Roekelooze weggebruikers ■HLD.-V ertellieg W' VTMJ DAG 19 NOVEMBER 1937 H A A R L E M'S DAGBLAD 6 (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK Ernstige ongelukken berecht. Een tweetal zeer jeugdige delinquenten. In den vroegen morgen van den 23sten Sep tember reed op den Heerenweg te Lisse een wielrijder in de richting Haarlem. De man reed, uit voorkeur voor een vlakkere bestra ting, tusschen de rechtertramrails. die hier evenwel in het midden van den rijweg liggen. Toen achter hem een vrachtauto naderde, gaf de bestuurder daarvan een signaal, verwach tende dat de wielrijder wel naar de rechter zijde van den weg zou gaan. Deze heeft ech ter blijkbaar het signaal niet gehoord, want hij bleef rustig doorrijden, waarop de chauf feur naar links uithaalde om te passeeren. Doch hoewel er op dat tijdstip vrijwel geen verkeer was. week hij niet voldoende uit, met het noodlottige gevolg, dat de wielrijder werd aangereden en tegen den grond geslingerd, waarbij hij zulke ernstige verwondingen op liep, dat hij geruim en tijd in een ziekenhuis te Leiden verpleegd moest worden en thans nog steeds zijn werk niet kan verrichten. De chauffeur, een nauwelijks 19-jarige in woner van Lisse. had zich thans te verant woorden wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel, tengevolge van hoogst roe keloos en onvoorzichtig rijden. De officier van justitie gaf toe. dat de wiel rijder door zijn eenigszins onvoorzichtige wij ze van rijden mede oorzaak was geweest van dit ongeval, doch het gaat niet aan, iemand die weliswaar niet heelemaal rechts van den weg rijdt, zonder meer ondersteboven te rij den. Verd. had gemakkelijk kunnen passeeren en spr. was van meening dat verd. een zeer gevoelige les moet hebben. Spr. requïreerde derhalve twee weken hechtenis, met een ont zegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediger, mr J. v. d. Hoeven, legde den nadruk op de gevaarlijke manier van rijden van het slachtoffer, die verdachte parten heeft gespeeld. PI. was van meening, dat de straf veel te hoog is, omdat z.i. niet is komen vast te staan, dat verd. inderdaad hoogst roekeloos heeft gereden en bepleitte vrijspraak, subs, de uiterste clementie. Ernstige gevolgen van onoplettendheid. Een tweede, eveneens zeer jeugdige chauf feur. die in 1916 in Haarlemmermeer het le venslicht aanschouwde, had 8 Mei op het ter rein van de luchthaven Schiphol door een on begrijpelijke onoplettendheid een aanrijding veroorzaakt, die voor het slachtoffer zeer ern stige gevolgen had. Het slachtoffer was als stratenmaker bezig een weg op het vliegveld te repareeren. Daar voor was een gedeelte van den weg opgebro ken, terwijl men bij het gat een roode vlag had geplaatst. Er passeerden daar elk oogen- blik vrachtauto's, zoodat de man geen acht had geslagen op de door verd. bestuurde auto, Hij was binnen het met de roode vlag afge bakende weggedeelte gegrepen en levensge vaarlijk gewond. Deze verwondingen, o.a. een wervelfractuur, waren van dien aard, dat hrj maandenlang in een ziekenhuis te Am sterdam verpleegd moest worden en nog steeds niet geheel hersteld is. Verd. verklaarde, dien morgen reeds ver schillende malen de bewuste plek gepasseerd te zijn. Van het ongeval had hij niets ge merkt zoodat hij pas gestopt had toen hij hoor de roepen. Hij kon dan ook geen verklaring geven van de oorzaak van het ongeval. De officier meende, dat deze verd. wel zeer onvoorzichtig en onoplettend is geweest. Er is voor zijn wijze van rijden geen enkel excuus aan te voeren en spr. was dan ook van mee ning, dat een zeer strenge straf hier noodzake- lenk is, zoodat hij een hechtenisstraf van drie maanden requireerde. