H W; STEGEMAN'S H.D.'Vertellinj D DINSDAG 9 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VOOR DEN- -POLITIERECHTER Het vuistrecht. Dat is een recht, dat men zichzelf toekent en dikwijls meer met onrecht dan met recht te maken heeft. Onrecht is het gewoonlijk al, omdat degene, die zich van zijn vuisten be dient, dit doet in de veronderstelling, dat hij sterker is dan de tegenpartij en zoodoende zelf weinig risico loopt. Zoo was er een Zandvoor- ter, die gevreesd is om zijn lichaamskracht en die'gemeend had weer een staaltje van zijn kunnen ten beste te moeten geven tegen over den onderwijzer zijner kinderen. Hij was in de school gekomen, nadat de kinderen die verlaten hadden doch toen de onderwijzer er nog aanwezig was en wilde wel eens weten, waarom deze zijn dochtertje had geslagen; hij meende namelijk op gezag -van dat kind, dat dit gebeurd was. Dat was natuurlijk maar een voorwendsel, want anders had hij genoe gen genomen met de verklaring van den on derwijzer, dat het niet gebeurd was, of, zoo hij dit niet deed, zou hij bij de autoriteiten een onderzoek hebben gevraagd. Neen, hij kwam daar als wreker, die maar direct geloofde, wat het kind had gezegd en nu den onderwijzer zou afrossen, wat hij dan ook deed. Hij sloeg hem in het gezicht, greep hem beet en slingerde hem tegen de school bank, waar de onderwijzer nog weken lang de naweeën van voelde. Nu voor den politierechter begreep hij, dat er nog ander recht dan vuistrecht was en dat het voor hem, den krachtmensch, wel eens minder goed zou kunnen afloopen. Daarom kregen de zenuwen de schuld en was hij er graag toe bereid te verklaren, dat hij verkeerd had gedaan en er veel spijt van had. Maar daarmee was de officier niet tevreden. Waar moest het heen, als de vaders en moeders op een dergelijke manier voor hun telgen op kwamen? Daarom vroeg de officier ook een maand gevangenisstraf en de politierechter was ook niet voor geldboete of een voorwaardelijke straf te vinden, daar de Zandvoorter al drie maal voor mishandeling was veroordeeld. Evenwel werd de maand gehalveerd. De tweede „held". Een lange, ietwat slungelige jongeman was in het bankje; hij maakte eenigszins zonder linge bewegingen met hoofd en handen, als iemand die zeggen wil: ja, dat is nu eenmaal gebeurd; wat kan je eraan doen? Hij had een vrij bejaard mannetje, dat bij de verkooping in ..Hotel Oranje' te Zandvoort als portier had dienst gedaan, „afgetuigd" en nu deed hij een verhaal, waaruit zou moe ten blijken, dat de portier wat tegen hem had. Hij sprak van bedden, die hij had gekocht en die hij naar buiten moest dragen, en de por tier deed de deur niet open, waarop hij zei: „ja maar, dat gaat toch zoo niet; dat is bui tengewoon". En toen was de deur geopend en kon hij de bedden uitdragen. Maar later ontmoette hij het portiertje op straat en toen had hij dezen vuistslagen ge geven. Was dat nog vanwege die deur? Neen, maar hij had vernomen dat de portier tegen anderen had gezegd, dat hij verdachte een dief was en daarom waren klappen uit gedeeld. De portier zei niet van dieven te heb ben gesproken, maar de jongeman, die uit Zaandam kwam zal, als hij altijd zulke ner veuze trekkingen heeft, wel de aandacht van den portier hebben getrokken, die er was om op dieven te letten. In 't midden latende of de portier en de man elkaar met een wantrou wig oog hebben aangezien, bleek toch uit.niets, dat er voor den beddenkooper een verschoon bare reden was geweest om den ander later met de vuisten te bewerken en de officier oor deelde een boete van 15 dan ook noodzake lijk. De politierechter gaf 10. De vertoornde wielrijder. Een derde persoon moest zich voor vuist slagen verantwoorden. Die had het nog