Haarlem's Dagblad Een Nobelprijs- Winnaar. Het belangrijkste Koffiedik. 55e Jaargang No. 16691 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Znider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 19 November 1937 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco p«* post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elko regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De Nobelprijs voor den vrede voor 1937 is toegekend aan den Engelschman Lord Robert. Cecil wiens volledige naam en titel zijn Edgar Algernon Robert, Viscount Cecil of Chelwood en deze toekenning zal niet alleen in Engeland, maar in de geheele wereld door talloozen met instemming worden begroet. Velen zullen op dit oogenblik pas beseffen dat Lord Robert Cecil den Nobelprijs nog niet eerder ontvangen had en zich met verbazing afvragen waarom het zoo lang heeft moeten duren. Want zijn naam is zoo onverbrekelijk verbonden aan het nieuwe groote streven naar vrede tusschen de volken, dat onmiddellijk na den Europeeschen oorlog werd ingezet, dat men al sinds jaren op de vraag: wie is de voornaamste en bekendste pacifist ter we reld?.... van verreweg de meeste menschen zonder aarzeling zijn naam te hooren zou krij gen. Hij is nu een oud man: 73 jaar. Maar het is pas een jaar geleden dat hij in samenwer king met den Franschman Pierre Cot een nieuwe internationale vredesorganisatie stichtte, het Rassemblement Universel pour la Paix, die sindsdien in tientallen landen bui tengewoon groote afmetingen heeft aangeno men en er o.a. in geslaagd is een „beroeps actie" voor den vrede te ontketenen in vele en zeer belangrijke vereenigingen van 'profes- sioneelen aard die zich tot dusvej: als zooda nig volstrekt niet met dit onderwerp hadden bezig gehouden. Ook de Nederlandsche afdee- ling van het R.U.P., die zich afdeeling van de Internationale Vredes Campagne noemt, is daarin al geslaagd, al ontwikkelt zich deze zaak in ons land helaas trager dan in alle an dere die erbij betrokken zijn. Eén jaar geleden bewees Cecil dus nog zijn groote geestkracht en heldere inzicht. Hij is een zeer merkwaardige figuur. Telg uit een eeuwenoud adellijk geslacht, zoon van den markies van Salisbury die in de laatste jaren der vorige eeuw Britsch premier was, kleinzoon van een Lord President of the Coun cil, behoort hij qua afkomst en traditie tot de Conservatieve Partij, heeft daarvoor ook vele jaren lang in het Lagerhuis gezeten en was meermalen minister in Conservatieve regee ringen. Nog immer wordt hij in den Engel- schen politieken zin als conservatief be schouwd. Hij heeft immer in zijn uiterlijk zoo wel als in zijn optreden het kenmerk van den ouden aristocraat gedragen. Hij is een zeer 'religieus man, behoorend tot de Britsche Staatskerk. Maar al deze antecedenten heb ben hem niet kunnen beletten als. volksrede naar op te treden, vaak schouder aan schou der met mannen wier politieke inzichten vol komen van de zijne afweken. Ik heb hem in Genève ontmoet in 1931, als eerste Britsche gedelegeerde bij den Volkenbond, omgeven door. een eerbiedige groep secretarissen en assistenten in een statig hotel. Ik heb hem een paar maanden later in Parijs gezien, in een openbare vergadering van 4000 menschen in het oude Trocad.