GAVEN VOOR HET KERSTFEEST Rechter zonder genade FEUILLETON door GEORG FROESCHEL. 30) In het begin had zij gemeend, dat de taak ie licht zou zijn, maar het bleek dat zij er len dag mee vulde. Marianne de flinke, ener- {ieke zakenvrouw, is als huisvrouw in het be- ;in in het geheel niet flink of energiek. Zij noet het kookboek bestudeeren in plaats van iet spoorboekje en maakt daarbij ook al de fouten, die andere beginnelingen in de huis houding maken. Vroeger dirigeerde zij zonder eenige moeite een groot reisgezelschap van Berlijn naar Messina, nu is zij den ganschen morgen bezig een 'bescheiden middagmaal voor twee perso nen op tijd op tafel te kunnen zetten en slaakt zij een zucht van verlichting al het maar half in orde is. Er behoort ervaring en energie toe om bij den groenteboer onder een stapel kool de mooiste er uit te zoeken, en wanneer men voor het eerst gasten ontvangt (Advokaat Ra- venner en Ethel, rechter Schreiner en zijn vrouw) dan zijn er duizenden moeilijke pro blemen op te lossen, en zenuwsloopende cri sissen te overwinnen. Maar ook na heele ge wone dagen en avonden is zij vaak veel meer uitgeput dan indertijd gedurende het Kerst seizoen en Paschen of vlak voor de groote zo- mervacantie, wanneer het reisseizoen zijn hoogtepunt bereikt. Langzamerhand leert Marianne het stille, bescheiden beroep van huisvrouw, langzamerhand leert Questenberg het om echtgenoot te zijn Hij went eraan om reeds bij het ontbijt een vis a vis te hebben, hij past zich aan aan het feit dat men in een huwelijk zelden alleen kan zijn wanneer men alleen wil zijn, dat men spreken moet als men liever had willen zwijgen. Met dit alles raakt hij bekend, en hoe meer hij daarmede ver trouwd raakt, hoe beter zich zijn talenten van echtgenoot ontwikkelen. Attent, vol liefde rijke zorg en beheerschte teederheid is hij van den eersten dag af, maar zijn zenuwen wordt hij eerst veel later de baas. In het begin heeft hij nog al eens melancholieke buien, doch die worden langzamerhand zeldzamer, en Marian ne, die hem in den aanvang met een geheime angst heeft gadegeslagen, denkt er nu zeker van te kunnen zijn, dat hij zich naast haar op zijn gemak voelt, dat hij geen geheimen meer heeft. Zoo vervaagt ook langzamerhand haar ge heim, de ontmoeting voor de deur van zijn vrijgezellenflat. De bittere vraag, waarmede zij in de eerste nachten van hun huwelijk hem wilde doen opschrikken, als hij slapend naast haar lag, terwijl zij door een pijnigende verdenking gekweld werd, blijft onuitgespro ken. Nieuwe gevoelsbanden tusschen man en vrouw ontstaan en omstrikken haar. Wat vroeger geweest is schijnt Marianne een wil dernis toe, een chaotisch landschap zonder weg noch voetpad. Marianne vertrouwt haar man met recht. Hij is weer de normale ambtenaar geworden, die punctueel naar zijn werk gaat en zijn plicht nauwgezet vervult. Het geval Karl Rit- tenwald, de strijd en de misdaad terwille van het recht, liggen ver terug, en het is of de problematische daad van den rechter in het niets vervaagd is. Questenberg heeft zich na zijn overwinning zeer menschelijk, zeer mee voelend getoond. Dank zij zijn voorspraak boet Rittenwald zijn straf in een der nieuwste ge- gevangenissen, die volgens moderne opvat tingen geleid wordt, hij is den directeur warm aanbevolen geworden en geniet alle toege stane gunsten. Zooals de rechter hoort geeft zijn gedrag geen enkele reden tot klagen, de autobankwerker en voormalig voetbalspeler verricht vlijtig en gewillig al het hem toege wezen werk, gehoorzaamt de opzichters en past zich geduldig aan de gevangenisdiscipline aan. De gevangenis-geestelijke gelooft vast en zeker, dat de gevangene tot inkeer