Haarlem's Dagblad Boeken over Levenskunst. Wees „wijzer"! 55e Jaargang No. 16681 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodien9t 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM Maandag 8 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Het is opvallend zooveel boeken als er in de laatste jaren verschijnen die als „hand leidingen voor de levenskunst" bedoeld zijn. Blijkbaar worden ze gretig gekocht en gelezen, en dat is geen wonder in een tijd die „de massa" en „het aantal" tot afgoden heeft ge maakt, die bij voorkeur collectief redeneert en in statistieken denkt zoodat het individu zich twijfelend afvraagt: hoe kom ik daaruit naar boven, hoe sla ik mijn weg door dit leven heen? Er moet een tegenwicht zijn tegen zulke ontstellenden, ontmoedigende boekwerken als er over de werkloosheid en over het gebrek aan kansen voor onze studeerenden (zie rapport van de Commissie-Limburg) verschijnen. Dan is er nog een tweede verklaring voor het succes van de schrijvers over levenskunst. Te veel vroeger erkende waarden en begrip pen zijn tot in hun grondvesten geschokt. Dat geldt ook de maatschappelijke loopbaan. Onze grootouders waren er nog van overtuigd dat hard werken altijd tot succes leidde. En dat eerlijkheid, met inbegrip van trouw aan een levensbeginsel en een diepgewortelde over tuiging, het langst duurde. En dat zuinigheid, gepaard aan vlijt, huizen bouwde als kastee- len. Maar tegenwoordig zijn er duizenden die zich, door allerlei trieste voorbeelden en soms door bittere ervaringen daartoe gebracht, af vragen of hard werken eigenlijk wel iets uit haalt tenzij men bepaalde relaties heeft of tot een bepaalde richting behoort die ergens juist aan de macht is, of trouw aan levensbeginsel en overtuiging in' vele 'omstandigheden niet alleen tot een martelaarschap leiden, of zui nigheid en sparen niet dwaasheid zijn als zoo weinig beleggingen eenige zekerheid bieden en men door de eerste de beste beursmanoeuvre al zijn zuurverdiende en opzij gelegde duitjes weer verliezen kan. Deze en andere twijfels hebben het vertrou wen van duizenden menschen geschokt. En meestal in overdreven mate. Als men bitter oordeelt, gaat men zich in algemeenheden uiten als de hierboven genoemde, die niet juist zijn. Als de jonge man teveel statistieken leest in een tijd van malaise begint hij te den ken dat hij geen kans op een toekomst in zijn vak heeft, hetgeen een verlammende maar on ware gedachte istenminste als hij een gezond verstand, een open oog en energie be zit. Want als hij een kerel is komt hij er, in welken tijd ook. Dan heeft de wereld hem noodig. Voor degenen die op een oogenblik het zelf vertrouwen missen om zichzelf als kerels te erkennen, zijn die boeken over levenskunst zeker wat waard. Ze steken hun een hart on der den riem en herinneren hen bovendien aan het voortbestaan van een aantal onloo chenbare levens-waarheden. Sommige fris- schen de menschenkennis met heele reeksen oude „tips", in nieuwen vorm gegoten, plezie rig op. Voor jonge menschen zijn die overi gens, aan het begin van hun maatschappelijke loopbaan, uiteraard goeddeels nieuw. De Engelschman Herbert Casson heeft een reeks successen geoogst met zijn boeken over de middelen tot welslagen in het zakenleven, het Nederlandsche maandblad „Succes" heeft een trouwen aanhang, de Haagsche psychiater dr. van Schelven, dieper op de dingen in gaande, vindt een uitgebreiden lezerskring door de vraag „Wat maakt u van uw leven?" als titel op zijn hoek te zetten, de Amerikaan