Haarlem's Dagblad Gevonden Paradijs. Kroon-Behangsels 55e Jaargang No. 16684 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 11 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelnbonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elk« regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Wielrijder lette niet op. Na aanrijding door tram brengt neef hem naar het ziekenhuis. Hij vond het thuis echter prettiger. De 17-jarige P. W. fietste gistermiddag op den verbindingsweg tusschen Kleine Houtweg en de Dreef in de richting Hertenkamp, 't Weg verkeer kruist daar ter plaatse de trambaan en W., die niet oplette, werd aangereden door de in de richting Heemstede gaande tram. Met een bloedende wonde in het achterhoofd en een lichte hersenschudding is de jongeman na door O.D. verbonden te zijn te voet door zijn neef die toevallig in de tram zat naar de Maria Stichting gebracht. Hoewel men hier tot opneming adviseerde, vond W. het beter maar naar huis te gaan, waar hij per taxi is heengebracht. De contracten voor het bouw bedrijf. Voorstellen van arbeiders en werkgevers. De contracten in het bouwbedrijf zijn door de samenwerkende arbeidersorganisaties op gezegd. Wel loopen deze contracten door tot en met 28 Februari, doch voordien zal ge tracht worden door onderhandeling tot over eenstemming te komen, teneinde opnieuw een een overeenkomst te kunnen afsluiten, daar zoowel werkgevers als werknemers wenschen ten opzichte eener nieuwe overeenkomst heb ben. Van arbeiderszijde is o.a. het voorstel tot de werkgeversorganisaties gericht om: 1. de werkweek vast te stellen op 45 uur, namelijk per werkdag ten hoogste 8 uur met uitzondering van den Zaterdag, op welken dag 5 uur zal worden gewerkt; 2. de uurloonen te verhoogeg met 6 cent; 3. de vacantie vast te stellen op zes dagen per jaar. Van werkgeverszijde houden de voorstellen o.a. in: 1. het overwerkpercentage zoodanig te regelen dat deze bij het derde overwerkuur be gint te werken en dan met 50%; 2. geen betaling meer te doen plaats vin den bij onbruikbaarheid van het materiaal of indien door den toestand van het terrein of bouwwerk verder werken onmogelijk is; 3. Na te gaan op welke wijze nadere be palingen kunnen worden gemaakt ten aanzien van arbeid anders dan in dienst van werk gevers in de bouwbedrijven. Voorts het aannemen van werken door ar beiders, kwestie der vakopleiding', leerling wezen enz. Onvoorzichtige voetganger ver oorzaakt gecompliceerd ongeluk op den Wagenweg. Op den Wagenweg is gisteren in den voor middag een gecompliceerd ongeluk gebeurd. In de richting stad reeds een vrachtauto, be stuurd door een 27-jarige chauffeur uit Sas- senbeim. Bij den hoek Koninginneweg stak de 64-jarige J. v. d. E. zonder op het verkeer te letten den weg over. De vrachtauto die voorrang had, remde en slipte, waardoor het achtereind geheel naar links gleed. Een juist uit de tegenovergestelde richting rijdend fietser, de 17-jarige v. de S. kreeg een slag met het achtereind van den wagen en kwam te vallen. Een wielrijdster, die achter den jo'ngeman reed viel over zijn fiets, doch kwam er met een lichte schaafwonde af. De jongeman was er echter erger aan toe. Met een hersenschudding is hij door O. D. naar de Maria Stichting vervoerd, zijn fiets werd geheel vernield. Tegen den onvoorzichtigen voetganger die de schuld van alles was, is proces-verbaal op gemaakt. Caecilia wordt verbouwd. Er komt een concertzaal voor 300 personen. Het gebouw Caecilia aan de Jansstraat 48 zal van binnen geheel verbouwd w.orden. Men