Haarlem's Dagblad Berlijn is tevreden. Artis. AVONDJAPONNEN Het belangrijkste Dinsdag 23 November 1937 55e Jaargang No. 16694 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724-, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Lord Halifax is teruggekeerd naar Londen en volgens het Deutsche Nachrichten Büro, dat natuurlijk in deze en andere zaken alleen de meening der Duitsche regeering mag we'er- igeven, is Berlijn tevreden over hem. Zelfs „zéér tevreden", nadat hij, eenmaal de In ternationale Jachttentoonstelling bezocht hebbende, vele uren heeft gepraat met Go ring, Von Neurath en Hitier zelf. Zijnerzijds heeft Halifax getuigd dat de gehouden be sprekingen op vrije, openhartige, informeele en vertrouwelijke wijze zijn gevoerd en dat hij hoopt „dat de deur een beetje geopend is voor een zuivering van de atmosfeer waarin Duitschland en Groot-Brittannië elkaar ont moeten en voor een beter wederzijdsch be grip". Het kan ons in Nederland niet onver schillig laten. Heelemaal niet onverschillig. Hoe tevredener Berlijn en Londen over elkaar zijn, hoe vrijer, openhartiger, informeeler en vertrouwelijker zij met elkaar omgaan, hoe geruststellender de toestand voor ons is. Want wij liggen tusschen deze ibeide groot machten in en d.e gedachte dat zij elkaar opnieuw te lijf zouden gaan moet iederen Nederlander wel doen huiveren. Temeer om dat het zoo lichtvaardig zou zijn te veron derstellen, dat wij er in een volgenden we reldoorlog opnieuw buiten zouden kunnen blijven. De machtsgroepeeringen van 1914 1918 bestaan niet meer, de strijdmiddelen zijn niet alleen ontzettend verergerd maar zouden ook een gansch andere strijdwijze tengevolge hebben, het luchtwapen -toen in zijn eerste stadium en eigenlijk nog erg primitief is nu een vervaarlijk apparaat geworden waarmee, zooals Japan onmisken baar aantoont, naar hartelust burgerbevol kingen kunnen worden uitgemoord. Het is nu maar de vraag of Halifax' be zoek aan Berlijn verdere gevolgen zal heb ben. Of de heeren het onderling over eenig bepaald punt eens zijn geworden weet nie mand. Het stilzwijgen wordt verklaard door de openhartigheid, vrijheid, vertrouwelijk heid enzoovoorts waarmee achter gësloten deuren gepraat is. Maar als er binnen korten tijd niet een of ander resultaat komt zal de onrust weer toenemen. Niet alleen de leiden de dag bladen maar ook het Gerucht, vooral ter beurze, zullen zich gaan doen gelden. De dagbladen zullen gaan vragen waar het nu eigenlijk hokt en of er soms iets mis is. Het Gerucht, dat gevaarlijker is, zal zeggen dat er iets mis is. En dan begint de ellende weer van voren af aan. Dit is, in een tijd als deze, de dagbladen, maar ook het Gerucht, vooral staatslieden, met Jachttentoonstelhngen als onschuldig voorwendsel incluis. Ze wekken een zekere hoop en als eri niets op volgt een nieuw en dikwijls versterkt wantrouwen. Want, zegt men dan, ze hebben -het gepro beerd en het blijkt nou dat er niets aan te doen is. Vandaar ook al het geschrijf, volgend op Halifax' bezoek, over de vraag of Von Neurath nu een tegenbezoek aan Londen zal brengen of niet. Velen -die dergelijk geprikkeld geschrijf lezen moeten zich daarover wel verhazen en denken: „Is dat nou zoo belangrijk? Komt het er nu zooveel op aan of die Duitsche minister al of niet naai' Londen za'l gaan en wanneer? Er hebben al zooveel ministers gereisd". Ja. Maar als von Neurath eenmaal gaat betee- kent het, dat Haüfax' mededeelingen in Lon den een zeker gevolg hebben