föjz&dkeMn, 1L &esmettuif JEAN. DINSDAG 16 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 7 VOETBAL. Nederland—Luxemburg. Naar aanleiding van den wedstrijd tegen Nederland voor de voorronde van het wereld kampioenschap op 28 November a.s. te Rot terdam, is men in Luxemburg onder leiding van Paul Feierstein begonnen met de trai ning van een aantal der beste spelers. Aan deze eerste oefeningen hebben deel genomen Hoscheidt (Jeunesse, Esch), Schmitt (U. S. Dudelange), Witry (Stade Dudelange), Remy (Spora, Luxembourg), Fi scher (The National Schifflange), Boonmertz (Red Boys Differdange)Dumont (Union Luxembourg), Feyder en Everard (beiden Progres Niedercorn)Mart (Fola Esch)Mag- nani (Stade Dudelange) en Kemp (A. G. Dif- ferdange) Het Luxemburgsche elftal zal op Zaterdag 27 Nov. a.s. tegen het middaguur uit Luxem burg- vertrekken. Ongeveer zes uur zal het te Rotterdam arriveeren. De Wereldkampioenschappen. Uit FIFlA-kringen wordt gemeld, dat de achtste finales van de wereldkampioenschap pen in 1938 gespeeld worden te Parijs (4 Juni), Bordeaux, Le Havre, Lille, Lyon, Mar seille, Straatsburg en Parijs (5 Juni). VOETBAL IN ENGELAND. CHELSEA DOOR EVERTON GEKLOPT. Evenals een groot aantal jaren geleden, toen deze clubs op initiatief van het H.F.C.-bestuur een wedstrijd aan de Spanjaarslaan speelden, heeft Everton ook Zaterdag het dit seizoen zoo sterke Chelsea geklopt. De uitslagen waren als volgt: ArsenalWest Bromwich Albion 11 BlackpoolBirmingham 03 Bolton Wanderers—Stoke City 10 BrentfordMiddlesbrough 33 Derby CountyLeeds United 22 EvertonChelsea 41 Huddersfield TownPortsmouth 20 Leicester CityPreston North End 10 Manchester CityLiverpool 13 SunderlandGrimsby Town 22 Wolverh. WanderersCharlton Athletic 11 3 volgt uit: gesp. gew. .gel. ve] pnt. v.t. Brentford. 16 9 3 4 21 33—24 Wolverh. Wanderers 15 7 5 3 19 23—17 Chelsea 15 8 3 4 19 34—27 Bolton Wanderers 15 7 4 4 18 30—22 Leeds United. 16 6 6 3 18 23—18 Preston North End 15 6 5 4 17 28—18 Charlton Athletic 15 5 7 3 17 21—18 Sunderland 15 7 3 5 17 26—28 Stoke City 15 6 4 5 16 26—16 Arsenal 15 5 5 5 15 27—19 Middlesbrough 15 6 3 6 15 26—23 Huddersfield Town 15 6 3 6 15 21—21 Manchester City 15 6 3 6 15 27—27 Birmingham 15 4 6 5 14 22—20 Leicester City 15 5 4 6 14 22—26 West Bromw. Albion 15 6 2 7 14 27—34 Grimsby Town 15 4 6 5 14 18—23 Derby County 15 4 6 5 14 23—33 Everton 15 6 1 8 13 22—25 Liverpool 15 5 2 8 12 23—31 Blackpool 16 3 4 9 10 17—29 Portsmouth 15 0 5 10 5 17—36 De uitslagen van de wedstrijden in de twee- de divisie waren: Aston VillaBurnley 00 Blackburn RoversNew Castle United 21 BradfordBury 11 ChesterfieldManchester United 17 FulhamBarnsley 00 Norwich CityTottenham Hotspurs 21 Plymouth Argyle—Stockport County 21 Sheffield WednesdayLuton Town 40 SouthamptonNottingham Forest 2—0 Swansea TownSheffield United 35 West Ham UnitedCoventry City 00 De ranglijst van de leidende groep is nu: gesp. gew. gel. vel. pnt. v.t. 15 7 8 0 22 20—11 15 8 4 3 20 23—11 16 9 2 5 20 21—22 15 6 7 2 19 22—11 15 8 3 4 19 28—22 Coventry City Aston Villa Sheffield United West Ham United Chesterfield SCHAKEN. BLOEMENDAAL IV—H. S. G. VI. De