Mr. de Wilde kondigt nieuwe belasting aan. P.T.T. zal ongeveer 12i millioen winst maken. Winstbelasting op besloten Naamlooze Vennootschappen Afschrijvingen kunnen op het gewenschte peil geschieden. Nieren VRIJDAG 19 NOVEMBER 1937 HAARLEM'S DAGBLAD 3 TWEEDE KAMER Omzetbelasting voor vleesch wordt in accijns verwerkt. DEN HAAG Donderdag. Minister Romme, die heden voor het eerst in 's lands vergaderzaal moest optreden, bleek flink van den tongriem gesneden te zijn. Hij stond zijn mannetje, eerst toen hij tegen den heer Drees (s.d.daarna toen hij tegen diens partijigenoote Mej. de Jong en den anti-revo lutionair Amelink een verweer moest voeren. Een Vlot spreker, zeer gevat, een helder stem geluid. Als hij zich voor de neiging om al te forsch van zich af te slaan weet te behoeden, zal hij ongetwijfeld het oor van de Kamer, dat hij bij zijn goed debuut terstond had, ook zeker behouden. Prof. Mr. C. P. M. Romme Minister van Sociale Zaken De heer Drees had naar aanleiding van de suppletoire begrooting v. Sociale Zaken, waarbij de Regeering f 7100 aanvroeg voor het boek „Het wei-kende land" en f 15000 voor de film van denzelfden naam bezwaren. In boek en film was z.i. te eenzijdig propaganda voor ons land gemaakt, aangezien beiden ook be trekking hebben op veel wat niets met de crisismaatregelen te maken heeft. Glashelder toonde Minister Romme die on gegrondheid van dit verwijt aaai. De bedoe ling dezer propaganda' was immers allerminst geweest om uitsluitend in beeld te brengen wat in de crisisjaren is geschied, anaar ook van wat er b.v. op het gebied van de volkshuisvesting zoo voortreffelijk gedaan onder leiding van 's heeren Drees reeds heengeganen partijge noot, wijlen Dr. Wibaut en van den kersver- schen staatsraad Prof. Aalberse. De wijziging van de Invaliditeitswet, beoo- gende in verband met de snel wisselende wer kelijke verhoudingen, de loonbepaling voor de Invaliditeitsverzekering van de huisarbeiders niet meer bij de wet, doch bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen, stuitte op verzet van Mej. de Jong en den heer Amelink, die in dit voorstel ten nadeele van de arbeiders, een wijken voor het werk- geversbelang zagen. De Minister weerlegde deze opmerkingen en kreeg het bestreden ar- tiken met 5027 (soc. demecx-aten, Staatk. Ge reformeerden, N.S.B., Communisten, Christen- Democraten en den heer Amelink) aangeno men. Een gansche reeks ontwerpen ging debat- en stemmingloos er door. Daarentegen bracht het begrotingshoofdstuk VII B (Departe ment van Financiën) heel wat afgevaardig den op hun praatstoel. Toenemende wanver houding tussehen direkte en indirekte belas tingen ten vooi'deele van de laatste, ten na deele van 'n democratisch belastingstelsel, opheffing van het bankgeheim, invoering van een winstbelasting, regelingen in onze belas tingwetgeving waarbij het noodige voor de groote gezinnen gedaan wordt, vervanging van de omzetbelasting door een aantal accijnzen, b.v. op vleesch, ziet door een bloemlezing uit den bonten ruiker van belasting-wenschen, die een heele schare van sprekers den Minister voorhielden. Verlaging van de tabak-, gedistil leerd-, bieraccijnzen bepleitte voorts de heer v. d. Putt (R.K.), nadat we over de vorige punten o.m. al de heeren IJ s s e Ui m u i d e n (R.K.), Stumpel (R.K.), Krol Cc.h.), Ter Laan (s.d.). Bakker (c.h.), v. Houten (chr. dein.) hadden gehoord, terwijl Mr. Rost v. Tonnin gen (nat. soc.) op z'n verlang lijstje o.a.. vereenvoudiging van ons heele be lastingstelsel had staan. Een bepaald levensminimum dient geheel vrijgesteld van het betalen van