ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Heemstede in vroegere eeuwen. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 HAAREEM'S D A" G B E A D 5 VOOR DEN1 IPOLITIERECHTER—J Door de mazen heengeslipt. De jongeman uit Heemskerk had zich vol strekt niet gedragen op een manier, die hem de sympathie van den rechter kon verschaf fen en ook nu nog was het duidelijk, dat hij er zich met smoesjes uitpraten wilde; boven dien stonden de feiten wel vast, dat wil zeg gen voor een gewoon sterveling, maar de wet wil niet alleen een overtuigend, maar ook een wettig bewijs en daarvoor is noodig, dat de voorgeschreven vormen worden in acht genomen. Dit laatste was niet gebeurd en zoo doende kwam de jongeman tot zijn eigen verbazing vrij. Maar als hij in overmoed zich verbeelden mocht, dat hij zich er uitgepraat heeft, slaat hij de plank mis. De fortwachter van fort Veldhuis te Heemskerk, tevens onbezoldigd rijksveldwach ter, zag dat er twee mannen in de fortgracht hengelden. Nu mag men in de fortgracht visschen, maar men mag niet bij het water komen wat het vischrecht eenigszins illusoir maakt en hij wilde dus de mannen bekeuren, omdat zij op het talud stonden. De een wist weg te ko men, maar de ander werd bij zijn jasje ge grepen, doch rukte zich los en verdween ook. Nu ging de fortwachter hem vervolgen voor wederspannigheid en riep de medewerking in van den wachtmeester der marechaussee, want het opmaken van een proces verbaal is zijn sterkste zij niet; het is geen onderdeel van de fortwachterij. De wachtmeester maakte dus een proces verbaal op, dat de fortwachter mede onder- teekende en hielp hem bij het opsporen van den vluchteling, die bekend was, deze moest over het geval gehoord worden. Hij kreeg een paar oproepingen, maar had, zei hij, geen tijd, wat iets merkwaardigs is voor een werk- looze. Toen gold de spreekwijze: „Als de berg niet naar Mohamed komt, moet Mohamed naar den berg gaan" en daarom gingen de fortwachter en een marechaussee naar het stempellokaal om den man op te halen. Veel zin om te volgen had hij niet, vanwege ge moedsbezwaren. Als hij meeging, vertelde hij, kreeg hij het gevoel, dat hij een moordenaar was. De gemoedelijke overreding van den marechaussee deed den moordenaar verdwij nen. doch eerst na dat de man den fort wachter een snotpiet had genoemd, met wien hij niet meeging. De fortwachter vond snotpiet een scheld woord en vertelde dat ook in het proces verbaal. Nu bevestigde hij dat alles voor den rech- ted en de zaak scheen in kannen en kruiken. Neen, zei de rechter, dat is het niet, want de fortwachter heeft zelf geen proces verbaal opgemaakt en fungeert dus alleen als getuige en één getuige is niet genoeg. Het proces verbaal heeft nu namelijk geen bewijskracht. En wat de beleediging betreft, die ha!d als klacht bij den hulp-officier ingediend moeten worden en dat is ook niet gedaan. Zoodoende werd, wat de beleediging betreft, de officier niet ontvankelijk verklaard in zijn vordering en voor de wederspannigheid werd de hengelaar vrijgesproken, wat hem dubbel meeviel, na de reprimande, die de rechter hem voor zijn onbehoorlijk gedrag had ge geven. Het vergeten kiektoestel. Tij'dens het badseizoen had een jongedame, toen zij zich in 't water ging verpoozen, haar fototoestel in foudraal opgehangen aan een kapstok op het strand te Wijk aan Zee en la ter vergeten het mee te nemen. De badmees ter vond het aan het rek en vroeg een knecht of hij wist, van wien het was. Ja, zei de knecht. „Dan zal ik het meenemen naar mijn kan toortje en jij zoekt den eigenaar op", wat de knecht beloofde. De oude heer legde dus het toestel op tafel in zijn kantoortje met een briefje er bij, waarin stond, dat de