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, meende daarentegen, dat deze straf veel te hoog is. Verd. is weliswaar onvoorzichtig geweest, maar het is toch wel heel ongelukkig dat de ge volgen van deze onvoorzichtigheid zóó ernstig waren. Spr. drong dan ook aan op een voor waardelijke veroordeeling. eventueel gecombi neerd met een geldboete. De rechtbank zal in beide zaken op Donder dag 2 December uitspraak doen. Teyler's Godgeleerd Genootschap. Prijsvragen. Directeuren van Teyler's Stichting en de Leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap deelen mede, dat vóór 1 Januari 1937 op de prijsvraag: „Een historisch-critische beschou wing van de ideeën onsterfelijkheid en eeuwig leven in haar onderlinge verhouding" vijf ant woorden zijn ingekomen. Hoewel vooral in twee verschillende ele menten lofwaardig geacht werden, kon toch geen der vijf antwoorden voor bekroning in aanmerking komen. Uitgeschreven blijven de volgende prijsvra gen: I. Om beantwoord te worden vóór 1 Ja nuari 1938: Er wordt gevraagd een geschrift over de idee Harmonie en daarmee verwante voorstellingen in het godsdienstig en wijsgee- rig leven der oude volken. IL Om beantwoord te worden vóór 1 Ja nuari 1939: De Christelijk-oecumenische ge dachte, historisch toegelicht. III. Nieuw uitgeschreven wordt vóór 1 Ja nuari 1940 een prijsvraag over: Herkomst en ontwikkeling van de Offergedachte in de Eucharistie. (Adv. Ingez. Med.) Steunactie H. O. V. Bezoekt de vier sleunconcerten in den Stadsschouwburg. Evenals het vorige seizoen organiseert het Comité van 'Actie tot steun aan de H. O. V. een uitgebreide steunactie ten behoeve van het Haarlemse he Orkest. In dit blad is reeds eerder uiteengezet, dat in ons land een orkest niet kan bestaan zonder overheidssteun en dat zonder veThooging van het gemeentelijk subsidie, welk subsidie met uitzondering van Maastricht, het laagst is van geheel ons land, nooit een bevredigende finan- cieele toestand en een normale salarieering van de orkestleden mogelijk zal zijn. Het feit. dat de concerten van de H. O. V. de laatste twee jaren regelmatig beter bezocht worden en ook de inkomsten door het organi- seeren van bijzondere concerten zijn opge voerd, mag dus geen aanleiding zijn, verderen steun aan het orkest te onthouden. Integen deel, het is dringend gewenscht, dat allen die in muziek belangstellen en de noodzakelijkheid gevoelen, in dezen tijd een instelling van cul- tureele waaarde te behouden, samenwerken, niet alleen om het Haarlemsche orkest op een beter financieel peil te brengen, doch tevens en vooral om in breedere kringen belangstel ling en waardeering te wekken voor de pres taties van het orkest en zijn dirigent. De serie van 4 concerten, welke dit jaar door het Comité in samenwerking met het bestuur van de H. O. V. in den Stadsschouwburg wor den georganiseerd, beoogt dus niet alleen fi- nancieelen steun. Het is gebleken, dat voor velen deze kleine abonnementen een welkome aanvulling zijn van Schouwburg- en andere abonnementen, terwijl bovendien velen, die oorspronkelijk uit altruïstische neigingen een diploma voor deze serie namen, verrast zijn door de uitstekende kwaliteiten van het or kest en tot de regelmatige bezoekers van de concerten zijn gaan behooren. Evenals vorige jaren heeft zich een uitge breid werkcomité gevormd, waarvan de le den de diploma's voor deze concerten ter ver koop voorradig hebben. Buitendien zijn diplo ma's verkrijgbaar bij de verschillende