uitslag van dezen,Woensdag jl. in het Jeugdhuis aan de Donkere laan te Bloemen- daal gespeelden competitiewedstrijd luidt voorloopig 5—3. De stand van de afgebroken partijen is dusdanig, dat een goede overwinning van Bloem endaal IV verzekerd is. DE REVANCHEMATCH OM HET WERELD KAMPIOENSCHAP. De heer L. Prins schijft ons: De afgebroken stelling van de 17e partij, inmiddels door Al- jechin opgegeven luidde: Wit: dr. M. Euwe: Kf4, Df7, Te5, pionnen a5. e4, f2, g3 en h2. Zwart: dr. Aljechin: Kh7, Dd2, Tel, pion nen g7, en h6. Zwart mocht inderdaad zelfs niet de aller geringste hoop koesteren, de partij nog te kunnen redden. Zooals men weet had de we reldkampioen als 41ste zet Kf4g4 afgegeven en daar 't nu met Zwarts schaakgeverij spoedig afgeloopen is, is de catastrofe door Df5t en Te8 te verwachten. Bijv.: 41Tel—c6, 42. Df7f5t, Tc6—g6f, 43. Kg'4h5, Dd2—e2t, g3—g4 enz. Of 41Dd2e2t, 42. Df7—f3, enz. Toch is het Aljechin niet euvel te duiden, dat hij er de voorkeur aan gaf, zijn beslissing- eerst Maandag bekend te maken. Men vergete niet, dat hij in dezelfde situatie, maar op laten wij zeggen den 35sten zet, (dus wanneer de partij niet behoefde te worden afgebroken) waarschijnlijk nog eenige zetten zou hebben gedaan: men mag niet van hem verlangen, dat hij zich door de omstandigheden het einde der zitting tot opgeven laat dwingen. Daarvoor staan er te groote belangen op het spel. H. S. C. 2—II. S. G. 3. Voor de reserve le klasse B van den Noord- Holl. Schaakbond speelde Maandagavond het tweede tiental van de Haarlemsche Schaakclub tegen het derde van het Haar- lemsch Schaak Gezelschap. De uitslag luidt: H. S. C. 2—H. S. G. 3. L. de JongeJ. C. Bilder 'VaVz J. M. Knuijt—C. A. Lukaart 0—1 H. J. v. EsJ. Leenheer 10 J. SchippersA. J. Mooij 10 H. B. v. d. HoeffH. Rustige 1—0 J. A. Hoeben Sr.—Mej. M. W. Bannink 0—1 r. v. DrielenF. H. de Lange 01 G. Ouwerkerk—H. Riphagen afgebr. H. D. Wessel—Th. J. Pardoen, afgebr. J. van Weert—J. Pennock 0—1 Voorloopig 8 4% overal, waar veel menschen bijeen zijn. Zorg er slechts voor, dat mond en keel geen voedingsbodem bieden aan bacteriën van influenza en verkoudheid door een Formamint- tablet in den mond te laten smelten. (Adv. Ingez. Med.) KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. OVERZICHT Niettegenstaande het minder gunstige weer, konden de meeste wedstrijden doorgaan. In de eerste klasse speelden Alw. Ready en Palvu gelijk 22. Haarlem 2 behaalde haar eerste overwinning en wel op T. H. B. 2, dat met 12 verloor. Watervliet verloor haar vijf den wedstrijd tegen Aurora, dat zich steviger op de tweede plaats nestelde (23). De lei dende ploeg O. K. 3 won slechts met 32 van N. Flora 2. In de 2e kl. verloor Haarlem 3 met 40 van Aurora 2. In 3 A speelde Oosthoek gelijk (44) met de Zwaluwen, die beide met O. K. 5 en N. Flora 3 de bovenste helft innemen. 3B. Het ongeslagen O. K. 6 won en nu van Palvu 2, al was het maar met 21. Eerste klasse: gesp.gew.gel.verl.pnt. v.-t. gem. O. K. 3 6 6 0 0 12 28—12 2.— Aurora 1 6 4 119 18—9 1.50 Alw. Ready 1 6 2 2 2 6 12—11 1.— Palvu 1 5 13 15 10—11 1.— N. Flora 2 7 3 1 3 7 19—20 1.