DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 VOOR DEN- -POLITIERECHTER D Voorwaardelijke veroordeeling. Vele menschen vragen, als zij voor den po litierechter moeten verschijnen, een voorwaar delijke straf, maar schijnen die niet zoozeer als een straf te beschouwen, veeleer als een vrijspraak of als een soort recht, dat men bij het eerste delict heeft. Dat het een hoogst ernstige waarschuwing inhoud en gegeven wordt met de bedoeling de menschen van het kwaad terug te houden, hun een moreelen steun te geven, dat dringt tot velen niet goed door. Het gevolg is, dat veel voorwaardelijke straffen ten uitvoer gelegd moeten worden en ook nu moesten twee personen dit ondervin den. Het is te begrijpen dat, als iemand voor den politierechter verschijnt, die al eens voor waardelijk veroordeeld is en wiens proeftijd nog loopt, of al zou deze geëindigd zijn, dit nog maar kort geleden is, de justitie zeer sceptisch tegenover de smeekbede om een tweede voorwaardelijke straf staat. Wat heeft die eerste dan eigenlijk gebaat? We zagen een vrouw, moeder van zes kinde ren. in het bankje zitten, die in een warenhuis een broche, een kleedje en een dozijn zakdoe ken gestolen had en een paar jaar geleden voor een dergelijk feit een voorwaardelijke straf had gekregen. Nu vroeg zij er weer een en een heer van de reclasseering kwam dit nu wel niet rechtstreeks steunen, maar toch kwam hij een clemente straf vragen, zonder bepaald met argumenten aan te komen, waar uit kon blijken, dat de vrouw het goede had gewild, 't Was hoofdzakelijk een beroep op haar groot gezin, waaruit zij noode gemist kon worden. Maar, vroeg de officier welk nut heeft dan een voorwaardelijke straf? en hij verklaarde, dat het kwaad door zoo'n straf in de hand wordt gewerkt. Winkeldiefstallen zijn ernstige delicten, waartegen streng moet worden op getreden en wanneer dan toch de vrouw al eens de groote gunst is ten deel gevallen een voorwaardelijke straf te krijgen, zou het, vol gens den officier, niet toelaatbaar zijn weer zoo'n straf op te leggen, vooral niet in dit ge val. waar de vrouw nog trachtte met leugens zich er uit te redden. Zij beweerde namelijk, dat ze de goederen in haar tasch had gesto ken met de bedoeling een verkoopster op te zoeken om te betalen. Het onwaarschijnlijke van dat verweer springt terstond in het oog, als men bedenkt, dat een broche op een heel andere afdeeling ligt dan zakdoeken en dat iemand, die een verkoopster zoekt, de goede ren niet in een tasch stopt. De politierechter nam het verweer dan ook niet aan en voelde ook niet veel voor een voorwaardelijke straf. Evenwel wees hij den eisch van den officier, een maand gevange nisstraf. nog niet toe. maar bepaalde, dat er een reclasseeringsrapport zou worden aange vraagd. Nog een recidivist. Weer verscheen er een. die al eens een voor waardelijke straf had gehad en niettemin zich opnieuw aan hetzelfde strafbare feit had schuldig gemaakt, 't Was een steuntrekker, die inkomsten had verzwegen en zoodoende meer steun had gekregen dan waarop hij recht had. De man gaf toe, dat hij verkeerd had gedaan, maar de werkloosheid had, zei hij, zoo'n noodtoestand geschapen, dat hij voor de verleiding bezweken was en zijn 6 of 7 gulden, die hij een paar weken lang had ver diend, niet had opgegeven. De politierechter wees er op, dat de steun begrijpelijk zoo laag is gesteld, dat de steun trekkers er niet ruimschoots van kunnen ko men, want dan zou er geen prikkel meer zijn, bij velen althans, om werk te zoeken. Alle ver diensten bovenop de steunuitkeering