gehad. De eenmaal gewekte hoop wordt dan ten zeerste versterkt. Hij zal dus niet gaan eer er een bericht uit Londen i's gekomen, dat een practisch zekere kans op een resultaat geeft. Anders krijgt men een nog - heviger reactie dan er nu zou kunnen komenals Hali fax' bezoek tot niets mocht lei-den. Waartoe zou het wèl kunnen leiden? Tot verdragen? U lacht schamper. We weten lang zamerhand wat verdragen waard zijnJa. Maar de overdreven hoop die ze eenige jaren geleden wekten moet nu toch niet omslaan in wanhoop. Want verdragen mogen dan geen langdurige waarde hebbenze kunnen op een bepaald ©ogenblik een toenadering betee- kenen en een tijdelijke opklaring, waarmee men tijd wint en in dien tijd wellicht de kans voor beter zal krijgen. Waijt de stroomingen des geestes ontwikkelen zich, storen zich niet aan de politieke manoeuvres van het oogen- blik en scheppen vaak onverwacht nieuwe mo gelijkheden. Dat is geen bewust staatsmanschap, geen ver vooruitziend beleid. _Neen, Zulk staats manschap wordt in de huidige wereld helaas niet gevoerd. Maar het kan terugkeeren, als de tijden er rijp voor zijn. En daarom moet men in de goede richting blijven streven. R. P. Zeppelinverbinding Duitschland— Amerika wordt hervat. (Naar gemeld wordt, verkeert Artis te Amsterdam in financiëele moei lijkheden door de spoedige nood zaak van betaling van aflossing en rente op obligaties. Het voortbe staan varri Artis wordt hierdoor bedreigd.) Artis, trotsche hof der dieren, Bron van Anxsterdamsch genot, Is zoo arm haast als de mieren, 't Is de zeehond in den pot. Tenzij men 't zoo aan kan leggen, Dat nieuw geld wordt gefourneerd, Dreigt dat men, om zoo te zeggen, In den aap is gelogeerd. Denk u even in, dat Artis Voor een schuld in veiling kwam, Artis, dat zoo heel apart is, Wat een ramp voor Amsterdam. Als het dierenvolk bij plokken Naar het buitenland zou gaan, En de welbekende hokken, Plotsling leeg kwamen te staan;"' Zoogdieren, reptielen, visschen, Weg uit hun vertrouwd domein, Wat zou Nederland ze missen, Die het nu zoo „dier"baar zijn. Als het zoo toch moest verkeeren, Artis eensklaps zonder dier, Slechts tot voeding van de beren En danberen van papier. Neen, zoover zal het niet komen. Alles komt nog voor elkaar, Als 't flink wordt ter hand genomen, Voor 't fatale volgend jaar. Opdat menschen dan en dieren van een zware zorg bevrijd, Artis' eeuwfeest kunnen vieren, Over zeven maanden tijd. P. GASUo. EXPOSITIE DAMESCONFECTIE - PELTERIJEN. HAARLEM - GR. HOUTSTRAAT 19 (Adv. ingez. Med.) Gereformeerde Kerk te Heemstede Een tweede predikant beroepen. Maandagavond werd een vergadering ge houden van de Geref. kerk te Heemstede ter beroeping van een tweeden predikant. Op het tweetal waren door den kerkeraad in al- phabetische volgorde gezet Ds. E. T. v. d. Boni te Helpman, en Ds. B. Holwerda te Kan tens. Beroepen werd ds. E. T. v. d. Born te Helpman Groningen) HET KWAAD KOMT UIT Maandag is door de Haarlemsche politie aangehouden een 21-jarige rijwielhersteller, die ten nadeele van een firma in de Zijlstraat bij wie hij een jaar geleden werkte, een groote hoeveelheid radiotoestellen, luidsprekers en gereedschappen tot een waarde van een paar honderd gulden had gestolen. Al die voorwer pen zijn m zijn woning m beslag genomen. De man is in verzekerde bewaring gesteld. De po litie zet het onderzoek voort. Franco principieel accoord met het zenden van enquêtecommissies Controle op beide delegaties verlangd. In Engelsche diplomatieke kringen