knecht het kon weghalen en aan den eigenaar geven Den volgenden dag was het weg en de baas dacht er verder niet aan. tot hij een andere knecht over een fototoestel hoorde spreken dat in de cabine van den eersten badknecht zou zijn verstopt. De oude heer wou daar het zijne van hebben, ging naar de cabine en vond er onder wat goed een fototoestel ver stopt, wat hem vreemd voorkwam. Heb je, vroeg hij, even later- den knecht dat kiektoestel laatst teruggegeven? Ja zeker, was het antwoord. Van wien was het dan? vroeg de baas. Ja, van wien was 't ook alweer, herhaalde de knecht. Dat weet ik niet goed meer. Het verhoor werd voortgezet en eindigde ermee, dat de baas den knecht meenam naar de cabine en het fototoestel opdolf, waarop de knecht eerst erg verbaasd deed, maar toch eindigde met te zeggen, dat hij dom was ge weest, wat een bewijs van zelfkennis was. Hij was nu zeevarende en had aan den offi cier geschreven, dat hij spijt had en beter.zou oppassen, tegelijk een clemente straf verzoe kende. De officier vroeg f 20 boete, de rechter wil zien of er reden is voor een voorwaardelijke straf, waarom een reclasseeringsrapport zal worden aangevraagd. Een driftige buurvrouw. Een Zaandammer juffrouw daar in die buurt zijn ze soms nog al kort aangebonden sloeg haar melkkan kapot op het hoofd van den bakker, wat haar een nieuwe melk kan en f 12 boete kostte en den bakker een doktersvisite en een bepleisterd hoofd. Ge lukkig was de melkkan leeg geweest, want anders had het den bakker nog een pak ook gekost. 't Was geen geschil over den broodprijs of zoo iets, wat de juffrouw zoo heftig deed optreden; 't had met de bakker niets te ma- zelfs, maar de juffrouw en de bakker waren buren en burenruzies hebben onnaspeurlijke gronden. We kregen geen gelegeniheid ons daarin te verdiepen en weten dus alleen, dat op een ongunstig oogenblik de juffrouw en de bakker neus- aan neus stonden en het e-ene woord het andere uithaalde met het fatale slot, waarvan we melding maakten. STRUKWASCH ƒ0.30 per K.G. Alles gestieken en keurig gevouwen. WASSCHERIJ R H E E, HEEMSTEDE TELEFOON 28201 (aclv. maez Mea.i EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doctoraal examen in de sociale geografie de heer S. J. Groenman. Gepromoveerd tot doctor in de heilige God geleerdheid: de heer Pieter Prins, geboren te -Andijk, dienaar des woords bij de Geref. Kerk te Deventer op een proefschrift, getiteld .Het geweten", en de heer Jan Hendrik Kroeze 'geboren te Leiden, dienaar des woords bij de Geref. Kerk te Dokkurn op een proefschrift getiteld: „Genesis veertien, een exegetisch- historische studie". Tentoonstelling van Sier- en Zangvogels. Door „Onderling Genoegen". De Club van Volièrehouders en Vogelvrien den „Onderling Genoegen", die op 26 Janu ari 1934 met slechts negen leden werd opge richt, mag zich wel in een ongekend groote belangstelling verheugen. Het aantal leden is in de vier jaar gegroeid tot 77 en het aantal donateurs bedraagt 16. Die belangstelling werd ook vrijdagavond getoond, toen in Café Restaurant „Bolwerk" de vierde nationale tentoonstelling door den Commissaris van Politie, denheer E. H. Tenckinck, geopend werd. Er was geen stoel in de groote zaal on bezet. De voorzitter, de heer J. J. Michielsen, sprak een welkomstwoord. Hij uitte zijn blijdschap over de groote opkomst, waarin hij het be wijs zag, dat deze vereeniging in Haarlem een goeden naam heeft verkregen. Spreker dankte den Commissaris van Politie voor zijn bereidwilligheid, deze tentoonstelling te ope nen; hij stelde dit niet alleen op hoogen prijs, ■maar achtte het voor de vereeniging een groote eer. Hij trok hieruit de conclusie, dat de Commissaris aan deze vereeniging een goed