HET INCIDENT BIJ DEN JAMBOREE- WANDELTOCHT. Als Uw kind hoest ABDIJSIROOP ïnoüa De Eenheid in de Nederlandsche Kunst. WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 HAARLE M'S DAGBLAD 7 Luitenant door Krijgsraad vrijgesproken. Gehandeld op grond van een ambtelijk bevel. Interessante kwestie onaangeroerd, gelaten Voor den krijgsraad te 's Hertogenbosch is Dinsdag de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen den 37-jarigen M. v. d. H„ eerste luitenant van de Koloniale Reserve te Nijmegen, die op 8 Augustus j.l. als comman dant van een militaire colonne van 55 man van het Ned. Indische leger aan den Jambo ree-wandeltocht heeft deelgenomen. Op 26 Oc tober j.l. heeft de luitenant voor twee feiten terecht gestaan. In de eerste plaats had hij zich te verant woorden voor het feit, dat hij op 8 Augustus j.l. te Bloemendaal, heeft geweigerd te ge hoorzamen aan de bevelen van de politie om zijn colonne van 55 man, die aan den Jamboree wandeltocht deelnam, met drie man naast el kaar te doen loopen. In de tweede plaats voor het feit, dat hij zonder toestemming van den burgemeester van Bloemendaal, aan den wandeltocht heeft deelgenomen. Een der voorschriften van den wandeltocht was, dat de diverse groepen in het belang van de veiligheid van het verkeer met drie man naast elkaar moesten loopen. Het Indische leger kent geen formatie van drie man, doch heeft de formatie van vier man. Nadat de auditeur-militair Mr. Aghina naar voren had gebracht, dat de beklaagde voor twee verschillende feiten terecht stond, gaf hij als zijn meening te kennen, dat beklaagde's schuld wettig en overtuigend is bewezen. In de gemeente Bloemendaal, aldus de audi teur-militair, is er altijd een druk verkeer en op den dag van de Jamboree-wandeltocht was het verkeer buitengewoon druk. De politie te Bloemendaal nu is met de regeling van het verkeer zéér goed op de hoogte. Dien dag ech ter is naar zijn meening de politie in de war gebracht door het optreden van beklaagde. In dien beklaagde soepeler was opgetreden, zou het onaangename incident niet hebben plaats gehad. Tijdens de behandeling op 26 October j.l. heeft beklaagde een uitvoerig verweer ge voerd, dat tot vier punten kan worden samen gebracht. In de eerste plaats dan heeft beklaagde zich beroepen op artikel 41 van de inkwartierings- wet, waarbij een militaire colonne op den weg niet mag worden gehinderd. Het beroep van beklaagde op dit artikel is echter ongegrond. In de tweede plaats heeft beklaagde zich be roepen op het feit, dat het Indische leger de formatie van drie man niet kent, doch de for matie van vier man. Deze bepaling geldt in Nederlandsch-Indie, maar is zij ook van kracht in Nederland zelf? vroeg de auditeur-militair zich af. Trouwens in zekere omstandigheden kan van deze voorschriften worden afgeweken en is de formatie van twee man geoorloofd. In de derde plaats beroept beklaagde zich op een bevel hem door zijn commandant ge geven. Hij zou dus op bevel van een meerdere hebben gehandeld. Doch dit verweer aldus de auditeur-militair houdt geen stand, om dat de commandant onbevoegd was een der gelijk bevel te geven, daar de burgemeester van Bloemendaal als voorwaarde van deelne ming aan den wandeltocht had gesteld, dat de diverse groepen met drie man naast elkaar moesten loopen. Tenslotte heeft beklaagde zich er nog op beroepen, dat de leider van den wandeltocht hem toestemming had gegeven om zijn co lonne in de gewone formatie van Ihet Ned.