is bereids met de werkzaamheden begonnen en na drie weken hoopt men een geheel ge moderniseerd en vernieuwd gebouw te kun nen openen. Er komt een concertzaal die plaats zal bieden aan 300 personen en waar eventueel ook klein tooneel en di lettanten tooneel- avonden kunnen worden gegeven. Ook boven wordt de zaal geheel verbouwd en gemoderniseerd. De werkzaamheden worden met bekwame spoed uitgevoerd en nu gebouw Caecilia onder leiding staat van de directie van het natuur bad Velserend twijfelen wij er niet aan of Haarlem zal spoedig weer een bruikbaar nieuw gebouw voor concerten enz. rijker zijn. Wat geen overbodige weelde is. Sigarenwinkéliersbedrijf niet loonend meer. Winkeliers vragen beperking van het aantal sigarenzaken. Het bestuur van de Haarl. Vereen, van Siga renwinkeliers heeft zich tot den Minister van Economische Zaken gewend met een adres, waarin dien bewindsman verzocht wordt den door de Bonden van Sigarenwinkeliers in Ne derland aagevraagden „Spertijd" voor het si garen winkeliersbe drijf ten spoedigste te doen ingaan. „Wil ons bedrijf", zoo zeggen adressanten in hun toelichting, „in afzienbaren tijd weder tot een loonend bedrijf gerekend worden, dan dient de groei van het aantal winkels in siga ren geremd te worden, temeer, daar de nieuw te vestigen winkels in dit bedrijf voor het grootste deel als bijverdienste gebezigd wor den en nog wel door absoluut ongeschoolden. Het gevolg van dezen gang van zaken is, dat bestaande loonende zaken in onsvak geen reden van bestaan meer hebben en thans van een zeer verarmden sigarenwinkeliersstand gesproken moet worden." Dit adres is verzonden in opdracht van de op 2 November in „;t Hof van Holland" gehou den vergadering van sigarenwinkeliers, waarin de wet op de Vestigingseischen voor het klein bedrijf werden besproken „De toren" van de nieuwe brandweerkazerne te Haarlem. (De gemeenteraad van Maashees heeft besloten, de gemeentelijke belastingen sterk te verlagen. DU is in korten tijd reeds de derde verlaging.) Men heeft wel in mijn jonge jaren, Moet ik in dankbaarheid verklaren, Met moed en met beleid getracht, Mij aardrijkskunde te doen leeren, En, 'k zeg het niet mijzelf tot eere, Daarbij ook iets tot stand gebracht. En toen het eindlijk was bekeken, Heeft het mij eerlijk toegeleken, Dat er geen dorp meer denkbaar was, In 't dierbaar land van mijn geboorte. Van grootste tot de kleinste soorten, Dat nooit genoemd was in mijn klas. Maar ach, ik moest sindsdien ervaren, Dat er toch steeds nog andre waren En als ik dit berichtje lees, Dan zeg ik; ik heb veel vergeten, Maar dit heb ik toch nooit geweten: Waar ligt in vredesnaam Maashees? 't Is niet, dat ik er wil gaan wonen, Al zou me dat fiscaal wel loonen. Maar 'k wou er weieens heen op reis, Naai' wat ik van Maashees mocht lezen, Lijkt het mij eens voor al bewezen: Daar ligt het aardsche paradijs. SFEER EN GEZELLIGHEID GR. HOUTSTRAAT 179, bij de Houtbrug, (Adv. Ingez. Med.) Slangenbezweerder bleek niet immuun. Demonstratie met doodelijken afloop. Een bekend Burmaansch slangenbezweer der, Saya Wa geheeten, is te Pantanaw in Burma doodelijk gebeten door een ,opstan- digen" slang, toen hij een demonstratie gaf van zijn immuniteit voor slangenbeeten. Ten aanzien van een groote ménschen- menigte nam hij een „medicijn" in en haalde een adder uit den mand. Onmiddellijk na dat de adder te vorschijn was gekomen, schoot deze naar voren en beet zijn meester. Eenige dagen later bezweek de slangenbe zweerder. MAY WEST ALS SLAGWERKSTER. De Amerikaansche filmactrice May