concert- bureaux. Werkavond der Nat. Hist. Vereen. Bijdragen over verschillende onderwerpen. In het gebouw van de H.B.S. aan het Santpoorterplein werd Donderdag avond een werkavond voor en door leden van de afdeeling Haarlem van de Ned. Natuurhistorische Vereeniging gehouden. Nadat de voorzitter, de heer G. A. van Schaik, enkele mededeelingen had gedaan over lintwormen, de zeemuis, eendenmossels, de zeenaald en het lancetvischje. aan de hand van een aantal preparaten, vertelde de heer G. Gerbranda interessante bijzonderheden over boomen en struiken in den winter, waar aan hij de opwekking vastknoopte, ook in de wintermaanden wandelingen buiten de stad te maken, waar dan tal van aardige dingen te zien zijn. Achtereenvolgens passeerden els, verschillende soorten wilgen, abeel, berk, aca cia, linde, beuk, esch, kardinaalsmutsje Spaan- sche aak, eschdoorn, meidoorn en vele an dere de revue, elk door spr. uitvoerig toege licht. Vervolgens vertoonde de heer M. Dijkstra een serie verrassend knappe vogelfoto's, waar over hij verschillende bijzonderheden vertelde. Na de pauze was het woord aan den heer C. Sipkes, die een korte causerie hield over den invloed van de voortdurende regens van den laatsten zomer op den plantengroei van de duinen. Op sommige plaatsen was die invloed unstig, op andere plaatsen zelfs ongunstig. In de anders zeer droge Kennemerduinen vond spr. dezen zomer vele exemplaren van het vochtminnende parnaskruid, parnassia, met zeer groote bloemen. Nadrukkelijk wees spr. erop, dat de invloed van het grondwater op de planten zeer gering is. Zeer ernstig is de invloed, dien de konij nen op de duinflora uitoefenen, waarvan tal van steeds zeldzamer wordende planten met den ondergang bedreigd worden. Spr. vertoon de hierbij een serie gekleurde lantaarn plaatjes, waarbij hij gelegenheid had een en ander nader toe te lichten. (Adv. Ingez Med.) VEREENIGING DE HAARLEMSCHE MANEGE Zaterdag a.s. samengestelde wedstrijd voor junioren op Woestduin. Deze wedstrijd begint om kwart vóór 2 uur en bestaat uit dressuur en springconcours. NATIONAAL JONGEREN VERBOND Woensdag 24 November houdt de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond een propaganda-bijeenkomst in Lion d'Or. Mr. J. H. P. V. Haitsma Muiier, algemeen voorzitter van het Nationaal Jongeren Ver bond, zal spreken over: Jong Nederland. Na de rede van den voorzitter zal er gelegenheid zijn tot het stellen van vragen. De bijeenkomst vangt om 8.30 uur aan. (Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 20 NOVEMBER 1937. Progr. I. Hilversum I. Progr. n. Hilversum n. Progr. IH. 8.00 Keulen. 9.20 Parijs Radio. 12.05 Londen Regional. 12.35 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 3.20 Keulen. 7.20 Ned. Brussel. 7.50 Pauze. 7.55 Weenen. 9.15 Pauze. 9.20 Londen Regional. 10.00 Berlijn. 11.20 Parijs Radio. Progr. IV. 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Regional. 12.05 Droitwich. 2.20 Londen Regional. 3.20 Fransch Brussel. 4.05 Pauze. 4.10 Londen Regional. 5.20 Droitwich. 10.20 Fransch Brussel. 10.30 Boedapest. 11.20 Droitwich. Progr. V. 