Haarlem's Dagblad De Nieuwe Burgemeester. V Vondel. Haarlem's nieuwe Burgemeester geïnstalleerd. H r Het belangrijkste 55e Jaargans: No. 16688 Uitgave Louren* Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgave* en Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 16 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 mannden f 3.25. franco per po9t f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek* Op dezen dag van officiëele installatie willen wij het woord van welkom, bij zijn benoeming tot den nieuwen burgemeester van Haarlem gericht, gaarne nog eens bekrachtigen. De heer de Vos van Steenwij k heeft inmiddels afscheid van Zwolle genomen en gisteren zijn taak ten Haarlemschen stadhuize reeds aan vaard. Dat Zwolsche afscheid, waarvan wij uitvoerig verslag hebben gegeven, moet op al onze lezers evenals op ons wel den indruk ge maakt hebben dat men zijn werk en ook zijn persoonlijke eigenschappen in zijn vorige ge meente zeer hoog heeft gewaardeerd, dat het zelfde voor mevrouw de Vos van Steenwijk gold en dat men hen beiden noode zag heen gaan. De tot hen gerichte afscheidswoorden gaven oprechte dankbaarheid, waardeering en leedwezen over hun heengaan weer. En ook is ons ter oore gekomen, dat des burgemeesters „debuut" in Haarlem reeds zoowel respect voor zijn kennis van gemeentezaken en zijn leiderscapaciteiten als sympathie voor zijn persoon heeft gewekt. De eerste dag van zijn Haarlemsch optreden heeft hem trouwens meteen midden in de gemeentezaken geplaatst, want 's middags leidde hij al een vergadering van het college van Burgemeester en Wet houders. Den nieuwen burgemeester zelf moet wel reeds gebleken zijn, dat men hem hier met bijzondere warmte en met groot vertrouwen welkom heet. Haarlem heeft behoefte aan een doelbewuSten leider der gemeentezaken en be hartiger. der gemeentebelangen, wiens veel zijdige kennis en veelzijdige loopbaan hem den ruimen blik verschaft hebben, die het be wind in een groote gemeente dient te ken merken. Mogen de verwachtingen, die de bur gemeester en mevrouw de Vos van Steenwijk zelf koesteren ten aanzien van hun nieuwe taak ten volle verwezenlijkt worden. Wat ons Haarlemmers aangaat:' ik heb meermalen in Den Haag en elders kunnen waarnemen dat wij in de overheidskringen .geenszins de reputatie hebben „een lastige ge meente" te vertegenwoordigen. Dien naam heeft Haarlem niet en onze gemeenteraad is in den loop der tijden evenmin ooit als lastig óf moeilijk aangeduid. Maar wij hebben onze belangen, die sinds de annexatie van 1927 in omvang zelfs sterk zijn toegenomen, wij zijn ons daar wel bewust van, wij voelen dat wij uit „het oude keurslijf" zijn gegroeid, maar ons in een nieuw gemeentelijk ontwikkelings-* stadium bevinden, dat zijn vaste lijn en vasten vorm nog niet gevonden heeft en daarom koesteren wij des te grooter verwachtingen 'van den nieuwen leider der gemeentezaken. Hij zal als het ware ons prestige als groote gemeente kunnen bevestigen en ontwikkelen. Het is moeilijk dit precies te omlijnen; men kan een aantal desiderata gaan opsommen en een reeks mogelijkheden gaan noemen en be nadert het dan nog slechts ten deele. Er blij ven „imponderabilia". Voor den nieuwen leider is dit een zaak niet alleen van daden maar ook van intuïtie: van het inzetten van zijn gansche persoonlijkheid op de juiste wijze. En niet het minst omdat wij het vertrouwen hebben, dat de heer de Vos van Steenwijk krachtens zijn gebleken kwaliteiten en zijn binnen- en bui- tenlandsehe loopbaan de man is die dit zal kunnen volbrengen, verheugen wij ons in. zijn benoeming. Natuurlijk zal hij eenigen tijd noodig hebben om zich grondig in de Haarlemsche gemeente zaken in te werken en de sfeer en de mogelijk heden van zijn nieuwe stad geheel aan te voe len. Dat hij daarbij op alle medewerking kan rekenen staat bij voorbaat vast; dat hij vele. bekwame medewerkers vindt is bekend. Moge deze dag een tijdperk inluiden dat zoowel Haarlem als onzen