leggen zou beteekenen met weinig arbeid een goed bestaan hebben en den bonafide arbeider het werk ontnemen. De verdachte, meende de officier, is er nog niet voldoende van overtuigd, dat hetgeen hij heeft gedaan, misdadig is en voor een tweede voorwaardelijke veroordeeling kon de officier geen termen vinden, waarom hij een onvoor waardelijke straf van 2 maanden eisclite. De politierechter vond die straf te hoog, aangezien hij begreep, dat verdachte meer uit nood dan uit misdadigheid had gehandeld, doch een voorwaardelijke straf kon hij :n dit geval niet opleggen; hij gaf 8 dagen gevange nisstraf. Een ruwe knaap. Een stevige knaap van omstreeks 20 jaar in het beklaagdenbankje, een heel klein, tenger vrouwtje voor het getuigenhekje; neen dat was geen tegenpartij. In 't algemeen doet het weinig sympathiek aan, als een man een vrouw slaat, maar het was al heel weerzin wekkendste hooren. dat die groote jongen het kleine vfouwtje in 't gezicht had geslagen en met zijn voeten tegen het lichaam had ge schopt. wat haar bloeduitstortingen had ver oorzaakt en haar zoo had aangegrepen, dat zij buiten kennis was geraakt. En hij kon eigenlijk niets opgeven, wat zijn woede en gewelddadigheid eenigszins kon rechtvaardigen. Het zoontje van de juffrouw had een kaats bal in het voortuintje van buurman laten rol len en deze wou den bal niet teruggeven. De juffrouw wilde nu het kind over het hekje tillen om zelf den bal te halen en dat was nu het heele motief om te gaan schoppen en slaan; misschien had de juffrouw zich nog een of ander min vriendelijk woord laten ont vallen. De officier van justitie kon geen ver- schoonende omstandigheden vinden cn een geldboete vond hij niet op haar plaats 8 dagen gevangenisstraf luidde de eisch en de rechter ging er mee accoord. LEZING OVER ADA NEGRI. Dinsdag 23 November zal in het zaaltje van de Kerkuil prof. Tabio Rosanelli uit Florence een lezing houden over de grootste, levende Italiaansche dichteres Ada Negri. VOORDRACHT DOOR LEO STRAUS. De voordrachtkunstenaar Leo Straus zal op Zaterdagavond 27 November in de Aula van het Kennemer Lyceum een voordrachtavond houden. Het programma vermeldt o.a.: Goethe's Faust, Hexenlied. Jaakobs Traum en Merijntje Gij zen. OUD-LEERLINGEN VAN TUINBOUW- CURSUSSEN. De afdeeling Haarlem van den Ned. bond van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen houdt op Woensdagavond 17 November in café „Spoorzicht" een ledenvergadering, waar de heer G. Post een lezing zal houden over „Besdragende heesters". Bij voldoende belangstelling zal. samen met de Mij. voor tuinbouw en plantkunde een cur sus worden gegeven in „Bloemschikken en binden". UITVOERING AERDENHOUT'S TOONEEL- ENSEMBLE. Het bekende Aerdenhoutsche Tooneel-En- semble geeft in samenwerking met de Haar- lemsche Postfanfare op 30 November een uit voering in den Stadsschouwburg te Haarlem. Opgevoerd wordt „De Privé-Secretaresse" van A. den Hertog. LICHTBEELDEN. Woensdagavond zal in gebouw Lange Hee renstraat 6 een samenkomst plaats vinden, met lichtbeelden over het boek van Ida Keller ..Een vaste Woning'" Dezelfde vertooning zal ook voor Ouden van dagen Dinsdagavond in Huize Hou trust, Westerpark, plaats vinden, waar het Chr. Zangkoor Eben Haëzer zijn medewerking geeft. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.C0 Keulen. 10.35 Parijs Radio. 10.50 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Di versen. 3.05 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 5.20 Pa rijs Radio. 6.20 Londen Regional. 7.20 Diver sen 8.20 Fransch Brussel. 