al bont gemaakt, want hij had iemand een kaakfrac- tuur en drie losse kiezen geslagen; in de boks- wereld zou dat waarschijnlijk een directe link- sche genoemd worden. Toch waren ze niet in den ring, maar op den Rijksstraatweg in Haarlem Noord. Daar reed de geslagene per fiets achter een jongeman en twee meisjes, die gezellig koutend met z'n drieën op een rij tje fietsten in een heel kalm gangetje. In een te kalm gangetje naar 't oordeel van hem, die erachter kwam, want hij wou er voorbij en kon dat niet zonder zich voor aanstormende auto's te werpen. Hij begon zich te ergeren, waaraan het drietal zich niet stoorde en zijn ergernis werd grooter, zoo groot, dat toen hij kans zag voor te komen, vervolgens het drie tal tot stoppen dwong en den jongeman bij de jas greep, zeggende, dat hij moest wachten tot er een agent kwam; die moest dan proces verbaal opmaken, omdat ze met drie op een rij hadden gereden. Dat was nu misschien aan de hand van het wetboek van strafvordering te verdedigen, maar de agenten zijn niet zoo dik gezaaid, dat men er met een paar minuten wachtens een heeft, zoodat de jongeman het risico niet wilde loopen een hal ven dag op die plaats te blij ven. Hij wenschte te vertrekken, de ander liet dat niet toe en toen volgde de noodlottige stomp, die wellicht niet zoo erg bedoeld was, maar niettemin erg aankwam. De officier meende, dat de geslagene beter had gedaan zich niet als politieman op te werpen, wat niet wegeneemt, dat de ander al lerminst gerechtigd was zoo hevig van zich af te slaan. Daarvoor vorderde de officier 25 boete. De politierechter deed er ditmaal niets af, maar legde er nog eens 25 op, aangezien ook hier weer de aanvaller jong en de aan gevallene oud was en van geen zelfverdediging gesproken kan worden. UA5-02S-<1 G (Adv. Ingez. Med.) ij besteden gaarne zoo groot mogelijken zorg aan de annonces. Het spreekt echter vanzelf dat dit in het gedrang moet komen, als plaatsingsopdrachten ons op het laatste oogenblik bereiken. aarom, in het belang van de adverteerders zelf, verzoeken wij vriendelijk doch dringend plaat singsorders tijdig in te zenden. Dat wil zeggen: voor Zaterdag uiterlijk 9 uur in den ochtend, op andere dagen uiterlijk 10 uur in ons bezit. Dan kan het nog nel met zorg ge beuren, maar beter is natuurlijk, ze nog aanmerkelijk vroeger te zenden. „KUNST AAN HET VOLK". Op Donderdag 11 November concerteert het trio Pasquier in den Stadsschouwburg voor de vereeniging „Kunst aan het Volk". Dit strijktrio, een der beste en fijnzinnigste ka- mermuziekensembles van het tegenwoordig concertpodium, is in Haarlem reeds lang geen onbekende meer. De uitvoeringen, die het reeds in Haarlem gaf, behoorden tot de bui tengewone muziekgebeurtenissen. Daar de concerten van de vereeniging „Kunst aan het Volk" ook voor niet-leden toegankelijk zijn, kan dus een groote opkomst van het Haarlemsche publiek verwacht worden. Het programma bevat werken van Mozart, Be-et- ïoven en Pierné. Van den laatstgenoemden componist, in Haarlem o.a. bekend door zijn oratorium „le Croïsade der enfants", gaat een trio, dat speciaal aan de gebroeders Pasquier is opgedragen. COMMISSIE VOOR KINDERVOEDING. In de week van 2 tot 6 November werden verstrekt 4915 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 947, Overtonstraat 1291, Zoete- straat 1153, Byzanthiumstraat G30, Kamper straat 757, Buitengewoon Onderwijs 106, voor malig Spaarndam 31. En liefst de échte Geldersche, de heerlijke rook worst van Stegeman, met dien fijnen, zacht-pikanten rooksmaak. Boerenkool.ja, natuurlijk met worst, erwten soep en zuurkool even zoo. En wist U, dat ze warm bij de boterham zoo voortref felijk smaakt? Let op den naam op het