TOCH REMISE GEWORDEN. Vrede na den 65ste zet geteekend. Gouden Geluiden Vijfhonderdste Indiëvlucht begonnen. ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 HA ARE EM'S DAGBEAD Schaakwereldkampioenschap Euwe kon zijn voordeel in 16e partij niet in winst omzetten. Vrijdagavond werd in het gebouw van het Rotterdamsch Nieuwsblad de de afgebroken 16de partij van de match om het wereldkampioenschap schaken tusschen Dr. M. Euwe en Dr. A. Aljechin voortgezet. De partij was in de volgende stelling afgebro ken Wit: (Aljechin) Ke3, Lb2, Pf5, pion nen a3, g4, g3 en h2. Zwart: (Euwe) Kg8, Lb 7, Lc7, pion nen a6, b5, f5, en g7. Het bleek, dat Aljechin aan Euwe zijn afgegeven zet: 41. Lb2d4 had medegedeeld en tegelijkertijd remise had aangeboden. Doch de wereld kampioen gaf er de voorkeur aan, te trachten van zijn loopers te profi teered Inderdaad» aldus schrijft Lod. Prins aan het A.N.P. is de verdediging niet zoo een voudig als zij lijkt. Zoodra bijv. het paard naar c5 proberet te komen, waar het zeer sterk staat, komen de loopers in actie, bijv. Fd4. Ld5. 41Kg8—f7 42. Ld4c5 Kf7—g6 43. Lc5d6 Le7d8 44. Pf5d4 Met de laatste manoeuvres is Wit er in ge slaagd centrale stellingen voor zijn stukken te veroveren, een voor de verdediging zeer belangrijke factor. Zou hij echter overmoedig met 44. Le7 op het forceeren van remise heb ben gespeeld, dan zou na Le7:. 45. Pe7:4-, Kg5 de dreiging f5 en Kf6 met paardwinst tot de verzwakking Hc4+ (Kg4, Kf2) hebben ge dwongen. De tekstzet beoogt Pd4b3c5 (zie opmerking bij zet 41.) 4 4Lb7d5 45. h2h3 Op algemeene overwegingen maakt deze zet geen gezonden indruk, daar de nionnenstel- ling er mede wordt verzwakt, zij het ook zeer weinig. Een meer pretentielooze houdng (bijv. Kf4, Lb6. Pf5) verdiende misschien eer der aanbeveling, daar immers het resultaat van dergelijke eindspelen vrijwel uitsluitend door kleinigheden wordt bepaald. 4 5Ld8b6 dreigt door Lg2 verdere verzwakkingen uit te lokken, omdat de parade Pd4e2f4-f door den penning van het paard is geëlimineerd. Op 46. Kd3 kan volgen Pc4+. 47 Ke4, Lfl. 48. Pe6, f54-, enz. Vandaar: 46. Ld 6c5 Doch nu kan Zwart met genoegen vast stellen, dat hij Wit's looper van een belang rijken diagonaal (b3h2) heeft weggelokt. 4 6Lb6c7 47. Pd4e2 Zelfs de meest verstokte pessimist (en er waren weer heel wat bezoekers die de af gebroken stelling als remise hadden ..gearbi- treerd") zal nu moeten toegeven, dat Zwart vorderingen heeft gemaakt. De tekstzet was noodig om het antwoord Lc5—d4 mogelijk te maken. na Lc7—e5 (dreigt Lb2). Bijv. 47. Kf2?. La5 en Wit is aan handen en voeten gebonden. Evenmin g4 wegens Kg6—g5—h4, enz. 4 7Ld 5c4 Dreigt pionwinst door Le2: en Lg3. 48. Pe2—f44- Kg6—f7 Een moeilijk besluit, dat Euwe, getulgè de vele ervoor verbruikte minuten, nogal wat hoofdbrekens kostte. Vermoedelijk vreesde hij na 48Kg5 het schaak on M p-n 48. Kf5 den uitval. 49. Ph5, bijv. gS, 50. Pg7-f, Kg5, 51. Kf2. Na den tekstzet dreigt g5, Ph5, f5, gevolgd door Kg-6 en na g3—g4 door f5—f4. Wit kan pionverlies weliswaar verhinderen, maar moet dan steeds meer steunpunten voor de zwarte loopers vrij laten. Desondanks zijn Zwart's voordeelen no° niet van beslissende beteekenis. 49 h3h4 g7g5 50. h4Xg5 f6X95 51. Pf4h3 Kf7—f6J „Geduld overwint alles", denkt de wereld- GYMNASTÏEK. WEDSTRIJDEN K. T. K. Wat het aantal deelnemers betreft zijn de wedstrijden voor heeren uit den Kennemer Turkring geen succes geweest. De deelneming wasveel kleiner dan vorige jaren, vooral in den 3en graad. De 2e graad telde slechts 7 deelnemers, zoodat aanvulling in de toekomst van den len graad niet zoo gemakkelijk te verkrijgen zalzijn. De overeenkomst met de dameswedstrijden strekte zich nog verder uit: de hoedanigheid van het turnen was vrij goed. Zelfs was er slechts één van de 48 deelnemers, die