éro., omgeven door vredesvoor- standers van een heele reeks politieke rich tingen, terwijl hij vergeefs trachtte zich ver staanbaar te maken omdat de „knokploeg" van de Camelots du Roy (de royalistische aan hangers van Daudet) met een helsch spekta kel de vergadering onmogelijk maakte. Hij glimlachte een beetje hautain maar volkomen rustig en zeker van zichzelf en zijn overtui ging. Ik heb hem in 1936 in Brussel gezien toen een troep communisten poogde zijn nieuwe schepping, het R.U.P., voor eigen politieke doeleinden binnen te dringen en de universa liteit van deze nieuwe instelling, die buiten alle partijpolitiek wilde blijven en daar dan ook in geslaagd is, te voorkomen. Hij liet zich niet uit het veld slaan, hij liet zich niet ont moedigen, hij hield vol. Evenals hij jarenlang in Genève voor den Volkenbond streed, even als hij in 1924 naar Amerika reisde om de Yankees te overtuigen, evenals hij- voor de Ontwapeningsconferentie doorvocht met on- uitputtelijken moed, zonder zich ooit door de vele mislukkingen en teleurstellingen te laten neerslaan. Er kan geen twijfel aan bestaan dat Lord Robert Cecil bij dit uitermate inspannende en enerveerende streven naar een nieuwe wereld orde, naar recht en vrede in de verhoudingen tusschen de volken, bezield wordt door een diepe godsdienstige overtuiging: door de over tuiging dat hij een Gode welgevallig werk ver richt. Zijn onkwetsbaarheid voor smaad, hoon, bespotting hij heeft daar ruimschoots zijn deel van gekregen evenals alle leiders van het pacifisme en zijn moed en volharding stel len hem ten voorbeeld aan anderen, niet het minste aan jongeren die door gebrek aan over tuiging en ervaring vaak moedeloos worden onder al den tegenslag. Dat hij den Nobelprijs heeft verworven zal dan ook niet alleen instemming vinden bij millioenen, maar bovendien werken als een machtige stimulans voor de actie voor den vrede. Zijn werk herinnert aan een vermaard woord, aan Willem de Zwijger toegeschre ven: „N'est besoin d'espérer pour entrepen- dre, ni de réussir pour persévérer". Het is evenmin noodig te hopen om te on dernemen als te slagen om te volharden. Zoo is inderdaad Lord Robert Cecil. R. P. Onderhandelingen tusschen Amerika en Engeland. Nalatenschap A. L. Koster. Het woord is aan Paul Brulat: Oprechtheid: de ware de- finitie van oorspronkelijk heid. Mr. OUD's rede in de Tweede Kamer, waarin de Oud-Minister zijn mening over de Kabinets-samenstelling uiteenzet, wordt U gaarne op aanvrage kosteloos toegezonden. Zendt ons slechts deze bon inl nil iranco toe een ex. van p, J. Oud. Naam (Adv. Ingez. Med.) Japanners naderen Soctsjau. Heeft generaal Feng een „staatsgreep" in den zin? (Zie ook pag. 4). SJANGHAI, 19 November (Domel- A. N. P.) De Japansche troepen, welke lngs drie wegen naar Soetsjau blijven oprukken, hebben Hsiaowei- ting, 15 kilometer ten oosten van deze stad bezet. De vijand werd verrast door den snellen overtocht der Japanners van het ten noord oosten van Soetsjau gelegen meer. De Ja pansche legermacht welke Kasjing bezette, op 80 kilometer ten zuidwesten van Sjanghai, heeft de spoorlijnen SjanghaiHangtsjau— Ningpo en KasjingSoetsjau afgesneden. De Chineezen zijn over de spoorlijn naar de kust teruggedreven.. Generaa.l Lioe Tsjien Hsoe, de hoofdcommandant der Chineesche troepen in het gebied van Hangtsjau, die persoonlijk de operaties te Kasjing leidde, is naar Hangtsjau gevlucht. Volgens den correspondent te Sjang hai van het Japansche blad „Asahi" is te Nanking een opstand, hoewel niet van ernstigen aard, uitgebroken. Tevens meldt het blad, dat de „Christen generaal" Feng Yoe Siang, de vice-voorzitter der militaire com missie, in samenwerking met de lei ders der „communistische" troepen, waarschijnlijk een staatsgreep te Nanking zal ondernemen, als uiting van protest tegen den voorgestelden wapenstilstand met Japan. Prins Teh, hoofd der Mongolen, neemt de ge- lukwensclien in ontvangst van den Japan- schen commandant te Paoting na de onafhan kelijkheidsverklaring van den staat Mongolië. HEDEN: 16 PAGINA'S pag. Weer moet een journalist Duitschland ver laten. l P. T. T. zal dit jaar ongeveer f 12Vü millioen winst maken. 