wordt bevestigd, dat de Britsche am bassade te Hendaye van Franco ant woord heeft ontvangen op het voorstel tot uitzending van enquêtecommissies naar Spanje. De junta van Salamanca aanvaardt het voorstel in principe. De geheele tekst van de nota is nog niet te Londen ontvangen. Uit betrouwbare, hoewel niet officieele bron te Londen verluiden de volgende bijzonder heden omtrent Franco's antwoord; De antwoord nota is een lang en ingewikkeld .stuk, dat principieele aanvaarding behelst, maar zeer talrijke reserves bevat en een vra genlijst. De regeering van Salamanca legt den nadruk op de volgende punten: 1. Zij wenscht, dat er geen verwarring be staan zal over de functies der oommissie, die naar haar meening slechts belast kan zijn met het instellen van een onderzoek naar het aan tal vrijwilligers en niet de omstandigheden, waaronder zij teruggetrokken moeten worden, kan vaststellen. Zij wenscht derhalve nauw keurig te weten, welke bevoegdheden de dele gatie zal hébben. 2. Zij behoudt zich het recht van controle op de persoonlijkheden voor, die de delegatie zullen vormen, en op die welke de delegatie vormen, die naar Valencia zal gaan en vraagt derhalve, dat de namen der leden tevoren aan haar zullen worden voor gelegd. De toon van het antwoord is hoffelijk maar krachtig. Philip tie Laszlo overleden. Portretschilder van groote vermaardheid. Philip de Laszlo, de bekende portretschilder, voor wien Edward VII en vele andere be roemde personen geposeerd hebben, is op 68- jarigen leeftijd in zijn woning te Hampstead overleden. Laszlo, die van geboorte Hongaar was, werd in 1914 genaturaliseerd als En- gelsch onderdaan. In 1930 werd hij tot voor zitter der Royal Society of British Artists ge kozen. Extra bijdragen werkloosheids- subsidiefonds niet a fonds perdu. Regeering kan de gemeenten daarin niet tegemoet komen. In de memorie van antwoord inzake de begrooting van het werkloosheidssuibsidiefonds voor 1938 blijft de regeering, ook na de ken nisneming van het resultaat van de enquete, gehouden door de vereeniging van Nederland- sche gemeenten, hij haar oordeel, dat er in de ontwikkeling van den economischen toestand van Nederland aanleiding gevonden kan wor den om rekening te houden met een voorloo- pig bescheiden vermindering van de fin an- cièele nooden der gemeenten. Het resultaat van de enquete, dat overigens er niet op wijst, dat bij de gemeentebesturen de verwachtin gen bepaald in tegengestelde richting gaan, behoeft niet tot een ander inzicht te voeren. Bij de beoordeeling van dit resultaat mag toch niet uit het oog verloren worden, dat de en quete is gehouden op een tijdstip, dat de ge meenten nog niet bekend konden zijn met de jongste raming van de inkomsten van het gemeentefonds, voor het uitkeeringsjaar 1938- 193'9. De meeste gemeentebesturen zullen waarschijnlijk de formule-uitkeering uit het gemeentefonds, alsmede de opbrengst van de opcenten op de gemeentefondsbelasting, thans op een hooger bedrag kunnen uittrekken. De regeering betreurt het, dat het, gelet op de middelen van het fonds niet mogelijk is te voldoen aan het verlangen van verscheidene leden om de extra-bijdrage aan de gemeenten, welke deze behoeven voor het volle bedrag a fonds perdu uit te keeren. Wel is de regeering bereid, om de ruimte, welke bij het voortschrijden van de vermindering der werkloosheid aan de uitgaafzijde van de fondsbe- grooting ontstaat, allereerst te benut ten om op bedoelden maatregel terug te komen en daaraan