nieuwen burgemees ter en de zijnen ten zegen zal zijn, R. P. Oud-Katholieke Kerk. Inwijding van het nieuwe kerk gebouw. De oude schuilkerk wordt verkocht. De houw van de nieuwe kerk voor de oud- Katholieke gemeente Haarlem, op een ter rein aan den Kinderhuissingel, maakt goede vorderingen. Dezer dagen zal begonnen wor den met het stellen van de kap. Verwacht wordt dat de nieuwe kerk kort na Paschen zal kunnen worden ingewijd. Die plechtigheid zal dan verricht worden door den Bisschop van Haarlem der oud-Katho lieke kerk Mgr. van Vlijmen. Het oude kerkgebouw der gemeente (de vroegere schuilkerk) aan de Bakenesser- gracht zal als hèt nieuwe gebouw in gebruik genomen is, worden verkocht. Vage plannen die indertijd geopperd zijn om het gebouw in stand te houden uit historisch oogpunt ko men dus niet tot uitvoering. OFFICIEELE ONTVANGST VAN ST. NICOLAAS TE HAARLEM. De Middenstands-organisaties hebben hun adhaesie betuigd aan het denkbeeld der stichting „Haarlem's Bloei" om zoo mogelijk een officieele ontvangst van St. Nicolaas te Haarlem te verwezenlijken. Binnen enkele dagen zullen nog nadere gegevens omtrent het plan worden bekend gemaakt. Als men Vondel gaat herdenken, Mag ik dat ook aandacht schenken, Uit een nederig gemoed; Ik zal zeker niet probeeren, Om zijn kunst in rijm te eeren, Daarvoor licht ik slechts den hoed. Kindren lezen zijn gedichten, Enkle dan, als een der plichten Op de middelbare school; Wat wij van zijn kunst bewaren, Bij het klimmen van de jaren, Is zijn naam, als een symbool. Van wat Vondel heeft geschreven, Zijn wat titels bijgebleven, Als zooveel, dat snel vergaat; En zijn naam komt nog te stade Voor 't begrip van Vondelkade, Vondelpark en Vondelstraat. Vondel's leven was bekommerd En hij werkte in den lommerd, Dat is ook iets, dat men weet; In 't geheugen is gebleven, Dat hij veel in zijn lang leven, (Zij 't geen geld) in kousen deed. Ieder kent des dichters trekken, Die herinnering blijven wekken, Door zijn bronzen monument; Maar het monument in dichten, Dat hij zelf zich wist te stichten, Is veel minder goed bekend. Enklen hebben hem gelezen, Velen hebben hem verwezen, Naar een lang vergeten hoek; Vondel, een der grootste geesten, Is voor verreweg de meesten, Heden eengesloten boek. Chineesche bevolking verlaat Soetsjau. HET NANKING GEBIED Het Japansche persbureau Domei meldt Nu de Japansche troepen van drie zijden oprukken naar Soetsjau, ver laat de Chineesche bevolking de stad in westelijke richting. De telefonische en telegrafische verbindingen tus- schen Soetsjau en Nanking zijn ver broken. De Japansche luchtmacht bombar deert geregeld de concentraties van de Chineesche troepen bij Eoetsjau en ten zuiden van het Taihoemeer. Ook de Chineesche troepen uit Koensjan en Tsjangsjoe vluchten in westelijke rich ting. Havas bericht, dat de Nankingregee- ring besloten heeft den zetel van haar civiel bestuur te verplaatsen naar Setsjoean. Nieuwe werkobjecten te Haarlem. Voor meer dan 8 millioen gulden. In de hedenmiddag gehouden zitting van den Haarlemschen gemeenteraad deelde de heer van Liemt, wethouder van sociale zaken, mede, dat zich in den laatsten tijd perspectieven hebben geopend, dat in de nabije toekomst weer eenige belangrijke werken met behulp van het Werkfonds te Haarlem zullen kunnen worden uitgevoerd. Daaronder zijn de verdere ophooging van de spoorbaan HaarlemLeiden, het groote riooleeringsplan en de aanleg van een haven. Bij elkaar zullen die werken een bedrag van 8 millioen gulden te boven gaan. Wij gaven indertijd over de voorbereiding van deze werkobjecten reeds verschillende bij zonderheden. Het is de bedoeling de spoor baan te verhoogen van de Brouwersvaart tot voorbij de Zandvoortsche laan. Er zullen dan vier nieuwe viaducten komen, namelijk, bij de Westergracht, de Pijlslaan, de Munterslaan en Zandvoortsche laan. Voor de uitbreiding van Haarlem-West, ten Westen van de spoorbaan, zal uitvoering van dit groote object van