hart toedraagt. De heer Michielsen hoopt dan ook op zijn blijvenden steun (applaus). Hij dankte ook het bestuur van de Pluim- veevereeniging „De Eendracht", te Heem stede voor de belangstelling, waarin hij het bewijs zag, dat de vrienschapsbanden tus- scben deze twee vereenigingen nog bestaan. Verder heette hij de vertegenwoordigers van „Nut en Sport" welkom; ook met deze ver eeniging hoopt „Onderling Genoegen" op de aanstaande tentoonstelling in het Krelage- huis samen te werken. Tenslotte begroette spreker het bestuur van de zustervereenigipv te Amsterdam. Van deze liefhebberij gaat een opvoedende kracht uit. Deze liefhebberij moet in goede banen geleid worden De vogels moe ten niet in kleine kooitjes, maar in ruime volières verblijven. De bedoeling der ver eeniging is ook, de vogelkennis te verbrei den. Spreker hoopte dat alle liefhebbers in Haarlem, die deze tentoonstelling bezoeken, zich bij de vereeniging zullen aansluiten, vooral nu men rekening met de nieuwe wet telijke bepalingen moet houden. Zoo kan men het best de belangen der leden bij de auto riteiten behartigen. Hij dankte de schenkers van de prijzen; den heer Diederick te Was senaar voor diens belanglooze serieuse trai ning; den heer Reekers, secretaris-penning meester, die het leeuwenaandeel van het voorbereidend werk voor deze tentoonstelling voor zijn rekening heeft genomen.. De heer Michielsen sprak de hoop uit, dat de inzenders, die geen prijs hadden verwor ven, deze teleurstelling sportief zouden op nemen-, en dat deze tentoonstelling druk be zocht zal worden. Hij verzocht hierop den Commissaris, den tentoonstelling te openen. De -heer Tenckinck voldeed gaarne aan dit verzoek. „Blijkbaar heb ik het vorig jaar van den keurmeester een „voldoende" gekre gen, zoodat ik nu ook deze vierde tentoon stelling mag openen. En al voel ik, dat ik zoetjes aan tot de bastaarden ga behooren. voel ik me hier toch thuis. Het verheugt mij, dat het aantal inzendingen zoo groot is: men heeft er zelfs eenige wegens plaatsgebrek moeten weigeren. Er zijn vogels uit alle deelen van ons land ingezonden; deze tentoonstel ling mag dus met recht nationaal genoemd worden. Ik acht het gelukkig, dat er in dezen tijd van schaken en bridgen ook -menschen gevonden worden, die er een andere lief hebberij op na houden en wel een, die hen in huis houdt. Ik acht het resultaat van zulk een liefhebberij dan ook van een groote in nerlijke waarde. De nieuwe Vogelwet beoogt- het misbruik van de liefhebberij voor vogels tegen te gaan. Voor de echte liefhebbers zal zij echter geen obstakels in den weg leggen; integendeel, zij zal de samenwerking -bevor deren, als men maar nauwkeurig de bepalin gen van deze wet naleeft. De politie zal de echte liefhebbers zooveel mogelijk ter wille zijn en ze geen obstakels in den weg leg gen". Ook de heer Tenckinck hoopte dat zij, die niet voor 'n prijs in aanmerking kwamen, zich niet zullen laten afschrikken. Dit moet voor hen een spoorslag zijn, om extra hun best te doen. Spreker heeft dit vroeger ook zelf ondervonden. „Wie vandaag een niet heeft, krijgt het volgend jaar een let!" Spreker hoopte van harte, dat door d-eze tentoonstel ling vele liefhebbers aan den vogellijmstok zullen blijven hangen en als lid zullen toe treden. Met den wensch dat de tentoonstelling goed moge slagen en dat „Onderling Genoe gen" steeds in groei mag toenemen, ver klaarde de heer Tenckinck deze vierde expo sitie voor geopend. (Applaus). De heer C. F. Ste-mler wenschte de ver eeniging namens „Nut en Sport" veel succes toe en verzekerde, dat zijn vereeniging heel gaarne met „Onderling Genoegen" zal sa menwerken. De aanwezigen werden daarna uitge- noodigd naar de groote bovenzaal