- Indische leger te laten loopen. Dit nu is tijdens de behandeling op 26 October door de leiders ontkend, zoodat op dit punt niet dieper behoeft te worden in gegaan. De auditeur-militair wil echter aan nemen dat beklaagde zich op dit punt heeft vergist. De auditeur-militair kwam dan tot de con clusie, dat de schuld van den beklaagde vast staat en dat hij voor beide feiten, die hem zijn ten laste gelegd, moet worden veroor deeld. Voor het eerste feit eischte de audi teur-militair een geldboete van f 25 subs. 5 dagen hechtenis. Voor het tweede feit eischte de auditeur-militair een geldboete van f 10 subs. 5 dagen' hechtenis. Het verweer van den luitenant. De luitenant voerde hierna een breedvoe rig verweer. Hij betoogde, dat men hem geen gebrek aan soepelheid kan verwijten. Dit verwijt treft niet hem, maar wel de politie te Bloemendaal. Zijn colonne nam minder plaatsruimte in dan de andere groepen, die aan den wandeltocht deelnamen. Zijns in ziens gaf de politie hem geen bevel in 't be lang van de veiligheid van het verkeer, doch om haar eigen zin door te drijven. Trouwens, gedurende het geheele incident, is de veilig heid van het verkeer geen enkel moment in gevaar gebracht. Niet één auto was er zelfs gepasseerd. Dien dag was het te Bloemen daal natuurlijk wel druk, doch de wandel tocht ging juist door de minst drukke ge deelte van Bloemendaal. De luitenant vroeg hierna aan den presi dent verlof in 't openbaar dingen te mogen zeggen, die voor de uolitie in 't algemeen en voor de politie te Bloemendaal in 't bijzon der zeer onaangenaam zijn en die een beeld gaven van de houding van de politie ten op zichte van het verkeer. De president ontried hem dit. ofschoon hij aan beklaagde permissie gaf alles te zeggen, wat te zijner verdediging noodzakelijk was. De beklaagde zag er toen van af. na echter nogmaals met nadruk te hebben gewezen op het feit, dat zijn colonne geen enkel oogen- blik. de veiligheid van het verkeer in gevaar heeft gebracht. Vervolgens wees de luitenant op het feit dat de leiders van den wandeltocht hem wel permissie hebben gegeven om zijn colonne met vier man te laten loopen. Als zij deze permissie niet hebben gegeven, waarom heb ben ze dan de militaire colonne niet gedis kwalificeerd, zooals ze dat hebben gedaan met de Robinson-groep, welke ook met vier man naast elkaar heeft geloopen. Men heeft de colonne van het Indische leger niet alleen niet gediskwalificeerd, maar heeft haar den eersten prijs toegekend. Beklaagde zei voorts, dat de voorschriften, die voor het Ned.-In- dische leger in Indië gelden, ook in Neder land van kracht zijn. Zeer breedvoerig zette de luitenant hierna uiteen de beteekenis en de strekking van ar tikel 41 van de inkwartieringswet. waarin wordt bepaald, dat een militaire colonne op den weg ongemoeid moet worden gelaten. Toen dus de Bloemendaalsche politie bevel gaf de colonne met drie man naast elkaar te doen loopen, handelde zij in strijd met de wet en was onbevoegd. Ook de burgemeester van Bloemendaal was onbevoegd, toen hij de militaire colonne van het Indische leger met drie man naast elkaar wilde doen loopen. De luitenant besloot zijn verweer met te zeg gen, dat hij het ibevel van zijn commandant heeft opgevolgd, wat hij ook in de toekomst, in dergelijke omstandigheden, zal blijven doen. Krijgsraad spreekt be klaagde vrij. Nadat de krijgsraad in raadkamer was ge weest, deelde de president aan den luitenant mede, dat de krijgsraad hem had vrijgespro ken, omdat hij heeft gehandeld op grond van een ambtelijk bevel. De groote kwestie of de politie van een militaire colonne op den weg moet afblijven, is dus onbeslist gebleven. Vondelher denking in de R.