di*. Dale Carnegie beantwoordt de vraag: „Hoe maak ik vrienden en leef ik gelukkig?" in een Nederlandsche bewerking van 260 pagina's of daaromtrent, zoojuist bij J. Philip Kruseman verschenen. Het laatste gedeelte daarvan, be helzend „Zeven regels voor meer geluk in het huiselijk leven", heeft een inleiding van den Amsterdamschen arts dr. B. Premsela ver worven. De rest moet zich bepalen tot d© in leiding van den schrijver zelf. Hij is erg Amerikaansch. Dus erg kinderlijk, hetgeen ons wel eens een beetje lachwekkend aandoet. Maar ook erg onbevangen en enthou siast, hetgeen de Europeaan den Amerikaan vaak en met reden benijdt. En hij somt heele reeksen oude waarheden en waarheidj es op. Waarheden over de manieren om zich be mind te maken bij zijn medemenschen, over de vruchteloosheid van het debat, over het uitoefenen van critiek zonder anderen kwaad te maken, het ontzien van anderer gevoel van eigenwaarde, de methode om een goeden eer sten indruk te maken en zoo meer. Als goed Yankee citeert hij bij voorkeur Lincoln, George Washington, Barnum, Dorothy Dix, Teddy Roosevelt, Charles Schwab, Emer sonmaar ook'Europeanen, van Napoleon tot Maurice Chevalier. Het is niet alleen ver makelijk. Het is heel wel mogelijk dat dr. Dale Carnegie inderdaad groote resultaten bereikt met de cursussen in levenskunst, die hij voort durend op deze basis geeft en waarover hij flink uitpakt. Als geheel beteekent zoo'n boek waar schijnlijk een belangrijke injectie levensmoed voor menschen met gebrek aan zelfvertrou wenniet voor mijn door ervaring wijs geworden bezoeker van hedenmorgen, ge slaagd Amsterdamsch zakenman, die mij eerst letterlijk volgens de adviezen van dr. Dale Carnegie's boek toesprak en daarna toonde dat hij het beter kon. Letterlijk moet zoo'n boek niet opgevat worden. Maar het is een serum tegen den tijdgeest. R. P. (Een kantonrechter heeft een dame de schadevergoeding voor een, door aanrijding van een auto vernielde, fiets ontzegd, omdat bleek dat zij met een slap handje een paar centimeter naast het stuur onvoldoende had te kennen gegeven, dat zij de straat wilde oversteken.) Als gij in veiligheid wilt oversteken, O fietser, in het drukke stadsgewoel, Geef dan vooral een duidlijk zichtbaar teeken, Dat uiting geeft aan uw onmiddlijk doel. Niet een slap handje, een paar centimeter Van 't stuur gelicht, een enkel kort moment, Uw eigen veiligheid vereischt het beter, Zoodat een ander uw gebaar herkent. Voor gij dit doet, dient gij ook om te kijken, Dat kost toch waarlijk niet zoo'n krachtverlies, Daaruit kan u de situatie blijken, Doe wel en zie wel om, zij uw devies. De rechter heeft iemand terechtgewezen, Omdat zij niet terecht gewezen had. 't Is leerzaam om dit oordeel eens te lezen, Voor fietsers in het druk verkeer der stad. Men mag van autorijders niet verwachten, Dat zelfs het kleinst gebaar hun niet ontgaat, Zij moeten alles tegelijk betrachten, Er is nog meer dan u alleen op straat. Geef niet een teeken dus, dat niets be-teekent, Uw veiligheid is ook uw eigen zaak, Flink uitsteken der hand werkt slechts uitstekend, En dat is ook weer niet zoo'n zware taak. Als gij in veiligheid wilt oversteken, Wijs 't wijzen van de hand niet van de hand, En mocht er soms bij u iets aan ontbreken, Wees voortaan „wijzer" dan in dit verband. P. GASUS. De Duitsche minister van Arbeid in Nederland. Bezoek aan het Boschplan. Franz Seldte. AMSTERDAM, 8 November. Ter beant woording van het in het voorjaar door oud minister Slingenberg aan Duitschland ge