8.40 Boedapest. 9.20 Londen Regional. 10.20 Fransch Brussel. 10.30 Berlijn. 11.20 Diversen. Prfogramam IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen. 10.35 Droitwich. 11.35 London Regio nal. 1.20 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.20 Droitwich. 10.55 London Regional. 11.15 Droit wich. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di- 7.00 Eigen gramofooplatenconcert: Tiroler- muziek van Jodelzang afgewisseld met Accor- deonmuziek. 1. Kirchweich Schottisch, Tiroler Kapel; 2. Kuckuck, Minna Reverelli; 3. Ver- schiedene Schweizer Jod'ler, Minna Reve relli; 4. Auf zum Tanz, Tiroler Kapel; 5. Six Hits of the Day. Primo Scala Acc. Band; 6. Mountain Melodien, George van Dusen; 7. Bayerische Volkstanze le deel, Tiroler Kapel; 8. Annamirl, Minna Reverelli; 9. Six Hits of the Day, Primo Scala Acc. Band; 10. Bei uns Dachauer, Minna Reverelli; 11. The Jodeling Mouthorgan player, George van Dusen; 12. Bayerische Volkstanze 2e deel Tiroler Kapel. 8.00—12.00 Diversen. op de pijnlijke plek.bestrijdt HOEST. KEELPUH GRIEP, RHEUMATIËK STEKEN IN DEZUekz PIJNSTILLENDE WATTEN (Adv. ingez Med.) Het 20-jarig bestaan der Sovjet- Unie. Herdenkingsbijeenkomst in het Concert gebouw. In het Gemeentelijk Concertgebouw had het Gulden Boek Comité gisteravond een Her denkingsbijeenkomst georganiseerd ter gele genheid van het 20-jarig bestaan der Sovjet- Unie. De voorzitster Drs. Fenny de Graaf hield op dezen avond een rede waarin zij o.m. wees op den vooruitgang van de Sovjet-Unie in de afgeloopen twintig jaar. In de Sovjet-Unie wordt, aldus spreekster, iedere arbeider die zijn werk goed verricht, geëerd en wordt hem de kans geboden zich verder te ontwikkelen. Ook de ontwikkeling op het platteland heeft gestadig voortgang gevonden. Hierna werd het woord gevoerd door Ds. Snethlage, predikant te Oyen. Er bestaat een oud Russisch spreekwoord: ..Rusland is geen land, het is een wereld", al dus ving Ds. Snethlage zijn rede aan. Spreker zou hier nog aan toe willen voegen: Rusland is niet alleen een wereld, doch ook een nieuwe wereld. Een nieuwe cultuur is doorgedrongen tot 300.000 dorpen; vele ongeletterden hebben leeren lezen en leven thans mede met het wereldgebeuren. In Rusland behooren economische crises, conjunctuurschommelingen en werkloosheid tot het verleden omdat de loonsverhooging gelijken tred houdt met de productie. In de Sovjet-Unie is de vrouw de gelijke geworden van den man met de zelfde econo mische rechten en plichten. Al deze dingen zijn in Rusland slechts mo gelijk geworden omdat de arbeidersklasse in de Sovjet-Unie het heft in handen heeft. Het nieuwe Rusland gaat fier en zelfbewust de toekomst tegemoet. De Sovjet-Unie voert nu al twintig jaar een consequente vredespolitiek die gericht is op een algemeene ontwapening. Worosjilof heeft nog onlangs bij de groote parade van het Roode Leger verklaard: „Ons leger is een vre- desleger, dat zich slechts als het aangevallen wordt zal verdedigen. Dan zal het echter ook den strijd verplaatsen naar het terrein van den aanvaller." Wanneer de arbeidersmassa's niet langer verdeeld zijn doch tezamen met de Sovjet- Unie optrekken, aldus besloot spreker, zal hun opmarsch door niets kunnen worden ge stuit. Louis de Visser, lid der Tweede Kamer, sprak na de pauze een herdenkingsrede uit. Op 7 November 1917 brak de sociale Russische revolutie uit. Niettegenstaande de vele moei lijkheden waarmede Lenin in het begin te kampen had, wist hij toch belangrijk werk tot stand te brengen. Na verwoeden strijd tegen