i NA DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER. dams t0 Sig. Mag. „HOKA" WOENSDAG 17 NOVEMBER 1937 HA ARE EM'S DA GEIL'AD S Bijzonder druk bezochte receptie in de oude raadszaal. De burgemeester wandelt met zijn echtgenoote, in gezelschap van Mr. Th. A. Wesstra, van de raadszaal naar het stadhuis voor de receptie. Men zal Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, onzen nieuwen burgemees ter, wel verteld hebben, dat het ver- eenigingsleven in Haarlem zeer intens is-, maar dat het aantal vereenigingen zóó groot is, waarvan deputaties hem ter receptie in d.e smaakvol versierde raadszaal kwamen complimenteeren, zal hij toch stellig niet gedacht heb ben. Een onafgebroken stroom van vereenigingsbesturen heeft bijna twee- en-een-half uur lang zijn opwachting fojj den eersten burger van Haarlem en Mevrouw De Vos van Steenwijk ge maakt. De burgemeester was zichtbaar verrast over het groote aantal muziek-, zang- en sportvereenigingen, dat onze stad rijk is. Hij en zijn charmante echtgenoote werden niet moede, de vele vriendelijke welkomstwoorden in ontvangst te nemen en te luisteren naar de bijzonderheden, die hem van de verschillende vereenigingen verteld werden. Voor zoover dat in zijn ver mogen was beloofde de burgemeester desgevraagd gaarne zijn steun. Trouwens voor alle bezoekers had hij vrien delijke woorden, o.a. tegen de deputatie van Haarlem's Bloei, met wie hij met veel genoegen kennis maakte. Tegen den heer P. J. van Kes- sel, die zijn belangstelling voor het werk van de St. Vincentiusvereeniging vroeg, zei hij dat deze nuttige vereeniging wel in eilke stad van ons land te vinden zou zijn. Ook in Zwolle had hij er kennis mee gemaakt. Hij beloofde zijn sympathie. Namens het Comité tot bestrijding der werk loosheid sprak Prof. Dr. A. A. van Schelven. Deze vestigde er de aandacht op, dat .dit co mité al bestond nog voordat het Nationaal Crisiscomité werd opgericht en dat het nu weer zelfstandig werkte. Hij hoopte dat spoedig de tfjd mag komen, dat dit comité niet meer noodig is. De burgemeester werd namens de „jongste ingezetenen" gecomplimenteerd door den voor zitter van de Vereeniging „Zuigelingenzorg". Bijzonder erkentelijk was de heer De Vos van Steenwijk voor het prachtige bloemstuk van witte seringen, dat door Bloembollencul tuur gezonden was. Hij bedankte er de heeren Dr. A. J. Verhage en H. J. Voors hartelijk voor. Het eerst werden gelukwenschen aangebo den door de wethouders en een groot aantal raadsleden van Zwolle. Op een bijzonder har telijke wijze drukte de -burgemeester hun de hand. Vereenigingen en instellingen. Van de volgende vereenigingen en instellin gen kwamen deputaties complimenteeren: Haarlem's Bloei, Schuurman Schimmel van Outeren-Stiehting, Volksuniversiteit, de Amb telijke Vereeniging van hoofden van schalen, de Vereeniging van hoofden van scholen, af- deeling Haarlem van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst, de Vereeniging voor Zuigelingenzorg, R.-K. Blindenbond, Ned. Pad- vindersbond, Vereeniging voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekolonies, de Huishoud- en Industrieschool, Groote Houtstraatvereeniging, de afdeeling Haarlem van de Vereeniging Ne- derlandsch Fabrikaat, de Stads-Evangelisatie, de Koninklijke Liedertafel „Zang- en Vriend schap", de mannenzangvereeniging „Die Spaernesanghers", het Doopsgezind Zangkoor, Haarlem's Zanggenot, het H.O.V.-koor, het Centraal Comité voor ontspanning en ont wikkeling van werkloozen, Haarlemsche Vrij metselaarsloge, de Martha-Vereeniging, R.-K. Volksbond, Haarlemsche Reddingsbrigade, Fe deratie van Woningbouwvereenigingen, Ar menraad. Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen", Vereeniging van Koffiehuishou ders „Ons Belang", Leger des Heils, Muziek vereniging „Laurens Jansz. Coster", Nieuwe Haarlemsche Kunstkring. Vereeniging Ko ninginnedag, afdeeling Haarlem van den Ned. Vrouwenbond, Christ. Oratoriumvereeniging, R.-K. Oratoriumvereeniging. Prot. Christ. Nij verheidsschool. de voetbalvereenigingen H.F.C., Haarlem en E.D.O., de cricketclub Rood en Wit, afdeeling Haarlem van de Vereeniging „Oost en West", R.-K. Bouwvereeniging „St. Jozef", Haarlemsche Burgerwacht, de Veree niging Volksweerbaarheid, Haarlemsche Hypo theekbank, Twentsche Bank, afdeeling Haar lem der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, afdeeling Haarlem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis". Rechtskundig Consultatiebureau voor minvermogenden. Oranjevereeniging Haarlem- Oost, Federatie Haarlem van de S.D.A.P., Oranjevereeniging „Prins Bernhard", afdee ling Haarlem van den Ned. Bond van Archi tecten, afdeeling Haarlem van den Ned. Kin- derbond, de Vereeniging „Tesselschade", Fonds voor behoeftige kraamvrouwen, Bond van Overheidspersoneel „St. Raulus", Remon- 'strantsche Broederschap, afdeeling Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunde, Lsraelietische Gemeente, Midden standscentrale, Ohrist. Militair Tehuis, Boaz- bank, Raad van Arbeid, Haarlemsche Journa listenkring, Nutsspaarbank, Landstorm Ken- nemerland, Ned. Vakcentrale, Horecaf, R.-K. Aannemersbond, departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, Teeken college „Kunst zij ons Doel", afdeeling Haar lem Ned. Kappersbond, Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, Vereeniging van Notarissen in Haarlem, Kerkvoogden Ned. Herv. Kerk, afdeeling Haarlem van den Bond Dr. A. A. G. Land (links) wenscht den Burge meester geluk namens de afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis. Rechts: Mevrouw De Vos van Steenwijk. van Bloembollenhandelaren, Haarlemsche Zwemclub, Commissie voor Kindervoeding, Kon. Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer", Josephine Butlervereeniging, Kon. Ned. Toon- kunstenaarsvereeniging, afdeeling Haarlem van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrij - heid, Schoolvereeniging Groen van Prinsterer, Comité tot bestrijding der werkloosheid, Haar lemsche Schilderspatroonsvereeniging. depar tement Haarlem der Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de Vereeniging voor Prot. Christ. Meisjeswerk, Haarlemsche Ke gelbond, St. Elisabeths Gasthuis, Diaconessen- huis, Ziekenhuis St. Johannes de Deo, Maria- Stichting, afdeeling Haarlem van het Ned. Roode Kruis, Vereeniging van Gemeente ambtenaren, afdeeling Haarlem Christ. Nat. Werkmansverbond, afdeeling Haarlem Bond van Nederlandsehe Onderwijzers, afdeeling Haarlem Ned. Vereeniging van Huisvrouwen, afdeeling Haarlem der Ned. Maatschappij tot bevordering der Pharmaeie, Nationale Vrou wenraad, Haarlemsche Handelsvereeniging, Haarlemsche Apothekersvereeniging, afdee ling Haarlem Ned. Bond van personeel in Overheidsdienst, Sint Vincentius Vereeniging, afdeeling Haarlem R.-K. Ambtenarenbond, Centr. Ned. Ambtenaarsbond, Diaconie Ned. Herv. Gemeente, Haarlemsche Aannemersbond, Rijkskweekschool voor Onderwijzers, Chr. Ly ceum, Ger. Kerken, Ger. Kerk in Hersteld Verband, Ziekenzorg, Christ. Ambtenaarsbond, Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbe reidend L.O., R.