brachte bezoek, is heden de Duitsche rijks minister van Arbeid, Franz Seldte alhier aan gekomen voor een kort tegenbezoek aan ons land. Hij arriveerde met den Berlijnschen nachtsneltrein te 9.11 uur aan het Centraal Station te Amsterdam. Ter begroeting waren op het perron aanwe zig mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van de afdeeling werkverschaffing en steunverlee- ning van het depai'tement van sociale zaken, de heer W. G. F. van Hoeven, referendaris van dit departement, ir. F. P. Mesu, directeur van den cultuur-technischen dienst te Utrecht, en ir. W. A. de Graaf, directeur van den dienst van publieke werken der gemeente Amster dam. Van de Duitsche legatie te 's-Gravenhage was aanwezig de gezantschapsraad Feine en van het consulaat-generaal te Amsterdam de consul Jung. Rijksminister Seldte was vergezeld door den ministerial-direktor dr. Engel, Oberregierungs- rat dr. Mlinz, Regierungsrat dr. Hildebrandt, allen van het rijksministerie van arbeid en ministerialrat Neumann van het rijksministe rie voor voedselvoorziening. In een zijzaaltje van de eerste klasse wacht kamer heette mr. D. G. Draayer namens de Nederlandsche regeering de Duitsche gasten hartelijk welkom en hij sprak de hoop uit, dat het bezoek aan hun verwachtingen zou voldoen. Rijksminister Seldte dankte mede namens zijn reisgenooten voor de vriendelijke ont vangst. Met wat wij in Duitschland op het gebied van werkverschaffing en voedselvoor ziening hebben geleerd zoo sprak hij ho pen wij te kunnen begrijpen wat gij ons toont. Per autobus ging het geheele gezelschap ver volgens naar het stadhuis, waar de burge meester dr. W. de Vlugt ter begroeting de gas ten in zijn kamer ontving. Hier voegde zich ook de directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs bij het gezelschap en gezamenlijk begaf men zich naar het groote Amsterdamsche werkverschaffingsobject, het Bosrhplan onder Amstelveen. Ook de nieuwe wi.iken en de markthallen werden bezichtigd Te kwart over twaalf vertrokken riiksminis ter Seldte en de hem vergezellende heeren. uitgeleide gedaan door burgemeester de Vlugt, van het Centraal Station naar Den Haag. waar hij ontvangen zou worden door den minister van sociale zaken. prof. mr. M. P. L. Romme. Morgen zal o.a. een bezoek aan de Wie- ringermeer worden gebracht. De Amerikaansche stad Cincinnati (Ohio) bezit een kerk voor doofstommen. Zoowel de preek als dé „koorzang" geschiedt uitsluitend door middel van gebarentaal. Diefstal van kruidenierswaren. Arrestanten leggen een bekentenis af. De eigenares van een kruidenierswinkel aan den Vergierdeweg deed Zaterdag bij de po litie aangifte, dat zij een groote hoeveelheid kruidenierswaren uit haar winkel miste. Naar aanleiding daarvan heeft de recherche Zon dag een 28-jarigen melkhandelaar en een 25- jarigen schilder, beiden uit Haarlem, aange houden ,die bekenden in begin Juli verschil lende malen met een valschen sleutel den win kel te zijn binnengedrongen en daar allerlei kruidenierswaren te hebben meegenomen. Bij huiszoeking werd een groote hoeveelheid van deze waren teruggevonden. In totaal heb ben de beide insluipers voor ongeveer f 125 aan kruidenierswaren ontvreemd. Ook de 37-jarige vrouw van een der ver dachten die verdacht wordt van heling, legde een gedeeltelijke bekentenis af. De beide mannen zijn aan de justitie over geleverd, de vrouw is na het verhoor weer op vrije voeten gesteld. De Kinderlichtommegang. Verandering in de route. De Commissie van Moeders en Opvoedsters uit de