binnen- en buitenlandsche tegenstanders wilde Lenin vrede. Ook tijdens zijn verdere regeering heeft hij, aldus spreker, steeds consequent deze vredespolitiek gevoerd. Trou wens ook in deze dagen voert de Sovjet- Unie nog steeds dezelfde vredespolitiek. Ook economisch heeft Rusland na de revo lutie groote moeilijkheden moeten overwin nen om tot een behoorlijke productie te komen. Spreker besprak ook nog uitvoerig de 5 jaren plannen die tot gevolg hebben gehad dat de industrialisatie, de machinebouw enz. met groote sprongen zijn vooruitgegaan. De loonnorm bedroeg in 1928 8.2 milliard roebel en in 1937 78.3 milliard. Spreker wekte tenslotte op om de vereeni- ging van vrienden van de Sovjet-Unie te steu nen en lid te worden van de Communistische Partij Nederland. Aan den avond werdmedegewerkt door het ballet „Dynamo" en het muziekgezelschap „Avanti". ESPERANTO. De Afdeeling Haarlem van de Neutrale Es peranto Vereeniging „La estonto estas nia", houdt a.s. Woensdagavond haar clubavond in het gebouw van de „H.J.M.V.", Lange Marga- rethastraat 13. Teo Jung, de bekende hoofdredacteur van „Heraldo de Esperanto" zal door zijn aanwe zigheid dezen avond opluisteren. Proeft alles, wat U maar wilt. Proeft óók KING pepermunt. En op het zelfde moment weet U het. KING blinkt uit in zuiverheid, in smaak, iri verkwikking, in geneeskracht. Waar U staat of waar U gaat, draagt steeds KING bij U, om te genieten, om U te verkwikken, om fit te blijven. De natuurzuivere KING pepermunt (Adv. Ingez. Med.) „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" Pandpoort - Koningstraat. Leert kinderen vroeg mededeelzaamheid Niet als een brave deugd, Doch wijl hij, die van harte geven kan Vindt ware levensvreugd. Postgiro 212793. Telefoon 11855. ARBEID ADELT. Men schrijft ons: In de bovenzalen van de Kroon, Groote Markt, houdt op Woensdag 17 November van 25 uur en op Donderdag 18 November a.s. van 11—-12.30 en van 25 uur de Algemeene Nederlandsche Vrouwenvereenlging „Arbeid Adelt haar jaarlijksche bazar. Een groote verscheidenheid van kleine, doch zeer smaak volle artikelen is daar aanwezig. Het bestuur zal het buitengewoon op prijs stellen, indien men daar een kleinigheid komt koopen. Veel moet er verkocht worden, teneinde veel te kunnen helpen. Dragen vele inwoonsters van Haarlem en Omstreken een steentje bij dan zal een goed resultaat niet uitblijven en dan kan de Vereeniging wederom aan vele dames werk verschaffen, die ook u zoo heel dankbaar daarvoor zullen zijn. H JX-V ertellim K' Kapitein Donch heeft zorgen. d o o r J. P. BALJé. APITEIN DONCK stond bij zijn ree- ders bekend als een prima naviga tor, ééntje van den ouden stempel, die het klappen van de zweep kent, en met alle wereldzeeën vertrouwd is. Maar den laatsten tijd vond de „ouwe Donck", zoo als zijn stuurlui hem altijd noemden, er geen aardigheid meer in. Sinds die herrie in Span je was het varen voor hem geen pretje meer. Als je zoo langzamerhand je pensioentje ver diend hebt, ga je met je leven een beetje zuiniger omspringen, en nu hij alleen nog maar de Indië-route bevoer, moest hij iedere reis tweemaal zijn hachje in de waagschaal stellen. Ze paften er maar op los. daar in de buurt van Gibraltar en kapitein Donck was altijd blij. als hij zijn schuit weer in veiliger vaarwater had. Het was heusch geen pretje, ieder oogenblik een bom op je pet of een torpedo in je buik te kunnen krijgen De „ouwe Donck" was nu weer in zijn on rustige periode. Hij had tenslotte de verant- wordelijkheid, hij had de zorg voor de pas sagiers. die aan