voor een prijs ivoor minstens 60 pet. van het maxi mum) niet in aanmerking kwam. Door het gering aantal deelnemers kwamen de ver- eenigingswedstrijden niet tot hun recht; deze vonden slechts in den len graad plaats, en wel slechts tusschen 2 vereenigingen. Turn- lust H. won hier een eersten prijs, en zijn Beverwijksche naamgenoot een tweeden. F. W. Grüt van Bato werd in den len graad weer kampioen, nu met 50 uit 60 p., met een vrij belangrijken voorsprong op no. 2, J. Verkes van Turnlust H.. die 47,5 p. verkreeg. Zijn clubgenoot L. Silvis bereikte de derde plaats met 46,5 p. De kampioen Grüt blonk vooral uit met zijn oefeningen aan rek en paard, en met zijn paardsprong. Het aantal mislukkingen in den len graad was grooter dan verwacht mocht worden. In den 2en en 3en graad werden velen ge mist, die door behalen vorig jaar in een lage- ren graad van een eersten prijs nu verplicht waren uit te komen in een hoogeren graad. In den 2en graad werd F. Bischot van Con cordia no. 1 met 45,5 p. Verder was hier de volgorde: 2. P. Olthoff (Turnlust B.) 44,5 p., 3. A. v. Niekerken (Olympia) en F. Jansen (Concordia) 44 p, In den 3en graad kwam Th. Abspoel van T. V. S. aan den kop meth 47.5 p., gevolgd resp. door H. Deen (Batoi en W. Glas (O. I. I.) met 45 p. en H. Feije (Concordia) met 43.5 p. De ongeveer 50-jarige veteranen J. Dibbets van Turnlust B. en J. A. Kooijmans van Con cordia werkten met succes aan dezen wed strijd mede. De leiding berustte bij den heer J. J. van Doorn, die evenals bij de dameswedstrij den 't geval was bijgestaan werd door iury-leden hoofdzakelijk uit het gebied bui ten den K. T. K. kampioen terecht. Op het voor de hand lig gende 51Kg6, waarmede Zwart een pion schijnt te winnen (52. Kf2, Lc7—e5—b2. of: 52. g4, Lfl, gevolgd door Lc7- f44cl) kan 52. Le7! volgen, waarna Zwart niets bereikt (g5—g4, Pf4-, Kf5, Lc5 Le5. Ld4>. In elk geval moest dus Le7 worden verhinderd. Dat de koning op f6 minder gunstig staat, is van later zorg. 52. Ph3—f2 Indirecte dekking van g3 (Lg3:? Pe4-f) Thans streeft de wereldkampioen allereerst naar een onveranderlijk pionnenschema. Van daar 52Kf6—f5 dat Wit dwingt tot 53. g3—g44- Kf5e6 Zwart moest nog altijd rekening houder met de mogelijkheid Le7. 54. Pe4 wordt nu natuurlijk beantwoord met Lf44-. 54. Pf2h3 Ke6—f6 55. Lc5d44- Kf6g6 Pas nu de looper niet naar e7 kan, gaat de zwarte majesteit naar g6. Er dreigt reeds Lfl. gevolgd door Lc7f44-cl. 56. Ke3e4 Lc4^-fl 57. Ph3—f2 Lfl—g24- 58. Ke4d3 Lg2—d5 59. Pf2—dl Ld5—f3 6. Pdl—f2 Gemanoeuvreer zonder einde, zij het ook niet geheel zonder zin. Nadat één looper in de gunstigst mogelijke positie is geplaatst, komt de beurt aan no. 2 en dan moet blij ken wat Zwart kan bereiken. 60Lc7—f4 61. Ld4e3 Lf4—g3 Met het schijnbaar sterke 61Kf6 was niets te bereiken, daar Wit volstrekt niet in zetdwang komt: 62. Kd4! en op Le5-f, Kc5, Lb2, Ph3! enz. 62. Kd3d4 Lg3b9 Om Kc5 met La74- te beantwoorden. Doch met den tekstzet geeft Zwart toe, dat al zijn pogingen tevergeefs zijn geweest en dat het eindspel na Lf2., Lf2:, Lg4: niet aan de zoo lang gekoesterde verwachtingen voldoet. Een vreemdzame oplossing is in zicht. 63. Kd4—d3 LbS—e5 64. Le3—d4 Le5—f4 65. Ld4e3 REMISE. De slotstand luidt: Zwart: dr. Euwe. Wit: dr. Aljechin. De stand is thans: Aljechin öVfe punt, met 6 gewonnen partijen Euwe 6V2 punt, met 3 gewonnen partijen. Ze ven partijen zijn in remise geëindigd. NABESCHOUWING Er is maar weinig te vermelden betref fende deze tweede zitting. Dr. Euwe heeft gedaan wat hij kon, doch het lot was tegen hem: zijn voordeelen, hoewel in den loop der voorzetting nog vergroot, waren niet toerei kend voor de winst. Over wel geen enkele vorige partij zijn de meeningen dermate verdeeld als. over deze zestiende. In de eerste .plaats meende de we reldkampioen