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.0012.00 Diversen. LANGS DE STRAAT Tóch een mensch. Er zijn te Amsterdam conducteurs en con ducteurs. En dat is natuurlijk. Geen twee menschen en dus ook geen twee conducteurs zijn gelijk. De een beschouwt zijn wagen als een soort hotel, waarin hij het zijn tijde lijke gasten door een kostelijke gastvrije ontvangst, door beleefdheid en nu en dan een kwinkslag aangenaam moet maken; een ander zal minder uitbundig zijn, maar toch ook vriendelijk en voorkomend: een derde wijdt meer speciaal zijn zorgen aan het ach terbalkon en weet te maken dat daar een opgewekte, aangename sfeer heerscht. waarin het prettig toeven is; weer een ander zoekt zijn kracht in galanterie jegens de dames, daarbij dit spreekt vanzelf binnen de perken blijvend. En, och ja: er zijn onder de conducteurs van de hoofdstedelijke tram ook stillen-in- den-lande, die .kalm en zonder veel woorden hun plicht doen en zelden uit den plooi komen. Men vindt er niet véél zoo in Am sterdam. maar zij bestaan toch, en waarom ook niet? Maar dat er in de hoofdstad zoo'n stokvisch- in-menschengedaan te-van-een-conducteur was. zoo'n droogstoppel, zoo'n treurwilg-in- uniform als ik laatst aantrof oplaat ik zeggen: op een wagen van lijn x, dat wist ik tot voor eenige dagen niet. Zijn fletse oogen keken door een paar bril- leglazen uitdrukkingloos en zonder vreugde zijn wagen in en zijn wagen uit; sombe' waren zijn mondhoeken naar beneden ge trokken; zijn lange, magere figuur miste ten eenenmale de gezellige rondheid en zijn stijve optreden de jovialiteit, die zoovelen van zijn collega's kenmerken. Hij bewoog zich door zijn wagen als de verpersoonlijkte droef gees- stigheid en geen ander woord sprak hij dan dat ééne, telkens als hij van een passagier de „vracht" moest ontvangen in ruil voor een kaartje: „Assssjeblief „Assssjeblief!" tegen een stoeren zeeman die de blommetjes buiten ging zetten; „asssje- blief" tegen een rimpelig oud moedertje, dat met kleine hoofdschuddinkjes den „Kondel- teur" vriendelijk toeknikte; „assssjeblief' tegen den zakenman; tegen 't aardigste nufje, dat ooit een glimmend neusje had gepoederd en tegen het joligstë meisje-om-mee-uit-vis- schen te gaan, dat hij ooit in zijn wagen kon hebben gehad. Neen, dacht ik. deze conducteur mag vroe ger een mensch geweest zijn. hij is het thans niet meer. Hij is, door welke oorzaak dan ook een automaat geworden en de wijze, waarop hij zijn bestaan voortsleept, mag geen aan spraak meer maken op den naam leven Maar hoe vergiste ik mij! De tram was tamelijk vol en bij het station stapten bijna alle passagiers uit. De laatster van de rij menschen. die zich naar het ach terbalkon begaven, waren twee dames, die in druk gesprek gewikkeld waren over de „drive" van den vorigen avond. U kent dat: ..Hoe vond je Annie gisteravond?" „Ja, verbéééld je! Dat maakt aanmerking op mijn bieden en ze kan de kaarten haast niet. vasthouden De dames hadden het zoo druk met elkaar, dat zij slechts heel lanezaam voortgingen en bijna vergaten, dat zij moesten uitstappen. Maar wat zag ik daar? Welke geest was er ineens gevaren in onzen conducteur, den stillen melancholicus? Daar stond hij achter de twee gezellige praatsters, die maar niet opschoten en ja ik zag het toch werkelijk goed hij maakte met zijn linkerhand een duwende beweging (o, slechts een beweging) in haar richting. En alsof dit nog niet genoeg was: daar gin; hij zich ook te buiten aan een paar rare sprongetjes en met zijn rechterhand sloeg hij een paar maten van een wijsje 't een spotliedje geweest zijn dat op dat oogenblik blijkbaar in hem zong! Heusch: zóó gebeurde het. Ik heb het met mijn eigen oogen gezien. En zoo bleek ook deze man tenslotte toch een mensch te zijn J. C. E. (Adv ingez Med.) CONCERT OP „VOGELZANG". Haarlem's Luistervinkenkoor gaf. onder leiding van zijn dirigent Willem Hespe, een concert op de Stichting „Vogelzang" te Bennebroek. met medewerking van mej. Tilly Druijf (viool) en mej. Ans Bouter (piano). Na een waardeerende