JAPAN IS ZICH GEEN VER DRAGSSCHENDING BEWUST Nazi-Duitschland herdenkt den 9den November. N' Tien dooden bij vliegramp in Duitschland. Thijs Ijs in het bosch van-hou-je-maar-stil ZATERDAG 13 NOVEMBER 1937 HAARDEM'S DAGBEAD 4 China's uitdagend optreden dwong Japan tot zelfverdediging". De Japansche minister van Bui- tenlandsche Zaken heeft, naar wij reeds gemeld hebben, den Belgischen ambassadeur te Tokio Bassompierre een nota overhandigd, waarin Japan de tweede uitnoodiging van de con ferentie te Brussel afwijst. De ontvangst van de Belgische nota van 7 November, inzake de conferentie van Brus sel wordt bevestigd. Het volgende is er verder aan ontleend: „Terwijl zij verheugd is ken nis te nemen van de meening van de deel nemende mogendheden, uiteengezet in de Belgische nota betreurt de keizerlijke re geering dat deze meening na zorgvuldige overweging niet voldoende is om haar te be wegen haar inzichten en haar politiek, welke duidelijk uiteen zijn gezet in het. laat ste antwoord van 27 October, en in haar openlijke verklaring op dien datum, te wij zigen. De deelnemende mogendheden stellen vast, dat zij bereid zijn vertegenwoordigers van een beperkt aantal mogendheden aan te wijzen, die van gedachten kunnen wisse len met een of meer vertegenwoordigers van Japan binnen het kader van het negenmo- gendheden verdrag en in overeenstemming met de voorschriften hiervan, de keizerlijke regeering is evenwel diep overtuigd, dat haar huidige optreden een verdediging is, welke Japan is opgedrongen door de uitdaging van China en dus niets te maken heeft met het negen mogendheden verdrag en dat er dus geen reden is voor het bespreken over de toepassing van dit verdrag. Het is voor haar zeker onmogelijk de uit- nooiging te aanvaarden tot de conferentie, die Japan van verdragsschending heeft be schuldigd. Aangezien de huidige toestand een gevolg Is van de bijzondere toestanden in Oost-Azië. kan een goede oplossing alleen tot stand ko men door onmiddellijke besprekingen tus- schen de beide betrokken partijen. De keizer lijke regeering is verder vast overtuigd, dat een poging om te onderhandelen in het ka der van een gemeenschappelijk organisme, zooals de huidige conferentie, alleen de ge voelens van beide volken zou prikkelen en het tot stand komen van een goede oplossing zou hinderen. De keizerlijke regeering zou verheugd zijn. Indien de mogendheden deze meening zou den eerbiedigen en zoo zouden bijdragen tot het stabiliseeren van Oost-Azië, op een wijze, welke in overeenstemming is met de werke lijkheid. De mogendheden, welke deelnemen aan de conferentie stellen vast. dat alle mo gendheden belangen hebben in het Verre Oosten, welke bedreigd worden door de hui dige vijandelijkheden en dat de geheele we reld met belangstelling ziet, welken terugslag deze vijandelijkheden hebben op den vrede en de veiligheid van de gemeenschap der volken. In verband hiermede wil de keizer lijke regeering er nogmaals de aandacht op vestigen, besluit de nota. dat uit haar ver klaringen duidelijk is gebleken, dat zij alles doet, wat in haar macht is om de rechten en belangen van de vreemde mogendheden in China te eerbiedigen en dat zij een vrede in Oost-Azië tot stand wil brengen door een bevredigende oplossing van het huidige ge schil. Zekere berichten uit Brussel meldden giste ren. dat Japan bereid zou zijn een bemiddeling te aanvaarden van de Amerikaansche regee ring, door tusschenkomst van haar ambassa deur te Tokio. De japansche ambassadeur te Brussel heeft op een vrtag van den correspondent van Havas dit gerucht echter tegengesproken. Rusland Rillerig-Kou gevat? Neem 'n „Mijnhardtje" Onfeilbaar by kou en or iep, hoofdpijn, kiespijn, ucnuwpijnen, spit, spierpijn, rheumatische pijnen, ^migraineperiodieke pijnen, moe- en lusteloosheid. Helpen wonder snel. 12 stuks 50 ct. 2 st. 10 ct. M IJ N H ARDTJ ES' (Adv. Ingez. Med.) Honderden mijnwerkers bedolven. Grondverschuiving veroorzaakt ramp in de Japansche prefectuur Goemma. Een