zijn zeevaartkennis en be leid waren toevertrouwd, en nu ze eenmaal Marseille weer gepasseerd waren op weg naar Southampton, had hij geen rust meer. Het was of er kwik in ziin lichaam zat, geen se conde lag hij nog kalm in zijn kooi. ..Wat is er?" vroeg hij knorrig aan den „derden", die op hem toestapte. .Een dame heeft naar u gevraagd, kap'- tein. Ze vil u spreken". De kapitein kauwde wild op z'n pruim. Hoewel hij nu al jaren gezagvoerder van een passagiersschip was. had hij nog altijd die gewoonte uit den ouden tijd, toen hii nog bij de wilde vaart was, niet af kunnen leeren. .Een dame?" bromde hij. Kapitein Donck was geen salonheld. Robuste, stoere zeerob als hii was. had hij altijd met. een tikie ge ringschatting op vrouwen neergezien. Weeke. zachte poppeties waar je mee op moest pas sen. Chineesch porcelein noemde hij dat goedje ook wel eens. daar hield hij ook niet van. hij had liever zoo'n vuurvaste, zee waardig ..mok", waar je een halve liter kof fie tegelijk in schenken kon. Dametjes dat was goed voor die fatterige zeebabies die zich stuurlui noemden, maar het liefst in hun mooie pakjes aan den wal uarndeerden. ,Een dame?" herhaalde hu eens. ..Wat ;s dat nou weer voor moois? Wat, voor een is het^" Wantrouwig keek hii den derde aan. Die haalde de schouders op. „Weet lk niet, kap'- tein. Ze is in Marseille pas aan boord ge komen". „Oh!" zei de oude Donck. „Ik heb haar maar in uw hut gelaten, ka pitein". Kapitein Donck mompelde iets, dat even goed een goedkeuring als een verwensching kon zijn. Zuchtend liep hij naar zijn hut. Daar zat een erg mondain typetje. ,Ik ben Denise Gambette, van de Parijsche Süreté", nam ze direct het woord. „En ik kom uw medewerking inroepen, kapitein. Ik wil namelijk een slecht sujet, dat hier vrij wel zeker aan boord is, onschadelijk maken. Mijn plan ls, deze gentleman-dief te laten afkomen op de Gouden Tulp". „Oh!" zei kapitein Donck en hij keek niet al te snugger. „Nooit iets over gehoord?" verwonderde Denise Gambette zich. „Maar kapitein, leest u dan geen kranten? Het is het meest be roemde Society-sieraad, dat er bestaat, en ik heb het in bruikleen, uitsluitend om Louis Fontan te pakken te krijgen. De kranten heb ben er vol van gestaan, dat ik natuurlijk onder een schuilnaam dat kostbare sie raad heb gekocht en dat ik voor het eerst zou dragen op mijn zeereisje Marseille- Southampton. Zoo zeker als een huis komt Louis Fontan daarop af. Nu heb ik één ver zoek aan u! Wilt u er voor zorgen, dat nie mand te Southampton van boord gaat, voor ik dat goed vind?" Kapitein Donck keek bedenkelijk. Hij had al genoeg aan zijn hoofd met dat Spaansche gedoe en nu dit nog. Vrouwelijke detectives, die op zijn schuit misdadigers kwamen zoe ken, en hem voor politie-agent wilden laten spelen. ..U helpt de politie er mee, kapitein, en daarmee de menschheid in het algemeen", drong Denise Gambette aan. .Allright, allright", zuchtte de oude Donck „het moet dan maar". En toen de deur van zijn hut zich achter haar sloot, wischte hij zich het zweet van het voorhoofd, en zuchtte nog eens. Die vrou wen ook Mademoiselle Gabrielle Lamot in wer kelijkheid Denise Gambette van de Süreté poseerde voor de rijke huwelijkscandidate, en ze pronkte, dagelijks omgeven door een schaar van aanbidders, met het fraaiste ju weel van dezen tijd: de Gouden Tulp. De hardnekkigste van die aanbidders was Reggie Polan. die trouwens een wit voetje bij haar scheen te hebben, en met wien ze dan ook enkele avonden zoetjes mijmerde op het sloependek. In hem vermoedde ze den