belasting vindt de heer Wijnkoop (commun,), die verder o.m. vraagt naar aanleiding van hetgeen de heer IJsselmuiden en zijn politieke vrienden zoo al betoogd hadden waarom er eigenlijk niet een Katholieke Minister van Financien is gekomen. Verlaging van het in voerrecht op sigarettexipapier bleek den heer Schilt.huis Ov.d.) te zullen toelachen, die verder wees -op de funeste gevolgen van den smokkelhandel in het zuiden. Minister De Wilde begon met te erken nen, dat index*daad de indirekte belastingen onevenredig zwaarder zijn gaan drukken dan de direkte belastingen, maar men moet niet vergeten, dat ook deze laatsten zwaar druk ken. De heer IJsselmuiden krijgt te hooren, dat bij de inkomstenbelasting toch wel in niet onbelangrijke mate met de groote gezin nen rekening wordt gehouden, wat trouwens ook met tal van indirekte belastingen het ge val is. Het Friesche hart van den heer Bak ker was het niet eerder zijn Friesche maag? had hem er voor doen pleiten kren tenbrood vrij te stellen van de omzetbelas ting, doch de Minister kon hieraan niet vol doen. In verband met het dezer dagen bij de Ka mer in te dienen ontwex-p betreffende be lasting van winsten van besloten vennoot schappen, had mixx. De Wilde nog eens spe ciale studie van de door verschillexxde spre kers aanbevolen winstbelasting gemaakt. Met het resultaat, dat hij meent dat invoering van winstbelasting over de heele linie geen aanbeveling verdient. De omzetbelasting op rundvleesch zal, zoo stipte de Minister aan, verwerkt worden in den accijns. Heel ver ma- - kelijk wordt het even als de bewindsman in verband met eexx pleidooi van den heer ter Laan voor verlaging van de personeele be lasting op bioscopen, cafés en restaurants, dezen afgevaardigde toevoegt, dat het toch niet aaxigaat het Rijk dan aan de gemeenten te laten bijpassen, wat ze daardoor minder zouden ontvangen. „Dit heb ik heelemaal niet aanbevolen", interrumpeert de heer ter Laan, waarop de Minister doodleuk antwoordt, reeds zoo gewend te zijn aan dergelijke plei dooien van dit Kamerlid, dat hij in de mee ning was komen te vex-keeren, dat hij zulks ook nu weer had gedaan! (Daverend gelach). Afschaffing van de grondbelasting wèl door eemge sprekers bepleit is volgens de minis ter onmogelijk. Met betrekking tot den wensch inzake opheffing van het bankgeheim acht de Minister zulks niet xxoodig: over het algemeen knoeien de groote zaken heusch niet met hxxn belastingopgaven. Daar hebben ze hun accountants voor, zegt de Minister onder bulderend gelach van de Kamer, waarop de bewindsman er aan toevoegde, dat hij be doelde, dat de accountants hen helpen om te zorgen, dat de opgaven juist geschieden. Over verlaging van de bier- en gedistil leerd-accijns, zoo vernamen we tot besluit, zal de Minister zijn gedachten ernstig laten gaan, terwijl hij al kenbaar maakte van zins te zijn de personeele belasting op de plezier vaartuigen af te schaffen. AVONDVERGADERING. Binnenlandsche Zaken. Een nieuwe Zondagswet. Dat was de wensch, door 'n aantal sprekers nog eens met nadruk bij dit begrootingshoofdstuk voorgedragen. Zoo de heer IJ s s e 1 m u i d e n (R.K.), die nog eens uiteenzette, waarom uitvoering van de wet van 1815 in vollen omvang niet moge lijk was. Ook Jhr. mr. De Geer (c.h.) onder streepte dit nog eens. Minister v. Boeyen sloeg onmiddellijk een gemoedelijken toon aan. Hij leek er prijs op te stellen, gemakkelijk prater als hij bleek te zijn, geen onderdeel van het debat te ne- geeren. Uit het vele, dat hij aanvoerde, pik ken we op, dat hij behartiging van gemeen schappelijke belangen door samenwerking