-K. Leeszaal. Causerie van mevrouw Ellen Russe. Op den eersten van een tweetal Vondelavonden, welke in de R.K. Leeszaal aan de Nieuwe Gracht wor den gehouden, sprak mevrouw Ellen Russe Dinsdagavond over het verband tusschen het werk van Vondel en den Romeinschen dichter Virgilius. De voorzitter der Leeszaal, mr. J. de Vilder, sprak een kort welkomstwoord tot het kleine, uitgelezen gezelschap, dat zich in het zaaltje aan de Nieuwe Gracht verzameld had, waar na ook de directeur, de heer Jos. Vandervel- den een kort woord sprak, waarin hij er o.a. op wees dat de Vlaamsche mystiek van veel invloed is geweest op het werk van Vondel, wiens ouders uit Antwerpen afkomstig waren. Vervolgens was het woord aan mevrouw Ellen Russe, die de nadruk legde op den groo- ten invloed van den Romeinschen dichter Virgilius op het werk van Vondel, en Vondel's groote bewondering voor den grootste aller Latijnsche poëten, „den goddelijken Man- tuaan", zooals hij hem gaarne noemde. Deze invloed is in vrijwel het geheele werk merk baar. Waren het aanvankelijk misschien de. schoonheid der verzen en de rijkdom van beelden, die Vondel aantrokken tot Virgilius' werk, vooral na zijn overgang naar het Katho licisme ging hij Virgilius zien als een vóór- Christelijken Christen, wiens werk doortrok ken was van een Christelijken geest, jaren voor Christus geboorte. Spreekster wijdde vervolgens uitvoerig uit over het werk van keizer Augustus, dat door Virgilius bezongen werd, en over de figuur van dien grooten heldendichter, voor wien ook Danthe een groote bewondering heeft ge koesterd. Mevrouw Russe besloot haar interessante voordracht, die zij toelichtte met talrijke frag menten uit de Virgiliusvertaling van Vondel, met een citaat uit Vondel's „Heerlijkheid der Kerke", waarin hij zijn visioen van de he- melsche stad beschrijft. geeft het dan dadelijk het béste. Laat Uw kind niet langer hoesten dan noodig is, maar grijp krachtig in en help Uw kind direct van zijn hoest af met de vanouds bekende en beproefde Akker's Abdijsiroop. Akker's Abdijsiroop helpt nu nog veel sneller dan vroeger. Vanouds is Abdijsiroop een natuurlijk kruiden-middel, dat zacht doch goed en grondig aandoeningen der ademhalings-organen verdrijft. Thans heeft Apotheker Dumont de werking van Abdijsiroop op verrassende wijze verhoogd door toevoeging van de hoest-bedwingendestof codeïne, die snel en afdoend de hoest en de slijm verdrijft. Ge zult verbaasd staan en binnen weinige dagen suit Gij, evenals zoovelen voor U, uit eigen onder vinding zeggen: ,,'s Werelds béste Hoest-siroop"is AKKER's versièrkie (Adv. Ingez. Med.) Tegen belastingverhooging. De Haarlemsche Handelsvereeniging neemt het initiatief voor een actie. Het bestuur der Haarlemsche Handelsver eeniging heeft de volgende motie inzake de belastingplannen der regeering aangenomen. „Het bestuur der Haarlemsche Handelsver eeniging; In vergadering bijeen op Maandag, 15 November 1937: Kennis genomen hebbende van de berich ten, volgens welke de Regeering voornemens zou zijn verschillende belastingen opnieuw te verhoogen; Geeft uitdrukking aan zijn groote bezorgd heid over deze plannen onzer Regeering; Stelt vast, dat de belastingen reeds thans zoo zwaar op den Middenstand drukken, dat een verzwaring daarvan bij voorbaat als on dragelijk moet worden gekwalificeerd; Dringt er bij het hoofdbestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond op aan, om, zoo mogelijk in samenwerking met de andere Middenstandsbonden, onverwijld een actie te ontplooien, welke tot doel heeft, de verwe- lijking van de bedoelde regeeringsplannen, die een nieuwe ramp voor den reeds zoo zwaar geteisterden Middenstand beteekenen, te ver hinderen Roept alle