Vereeniging „Volkenbond en Vrede" deelt ons mede: Van verschillende zijden bereikten ons op en aanmerkingen aangaande de route die de groep kinderen, deelnemende aan den licht- ommegang op 10 November en vertrekkende uit de school aan het Leidscheplein, zal nemen. Wij kunnen thans mededeelen, dat wij in overleg met de politie de route hebben kun nen veranderen en wel: Van de Raambrug langs Koninginneweg, Wilhelminapark, Haze- paterslaan, Hertenkamp naar Paviljoenslaan. De muziekkorpsen: „Harmonie Kunstge not", .Apollo" en „Oosterkwartier" zullen hun medewerking bij den lichtommegang ver- leenen. Bij de Griffie zal zang en muziek geleid worden door den heer Marinus Adam. Tot en met 8 November zijn deelnemings kaartjes aan de bekende adressen te verkrij gen, daarna alleen aan het secretariaat: Hooge Duin en Daalscheweg 29, of 's avonds aan de scholen; in het laatste geval kan men niet meer van de voordeelige regeling van de tram profiteeren. Vonnis in zwendelbankaffaire. Twee directeuren tot drie jaar veroordeeld. AMSTERDAM, 8 November. Het ge rechtshof veroordeelde vandaag de twee directeuren van de effectenbank G. A. ten Hope en Co., den 41-jarigen effectenhandelaar C. J. N. K. en den 62-jarigen rechtskundige mr. dr. J. van O., wegens verduistering meer malen gepleegd tot drie jaar gevan genisstraf met aftrek van een jaar voorloopige hechtenis. De rechtbank had hen op 31 Maart ieder tot twee en een half jaar met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld, nadat de officier drie jaar had gevorderd. In hooger beroep eischte de procureur-generaal vier jaar tegen beide verdachten. Aan de verdachten was ten laste gelegd, dat zij als beheerders van de Hollandsche collectiefbank de door de deelnemers van de speculatiekassen toevertrouwde gelden, in totaal pl.m. f 10.000, hebben verduisterd. Voorts hebben zij als beheerders der Comm. Venn. Hollandsche Collectiefbank en de Comm. Venn, ten Hope en Co. toevertrouw de gelden en waardepapieren, welke zij van cliënten onder zich hadden, verduisterd. Het Hof heeft in deze zaak zeer uitvoerig arrest gewezen, waarin o.a. een belangrijk deel der getuigenverklaringen is opgenomen en waaruit bet hof concludeerde. dat eer groot nant-sl personen door de manipulatie? van rieze beide verdachten op ernstige wijze zijn gedupeerd. Verdachte K. zit reeds bijna twee jaar in voorloopige hechtenis, verdachte van O een jaar. Ten opzichte van verd. van O. hield het hof bij het bepalen van de strafmaat reke ning met diens gezondheidstoestand. Melkverstrekking aan school gaande kinderen. Nog één avondbijeenkomst voor ouders. Zooals bekend zullen Woenhdag a.s. in de Gemeentelijke Concertzael bijeenkomsten van ouders worden gehouden waar een uit eenzetting zal worden gegeven van de plan nen voor de melkverstrekking aan school kinderen, met vertooning van de film „2 mi nuten stilte". Het schoolcomité (voorzitter de heer A. G. Boes, wethouder van Onderwijs), was aan vankelijk van meening dat met 2 middag- en 2 avondbijeenkomsten zou kunnen worden volstaan, doch de animo blijkt buitengewoon groot te zijn. Niet minder dan pl.m. 7000 ouders hebben te kennen gegeven dat zij bedoelde bijeenkomsten wenschen bij te wo nen Als gevolg hiervan heeft het comité nog één avondbijeenkomst aan de serie van 4 toegevoegd, zoodat nu alle aanvragen om toegangsbewijzen zijn ingewilligd. Aan het verlangen der ouders om middag- of avondkaarten te ontvangen is zooveel mo gelijk voldaan. Woensdag 10 November a.s. zullen dus in de Gemeentelijke