van gemeenten op z'n minst even aanbeve lenswaardig acht als vereeniging van gemeen ten op grooten schaal. Zoolang er bij de N. S. B. niets verandert, voelt de Minister er niets voor nat. socialisten tot burgemeester te benoemexi. Waar het noodig mocht blijken, zal minis ter v. Boeyen er op aandringen, dat gemeen telijke overheden wat meer doen voor bescher ming der openbare eerbaarheid. Op filmge bied verdedigde de Mixiister de houding van de eexitrale keuring i.z. den film „Grazige Weiden". Allengs kwam hij xiu toe aan de gemeente lijke autonomie, ook in zijn oogen een kostbaar goed. Doch, zoo voegde hij er aan te, wie de hand om fiixancieele steun ophoudt, moet aaxxvaarden, dat degeen, die helpt, daama ook eexxig toezicht wexxscht uit te oefexxen. De Regeering is bereid de gemeentelijke autono mie tot haar oude glorie terug te brexxgen maar zij moet tegelijkertijd voor in achtne ming van het financieel mogelijke zorg dragen. Ir. H. van Boeijen Minister van Binnenl. Zaken Toen de Minister wat breed van stof werd, vroeg de voorzitter Smeenk (a.r.) hem zulk een zachte wenk was xxiet heelemaal overbodig hoe lang de minister nog noodig had. Waarop prompt het antwoord volgde: nog een half uur. En reeds wees de klok over half twaalf! Twintig minuten later bleek het goede voornemen van wnd. President Smeenk om ten-minste den Minister zijxx geheele rede te doen beëindigen bepaald op de breedsprakig heid vaxx den bewindsman af te stuiten. Zoo konden we voor middernacht nog huiswaarts keef en. E. v. R. Botermarkt stort in. Drie weken geleden kwam de bo- terprijs volgexxs de Leeuwarder conx- missiexxoteex-ing (Wex-eldmarkt) bo ven den guldexx uit. Zij liep daarna nop op tot 1.13, maar vorige week was de noteering weer f 1.04 en thans is zij zelfs nog 16 cent lager nl. f 0.88 per K.G. In vexbarxd hiermede is de hef fing en de steuxxuitkeering op boter voor de week vaxx 18 tot 25 Novem ber vastgesteld op f 0.55 per K.G. KERKELIJK LEVEN. Benoemingen in het Bisdom Haai-lem. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd oO)t kapelaan te Beixnebroek den weléenv heer J. Th. vaxx der Beek, thans kapelaan te Westerblokker; te Haarlemmermeer iH. Fran- ciscus van Sales) den weleerw.heer J. J. Tuyk; oe de Zilk den weleerw-heer C. M. Cchuttelaar, thans assistent te 's Gravenhage. Verbindend verklaring textiel- conventie. Naar wij van bevoegde zijde ver nemen, heeft de minister van econo- nxische zaken, in antwoord op het des- betx'effeixde verzoek van de vereeni ging „Nederlandsche Textiel Coxxvexx- tie" medegedeeld, dat hij ixx begirxsel bereid is de algemeen verbindend ver- klarhxg van het kartelreglement en de gemeexxschappelijke verkoops- en be- talingsvoo.rwaarden der conventie te bevorderen. K. L. M. sluit luchtlijnen naar Texel en Eindhoven. Met ixxgang van 22 November a.s. sluit de K.L.M. haar luchtlijxxen naar Texel en Eind hoven, onder voorbehoud vaxx ministerieele goedkeuring. Dat de jongste lijxx in het bin nenlandsche luchtnet Rotterdams-Amster damTexel tijdelijk opgeheven moet wor den is hieruit te verklaren, dat het vervoer langs dezexx luchtweg zich hoofdzakelijk aan het seizoensverkeer aanpast. In de winter maanden blijkt de belangstelling voor de luchtverbindixxg met Texel oxxvoldoende te zijn om haar met succes te kunnexx hand haven. Daarom zal de lijn vermoedelijk tot het voorjaar van 1938 gesloten worden. De laatste dienst wordt Zaterdag 20 November, uitgevoerd, volgens het normale schema. De lijn op Eindhoven wordt geslotexx om dat men op Welschap xxog geen groote han gar heeft exx nxexx in