internationalen misdadiger Louis Fontan. maar hoewel Southampton al naderde, een noging tot ontvreemding van den Gouden Tuin had hii no<r niet aedaan. Gabrielle La- mot. of beter gezegd: de handige Denise Gambette van de Süreté werd een beetje nerveus. Nog één nacht, nog één kans dus. Morgen vroeg zou men te Southampton aan leggen. Nog eens bezocht ze den ouden kapi tein, en ze drukte hem op het hart, toch vooral niemand van boord te laten gaan. Ondanks haar voornemen, den nacht wa kend door te brengen was Morpheus haar toch te slim af, en ze sliep ongelukkigerwijze juist bijzonder vast. 't Was al zeven uur, toen ze pas wakker werd. Ze haastte zich, op te staan, en een blik in haar hutkoffer te wer pen. Het was gelukt: de Gouden Tulp was gestolen! Als nu kapitein Donck goed had Tien minuten later zat ze voor hem in zijn hut. „De Gouden Tulp is gestolen, kapitein. Ik ga nu van boord en kom terug met de Engelsche recherche. Laat u geen enkelen passagier aan wal! We moe ten iedereen fouilleeren, iedere koffer, ieder valies moet worden nagezien, maar we moe ten het handig doen. De dief mag geen ver moeden hebben. Eindelijkeindelijk zal Louis Fontan in de val loopen!" Kapitein Donck glimlachte goedig. „Maak je niet druk, juffertje!" raadde hij op va derlijken toon, „dat gouden dingetje is al terecht. En de politie kan ieder oogenblik aan boord zijn. Daar is al voor gezorgd!" Denise Gambette keek hem met groote oogen aan. „Ja!" ging kapitein Donck zachtjes verdel en hij klopte haar bedarend op den schou der, „het is wel wat sneu voor jou. meisje, maar in Parijs hebben ze toch blijkbaar niet zooveel fiducie gehad in een vrouw alleen, enneik kan ze geen ongelijk geven. Vrouwen blijven toch altijd maar vrouwen, niet? Ze hebben monsieur Alluvier gestuurd, om een oogje in het zeil te houden. Die heeft vannacht voor alle zekerheid dat dingetje uit je koffer gehaald, want hij was bang, dat die dief het anders zou doen. Hij gaf het mij in bewaring, dat was wél zoo zeker, vond hij, en hij had gelijk! Hij kent den knaap, waar je op loert, en hij is nu met de boot naar den wal. Over een kwartiertje zal hij terug zijn met de Engelsche politie, om dat mannetje te arresteeren. Wees nu maar blij. dat het zoo goed geloopen is hij zou je in de eer laten deelen, heeft hij me nog verzekerd, en jij bent van de zware verantwoordelijkheid af. Vrouwen zijn te zenuwachtig voor zulke jobs". Hij lachte eens vriendelijk, maar Denise's gezicht bleef erg strak staan. „Mag ik dat sieraad eens zien?" vroeg ze ijzig. Kapitein Donck haalde bet uit de brand kast. Even bekeek Denise Gambette het, dan lachte ze schril. Al haar teleurstelling sprak uit dat wrange lachje. ,.U wordt vriendelijk bedankt, kapitein, voor uw onbetaalbare huln", zei ze vol ironie, „dit vod is een lorrize nabootsing van de mij ontstolen Gouden TuId. En dank zij u kun nen we naar den dief monsieur Alluvier. in werkelijkheid natuurlijk Louis Fontan, flui ten (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Huldiging Louis van Tulder. Op het concert der C. O. V. van 18 November. Louis van Tulder 25 jaar concertzanger! Er zullen niet vele concertbezoekers zijn, die zich dit feit kunnen realiseeren, wanneer zij dezen tenor met jeugdig vuur en groot élan zijn moeilijke partij in Beethoven's 9de hooren zin gen of dezen kunstenaar de veeleischende Evangelisten-partij uit Bach's Matthaeus-Pas- sion hooren vertolken, waarbij hij somtijds de tenor-aria's „en passant" voor zijn rekening neemt, zonder van eenige inzinking te doen blijken. En