zelfs voorrang te geven boven dekking van het na- deelig saldo van den dienst 1935. Stokers van de VEM weigeren te varen. Wegens slechte kwaliteit der kolen. IJMUIDEN Dinsdag. In verband met het feit, dat de stokers van de Vem den laatsten tijd voortdurend met slechte kolen heb ben moeten werken zijn er heden morgen moeilijkheden gerezen bij het uitvaren van de trawlers Alma, Utrecht en Caroline. De stokers van de Alma en de Caroline wenschen niet naar zee te gaan, wanneer niet de helft van den kolenvoorraad door een betere kwaliteit wordt vervangen. Ofschoon de Utrecht goede kolen aan boord heeft, is ook deze boot nog niet vertrokken, ook al in verband met dezelfde kwestie. Kwaliteitscontrole van landbouw- artikelen noodig. „Eisch des tijds", zegt minister Steenberghe. Aan een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp, houdende nieuwe bepalingen nopens het waarborgen van be paalde eigenschappen en hoedanigheden van uitgevoerde voortbrengselen van het land bouw-, tuinbouw-, veeteelt- en zuivelbedrijf (Landbouwuitvoerwet 1937) wordt het volgen de ontleend: De minister acht het van overheidswege bevorderen van een kwaliteitscontrole op ver scheidene landbouwexportartikelen een eisch des tijds. De ontwikkeling van het verkeer tus schen de groote internationale goederenmark ten wijst in een richting, waarbij de betee- kenis van die controle nog meer op den voor grond zal treden. De kamers zullen over de toepassing van de nieuwe landbouwuitvoerwet op concrete ge vallen evenzeer de gelegenheid weten te vinden tot hoor en wederhoor van den ver antwoordelijken minister als haar die ten deel gevallen is onder de werking van de landbouwuitvoerwet 1929. De van den minister gevraagde verzekering dat hij bij het stellen van kwaliteitseischen voor karwijzaad, maanzaad en mosterdzaad zal rekening houden, met de bijzondere aspec ten welke de uitvoer van die producten te zien geeft, wil hij gaarne verieenen. G. H. VEENHOVEN f In den ouderdom van 69 jaar is Maandag overleden de heer G. II. Veenhoven, oud-ad ministrateur bij de Rijksverzekeringsbank, officier in de orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal plaats hebben Za terdag 27 November a.s. op de Begraafplaats Westerveld, na aankomst van trein 13.14 uur. De heer Veenhoven was nog voorzitter van het Scheidsgerecht (Land- en Tuinbouw, On gevallenwet 1922). Verder was de heer Veenhoven tot voor kort penningmeester van het districtsbestuui en lid van het Hoofdbestuur der Winkelver - eeniging „Eigen Hulp". JOHAN HEESTERS WEER NAAR WEENEN. Onze Weensche correspondent schrijft ons: De Nederlandsche filmacteur en operette tenor Johan Heesters, die reeds sedert eenige jam te Berlijn werkzaam is, waar hij zoowel aan films medewerkt als op de planken ver schijnt, zal in December te Weenen optreden, en wel in het Scala-Theater, waar een nieuwe operette van den Weenschen componist Ro bert Stolz voor het voetlicht gebracht zal worden die den naam „Der süsseste Schwindel der Welt" draagt. De wereldpremière hier van zal op den 18en December plaats vin den. Heesters zal er de mannelijke hoofdrol in spelen. De voornaamste vrouwelijke rol wordt door Hilde Harmath vervuld. Zooals meen weet, heeft Heesters enkele jaren gele den gedurende geruimen tijd te Weenen ge speeld. Hij was hier aan de Volksopera ver bonden, waar hij avond aan avond triomfen vierde. Te Weenen is eigenlijk zijn groote carrière begonnen. Hij heeft gedurende zijn Weensche periode ook