de wixxtermaaxxdexx een vliegtuig 's nachts niet ixx de buitenlucht kan laten staaxx. De laatste dienst naar Eindhoven, vertrek Schiphol 17.05 zal op Zaterdag, 20 November a.s.. niet meer worden xxitgevoerd. MAAR 5.E./N DE PIJP Douw« Egbeits Echte friesche Heeren Baai en Oud-Hollandsche Pijptabak Anno 1753 (Adv. Ingez. Med.) Artis verkeert in nood. Op 1 Januari loopt toegestaan uitstel van rentebetaling af. Dreigend gevaar voor één der oudste dieren tuinen van Europa. Artis verkeert in nood, Artis heeft drin gend en snel hulp noodig. Hulp, die geboden kan en naar het bestuur vertrouwt ook geboden zal worden door gemeente, xïjk en provincie. De Nederlaxxdsche Trust Maatschappij heeft het voornemen om den obligatieftouders vaxx Artis" aan te kondigen, dat zij, als ,-Natura Artis Magistx-a" op 1 Januari a.s. niet aaxx haar verplichtingen kan voldoen, dexx verkoop van het hypothecah-e onderpand tuin en opstallen ixx t.e leiden. Op 1 Januari loopt dus het toegestane uitstel van rentebeta ling af en is, behalve de achterstallige cou pons, de op 1 Januari 1938 vervallende cou pon opvorderbaar. Naar aanleiding vaxx dit dreigexxd gevaar voor een der oudste en fraaiste dierentuinen van Europa, die in de derde week vaxx Mei 1938 het Ixoixderdjarig bestaan hoopt te her denken, heeft de directeur van het genoot schap, dr. A. Sunier, üx eexx persconferentie nog eexxs nadrukkelijk, het groote belang van Artis naar voren gebracht. Het Koninklijk Zoölogisch Genootschap „Na- tuxa Artis Magistra" is steeds eexx zuiver cul- tureele instelling geweest, waarvaxx het xxiet- commercieele, doch ideëele doel uitsluitend is, het groote publiek het uiterlijk, dexx werke- lijken aard en de schoonheid vaxx het dier te leeren kennen exx het zoo juist mogelijk op het gebied der zoölogie, in den ruimsten zin des woords, voor te lichten, waardoor daxx te vens voor ixatuuronderzoekers, beeldexxde kunstenaars en nog vele andere categorieën van personen de gelegenheid geschapen wordt het levexxde dier te bestudeeren en ook in an dere opzichten belangrijk zoölogisch materiaal bijeengebracht wordt. Ixx Mei 1938 zal de 50ste vergadering van de internationale vereeniging van dii-ecteuren van dierentuinen ixx Artis worden gehouden. Wij koesteren de hoop, zoo zeide dr. Sunier, dat dan met behulp van gemeente, rijk en pro vincie een oplossing is gevonden voor de fi- nancieele moeilijkheden. Wij hebben immers kuixnen coxxstateerexx, dat voor het voortbe staan van Artis warme belangstelling bij die dx-ie instanties bestaat. Vooral de moeilijke tijden zijn oorzaak vaxx de huidige slechte financiën. De uitgavexx heb ben we zoxxder de dieren te kort te doen sterk gedrukt. In het boekjaar 1930'31 be- droegen de uitgaven f 330.928 en over '36-'37 zijn* zij gedaald tot f 219.288. De inkomsten daalden sinds het topjaar 1929 geregeld, het afgeloopen boekjaar vertoont echter weer een stijging. De entreeprijs werd van f 1 op f 0.75 gebracht, waardoor het aantal bezoekers steeg doch wat toch een vermindering aan inkom- sen met zich bracht. Het aantal leden is min der teruggeloopen daxx van andere groote Europeesche dierentuinexx. De belangstelling voor Artis is groeiende exx de gemeente, he' rijk en de provincie zullexx zoo zeide dr. Sunier een instelling met een 100-jarige traditie niet in, den steek laten. Uw was krijgt met overvette"Rinso eer» ongekende helderheid, terwijl het sop veel sneller werkt dan van gewone zeeppoeders. Boven dien kan dit bijzonder werkzame sop meer malen worden gebruikt Prijs por pak 1 21 ct. met geschenkenbon. (Adv. Ingez. Med.) Korter