— Haarlem 2 5 1 1 3 3 11—15 0.60 Watervliet 1 5 1 0 4 2 10—20 0.40 T. H. B. 2 6 1 0 5 2 8—18 0.33 Tweede klasse O. K. 4 5 5 0 0 10 25—3 2.— D. S. V. 1 4 4 0 0 8 17—2 2.— Aurora 2 7 4 2 1 10 20—7 1.42 S. V. 3 5 3 1 1 7 11—10 1.40 Aurora 3 6 1 3 2 5 7—10 0.83 Meerlebosch 1 6 2 1 3 5 10—15 0.83 Haarlem 3 6 2 0 4 4 519 0.66 Alw. Ready 2 7 1 0 6 2 13—22 0.28 Animo 1 6 0 1 5 1 8—28 0.16 HENGELEN. „MORGENROOD". Bovengenoemd college hield Zondag een onderlingen wedstrijd op witvisch in de Ring vaart. Gevischt werd om luxe- en huishoude lijke artikelen. De uitslag was als volgt: 1ste prijs A. v. d. Pol met den grootste; 2de prijs R. v. d. Aar met 27 stuks, 3. F. Schmid Jong bloed 15, 4. A. van Dijk, 5. J. Stevenhaage Sr., 6. H. v. d. Schoot, 7. G. v. d. VTugt, 8. J. Meyer, 9. v. d. Zande, 10. J. Boogaard, 11. J. Bury, 12. F. Janse Kok, 13. Vooges, 14. Dreek. 15. G. Houtkamp, 16. H. Smits, 17. Van Werve, 18. F. Lourenburg, 19. J. van Dijk, 20. M. Meiers, 21. C. Berkhout. Een extra prijs voor het laatste vischje werd gewonnen door R. v. d. Aar. Na afloop verzamelden alle deelnemers zich in het clublokaal van den heer A. van Egmond in de Zuid Polderstraat 47, waar de voorzitter onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uit reikte. BILJARTEN. COMPETITIE NED. BILJARTBOND. Klasse F, afd. 1. De strijd tusschen „D.E.S." en „De Ruy- ter" in het lokaal van laatstgenoemde club in Amsterdam verliep in het nadeel van de Haarlemmers. Op eigen terrein bleken de spelers van „De Ruyter" de sterksten. Of schoon de partij tusschen H. Tuninga („D. E.S.") en J. Sneeböer een overwinning voor den eerste bracht, kon A. Steenkist zich niet handhaven tegen G. R. Ulehake („De Ruy ter") Daarna moest D. Boeré („D.E.S.") de winst aan zijn tegenstander, N. v. d. Staak, laten, zodat het er niet rooskleurig voor de „D. E. S."-leden begon uit te zien. Ook de slotpartij tusschen C. Kuyken en J. Feenstra („De Ruyter") werd een zege voor den Amsterdammer, waardoor de stand dus werd: 62 voor „De Ruyter". DAMMEN. COMPETITIE NED. DAMBOND. Voor de derde klasse competitie van den Ned. Dambond (district Noord-Holland) speelde de Damvereeniging „D.O.S." I in haar clublokaal tegen de Damclub „Stabiel" n uit Santpoort. De uitslag luidt als volgt: „D. O. S." I „Stabiel" H. G. A. OttoliniM. Piek 2—0 H. J. van BerkC. Oudendijk 20 C. Vrolijk—E. Oudendijk 20 H. CasséePh. Maakenschijn 20 J. Spijker--J. Oosterling 11 W. Dijkhof—J. Zaal 2—0 P. HeidweillerG. Zuiderduin 11 W. J. Pel—G. Krab 2—0 H. J. Oudhof—P. de Kort 1—1 W. F. Miedema—C. Oudhof 2—0 Totaal 17—3 HET NOORDEN. De damclub „Het Noorden'-' speelde tegen H. D. C. 5 in haar clublokaal voor de derde klasse competitie van den districtsbond N.