te gaan waar de 235 inzendingen ondergebracht zijn Algemeen koesterde men groote bewondering voor de prachtige vogels, die zich in de fraaie en rui-me volières blijkbaar uitstekend op hun gemak gevoelen. We zagen schitterende put ters, sijsjes, merels, kanaries, parkieten, rijst- vogels, eksters, goudmusschen, blauwfasant- jes, vinken, nachtegalen, lijsters, zilverbekjes en -nog vele andere soorten. De bezoeker* werden niet alleen getroffen door de schit terende kleuren, maar ook door het gezang: het was een prachtig concert, dat de diertjes ten gehoo're brachten. We kunnen onze lezers dan ook ten zeerste aanraden, deze tentoonstelling vandaag en Zondag te bezichtigen. Bekroningen. O.a. werden de volgende prijzen toege kend: Verzilverde plaquette, geschonken door den Ned. Bond van Vogelliefhebbers voor grootste inzending inlandsche vogels. Gewonnen door- F. Assendelft of J. J. Michielsen (na loting). Beker, geschonken door den heer E. H. Tenckinck Commissaris van Politie te Haar lem, voor grootste aantal ingezonden num mers van de tentoonstelling. Ge-wonnen door: F. Assendelft. -Beker, geschonken door Drukkerij „Grafia" Korte Jansstraat 6, Haarlem, als wisselbeker voor hoogst aantal punten, wildzang klasse. Gewonnen noor J. J. Michielsen. Luxe voorwerp, voor grootste inzending par kieten. Gewonnen dor H. de Roij. Brons parkieten blok je, voor mooiste paar narkieten. Gewonnen door F. Assendelft, delft. Parkieten plaauette, geschonken door P. Sluis' Pluimvee- en Vogelvoederfabrieken N.V. Weesperkarsoel, voor mooiste paar groene kardinalen. Niet gewonnen. Beker, geschonken dooi Café-Restaurant Bolwerk". Haarlem als wisselprijs voor grootste sorteering bastaarden. (Deze ^eker moet drie achtereenvolgende ton toonstellin gen of vijf maal in het geheel worden ge wonnen). Voor de eerste maal gewonnen door P. Reekers, Haarlem. Coupe, voor mooiste paar astrildes. Gewon nen door J. Frens of H. v. d. Linden, (na loting). i 'i*»- Sierkussen, voor mooiste paar amandines. Gewonnen door: H. Wanrooij. Aquarium met vlsch, voor de mooiste Wida uit klasse 44-45-46. Gewonnen door F. Krist. Jaar-abonnement „Kleinveewereld", voor mooiste paar wildzang vogels. Gewonnen door P. Reekers (naloting). Opgezette wezel, voor mooisten spreuwvogel Gewonnen dor J. Steeman. Schilderij, voor mooiste paar Oranjewevers. Gewonnen door: F. Assendelft. Pastelteekening voor mooiste (of paar) Ja- pansche nachtegaal. Gewonnen door J. J. Michielsen. Gebakschep en vorkjes, voor mooiste vin-k- achtige vogel klasse 52. Gewonnen door J. J. Michielsen. LOODGIETER VAN KERKGEBOUW NEER GESTORT Vrijdagmiddag is de 23-jarige loodgieter J. van Steenbergen, terwijl hij werkzaam was aan de restauratie van de S. Maartenskerk te Zaltbommel, door het breken van een sport van een ladder, van den nok van het ongeveer dertig meter hooge dak gevallen. Hij gleed eerst langs een leien dak van tien meter leng te in een cementen goot en viel toen tusschen de stelling en den muur van het gebouw op een zes meter lager gelegen stelling, waar hij bloedend liggen bleef. Dokter Steenman ver leende de eerste hulp. Met ernstige inwendige kneuzingen is de man naar het ziekenhuis te Zaltbommel overgebracht. Het ongeluk had nog ergere gevolgen kunnen hebben, daar de vader en twee broers van het slachtoffer even eens op de ladder stonden, doch deze konden zich nog aan een uitstekend gedeelte van het dak vastklemmen en zich in veiligheid stellen. Stalen raam kwam onder stroom te staan. Arbeider op slag gedood. Aan den Statensingel, nabij de Boreelstraat te Rotterdam is een ernstig ongeluk gebeurd, dat een metselaar het leven heeft gekost. Bij een bouwwerk aldaar waren vier arbeiders be zig met het