PANTER IÏL „Herfst" ff UTRECHT STEGEMAN'S échte GELDERSCHE A MIGNON LD.-Vertelling Rubriek voor Vragen WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 8 Soc. Dem. Vrouwenclub. De heer J. E. Stokvis over het huidige kabinet. Ter gelegenheid van den Vrouwendag hield de Soc. Dem. Vrouwenclub te Haarlem Dins dagavond een vergadering in de groote Gem. Concertzaal, onder leiding van mevr. Maas— Bosselaar. Nadat de voorzitster met een kort woord de bijeenkomst had geopend, gaf „De Stem des Volks" eenige nummers ten beste, oa.: „Ons Vrouwenlied". Hierna zou volgen declamatie van mevr. T. Kerkhoff-Pet. Deze was evenwel door ziekte verhinderd. In haar plaats declameerde mej. Rolien Numan; vooral haar voordracht over oorlogsellende maakte diepen indruk. Hierna was het woord aan den heer J. E. Stokvis, uit Den Haag. Spr. begon met te zeggen, dat dit jaar de Vrouwendag onontbeerlijk is. Want het lot der arbeidende vrouw zal in de naaste toekomst in het geding komen, onder de nieuwe regeering. Als in 1901 onder het eerste kabinet Kuyper, wordt nu in de Tweede Kamer weer gesproken over: wie nu eigenlijk de ware Christenen zijn. Maar thans zijn de tijden en de omstandig heden geheel anders. Toch wordt de oude plaat van 1901 weer afgedraaid. Hebben wij. aldus spr., hiervoor tientallen jaren gearbeid en geoogst, om nóg weer eens die oude vraag te behandelen: wie is de ware Christen? Is dat nu in overeenstemming met de nooden van dezen tijd? Terwijl dit kabinet het wanbeleid van het vorig kabinet gaat voortzetten! Wat noodig is, zijn contanten voor een so ciaal herstel over de geheele linie. Spr. deelde het een en ander mede van de thans aan de orde zijnde debatten in de Tweede Kamer, waarbij o.m. de heer Albarda tot Colijn heeft gezegd: velen hebben op gestemd, niet als „positief Christen", maar als „sterken man", ais nationaal bindende figuur. Wat hebben wij. vroeg spr., van dit kabinet te verwachten? Er zijn geweldige verschillen tusschen anti-revolutionnaire en katholieke opvattingen. Maar Colijn heeft nu gezegd: men moet die problemen nu niet zoo op den voorgrond plaatsen. Dat zijn vraagstukken „voor de rustkamer". Maar dit kabinet zal brengen versterking van de defensie en daar voor zal zooveel noodig zijn, dat sociaal her stel niet mogelijk zal wezen. Alleen zullen de Katholieken ^misschien gedaan zien te krij gen: betere sociale verzorging van de groote gezinnen. Maar van dit kabinet is voor de sociaal-de mocratische eischen niets te verwachten en vooral niets voor de vrouw. De arbeid der ge huwde vrouw zal verder worden ingeperkt en er komt een wijziging der huwelijkswetgeving, die de scheiding moeilijker zal maken. De vrouwen gaan een tijd tegemoet van harden en moeilijken strijd. Deze regeering zal alleen goed vinden dat de vrouw werkt binnenska mers, voor het gezin, en als dienstbode. Maar de vrouw moet ook het recht hebben, te wer ken in de maatschappij. En dat recht wil deze regeering haar ontnemen. De sociaal-democraten zullen het wapen der oppositie stevig moeten hanteeren en met re delijke en reëele eischen moeten komen. Dan behoeven de vrouwen niet terneergeslagen te zijn. Als maar met de oude kracht en het oude vuur gestreden wordt (applaus). Na de pauze liet „De Stem des Volks" zich nog weer hooren en gaf ook mej. Rolien Nu man nog declamatie ten beste. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP DONDERDAG 18 NOVEMEBER. Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum EE. Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Diversen. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Droitwich. 12.20 Parijs Radio. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Diversen. 3.35 London Regional. 5.20 Ned. Brussel. 6.50 Wee- nen. 9.00 Lyon La Doua. 10.50 Boedapest. 11.25 Diversen. Programma 4: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diver sen. 10.35 London Regional. 12.50 Droitwich. 2.20 London Regional. 3.35 Droitwich. 9.00 Ber lijn. 9.20 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert: Een greep in de Gramotheek: 1. Feuert Los! Groot Orkest; 2. Eine lustige Eisenbahnfahrt, Otto Kernbach met orkest; 3. In een Klokkenwinkel, Black Diamond; 4. Love is a Dancing Thing, Orkest met zang; 5. Beside the seaside, Reginald Dixon; 6. The right somebody to love, Miss Joy met orkest; 7. Hofbaltanze, Wiener Bohè me Orkest. 8. Le Fille du Regiment, sopraan met orkest. 8. The broken Record, orkest met zang; 10. Waltzmedley, twee vleugels; 11. The Whisler and his Dog, Black Diamond; 12. At the codfishball. Miss Joy met orkest; 13. Do- nausagen, Wiener Bohème Orkest. 14 ^Deut sche Regiments Marsch, Groot orkest. 8.0012.00 Diversen. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL. De onderstaande afgestudeerden van de Middelbare Technische School te Haarlem zijn geplaatst in de volgende bedrijven: Af deeling Bouwkunde: E. G. Klees, opzich ter bij Arch. Roodenweg te Oldebroek. Af deeling Weg- en Waterbouwkunde: A. A. Holtkamp. opzichter bij den Rijkswaterstaat te Utrecht. J. Sterel, teekenaar bij Publieke Werken te Amsterdam. Af deeling Werktuigbouwkunde; H. A. Brou wer, teekenaar bij N.V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker, Amsterdam, W. A. Din- gemans.leeraar aan de Ambachtsschool te Schiedam. P. v. Duin, teekenaar bij N.V. Ne derlandsche Vliegtuigenfabriek Fokker. Am sterdam. D. J. v. Hensbergen. technisch con troleur bij de Alg. Transport Onderneming te Utrecht. P. Hogeland, onder-opzichter bij de Gemeente Reiniging te Haarlem A. Korff, teekenaar bij de N.V. Nederlandsche Vliegtui genfabriek Fokker Amsterdam. C. H. M. Ko- nings, teekenaar bij de N.V. Stork-Hijsch te Haarlem. J. W. Lamoraal Wichers, assistent bij N.V. Philips te Eindhoven. J. B. Mallée, assis tent bij liet Wetenschappelijke Bedrijfsauto Instituut te Den Haag. C. Meyers, teekenaar bij de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek Fok ker te Amsterdam. E. Nienhuys, teeko^-ar bij de N.V. Stork-Hijsch te Haarlem. R. P. Offrin- ga. teekenaar bij de Fa. Beynes te Haarlem. J. Schepman. employé bij de Bat. Petr. Mij. te Curacao. J. S. Swart, teekenaar bij de Fa. Beynes te Haarlem. C. J. v. d. Werff, assistent bij de Bat. Petr. Mij. Den Haag. Af deeling BlectrotechniekH. L. Berkhout, radio-techniker bij Radio- en Electrotechnisch Bureau Bottemanne te Alkmaar. H. Bruyn, leeraar aan de Nijverheids Avondschool te Be verwijk. G. E. F. v. Dijk, bedrijfsleider bij de Heldersche Radiocentrale. Den Helder. J. C. Hellekamp. Electrotechnisch teekenaar bij Van Gelder Zonen te Velsen. J. C. H. Hoeke, as sistent bij N.V. Instrumentenhandel v h Dr. Cocheret te Arnhem, J. H. Langton, assistent bij N.V. Ruhaak te Den Haag. G. J. Meesters, assistent bij N.V. Philips Röntgenafdeeling te Emdhoven. W. P. Spaan, teekenaar bij Fa. Groeneveld v. d. Poll te Amsterdam. Af deeling