- Hiolland. De uitslag luidt: Het Noorden 1 H. D. C. 5 10—8. De einduitslag wordt ver moedelijk 1010. Volgende week speelt. Het Noorden 1 in haar clublokaal tegen H.D.C. 4. (IJN/T EN LETTERE^ HET MASKER. Het is wel opmerkelijk, hoeveel goede blij spelen wij in de laatste jaren uit Hongarije krijgen. Zou het de invloed van Molnar zijn? Zeker is het, dat Ladislaus Bus Feketee, de schrijver van Jean, het geestige blijspel, waarvan de tooneelgroep Het Masker met uitbundig succes de eerste opvoering in den stampvollen Stadsschouwburg te Amsterdam ten bate van het Nederlandsch Israëlitisch Meisjes-Weeshuis heeft gegeven, evenals Ladislaus Fodor uit zijn school komt. Hij schrijft denzelfden puntigen, geestigen dia loog, hij toont dezelfde flair om een aardig gegeven in een uitstekend gebouwd blijspel te verwerken, en zijn stuk is evenals bij Molnar voortreffelijk tooneel. Meer too- neel dan werkelijkheid en ook hierin gelijkt hij op zijn beroemden meester. Wereldhervormers zijn deze Hongaarsche schrijvers niet. Met de brandende tijdspro blemen houden zij zich niet bezig. Zij schrij ven enkel om het publiek een avond aan genaam bezig te houden, zooals ook de meeste schrijvers van het Parijsche boule- vard-tooneel het doen. Intrige is bij hen meer hoofdzaak dan karakterteekening. Het is alles wat luchtig en oppervlakkig, maar.... c'est du théatre en beschaafd theatre. Wij amuseeren er ons uitstekend mee. Jean is huisknecht bij den conservatieven minister-president van Hongarije en een uit stekend huisknecht. Het bediende-bloed heeft hij geërfd van zijn vader en grootvader, die reeds bij dezelfde grafelijke familie in dienst zijn geweest. Maar Jean is een kind van zijn tijd en hij is aan de politiek gaan doen. ja, hij is zelfs candidaat van de sociaal-democra tische partij voor het parlement te Pest. zon der dat de minister en dat is een van die kleine onwaarschijnlijkheden, waarover wij in zoo'n blijspel maar moeten heenstappen hier iets van weet. Jean schrikt eigenlijk nog meer dan de gra felijke familie, als hij hoort, dat hij gekozen is, maar de politiek is voor hem geen reden om Zijne Excellentie ontrouw te worden. Hij blijft huisknecht tot groote tevredenheid van den ouden graaf, die Jean voortaan nu ook in het parlement en op zijn reizen naar Boeda pest tot zijn beschikking zal hebben. Het wordt voor den graaf heel moeilijk Jean te handhaven, wanneer deze de oorzaak wordt van den val van Zijne Exceillentie. De graaf zou over die politieke débacle best kun nen heenstappen, want hij verlangt naai" rust, maar erger is het, dat Jean niet meer de goede huisknecht van vroeger is sinds hij in het parlement zit en dat is de reden, waarom hfj Jean al is het dan ook met een bloedend hart ontslaat. Maar dan komt de door ons reeds van het begin af voorziene catastrophe: Katinka des graven dochter, wordt verliefd op het socia listische Kamerlid en er dreigt zelfs schan daal. Jean weet dit echter op tijd te voorkomen door zich als candidaat voor het minister schap terug te trekken. Hij heeft geleerd, dat 't in de politiek gemakkelijker is te praten dan Kunstafdeeling der firma Ritsema. Oude kunstvoorwerpen in het moderne intérieur. We hebben allen nog een herinnering, en de moderne binnenhuiskunstenaars zorgen er wel voor, die herinnering levendig te houden, aan de intérieurs onzer voorouders. Salons, die nooit betreden mochten worden, volge propt met allerlei voorwerpen, meestal van Oostersche herkomst, waarvan de schoonheid door de veelheid veelal verloren ging. Het zijn geen aangename herinneringen die wij