toespraak tot den heer Hespe. dankte de Geestelijke verzorger, de heer Jac. Andree. allen die aan het slagen van dezen avond hadden meegewerkt. De vervolging van ir. Mussert. Ter aanvulling en verbetering van het be richt betreffende de verwerping door den Hoogen Raad van het Cassatieberoep van ir. A. A. Mussert tegen de beschikking*van het Amsterdamsche gerechtshof, waarbij hij naar aanleiding van het bekende incident op het Blauwe Zand naar de terechtzitting werd verwezen, dient het volgende te wor den gemeld. De Hooge Raad heeft beslist, dat de op vatting van het Amsterdamsche gerechtshof, zooals mr. Van Vessem deze opvatting in het vierde middel tot cassatie heeft gesteld, nl. dat eerst van noodzakelijke verdediging, als bedoeld in art. 41 van het Wetboek van Strafrecht, sprake kan zijn, indien hij, die daarop beroep doet, het eerst geslagen is en niet in geval van bedreiging, inderdaad niet in overeenstemming met genoemd artikel 41 zou zijn. Echter heeft de Hooge Raad 's Hofs be slissing aldus opgevat, dat het Hof in elk geval een aanval of dreigend gevaar voor een aanval in dezen stand van de zaak niet voldoende vaststaand heeft geacht, hetgeen reeds de beslissing, dat vooralsnog van niet- strafbaarheid van den dader wegens nood weer niet is gebleken, rechtvaardigt. Tragedie in miniatuur door ADELBERT VAN M ANNE KUS. e kunnen niet zeggen, dat mijnheer Dupont een buitengewoon man was. Verre van dat.. Mijnheer Du- pont was een man, zooals u en ik dagelijks tien, twintigmaal op straat tegenko men en waarvan we ons niet bewust zijn, dat zij verschillen van de doorsnee homunculus sapiens. Zelfs mevrouw Dupont, die toch eenmaal in haar echtgenoot, het ideaal van manne lijkheid d.w.z. moed, kracht en behendig heid moest hebben gezien, beschouwde hem na een huwelijksgeluk van tien jaren niet als zoodanig meer. Mevrouw Dupont had zich neergelegd bij het feit, dat haar man het ondanks haar steun, niet ver had gebracht. En toch Het was op een Zaterdagavond in het laatst van December, op het uur waarin de heer Dupont zich na het traditioneele festijn van een warm bad en schoon ondergoed, behage- lijk naast de kachel had neergezet, teneinde zijn krantje te lezen, dat het groote idee ge boren werd. Helaas wij naemen het slechts een idee, maar voor meneer Dupont was het De Groote Inspiratie. Visioenen openden zich voor zijn oogen, meneer Dupont in een acht- cylinder gestroomlijnde wagen, zooals hij tweemaal per dag kon bewonderen in de ga rage op den hoek. meneer Dupont in avond toilet, rok of smoking blijft hier in het mid denpunt van een uitgelezen schare bewon deraars. Dit laatste was een gevolg van een courantenberichtje betreffende onze onvolpre zen Jan Kiepura. Een kleine toelichting betreffende het ka rakter van den heer Dupont lijkt mij hier wel op zijn plaats, om misverstanden die door het voorgaande mochten zijn ontstaan, weg te nemen. Meneer Dupont dan, voelde wel degelijk, dat hij door zijn omgeving niet au serieux ge nomen werd, dat men hem eigenlijk be schouwde als een mannetje zonder het min ste initiatief, dat tot gevolg had, dat meneer Dupont zich op allerlei wijze trachtte ken baar te maken. Zoo was o.a. door hem ter ge legenheid van de verjaardag zijns schoon vaders een zeer kunstig gedicht samengesteld van niet minder dan twee en twintig cou pletten. Het was niet zijn schuld dat de voor dracht hiervan in het water viel, daar op het critieke moment slechts couplet en een drie te vinden waren. Zoo was door hem een zeer kunstig schilderij ontworpen, het midden houdend tusschen een