verplaatsen van stalen ramen. Een van die ramen, dat ongeveer 150 kg. woog hadden zij een eind versjouwd, waarna ze even rustten. Zij bemerkten evenwel niet, dat er op straat een electrische kabel lag. Het raam dat aan de onderzijde een scherpen kant had, kwam op den kabel te staan, sneed door de isolatie heen en geraakte aldus onder stroom. Drie arbeiders kregen een schok,, maar kwa men met den schrik vrij. De vierde, de 24- jarige metselaar J. L. C. van Ieten, uit de Dijk- straat, kreeg een hevigen klap en werd een eind weggeslingerd. Hij moet op slag dood zijn geweest. EEN EENVOUDIG VISITEJURKJE. Wat is eigenlijk een visitetoiletje? Is dat niet hetzelfde als een middag-japonnetje of een klein avondtoiletje of misschien als een wandeltoiletje? Een visitetoiletje is een jurkje van zijden of mooie wollen stof van een ele gant maar niet opvallend model. Ei- is een categorie vrouwen, die meent, dat het, wan neer men op visite gaat, beslist noodzakelijk is een japon te dragen, die voorzien is van de nieuwste snufjes. Niets is minder juist. De japonnen die men draagt om op visite te gaan, behooren op te vallen, ja, maar door eenvoud. Het model op onze afbeelding kan ver vaardigd worden van wollen stof, zijde, of crêpe. De rok is aan den voorkant in een punt opgeknipt. De eenige garneering be staat uit een groote strik van zijde in een bijpassende of contrasteerende tint. Benoodigd materiaal: 2'A meter van 130 c.M. breedte. Het patroon is te verkrijgen in maat 44: b.v. wijdte 102 c-M.; taillew. 86 c.M.; heupwijdte 110 c.M. Door het al of niet aan knippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van heden af gedurende een week te verkrijgen bij de bureaux van dit blad. Gr. Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Rechterlijke macht en extremisti sche vereenigingen. Algemeen ambtenarenverbod in voor bereiding. Ten opzichte van het vraagstuk, of voor zieningen en, zoo ja, welke geboden zijn in verband met de omstandigheid, dat. enkele leden van de zittende rechterlijke macht zich hadden aangesloten bij een vereeniging. waarvan het lidmaatschap voor andere rijks ambtenaren verboden is, is de regeering nog niet tot een bepaalde conclusie gekomen, aldus meldt de minister van Justitie in zijn Memorie van Antwoord. Dat deze aangelegen heid, die bovendien verband houdt met andere niet eenvoudig op te lossen vragen op het stuk van de rechtspositie van de leden der magistratuur, delicaat is. heeft 's minis ters ambtsvoorganger ten vorigen jare in het licht gesteld, dat zij, sedert den zomer van dit jaar, praetisch een eenigszins ander aspect heeft gekregen, zal zeker aan de Kamer niet zijn ontgaan. Gelijk reeds in de memorie van antwoord op het voorloopig verslag nopens het 1ste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1938 is medegedeeld zijn gewijzigde voorzie ningen ten aanzien van het verbod van ambtenaren in het algemeen om deel te ne men aan de werkzaamheid van bepaalde vereenigingen of groepen in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Het ligt voor de hand, dat daardoor heta vraagstuk met betrekking tot de rechterlijke macht, ook formeel, anders komt te liggen. In ieder ge val is het niet geraden, dat de regeering in het vraagstuk ten aanzien van de zittende magistratuur haar standpunt bepaalt, voor dat vorenbedoelde nieuwe voorzieningen vol ledig haar beslag hebben gekregen. Het 30ste St. Nicolaasfeest van den Bond van Ned. Onderwijzers. Men schrijft ons: Nog een paai- weken en we kunnen van een ieder j'-ai in onze stad terugkeerend schouwspel getuigen zijn. Omstreeks 5 De cember zien we groepjes kinderen op de Groote Markt die in korten tijd tot groepen aangroeien; kinderen, die