Concertzaal vijf bijeen komsten over de melkverstrekking worden gehouden en wel om 2 en 4 uur namiddags en om 6.30, 8.15 en 9.30 des avonds. De toegangskaarten zijn aan de hoofden der scholen verzonden en worden vandaag of morgen aan de ouders uitgereikt. Eén der ouders kan de bijeenkomst bijwo nen op het uur, op de kaart vermeld. Op andere tijden kan men niet worden toegela ten. Heffing en toeslag op boter 30 cent per K.G. De heffing en de toeslag op boter zijn met ingang van 7 November vastgesteld op 30 cent per K.G. Behoudens tusschentijdsche wijziging zal de volgende vaststelling der heffing plaats heb ben op Donderdag a.s. Door auto van den G. G. en G. D. gedood. Noodlottig verkeersongeluk te Amsterdam. Zaterdagavond is op de Ceintuurbaan te Amsterdam bij het Sarphatipark, een 57-ja- rige vrouw bij het oversteken van den rijweg door een ambulance-auto van den G.G. en G.D., welke een vrij groote vaart had, aan gereden en tegen den grond geworpen, waar bij de dood vrijwel onmiddellijk moet zijn ingetreden. De chauffeur, die de vrouw zag naderen, had de noodige signalen gegeven, doch hierop reageerde zij niet, waarschijnlijk door doofheid. De bestuurder trachtte nog een aanrijding te voorkomen, door sterk naar links uit te halen, doch dit hielp niet meer. Het gevolg was echter, dat de auto, waarin zich gelukkig geen patient bevond, omsloeg en op de tramrails bleef liggen. De chauffeur en de naast hem gezeten broeder van den G.G. en G.D. bleven ongedeerd. De gekantelde auto is met behulp van een kraanwagen van de brandweer weer op de wielen gezet. Het tramverkeer had door dit ongeluk geruim en tijd vertraging. Op gaspedaal getrapt inplaals van op voetrem. Chauffeur verliest de macht over het stuur. Dame bij botsing ernstig gewond. Zondagmiddag omstreeks 4 uur heeft zich nabij Lutte op den straatweg te LutteDene kamp een ernstig auto-ongeval voorgedaan. Een auto, bestuurd door den heer Heetebry uit Enschedé, reed in de richting Denekamp. Be halve den bestuurder, zaten in de auto diens verloofde en nog een heer en dame. In de bocht achter café Reuver trapte de bestuurder op de gaspedaal inplaats van op de voetrem, met het gevolg, dat hij het stuur niet meer kon houden en tegen een boom botste. De verloofde van den heer B. werd ernstig aan het hoofd gewond en liep bovendien een armbreuk op. De ernsig gewonde dame, als mede de bestuurder, die eenige lichtere kwetsuren heeft opgeloopen, zijn naar het R.K. Ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Het woord is aan.... La Fontaine: De ivereld is oud, zegt men, en ik geloof het. Intusschen moet men haar nog verma ken als een kind. Bloedige botsing in Palestijnsch dorp. Arabieren vluchten de bergen in. JERUZALEM, 8 Nov. (Havas-ANIP.i Giste ren hebben zich verschillende incidenten voorgedaan, met name in het dorp Siloan, waar het ingestelde onderzoek naar de moor denaars der twee Britsche soldaten tot een bloedige botsing heeft geleld, waarbij twee Arabieren zijn gedood en 17 gewond. Een groot deel der bewoners is in de bergen ge vlucht. Ook in Trans Jordanië was het on rustig. Er zijn bomaanslagen gepleegd op verscheidene openbare gebouwen. In ver schillende plaatsen zijn de telefoonlijnen doorgesneden. Britsche pers slaat alarm. Verontrusting over het anti-Kominternpaet. LONDEN. 