veel beteekenis zijn. Het is ook bezien uit een oogpunt van werkverrui ming een zeer belangrijk object, want er zit een groot bedrag aan arbeidsloon in. Ook over het groote rioleeringsplan gaven wij reeds verschillende keeren nadere bij zonderheden. Met steun van het Werkfonds werden reeds eenige kleine stukken daarvan in uitvoering genomen. Uit de mededeeling in den raad blijkt nu dat er kans is, dat in de naaste toekomst aan uitvoering van het groote project gedacht kan worden. Wat den aanleg van een haven aan het Noorder Spaarne betreft, herinneren wij er aan, dat de gemeenteraad daartoe reeds eenigen tijd geleden het besluit nam. Tot heden kon evenwel nog niet met de uitvoe- ring van het werk begonnen worden, omdat eerst de benoodigde gronden nog door de ge- meente deor onteigening verkregen moeten I worden. Hartelijk welkom geheeten in een plechtige Raadsvergadering. ET was heden voor Haarlem een belangrijke dag. De Burge meester, dr. 1 E. baron De Vos van Steenwijk, werd in een plechtige raadsvergadering geïnstalleerd. Op verlangen van den nieuw benoemde droeg deze dag een sober karakter en bepaalde zich tot de installatieplechtigheid zelf. Alleen wapperde van de officieele gebouwen de vlag, ook veel particu lieren hadden gevolg gegeven aan het verzoek van het gemeente bestuur om de driekleur te ontplooien. De Statenzaal, die door een smaakvolle groen- en bloemenversie ring een feestelijk aanzien had gekregen, bood hedenmiddag 2 uur een ongewoon beeld. Behalve het college van B. en W .en de leden van den Raad, was daar een groot aantal genoodigden aanwezig. Een belangrijke installatie rede van dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk De genoodigden. In het midden van de eerste rij had plaats genomen Mevrouw B.sse de Vos van Steen- wijk—van Royen, de echtgenoote van den niéuwen Burgemeester, die kort vóór den aan vang der vergadering door den Secretaris werd binnengeleid, haar 2 dochters en haar zoon waren achter haar gezeten. Verder waren aan wezig de Commissaris der Koningin in de pro- vincie-Noord-Holland en Mevrouw B.sse Röell; de schoonvader van den Burgemeester. Mr. Dr. J. A. van Royen, oud-Burgemeester van Zwolle; de President der Rechtbank Mr. G-. Sluis en de Officier van Justitie Mr. L. H. Roe- ters van Lennep: deken H. C. J. Sondaal en Dr. J. Weener, Ned. Herv. Predikant; de Gar nizoenscommandant Overste van Steensel van der Aa en de Commandant van het korps Mo- tordienst Overste van Loon; Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede en 2e voorzitter van de Vereeniging van Burgemees ters en Secretarissen in Noord-Holland; voorts de Burgemeesters van Bloemendaal, Zandvoort, Velsen, Haarlemmerliede, de heer J. J. Swens, Voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken; de Wethouders en de Secretaris van Zwolle met een der hoofd ambtenaren en den oud-Commissaris van Poli tie, den heer Derksema. Voorts merkten wij op de dames van de Haarlemsche wethouders en van den Secretaris en verder een zeef groot aantal familieleden en vrienden van den nieuwen Burgemeester, van wie wij noemen 's Burgemeesters broeder, Mr. Dr. R, H. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Konin gin in de provincie Drente, den Burgemeester van Groningen, Mr. Dr. Cort van der Linden, en Jhr. Mr. van Kinschot, Burgemeester van Alkmaar. Ook de Commissaris van Politie de heer E. H. Tenckinck behoorde tot de genoo digden. Op de tribune hadden plaats genomen de hoofden van takken van dienst der ge meente Haarlem en de afdeeelings-chefs der secretarie. Om 2 uur opende de loco-burgemeester de heer W. J. B. van Liemt de vergadering. Hij verzocht den secretaris, Mr. Th. A. Wesstra, het Koninklijk Besluit van de benoeming voor te lezen. Daarna werd een commissie benoemd, bestaande uit mej. L. Broersma en de heeren G. H. Weustink en Mi-. Wesstra, om den Burgemeester, die inmiddels in de anti-chambre was aangekomen, binnen te leiden. Rede van Wethouder vairn Liemt. Daarna, hield de heer van Liemt de volgen de rede: Mijnheer de Burgemeester, Van den Commissaris van de Koningin is bericht ontvangen, dat u in zijn handen de vereischte eeden hebt afgelegd en nu zoo even door den secretaris het Koninklijk Be sluit waarbij u benoemd bent tot Burgemees ter van Haarlem is voorgelezen, heb ik het voorrecht u van harte welkom te heeten in deze vergadering van den Raad ,iaggen wapperen van .aanems prachtige oude stadhuis, als welkomstgroet voor den nieuwen burgervader, de nationale driekleur 1 en Hacrlem's eigen kleuren, rood en wit. Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. Tevens wensch ik u hartelijk geluk met het vertrouwen dat H.M. de Koningin in u gesteld heeft door u te benoemen tot onzen nieuwen burgemeester. Toen onlangs in een gesprek over uw be noeming door een aah u wel bekende en door mij hooggewaardeerde zijde de opmer king werd gemaakt, dat Haarlem in u zou krijgen een goed burgemeester en in dat ge sprek Haarlem werd gelukgewenscht met zoo'n burgemeester, kunt u zich indenken, dat mijn verwachtingen hoog gespannen werden, ook die van hen, aan wie ik den inhoud van dat gesprek kon meedeelen Nu ik evenwel j.l. Zaterdag het genoegen mocht hebben in Zwolle de raadszitting te mo gen meemaken waarin u van den Zwolschen Raad afscheid nam, heb ik pas goed begrepen wat gij voor Zwolle zijt geweest. Met belangstelling heb ik daar de redevoe ringen van den oudsten wethouder Treep en van den secretaris, mr. dr. G. van Leyden, ge hoord. Daaruit heb ik in de allereerste plaats bemerkt, dat toen u voor 5 jaar in Zwolle kwam, u zich met de meeste interesse in alle mogelijke vraagstukken hebt ingewerkt. Wel zeer bijzondere aandacht schonk u aan de saneering van de gemeentefinanciën. Zwolle is, evenals Haarlem, een gemeente die zich op dit gebied niet in weelde baadt. Ook had u een buitengewone belangstelling wat niet te verwonderen is en mij zeer verheugt voor de werkloozen en noodlijdende medeburgers. Gij deed wat in uw vermogen was voor hen op het gebied van steunverleening en ar menzorg. Niet alleen waart gij in Zwolle een burge meester maar ook een burgervader, Gij waart toegankelijk voor allen en had ook een open oog voor alles wat buiten het bestuur van uw gemeente viel. ~Toen de heer Treep uw heengaan uit Zwolle, een groot verlies noemde, dacht ik wellicht een beetje ondeugend dat is voor Haarlem winst. U zult zich kunnen begrijpen, dat hoewel de thuisreis uit Zwolle van den secretaris en mij in duisternis en plasregens geschiedde, wij vol tevredenheid en vertrouwen op de toe komst, prettig gestemd waren. Zooals ik zooeven zeide is de -financieele toestand van Haarlem al evenmin gunstig als die van Zwolle. 1938 zal dan ook het moeilijk ste jaar worden dat wij tot nu tot gekend hebben. Echter met uw deskundige adviezen en medewerking en bovenal met Gods hulp, zullen wij ons er door heen slaan. Natuurlijk wordt een gemeente bij derge lijke financieele zorgen sterk gehandicapt in datgene wat men op cultureel en sociaal terrein gaarne anders zou zien. Toch mogen wij over het tot stand komen van belangrijke werken in de laatste jaren niet klagen. Zij het dan dat wij deze slechts I tot stand hebben kunnen brengen met de hulp j van het Werkfonds. In de laatste maanden hebben zich perspec tieven voorgedaan welke ons gegronde hoop doen koesteren, dat wij op die wijze in de na bije toekomst nog eenige zeer groote werken kunnen tot stand brengen. Ik noem daar zonder de ophooging van de spoorbaan, het igroote rioleeringsplan en den aanleg van een haven, werken die tezamen vermoedelijk een bedrag van 8 millioen gulden zullen te boven g?an. Mijnheer de Burgemeester! Om uw taak naar behooren te kunnen ver- /i Hen, zult u noodwendig medewerking van C llege en Raad noodig hebben. Gisteren r.eds heb ik u die namens het college van gmscher harte toegezegd en ik durf beweren, dat ook de Raad niet in gebreke zal blijven. In den