikboot in actie. Mislukt aanval op koopvaardijschip. Havas meldt uit Madrid 6 Novem ber: De kustverdedigingsdienst heeft het ministerie van Nationale Defen sie er van in kennis gesteld, dat een onbekende duikboot gistermiddag om half vijf ter hoogte van San Carlos de la Rapita een torpedo heeft, ge lanceerd naar een koopvaardijschip, dat niet getroffen werd. Verschei dene vliegtuigen der regeering heb ben projectielen neergeworpen op de plaats, waar men veronderstelde, dat de duikboot zich bevond. eerstvolgende bijeenkomst zal uitspreken, zal voorbereiden. Spaak wenscht, in het verlangen naar on derhandelingen met Japan, zich te beperken tot het opsommen van de Japansche grieven tegen China zonder die te beperken, doch Wel lington Koo wenscht, dat ook de klachten van de regeering te Nanking in het memo randum zullen worden opgenomen, hetgeen invloed zou kunnen uitoefenen op het ver zoeningsgezinde karakter. Men vreest door het opsommen van de klachten van beide zijden een ne gatief antwoord van Tokio, dat toch al geneigd is de conferentie te be schouwen als een rechtbank waarvoor hét niet wenscht te verschijnen, in de hand te werken. Daarom stelde Litwinof, die Wel lington Koo wilde steunen voor, dat men in plaats van een memorandum met argumenten Japan slechts een nota zou zenden, waarin het verzocht wordt zich in verbinding te stellen met de conferentie. Zoo kon men twee tegenoverge stelde stroomingen waarnemen, die men overigens reeds voor den aan vang der conferentie voorzien had. Tenslotte besloot men zijn toevlucht te nemen tot de procedure van schriftelijke amendementen. België Spaak aanvaardt de opdracht tot kabinetsformatie Mr. Pa.ul Spaak heeft den Koning medegedeeld, de opdracht tot kabi netsvorming te aanvaarden, nadat het bureau van den algemeenen raad dei- werkliedenpartij een vergadering had gehouden en zijn vertrouwen in Spaak had uitgesproken. Na de besprekingen, welke hij gisteravond heeft gevoerd, verklaarde Spaak van meening te zijn groote vorderingen te hebben gemaakt. Hij geloofde echter niet, dat de onderhande lingen Zaterdag al geëindigd zouden zijn. Polen Accoord met Duitschland inzake de minderheden. De Poolsche en de Duitsehe regeering hebben gisteren een gemeenschappe lijke verklaring opgesteld over de be handeling van de Poolsche minder heden in Duitschland en de Duitsché minderheden in Polen. j Hierin wordt gezégd, dat de beide regeeringën na onderhandelingen, welke in een vriendschappelijken geest werden gevoerd, tot overeen stemming zijn gekomen over een aan tal principes, waardoor zij zich in de toekomst bij de behandeling der min derheden zullen laten leiden. Eenigen leden der Poolsche minderheid zijn gisteren door Hitier ontvangen. De volgende beginselen voor de behande ling der minderheden worden als richtsnoer beschouwd: le. Het wederzijdsche respect der Duitsehe en Poolsche volken alleen al verbiedt een streven naar gewelddadige assimilatie der minderheid. 2e. De leden der minderheid hebben het recht hun taal vrijelijk te gebruiken in woord en geschrift, zoowel in hun persoonlijke en economische betrekkingen als in de pers en de openbare bijeenkomsten. 3e. het recht der leden van de minderheid bijeen te komen in vergaderingen van cultu reel en economisch karakter wordt gewaar borgd. 4e. De minderheid heeft het recht scholen, waar de moedertaal gebruikt wordt, te hand haven en te bouwen. Beoefening van het gods dienstig leven in dé moedertaal en kerkelijke organisatie zijn den leden der minderheid toegestaan. 5e. Het behooren tot de minderheid kan geen verhindering zijn of nadeel berokkenen bij de keuze of de uitoefening van een beroep. Rusland Sovjetleider geëxecuteerd. De krijgsraad in Wit Rusland, welke te Go mel zetelt, heeft op 2 November acht per sonen ter dood veroordeeld. Zij werden be schuldigd leden te zijn van een organisatie van spionnen en contra revolutionaire sabo teurs. Onder de veroordeelden bevindt zich ook de vroegere president van de Sovjet van de stad Gomel, Malachonok. Egypte. Regeering wil Piero Parini weigeren als gezant. Te Kaïro verluidt, dat de regeering van Egypte een benoeming- van Piero Parini tot gezant van Italië te Kaïro, als opvolger van Ghigi, niet gunstig gezind is. Parini is de organisator van het fascisme in het buiten- laird. MOORDENAAR VAN AMERIKAANSCHEN CONSUL TER DOOD VEROORDEELD. Het gerechtshof te Beyroeth heeft den moordenaar van den Amerikaanschen consul generaal Marriner ter dood veroordeeld. Nieuwe slag voor de Belijdeniskerk in Duitschland. Collecte onwettig verklaard. De rechtbank heeft verklaard, dat de col lecten, welke de Belijdeniskerk in de kerk gebouwen organiseert, onwettig zijn. De rechtbank grondt dit vonnis op de verklaring, dat de Belijdeniskerk geen groep is, welke bekleed is m»t dg gebruikelijke kerkelijke rech ten. - De Hertog van Windsor zegt zijn Amerikaansclie reis af. Ernstige misvattingen in de V. S. nopen hem zijn plan uit te stellen. De Hertog van Windsor. Havas verneemt uit Parijs, dat de hertog van Windsor besloten heeft het bezoek, dat hij voornemens was aan de Vereenigde Staten te bren gen, niet