loodjel In winkels met ons raambil jet (Adv. Ingez. Med.) Heilgymnastiek en Massage. Het Nederlandsch Genootschap voor Heil gymnastiek en Massage (opgericht 1889) hield in de Aula van het Ontleedkundig La boratorium te Amsterdam, haar gebruikelijke Wetenschappelij ke Naj aarsbij eenkomst. De voorzitter, de heer W. P. Nuyten, te Haarlem, sprak een welkomstwoord tot de talrijk opgekomenen. Spreker bestreed en kele meeningen, o.a. dat het Genootschap zich te veel op wetenschappelijk terrein zou begeven; hij bepleitte het groote nut van deze bijeenkomsten. Om dit te beoordeelen, moet men kijken naar de positie van den heil- gymnast-masseur; dan komt, men tot de con clusie, dat voor dit vak speciale vaklieden on ontbeerlijk zijn. In ons land wil men den heil- gymnast-masseur, behalve een degelijke prac- tische oefening, ook een zeer goede weten schappelijke vorming bijbrengen. Dit biedt den besten waarborg om te voorkomen, dat hij zelfstandig optreedt, omdat hij dan ook de groote gevaren, hieraan verbonden be grijpt. Vooals verkrijgt men dan, dat hij de opdracht van den medicus nauwkeurig zal kunnen uitvoeren. Daarbij moeten de medici er voor zorgen, dat de vooruitgang der we tenschap ook gebezigd wordt voor de vervol making van de heilgymnastiek en massage. Wanneer de medicus kan beschikken over samenwerking met wetenschappelijk onder legde vaklieden, zal dit de ontwikkeling zeer ten goede komen. Prof. Dr. M. W. Woerdeman, te Amsterdam, sprak over: „Synergetische Spierketens". Dr. J. H. O. Reys, den Haag, sprak over het onderwerp: „Autonome Zenuwstelsel"; Dr. J. Lubsen Nzn., te Amsterdam, over: „Psycholo gie, Massa en Heilgymnastiek". De heer A. Meilink, uit Haarlem, sprak over: „Natuur-- en Cultuurmens-eb.". Na eerst over de beteekenis dezer twee namen te hebben gesproken, stelde de heer Meilink de groote verschillen van den natuurmensch en den cuituurmensch tegenover elkaar. Met voorbeelden uit het leven van primitieve vol ken, zooals verschillende schrijvers ons die leer en kennen, bijv. Van den Steinen, Semon, Passarge en vele anderen, toonde hij aan, dat alle functies van het organisme bij de na tuurvolken meer harmonisch tot him werking komen. De meedoogenlooze selectie van klimaat, ziekten, en de geheele bestaansstrijd elimi neert de zwakken ep minderwaardigen. De momenten van top-prestaties komen bij de primitieve volken nog voor als ze vluchten voor vijanden, lang' vasten bij hongersnood en zich spannen op leven en dood om bij droogte het reddende water te bereiken. An derzijds de overmaat van voedsel en drank in sommige tijden, die met ongekende zwelge rijen gepaard gaan. Het leven in uitersten wordt geschetst tegenover het regelmatige leven van den cuituurmensch, die alles „op de klok regelt", niet van een bepaald rant soen afwijkt, honger en dorst niet kent en aUérle ziekten met vaccins en sera vermijdt. Van topprestaties, afgezien bij de sportieve jeugd, is bij den volwassen cuituurmensch vrijwel geen sprake. Venmoermiddelen staan steeds klaar. Van hollen, worstelen of licha- melijken strijd voor het leven is slechts zel den sprake. Dagen verloopen, soms een geheel volwassen leven, zonder dat het tot inspan ning aller krachten komt. Het vlakke, rus tige, bezadigde leven verslapt het gestel, want tal van regulaties worden nooit op hun maxi mum beproefd. De nadeelige gevolgen van gestoorde stofwisseling blijven niet uit bij het zittend, onnatuurlijk leven, zooals - elk heil- gymnast-masseur weet. Tenslotte wijdde spreker nog enkele woor den aan de steeds grootere moeilijkheden voor de jeugd van onbemiddelde ouders om in de steden hun vrije spelen te kunnen hou den, aan het uit een oogpunt van volkskracht