ernstige mijnramp heeft zich voorge daan op den 2028 M. hoogen berg Kenasji in de Japansche prefectuur Goemma. Er ont stond een grondverschuiving, tengevolge waarvan de administratiegebouwen, 54 hui zen van mijnwerkers, benevens de fabrieksge bouwen van de zwavelmijnbouwmaatschappij verwoest werden. Ongeveer 300 mijnwerkers en bedienden der maatschappij werden be dolven onder de puinen, dertig werden ge wond. Tegelijk met de grondverschuiving ont plofte een kruitmagazijn, waardoor zwavel- opslagplaatsen in brand vlogen. Andere be richten zeggen, dat de ontploffing in het kruitmagazijn zich het eerst heeft voorge daan en dat de grondverschuiving daar het gevolg van is geweest, evenals de branden. Ongeveer 1500 man brandweertroepen be strijden het vuur. Het reddingswerk wordt belemmerd door den sneeuwval. Nantau in Japansche handen. Vocdsclschaarschle in de internationale nederzetting- van Sjanghai. De Japansche troepen hebben giste ren de laatste Chineesche stellingen in Nantau bezet. Het is niet wel moge lijk vast te stellen, hoeveel manschap pen zijn gesneuveld. De strijd is zeer verbitterd geweest. Nu Sjanghai's internationale, nederzetting van de landzijde geheel is ingesloten, begint een schaarste in levensmiddelen merkbaar te worden, terwijl de prijzen van 25 tot 50 procent zijn gestegen. De autoriteiten nemen maat regelen om bij eventueele levensmiddelen relletjes te kunnen optreden. Het Japansche front bij Sjanghai strekt zich thans uit over een lengte van honderd kilo meter van Lioehotsjen aan de monding van de Jangtse via Sjahotsjau. aan den spoorweg Sjanghai-Nanking, tot Kasjan aan den spoor weg Sjanghai—Hangtsjau—Ningpo. Chineesche troepen die zich den terugweg naar Kinsjan afgesneden zagen, trekken zich thans in noordelijke richting terug. De Chi- neezen hebben bij Anting zware verliezen ge leden. Zes doodvonnissen in het Donetz-bekken. Het blad „Sotzialitcheski" bericht, dat de speciale rechtbank van het Donetz-bekken den vroegeren directeur van de steenkool trust „Buennovugol", vier ingenieurs en twee mecaniciens ter dood heeft veroordeeld, we gens sabotage. Slachtoffers onder de Geestelijkheid. De te Charbin verschijnende „Wremja" meldt, dat talrijke kerkelijke hoogwaardig- heidsbekleeders, die tot dusverre in het land mochten blijven, gearresteerd en naar Sibe rië verbannen of doodgeschoten zijn. Het blad noemt den plaatsvervangenden metro poliet van Moskou, Sergius, die verbannen is, den metropoliet van Kazan, Kirill, die we gens „godsdienstpropaganda" tot dwangar beid veroordeeld is, zijn rechterhand Arte- mius, die doodgeschoten is, de bisschoppen van Orel en Minsk en de geestelijken van Orenburg, Oefa, Samara, Kazan en Omsk, die in hechtenis genomen zijn. Te Petrosawodsk is een aantal geestelijken ter dood veroor deeld. Framkrljlk Oud-minister Franklin Bouillon overleden Gisteren is te Parijs oud-minister Franklin- Bouillon overleden. Henry Franklin-Bouillon, die Onafhanke lijk Radicaal was, werd in 1870 geboren. In 1898 stichtte hij het blad „La Volonté". In 1904 deed Franklin-Bouillon zijn intrede in de Kamer, in 1917 werd hij minister van pro paganda. Hij vertegenwoordigde Frankrijk op de conferentie te Rapallo. Engeland Lord Halifax zal Hitler ontmoeten De aankondiging van het bezoek van Lord Halifax aan Berlijn is in het Lagerhuis ge daan door Sir John Simon, die in antwoord op een vraag van den Labour-afgevaardigde Greenwood mededeelde, dat de Lord Presi dent of the Council de uitnoodiging, een be zoek te brengen aan de jachtten toonstelling te Berlijn, had aanvaard, en dat hij zich te gen het midden der volgende week derwaarts zou begeven. Ofschoon het bezoek van Halifax geheel van particulieren eji niet-officieelen aard is, aldus deelde Simon verder mede, heeft Hitier, na zich op de hoogte te hebben gesteld, te kennen gegeven, dat hij Halifax bij zijn be zoek gaarne zou ontmoeten, en de laatste had deze uitnoodiging aanvaard. Berlijn hecht er groot belang