3 Minister de Wilde kondigt een nieuwe be lasting aan. 3 De botermarkt stort in. 3 Artis verkeert in nood 3 Het Chineesche leger schijnt zich te her stellen. 4 De Nobelprijs voor den vrede is toegekend aan Lord Robert Cecil. 4 Een medewerker van Hitler naar Amerika. 4 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een Nobelprijswinnaar. 1 Jlir. dr. J. C. Mollerus: De bedrijfstelling Haarlem 1936. 5 II. D. Vertelling: Tragedie in miniatuur 6 Damrubrick g J. B. Schuil over; Ping-Pong. 9 K. de Jong: Christelijke Oratoriumver- ecniging 9 Voor de Jeugd. ij_ De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 13 Nieuw handelsverdrag op komst. LONDEN, 19 November. (Reuter). De bladen wijden heden commenta ren aan de aankondiging betreffende hetopenen van onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Engeland. Zij juichen dit feit eensgezind toe. Veiling op 27 November. De door den bekenden Haarlemschen schilder A. L. Koster nagelaten schilderijen, aquarel len, teekeningen, etsen, boeken, enz. zullen op Zaterdagavond 27 November in den kunst handel J. H. de Bois te Haarlem geveild worden. Verder worden er werken geveild van andere schilders die in het bezit van den heer Koster waren. Daaronder is werk van de Zwart, v. d. Weele, Willy Sluiter, de Josselin ae Jong, Suzie Robertsoi, Breitenstein, Hen- kes, Bastert, van Mastenbroek, Dysselhof, Théophile de Bock, enz. Alleen van Koster zijn pr 62 olieverfschilderijen, studies en pastels. Een foto van het huwelijk van prins Ludwig Hermann van Hessen en Margaret Campbell Geddes, dat te Londen onder zoo tragische omstandigheden voltrokken werd. Volgens het Amerikaansche dagblad „com merce" zouden de volgende Britsche goederen vallen onder de vermindering van invoer rechten volgens het handelsverdrag tusschen de Vereenigde Staten en Engeland, waarover onderhandeld wordt: Eerste kwaliteit katoen en kunstzijde, textlelgoederen, messen, strooien hoeden, Nottinghamkant. Bruère- pijpen, hemden, linnen zakdoeken, dure wolproducten, leerwaren met inbegrip van schoeisel. Het blad voegt hieraan toe, dat de Vereenigde Staten in het bijzonder zullen aandringen op concessies ten gunste van landbouwproducten, vooral tarwe. De Daily Telepraph and Morning Post schrijft: „Het begin is goed. Een dergelijk accoord tusschen de twee grootste in- dustrieele en handelsnaties ter wereld kan niet nalaten resultaten te hebben, die verre de onmiddellijke materieele voordeelen, welke de onderteekenaars er van verwachten, te boven gaan. Niet alleen zou dit een in drukwekkend voorbeeld zijn voor de wereld in haar geheel, maar het zou definitief den vicieuzen cirkel van exclusiviteit en beper king verbreken, die zo ernstig den interna tionalen handel heeft verlamd en het herstel vertraagd heeft". De News Chronicle schrijft: „Dit is geen gewoon handelsverdrag. Het is een mani festatie van solidariteit der grootste deanocra- tiën tegenover het internationale bandieten- wezen. Zijn politieke belang is veel grooter dan zijn economisch belang". Ook tusschen Amerika en Canada zullen onderhandelingen gevoerd worden. Britsche bemiddeling door Nanking!eiders verzocht? Redelijke Japansche eischen zouden aanvaard worden. TOKIO, 19 November (Domei'A.N.P. Eeni- ge leiders der