zelf, dat Aljechin reeds met 22. Lc5 (inplaats van Ph7g5) de winst had kunnen forceeren. doch deze opinie werd geenszins door alle experts gedeeld; ten tweede hebben alle grootmeesters de beslis sende offerwending omstreeks den 25sten zet over het hoofd gezien., zoowel Flohr als Tartakower en Fine (laatstgenoemde moest er door zijn echtgenoote attent op worden gemaakt). Een uniek staaltje van schaak blindheid, dat aan Dr. Euwe de schertsende opmerking ontlokte.,waaruit dus blijkt, dat zich onder de 400 bezoekers die het allen had den bemerkt, geen enkele grootmeester be vond." Ten slotte waren enkele analysatoren van meening. dat Aljechin's 45ste zet. in plaats van een verzwakking, juist de inleiding van een zeer fijne verdediging was. Zoodat wij maar willen zeggen, dat scha ken een moeilijk spel is DE ZEVENTIENDE PARTIJ We herinneren er aan. dat de zeventiende partij Zondagavond half zeven in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage begint. RECTIFICATIE. In het eerste deel der partij is in de op merking na zet 32. Wit het woord: niet uitgevallen. Men gelieve de betreffende op merking aldus te lezen: Vooral niet 32. f4. want na Le4:, Pe4; De4: blijkt op hinderlijke wijze, dat de witte dame van het tooneel van den strijd is afge sneden. De C. A. O. in liet bloembollen- bedrijf. Nog geen overeenstemming bereikt. Vrijdagmiddag is te Lisse een bespre king gehouden tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties in het bloembollenbedrijf in verband met een te sluiten collectief contract. Deze be spreking heeft niet tot algeheele over eenstemming kunnen leiden. De be sturen zullen nogmaals hun ledenver gaderingen raadplegen. Met betrekking tot den vrijen Zater dagmiddag in de zomermaanden en den arbeidstijd hvde maand Mei heeft men overeenstemming bereikt. VRAAGAVOND. De evangelist les Kuiper van Bilthoven hoopt in samenwerking met dr. Ten Boom uit Hilversum een vraagavond te beleggen op Woensdagavond 17 November in het gebouw „Ons Huis", Ged. Voldersgracht 15. THERMOMETERS. W. KUIPERS Zn., Opticiens. ZIJLSTRAAT 97. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen, later afnemenden wind uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk nog enkele regenbuien met kans op hagel, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 772.6 m.M. te Reykjavik. La.agste 742.5 m.M. te Ingö. Het gebied van hoogen luchtdruk in het Westen wordt aan de Zuidzijde aangetast door de Oceaan-depressie, die gisterenmorgen bij de Azoren lag en Noordwaarts schijnt te trek ken. De depressie in het Noordoosten kreeg weer versterking, door nieuwe luchtdrukda lingen uit de Poolzee. Hierdoor werd het luchtdrukverval over de Noorsche Zee grooter en daarmede versterkt ook de aanvoer van arctisch koude luchtmassa's over de Noordzee en de Duitsche Bocht naar het binnenland van Centraal Europa. In Engeland en Schot land daalde de ochtendtemperatuur tot onder het vriespunt. In het binnenland en Zweden komt nog geringe vorst voor. De atrhosfeer- temperatuur is zeer laag en nadert in de Duit sche bocht minus 30 graden op vijfhonderd meter hoogte. De lagere Alpentoppen der Noor delijke ketens zijn in wolken gehuld en in miinchen valt natte sneeuw. Op de Saentis is de temperatuur minus tien graden Celsius. Op IJsland is het warmer geworden. De schepen m de Golf van Bisbaye en op den Oceaan in het Zuidwesten melden hooge temperaturen. In Noord- en Oost-Duitschland waaien matige tot krachtige winden uit Noordwest tot West, in Zuid- en Midden-Frankrijk is het windstil of zijn de winden zwak uit Oost. Opvele plaat sen vielen geringe hoeveelheden regen, de groote hoeveelheden vielen in het Noord oosten binnen den Poolcirkel en verder in Portugal. Enkele stations op het vasteland hadden matigen regen, op de Britsche eilan den en op het vasteland viel practisch niets. Het is te verwachten, dat in onze omge ving de wind zal afnemen en in het Zui den wellicht naar Noordoost zal draaien, met afnemende kans op buien. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 10 uur 763 m.M. Stand van gister 762 m.M. Neiging; Vooruit. Opgave van: CAREL V. HUIZEN, Opticien KI. Houtstraat 13 Tel. 14112 HOOG WATER TE ZANDVOORT Zaterdag v.m. 9.56 uur; n.m. 22.42 uur. Strand berijdbaar van 15.00—20.45 uur. Zondag v.m. 11.19 uur; n.m. 23.40 uur. Strand berijdbaar van 16.20—21.30 uur. Maandag v.m. 11.48 uur; n.m. uur. Strand berijdbaar van 16.45—22.15 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. Tenslotte, dat we de piano in uitnemenden staat hebben ontvangen. Mag ik U nog m'n dank betuigen voor de zeef coulante wijze op welke U ons deze piano geleverd en gezonden hebt? Hoogachtend, w.g.) Dr. S. U. Z. Solo (Ned.-Indië) Een artikel van vertrouwen bij een adres van vertrouwen. OOK U slaagt zeker bij C0LD5CHMED1NC GROOTE MARKT. PIANO'S RADIO - MUZIEK. Ons magazijn is tot 8 uur geopend, Zaterdags tot 10 uur. (Adv. Ingez. Med.) Bescheiden plechtigheid op Schiphol. Torenvalkvanmorgen onder commando van Parmentier gestart. AMSTERDAM. 13 November. Evenals op 2 October j.l. toen de drie maal weeksche dienst van de K. L. M. naar Indië begon, stond hedenmorgen wederom de „Torenvalk" in het mid delpunt van de belangstelling, want de P.H.-A.L.T., die dezen dienst ge opend heeft, viel vandaag de eer te beurt, de 500ste vlucht te mogen ma ken op de luchtlijn, die Nederland met Indië verbindt en die nog steeds in de bijna volmaakte regelmaat, waarmee deze dienst wordt uitgevoerd, haar weerga niet vindt. De directie van de K. L. M. had er ditmaal den voorkeur aan gegeven, geen ophef van het vertrek te maken en, hoewel deze gebeur tenis als een mijlpaal in de geschiedenis van de Nederlandsche luchtvaart moet worden beschouwd, geen plechtigheid eraan te ver binden. Dit kon echter niet verhinderen, dat de trouwe vrienden van de K. L. M. en de be langstellenden, wier hart naar de lucht vaart uitgaat, en die zoo dikwijls in den vroe gen ochtend op de Amsterdamsche lucht haven aanwezig waren, om getuige te zijn van het vertrek van een vliegtuig, welks vlucht immer een schrede voorwaarts op den weg van de AmsterdamBatavia verbinding beteekende, ook hedenmorgen niet wilde ont breken. Reeds tegen half zeven bevonden zich dan ook in het restaurant van Schiphol zeer vele belangstelenden, onder wie generaal Snijders en mevrouw Snijders, kolonel Wal- laardt Sacré, van het Comité vliegtocht Ne- derlandsch-Indië, de inspecteur van den luchtvaartdienst ir. Von Baumhauer, de on der-directeur van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker, de heer J. E. van Tijen en de meeste leidende functionarissen van de K. L. M., o.a. de onder-directeur de heer Guillonard, de chef van de afdeeling handel de heer D. de Vries, de chef van de Indië-afdeeling de heer H. Martin, de chef van den vliegdienst de heer I. Aler, de sta tionchef van Schiphol de heer Thomson, de stationchef van Waalhaven, de heer Tolk. de secretaris der directie mr. Slotemaker en zeer vele anderen. Kort voor 7 uur verzamelde de bemanning van de „Torenvalk" zich op het platvorm voor het toestel. Gezagvoerder Parmentier en marconist Van Brugge kunnen onderweg, als zij willen, oude herinneringen ophalen aan de Melbourne-race, die zij indertijd jnaakten met de „Uiver". De toenmalige tweede piloot, Mol, zit nu als gezagvoerder ergens op de lijn, maar liet zich bij dit vertrek door zijn vrouw vertegenwoordigen. De assistent van den chef van den vliegdienst, de vliegtui; bestuurder Fuchs, maakt deze 500ste vlucht als tweede piloot mee. Radder is als werktuig kundige aan boord en de eerste en oudste hofmeester van de K. L. M., Oosterhuis, is op deze vlucht met de zorg voor de passagiers belast Er werden bij dit vertrek geen redevoerin gen gehouden. Slechts werd een telegram voorgelezen van den heer Plesman, die mo menteel te Rome vertoeft en die bij deze ge legenheid het K. L. M.