aan. Het a.s. bezoek van Lord Halifax aan Berlijn en de aankondiging van zijn ontmoeting met den Fuehrer worden volgens Havas te Berlijn aan gediend als een politieke gebeurtenis van den eersten rang. De bladen geven een beschrijving van de loopbaan van den Britschen staatsman en jeven uitdrukking aan de hoop, dat dit bezoek vruchtdragend zal zijn voor den wereldvrede. Zij vermijden evenwel een vergelijking te maken met de Engelsch-Italiaansche bespre kingen. Een punt van het officieus commentaar, dat de aandacht waard is, is de zinspeling op het Italiaansch-Duitsch-Japansche pact. Deze zinspeling schijnt er op te wijzen, dat de anti-Russische tendenz het terrein is, waarop Duitschland de besprekingen met En geland zou willen plaatsen. Politieke kringen werden er door getroffen, dat de Voelkische Beobachter, het officieele orgaan der nationaal-socialistische partij een breedvoerig artikel heeft gewijd aan de Oe kraïne, waarin de politieke onafhankelijkheid van dit gebied wordt opgeëischt en een op sommin gwordt gegeven van de rijksdommen van dit land. Malcolm MacDonald leider der Nationale Labour partij? Het is waarschijnlijk, dat Malcolm Mac- donald zijn vader zal opvolgen als leider der Nationale Arbeiderspartij, althans volgens een verklaring van Delawaree den Lord Grootzegelbewaarder. Het incident bij de Cenotaph. Stanley Storey krankzinnig verklaard. Stanley Storey, die Donderdag tijdens de twee minuten stilte bij 'd.e Cenotaph te Londen het incident veroorzaakte, is na medisch on derzoek opnieuw krankzinnig verklaard. HENRI BARMAT IN POLEN? Het Belgische blad „Libre Belgique" ver neemt uit particuliere bron, dat Henri Barmat zich in Polen bevindt. Daar hij vroeger reeds de Poolsche nationaliteit heeft verkregen, zal zijn uitlevering waarschijnlijk niet bewerkt kunnen worden. VLIEGONGELUK IN ITALIë Bij het vliegveld Ciampino is een militair vliegtuig omlaag gestort. Hierbij vonde» de beide inzittenden den dood. „Recht boven macht", pleit Einstein. Noodlottig compromis mag niet aanvaard worden. Het A.N.P. verneemt uit New-York: Professor Albert Einstein heeft in een schrijven aan de Young Men Christian Association een scherpen aanval ondernomen op de tegen woordige neiging, macht met recht gelijk te stellen. In dit schrijven zegt Einstein o.m.: „De politieke en economische ingewikkeldheid van de laatste tientallen jaren hebben ons ge varen onder oogen doen zien, waar zelfs de grootste pessimisten van de laatste eeuw niet van droomden. De voorschriften van den Bijbel betreffende het gedrag der mensch- heid werden toen door den geloovige en den ongeloovige aanvaard als geboden, voor den enkeling zoowel als voor de maatschappij. Niemand, die in gebreke bleef het zoeken naar objectieve waarheid en de kennis van den mensch als hoogste en onsterfelijkste doel te erkennen, zou als volwaardig be schouwd zijn. Heden ten dage moeten wij echter met afschuw toegeven, dat deze steunpilaren van het beschaafde bestaan der menschheid aan het wankelen gebracht zijn. Naties, die eens respect afdwongen, gaan nu gebukt onder het juk van tyrannen, die openlijk durven te verklaren: recht is wat ons dient. In den wereldoorlog trachtte iemand een groot Nederlandsch geleerde er van te overtuigen, dat macht in de geschiedenis der menschheid lboven recht gaat. „Ik kan de juistheid van uw bewering niet weerleggen", zei deze, „maar ik weet wel, dat ik er niet veel prijs op zou stellen, in zulk een wereld te leven". Laat ons denken, voelen en handelen als deze man en weigeren een noodlottig com promis te aanvaarden. Laat ons zelfs niet bevreesd zijn voor den strijd, indien deze onvermijdelijk is voor het behoud van het recht en van de waardigheid van den mensch. Als wij dit doen, zullen wij spoedig terugkeeren tot toestanden, die het mogelijk maken ons in het menschdom te verheugen. Hitler's mislukte greep naar de macht in '23. FRANSCHE BANK VERLAAGT HET DISCONTO. De Bank van Frankrijk heeft het disconto verlaagd