aan deze salons hebben en we zijn de mo derne architecten dankbaar dat zij er ons van verlost hebben. Doch met de verrassende eer lijkheid die hun werk kenmerkt, hebben zij het werkelijk schoone dier oude voorwerpen niet over boord gegooid, doch in tegendeel een plaats gegeven in hun nieuwe intérieurs, waar de schoonheid ervan des te beter uit komt. Geen opeenstapeling van voorwerpen, waar door we door het bosch de boomen niet meer zien, doch een enkel kunstvoorwerp, op een laag tafeltje, tegen een effen achtergrond, waarbij door soberheid der omgeving alle aan dacht geconcenteerd wordt op de schoonheid van kleur, lijn en vormgeving van het voor werp zelf. Toen de heer Ritsema in 1773 zijn handel in thee en snuif in de Zijlstraat opende, ver kocht hij daar ook de bekende rood-steenen theepotjes, die volgens kenners de geurigste thee waarborgen. Langzamerhand heeft dit nevenbedrijf zich uitgebreid en in den be kenden thee en koffiehandel van de firma Ritsema en Co., die thans in de Groote Hout straat gevestigd is, verkocht men reeds jaren lang de prachtige voortbrengselen der Chinee- sche en Japansche nijverheidskunstenaars, waarvan de import uit het land van herkomst de echtheid waarborgde. Thans heeft men de expositieruimte voor deze voorwerpen belangrijk uitgebreid en gemoderniseerd, waarbij gebruik werd ge maakt van moderne kleuren en indirecte ver lichting, zoodat de kooper onmiddellijk kan zien welken indruk deze voorwerpen in zijn intérieur zullen maken. Een prachtige verbe tering, die door de cliëntèle opgetwijfeld op prijs zal worden gesteld. Bovendien heeft men de afdeeling ook uitgebreid met enkele pro ducten van jonge Hollandsche nijverheids kunstenaars, w.o. van onzen stadgenoot Pie- ter van Gelder, die wonderwel in deze entou rage blijken te passen. Voor liefhebbers van fraaie producten der sierkunst een waar eldo rado! COMITé ORANJEVREUGDE- KINDERVREUGDE. Zooals met weet heeft zich te Haarlem een damescomité gevormd dat zich tot taak stelt een bedrag bijeen te'brengen teneinde aan staande moeders, die omstreeks denzelfden tijd als Prinses Juliana aan een nieuwen we reldburger het leven zullen schenken en die in behoeftige omstandigheden verkeeren een baby-uitzet te verstrekken. Nu de aanmelding gesloten is, blijkt dat velen hiervoor in aanmerking komen. Wil het comité aan alle aanvragen kunnen voldoen dan zullen nog ruime giften gestort moeten worden. Het comité verzoekt de bijdragen bij voorkeur te willen storten bij of te gireeren aan De Twentsche Bank N.V. Zijlstraat 76, Haarlem. (Postgiro no. 4000) onder vermel ding: „ten behoeve van het comité Oranje vreugde-Volksvreugde". De werkloosheid te Haarlem. In de afgeloopen week belangrijk gestegen, Ook in onze stad is de werkloosheid in de afgeloopen week belangrijk gestegen. Het aantal werkloozen is met niet minder dan 110 omhoog gegaan en bedraagt thans 6083, zoo dat het verschil met het vorig jaar gedaald is tot 516. Het verschil met dezelfde periode in 1935 is gekomen op 379. LEGER DES HEILS. In de korpszaal van het Leger des Heils, Ceramstraat 4 Haarlem-Noord, zal a.s. Woensdagavond om 8 uur een bijzondere sa menkomst plaats hebben onder leiding van Luit.