regeering van Nanking die in nauw contact staain met Tsjang Kai Sjek, o.a. de ministers Koeng en Soeng. hebben, volgens het Japansche blad „Yomioeri Sjimboen" om de goede diensten verzocht van den Britschen zaakgelastigde, teneinde zijn "bemiddeling te verleenen in het conflict tusschen Japan en China. Het blad zegt, dit van betrouwbare zijde te hebben vernomen en gaat als volgt voort: „Deze leiders van Nanking voorzien, dat China een beslissende nederlaag zal lij'den en ten slotte niet slechts Nanking, maar ook Hankau, Tsjangjau en Tjoenking zal verliezen, indien de vijandelijkheden tegen Japan voor onbepaalden tijd worden voortgezet. Zij zou-' den den Britschen zaakgelastigde hebben medegedeeld, dat het voortduren der vijande lijkheden, waartoe Tsjang Kai Sjek besloten heeft, bedoeld is voor binnenlandsch gebruik. Zij zouden derhalve den Britschen zaakgelas tigde hebben verzocht de Japansche vredes voorwaarden te peilen, welke, zoo verzekerden zij, door China gretig zullen worden aan vaard, indien zij redelijk zijn." STORING IN HET TRAMVERKEER. Hedenmorgen ongeveer zes uur ontstond tramvertraging op de Lange Brug wegens een defect aan de bovenleiding. De beugel van een tram, die van Haarlem naar Amsterdam reed, bleef er in haken, zoodat deze dienst niet ver der kon rijden. Onmiddellijk werden maat regelen genomen om het passagiersvervoer zooveel mogelijk zonder oponthoud te doen plaats hebben. Daartoe werd het tramverkeer van de Kamper- tot de Heerenvest over één spoor geleid. Alleen de passagiers, die in den deftecten wagen zaten, hadden een kwartier vertraging. Zij moesten in den volgenden dienst overstappen. Deze wagen werd even later naar de remise gesleept. Het defect aan de bovenleiding op de Lange Brug was ongeveer kwart voor negen hersteld, zoodat het tramverkeer toen weer op de nor male wijze kon plaats hebben. Kolonel De la Rocque en zijn raadgevers tijdens het geruchtmakend proces, dat de leider der Fransche Sociale Partij voert tegen eenige Fransche kranten. De kortsluiting in liet kabelhuisje. Weer moet een journalist Duitsch land verlaten. Correspondent van de Easier Nachrichten in ongenade. De correspondent van de Basler Nachrichten te Berlijn, Boechen- stein, wiens verblijfsvergunning op 25 November afloopt, heeft van de Duitsche autoriteiten geen verlen ging van deze verblijfsvergunning verkregen. Reeds lang liep Boechen- stein het gevaar uit Duitschland gewezen te worden. Zijn uitwijzing is geëiseht door den minister van eere- dienst, Kerrl, in verband met de door hem gepubliceerde artikelen over de kerkelijke politie in Duitschland. Intusschen heeft de Zwitsersche hondsre- geering gisteren nog den Zwitserschen ge zant te Berlijn gevraagd nieuwe stappen te doen bij de Duitsche autoriteiten om zoo mogelijk ten minste een verlenging met en kele maanden te verkrijgen van de verblijfs vergunning van Boechenstein. Teneinde de onderhandelingen niet te belemmeren werd op verzoek van den betrokkene overeengeko men, dat het bericht omtrent zijn aanstaand eventueel vertrek niet zou worden gepubli ceerd. Dit consigne schijnt echter niet over al te zijn nagekomen. De Manchester Guardian schrijft over deze zaak: „Boechenstein was een buitengewoon opmerkzaam en onpartijdig waarnemer van het kerkconflict in Duitschland, waarover hij dagelijks met microscopische nauwkeurig heid verslag uitbracht. Zijn uitwijzing want de weigering van zijn verblijfsvergun ning te verlengen, staat gelijk aan de uitwij zing van Ravoux toont aan, dat de Duit sche autoriteiten ten zeerste wenschen