een tijdlang in het Scala-Theater gespeeld, waarin hij nu we derom zal optreden. Merkwaardigerwijze indertijd ook in een operette-achtige revue (of revue-achtige operette, net zooals u wilt!) van denzelfden componist Stolz, „Servus, servus" geheeten. SPAANSCH VRACHTSCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN. BARCELONA, 22 November (Reuter-A.N.P.) Het agentschap Febus meldt, dat het kleine Spaansche vrachtschip Cale el Cofauba met man en muis hedenmorgen is vergaan na de haven Castellon te zijn uitgeloopen. Castellon ligt op 45 mijl ten noorden van Valencia. Voor het schip in de diepte ver dween werd een ontploffing gehoord De oor zaak van de ramp staat niet vast. maar de mogelijkheid bestaat, dat het schip op een mijn is geloopen. RECORDPOGING PARIJS—SAIGON. DAMASCUS, 22 November (Havas). De vlieger Moench, die in den kortst mogelijken tijd van Parijs naar Saigon wil vliegen, is gisteravond om tien uur te Damascus aange komen, en onmiddellijk daarna weder op gestegen naar Karatsji. BRUNO MUSSOLINI VERBETERT EEN RECORD. ROME 22 November. 'Stefani-A NP.) Gisteren heeft pen drienvtori? vl^rtuie van het t"pp S 79 bestuurd door -nel Biseo en luitenant Bruno Mussolini, het interna tionale snelheidsrecord voor vliegtuigen met een nuttige last van 2.000 K.G. verbeterd, door een afstand van 1000 K.M. af te leg gen met een gemiddelde snelheid van 430.622 K.M. Het oude record stond met 423.618 K.M. per uur op naam van dezelfde piloten. Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnemcntsturieven op uanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elka regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek* Het woord is aan Fliegende Blaffer: De muren hebben ooren. Maar soms hebben ook de ooren muren. De salarisactie van ,,De Algemeene". Een verzoek aan de werkgevers om salaris- verhooging. Men s'chijft ons: Zooals bekend is, is door het Bondsbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden een actie ingezet, ter verkrijging van een periodieke verhooging per 1 Januari a.s. van 10 pet., met een minimum van f 10 per maand. In ver band met deze actie is door het bestuur van de afdeeling Haarlem aan alle werkgevers, die personeel in dienst hebben, behoorende tot de beroepsgroepen, welke de bond organiseert, een brief gezonden, waarin op salarisver- hooging wordt aangedrongen. In dezen brief wordt gewezen op de niet onbelangrijke verbetering van de conjuctuur in dit jaar, De bedienden hebben in de achter ons liggende crisisjaren, hetzij door stopzet ting van de periodieke verhoogingen, hetzij door directe salarisverlagingen, dikwijls ge paard gaande aan inkomstenderving, doordat geen tantième werd uitgekeerd, hun inkomen belangrijk zien verminderen. Hierbij komt nog. dat de koopkracht van het loon sedert September 1936 met ongeveer 5 pet. is gedaald, door de prijsstijging, welke tot nu toe is voortgevloeid uit de depreciatie van onze valuta. Al deze factoren hebben er toe geleid, dat het levenspeil van de groepen, wier belangen door den bond worden behartigd, in de loop der laatste jaren belangrijk is verlaagd en dat tienduizenden gezinnen van handels- en kantoorbedienden voortduren^ in groote zorg verkeeren. Tot zoover deze brief. Het afdeelingsbestuur heeft de overtuiging dat de billijkheid en rechtvaardigheid van dit werk algemeen zal worden erkend. Het ver trouwt dan gok, dat de Haarlemsche werk gevers dit inzicht deelen. zoodat bij de uit betaling van het salaris op den laatsten dag van dit jaar aan vele bedienden de blijde boodschap van verhooging zal worden mee gegeven. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De Wisselmarkt te Amsterdam had heden morgen een kaim verloop. In de koersen van de toonaangevende valuta's kwam niet veel verandering, waarbij in aanmerking dient genomen te worden, dat de Fransche en Brit sche egalisatiefondsen aanhoudend paraat blijven teneinde ongewenschte verschuivingen in de ouderlingen verhoudingen der lijdende deviezen te voorkomen. De Britsche ponden waren niet noemenswaardig veranderd en be wogen zich tusschen 9.01% a 9.01 7/16. De Amerikaansche dollars waren 1.80 1/16 a 1.80 3/16. De berichten uit Amerika en het verloop van Wallstreet komen overigens aan de appreciatie van het Amerikaansche ruil middel niet bepaald ten goede. Fransche francs waren prijshoudend en werden afge daan tegen 6.12V2 a 6.13. Belga's waren 30.65% a 30.66 1/2. In het disagio voor beide laatste deviezen was geen verandering gekomen. Zwitsersche francs waren 41,70'/i< a 41.71%, Duitsche marken 72.80 a 72,85. Tijdens het niet-officieele effectenverkeer bestond een zwakke stemming, die voort sproot uit de reactie in Wallstreet. De Ame rikaansche waarden werden over het alge meen lager afgedaan, De locale fondsen on dervonden hiervan den ongunstigen weerom slag, Koninklijken, Philips-aandeelen, H.VA.'s en Amsterdam Rubbers werden alle eenige procenten beneden de vorige prijzen afge daan. Scheepvaartpapieren werden eveneens lager geadviseerd. HEDEN: 14 PAGINA'S. Verdere invoering der Arbeidswet is te verwachten. 3 De positie der bedrijfsraden zal worden verbeterd. 3 Herziening der Vleeschkeuringswet is in voorbereiding. 3 De Chïneezen organiseeren een nieuwe verdedigingslinie; Woesi door hen ver iaten. 4 Het jongste bombardement op Alicante heeft een moorddadige uitwerking ge had. 4 Het aantal werkloozen te Haarlem is in de afgeloopen week weer toegenomen. 7 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Berlijn is tevreden. 1 J. B. Schuil over; „De arme millionajr", 2 Mr. E. Elias: Aan zijne excellentie Nieolaas van Mira. 3 Mr. J. H. van Gelderen: De anti-lawaai- campagne een gevaar voor den automo bilist? 3 Van onzen Berlijnschen correspondent: Het Derde Rijk als gastheer. 4 Henri van BoovenIlerfst aan de Adriati- sclic Zee. 5 II I» VertellingDoodenrare. 6 Oiiit (i:di In Luchtpo: t: rief. 7 Aljechin's oordeel over de revanche-match tegen Euwe. g Schaakrubriek g J. B. Schuil: Vondelherdenking. 12 K. de Jong: De Stem der Volks. 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op li Volgend jaar proefvlucht met de LZ 130. WASHINGTON, 23 November (Reuter- A.N.P.) Duitschland hoopt het volgend jaar de luchtschip-ver.bin ding tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten te kun nen hervatten. Reeds heeft het aan de Ver eenigde Staten om een nieuwe toesetemming tot landen verzocht. Men hoopt in het voorjaar een proefvlucht met de nieuwe Zeppelin LZ 130 te kunnen maken Spekexport-monopolie aan Landbouworganisaties aan geboden? Naar het Alg. Hbld. verneemt, heeft het col lege van agrarische Regeeringscommissaris- sen aan de drie centrale landbouworganisaties aangeboden, dat deze drie een lichaam zullen vormen, dat den monopolistischen spekexport van de Veehouderijcentrale zal overnemen. Den georganiseerden handel is hiervan, naar bij informatie bleek, op dit oogenblik nog niets bekend.

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 1