Middenstandsvereenigingen in den lande, onverschillig van welke richting, op bij haar hoofdbesturen op medewerking aan de door het bestuur der Haarlemsche Handelsvereeniging gevraagde actie aan te dringen". Melkslijters protesteeren tegen schoolmelk-voorziening. Het kleinliandelbedrijf nog meer in het gedrang Resolutie aan betreffende ministers. In gebouw St. Bavo was gisteravond door de R.K. Haarlemsche Melkverkoopersvereeniging „St. Jozef" en door de Haarlemsche Melkver koopersvereeniging „Onderling Belang" een protestvergadering belegd tegen de school- melkvoorziening. Nadat de heer Joh. de Mol voorzitter van „St. Jozef" de vergadering had geopend, werd aller eerst het woord gevoerd door den heer J. Tammes, hoofdbestuurslid van den Nationa- len Besturenbond van Zuivelhandel-Organi saties in Nederland. Spreker was van meening dat de schoolmelk- voorziening zeker niet in het algemeen belang was, daar de detailhandelaren door deze rege ling schade zouden lijden. De toestand in den kleinhandel is thans zóó slecht, dat het na deel van dezen nieuwen maatregel, die voor den melkslijter toch zeker f 1.40 per week schade met zich mee zou brengen, niet meer kan worden gedragen. De positie van den kleinhandel wordt in de laatste jaren steeds meer bedreigd. Spreker herinnerde in dit verband aan de onbillijke regeling die indertijd door Maatschappelijk Hulpbetoon werd toegepast om het verstrek ken van melk en eieren aan maatschappelijk gesteunden uitsluitend door den groothandel te doen geschieden. Eerst na een strijd van bijna twee jaar is het slijtersbedrijf er in geslaagd om opheffing van deze rege ling te verkrijgen en thans mogen de kleine melkhandelaren die onder hun klanten maat schappelijk gesteunden tellen, deze zelf be dienen. Zij verdienen hierop V2 cent per Liter. Moet de schoolmelkvoeding toch plaats vin den, zoo besloot spreker, laat men dan nu meteen het kleinhandelbedrijf in deze distri butie inschakelen. De adjunct-secretaris van den Nationalen Besturenbond van Zuivelhandelorganisaties de heer J. N. J. de Booy die vervolgens het woord voerde wees er op dat het protesteeren tegen de schoolvoeding niet geschiedde uit egoïsme doch uitsluitend om het beginsel. Wanneer op school aan de kinderen melk wordt verstrekt tegen lagere prijzen dan de melkslijters kunnen leveren, dan verliezen deze slijters een aantal klanten. Het debiet wordt daardoor verplaatst en bovendien wordt de school betrokken bij een handelsstrijd, wat spreker volkomen onjuist achtte. Mag men, zoo vroeg spreker, door aan arme kinderen op school melk te verstrek ken, den melkslijter en zijn gezin in zijn bestaan aantasten? Uitvoerig behandelde de heer De Booy hierna de verschillende ye- questen die over deze kwestie aan den mi nister van Economische Zaken zijn gezonden, doch die niet tot de gewenschte resultaten hebben geleid. Wanneer het noodzakelijk is dat het schoolkind voeding krijgt laat dit dan buiten de schoolmuren gebeuren. De Regeering had, volgens spreker, dan ook niet het recht om deze melkverstrekking te subsidieeren. Spreker had liever gezien dat de regeering de natuurboter, de melk, de margarine en het vet in prijs had verlaagd, zoodat deze artikelen meer onder ieders bereik zouden komen. Na de pauze wees de heer P. j. M. van Tetering er op dat door het distribueeren van levensmiddelen op school de taak van de ouders in het gedrang komt en wordt aan getast. De verantwoordelijkheid van de ouders moet blijven bestaan daar anders het huisgezin in zijn kern wordt geraakt. De heer J. G. van Kessel vroeg of deze schoolmelkvoorziening haar ontstaan te dan ken had aan een te