8 November (Havas). „Het anti-kominternpact is tegen Engeland be doeld". Dit is de alarmkreet, welke vanmorgen zoo wel door de linksch gerichte bladen als de ..News Chronicle" en door de anti-commu nistische bladen als de „Daily Telegraph and Morning Post" geuit wordt. Het laatstge noemde blad schrijft als volgt: Men kan moeilijk zonder voorbehoud de verklaring aanvaarden van von Ribbentrop, volgens welke dit pact een waarborg vormt voor den wereldvrede. Me%zou het kunnen aannemen, indien het bolsjewisme op het oogenblik het eenige gevaar voor den vrede scheen te zijn. Maar de jongste gebeurtenissen hebben dui delijk doen uitkomen, dat de vrede thans vooral bedreigd wordt door de verbonden vijanden van het communisme. De tegen het Russische bolsjewisme geproclameerde vijan digheid zou wel eens iets heel anders dan het communisme kunnen uitdagen. Het eerste doel van het pact is de groote mogendheden tegen de andere naties te vereenigen. Frank rijk, Groot Brittannië en zelfs de Vereenigde Staten hebben het recht ongerust te zijn ov©r dezen dam, welke is opgeworpen van de Oost en Noordzee af tot de Middellandsche Zee en den Stillen Oceaan, dus in gebieden, waar de drie democratische mogendheden vitale be langen hebben en waar, zooals Gayda (de bekende Italiaansche journalist Red.) her innert, 20 millioen ton aan oorlogsschepen geconcentreerd kunnen worden. Inderdaad, men kan Frankrijk en Groot Brittannië ver ontschuldigen, dat zij gelooven op meer rechtstreeksche wijze door het anti komin- tempact getroffen te worden dan Rusland zelf, dat het voordeel heeft bijna onkwets baar te zijn. De „Manchester Guardian" schrijft: Het anti-Sovjetpact is niet gericht tegen Rusland alleen, het is in de eerste plaats gericht te gen Groot Brittannië. Zonder Groot-Brittannië en in ze kere mate zonder de Vereenigde Sta ten zou Japan de hegemonie bezitten in het geheele Verre Oosten met in begrip van Nederlandsch Indië. Zonder Groot-Brittannië zou Italië meester zijn in het Westelijke bekken van de Middel landsche Zee, want Frankrijk zou op zijn minst door Duitschland tot inactiviteit ge doemd worden. Zonder Groot Brittannië, zou Duitschland zijn programma van „Mein Kampf" kunnen verwezenlijken, d.w.z. het zou zijn invloed kunnen laten gelden over het geheele Europeesche continent. PAUL MUNI ALS VICTOR HUGO. Warner Bros. Burbank studio's melden dat zij binnenkort een film zullen produceeren, gebaseerd op het leven van Victor Hugo, de schrijver van „Les Miserables", Notre Dame" en andere klassieke werken. Heinz Herald, één van de mede-auteurs van „Het Leven van Emile Zola" en Wolfgang Reinhardt, de zoon van Max Reinhardt schrij ven het scenario voor deze film. Paul Muni wordt als hoofd vertolker genoemd. HEDEN: 14 PAGINA'S. Pae- Twee directeuren van een zwendelbank le Amsterdam zijn tot drie jaar ver oordeeld. 1 De reis van de „Trinidad is niet geheel zonder strubbelingen verloopen. 3 Onderwijzers verlangen verlaging der leerlingenschaal. 3 De Belgische kabinetsformateur mr. Paul Spaak zal vermoedelijk in zijn op dracht slagen. 4 Dr. Schacht heeft zijn aftreden als rijks minister van economische zaken beves tigd. 4 Iiobus wint het tweede klasse kampioen schap groot biljart. 6 De veertiende partij heeft Euwe wederom verloren. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Boeken over Levenskunst. 1 S. Reshevsky: Agressief spel van Aljechin Criticus over den wedstrijd Zandvóort Schoten. 5 J. II. de Bois: Expositie der werken van Do Struick Du Moulin t 13 K. de Jong: Concert der H. O. V. 13 K. de Jong: Wijdingsavond. 13 J. B. Schuil over: Naar 't U lijkt". 13 J. B. Schuil over; „Haar andere man" 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1