Scheepsbouwkunde: A. L. Beuk- man. teekenaar bij Scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam. H. C. Smit, teekenaar bij Scheeps werf „De Schelde" te Vlissmgen. OVERIJSELSCHE ONTSPANNINGS VEREENIGING. Zaterdag 20 November viert de O.O.V. haar eerste lustrum in café-restaurant „Dreef- zicht". Er bestaat des avonds van half acht tot half negen gelegenheid het bestuur te complimenteeren. Voor den verderen avond heeft de feest commissie een gevarieerd cabaret-program ma samengesteld waaraan o.a. zullen mede werken: de bekende conferencier August de Laat, mevr. de Munnik voordracht en zang en Willy Pasteur, karakter-humorist. Na afloop is er bal met dansmuziek door „The Moonlight Serenaders". NADERE KEURING VOOR DE LICHTING 1938. De burgemeester van Haarlem maakt be kend, dat de keuringsraad voor de ingeschre venen voor de lichting 1938. die wegens broe- derdienst werden vrijgesteld, voor deze ge meente zitting zal houden te Haarlem, in het gebouw „de Doelen" gelegen aan de Gasthuisstraat no. 32 en wel op Vrijdag 10, Maandag 13. Dinsdag 14, Woensdag 15. Don derdag 16, Vrijdag 17. Maandag 20, Dinsdag 21 en Woensdag 22 December 1937, telkens des voormiddags 9 uur en des namiddags 1.30 uur precies. „SAG' BEIM ABSCHIED LEISE SERVUS. Aangezien de vorige opvoering van deze operette door het Fritz Hirsch-gezelschap voor een uitverkochte zaal gegeven werd en talrijke trouwe Hirsch-bezoekers moesten worden teleurgesteld, zal er nog een enkele voorstelling in den Stadsschouwburg plaats vinden. Deze is bepaald op Woensdag 1 De cember, des avonds acht uur, in den Stads schouwburg. Fritz Hirsch vervuld de hoofd rol. Verdere medespelenden zijn Hilde v. Prix, Evelyn Barring, Egon Karter, Liesl Frank, Otto Aurich, Walter Triebel, enz. De muzikale leiding berust bij Hans Lichten- stein. Als een groote sigaar SJ te veel is, steek dan eens een Panter Mignon op. U zult eens zien, hoe U daarvan geniet! 't Is met recht „klein maar fijn". Niet zoo'n weerbarstig hebbe dingetje, waar U aan moet zui gen of 't een fopspeen is, maar een echt smakelijk, mild en geurig roolcertje. U moet het beslist eens probeeren. 10 stuks 30 cent. FIRMA H. J. VAN SCHUPPEN, VEENENDAAL (Adv. Ingez. Med.) Nachtvorstbestrijding brandweer. door de Proeven van den heer August Veraart uit Rijswijk. Aan het einde van den Orionweg bij de Delft staat de autospuit van de brandweer te ronken. Twee straalpijpen spuiten twee uur lang honderden kubieke meters water de lucht in. Groote fonteinen, waarvan de wind duizenden kleine waterdruppeltjes meevoert. En de rest valt zacht-ruischend op het talud van de Delft, dat deze groote hoeveelheid water na een poosje niet meer verwerken kan, zoodat een klein moerasje ontstaat, waar het water glinstert tusschen het dorre gras. „Ik zou zoo zeggen, dat er de laatste da gen genoeg water uit den hemel is gevallen", meent een omstander, die met verbaasde oogen het schouwspel gadeslaat. Maar het gaat hier niet om het gras, dat inderdaad water genoeg heeft gehad, doch om een proef van den heer Aug. Veraart uit Rijs wijk, die ondanks opmerkingen van twijfe laars. onverstoorbaar voortgaat, te trachten het weer naar zijn wil te regelen. Enkele jaren geleden heeft de heer Veraart zijn bekende proeven gedaan, waarbij hij trachtte door het uitstrooien van onderge- koeld ijs op het wolkendek, uit vliegtuigen, op kunstmatige wijze regenbuien op te wek ken. Ditmaal