-K. Lyceum, Nationaal Verbond van Gemeente-ambtenaren, Geref. Weeshuis in de Olieslagerslaan, afdeeling Haarlem Christ. Vrouwenbond, de Oranjegarde. Arbeid Adelt, Vereeniging Oud-Haerlem, Vereeniging tot uitbreiding van de kunstschatten in het Frans Halsmuseum. Commissie Stadsschouwburg, Vereeniging Kinderverzorging en Op voeding. Kleuterschool Rehoböth, Gymna sium, Nationaal Jongerenverbond, Eerste Hulpvereeniging „Snelverband", Kinderbe waarplaats Asterstraat, afdeeling Haarlem Alg. Ned, Verbond, afdeeling Haarlem Vrijheids bond, Haarlemsche Hulpbank, Voogdijraad, Commissie voor behoeftige kraamvrouwen, Haarlemsche Voetbalbond, Jansstraat Vereeni ging, Vereeniging „Het Vaderland Getrouw", Ned. Vereeniging tot behartiging der belangen van jonge meisjes, Vereeniging tot verpleging van lijders aan vallende ziekte, Overijselsche Ontspanningsvereniging „De Oosthoek", (vooral deze deputatie werd door den burge meester bijzonder hartelijk begroet). Verder Haarlemsche Bachvereeniging, IJsclub voor Haarlem en Omstreken, Ambachtschool en Middelbaar Technische School, college van regenten voor de Strafgevangenis, H.B.S. a met 5-j. c. Burgemeesters. Verder werd opwachting gemaakt door: Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heemstede; Jhr. Mr. C. J. A. den Tex, burge meester van Bloemendaal; den heer H. v. Al phen, burgemeester van Zandvoort; Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; den heer H. Simons, burgemeester van Haarlemmerliede; Jhr. Mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alkmaar; Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden, burgemeester van Groningen. Handel, industrie en bedrijfsleven. Uit deze kringen zagen we de heeren J. J. Swens en Jhr. Dr. J. C. Molilerus, resp. voor zitter en secretaris van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en Om streken; de heeren R. Peereboom en P. W. Peereboom, resp. directeur-hoofdredacteur en directeur van Haarlem's Dagblad (eerstge noemde ook namens de Rotaryolub)den heer W. G. C. Gelinck, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat; Frits Schuurman, directeur van de H.O.V.; Dr. S. Elzinga, inspecteur van het M. O.; Prof. Dr. A. D. Fokker; den heer C. M. Moolenburgh, inspecteur der Directe Belastingen; Mr. A. J. Enschedé, raadslid van Bloemendaal; den heer J. H. van Oosten, hoofdredacteur van de Nieuwe Haarl. Crt.; den heer H. J. M. Bekkers, directeur N.V. Kon. Fabriek van Rijtuig- en Spoorwagens J. J. Beijnes; den heer Ph. A. Deinum, directeur Stadsschouwburg en Ge meentelijke Concertzaal; ir. W. J, Burgersdijk en Mr. D. A. E. Immink, directie der N.Z.H. T.M.; de heeren B. F. Enschedé en A. D. Huis man, directie Graf. Inr. N.V. Boekdrukkers, lettergieters Joh. Enschedé en Zonen; den heer Baart de la Faille, Rijksarchivaris; Dr. E. A. M. Droog, wethouder van Onderwijs; den heer C. L. F. Sar let de Soiron, consul van den A.N. W.B. te Haarlem; de heer J. H. T. Pfaff, directeur van het Postkantoor. Rechterlijke macht. Mr. G. Sluis, president van de Arrondisse- ments Rechtbank; Mr. L. H. Roeters van Len- nep, Officier van Justitie; Mr. P. H. F. Bijl de Vroe en Mr. Th. F. Raedt, Kantonrech ters; Mr. J. C. Donker en Mr. Th. S. de Vries van Doesburgh, ambtenaren van het O.M.Mr. A. J. L. Liesker, Griffier bij het Kantongerecht; Mr. Dr. W. P. Vis, Deken der Orde van Advo caten. Uit het kerkelijk leven. Dr. J. Weener, Ds. M. G. Blauw, Ds. P. W. Foeken, Ds. K. H. Miskotte, Ds. G. J. Waardenburg (mede namens de afd. Haarlem van de Ned. Zendingsvereeniging) Ds. C. M. Briët en Ds. A. Snethlage, predikan ten bij de Ned. Herv. Gemeente; Ds. J. M. Leendertz en Ds. J. IJntema, predikanten bij de Doopsgezinde Gemeente; Ds. J. W. Siertse- ma, predikant bij de Ger. Kerk; Dr. A. H. Haentjens, predikant bij de Remonstrantsche Gemeente; Ds. G. Duyvendak, predikant bij de Luthersehe Kerk; W. Bijleveld, predikant bij de Chr. Ger. Gemeente; Rabbijn S. Ph. de Vries Mzn.; Mgr. H. T. J. van Vlijmen, Bisschop Oud R.