te verbergen wat in verband met dit kerkcon flict gebeurt. Al degenen, die voortgaan de buitenwereld over deze vervolging in te lich ten, kunnen er zeker van zijn zich de on genade van de Duitsche autoriteiten op den hals te halen. Schade nog niet bekend. IJMUIDEN Vrijdag. De bemanning van den stoomtrawler Jacque line Clazine IJM 10, die op de Noordzee vischte, kwam gisterennacht tot de ontdek king, dat er brand was ontstaan in het ma gazijn in het voorschip. Onmiddellijk werd getracht het vuur met behulp van de pom pen te blusschen wat echter geen gemakke lijke taak was, doordat de vuurhaard moei lijk te bereiken was. Aangezien bovendien gevreesd werd, dat het voorschip van den trawler door het gewicht van het ingepompte water te diep zou komen te liggen, hetgeen met het oog op den feilen tegenwind niet ge- wenscht was, heeft de bemanning het pom pen gestopt en daarna alles zoo goed moge lijk luchtdicht afgesloten. Zoo snel de omstan digheden het toelieten werd daarna koers ge zet naar IJmuiden. Zoodra de trawler hedennacht in de vis- schershaven was vastgelegd, waar men in middels de noodige maatregelen had geno men, om den brand te kunnen blusschen. heeft men door eenige gaten in den scheeps wand met een drietal slangen een groote hoe veelheid water in het magazijn gespoten. Het duurde echter nog wel 2 uur, voordat men zoover was, dat men het magazijn durfde te openen. De omvang van de schade kan nog niet worden vastgesteld, maar men vermoedt dat deze vrij aanzienlijk is. Doordat ook het lo gies door het vuur was aangetast gingen van de opvarenden eenige uitrustingsstukken enz. verloren. Tegen één der arbeiders proces-verbaal opgemaakt. (Te Berlijn is een fabriek opge richt die koffiedik zal verwerken, waarvan men de dagelijks beschik bare hoeveelheid op 9000 ton raamt.) De Duitschers kunnen tal van zaken Die bruikbaar zijn, uit uitval maken. Men heeft hierin met man en macht Al waarlijk veel tot stand gebracht, Daar men.steeds doende is, problemen Op dit gebied ter hand te nemen. 't Geviel, dat men in dit program, Ook eenmaalop de koffie kwam, Men kon daar, naar men wist t' ontdekken, Na 't trekken nog veel aan onttrekken, Zoodat men nu na rijp beraad, Met koffiedik aan 't werken gaat, Een ding, waaraan tot deze dagen, Slechts waarzegsters zich durfden wagen, Als zij niet kozen bijgeval, De kaart, het ei of het kristal, Was 't koffiedik, dat helderzienden Tot toekomstinspiratie diende. Ik. denk niet dat op dit terrein, Dit nieuw bedrijf gegrond zal zijn, Maar als 't met koffiedik gaat werken, Dan kan dat toch de hoop versterken, Dat Duitschland zijn en ons verschiet, Tot beider voordeel helder ziet. P. GASUS. Nader vernemen wij van de politie, dat naar aanleiding van de kortsluiting, die in het kabelhuisje aan den Oudenweg heeft plaats gehad, waardoor de 51-jarige J. P. Schijffelen uit Amsterdam zulke ernstige brandwonden kx-eeg, dat hij aan de gevolgen overleed, tegen een der arbeiders pi-oces-ver- baal is opgemaakt, omdat hij verzuimd zou hebben de noodige veiligheidsmaatregelen te nemexx. Toen met de werkzaamheden begon nen moest worden, was namelijk één der schakelaars niet uitgedraaid. Receptie burgemeester van Haarlem. Uitsluitend voor particulieren. De burgemeester van Haarlem en baronesse De Vos van Steenwij k-Van Royen stellen zich voor, Zaterdag 27 November a.s., des namid dags van 34.30 uur wederom een receptie ten Stadhuize te houden, thans uitsluitend voor particulieren. Brand aan boord van een sto omtrawler

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1