gaat het om de bestrijding van mist en nachtvorst, die volgens den heer Veraart nauw met elkaar in verband staan. Proeven die ook verleden jaar reeds in ver schillende plaatsen in Noord- en Zuid-Hol- land zijn genomen. Door het opspuiten van groote watermas sa's. aldus de heer Veraart, die deze proef persoonlijk leidde, wordt het vochtigheids gehalte van de lucht aanzienlijk verhoogd. Daardoor krijgt men een wolkendek, dat het ontstaan van nachtvorst en mist belemmert. We hebben dit jaar nog weinig of geen nachtvorst gehad, en de heer Veraart wil trachten, met deze proeven dit nog zoo lang moeelijk tegen te gaan. Uiteraard is het moeilijk, onmiddellijk re sultaten aan te wijzen, doch de waarnemin gen van den geleerde, die deze proeven ook ditmaal weer in verschillende plaatsen doet, bevestigen ziin theorie. Dinsdagmiddag was het resultaat nog niet duidelijk te zien, doch toen het spuiten af- geloopen was. nam hij. kort na zonsonder gang toch duidelijk waar, hoe de vochtige lucht naar hoogere luchtlagen opsteeg. Overigens bleef de lucht volkomen helder en weldra verschenen de eerste sterren, die bij romantische menschen zeer, doch bij den heer Veraart maar weinig in aanzien zijn. Verdere proefnemingen en de thermopieter zullen dus de juistheid van de proeven van den heer Veraart moeten bewijzen Schaat senrijders behoeven zich overigens niet on gerust te maken, want het betreft hier slechts de bestrijding van vroege nachtvorst, die vooral voor de tuinders zeer nadeelig kan zijn. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Recht-bank te Haarlem zijnde volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 16 November 1937. J. M. Warmerdam, horlogemaker en win kelier, wonende te Hillegom. Hoofdstraat 132, Curatrice mej. mr. M. J. Kluitman te Haarlem; A. Jansen, arbeider, wonende te Haarlem. Wijdesteeg. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem; R. D. van der Veldt, aannemer, wonende te Heemstede, Rembrandtlaan 8. Curator mr. dr F. A. Bijvoet te Haarlem. Rechter-commissaris in deze faillissementen mr. L. Vliegenthart te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgehe ven de faillissementen van: J. de Nijs, handelsagent, wonende te Haar lem, Romeinenstraat 18. Curator mr. W. de Rijke te Haarlem; Th. P. Bader, bloemist, wonende te Haar- Denk aan de Herfst van Uw leven. Een herfst, die zonnig en zorgeloos kan zijn voor U en Uw gezin! Uw toekomst, verzekerd door een levens verzekering bij een oude, sterke Maat schappij de „Utrecht" De „Utrecht" streeft naar de grootst mogelijke zeker heid en houdt daarbij niet alleen reke ning met het heden, maar bovenal ook met de toekomst. Informeert naar een levensverzekering met recht op winstaandeel: sedert 1926 kwam een bedrag van ruim 7.5 millioen gulden uit de gemaakte winsten ten goede aan verzekerden, met recht op aandeel in de winst! N.V LEVENSVERZEKERING-MAATSCHAPPIJ OPGERICHT 1883 „UTRECHT" TE UTRECHT (Adv. Ingez. Med.) lemmermeer, Cruquiusdijk 120. Curator mr. D. de Jong te Haarlem; E. Paap, strandstoelenverhuurder, thans overleden, gewoond hebbende te Zandvoorl, Parallelweg 29. Curatrice mej. mr. Nelly Rie- mens te Haarlem; J. H. Unland, boekbinder, wonende te Haarlemmermeer, Zwanenburg, Olmenlaan 33 Curator mr. Julius Hoog te Haarlem. Wegens het verbindend worden der Uitdee- lingslijst zijn geëindigd de faillissementen van: A. de Winter, limonadefabrikant, wonende te