te laten doorgaan. Reuter meldt nader, dat de hertog van Windsor in een namens hem afgelegde ver klaring zegt met grooten tegenzin en na langdurige overweging tot dit besluit te zijn gekomen. Hij voelt evenwel, dat gezien de ernstige misvattingen, welke zijn gerezen en de onjuiste verklaringen, welke zijn versche nen betreffende de beweegredenen voor en de bedoelingen van. zijn industrieele tournee er niets anders op zit dan dit bezoek voor het oogenblik uit te stellen. De hertog herhaalt met nadruk, dat er geen schijn van rechtvaardigheid is voor eenige veronderstelling, dat hij verbonden zou zijn aan eenig industrieel stelsel of dat hij voor of tegen eenige politieke of rassen leer zou zijl}. y - Hij spreekt" fié érnstige; hoop uit. dat na deze medédeeiing'zijh werkelijke en oprechte beweegreden voor zijn voorgenomen bezoek aan Amerika juist zal worden begrepen. Uit New-York wordt nog gemeld, dat Inge nieur Bedeaux, die den hertog en de her togin van Windsor bij hun tocht door de Vereenigde Staten tot gids zou dienen, den hertog als gevolg der aanvallen per telegram had verzocht hem te ontheffen van alle plichten in verband met dit bezoek, Italië's toetreding tot het anti communistische verdrag. Aandrang van Japan en Duitschland. Te Rome wordt bevestigd, dat het bezoek, dat Von Ribbentrop en de Japansche am bassadeur te Bei-lijn, Moesjakoji, den 22en October aan Rome hebben gebracht, van be- slissenden invloed is geweest op Italië's toe treding tot het anti-communistische verdrag, dat hier Zaterdagmiddag zal worden onder teekend. Volgens geloofwaardige inlichtin gen zouden Duitschland en Japan krachtig Hitier als bemiddelaar. Chineesche delegatie te Brussel weet van niets. De woordvoerder van de Chineesche dele gatie op de negen mogendhedenconferentie heeft verklaard, dat bij de delegatie niets be kend is van een plan van Hitier tot het aan bieden van zijn bemiddeling in het conflict. Dr. Salazar. schepen moest opteden, en hoe er onlang twee aanslagen op dr. Salazar werden ge pleegd, die beiden evenwel mislukten. Voor de non-interventie van kracht were werden de Spaansche opstandelingen vai Portugal uit dan ook op grootscheepsche wijz met wapenzendingen geholpen en zoodra d gelegenheid daartoe gunstig was, heeft Por tugal zich gehaast om de Engelsche „obser ving officers" weer naar huis te sturen. Sind dien rijden er weer zwaar verzegelde en goei bewaakte treinen naar Spaansch gebied di groote hoeveelheden „pianos" naar het lan< vervoeren. Men zou verbijsterd moeten staar over de hartstochtelijke muzikaliteit vai Franco's mannen, ondanks den vernie tigendi/ oorlog, indien zoo langzamerham niet iedereen er van op de hoogte was da „pianos" in den internationalen wapensmak kei slechts een euphemisme is voor machine geweren. Hoe zeer de Portugeesche dictatuu zich dezen pianohandel ter harte neemt blijkt wel uit het wonderlijke optreden te gei Tsjecha-Slowakije toeh een wapenfabriek ii dat land niet in staat bleek een groote be stelling machinegeweren voor Portugal ui te voeren. En ofschoon de Tsjechische re geering al haar best deed om Portugal te vreden te stellen zij bood haar zelfs haa eigen machinegeweren aan wilde dr. Sala zar daarmede geen genoegen nemen en bral de diplomatieke betrekkingen met dat lanc af Rest ons nog slechts het raadsel op te los- sen, waarom de Portugeesche regeering geei genoegen wilde nemen met de haar aange boden machinegeweren van ander model Dat is vrij eenvoudig. Ieder leger is ingerich op het gebruik van een of meer bepaaldi soorten machinegeweren, ook dat van Portu- gal en dat van Franco. Het aangeboder Tsjechische model paste in geen van beide: systeem. Indien de geweren echter werkelijl voor Portugal's eigen gebruik bestemd waren zou er toch niet zoo'n groot bezwaar tegen ge weest zijn, de andere modellen te accepteerei In vredestijd kan men makkelijk den man schappen de behandeling van een nieuw mo del leeen. Een leger, dat actief oorlog voert kan een dergelijken tijdroovenden maatrege echter slechts toepassen als er geen enkele andere uitweg bestaat. Portugal's leger voert geen oorlog. Dat var Franco wel. Portugal is lid van de non-in terventie commissie, evenals Duitschland ei Italië. En het is ook een dictatuur.... K. ANDR. (Nadruk verboden. Alle rechten voorbehouden. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Die boeven zijn ons een heel eind vooruit! schreeuwde Sim, terwijl hij haast struikelde over een boomwortel. Maar ik geloof wel, dat we direct moeten komen, waar zij zijn, want ze zullen toch wel ergens hun schuilplaats hebben! Laten we wat langzamer loopen, Thijs! kreunde oom Mopper- niet. Tjongeis me dat een tempo! Dat houdt geen olifant vol! Maar Thijs was al zoover vooruit gehold, dat hij de woorden van oom Moppex-niet niet hoorde. Hij had al iets gevonden en hij ge loofde zeker, dat dit het hol van de boeven moest zijn. Dus dan zou den ze ook zeker hier binnen zijn. Nou werd het dus oppassen geblazen. Oom! Sim! Ik heb het gevonden, hoor.... het hol. Hier heen!!! Voorzichtig,; Thijs, schreeuwde Sim.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6