reikhalzend, uit zien, of „hun" juffrouw of „hun" meester er nog niet aankomt Er zijn slechts weinigen, die vragen, wat er dan aan de hand is; de meeste Haarlem mers weten het wel: die kinderen gaan het St. Nicolaasfeest vieren, dat hun elk jaar weer aangeboden wordt doe een commissie uit den Bond van Ned. Onderwijzers. Weken van tevoren hebben ze zich er al op verheugd, in de huiskamers is er over ge sproken en als eindelijk de groote dag daar is, dan stdan ze al een heelen tijd te vroeg bij de Concertzaal. Want wie zou er nu iets van dat fijne feest willen missen. Het is een mooi en dankbaar werk, dat de St. Nicolaascommissie van de afdeeling Haar lem van den Bond van Ned. Onderwijzers verricht. Op 7 December 1907 werd het eerste St. Nico laasfeest door den Bond georganiseerd en nu is het de 30ste keer, dat een commissie uit de Bondsafdeeling zoo'n feest op touw zet. Wat moet het een voldoening zijn voor de stichters om te zien hoe het zaadje, dat zij in 1907 hebben uitgestooid, tot zulk een krachtigen boom is opgegroeid. We mogen hier wel de namen vermelden van den heer E. de Boer, en wijlen mej. A. C. v. d. Broek, later mevr. De Boer, die als de stichters van het feest moeten worden be schouwd. Klein is het feest begonnen. Oorspronkelijk waren het hoofdzakelijk de eerste klassen van de z.g.n. kostelooze en tusschenscholen, die feest vierden. De middelklassen kregen een tractatie op school en veel kleeren werden uit gedeeld. want het feest had een philantropi- schen inslag. Toen was een bedrag van 700 tot 1000 voldoende om het feest te financie ren, nu is èr een bedrag van ruim 4500 voor noodig om het feest te doen slagen. Het feest van 1936 eischte 4531.11. Maar het feest is dan ook uitgegroeid tot een algemeen kinderfeest, waaraan nu deelnemen alle openbare lagere scholen in de stad, de scholen voor B.L.O., de Doopsgezinde scholen, de Rijksleerschool, de eerste klassen der U. L. O.-scholen, de „Nazox-g" en alle gemeentelijke voorbereidende lagex-e scholen. Waar er de laatste jaren ongeveer 8500 kin- dei-en bij het feest zijn betrokken, kunnen we veilig zeggen, dat ongeveer 17000 Haar lemmers, groot en klein iix de eerste dagen van December de groote Concertzaal vullen en er genieten. Wie genieten er meer. de kinde ren of de grooten, daar achter en daar boven in de zaal? Het is moeilijk te zeggen. Ze genietenin de eerste plaats natuur lijk van Sint en Piet, die zulk een benijdens- waax'dig contact hebben met de hondei-den kleuters van de eerste en tweede klassen. Eix dan van de films, het „klein tooneel" voor de middelklassen, steeds door Haarlemsche On derwijzers verzorgd, en op de avonden voor de hoogere klassen van het schitterend spel, vroeger van de Amsterdamsche Onderw. Too- neelvereeniging, de laatste jaren van de Haar lemsche O. T.. de laatste onder leiding van den heer H. Bakker. Welk Haarlemmer kent die films en tooneelstukken niet? Bijna 14 dagen is tegenwoordig in den Sin terklaastijd de Coneertzaol gevuld met een juichende kinderschaar en een even opgetogen groep ouders, die met hun spruiten meege nieten. Wanneer we ons in die dagen te mid den der feestvierende kinderen bevinden, dan jubelt het in ons: We eischen brood, genot voor 't kind, En dat 't een reine omgeving vindt; We willen zon in 't jonge leven. Al wordt er in het publiek weinig uiting aan gegeven, toch weten we, dat het feest popu lair is in de stad, populair bij ouders en kinderen. Het 30ste feest is nu aanstaande, een soort jubileum. De Commissie zelf zegt geen behoefte te hebben dat 30-jarig jubileum luidruchtig te vieren. Ze vindt in de juichende kinderschaar voldoening genoeg. Dit mooie werk verdient echter aller steun. De Commissie wil