toch zingt Van Tulder eigenlijk veel langer dan een kwart eeuw. Reeds als jon gen van 8 a 9 jaar zong hij mede in het kerk koor van een der R.K. kerken in de hoofd stad, om op 16-jarigen leeftijd, toen zijn stem „gewisseld" had, over te gaan naar het man nenkoor. In het koor der Vereenigde R.K. Kerkzangers werd hij door den toenmaligen dirigent Anton Tersteege ontdekt en deze wist gedaan te krijgen, dat Van Tulder zijn. eerste eigenlijke zanglessen kreeg. Intusschen was de jonge Louis als bankbediende werk zaam op het kantoor der Amsterdamsche Bank, terwijl hij in zijn vrijen tijd er lustig op los zong, meestentijds als amateur, een enkele maal tegen gering honorarium. Totdat in het concertseizoen 1912-1913 zijn groote kans kwam. Tijdens de uitvoering van Haydn's „Die Jahreszeiten" door de Ko ninklijke Oratorium Vereeniging te Amster dam onder leiding van Anton Tierie werd de tenor schor, in zoo hevige mate, dat de toe stand kritiek werd en Tierie zich tijdens de pauze genoodzaakt zag, om raad te schaf fen. Hij vroeg van Tulder, die in het koor meezong, of deze moed had om voor den tenor in te vallen. En van Tulder had moed en zong de tenor-solo partij in het vierde deel w.o. de moeilijke aria „Hier steht der Wandrer nun!" tot volle tevredenheid van dirigent en pu bliek. Het feit, dat de tenor ongesteld bleef, was voor verschillende koorvereenigingen, waar deze tenor engagementen had, aan leiding, Van Tulder te vragen, ook daar als invaller op te treden, zij het dan ook niet zoo geheel onvoorbereid als bij Tierie. Zoo werd het seizoen 1912-1913 het begin van Van Tulder's loopbaan als concertzanger. Het spreekt haast vanzelf, dat het met zijn kantoor-loopbaan spoedig daarop gedaan was; bij zijn steeds drukkere zangerswerkzaamhe den, kon het één niet lang met het ander sa mengaan en in 1915 verwisselde hij de kan toorkruk voorgoed met het concertpodium. Hij wist zich daarna steeds beter in zijn nieuwe werkkring in te leven en bekwaamde zich o.a. verder door les te nemen bij mevr. Noorde wier. En thans, in het concertseizoen 1937-1938 maakt men zich allerwege in ons land op, om den zilveren jubilaris Louis van Tulder te huldigen. Want Van Tulder 25 jaar concert zanger, dit beteekent, dat deze bij uitstek va- derlandsche tenor zich niet alleen een kwart eeuw heeft gesteld in dienst van het Neder landsche muziekleven, doch ook Nederland's naam als muziekcentrum tal van malen op voortreffelijke wijze in het buitenland heeft hoog gehouden. Dat er daarom bij deze gelegenheid alom behoefte bestaat, Van Tulder te doen blijken hoezeer men hem als vertolker van de tenor partij in vrijwel het geheele groote koorre pertoire waardeert, is alleszins te begrijpen. Reeds vond een huldiging plaats in Amster dam en nog vele steden zullen het voorbeeld volgen. Voor het eerst in dit muziekseizoen krijgen onze stadgenooten de gelegenheid. Van Tulder in de Haarlemsche concertzaal te hooren en wel in de partij van ..Jephta" in Handel's gelijknamig oratorium op Donderdag a.s. in het Gem. Concertgebouw. Wetend hoezeer ook de muziekliefhebbers in Noord-Holland's hoofdstad den jubilaris op prijs stellen, heeit het bestuur der Ohr. Ora torium Vereeniging gemeend, hieraan een be scheiden huldiging na het eerste gedeelte van dit concert te moeten verbinden, opdat velen Van Tulder niet alleen kunnen hooren, doch ook door hun aanwezigheid en hartelijk applaus blijk kunnen geven van hun waar deering voor den kunstenaar en mensch Louis van Tulder.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10