veel aan melk en of de Haarlemsche kleinhandel eventueel in staat zou zijn de schoolmelkvoorziening ter hand te nemen. Door de heeren de Booy en Tammes wer den deze vragen beantwoord. Er bestaat in derdaad een overproductie aan melk, of er een teveel is. kan niet zoo gemakkelijk ge zegd worden, meende de heer de Boov. De beer Tammes verklaarde dat de Haarlemsche kleinhandel zeker in staat was om eventueel aan de schoolmelk-voorziening deel te ne men. De heer J. Ph. H. Castricum wees er nog 00 dat vooral door de medici deze melkver strekking wordt aanbevolen, De heer van Tetering meende-dat wan neer deze melkverstrekking dan inderdaad noodzakelijk is. deze in het huisgezin en niet in de school behoorde plaats te vinden. Een resolutie. Tenslotte werd door de vergadering beslo ten de volgende resolutie aan den minister van Economische Zaken en aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te zenden: De vergadering kennis genomen hebbende van de inleidingen der sprekers over het vraagstuk der schoolmelk distributie. Van oordeel, dat deze verstrekking van schoolmelk geschiedt door een door den Minister van Economische Zaken gegeven reductie, welke reductie plaats vindt uit het Landbouwcrisisfonds. Gelet op het feit, dat, de Kroon een besluit van den Raad van Rotterdam tot het subsi dieeren van schoolmelkdistributie 'heeft ver worpen. Spreekt als haar verwachting uit. dat de Rijksregeering geen reductie als bovenbe doeld meer zal toestaan, opdat de kleinhan del niet verder door debietverschuiving scha de liidt en bij verhoogde openbare lasten steeds minder verdienen zal om ten laatste armlastig te worden. Verwacht van de Regeering. dat, indien bliikt. dat de gezondheidstoestand der schoolkinderen.- voedselversterking eischt, deze zal worden verstrekt op gewone wijze, d.w.z. buiten de schoolmuren, opdat de school blijve de neutrale plaats, waar noch een be drijfsbelang van het kapitalisme wordt ge diend, noch een bestaansbelang van den Middenstand wordt bedreigd. Verzoekt den Minister van Onderwijs en dien van Economische Zaken om tezamen en in overleg die stappen te doen, die tot het, wegnemen der hiervoren geuite bezwaren kunnen leiden. Indien desniettegenstaande toch stappen zouden worden ondernomen om melk op school te doen verstrekken, daarbij rekening te houden met de dezer dagen door den Minister van Economische Zaken gedane toezegging terzake van inschakeling van den handel bij leveringen in natura, die van of- ficieelen steun afhankelijk' zijn. MARKT BODEGRAVEN. (Dinsdag). Aangevoerd 226 partijen Goudsche kaas alle met rijksmerk. totaal 11.790 stuks, wegen de 106.110 K G. Prijs met R.M., le soort f 28 tot f 30. 2e soort f 26 tot f 27. Handel matig. ooVixJwi-tffiJcfa (yvüüêpi! ACH. DE REDEN IS ZO EENVOUDIG. ZE HEEFT EEN AARDIG GEZICHTJE EN FIGUURTJE.MAAR HEB JE WEL EENS GOED OP HAAR TEINT GELET7 ANNIE HAD GELIJK. MAAR IK HEB AL DUIZENDEN MIDDELEN GEPROBEERD IK DENK. DAT IK NU DIE NIEUWE l VINOLIA CREAMS EENS ^GA GEBRUIKEN. JE HOORTERDELAAT- n STE TIJD ZOVEEL F OVER PRATEN. ELLY, LIEFSTE, IK VOEL ME DE GELUKKIGSTE MAN ,VAN DE WERELD! MÉT JE FRISSE, BEKOOR- 4 LIJKEGEZICHTJE.BEN JE HET MOOISTE VROUWTJE, DAT IK KEN. Door de nieuwste ervaringen op cosmetisch gebied hebben onze deskundigen een Vanishing Cream en een Cold Cream van bijzondere hoedanigheid samengesteld. Deze preparaten zijn door duizenden vrouwen een tijdlang beproefd en allen vertelden ons: „Dit is wat wij reeds jaren hebben verlangd!" Vinolïa Vanishing Cream, door zijn speciale samenstelling en extra fijne emulgering zonder enige scherpe werking, is ui terst geschikt