-Kolonel A. C. Beekhuis, chef-secretaris van Nederland. REVUE: „VROOLIJKE ALLERHANDE" Wegens het groote succes zal een tweede op voering plaats vinden van de Revue: „Vroo- lijke Allerhande" op Dinsdag 23 November in Gebouw St. Bavo. De opvoering geschiedt door het Haarl. Ca baret- en Revuegezlschap, onder leiding van Mart. v. Delden. De première van deze Revue werd voor een uitverkochte zaal gegeven. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag 18 November hoopt de heer v. d. Horst den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de fa. Peek Cloppenburg te Haar lem in dienst trad. Een intieme huldiging zal plaats vinden, des morgens om tien uur op zijn afdeeling De la Rocque krijgt het zwaar te verantwoorden. Maandagmiddag is voor de Parij sche strafrechtbank een aanvang ge maakt met de behandeling van de vijftien processen, die kolonel de la Rocque leider der Parti SocialFrangais aanhangig heeft gemaakt tegen verschillende Parijzenaars, welke hij beschuldigt van smaadschrift door het overnemen van een verklaring- van Pozzo di Borgo in de „Choc", waarin deze de la Rocque verweet, geheime fondsen in ontvangst te hebben genomen. De behandeling begon met het hoo- ren van kolonel Guillaume en Pozzi di Bor go, die beiden verklaarden, dat de in de „Choc" verschenen artikelen de woorden van Tardieu (die de la Rocque de geheime regee- ringsfondsen verschaft zou hebben) getrouw weergeven. Guillaume vertelde, dat hij 15 Juli 1937 een bezoek heeft gebracht aan Tardieu, die hem medegedeeld had, dat hij De la Rocque geld had gegeven en hem daarna naar Laval gestuurd had, die hem op zijn beurt had betaald. Tardieu gaf Guillaume daarop zijn woord van eer. Den volgenden dag bad Lava) Guillaume op zijn vraag verteld dat de woor den van Tardieu juist waren, „maar", had hij eraan toegevoegd, „spreek er niet over". Bij de gehandeling van de kwestie der „Ac tion Frangaise" verklaarde Daudet de volle verantwoordelijkheid op zich te nemen voor zijn verklaring dat De la Rocque onteerd was door het aanemen van geheime fondsen. Bij confrontatie met den afgevaardigde Robbé verklaarde Tardieu, die als getuige gedagvaard was, dat bij den afgevaardigde had medegedeeld, dat De la Rocque verschei dene malen bij zijn woning is geweest en in het geheel 200.000 tot 250.000 francs in ont vangst heeft genomen. Op de vraag, hoe hij als minister-president geheime fondsen naar huis kon meenemen, antwoordde Tardieu dat dit zeer gewoon is, omdat de minister-pre sident met het beheer van de geheime fond sen belast is. „Toen ik hem het geld over handigde aldus vervolgde Tardieu had ik vertrouwen in de la Rocque, doch later kwam ik te weten wie hij was, en toen heb ik fatsoenlijke menschen van de zaak in ken nis gesteld. Ongelukkig heb ik het zoo ook aan Pozzo di Borgo verteld, die zonder mij te waarschuwen een geïmproviseerd artikel schreef. Daarmede zou echter de zaak afge loopen zijn, als de la Rocque niet beweerd had, dat ik loog. Toen heeft de leugenaar zich nader verklaard en ik heb Pozzo di Borgo dus ontvangen." In zijn ondervraging