Raad vindt u steeds, naast het ver- 1 schil van beginsel, collegialiteit, een goede [toon, debatten die op hoog peil staan, en I Igoede trouw in eikaars bedoelingen. Ook zult] u kunnen rekenen op den steun en toe wij- Het woord is aan.. La Rochefoucauld: De meeste menschen be- oordeelen hun medemen- schen alleen maar naar de vraag of zij in de mode zijn en het hen meeloopt. ding van ons voortreffelijk corps ambtena ren. Ik wil dan zeer in het bijzonder noe men het hoofd van de secretarie, onzen ge meente secretaris. Van hem zult u ontvangen een uitstekende voorlichting met groote ken nis van zaken. Het zij mij vergund op dit moment en van deze plaats hem in het bijzonder hartelijk dank te zeggen voor de medewerking die ik van hem mocht ondervinden in deze 5 maan den dat ik het burgemeesterschap heb waar genomen. Ik wil wel zeggen, dat daardoor het werk naast mijn drukken arbeid als wet houder van Sociale Zaken, mij licht is ge vallen. Mijnheer de Burgemeester! Ongetwijfeld zult u ook op een dergelijke aangename en voorlichtende samenwerking van dien kant kunnen rekenen. Daarvan ben ik overtuigd door de ervaring die ik heb opgedaan. Critiek en teleurstelling zullen ook u niet gespaard blijven. Dat ontloopt niemand die in het openbare leven staat en zeker niet iemand die een ambt bekleedt als waartoe u geroepen zijt. Moge echter God's onmisbare zegen op uw bestuur en beleid rusten tot heil van Haarlem en uw eigen voldoening. Dat geve God! Hierna hing de heer Van Liemt den burge meester de ambtsketen om en overhandigde hem den voorzittershamer. Rede van den nieuwen Burgemeester. Dames en Heeren Leden van den Raad der gemeente Haarlem. Bij mijn ambtsaanvaarding als burge meester dezer gemeente wil ik allereerst uiting geven aan mijn gevoelens van erken telijkheid voor het vertrouwen, dat H.M. de Koningin en zij die Haar van advies dienden, in mij gesteld hebben. Door deze benoeming word ik geroepen tot het uitoefenen van een bestuurstaak in deze gemeente, die mij met gezag bekleedt, maar mij tevens aan plicht bindt. Over den oor sprong van het overheidsgezag loopen de meeningen sterk uiteen, al naar gelang van onze levensbeschouwing en onze politieke overtuiging, maar de noodzakelijkheid ervan aanvaarden wij allen. De begrenzing van dit gezag is omschre ven in de wetten die ons volk zichzelf heeft gegeven en die wij allen gezworen hebben te zullen eerbiedigen. Geleerde commentatoren van ons staatsrecht hebben ons den tekst van die wetten in den breede toegelicht, ook wat betreft de plaats welke aan den burge meester in ons staatsbestel is toebedeeld. Maar voor het goed uitoefenen van die taak is wetskennis niet voldoende, ook hier geldt het dat het de geest is die levend maakt. En de geest waarin de overheid haar taak moet uitoefenen, zal zij niet vervallen tot heerscb- zucht en machtsbegeerte, is het dienen der gemeenschap waarover zij gesteld is. (Vervolg op pag. 2.) Wethouder Van Liemt. HEDEN: 12 PAGINA'S Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk is lieden tot burgemeester van Haarlem ge ïnstalleerd. 1 en 2 Ér zijn zeer belangrijke werkobjecten voor Haarlem in het i/itzicht. 1 De eere-doctoraten, welke in verband met de Vondel-herdenking zijn toegekend, zijn gisteren uitgereikt. 3 De Raad voor de Luchtvaart stelt een on derzoek in naar het verongelukken van een Koolhoven-vliegtuig. 3 Roosevelt voorziet geen langdurige depres sie in Amerika. 4 De Berlijnsche coi'respondent van Havas zal uit Duitschland gewezen worden. 4 Opmerkingen op de gemeentebegrooting van Bloemendaal en het antwoord van B, en W. daarop 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: De nieuwe burgemeester. 1 Van onzen Parijschen correspondent: Be looning na arbeid op de Parijsche ex positie. 4 H. D. Vertelling: Kapitein Donck heeft zorgen g J. B. Schuil over Jean. 7 Prol', dr. A. G. van Hamel: IJsland in den loop der eeuwen. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1