-K. Gemeente. Verder Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, oud wethouder; den heer Th. W. L. M. de Winter, hoofd van het Telefoondistrict Haarlem; lui tenant-kolonel Steensel gezegd Van der Aa, garnizoenscommandant; luitenant-kolonel A. M. M. van Loon, commandant van den Motor- dienst; den heer C. Thomése, hoofdingenieur directeur Prov. Waterstaat; den heer Boerse- ma, inspecteur Registratie en Domeinen; Jos. van der Velden, directeur R.-K. Leeszaal; den heer J. H. Sauveur, consulair agent van Frank rijk; den heer A. G. ,de Koningh, chef van de Centrale Werkplaats; Mr. A. Bruch; den heer M. C. van der Wal, directeur der N.V. Haarl. Brockway Bus Mij. De leeraren van het Gymnasium werden vertegenwoordigd door Dr. G. Ras, conrector, omdat de rector Dr. C. Spoelder, verhinderd was. Vele bezoekers moesten meer dan een uur in de rij wachten, alvorens zij aan de beurt kwamen. De Burgemeester toegejuicht. Toen de heer en Mevrouw De Vos van Steen wijk na afloop van de receptie te half zes het .Stadhuis verlieten en op het bordes versche nen, werden zij door het publiek op de Groote Markt, dat in dichte .drommen ook geruimen tijd geduldig had staan wachten, hartelijk toegejuicht Diner bij den Com?jiissaris der Koningin. Ten huize van Mr. Dr. A. baron Röell, Com missaris der Koningin, had Dinsdagavond een Een kijkje op de tribune; op den voorgrond verschillende burgemeesters uit de omliggende gemeenten, op den achtergrond directeuren en hoofden vair takken van dienst. Na de installatie hangt wethouder Van Liemt den burgemeester den ambtsketen om. feestelijk diner plaats. Hieraan werd deelge nomen door den heer en mevrouw De Vos van Steenwijk; den gemeente-secretaris Mr. Th. A. Wesstra; de vier Haarlemsche wethouders W. J. B. van Liemt, A. G. Boes, M. A, Reinalda en E. van der Wall; de burgemeesters van Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Benne- broek; de Commissaris der Koningin in Drente, Mr. Dr. R. H. baron De Vos van Steenwijk (broeder van den burgemeester); de garni zoenscommandant en de commandant van het korps Motordienst; de president van de Haar lemsche Rechtbank, Mr. G. Sluis; de Officier van Justitie Mr. L. H. Roeters van Lennep; Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem; Dr. J. Weener, oudste predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Haarlem en de heer J. J. Swens, voorzitter der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. VEEMARKT. Amsterdam, 17 November. 210 vette kalveren: le kwaliteit 7682, 2e kwaliteit 66—74, 3e kwaliteit 6065 per K.G. levendgewicht. 45 nuchtere kalveren 712 per stuk. 153 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G, 7475, zware varkens 7374, vette varkens 7273 per K.G. slachtgewicht. ,eefcVet 01 A„toon OomsGr_Houtstraatl33 (Adv. Ingez. Med.j Vergadering Tuinbouw en Plantkunde. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Bouwer hield de afdeeling Haarlem van bo vengenoemde Maatschappij in Lion d'Or Dins dagavond een druk bezochte vergadering. Allereerst herdacht de voorzitter het over lijden van den penningmeester, den heer P. H. Teunis, die een der oprichters was van de afdeeling en jarenlang als bestuurslid voor de belangen van den tuinbouw op de bres heeft gestaan. Spr. schetste, hoe de overledene steeds bereid was ,hulp te verleenen aan anderen en dat zij, die in het praktische leven naast hem hebben gestaan, zich zijn eigen schappen als mensch het beste kunnen lier- inneren. Tot de laatste dagen voor zijn dood toonde hij veel belangstelling voor den tuinbouw en de afdeeling zal zijn nagedach tenis in eere houden. De vergadering luisterde staande naar deze rede en herdacht den over ledene in enkele oogenblikken van stilte. De secretaris deelde vervolgens een en ander mede over de gehouden algemeene vergade ring, over den toestand van de Maatschappij, over het aanbieden der Van Pallandt-plaquette aan den Leidschen