Krommenie. Curator Mr. D. de Jong te Haarlem. de Handelsvennootschap onder de firma Ge broeders L. en P. Peschier, in liquidatie, tn bloembollen, gevestigd te Lisse. Curator mr. K. A. F. J. Pliester te Haarlem. F. H. Felix, smid, wonende te Haarlem, Wa genweg 31. Curator mr. D. de Jong te Haarlem; de vennootschap onder de firma Gebrs. Felix smederij, gevestigd te Haarlem, Wagenweg 31 Curator mr. D. de Jong te Haarlem. C. J. Opdam, aannemer, wonende te Haar lem, Zaanenlaan 78. Curatrice mevr. mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem;. H. Hoekema, timmerman, wonende te Ben- veld, Zandvoortschelaan 335. Curator mr. J. C. Y. Nieuwenhuis te Haarlem. IN WINKELS MET ONS RAAMBILJET DE ROOKWORST MET DE FIJNE ZACHTE ROOKSMAAK (Adv. Ingez. Med.) Het Liefdespaar door J. P. Baljé. IN opgewonden toestand liep Lew Barry den zonnigen weg naar zijn villa af. Hij zag een beetje rood, wat geen wonder was, want de zon brandde fel en hij had de vier „highballs" in de bar van Kho Lung Hi, den glibberigen Chinees, wel wat vlug naar binnengeslokt. Logisch! Die filmdic tators verbeeldden zich maar met je te kun nen doen dat ze wilden. Als hij verkoos te trouwen met Gwen Morrisson, dan kon.de heele directie van de „United Film Players Corporation" naar den duivel en z'n grootje loopen, en als hij er de vijf werelddeelen kond van wilde doen, dan zou geen brullende di recteur hem daarvan kunnen weerhouden. Spinnijdig stapte hij de ruime hall van zijn villa binnen, en zijn huisknecht snauwde hij toe: „Maak direct een extra-strong Martini voor me klaar, James, en doe het vlug." James knikte en schuchter merkte hij op: „Er wacht een dame op u, meneer, ze zit al een uur in de tuinkamer. Juffrouw Evelyn...." Lew Barry keek nog donkerder, ,,'t Is goed", zei hij dan kort en hij liep in de richting van de tuinkamer. Hij mopperde wat in zichzelf. Dat ontbrak er nou nog net aan! Evelyn, die hem een scène kwam maken. Misschien wel gestuurd door de directie, een doorgestoken kaart.Ha! Hij lachte schamper. Het zou ze niet glad zitten, die heeren doordrijvers. En Evelyn moest zich liever niet leenen voor der gelijke vuile zaakjes. „Hallo!" groette hij stroef. „Dag Lew!" zei ze, en ze keek hem onder zoekend aan. Kwade bui. jammer! Ze had zoo gehoopt op een kalm, rustig gesprek. ..James!" schreeuwde Lew, „vraag aan juf frouw Evelyn of ze ook een cocktail wil.". „Merci", wees ze zijn aanbod af. „ik wou liever niet drinken. Lew. Ik wou eigenlijk eens rustig met je praten De filmacteur trok verwoed aan zijn siga ret. „Va! maar met de deur in huis", atta queerde hij haar. ..begin me maar dezelfde praatjes te verkoopen als die oude Goldmill zooeven heeft opgehangen. Zeg me maar. dat we zoo'n prachtig liefdespaar vormen, dat de heele wereld verrukt is over ons natuurlijk, in nig spel, dat alle verliefde menschen, of ze twintig, veertig of vijftig zijn, ons tot hun voorbeeld nemen, en dat het zoo'n desillusie voor hen zal zijn, als ze hooren, dat ik ga trou wen met Gwen Morrison, een doodgewoon meisje, waar nooit iemand van gehoord heeft. Zeg me maar, dat dat onze films stuk zal ma ken, dat onze toekomst er door kapot gaat, dat we van een voetstuk af zullen vallen, waar de menschen ons op hadden geplaatst, en meer van die nonsens. Vooruit steek van wal Evelyn zei niets. Dus Goldmill had hem een scène gemaakt, Goldmill, die goeie ouwe papa Goldmill, die het zoo goed met haar