West heeft verklaard, dat zij ernstig overweegt een eigen jazzband te vormen en een tournee door de Vereenigde Staten te maken Zij zal dan zelf de leiding van de band op zich ne men en het slagwerk verzorgen. Uit liefhebberij heeft de filmactrice zich bewaamd in het slagwerk en zij schijnt daar nu voortreffelijk mee overweg te kunnen. In haar kleedkamer in de filmstudio heeft zij reeds repetities gehouden met leden van verschillende dansorkesten. Engelsch journalist in Nantau gedood. Pembroke Stevens door Japansche kogels getroffen. SJANGHAI, 11 November. (Reu- ter-A.N.P.) De correspondent van de „Daily Telegraph", Pembroke Ste vens, is vanmorgen gedood door een aantal mitrailleurkogels, terwijl hij de krijgsverrichtingen in Nantau stond waar te nemen op een punt in de Fransche concessie. Toen Pembroke Stevens doodelijk gewond werd, stond hij met een Franschen dokter en nog zes personen op een plat dak van den watertoren aan de Sikaweikreek. Een Ja- pansch machinegeweer had het vuur op hen geopend. Allen wierpen zich plat op den grond, maar desondanks werd Stevens ge troffen door twee kogels, terwijl nog twee andere journalisten eveneens gewond wer den. Het H. O.V.-concert van Zondag avond. Solist: Edwin Fischer. Zondagavond geeft de H.O.V. een concert, waaraan de groote pianist Edwin Fischer zal medewerken. Deze zal twee pianoconcerten met het orkest voordragen, n.l. het concert in d-moll van Mozart en het Es-dur (het 5e) concert van Beethoven. Edwin Fischer's faam als vertolker van Mozart en Beethoven is zoo groot, dat het muziekminnend publiek dit evenement niet zal willen missen. Frits Schuurman begint het programma met de Ouverture „Iphégenie en Aulis" van Gluck en besluit met de Ouverture van „Die Meisters inger" van Wagner. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De wisselhandel te Amsterdam was heden morgen van kalmer aard, hetgeen geen ver wondering behoefde te baren daar ver scheiden beurzen in het buitenland heden wegens wapenstilstandsdag gesloten zijn. De verbeterde stemming van den Amerikaanschen dollar ten opzichte van het Britsche pond kwam ten onzent tot uitdrukking in een ver dere appreciatie van het Amerikaansche de vies, dat verhandeld werd tegen 1.80 3/16 na geopend te zijn op 1.80 5/8, zoodat het weer bijna is aangekomen op het peil. waarop het Nederlandsche egalisatiefonds tijden ach tereen dollars heeft gekocht teneinde het depreciatie percentage van den gulden niet te doen verminderen. De Britsche ponden bewogen zich tusschen nauwe grenzen en werden verhandeld tegen prijzen varieerende van 9.02 3/8 a 9.02 5/8. Het Nederlandsche egalisatiefonds hield zich ge heel afzijdig. Voor Fransche francs bestond slechts geringe belangstelling, kleine trans acties werden afgesloten tegen cirma 6.14 Belga's waren 30.70. In het disagio voor beide laatstgenoemde valuta's was geen verandering gekomen, Zwitsersche francs waren 41.83 a 41.85, Duitsche marken 72.871/2 a 72.92y2. Op de niet-officieele vroegbeurs ging ook maar weinig om. Het vaste verloop van Wall- street bleef uiteraard niet zonder uitwerking op de koersen, waartegen de Amerikaansche fondsen werden verhandeld. De locale aan- deelen bewogen zich voor zoover het tot af faire kwam op een verhoogd peil, doch tijdens de ochtenduren werd toch een benedenwaart- scbe richting gevolgd. Voor scheepvaartpapieren waren slechts advieskoersen beschikbaar, die echter op een verbetering wezen. Melkverstrekking aan school kinderen. Vijf propaganda-bijeenkomsten te Haarlem. Het Haarlemsch „Schoolmelkcomité", dat door B. en W. gevormd is, teneinde een on derzoek in te stellen of de ouders van school gaande kinderen te Haarlem de verstrekking wenschen en of het financieel mogelijk zal zijn met de verstrekking aan te vangen, heeft wel reden om tevreden te zijn, want voor de vijf bijeenkomsten, die het Woensdag in het Gemeentelijk Concertgebouw had be legd, bestond een groote belangstelling. On geveer vijfduizend ouders en onderwijzers hebben met veel interesse geluisterd naar de warme propagandistische woorden van den heer C. II. W. van de Ven, lid van het lan delijk Schoolmelkcomité in Den Haag. De bijeenkomsten werden gehouden te 2. 4. 6.30, 8.15 en 9.30 uur. De eerste werd gepre sideerd door den heer J. Panman, onderwij zer aan de openbare la-gere school No. 3. die den spreker bij de aanwezigen inleidde. In de volgende bijeenkomsten geschiedde dit door wethouder A. G. Boes en den heer H. van de Weijer, inspecteur van het Lager Onderwijs. „Het verblijf op school stelt aan de kinde ren zwaardere eischen, dan menigeen denkt," zei de heer Van de Ven. „Dit is blijkbaar niet alleen het geval in ons land, want in vele landen heeft men middelen aangegrepen om daaraan tegemoet te komen. Voor een be langrijk deel zal dit gelegen zijn in het feit. dat schoolkinderen in hun vollen groei zijn en door de voeding niet alleen hun lichaam op peil moeten houden, zooals volwassenen, maar het ook alle stoffen toevoeren, die voor den groei onmisbaar zijn. Daarom eischt hun voedingstoestand meer zorg. Men denke hier bij in de eerste plaats aan de kleintjes, die zoowel groei als weerstandsvermogen nog zeer noodig hebben. Hoe moet men hieraan tegemoet komen? In het buitenland is de oplossing vaak vrij eenvoudig gebleken en ook voor ons land schijnt deze zeer wel mo gelijk te zijn. Als de medewerking van autori teiten en onderwijzend personeel verkregen wordt, kan men de kinderen tijdens de och tendpauze opschool eenig voedsel laten nut tigen. Naar de meening van vele Nederland sche schoolartsen voldoet gepasteuriseerde melk in fleschjes van 1/4 liter, het beste. Het begin, dat in ons land gemaakt is, vol doet goed. De beoordeeling der autoriteiten, in wier gemeenten goede resultaten zijn he rijkt, luidt gunstig. Voorop moet echter wor den gesteld, dat de voorgestelde maatregel in wezen niets anders is. dan een gezamenlijke daad van de ouders in het belang van een zoo goed mogelijke verzorging hunner kinde ren, daarbij gebruik makende van de hulp van het Schoolmelkcomité voor goedkoope en hygiënische verzorging van de melk, en van de hulp der onderwijzers om de melk in de ochtendpauze aan de kinderen te verstrekken. De betrekkelijk weinig kinderen, die melk niet goed kunnen verdragen, behoeven na tuurlijk niet mee te doen. Het verdient aan beveling, dat de melk gezamenlijk wordt in gekocht. Het gezamenlijk te betrekken maakt het mogelijk, dat de levering onder de gunstigste omstandigheden plaats heeft en dat de verstrekking in de klasse op tijd ge schiedt. Dit komt eveneens ten goede aan de hygiënische verzorging van de melk. De melk word het best betrekkelijk langzaam gedronken uit een fleschje, met behulp van een speciaal rietje. Sedert het begin van dit jaar wordt door de regeering onder bepaalde voorwaarden een als subsidie werkende toe slag uitgekeerd, die de melkverstrekking fi nancieel vergemakkelijkt. Daar de gezamen lijke inkoop er ook toe bijdraagt, de kosten te beperken, kan de op deze wijze gekochte schoolmelk goedkooper worden verkregen, dan anders het