van 3 J/2 op 3 pCt., voor beleeningen op effecten van 4,/2 op 4 pCt. en voor dert.ig- daagsche voorschotten van 3J/2 op 3 pCt. VUURBAL WAARGENOMEN. Te Gdynia in Polen heeft men een grooten vuurbal waargenomen, die zich van het oosten naar het westen bewoog en een lichtstraal achter liet. Het verschijnsel deed zich voor in den avond boven zee en duurde ongeveer 12 seconden. Klaarblijkelijk betrof het hier een meteoor, welke volgens ooggetuigen van bij zonder groote afmetingen was. Men neemt aan, dat hij aan de Zweedsche kust in zee is ;evallen. Toestel van de Lufthansa verongelukt. Het gewone lijntoestcl van de Lufthansa, dat den dienst onder houdt tusschen Berlijn en Mann heim, is naar het D. N. B. meldt, Viïj- dagmiddag tegen vijf uur, kort voor de landing te Mannheim, met den grond in aanraking gekomen en ver ongelukt. Zeven passagiers, de be stuurder Guenther, de radiotelegra fist en de mecanicien zijn bij het on geluk om het leven gekomen, terwijl twee passagiers werden gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht.. BERLIJN 10 November 1937.' (Van onzen correspondent. EGEN November, de dag, waarop 19 jaar geleden Duitschland zich op genade of ongenade aan den vijand moest overgeven, is tot nu toe steeds met enkele plechtigheden als rouwdag ge vierd en op regeerings- en particuliere gebou wen werd de vlag halfstok geheschen. Voor het eerst schreef nu de regeering voor „Flagge vollmast", de vlag in top. Voor de nationaal-socialisten heeft deze dag nog een andere beteekenis. Op 9 Novem ber 1923 deden zij in München hun eerste daadwerkelijke en vergeefsche poging, de macht in handen te nemen. In die dagen waren ook de communisten vol goeden moed weer het krijgspad opgegaan. Zij deden een aanval op de Kruppfabrieken in Essen, die eerste na zwaren strijd waarbij vele dooden en gewonden vielen, kon worden afgeslagen. Ook in Dortmund, Duisburg en andere plaat sen in het industriegebied, trokken zij op, goed georganiseerd en beter bewapend dan de politie en vielen onder leiding van voor malige sergeanten de schupo's aan. Het was overal ook hier in Berlijn doodslag en plundering. Dit moet aanleiding hebben gegeven tot de omineuze onderhan delingen, die de Nazis in die dagen hebben kunnen aanknoopen met Beiersche autori teiten als regeeringscommissaris Von Kahr, den bevelhebber der Beiersche troepen Von Lossow en den politie-president Seiszer. Deze schijnen Hitier toezeggingen te hebben gedaan, die hem bij zijn greep naar de'macht deden vertrouwen op de hulp van politie en leger. Toen op dien dag in de voormiddaguren op een anti-Marxistische vergadering in den grooten Bürgerbrau Keiler von Kahr een cau serie hield over het Marxisme, waarbij bin nen gedrongen tegenstanders nog al rumoer maakten, verschenen plotseling enkele man nen in de „storm-uniform" der nazi's, die zich onder leiding van Adolf Hitler naar het podium begaven. Het rumoer nam toe, waarop Hitler met een pistoolschot stilte gebood. Onder de doodsche stilte, die er op volgde, hield hij een korte rede en verklaarde, dat hij „bij deze" het be wind van het Duitsche Rijk in handen nam. Generaal Ludendorf, die naast hem stond, „als een standbeeld in gekleede jas", zeide, diep bewogen, de leiding van het Duitsche leger op zich te zullen nemen. Toen vormde zich een kleine stoet, die met de hakenkruis- vlag voorop naar buiten trok, om beslag te leggen op regeeringsgebouwen en op de ka zernes en politie-bureaux, waar zij met open armen dachten ontvangen te zullen worden. Von Kahr was intusschen verdwenen en tele foneerde naar de politie zijn bevelen, die voor den stoet argelooze nazimannen zoo noodlot tig zijn geworden. Met gejuich begroetten zij de politie, die hun tegemoet ging, als bond- genooten. Het antwoord was een salvo, waar bij zestien hunner werden neergeschoten. In die dagen en nog jaren daarna is ge weldig de spot gedreven met, wat men noem de „de mislukte bierknijprevolutie". Voor Nazi-Duitschland is zij een