noodlottig systeem, dat voor het gebruik van allerlei speelterreinen moet worden betaald en dat zelfs het Rijk, dat vooral nu zoo'n groot belang heeft bij de vorming van leiders bij lichaamsoefeningen, alle gebruik van gymnastieklokalen der Rijksscholen voor dit doel nog laat betalen. In Duitschland, Enge land en Frankrijk ziet men dat anders in, aldus eindigde de heer Meilink. Dr. H. v. d. üpwich uit den Haag hield een beschouwing over Massage. En Prof. Dir. S. T. Bok te Leiden, had tot onderwerp gekozen. „Hoebestuurt het Centrale Zenuwstelsel onze lichaamsbewegingen?" BAZAR. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren wordt ook thans weel een bazar, voorafgaande aan „de Kraampjes- dagen", gehouden ten bate van 't Babyhuis in de Boekenrodestraat en de Jos. Butler Ver eeniging. Zij zouden onze stadgenoot-en willen verzoeken dit goede werk te steunen door een bezoek te brengen op Donderdagmiddag van 3—5 uur in het gebouw Caecilia, Jansstraat No. 48. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 10 NOVEMBER 1937. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 9.40 Diversen. 9.50 Deutschlandsender 10.20 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Lon don Regional 12.50 Ned. Brussel. 2.20 Diver sen, 3.05 Parijs Radio. 3.35 London Regional. 5.20 Parijs Radio. 6.20 Keulen. 8.20 Fransch Brussel. 8.35 Londen Regional. 9.35 Pauze. 9.40 Weenen. 10.50 Berlijn. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. 11,35 London Regio nal. 12.05 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.: Droitwich. 11,05 London Regional. 11.25 Droitwich. Programma V: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplat-en concert: Hollandsche Avond. 1. Cor Steyn Populaire Melodieën, Cor Steyn. 2. Zwarte Nataseha, Bob Scholte; 3. Ruim Baan, Kinderkoor Bel Canto; 4. Juf frouw Sanders, Louis Noiret; 5. In de Petoet, Willy Derby; 6. Wij komen uit verre landen. Drie kleine kleutertjes, Greet je en Ab. Scholte, 7. Een huisje bij den toren, Kees Pruis. 8. Wals potpourri, Holvoets Draaiorgel; 9. Oome Piet, Louis Davids. 10 Vaste verkeering, Willy Derby. 11 Waarom kleine vrouw, Bob Scholte; 12. Bij Moeders Pappot, Kinderk, Bel Canto; 13. Ik zoek een meisje. Louis Noiret; 14. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis; 15. Als je voor een dubbeltje, Louis Davids; 8.0012.00 Diver sen. De Advertentie. door HANS DE LA RIVE BOX. e bijna volmaakte rust welke in het stemmig gemeubileerde privékantoor van Emma Valekma heerscht is even bedriegelijk als het opvallend gave en witte gebit van haar hoofdboek houder, die in het aangrenzende vertrek den scepter zwaait. Want de meubelfabriek van de mooie en zakelijke weduwe Valekma heeft genoeg opdrachten voor den heelen winter en verkeert in een uitstekende gezondheid, ter wijl het gebit van meneer Proos een kunst gebit is. Na den plotselingen dood door een auto- botsing van haar echtgenoot heeft Emma de zaken zelf ter hand genomen en is er in geslaagd de fabriek in luttele maanden tot bloei te brengen. Emma's innemende per soonlijkheid en de charme welke van deze dertigjarige vrouw uitgaat is niet onopval lend -gebleven. De inkoopers der groote meu belmagazijnen in de steden ontvangen haar graag en het is nu eenmaal begrijpelijk, dat men tegenover een mooie vrouw sneller tot een besluit komt dan tegenover een kippig meubelreizigertje. Emma heeft echter ook ge luk gehad met zeer vordeelige houtaankoopen Op aanraden van haar technisch adviseur heeft zij besloten de zaak nog meer uit te breiden en een geldgever 'te zoeken. Zij w-eet haar weetje en voelt zich best in staat het varkentje eigenhandig te wasschen, hoewel zij wel zoo verstandig zal zijn geen