verklaarde De la Rocque dat hij een werkelijke sympathie en vertrouwen had opgevat voor Tardieu, doch hij heeft zich vergist. De brieven die hij ge schreven heeft waren een uiting van deze sympathie en van dit vertrouwen. De verdediger van De la Rocque, Xavier Vallat, vroeg vervolgens aan Tardieu waarom deze zijn meening over De la Rocque had ge wijzigd. Tardieu antwoordde: ,.Ik had vertrouwen in den kolonel, ik dacht dat hij iets nuttigs kon doen. Iic verliet de macht en heb hem niet terug gezien. Ik heb mijn meening omtrent hem gewijzigd, omdat ik op 7 Februari 1934 met verbazing vernam dat De la Rocque de eenige was, die beeft geantwoord op den op roep van den prefect, die de menschen op de Place de la Concorde heeft laten dood schieten. De la Rocque is een verrader, hij heeft steeds voor eigen voordeel gewerkt". Hierna kreeg De la Rocque het woord, hij scheen zeer bewogen. Hij zeide: „Te Lyon heb ik gezegd en ik herhaal het hier: Tardieu heeft gelogen". Tardieu antwoordde hierop: „De la Rocque is de laatste, die mij een dergelijke beleediging kan toevoegen, want hij is genoeg bekend en sedert zijn studietijd f.e Saint Cyr is het spreekwoord ontstaan: een leugenaar als De la Rocque" De president van de rechtbank besloot ver volgens de zaak tot heden te verdagen, dan zal Ybarnegaray worden geboord en met Tardieu geconfronteerd wkorden. Hoop op redfling van Kingsford Smith nog niet opgegeven. Nieuwe expeditie uitgerust. De broer van den bekenden aviateur Char les Kingford Smith is uit San Francisco ver trokken naar Svdnev in Australië om deel tp nemen aan een nieuwe expeditie, die uitge- mst is om den bekenden vlieger, die twep iaar geleden th'dens een vlucht Londen— Australië soomdoos is verdwenen, op te spo ren. De heer Pmith is ervan overtuigd, dat zün broer nog in leven is. Hij zal nu de leiding op zich nemen van de expeditie, die de Maleische oerwouden zal X&eti Q>u>J0tV£ïde\ Student was hing dit oude pijpenrek op zijn kamer. Daar hingen altijd drie gouwenaars in: één van hemzelf, de andere van zijn 2 beste vrienden. Die stopten ze 's avonds met heerlijke, milde Oud-Hollandsche tabak, en ze hielden zware gesprek, ken, terwijl ze dampten als schoorsteenen. Die tijd komt nooit weer, maar die Oud-Hollandsche kunt U nu weer rooken. vö Oub-HoÜanbsche Pijptabak (Adv. Ingez. Med.) de wereld te hervormen en hij besluit naar Oostenrijk te gaan waar hij op een fabriek aan het hoofd van 400 arbeiders zal komen te staan. Katinka informeert, hoe zij op de gemakkelijkste manier naar het Oosten- rijksch plaatsje kan komen en als Jean voor goed afscheid neemt van de grafelijke familie gaat hij heen met de zekerheid, dat Katinka hem spoedig zal volgen, Men ziet, dit is een nog al bedacht ge val, maar wij storen ons daar niet aan tijdens de opvoering van het stuk, omdat Ladislaus Bus Feketee het op zoo'n vlotte en elegante wijze en met zulke grappige details heeft uitgewerkt. Hij zal niemand ergeren met zijn lichte spot met de politiek en het slot is zoo charmant, dat wij zelfs niet onze wenkbrauwen fronsen over dit huwe lijk van Katinka en den vroegeren huis knecht Even