geval zou zijn. Men behoeft niet te vreezen, dat de orde in de klas ver stoord zal worden. Onderwijzers, die den maatregel in hun school zagen toegepast, zijn warme voorstanders geworden; eenige on vermijdelijke uitbreiding van hun werkzaam heden werd ter wille van het belang der kin deren gaarne aanvaard. Voor vele onderwijzers was het verheugend te constateeren dat het schoolverzuim ver minderde; dat de oplettendheid van de leer lingen in mindere mate daalde naarmate de ochtend vorderde. De alles beheerschende vraag is echter die der middelen. Er moet namelijk een sluitende begrooting worden verkregen en op fmancieelen steun van de plaatselijke overheid is vrijwel niet te reke nen. Hierin kan worden voorzien door een betalingsregeling, die rekening houdt met de draagkracht van de ouders, zoodat geen kinderen van melkverstrekking verstoken zullen blijven op grond van financieele be zwaren. De schoolmelkverstrekking behoeft niet meer te worden beschouwd als iets nieuws met daaraan verbonden risico van onvoor ziene gebeurtenissen. Integendeel, zoowel me dici als onderwijzers zien hierin een gemeen schappelijke daad van de ouders, waarvoor de tijd gunstig is en die in het belang van het schoolkind, alsmede in dat van het on derwijs is". Daarom riep de heer Van de Ven de grootst mogelijke medewerking van de ouders in. Hij hoopte, dat velen den vollen prijs van het fleschje melk zullen betalen, opdat ouders, die daartoe financieel niet in staat zijn, daar van kunnen profiteeren. Men hoopt zelfs, dat het overschot zoo groot zal zijn, dat bij voorbeeld aan kinderen van werkloozen de melk gratis verstrekt kan worden. De ouders, die meenen dat hun kinderpn niet van melk houden, omdat ze er thuis een vies gezicht tegen trekken, zullen weldra geen bezwaar meer maken, omdat in de practijk gebleken is, dat diezelfde kinderen de melk wel nuttigen in de school en zelfs heel graag; hiertoe draagt zeer waarschijnlijk het gebruik van het rietje, dat de hygiëne bevordert, zeer veel bij. Na afloop van de rede van den heer Van de Ven, die met applaus beloond werd, is een filmpje vertoond, waarin het gesproken woord ten zeerste verduidelijkt werd. De bijeenkomsten werden o.a. ook bijge woond door de wethouders A. G. Boes, M. A. Reinalda en E. van de Wall, en ook door den directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst, den arts W B. Smit De loco-burgemeester de beer W. J B. van Liemt was tot ziin leedwezen verhinderd De directeur van den Geneeskundigen Dienst deelde ons mede, dat nu aan de ouders van de betrokken schoolkinderen een circulaire zal worden verzonden, waarin nog eens het doel van het nieuwee instituut wordt uiteengezet en waarin gevraagd wordt, hoeveel geld zij kunnen bijdragen. Het woord is aan. O. W. Holmes: Wij zijn omnibussen, ivaar- in onze voorouders rijden. Haarlemsclie Chr. Besturenbond. Propagandavergadering in den Protestanten bond. Woensdagavond hield de Haarlemsche Chris telijke Besturenbond een propaganda-verga- dering in het gebouw van den Protestanten bond. De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd op de gebruikelijke wijze geopend met het zingen van Psalm 68:10. Het dubbelmannenkwartet „Aurora", direc teur de heer H. K. Zeilmaker, zong vervolgens het bekende „Nimmer Nacht" van Andriessen en „De Wonderbloem" van Kools. Hierna was de beurt aan den eersten spreker, den heer H. V. van Ingen Schenau, Hoofdbe stuurder van den Ned. Chr. Grafischen bond, die over het onderwerp :,,Keerend getij" sprak. Spr. begon met er de aandacht