beslissing te nemen zonder medeweten van haai' ad vocaat Zij heeft in het avondblad van vandaag een opvallende anonce gezet en nu, even voor half vijf, zit zij rustig achter haar bureau een factuur te controleeren. In het nevenver- trek klinkt, af en toe het zachte getik van een schrijfmachine, op staat is het stil. Emma schrikt op door een bekend klopje op de deur. De jongste bediende reikt haar een keurig visitekaartje over. Ferdinand van Heusden, Tijdelijk ..Splendid-totel". „Meneer moet u dringend en persoonlijk spreken", klinkt het gewichtig. Emma knikt, zij heeft even tijd en hoewel zij gewend is aan heeren, die steeds met dringende zaken komen, voelt zij toch nieuwsgierigheid in zich opkomen. Dit kaartje ziet er anders uit dan soortgelijke kaartjes, smakelijker, vriende lijker. Even later maakt meneer van Heusden zijn entrée en de vrouw die hem ziet binnen komen krijgt onmiddellijk een prettigen in druk van hem. Hij is groot en blond en heeft open blauwe oogen. Zijn colbert is lichtgrijs en sportief, zijn larazen zijn glanzend en hij heeft iets over zich, dat vertrouwen inboe zemt. Als zij kennis hebben -gemaakt biedt zij hem een dei fauteuils aan. Hij plaatst zijn acte tasch nast zich op het tapijt en vouwt de gespierde en goed verzorgde handen om een opgetrokken knie. ,En het doel van uw bezoek?", vraga.t hij zakelijk. „Ik zal met de deur in huis vallen", ant woordt hij lachend en zij ziet een wit litteeken naast zijn rechteroog, dat alleen opvalt als de huid rimpelt. „Ik las toevallig uw an nonce. Ik interesseer mij voor uw fabriek en ben in staat voor een behoorlijk bedrag te zorgen. Wanneer u zich nu voor mij interes seert, zal ik deze zaak graag toelichten". Emma is even beduusd, want zij heeft de krant zelf nog niet ontvangen. Maar zij weet haar verbazing voor hem te verbergen en knikte hem alleen even toe. „Inderdaad wenschen wij eenig kapitaal in de zaak te steken", zegt zij. „Het spreekt van „zelf. dat wij niet overf één nacht ijs gaan. Wij zullen vermoedelijk merdere aanbie dingen krijgen en deze met onzen advocaat uitvoerig behandelen. Intusschen zal ik na tuurlijk gaarne uw naam en adres no- teeren Een hoffelijk gebaar. „Mevrouw, u hebt mijn kaartje. Tot Vrijdag logeer ik in het Splendid-hotel", Emma legt het kaartje naast zich. „Is uw bedoeling met eigen geld te wer ken?" Een ontkennend gebaar. „Ik vertegenwoordig een voorname Londen- sche maatschappij. Wij zoeken uitmuntend aangeschreven beleggingsobjecten. Hebben wij een dergelijke firma gevonden, dan kun nen onze voorwaarden zeer aanemelijk zijn. Omgekeerd eischen wij natuurlijk volkomen objectiviteit en inzage der boeken. Een en an der wordt met beider toestemming door ac countants geregeld." „Wanneer wij eventueel tot zaken kunnen komen, duurt vrijmaking van het benoodigde kapitaal dan lang?" Dit is een voorzichtige vraag, die, Emma weet het, wantrouwen kan oogsten. Maar de heer Van Heusden glimlacht slechts. „Binnen veertien dagen kunt -u in dat ge val over het geld beschikken." Emma staat op.Dit gebaar is duidelijk genoeg, „Ik weet nu wat ik voorloopig weten wil en dank u voor uw bezoek. U krijgt binnen drie dagen bericht. Het bedrag dat wij eventueel in de zaak willen steken zou dertig mille zijn." „Geen enkel bezwaar", zegt hij en staat eveneens op. „Ik hoop spoedig bericht van u te mogen krijgen". Er wordt geklopt, de jongste bediende brengt het avondblad. Emma neemt de krant van hem aan en slaat haar open. Bijna dade lijk ziet zij de annonce. Terwijl zij leest blijft de bezoeker geduldig wachten. „U was er gauw bij", merkt zij op en neemt een schaartje van haar bureau. Terwijl zij de advertentie uitknipt, vervolgt zij glimlachend: „Het was misschien niet zakelijk van me, maar toen u binnentrad was ik de annonce totaal vergeten." Van Heusden pakt zijn tasch en reikt haai de hand. Samen loopen zij naar de deur, wel ke zij opent. In de linkerhand houdt zij de uitgeknipte advertentie en op een gegeven oogenblik dwarrelt het stukje papier op den grond. Van Heusden buigt zich snel en reikt het haar hoffelijk aan en terwijl hij zijn hoed opzet en in de gang verdwijnt vallen haar blikken op de achterzijde van het papier. Naast een duidelijk portret van een man leest zij tot haar verbijstering de volgende woor den: De Commissaris van politie waarschuwt ieder voor de praktijken van den drie en dertigjarigen Simon Buys, zich ook wel noemende „Van Heusden" en vermoede lijk verblijf houdende in een der groote hotels hier ter stede. Buys zoekt zijn slachtoffers onder zakenmenschen die geld per advertentie vragen en laat, na opneming van een voorschot-, niets meer van zich hooren. Signalement; 185 c.M. lang, flink postuur, blond haar, blauwe oogen, naast rechteroog een wit litteeken. Een kwartier later brengt de jongste be diende een envelop naar het „Splendid-hotel". Emma heeft 'er alleen de advertentie in geslo ten. De politie zal zij niet waarschuwen; zij heeft in Van Heusden's blauwe oogen een vreemde glans gezien en met vrouwelijke in tuïtie voelt zij, dat zij hem met het briefje het felst zal treffen Nogmaals de spaarregeling' voor den werkloozen. De heer Jongbloed geeft een heldere uiteenzetting. In de raadszaal op het Prinsenhof is gis teravond onder voorzitterschap van den loco burgemeester, den 'heer W. J. B. van Liemt een vergadering gehouden waarin nogmaals de bekende spaarregeling van minister Rom- me uitvoerig is besproken. Aanwezig waren, naast den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, de heer S. C. de Haas van Dors- ser en de directeur van de Gemeentelijke Werkloosheidsbestrijding-, de heer J. Vader, vele vertegenwoordigers van charitatieve in stellingen. In zijn openingswoord herinnerde de loco burgemeester er aan dat men in het begin nogal sceptisch tegenover deze nieuwe spaar regeling stond. Ook bij spreker was dit het geval geweest doch na nauwkeurige bestu deering was hij tot de conclusie gekomen dat deze regeling voor den gesteunde abso luut voordeel ibiedt en practisch uitvoerbaar is. Om deze spaarregeling echter een succes te doen worden is krachtige (propaganda noodig en de heer Van Liemt wekte dan ook de aanwezigen op om zooveel mogelijk deze spaarregeling te popageeren. De heer Jongbloed, adjunct directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon gaf vervol gens een zeer duidelijke uiteenzetting van de bekende circulaire van den mi nister van Sociale Zaken -van 16 September jl. Gesteunden die wekelijks een kwartje sparen kunnen dan met behulp der regee- ring die aan het gespaarde kwartje nog een kwartje toevoegt, de dikwijls zoo brood- noodige kleeding, dekking -en schoeisel ver krijgen. Alleen werklooze gezinnen met twee of meer kinderen of andere inwonende ge zinsleden komen voor dezen steun in aen- merking evenals zij die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst. Bij gezinnen met 5 kinderen doet de over heid er in plaats van een kwartje 49 cent bij. Dit geld kan men niet opvragen, wél kan men de benoodigde artikelen aanvragen en hiervoor krijgt men dan bons waarop de ge- wenschte artikelen te verkrijgen zijn. Zijn er gesteunden dit dit kwartje niet kunnen missen dan kan dit ook worden be taald door de diaconie, het kerkelijk armbe stuur of een andere weldadigheidsinstelling. Met nadruk wees spreker er op dat spaar ders in geen enkel opzicht bij de uitkee- ring van den gewonen