voor de gevoeligste huid en maakt ook een glim mende huid onmiddellijk voor lange tijd mat. Vinolia Vanishing Cream beschermt tegen weer en wind, ook bij langer ver blijf in de buitenlucht, trekt direct in, wrijft gemakkelijk en dun uit en vormt hierdoor een ideale basis voor poeder. Vinolia Cold Cream werkt tot diep in de epidermis, verstopt - door haar speciale bereidingswijze - zelfs de fijnste gelaats poriën nooit en wekt de huidcellen op tot verhoogde activiteit, waardoor de zo gevreesde rimpelvorming wordt voorkomen. Deze twee Vinolia Creams bieden U meer dan U ooit van gelaatscreams heeft durven verwachten. VANISHING CREAM - COLD CREAM GEWONE TUBE 35 CENT - GROTE TUBE 60 CENT - LUXE POT 90 CENf (Adv. Ingez. Med.) Prof. Muls uit Antwerpen over de cultureele verbondenheid tusschen Nederland en Vlaanderen. Voordracht voor het Algemeen Nederlandsch Verbond, Voor de afdeeling Haarlem en om streken van het Algemeen Neder landsch Verbond heeft prof. d r. Jozef Muls, conservator van het Koninklijk Museum van Schoone Kunsten te Antwerpen, gisteravond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann een voordracht gehouden over de eenheid, die bestaat in de kunst van Noord- en Zuid-Neder land. Na een kort welkomstwoord van den voor zitter, mr. Julius Hoog, begon prof. Muls zijn voordracht, waarmede hij naar hij zeide de verwantschap tusschen beide culturen wilde aantoonen. De oorsprong der Nederlandsche cultuur ligt in Zuid-Nederland, aldus spreker. In de literatuur begon zij met Heinric van Veldeken, die in de Middeleeuwen gevolgd werd door Hadewych. de schrijvers van den Vos Reinaerde, Jan van Boendaele en later Jacob van Maerlant. Men kan zeggen, dat de grond vesten van de Nederlandsche taal in het zui den gelegd werden. Deze vroege beschaving, die zich ln Zuid Ne derland zooveel vroeger openbaart dan in het Noorden, houdt verband met den Invloed der Romeinen, die daar hun cultuur vestigden. In latere eeuwen deed de belangrijke cultureele arbeid der kloosters zich gelden. Ook op an dere gebieden beleefde dit landsdeel een lang durige bloeiperiode en zoo waren steden als Gent en Brugge reeds centra van kunst en bedrijvigheid toen de Noord-Nederlandsche steden nog weinig beteekenis hadden. Bij velen is uit het vro.ege Vlaamsche tijd perk slechts de schilderkunst bekend, met name de werken van Van Eyck. Toch doet men er goed aan, aldus prof. Muls, te bedenken dat aan hem twee eeuwen van grootsche cul tuur voorafgegaan zijn Men kan zelfs zeggen dat de kunst van Van Eyck in zeker opzicht „verval" beteekende. Hij schilderde voor de „beau monde" van die dagen, verkreeg van Philips de Goede den titel van „valet de ehambre" en maakte zich dus dienstbaar aan den vreemden adel, in tegenstelling met de vrije kunstenaars van de dertiende en veer tiende eeuw. die voor het volk werkten. Des ondanks werkte het verleden ook in Van Eyck door en is ook zijn kunst een uiting van de volksziel, wat wel zeer duidelijk blijkt in een van zijn beroemdste scheppingen „De aanbid ding van het Lam", waarop het Hemelsche Jeruzalem duideliik de kenteekenen'van een Nederlandsche stad vertoont. De vijftiende eeuw brengt de cultureele ver wantschap tusschen N^ord- en Zuid-Neder land klaar aan het licht. In de schilderkunst zoowel als in de bouwkunst is de eenheid frap pant, Niet alleen de stiil, ook de bouwmees ters zijn dikwijls dezelfden. Zno bouwde Kel dermans de stadhuizen van Middelburg en Oudenaarde, Treffend is bijvoorbeeld ook ae gelijkenis van de stompe torens in Utrecht en Dordrecht met verscheidene torens in her zuiden. Het einde van de zestiènde eeuw