-personeel dankte voor wat het in de afgeloopen jaren aan werk had verricht en die tevens zijn beste wenschen voor deze vlucht uitsprak. Om vijf minuten over zevenen kreeg gezagvoerder Parmentier van den to ren het startsignaal en even later vloog hij met een groote boog laag over de wuivende toeschouwers. De 500ste vlucht naar Indië was begonnen. De „Torenvalk" heeft vier passagiers aan boord, respetievelijk twee voor Karachi, een voor Penang en een voor Batavia. Voor de tusschen-trajecten hebben vier passagiers plaats besproken. Het toestel heeft 156 K.G. vracht, 541 K.G. briefpost en 27 K.G. pakketpost meegenomen. Het vertrek van het K. L. M.-vliegtuig „Torenvalk", dat hedenmorgen onder commando van den heer K. D. Parmentier van Schiphol is gestart voor de 500ste retourvlucht naar Ned.-Indië. (Adv. Ingez. Med.) Frans Hals kreeg door zijn verven een pracht van een pleintje, En Louwtje door zijn kerven een schitterend domeintje. Maar D A N T U M A krijgt door zijn VULPEN-reclame Een nóg grooter naam, dan die beiden tezamen! 0.%Sku(tunl(» ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161 (Adv. Ingez. Med.) Verbouwing P. T. T.-kantoor te Haarlem. De Rijksgebouwendienst heeft Vrijdag aan besteed het uitbreiden en het verbouwen van het Post-, Telegraaf- en Telefoongebouw te Haarlem. Laagste inschrijvers waren Gebrs. v. d. Putten te Heemstede, voor 62.369. „FITNESS WINS!" Y uur privé gymn. en '4 uur massage, dan blijft U zeker fit en slank! JULES KAMMEIJER, Lich. Opv. M.O. CRAYENESTERSINGEL 2 - HEEMSTEDE - TELEFOON 29380. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: ZATERDAG 13 NOVEMBER Olympia: Openb. feestavond „Vliegende Vogels". Palace Filmac: 11—5 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Cineone Theater: Ehi Mann mit Herz, ge prolongeerd; doorloopende voorstelling van 1.30—5.30 en 7—11 uur. Cinema Palace: Slavenschip, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: Shall we dance met Gin ger Rogers en Fred Astaire, 2.30, 7 en 9.15 u. Frans Hals Theater: Wie is Wie? 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Ronald Colman m Verloren Paradijs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster. 10—4 uur. Teyler's Museum, Spaame 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 urn. ZONDAG 14 NOVEMBER Stadsschouwburg: Mijn zoon de minister. 8.15 urm. Gem. Concertzaal: Zondagavondconcert. 8.15 uur. Rosekruisers Genootschap: „De geheime taal der groote Pyramide", 7.15 urn- nam. Kathedraal St. Bavo: Conferentie voor niet-Katholieken. 3 uur. Frans Hals Museum: Eere-tentoonstelling A. L. Koster. 104 uur. Sluiting. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 1012, 25, 79 uur. MAANDAG 15 NOVEMBER Palace Filmac: 115 uur: Doorloopend 50 minuten wereldnieuws. Bioscoopvoorstellingen, 's middags en des avonds. Heemstede: 't Palet, Bronsteeweg 21. Tentoonstelling werkstukken A. W. Verhorst. 10—12, 2—5, 7—9 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den inspecteur der Volksgezondheid Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 13 Nov. 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 19 Nov. zijn de volgende apo theken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. I Koster, apotheek „Bosch en Vaart". Bosch en Vaartstraat 26 Tel. 13290 H. Cohen, firma H. Remmers en Zn., Kruis straat 6. Tel. 10354. Noorder-Apotheek. Jan Gijzenkade 181. Tel. 23821. B. K. Blommendal, Nolf's Goedkoope Apo theek, Kruisstraat 26, tel. 11174.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 2