licht en charmant als dit blijspel, Is ook de opvoering ervan door Het Masker onder Ko Arnoldi "s zeer knappe regie. Het stuk heeft met Ko Arnoldi en mevrouw RoyaardsSandberg als de graaf en de gravin, Johan Gobau in de rol van eJan, Ank van der Moer als Katinka en Leo de Hartogh als de grafelijke schoonzoon Georg een ideale bezetting gevonden. Arnoldi maakt van den lakonieken minis ter-president. iets prachtigs en Gobau is als Jean een voortreffelijk tegenspeler. Allergees tigst en zeer fijn van samenspel waren telkens de scènes tusschen deze twee hoofdpersonen. Ank van der Moer speelde met distinctie en temperament Katinka en gaf voortreffelijk tooneel in de zeer moeilijke scène, waarin het jonge gravinnetje voor het eerst haar liefde voor Jean openbaart. Mevrouw Royaards gaf cachet aan de gemoedelijke gravin en Leo de Hartogh verraste door voor het eerst nu eens niet zich zelf maar met brio en élan den on- sympathieken Streber Georg te spelen. Ook de kleinere rollen, zooals Klari het. dienstmeis je, Franz, de nieuwe knecht en de radio om roeper kwamen in het spel van Heieen Pi- nental, Jan Citters en Jan Retel volkomen tot het recht. Het zou mij niet verwonderen, als Jean een Schlager voor Het Masker zou worden. Ik kan den heer Deinum dit blijspel zeer aanbevelen voor een van zijn abonnementsvoorstellingen. HAARLEM'S ONDER WIJS-INSTELLINGEN HANDHAVEN HUN GOEDE REPUTATIE. De Hanrlemsche onderwijs-instellingen ge nieten een goede reputatie in den lande. Kor telings was van de vruchten van dit onderwijs nog weer een aardig staaltje te zien. Tot het dit jaar zeer groote aantal candida- ten voor opleiding tot officier bij de zeemacht (Willemsoord), waarvoor zich ongeveer 250 candidaten hadden opgegeven, behoorde ook een 4-tal leerlingen van de Gemeentelijke le H.B.S. B„ welke met goed gevolg eind-examen hadden gedaan. Deze 4 jongelui zijn alle toegelaten tot de bovengenoemde opleiding. „ACCORDIA". Zondag 14 Nov. j.l. gaf het Eerste Haarlem sche Piano-Accordeon Orkest „Accordia" olv. den dirigent Herman Tennissen voor de ver pleegde' T.B.C.-patiënten een vooravond con cert op Brederoduin. In stroomenden regen vertrokken de leden met 2 groote autobussen naar Santpoort, waar het orkest werd opgesteld. Na het openingswoord van het bestuur zette het orkest in met de Graham Paigemarsch. De potp. Dividenden en potp. Populair arr. Herin. Teunissen, vielen zeer in den smaak hetgeen bleek uit een hartelijk applaus. Na de pauze was de beurt aan dén dirigent Herm. Teunissen die eenige soli op zijn accor deon gaf, o.a. „In een Kloostertuin" gespeeld als imitatie bioscooporgel. Hierna bracht hij nog tezamen met den heer T. v. d. Heuvel eenige nummers ten gehoore. waarvan een potp. uit de „Jantjes" door de patiënten lustig werd mede gezongen. Nadat het orkest als afscheid de Feest- marsch van v. d. Glas gespeeld had, betuigde de hoofdzuster den dirigent en het bestuur haar hartelijken dank voor het aangeboden concert, waarna de leden met applaus door de patiënten werden uitgeleid. „Accordia" kan weer op een mooien avond terugzien.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11