bracht ver andering als gevolg van den vrijheidsoorlog tegen Spanje. Het rampzalige noodlot wilde dat de beide Nederlanden van elkaar geschei den werden. Vlaanderen ging een tijd van cultureel verval tegemoet. Een lichtpunt is het. dat in deze periode de eenheid toch tot uiting kwam, en wel in de figuur van Joost van den Vondel, Nederland's grootste dichter die in Antwerpen geboren werd en later naar Noord-Nederland trok. Met dankbaarheid herdacht spreker de pe riode der kortstondige verbondenheid van 1815 tot 183o. Wat toen door koning Willem I tot stand gebracht is kan niet genoeg ge waardeerd worden. Scholen en universiteiten werden gesticht en daaruit zijn de grondleg gers der nieuwe Vlaamsche cultuur voortgeko- ^S0 Junghans klokken, de volmaakt accurate tijdmeters en tevens verreweg de mooiste. Tal van aparte, fraai gestyleerde modellen, voor elk interieur. Met wondermooien gongslag. Junghans, het voorname merk! "V/mus (Adv. Ingez. Med.) men. Thans plukken wij de vruchten van wat toen gezaaid is. Spreker eindigde dit deel van zijn voor dracht met een lofrede op den Nederlandschen stam. Wanneer in alle gebieden, waar de Ne derlandsche taal gespróken wordt Neder land, Vlaanderen, Zuid-Afrika en Nederlandsch Indië de saamhoorigheid beseft wordt, dan is voor dien stam een toekomst weggelegd, waarvan de grootste verwachtingen gekoesterd mogen worden. Prof. Muls vertoonde vervolgens ter illustra tie van het gesprokene een aantal lichtbeel den van Nederlandsche en Vlaamsche schil derkunst, architectuur en interieurkust, even- zoovele duidelijke bewijzen van de verwant schap der beide culturen. Mr. Hoog dankte den spreker na afloop voor zijn belangwekkende voordracht en was hem in het-bijzonder erkentelijk voor de daarin zoo sterk tot uiting gekomen gedachte der ver bondenheid. „VONDEL-AVOND" DA COSTA KWEEKSCHOOL. De leerlingen van de Da Costa Kweekschool te Haarlem hebben op Maandagavond de groote beteekenis van Vondel herdacht in een voordrachtavond gehouden in het Wijk- gebouw Ged. Oude Gracht. De Zangklassen zongen één van Vondels Harpzangen en later de Rel van Klarissen. Verschillende verzen werden gedeclameerd, ook werden een drietal reien ..gezegd". Aan het slot werden door. eenige cursisten van den hoofdaktecursus een tweetal scène's uit „Josef in Dothan" gespeeld. Tusschen de voordrachten in, bij het begin van een nieuw gedeelte sprak de heer Van Noort, leeraar aan de school over de beteeke nis van Vondel als lyrisch dichter en als treurspeldichter. Aan het slot ging hij na wat Vondel ons nu nog te zeggen heeft. De avond werd geopend door den heer Houwen, directeur, de voorzitter van het be stuur, de heer Brants sloot de samenkomst. DE NIEUWE APOSTOLISCHE PREFECT VAN SOERABAJA. Pater M. Verhoek* benoemd. Als opvolger van mgr. dr. Theophiel de Backere is tot Apostolische Prefect van Soe- rabaja benoemd pater Michael Verhoeks van de Congregatie der Missie (paters Lazaris ten). Pater Verhoeks werd in 1893 geboren en in 1919 priestei gewijd Ir 1933 werd hij benoemd Tot superior van het studiehuis St. Vincentius a Paulo te Nijmegen. G. Stapel Sz. overleden. Oudste burgemeester van Noord-Holland. De heer G. Stapel Sz. sinds 1904 burgemees ter der gemeente Sybekarspel. is plotseling overleden. De heer Stapel die den leeftijd van 72 jaar bereikte, was de oudste burge meester in de Provincie Noord-Holland en be kleedde in.het maatschappelijk leven tal van functies. O.m. was hij voorzitter van de Noord-Hollandsche Landbouwonderlinge. De heer Stapel was Ridder in de Orde van Oranje-Nassau.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11