aquarel en een olieverfschilderij, werkelijk, dat schilderij was niet onverdienstelijk maar had de onaangenaamheid niet te willen dro gen. De gevolgen waren van dien aard, dat meneer Dupont het eens en voor altijd opge geven had olieverfschilderijen te maken. We dwalen echter af. Zooals dan gezegd, voelde meneer Dupont het binnen in zich borrelen en bruisen en plotseling begreep hij, dat hij tot nu toe het genie in zich onderschat had en dit door niets waardige pogingen tot uiting had willen bren gen. Om kort te zijn meneer Dupont voelde in zich de drang zijn lyrische ziel te uiten in het drama, m.a.w. een roman te schrijven en zooals dat meer gaat met miskende geesten was op staanden voet handeling, intrige en ontknooping zonneklaar. Hoewel in het dagelij les leven handelen en denken voor meneer Dupont twee zeer af zonderlijke werkwoorden waren, was daarvan op dit moment geen sprake en zoodoende werd het Zaterdagavond. Zaterdagnacht en nog steeds kraste de pen van meneer Dupont over het papier. De roman werd voor meneer Dupont het op staan en het naar bed gaan. Aan tafel sprak hij over niets anders dan „collega Zola". „col lega Dumas" en hield ingewikkelde beschou wingen over stijl, zinsbouw en intrige. In een woord meneer Dupont was gelijk zooveel genieën ongenietbaar geworden. Maar daar aan alles een eind komt zoo kwam dan toch ook de dag, dat de roman beëindigd was en keurig verpakt naar een van de grootste uit gevers werd gezonden. Meneer Dupont straalde. Hij had wel eens iets gehoord van teruggezonden manuscrip ten, maar dat zou hém toch zeker niet over komen! Zijn boek was goed, om zijn boek zou gevochten worden! De dagen verstreken en hoewel meneer Dupont iedere moigen en avond trouw in de bus keek, de post bracht hem geen chèque, neen zelfs geen brief betreffende zijn kunstwerk. En hoewel meneer Dupont nog steeds overtuigd was van de voortreffelijkheid heid van zijn werk, werd toch het onderwerp „Mijn Boek" minder en minder aangeroerd. Meneer Dupont werd kribbig en knorrig en vloog over 't minste, en geringste op en nie mand zou in den dictator van heden den vriendelijken, gemoedelijken meneer Dupont van voorheen herkennen. Totdat Op een dag was het zoover met zijn humeur gekomen, dat mevrouw Dupont hem aan raadde toch eens naar den uitgever te gaan om te vragen hoe het met den roman stond. Meneer Dupont overpeinsde dit voorstel en overpeinsde het weer tot hij op eSn goeden dag de stoupte schoenen aantrok en een zeer scherp gestelde brief wegzond. Het antwoord kwam per keerende post en het was een antwoord dat meneer Dupont er voor eens en voor altijd van deed afzien de pen te nemen voor het uiten van zijn diepste gedachten. Het luidde: Geachte heer, In antwoord op uw schrijven van 20 dezer spijt het ons u te moeten mededeelen, dat wij van de uitgave van de door u geschreven ro man moeten afzien, daar uw werk, alleen in betere bewoordingen, reeds werd geschreven door den bekenden schrijver Emile Zola. Hoogachtend, PETIT FRèRES, Uitgevers. cd* (O,O Het zuur in Uw maag zou een gat in het vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in sen teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat :iou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat dezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een üoor m"»JUUr pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor en onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas tilles zijn verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten f 0.40 per pakje en f 1,25 per groot pak. Imp. N.V. Kowntree Handels Mij., Heeren gracht 209, Amsterdam-C. (Adv. Ingez. Med.) Chr. Kinderkoor „De Zang- vogeltjes''. Opvoering van „De Poppenkast". HEEMSTEDE Vrijdag. Dat de heer P. J. van Noppen een goed zang-paedagoog is, zal wel niemand die gis teravond de uitvoering van het Chr. Kinder koor „De Zangvogeltjes" bijwoonde, willen en kunnen ontkennen. Het is werkelijk verrassend om te zien of beter te hooren. welke uitstekende resultaten de heer Van Noppen met zijn jeugdige zan gertjes weet te bereiken. In het R.