meende, had dus trachten te redden wat er te redden viel. Natuurlijk er was heel veel waarheid in wat hij gezegd had, maar tóch, dat wist ze zeker, "had Goldmill het niet alleen gedaan voor de zaak, maar hij had geraden, ge voeld. dat Lew alles voor haar beteekende, en met z'n goeie hart had hij getracht, Lew tot andere gedachten te brengen. Maar hij had het heelemaal verkeerd aangepakt, hij kende Lew niet. „Wel heb je me niets te zeggen?" Ze schudde triest het hoofd. „Natuurlijk zit er wel wat waars in Goldmill's woorden", pro beerde ze voorzichtig, „maar ik ben niet bij machte, je van een stap terug te houden, die... „Natuurlijk niet", viel hij haar in de rede, „natuurlijk niet, jij en niemand. Het zit me tot hier, die heele filmzwendel, die fraaie re clame praatjes: ze zijn verloofd, ze zijn niét verloofd, Lew en Evelyn gaan trouwen, Lew en Evelyn z ij n al in stilte getrouwd, Lew en Evelyn dit, Lew en Evelyn datHet heele filmbedrijf walgt me." „Het is tenslotte jouw.... en mijn brood, Lew", zei ze zacht. Iets in haar stem trof hem. Hij liep op haar toe en legde zijn hand op haar schouder. „Na tuurlijk, kindje", sprak hij kalmer, „het is ook heelemaal niet m'n bedoeling, jouw toekomst stuk te maken". Die hand op haar schouder was te veel. Haar mond trilde en ze liet haar hoofd tegen zijn arm rusten. „O, Lew", huilde ze, „het is allemaal zoo naar Vreemd geroerd keek hij op haar neer. Iets van de vroegere, oude teederheid, waar tegen hij nu al maanden vocht, kwam terug Hij trok een stoel bij en zachtjes streek hij haar over het haar. „Wij beiden. Evelyn, wij hadden misschien kunnen trouwen Maar we hadden het vroeger moeten doen. in het begin, toen we elkaar pas kenden. Ik hield toen veel van je, ik was verliefd op je blonde krullen, je heldere oogen, je lach, je stem, je mond. Hij stond plotseling op en liep heen en weer de handen diep in de zakken, een rimpel tusschen de oogen. „De film, die vervloekte film, heeft alles stukgemaakt", zei hij verbeten, „ieder jaar zes liefdesfilms, dat vernielde iedere idylle, alle romantiek. Het ontnuchterde me, Evelyn! Het leerde me, dat een filmhuwelijk een on mogelijk ding is. Ik zou je altijd gezien heb ben in een rol .Als ik je omhelsde, zou ik gedacht hebben aan een scène uit de „Ver boden Kus", als je lachte, zou ik je zien als ..De lachende Venus", als je huilde, zou het me niet roeren, want ik zou er bij moeten denken, dat de glycerinetranen niet zoo bar duur zijn. Ik zou de stem van den regisseur in mijn ooren hooren klinken: „Over. die kus. Lew, zoo zoen je niet, als je innig lief hebt. En denk er aan, tien seconden, niet korter, niet langer". Niets zou er nog echt geweest zijn, Evelyn. Niets Hij slokte de Martini naar binnen, bleef ijsbeeren. „Toen leerde ik Gwen kennen. Een een voudig meisje, dat van de film niets afwist. En ik ben van haar gaan houden. Over een maand zullen we trouwen!" Evelyn veegde haar tranen weg en ze glim lachte witjes. Ze voelde, dat hij voor haar verloren was. ..Ik feliciteer je. Lew. en ik hoon dat je gelukkig zal worden. Je hebt gelijk mis schien. die studio is geen ideaal oord voor ware liefde. Maar boy, al geef jij dan zelf niet om het oordeel van de wereld, mis schien zou je danvoor mijZe stokte, om dan plotseling rat) verder te gaan: „Zie je. Lew. ik ben het met Goldmill eens. dat de menschen hun illusies moeten blijven houden. Jouw geluk zal er niet minder om worden, als