aanleiding tot de indrukwekkendste plechtigheid die het Derde Rijk kent. Onder tromgeroffel en treurmarschmuziek uit luidsprekers, waarbij de namen van „de bloedoffers <ier beweging" worden uitgeroepen, trekken blootshoofds en in dezelfde bruine blouse-uniform als 14 jaar geleden de nog levende Nazimannen, die in 1923 aan den marsch deelnamen achter de „Blutfahne" van den Bürgerbrau Keiler naar de „Feldherrn- Halle". Hier sluiten zich de bevelhebbers van leger en vloot bij den stoet aan. Er vallen zes tien schoten. Bij de „Eeuwige Wacht", de hal waar de 16 gevallen zijn bijgezet wordt appèl gehouden en worden de namen der zes tien dooden afgeroepen. Een luid „hier" wordt voor elk hunner geroepen door een der 16 kransdragers, die zich bij de sarcophagen heb ben opgesteld. Op het bevel „Ewige Wache heraus" trekt onder de toonen van Chopin's treurmarsch de wachtparade op. Als de kransen zijn neergelegd, gaan de vlaggen, die halfstok stonden omhoog en een „Siegesmarsch" en het Duitschlandlied beslui ten de plechtigheid. Den avond brengt de Führer met zijn „alte Kampfer" door in de vermaarde Bürgerbrau-Keiler. Niet in plech tige „Trauerstimmung", maar ongedwongen en vriendschappelijk. De dag is een feestdag geworden. De eenige nationaal socialistische minister, die er niet persoonlijk aan deelneemt, is Dr. Goebbels, die pas in 1927 lid van de partij is geworden. In Berlijn is de dag gevierd met een S.A. parade bij de graven der Berlijnsche ,31ut- opfer". Er is veel gevlagd en Radio-Berlin gaf marsch-composities van Wagner, Liszt, Ri chard Strauss en andere grooten, maar in het dagelijksch leven der stad is van den grooten dag niets te bespeuren geweest. H. L. MILITAIR TOESTEL IN BELGIë VERONGELUKT Nabij Dinant is een militair vliegtuig ver ongelukt. De beide inzittenden zijn om het leven gekomen; De Volkenbond in liet geding. Tweede Kamerleden over de begrooting van Buitenlandsche Zaken. Engelsck schip in het Kanaal Het Britsche stoomschip „Pylades", dat met een lading van 750 ton zink op weg was van Havre naar Antwerpen, is tengevolge van het slechte weer in het Kanaal vergaan. De nood seinen van de „Pylades" werden opgevangen door een treiler, die elf leden der bemanning in veiligheid wist te brengen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Thijs! Thijs, ze hebben het huis half afgebroken, brulde hij. Dat hebben zij natuurlijk gedaan. Ik wil wedden, dat zij zich hier verstopt hebben. We zijn er leelijk ingeloopen, Thijs! Thijs en Sim keken verbaasd naar de verwoesting, die de boeven hadden aangericht. De deur hing van zijn hengsels af en het leverde een hopeloozen aanblik op. Kom mee, Sim, dan gaan wij eens kijken of we niet iets kunnen vinden, bromde Thijs kwaad. Die boeven waren nu toch wel heel erg brutaal geworden! Ook oom Mopperniet ging met hen mee en spoedig waren ze in de hun zoo welbekende kamer aangekomen. Kijk daar eens, oom. een gat in de vloer! zei Sim opeens. Ik geloof Maar wat die geloofde, zullen we morgen wel zien, jongens en meisjes. Bij de bespreking van de begrooting van Buitenlandsche Zaken, ontwikkelden enkele Tweede Kamerleden opnieuw hun principieele bezwaren tegen den Volkenbond, die zich niet laat leiden door de beginselen van Gods woord. De gevolgen daarvan aldus deze leden hebben zich niet laten wachten. De Volkenbond is feitelijk reeds failliet. Hij heeft het recht niet gediend en is steeds meer ver zwakt. Ook de voorstanders stellen in den bond geen vertrouwen meer. Eenige andere leden, ofschoon allerminst geneigd zich van den Volkenbond af te wen den, verklaarden in meer dan een opzicht het door dien bond gevoerde beleid geenszins te kunnen bewonderen. Het hoofddoel van den Volkenbond is geweest de verzekering van den wereldvrede en juist op dit cardinale punt is hij in gebreke gebleven. Het zijn vooral de fascistische staten, door wier op treden de onrust in de wereld toeneemt. Zeer vele leden namen het met overtuiging voor den Volkenbond op. Volmondig