B-steun achteruit gezet zullen worden. Gezinnen die jarenlang door de werkloos heid zijn getroffen en die na hun reserve- ingeboet te hebben, nijpend behoefte hebben aan kleeding, dekking en schoeisel zullen -door deze regeling geholpen kunnen worden. Ook de vrees voor steunverlaging, die bij sommigen is ontstaan, omdat men meende dat de regeering in dit sparen wel eens een teeken kon zien dat de steun te hoog was, werd door spreker als volkomen onjuist en in strijd met minister's bedoeling beschouwd. Boven dien zal men niet een geheel jaar op de uit- keering behoeven te wachten, daar door de collecte voor het kleeding, schoeisel en dek kingfonds de mogelijkheid geopend is om reeds bij het begin van het sparen een uïtkee- rin-g nogmaals altijd in natura te doen. Nadat door den heer Jongbloed nog ver schillende vragen waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. D. K RGODHUYZEN 8. Co. mv. MAKELAARS suiker rubber - koffie.. cacao per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. :n enz. ter beurze =G, ENZ, DAM 2a Telefoon No, 30012-31012 AMSTERDAM-C. Beur» Nl» 2, Tolef. 30012 Telegramadres: CARLOS-AMSTERDAM jA (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DING TOT EN MET 14 NOVEMBER 1937 Nederlandsch Indië, zeepost via Rotterdam per m.s. Dempo 10 Nov. gewone stukken 2.15; mail via Genua per m.s. J. v. Oldenbarnevelt 11 Nov. -gew. st. 7. De brieven en'briefkaarten voor Ned. Indië worden steeds per luchtpost verzonden, ten zij verzending per mail is verzocht, hetgeen dan op de stukken moet worden vermeld. Vliegdienst Amsterdam'Bandoeng 11, 13 Nov. 2.15. Suriname, luchtdienst vanaf New York 9, 11 Nev. gew. st. 19.10. Aruba, Bonaire, Curacao, mail via Cher bourg 9 Nov. gew. st. 19.10; mail en zeepost via Amsterdam 12 Nov. gew. st. 3.25; lucht dienst vanaf New York 9 Nov. gew. st. 19.10. Vereenigde Staten van Amerika, Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 9, 11 Nov. gew. st. 19.10. Canada, via Cherbourg 9 Nov. gew. st. 19.10; via Glasgow 12 Nov. gew. st. 8.55. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 11 No-v. gew. st. 10.—: via Southampton 12 Nov. gew. st. 6.—; vliegdienst Duitschland Z. Amerika 10 Nov. gew. st. 3.25; vliegdienst Frankrijk —Zuid Amerika 13 Nov. gew. st. 10.40. China, Japan, Hongkong via Siberië 11 Nov. gew. st. 18.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Philippijnsche Eilanden en Mantsjoerije, via Siberië 11 Nov. gew. st. 18. Vliegdienst als Ned. Indië. Irak (Mesopotamië) via Instanbul/Damas- kus 12 Nov. gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 11 Nov. gew. st. 2.15; via Piraeus 12 Nov. gew. st. 22.30; via Piraeus 14 Nov. gew. st. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië. via Marseille 11 Nov. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Genua 11 Nov. gew. st. 7.—; via Napels 12 Nov. gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Genua 11 Nov. gew. st. 2.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 11 Nov. gew. st. 7.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte, via Piraeus 9 Nov. gew. st. 22.30; via Genua 11 Nov. gew. st. 2.15; via Piraeus 12 Nov. gew. st. 22.30; via Piraeus 14 Nov. gew. St. 22.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille 11 Nov. gew st 10.45; vliegdienst Engeland—Zuid Afrika 13 Nov. gew. st. 2.15. Zuid Afrika, via Southampton 11 Nov. gew. st. 16.45. Vliegdienst als Oost Afrika. Australië (Statenbond) via Toulon/Napels 12 Nov. gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Nieuw Zeeland, via Cerbourg 11 Nov. gew. st. 19.10; via Napels 12 Nov. gew. st. 10. Vliegdienst als Ned. Indië.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10