ie je huwelük treheim houdt. Doe ie dat niet. dan is er veel kans. dat onze films niet meer gevraagd zullen worden. En ik hang van iou af. Ik kan niet zelooven. dat je mijn toekomst moedwihie wilt. vernielen. Hö dacht na. Toen lachte bii en met een nnbeheerscht. gebaar streek hij weer over de blonde krulletjes. ..Goed Evelvn. dan gaat het boerenbedrog door. ons oud liefdesoaar blijft intact. Ik zal in het geheim trouwen". ..Dank je. Lew", accent,eerde zii de aalmoes Zoo had ze toch noe iets. al was het dan al leen maar in de film. Het is zoo moeilijk heelemaal afstand te doen! Als je niet kon kriieen waarnaar ie veriangde. dan moest tp wel tevrodeo ziin met een surrogaat (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbehouden. EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatsexamen in de Romaansche taal- en letterkunde (Fransch) mej. E. E. van der Leeuw; voor het doctoraal examen in de Romaansche taal- en letter kunde (Fransch) mej. M. Spruit. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van Haarlem's Dagblad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de RedactieGroote Houstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Mag ik op mijn balcon „kloppen" en zoo ja, hoe laat? ANTWOORD: Het is ingevolge de A. P. V. verboden kleedjes te kloppen aan den openba ren weg (dus ook op een balcon aan den open baren weg) op andere tijden dan 's morgens tusschen- 6 en 8 of 9.30 en 10.30 uur en 's avonds tusschen 10 en 11 uur. I-Iet is niet verboden beddegoed op een balcon te hebben. PLANTEN. VRAAG: Wanneer moet ik een aronskelk (cal- la) (om in een pot in huis te plaatsen) planten? Mag zij veel zon hebben en wanneer bloeit zij ongeveer? ANTWOORD: U kunt haar nu wel in een pot planten, in een niet te warme kamer voor het raam zetten. De hoeveelheid water hangt af van de grootte der plant en de temperatuur waarin ze staat. Alleen de scherpe zon van Mei tot Juli zou haar niet goed bekomen, doch voor dien tijd is de zon niet nadeelig voor haar, zelfs noodig, want de plant groeit anders te spichtig op. VRAAG: Hoe kan ik een uitgebloeide cyclame overhouden? ANTWOORD: De plant op een lichte onver warmde plaats zetten en de hoeveelheid water langzamerhand verminderen, totdat de bladeren afsterven. Daarna de plant in den pot laten staan en op een vorstvrije plaats overhouden. In het voorjaar anderen grond geven en weer beginnen te kweeken. VRAAG: Hoe moet ik een gloxinia, die uitge bloeid is, behandelen? ANTWOORD: U kunt den knol in den pot Ia- ten staan en de plant droog houden op een vorstvrije plaats. A.s. yoorjaar begint u dan in versche aarde weer te kweeken. DIVERSEN. VRAAG: Hoe krijg ik vuile beige glacé hand schoenen schoon? ANTWOORD: Eenige uren inweeken in wasch- benzine, daarna glad op een steenen blad leggen en met nagelborstel stevig afschuieren. Daarna in schoone benzine goed kneden en spoelen. Ten slotte tusschen doeken zoo droog mogelijk klop pen, oprekken en glad ophangen. Geen vuur of vlam ln de nabijheid. VRAAG: Wanneer wordt een meisje meerder jarig en wanneer een jongen? ANTWOORD: Beiden bij het bereiken van den 21-jarigen leeftijd. VRAAG: Is het in Nederland mogelijk, dat iemands voor- of achternaam wordt gewijzigd? Zoo ja, wat zijn ongeveer de kosten? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Voor het eerste pl.m. 10.—het tweedë pl.m. 30.—.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10