arbeidstijd voor bestellers Maatregel zal in twee jaar tijds worden doorgevoerd. De meening, dat de verwachtingen van de bedrijfsresultaten van de P. T. T. over 1937 zoodanig zijn verbe terd, dat ondanks de uitkeering van een winst van f 8.500.000 de mogelijk heid is ontstaan ook voor 1937 de afschrijvingen alsno'g op het ge wenschte peil te brengen, is juist. Deze verbetering maakte het voorts mogelijk tot invoering van de belang rijke verlagingen van de interlocale posttarieven, welke met ingang van 1 September j.l. tot stand zijn gekomen, over te gaan. Over de eerste 9 maanden van 1937 wordt een bedrijfswinst becijferd van rond f 10.000.000, voor het geheele jaar 1937 zal die winst, naar zich laat aanzien, ongeveer f 12.500.000 be dragen. Het bezwaar vaxx verscheidene Kamerleden, dat de wixxst ieder jaar opieuw te laag wordt geraamd, kaïx door minister Vaxx Boeyen ïxiet worden gedeeld. Men mag niet over het hoofd zien, dat het inzonderheid ixx de stormachtige economische bewegixxg der laatste jaren uiter mate moeilijk is om met eenige kans van juistheid eexx half tot anderhalf jaar van te voren te schatten, hoe de geldelijke uit komsten van het staatsbedrijf zich in een bepaald begrootingsjaar zullen ontwikkelen. De aandacht vaix dexx minister en vaxx de bedrijfsleiding blijft bij voortduring gericht op de mogelijkheid van verlaging van ta rieven. Het is waarschijnlijk, dat inzonderheid enkele intematioxxale tarieven nog zullen kunnen worden verlaagd, waarbij in de eerste plaats wordt gedacht aan de telefoontarieven van Nederland -met Engeland en Nederland met België. Telefoon Ter zake van den wensch van enkele leden, dat tot verdere automatiseering zal worden overgegaan, moge de minister er aan her inneren, dat de automatiseeriixg der telefonie hier te lande geschiedt naai' een te voren op gesteld plan, hetwelk het geheele gebied der rijks telefoonexploitatie omvat. Aan de uit voering van dit plan wordt regelmatig en in een zoo snel mogelijk tempo gewerkt Werktijdverkorting. De minister geeft toe, dat het personeel in verschillende opzichten den weerslag der ge troffen maatregelen als een druk heeft ge voeld. Bij een bedrijf, dat een bedrag van rond f 40.000.000 vertoont, is dit wel niet an ders mogelijk. Tot goed begrip van den aard dezer maatregelen en de mogelijkheid van wijziging daarvan zou de minister er op wil len wijzen, dat hetgeen op het gebide van het personeelsbeleid is doorgevoerd, geenszins als van uitslxxxtend tijdelijken aard moet worden beschouwd. Wat bezoldiging en arbeidsvoor waarden betreft, deze zijn gebleven in het kader der voor alle rijksambtexxaren geldende regelingen. Van een stelseimatigen loondruk voor het PT.T-persoxxeel is uiteraard geen sprake. Waar evenwel verdergaande versobering noodig was, moest deze, wat het personeels beleid aangaat, o.a. worden worden vex-kregen Naardensclie vestingwallen worden doorgebroken. Voor nieuwen verbindingsweg". B. exx W. vaxx Naarder! hebben deix gemeen teraad mededeelixxg gedaaxx, dat er overeen- stemming is verkregen met de departementen vaix defensie en kunsten exx wetenschappen, ter zake vaxx een doorbraak der vestingwaEen exx grachten, teneinde een vex-bindingsweg met de binnexxwijken te krijgen. De leiders der raadsfractie hebben B". en W. met het resultaat vaix de jarenlange onder- haixdehngen gecomplimenteerd, waarna de burgemeester gebak aaxx de leden en aan de pers liet ronddeelen, de vlag van het raadhuis Eet wapperen en een omroeper met het bij zondere nieuws de vestingstad inzond. door rationaliseering, hergroepeeriixg en