gaanxe dit 30ste feest handhaven op het oude peil. Doch de inkomsten waren de laatste jaren zoo, dat vermindering ernstig moest worden overwogen. Dat zullen de duizenden kinder vrienden die met dit feest sympathiseeren, niet willen. De tijden zijn somber. Dit Sinterklaasfeest heeft zoozeer de sympathie in allerlei kringen en van allerlei personen, dat we er niet aan twijfelen, of de beurzen zullen opengaan, als ex- voor dit jubileumfeest iets wordt gevraagd. Het schoonste geschenk, dat de Haarlemsche kindex-vrienden de St. Nicolaasfeestcommissie kunnen aanbieden is een ruime bijdrage voor dit 30ste feest. Teekent daarom op de intee- kenlijsten. Zij, die niet in de gelegenheid wa ren op zoo'xx lijst te teekenen, kunnen hun bijdragen zenden aaix den penningmeester van de Commissie, den heer S. P. Doek. Karei van Manderstraat 50; gironummer 130828. Al die vroolijke gezichten met van blijdschap stralende kinderoogen het is de schoon ste dank, die de organisatoren van het feest eix de milde gevers kunnen verlangen. Over oude herken. Hebben wij ons de vorige maal bezig gehou den met de herbergen en het wijngebruik in vroeger eeuwen, ditmaal willexx wij iets vertel len over de oude Heemsteedsche kerken. Oorspronkelijk stond in Heemstede slechts eeix kapel die ondergeschikt was aan de Haar lemsche parochiekerk. Doch op „Manendachs na Palmsondach" 26 Maart) van het jaar 1347 heeft Willem van Beijeren. graaf van Holland en Zeeland toestexxxming gegeven om de nieuwe kapel te Heemstede, die gesticht was „in Gods eer en ter nagedachtenis van Graaf Willem, die ten Vriezen bleef" (in West- Friesland sneuvelde) van de parochiekerk te Haarlem te scheiden. De kapel te Heemstede werd tot een zelfstandige parochiekerk ver heven, met alle daaraan verbonden voorrech ten. Cp deix len Mei van het daaropvolgende jaar (13481 werd dit besluit door Hertog Wil lem, bisschop van Utrecht en door de geeste lijkheid vaxx Haarlem nader bevestigd. In de daarop volgeixde eeuwen schijnt de Heemsteedsche parochiekerk intusschen haar zelfstandigheid weer verloren te heb ben. want een acte, dateerend uit het jaar 1558 doet zien. dat in dat jaar aan den deken van St. Maria te Utrecht, in zijn hoedanig heid van proost der kerk te Haarlem, verzocht is om te willen toestaan, dat de „Kapellaan" te Heemstede de sacramenten mocht toedie nen en dat de Heemsteedsche dooden in de kapel zouden mogen worden begraven. Dit verzoek werd echter niet ingewilligd. Spoedig daarna brak de tachtigjarige oor log uit en in Juni 1573 werd de kapel te Heemstede verwoest. Op 4 Juni 1601 verboden Burgemeestei*s en regeerders van de stad Haarlem aan schout en schepenen van Heemstede om „huwelijksge boden te geven en de lieden dienvolgende te trouwen" omdat Heemstede behoorde onder de parochie van de stad Haarlem eix dus de huwelijken in de kerk of voor de magistraat te Haarlem moesten gesloten worden. Wel stonden Burgemeesters van Haarlem op 22 September van datzelfde jaar (1601) aan schout eix schepenen van Heemstede toe. om in de kapel van Heemstede te mogen begra ven, De kapel bleek dus intusschen weer te zijn opgebouwd, maar eexx protestantsche kerk was er sedert 1573 niet meer en die was toch noodig, toen de Staten van Holland en West vriesland op 20 December 1621 besloten, dat te Heemstede de „christelijke religie publie kelijk zou worden uitgeoefend" en een predi kant zou worden beroepen „op een trakte ment als aixdere predikanten in de bijliggende dorpen genieten". Op 13 Juli 1623 werd de eerste predikant. Martinus Bruno, beroepen. De godsdienstoefeningen werden voox-loopig in een daartoe gehmird huis gehouden. Intusschen waren schout en schepenen reeds in 1622 begonnen om de