-K. Vereenigingsgebouw aan den Heerenweg werd Donderdagavond als hoofd schotel opgevoerd de alleraardigste kinder cantate van W. F. Sprink „De Poppenkast". Laten wij direct zeggen dat deze kinder cantate bij de talrijke aanwezigen zeer in den smaak viel en terecht werden leider en uitvoerenden na afloop hartelijk beapplau- dïsseerd. Men kon merken dat de kinderen er zelf schik in hadden, er werd met veel animo ge zongen en het bleek dat de lessen van den heer Van Noppen hij is thans één jaar met dit kinderkoor bezig uitstekende vruchten hebben afgeworpen. Voor de pauze werden o.m. nog twee lied jes gezongen van den heer Jac. Zwaan, na melijk „Vogelnestje" en „Kwartelslag". Beide liedjes hadden veel succes en de heer Van Noppen liet ook den componist die in de zaal aanwezig was in deze hulde deelen. De heer Zwaan was kennelijk zeer over de uitvoering tevreden en beter compliment kunnen dirigent en zangertjes niet verlan gen. Ook het „Wandelliedje" van den heer Van Noppen zelf dat met bijzonder enthousiasme ten gehoore werd gebracht, sloeg zeer in. Alleen lijkt het ons toe, en wij waren niet de eenige, dat het beter is om wanneer er slechts een koor op het tooneel is, de kin deren niet te ver naar achteren te laten staan, daar dit het geluid niet ten goede komt. De pianiste mej. Jo Dam begeleidde uit stekend en het boek dat haar werd overhan digd was wel een bewijs dat haar werk wordt gewaardeerd. Na de pauze werd o.m. nog gezongen het bekende liedje van H. van Tussenbroek „Een wedstrijd op schaatsen" terwijl met Cath. van Rennes' „Bij 't heengaan" de avond werd besloten. Het was een avond waaraan èn de uitvoe rende èn de aanwezigen slechts aangename herinneringen zullen behouden. Hetgeen een welverdiend succes beteekent voor den bekwamen heer Van Noppen. DE VRIJZ. DEM. EN HET REGEERINGS- BELEID. In een Woensdag te houden vergadering van de afd. Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond in de bovenzaal van het Concertgebouw alhier zal de Oud-minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, spreken over: „De Vrijzinnig De mocraten en het Regeeringsbeleid." (Adv. Ingez Med.) GUNNING. Het amoveeren van diverse perceelen aan de Raaks en Korte Zijlstraat en het aanbou wen van een vleugel aan het Hoofd-postkan- toor te Haarlem onder directie der Rijksge bouwendienst te Den Haag is opgedragen aan de firma Gebroeders van den Putten, aanne mers te Heemstede, voor de som van f 62,369. NIEUWE HAARLEMSCHE KUNSTKRING. De Nieuwe Haarlemsche Kunstkring heeft voor Maandag en Dinsdag 22 en 23 Novem ber a.s. twee voorstellingen georganiseerd, die in den Stadsschouwburg zullen gegeven worden. Het gezelschap SaalbornParser zal aan opvoeren „De Arme Millionnair", comedie in drie bedrijven (vier tafereelen) van Wil helm Lichtenberg. Maandag 3 en Dinsdag 4 Januari komt het gezelschap van .Jan Musch met „Het wonder in de bergen". Voorts zullen nog voor stellingen gegeven worden door de Ned. Too- neelgroep en het Rott. Hofstadtooneel.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 10