Hortus en dr. Lovinck, en over het beramen van maatregelen voor na tuurbescherming. De heer A. Meilink hield een zeer interes sante voordracht over hormonen bij planten. Hij schetste, hoe men bij planten, evenals bij de menschen.deze tot groeiprikkelende stof fen had ontdekt. Spuit men bij de dieren insu line en schildklierpraeparaten in, om be paalde groeireacties op te wekken, ook bij planten kan men inspuitingen toepassen, om strekking van stengeldeelen, wortelgroei enz. te bevorderen. Spr. deelde mede, dat het on derzoek, dat door prof. Went en prof Blauw begonnen was, nog in zijn kinderschoenen stond, maar dat de reslutaten van dien aard zijn, dat men er in praktijk belangrijke resul taten mee zal boeken. Sprekers voordracht had de volle aandacht van de vergadering en lokte een levendige discussie uit. De heer K. Goudzwaard verwierf 8 punten voor zijn inzending besdragende heesters, waarbij hij toelichting verschafte. G. H. Weustink. Mej. L. Broersma Mf. Th. A. Wesstra. Hierboven de deputatie uit den Raad, die Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk de raads zaal binnenleide. Geschenk der Landmacht aan Prinselijk Paar aangeboden. Maandagochtnd om half twaalf heeft een deputatie van de koninklijke landmacht aan Prins Bernhard op het Paleis Soestdijk het huwelijksgeschenk van de koninklijke land macht aangeboden. De deputatie bestond uit den chef van den generalen staf, luitenant-generaal I. H. Reynders, als oudsten opperofficier, kolonel P. J. Stuitje, genie-commandant, le luitenant der artillerie, ir. J, M. Klinkhamer, adjudant onderofficier opzichter le klasse Klaui, adju dant-onderofficier der militaire administratie De Jager, sergeant-vliegtuïgmaker Van der Flier, korporaal van het le regiment huzaren Jansen en den dienstpüchtige van het regi ment grenadiers H. C. van der Ent.. Verder waren daarbij aanwezig de commis sie, welke het geschenk tot stand heeft ge bracht onder leiding van luitenant-generaal b.d. Jhr. Röell, bestaande uit generaal-ma- joor b.d. Van Oorschot, de architect Krop holler, kapitein van den Heuvel, secretaris van de commissie van proefneming, de kapitein der militaire administratie Jonker, de le lui tenant der grenadiers Van Buuren, ter wijl tevens aanwezig waren ir. van Eldik, chef van dienst der artillerie-inrichtingen en de reserve-majoor Douwes, beeldhouwer. De beide opperofficieren, luit,-generaal Reynders en luitenant-generaal Jhr. Röell. stelden de beide groepen van aanbieders en ontwerpers aan Z.K.H. Prins Bernhard, die vergezeld was van zijn adjudant kapitein De Roo van Aldewerelt, voor. H.K.H. Prinses Ju liana was tot haar leedwezen verhinderd bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Luitenant-generaal Reynders heeft bij de aanbieding van het geschenk een rede uitge sproken Oude heer door gasverstikking om het leven gekomen. Dinsdagmorgen kreeg de familie van den 87-jarigen alleenwonenden heer J. H. G. M. bij het aanhoudend bellen aan de woning van den man, geen gehoor. Aanvankelijk meende zij, dat hij niet thuis was, doch toen de familie Dinsdagavond om zes uur op haar bellen wederom geen ge hoor kreeg, waarschuwde men de politie, die de deur forceerde en de woning binnendrong. Een sterke gaslucht kwam haar tegemoet. Bij ondrzoek vond men den ouden heer dood op bed, terwijl de gaskraan half openstond. Men vermoedt, dat hij gistermorgen, na thee te hebben gezet, de gaskraan niet vol doende heeft gesloten. Het lijk is in beslag genomen. Een levenskwestie voor winkelbedrijven. „Het moderne winkelbedrijf zou zich niet in stand kunnen houden zonder courantenreclame", ver klaarde eenigen tijd geleden de eigenaar van een goed rendee- rende zaak.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 9