gekomen is en dat hij na zijn terugkeer in het burger lijke leven niet weer struikelen zal. Zoo lijkt het dan, alsof Questenberg's daad in het belang van iedereen gerechtvaardigd is. Steeds minder denkt hij eraan, begrijpt haar niet meer goed en herinnert zich haar met die nietgeloovende verbazing, die men on dervindt als men terugdenkt aan zijn jeugd- streken. Ergens boet een gevangene zijn straf, hij boet haar geduldig, heeft misschien berouw van zijn misdaad en zal aan de maatschappij teruggegeven worden. Dat is alles wat er na dat wilde oproer gebeurde, dat zijn de eenige gevolgen van Questenberg's misdaad. Oh ja, eenige weken voordat Questenberg in het huwelijk trad, nam de hospita van den rechter zijn winterjas, eens geducht onder handen met de mattenklopper, en hoorde zij een gerinkel. Toen ze verschrikt haar hand in de jaszak stak vond zij een handvol scherven, de onherkenbare overblijfsels van een porce- leinen beeldje. Haastig verborg de vrouw de splinters diep in de vuilnisemmer en wapende zich met energieke antwoorden tegen een streng verhoor. Maar Questenberg vroeg nooit naar de por- celeinen bedelaar. Geen spoor bleef $r van dien middag, geen tastbaar bewijs bestaat meer, de rechter vergeet zijn misdaad en Irma Stiewekind, die zijn werktuig geweest was. Hij gaat tegenwoordig zoo vroeg mogelijk van zijn bureau naar huis en laat nooit na, op weg naar huis een kleine attentie voor Marianne te koopen. Zij is vol goede hoop en Questenberg wil haar op allerlei manieren zijn teedere zorgen en zijn dankbaarheid too- nen. Een liefhebbend, plichtgetrouw echtge noot, die zijn werk goed doet, een vrouw, die haar man vertrouwt en met hem door sterke gevoelsbanden verbonden is het moet wel een gelukkig huwelijk worden. XX. DE SLEUTEL. Waldemar Stiewekind leidde al sedert weken een dubbel leven daar hij overdag vele uren bij zijn geliefde doorbracht en hij toch zijn best deed om zich tegenover zijn vrouw een liefhebbend echtgenoot te toonen. Correct, zooals hij ook in zijn zaken was, wilde hij zich, tenminste uiterlijk tegenover zijn vrouw ge dragen, zij moest niet beleedigd worden, geen gebrek aan teederheid hebben, niet merken, dat hij haar bedroog. Daar dit voor het eerst met hem het geval was, leed zijn goeden wil schipbreuk door zijn slechte techniek. Geroutineerde echtbrekers hebben steeds geloofwaardige uitvluchten en slagvaardige leugens bij de hand en het per soneel weet altijd wat zij hun meester ver schuldigd zijn en dekken hem in den rug. Maar Waldemar's personeel was niet zoo goed geschoold. Als hij voorgaf om een zakenreis te moeten ondernemen om met de ander een klein uitstapje te kunnen maken, dan was zijn secretaresse wel op de hoogte, maar de procurist belde dan Irma op om bezorgd te informeeren hoe zijn chef het maakte, daar hij gehoord had, dat hij met griep te bed lag. Op het gebied van dit soort organisatie had Stiewekind geen ervaring en het mechanisme dat zijn ontrouw verbergen moest, greep nooit perfect in elkaar. Dan weer verraadde de chauffeur hem, dan het kamermeisje, dan een zakenvriend, maar meestal verried hij zich zelf. Discretie moet men geleerd hebben, ook in zijn eigen zaken. Zoo begreep Irma dan ook eindelijk dat zij bedrogen werd. Door een op eenvolging van toevallen en misverstanden vernam zij niet alleen het feit, maar ook den raam van haar mededingster. Als Waldemar na het avondeten zich excuseerde door te zeg gen, dat hij naar de Industrieeele Club moest dan wist zij, dat hij naar Martina Plöhn in de Rankestrasse ging. Desondanks hief zij ge duldig en zacht haar wang voor een afscheids kus omhoog. Zij was te zwak en te zachtmoedig om zich te