her waardeering van werkzaamheden. Veel vaix wat- hier is bereikt, moet gezien worden als van blijvenden aard. Daarnaast moesten er echter ixx de laatste jaren maatregelen getroffen worden, die In aanmerking' komen voor tempering, zoodra en iix de mate. waarin de finaixcieele toestand van het staatsbedrijf zulks mogeüjk maakt. Het staatsbedrijf heeft tevexxs als grootwerkgever een taak op de ar beidsmarkt te vervullen en er wordt nagegaan in hoeverre dor eeix gelei delijke werktijdsverkorting voor som mige groepen personeel het bedrijf iets tot verüchting van het aaixbod op de arbeidsmarkt en daarmee vaix de werkloosheid kaxx bijdragen. Aan dezen eisch zal het P.T.T.-bedrijf als publieke diexxst zich niet onttrekken, xxiettegeixstaaixde de onmiskenbare nadeelen, die aan werktijdvei'korting, uitsluitexxd met het doel oaxx daardoor werkverruiming te verkrijgen, ixx eco nomisch opzicht zijn verbonden. In verbaixd hiermede ligt het in de be doeling de verkorting vaix den arbeids tijd van de besteEers in 1938 vooi*t te zetten. Intusschen zal met het oog op de uitgaven welke deze maatregel met zich brengt, met het oog op de belangen van de schatkist en van het publiek, geleidelijkheid daarbij be tracht moeteix worden. De bedrijfsleiding- stelt zich voor, dezeix maatregel iix een tijd verloop van 2 jaar texx volle door te voe ren. De bedrijfsleidiixg heeft onlangs besloten, uitsluitend ixx het belang vaxx de adspirant- bestellers (en de hulpbestellers)geleidelijk en op bescheiden schaal weder over te gaan tot benoeming van bestellexxs zij het bovexx de formatie. Ixx 1937 zullexx er pl.m, 30 wordexx benoemd. Zorg Voor Goede Doorspoeling der ALS GIJ DAGEN te bod moet blijven, ..<1 gij laat hebt van rugpijn, hoof dolJn. s gezwollen ledematen, etljvo en pijn- 6; lljka spieren, gij u vermoeid zenuwachtig voelt en uw nachtn.». verstoord wordt, la hot leven vaak 'v4-:3i een last. Zorg dat het niet zoo ver komt. Vergoot niet, dat zulke verschijnselen van kwaad tot ergor kunnen worden. GIJ kunt zo voorkomen door uw nloron gezond to houden door hot geregeld gobrulk van FOSTER'S RUGPIJN NIEREN PILLEN, einde Jaren bekend ale hot dJuretleoh middel bU uitnemendheid, flr, f.1.7» an f3«- (Adv. ingez. Med.) Gecompliceerd verkeersongeval door de gladheid. Wielrijder verloor het leven. De beijzelde weg is Donderdagavoixd oorzaak geweest van een gecompliceerd verkeersonge luk, waarbij een 23-jarige wielrijder uit Uit- hoorn het leven heeft verloren. Op den Am- stelveenschen weg, Amsterdam, ter hoogte van de ijsfabriek, reed eeix zware tractor. De be stuurder wilde een zijpad ixxslaaix. De zware wagen echter slipte en de chauffeur wist zijxx voertuig nog juist bijtijds tot stilstand te bréngen. De wielrijder, eexx 23-jarige ongehuw de maxx uit Uithoorxx, reed vlak achter dexx tractor, en kon toen deze plotseling stopte, niet spoedig genoeg uitwijken. Op hetzelfde oogen- bEk waarop hij tegen dexx tractor botste, slip te een achter hem rijdende vrachtauto, welke door de plotselinge maxxoeuvre vaxx dei; trac tor ook plotseling moest stoppen, en drukte den wielrijder tegen den tractor. Hierbij zou het echter niet blijven. Een ach ter de vrachtauto rijdende personenauto slip te op dezelfde manier als de vrachtwagen en duwde deze op, waardoor de man ten tweeden male tegen den tractor werd gedrukt. Toen de geneeskundige dienst ter plaatse was. bleek, dat hij zeer ernstige inwendige kneuzixxgen had opgeloopen. Korten tijd na aankomst in het Wilhelmina-gasthuis is het slachtoffer overleden.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 5