op te vesti gen. dat het aantal werkloozen, niettegen staande de aanzienlijke vermindering, toch nog veel te hoog is. Niet alleen financieele hulp, maar ook zedelijke steun moet aan onze werkloozen gegeven worden, aldus spreker. In dit opzicht heeft onze vakvereeniging een groote taak gehad. Overal kregen de jeugdige werkloozen gelegenheid, iets te leeren. Heeft de vakvereeniging geleden door den druk der tijden? Spr. gelooft het niet. De po sitie van de Christelijke vakbeweging is nog vrij. En zegen van God hebben wij behouden, zoo zeide spr. Zeker, de zeilen werden hier en daar ge scheurd, kapot gereten, maar ons schip vaart nog! Het gaat hier om de geestelijke en zede lijke belangen van de arbeiders en werkloo zen. De hoofdzaak van alles is de goede be- drijfsverhouding. Ook de kwestie van de voor ziening van den ouden dag is noodzakelijk. De Christelijke vakbeweging staat na 7 jaar crisis nog steeds rotsvast. Al zijn er donkere wolken, tal van fabrieken werken weer op volle kracht. Te betreuren is het nog steeds groote aantal werkloozen. Zouden wij te laag ramen, als we zeggen, dat er 400.000 werkloo zen in ons land zijn? Spr. eindigde met een opwekking tot ver sterking der gelederen van de Chr. Vakbewe ging. Hierna zong het dubbelmannenkwartet „Aurora" wederom twee liederen, waarna de heer A. Stapelkamp een rede hield over het onderwerp: ,,'t Zeil Geheschen". De avond werd besloten met het gemeen schappelijk zingen van Gezang 189:4. Aansla"; te Belfast. Bom ontploft in recruteeringsbureau voor dc Britsche marinereserve. BELFAST, 11 November (Havas). In de recruteeringsbureaux voor de Engelsche ma rinereserve is een bom tot ontploffing ge komen. Het lokaal werd verwoest, talrijke documenten zijn vernield. BAZAR EN „KRAAMPJESDAGEN". In gebouw Caecilia wordt hedenmiddag een bazar gehouden, voorafgaande aan de jaarlijksche kraampjesdagen, waarvan de op brengst ten goede zal komen aan 't Babyhuis in de Boekenrodestraat en de Jos. Butler Vereeniging. Op deze bazar die door mevrouw J. Haye— de Jong geopend zal worden zijn alleen arti kelen te verkrijgen die werkelijk nuttig zijn. Vrijdag en Zaterdag worden dan de „Kraampjesdagen" gehouden waarop minder goed bedeelden, die in het bezit zijn van be paalde kaarten, tegen een geringe prijs le vensmiddelen en kleeren kunnen koopen. NED. HERV. RADIO-OMROEP. Op Donderdag 25 dezer zal in het Wijkge- bouw der Ned. Herv. gemeente aan de Ged. Oude Gracht een openbare vergadering wor den gehouden van de Vereeniging Ned. Her vormde Radio Omroep.' Na een inleidend woord van den voorzitter,den heer G. van IJperen, zullen als spreker optreden ds. Joh. Brongeest te Velsen en de heer G. Voet te Ermelo, de laatste met het onderwerp „Al te goed is buurmans gek". HEDEN: 14 PAGINA'S. Voor de rechtbank te Haarlem is de in braak op 22 September te Aerdenhout behandeld. 2 Een Nederlander is in Duitschland ter dood veroordeeld wegens spionnage. 3 Jhr. de Geer betuigt zijn tevredenheid over de samenstelling van het Kabinet. 3 Lichter belastingdruk voor groote ge zinnen? 3 Een staatsgreep van den Braziliaanschen president Vargas. 4 De strijd om de stad Nantau bij Sjanghai duurt voort. 4 De vijftiende partij tusschen Euwe en Aljecliin is toch remise geworden. 9 ARTIKELEN. ENZ. J. B. Schuil over; Dr. Platon Kretsjet 2 Van onzen Parijschen correspondent: Rustperiode in de Fransche politiek? 4 H. D. Vertelling: De waarheid. 6 Z-s: Verloren paradijs. 7 Voor de Vrouw jq Sport in 't Kort. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1