verweren, zelfs zonder voldoende wilskracht om hem te laten merken dat ze wist waar hij naar toe ging. Zij had gem jaloersche buien, daarvoor was ze te laks, zij vermoeide haar hoofd en hart niet in slapelooze nachten, zij rieed als een plant, die het aan licht en water ontbreekt. In haar vegetatieve bestaan on dervond zij het bedrog waaraan zij blootgesteld was als een storing van de orde en stilte, waarin ze gewoon was te leven, als een zwoele onweersatmosfeer, die haar zenuwen van streek bracht. Hoe zij het in zich verwerkte, hoe zij het dulde, toonde zij op geenerlei ma nier. Slechts de kleine Michael voelde de ver andering die bij zijn moeder plaats gehad had, door de lusteloosheid, waarmede zij zijn lief- koozingen beantwoordde, en het kamermeisje Bertha merkte op, hoe haar morgen gebabbel zonder een spoor van interesse door Irma aan gehoord werd. Zoo liet Irma zich kennen als een gemakke lijke echtgenoote voor Waldemai Stiewekind, en het zou zeker niet tot een open breuk, tot een hartstochtelijk huwelijksconflict gekomen zijn, als Stiewekind den sleutel niet vergeten had. De sleutel, dit koude, grauwe stukje ij zei was van alles de schuld. Hij straalde boozc tooverkracht uit, die Stiewekind's liefdeleven verstoorde, die Irma in een vertwijfelden strijd om het bestaan stortte en die het noodlot werd voor den rechter Questenberg. Op een middag kwam Stiewekind om vijf uur van kan toor thuis, sprak een paar woorden tot Irma, die met open oogen op een divan lag, ging daarop naar zijn slaapkamer en verscheen na een poosje geschoren, naar Eau de Colongne ruikend en gekleed in zijn nieuwe pak, dat de kleermaker den vorigen dag afgeleverd had. „Ik heb een bespreking in het Bristol Hotel met een paar heeren uit Dusseldorf, maar kom in elk geval thuis eten. Het kan wat laat worden, blijf dus gerust nog wat liggen." (Wordt vervolgd.) Het huwelijksgeschenk der Koninklijke Landmacht aan het Prinselijk Paar bestaat uit een kamerscherm, vervaardigd in de Ge zangeres Jarmila Novotna begaf zich Dinsdag terstond na haar aankomst in Amsterdam naar den afdeeling houtbewerking van het luchtvaartbedrijf te Soesterberg met een schilderstuk van D. Nijland en beeldhouwwerk Stadsschouwburg voor de repetities van Strauss' «Der Rosenkavalier», waarin zij de hoofdrol zal ver van Tjipke Visser tolken Onder voorzitterschap van Sarraut heeft het comité ter regeling Het museum voor Onderwijs te Den Haag is met eenige be ven de relaties tusschen Noord Afrika en Frankrijk te Parijs langrijke aanwinsten verrijkt Een fraaie collectie aardewerk vergaderd uit Ceram, het zgn. «Boeli Boeli» Wie kookt het best? Een overzicht tijdens den kookwedstrijd, welke ter gelegenheid van het jubileum van den Oostenrijkschen huisvrouwenbond in de Sofiezaal te Weenen werd gehouden Prof. mr. P. J. M. Aalberse, die benoemd is tot lid van den Raad van State, nam Dinsdag afscheid als voorzitter der Tweede Kamer. Prof. Aalberse (rechts) tijdens zijn afscheidsrede. Links aan de ministerstafel onderscheidt men van voor naar achter: mr. M. P. L Steenberghe, Ch. J. I. M. Welter, H. van Boeyen, mr. C. M. J. F. Goseling, mr. J. A. N. Patijn, dr. H. Colijn, mr. J. A. de Wilde, J. van Dijk, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren en prof. mr. C. P. M. Romme Op het kantoor van den Waterschout te Amsterdam is men bezig met het verzenden der pakketten voor de zeelieden, die het Kerstfeest op zee zullen door brengen De nieuwe Lord Mayor van Londen is Dinsdag als zoodanig geïnstalleerd. De Lord Mayor's koets in den optocht, welke bij deze gelegenheid door Londen's straten trok

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9