gelden, die voor den wederopboxiw van de verwoeste kerk eix voor een predikantswoning noodig waren, bijeen te zamelen. Zij wendden zich daartoe tot allerlei steden in Holland. Haarlem gaf f 1000 evenals Leiden. Amsterdam schonk f 600. Enkhuizen f 300, Rotterdam f 200, Dordrecht f 150 en Delft en Gouda ieder f 100. De Staten van Holland en Westvriesland schonken daarbij f 800. De teekeningen en de bestekken werden ge maakt door Hendrick Jacobsz en Cornells Danckaertsz, het metselwerk werd aanbe steed en opgedragen aan Claes de Graef, met selaar, te Haarlem. Als eerste termijn zou deze ontvangen f 20.„als de oude fondamen ten en murage xiitgebroken en de nieuwe fon damenten gelegd zullen zijn". Voorts zou hij voor elke duizend verwerkte steenen één gulden en tien stuivers ontvangen. Aan Jan Allersz, timmerman te Leiden werd het hout werk opgedragen voor f 1900. terwijl Gerrit Jacobsz het schilderwerk voor f 150 mocht uit voeren. De Staten van Holland en Westvriesland stonden op 21 December 1624 aan schout, schepenen en kerkmeesters van Heemstede toe om voor den bouw van de kerk, het predi kantshuis, mitsgadei'S een school, te mogen heffen: :f 1.van elke ton bier. die bij de tappers werd ingeslagen, twee penningen of één duit van elke mand turf en de 80ste pen ning bij verkoop van onroerende goederen. Dit recht zou vijftien jaar gelden. Na afloop van dezen termijn trachtten schout, schepe- nexx en werkmeesters nog eens voor denzelfden duur dit octrooi verlengd te krijgen, maar daar wilden de Staten niet aan, Gelukkige tijd, waarin belastingen dus ook nog wel eens werden afgeschaft! PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 14 NOV. Pro gr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. III 8.30 Keulen. 9.50 Fransch Brussel. 10.20 Ned. Brussel, 10.35 Keulen, 1.20 Ned. Brus sel, 2.20 Fransch Brussel, 2.35 Ned. Brussel, 3.05 Fransch Brussel, 5.20 Parijs Radio, 6.50 Keulen, 7,2o Weenen. 9.25 Parijs Poste Pari- sien, 10.00 Weenen, 10.30 Fransch Brussel. Progr. IV 8.30 Ned. Brussel. 9.50 Diversen, 1.35 Droitwiclx. 2.20 Diversen, 2.40 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.40 Droitwich. 5,20 London Regional. 5.40 Droitwich. 6,30 London Regional. 8.15 Droitwich. 9,05 Diversen, 9.25 Droitwich. 10.25 Boedapest. 11.25 Parijs Radio. Progr. V 8.3012.00 Diversen. op Maandag 15 November 1937. Progr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum II. Progr. Ill 8.00 Keulen; 9.20 Deutschland- sender; 9,50 Keulen; 10.00 Diversen; 10.35 Parijs Radio; 2.05 Droitwich; 12.20 Ned. Brus sel; 1.35 Keulen; 2.20 Diversen; 3.05 Parijs Radio; 3.20 Droitwich; 3.50 Diversen; 4.20 London Regional; 5.20 Parijs Radio; 6.20 London Regional; 7.20 Ned. Brussel; 7.50 London Regional; 8.20 Diversen; 8.50 Parijs Radio: 10.50 Berlijn; 11.20 Diversen. Progr. IV 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen. 10.35 Droitwich; 11.35 London Regional: 12.45 Droitwich; 1.20 London Regional; 4.20 Droit wich. Progr. V 8.007.00 Diversen 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Zang met Intermezzo. 1. Dort wo du hingehst. Herbert Ernst Groh2 Die ganze Welt dreht sich, Martha Eggert; 3 Mein Herz ist voller Sonnen, Jan Kiepura; 4 Funiculi, Funicula. Bruna Dra- goni; 5 Love, here is my heart. Charles Kuil man Intermezzo: 6 Hongaarsche dansen 5 en 6 Staats kapel van Berlijn; 7 Slavische dansen 1 en 2. Staats Opera Kapel van Berlijn; Zang: Herz, du kennst meine Sehnsucht, Martha Eggert; 9 II Bacio, Bruna Dragoni; 10 O, Sole Mio. Jan Kiepura; 11 Sehau midi an. Martha Eggert: 12 Heuf und alle Tagen, Herbert Ernst Groh; 13 Vale, Charles Kuil man. 8.0012.00 Diversen.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 13