toegevend dat deze bij menig conflict in gebreke is geble ven, wezen zij er op, dat toch ook eigenlijk moeilijk verwacht kon worden, dat de bond er aanstonds in zou slagen, zijn hooge ideaal, het verzekeren van den wereldvrede, te ver wezenlijken. Dat ons land tegenover Italië of welk ander land ook onjuist zou hebben gehandeld, kon den de hierbedoelde leden niet toegeven. Naar him oordeel is Nederland's houding steeds in overweging seweest met de inter nationale rechtsgedachte. De stelling, dat de Volkenbond een werk tuig van de derde internationale zou worden, omdat aan den arbeid te Genève door Max- xdsten wordt deelgenomen, behoeft naar de meening desier leden wel geen uitgebreide be strijding. Het is voldoende, te zeggen, dat zij uit de lucht is gegrepen en dat het verbreiden daarvan slechts de afbraak in de hand kan werken van hetgeen thans moeizaam wordt opgebouwd. Ook de beschouwing, dat het alleen de 'fas cistische staten zouden zijn, die moeilijkheden in de wereld verwekken, noemden de hier bedoelde leden onjuist. Niet alleen van die zijde dreigt gevaar. Evenzeer van de zijde van Rusland, dat in verschillende landen onrust poogt te zaaien en zich mede in de Spaansche aangelegenheden heeft gemengd. Vele der hier aan het woord zijnde leden bestreden met kracht de opvatting van hen. die meenden, dat men den Volkenbond zou moeten verlaten, omdat die zich niet door de beginselen van Gods woord laat leiden. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de middelen, welke worden aanbevolen om een meer succesvolle werking van den Volkenbond te bereiken. Het eerste middel met de voorbereiding van welks toepassing bereids een aanvang is gemaakt te weten het losmaken van het pact uit het verdrag van Versailles, ontmoet te geen enkel bezwaar. Integendeel werd dit middel algemeen een zeer verstandige maat regel geacht. Het tweede der bedoelde middelen bestaat in de opoffering van een deel van de ver plichtingen, welke uit het pact voortvloeien. Ook de strekking van dit middel is, de univer saliteit van den bond te bevorderen. Tegen dit remedie meenden verscheidene leden ernstig te moeten waarschuwen. Zij achtten het veel erger dan de kwaal. Wilde het doel treffen dan zou het moeten bestaan in een verzwakking van het Volkenbondsstatuut, die het ook voor de meest agressieve staten aanvaardbaar zou maken. Het gevolg.zal alleen kunnen zijn, dat een aantal staten voortaan binnen in plaats van buiten het raam van den bond zich uitleven in schending van broederschap en recht. Naar de meening der hier aan het woord zijnde le den zou op deze wijze slechts een schijnover winning worden behaald, waardoor vrede en recht allerminst zou worden gediend. Beter achtten zij het, het pact onveranderd te laten en niet langs de moeilijkheden heen te gaan, doch die open onder de oogen te zien en aan te pakken met al de forschheid, die de om standigheden mogelijk maken. De resultaten van Nyon zijn daar om aan te toonen, dat met zulk een optreden nog iets te bereiken valt. En dat „iets" kan tot meer uitgroeien, als men de geesten langzamerhand met de internationale rechtsgedachte weet te doordringen. Verscheidene andere leden erkenden de waarde van de universaliteit, die ook zij be schouwden als een der onmisbare elementen voor het welslagen van den arbeid van den bond. Intusschen zouden zij daarvoor niet alles willen offeren. Als derde middel tot versterking van de positie van den bond werd ter sprake gebracht de vorming van een internationale politie macht Verscheidene leden achtten het tot stand brengen van zulk een orgaan ter verzekering van de naleving van de door de organen van den Volkenbond genomen besluiten absoluut noodzakelijk Vele andere leden achtten de bezwaren, aan de oprichting en instandhouding van een sta- tenpolitiemacht verbonden, zóó groot, dat de verwezenlijking van dit denkbeeld practisch. zonder twijfel onmogelijk zou blijken.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 6