i u M i PHILIPS TL Uit Haarlem's Gemeenteraad. Juij hebben 6*4 directeuren Uanfabrieken opgebeld Dobbelmanvi lebber... man! DONDERDAG 25 NOVEMBER 1937 haariem's dagbrad Komt er Melkvoeding op de scholen? Een wij ziging in de Straatbelasting aangenomen, De raad besloot nog een poging bij Ged. Staten te doen om de vergoeding aan plaatsvervangende schoolhoofden te behouden. Woensdagmiddag vergaderde de Raad van Haarlem. Voorzitter: Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, burgemeester. Nieuw schoolgebouw in het Florapark? De afdeeling" Haarlem van Volksonderwijs heeft een adres tot den gemeenteraad gericht waarin zij met aandrang verzoekt, school 17 aan de Wilhelminastraat no. 43 a te ver plaatsen en daarvoor te bouwen een nieuw schoolgebouw op het terrein van de Haarlem- sche Schoolv er een iging aan het Florapark te Haarlem. De heer v a n D a m (V.D.) drong aan op een spoedige beslissing over zijn voorstel van een nieuwe school in het Zuiden der stad te bou wen. De heer Boes (V.D.) wethouder, zei, dat B. en W. reeds meer dan een jaar met deze zaak bezig zijn. Er zijn evenwel verschillende moei lijkheden die eerst overwonnen moeten wor den. In een volgende raadszitting komt een voorstel van B. en W. Misschien zal het dan noodig zijn de villa die nu in het Florapark staat, af te breken. Melkvoeding op de scholen. De heer Wolzak (A.R.) vroeg, in verband met het adres van de melkhandelaren om geen melk op de scholen te verstrekken) of B. en W. inderdaad het voornemen hebben melk aan de schoolkinderen te verstrekken. De heer VanTetering (r.-k.) vroeg of er nog een voorstel van b. en w. over de melkvoeding komt. De heer Boes (v.-d.)wethouder, zei, dat er nog niets gebeurd is. Het gemeentebestuur zal geen geld voor de melkverstrekking ge ven, de melk wordt gegeven door het Zuivel- bureau. Het is de vraag of de Raad beslissen kan of die melkverstrekking op de scholen al of niet zal geschieden. Er is gebleken dat ouders van 9000 kinderen zich bereid verklaard heb ben aan die melkverstrekking deel te nemen. Het bezwaar van de melkslijters geldt alleen dat zij buiten die melkverstrekking gehou den zouden worden. Maar daarover is nog geen beslissing genomen. De heer B ij v o e t (r.-k.) drong er op aan, dat de zaak in elk geval in den raad ge bracht zal worden. Van de 16000 schoolkin deren zullen slechts 9000 kinderen aan de melkvoeding deelnemen. Wordt er aan de kinderen zelf geen pressie uitgeoefend op de ouders die tot nu toe geweigerd hebben aan de melkvoeding steun te geven? Het geldt hier het organiseeren van iets op school wat een blijvend karakter heeft. De heer Boes, wethouder, zei dat het col lege van B. en w. geen initiatief in deze zaak hèeft genomen. Verder kan toegezegd worden, dat niets gedaan zal worden zonder den raad er van te voren in te kennen. Woon- en Winkelhuizen. De heer Van Kessel (r.k.) raadde B. en W. voorzichtig te zijn met het geven van ver gunningen om woonhuizen in winkelhuizen te veranderen, zooals nu in de Van Oosten de Bruynstraat. Bij zulke veranderingen komt het woonruimte-gedeelte meestal in het gedrang. Is het gedaan omdat op dit punt een winkel absoluut noodig is of om den eigenaar van dit huis te gerieven, opdat hij gemakkelijker van zijn pand kan afkomen. Er zijn in Haarlem al veel te veel winkels, ge tuige het rapport van de bedrijf stelling. De heer Castricum (r.k.) vond voor het nu aanhangige geval wel reden om een uitzondering te maken. De heer Rein al da (s. d. a. p.), wethou der, zei, dat de heer van Kessel bij dit een voudige voorstel het groote vraagstuk van de ordening op het winkelbedrijf ter sprake heeft gebracht, maar die quaestie komt later nog wel aan de orde. Ook wil spreker van de gele genheid gebruik maken om hulde te brengen aan de Kamer van Koophandel voor het rap port van de Bedrijf stelling. Wat het pand in de Oosten de Bruynstraat aangaat, is op te merken, dat het een woon huis en een rij winkels betreft. Het wordt ge heel als winkelhuis ingericht. De heer van Kessel: als wij vroeger op den verkeerden weg gegaan zijn, behoeven wij toch nu niet verder te gaan. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen alleen de heer van Kessel stemde tegen. Eervol ontslag. Ingekomen is een verzoekschrift van mej. S3. Duba, waarin zij eervol ontslag verzoekt als onderwijzeres aan school voor L.O. No. 6 aan de Ternatestraat. Wordt verleend. De heer J. D. Heykoop te IJmuiden verzoekt ontslag als ambtenaar bij den Keuringsdienst van Waren. Wordt verleend. Geldleening. B. en W. deelen mede, dat zij van de Na tionale Levensverzekering-Bank N.V., geves tigd te Rotterdam, een aanbieding hebben ontvangen voor een aan deze gemeente te verstrekken geldleening op onderhandsche schuldbekentenis a pari tot een bedrag van f 870.000 voor den tijd van 35 jaar tegen een rente van 3,5 pot. peh jaar, met de bevoegd heid voor geldgeefster om na 25 jaar de rente te verhoogen tot ten hoogste 4 pet. per jaar. B. en W. achten de voorwaarden van dien aard, dat zij den Raad voorstellen bedoelde aanbieding te aanvaarden en met de op brengst van deze geldleening het restant ad f 870.000 der 4 pet. geldleening, oorspronkelijk groot f 1.000.000 aangegaan ingevolge raads besluit van 8 Februari 1933 af te lossen. Goedgekeurd. Voorschot L.O. Het bestuur van het St. Lucia-gesticht te Rotterdam, verzoekt ten behoeve van zijn op 1 September 1937 geopende bijzondere school 3 voor gewoon lager onderwijs aan de Vel- serstraat 15, een voorschot op de gemeente lijke vergoeding over 1937, overeenkomstig art. 101 der lager-onderwijswet 1920. B. en W. geven in overweging, dit verzoek in te willigen. Goedgekeurd. V ond el-her denkin, Voorstel om aan B. en W. een bedrag van f 460 ter beschikking te stellen voor den aankoop van 9000 exemplaren van het be kende vers van den dichter „Wiltzangh",.ten einde deze plaat te doen uitreiken aan de leerlingen van de zesde en zevende klassen der openbare en bijzondere lagere scholen, van de U.L.O.- en Middelbare scholen en van het Gymnasium De heer Castricum (R.-K.) vroeg of er op de begrooting geld is om het besluit uit te voeren. Anders moet de raad het voorstel mis schien weer intrekken. De heer Peper (communist.) merkte op. dat de platen al verstrekt zijn. Hadden B. en W. niet eerder met hun voorstel kunnen ko men. De heer W e u s t i n k (r.k.) verheugde zich over het voorstel van B. en W. Het is evenwel jam mer dat de kinderen van de laagste klassen de plaat niet hebben gekregen. De heer Boes (V.D.)wethouder, zei dat er niet meer exemplaren te verkrijgen waren. Er is geen vrees, dat Ged. Staten bezwaar tegen dit raadsbesluit zullen maken. Op de opmerking van den heer Peper kan ik moeilijk antwooi'dén(gelach). Vroeger konden B. en W. niet met hun voorstel komen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Uitbreiding Christ. Opleidingsschool. Ingekomen is een vezoek van het bestuur der Vereeniging Chr. Opleidingsschool voor Gymnasiaal- en Middelbaar onderwijs eru In richting voor M.U.L.O. te Haarlem ,om me dewerking overeenkomstig art. 72 der Lager- onderwijswet 1920, voor de uitbreiding van zijn schoolgebouw aan den Dreef 20, met gen tweede lokaal, wegens toeneming van het aantal leerlingen der school voor uitgebreid lager onderwijs. B. en W. stellen voor, de gevraagde mede werking te verleenen en daarvoor beschikbaar te stellen een bedrag van ten hoogste f 8475. Goedgekeurd. Verbetering Koksteeg. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden -400; veriies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim 50; alle leden van een wijsvinger f 60; één of twee leden van een wijsvinger 25; alle leden van een anderen vinger ƒ15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk 30; enkel breuk ƒ15; polsbreuk ƒ15. Alles indien het gevolg van een ongeval. Voor de abonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaat nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar Voorstel om f 6000 beschikbaar te stellen voor het doen sloopen van de perceelen Kok straat 16 en 18 voor verbetering van den toe stand in die straat. Goedgekeurd. Voorstel om voor den prijs van f 2600 aan te koopen de perceelen aan de Brouwersvaart hoek Oranjeboomstraat. Goedgekeurd. Voorstel om met F. G. L. Botti grond te rui len aan het Schotervoetpad tegen grond aan de Ambachtstraat Goedgekeurd. Doortrekken Emmakade. Voorstel om over te gaan tot doortrekking van de Emmakade tusschen de Leeghwater- straat en de Koorstraat en voor de kosten voor het inrichten van dezen grond voor openbaren weg een bedrag van f 1700 be schikbaar te stellen. Goedgekeurd. - (Bovenstaande is reeds in een deel onzer vorige oplage opgenomen.) De plaatsvervangende schoolhoofden. Bij raadsbesluit van 23 Juli 1937, werd uit breiding gegeven aan de bestaande regeling tot toekenning van een belooning aan plaats vervangende hoofden van openbare- en bij zondere lagere scholen in geval van werke lijke waarneming van het hoofdschap vast gesteld bij raadsbesluit van 22 Januari 1936. In verband met de opmerkingen door Ge deputeerde Staten d.d. 4 Augustus 1937 heeft dit college bezwaar de op het besluit ver- eischte wettelijke goedkeuring te verleenen en wordt in overweging gegeven de intrekking ervan te bevorderen. B. en W. stellen voor, aan het verzoek tot intrekking gevolg te geven. De heer Posthumus (s.d.a.p.) zei dat hij t ten motie zou indienen om het voorstel van !b. en W. nog aan te houden. Dat is niet om tijd te winnen, maar omdat het voorstel on billijkheden tengevolge zou hebben. In het bij zonder zou door het voorstel het waarnemend hoofd van de Buitenschool getroffen worden, omdat die nu al 8 maanden waarneemt. Deze ambtenaar zou voor al dat extra werk nu geen cent vergoeding krijgen. Als de Raad deze motie aanneemt, kan nog met het college van Ged. Staten ovex-legd wor den of iets te redden is voor den betrokkene. Het is billijk, dat de onderwijzers in zoo'n geval een vergoeding krijgen. Waarom moet een hooger college den Raad in deze nu lastig vallen. Er is door Haarlem heel wat op onder wijsgebied bezuinigd. In de goede jaren voor de crisis gaf de gemeente aan openbaar onder wijs uit f 730.000. In 1937 is dat gedaald tot f 384.000. Het is dus een verlaging van 3V2 ton. De uitgaven voor het bijzonder onderwijs zijn in dien tijd gedaald van f 796.000 tot f 423.000. Voor het M.O. zijn de cijfers f 515 000 en f 296.000. In totaal voor onderwijs zijn de uit- j gaven f 2.041.000 en f 1.124.000. Een bezuini ging dus van bijna een millioen gulden. Er la dus geen reden om critiek uit te brengen op de gemeente Haarlem. Het gaat nu om mis schien f 200 in het jaar. De bezuiniging die ons nu wordt opgelegd is onreëel en onbillijk. Laat onze voorzitter de motie nu eens bij Gedeputeerde Staten toelichten. In zijn eerste rede is er zoo op gewezen, dat gezag geen dwingelandij mag worden. De heer Castricum (r.k.) betoogde, dat de reden dat Haarlem voor een financieel te kort staat is te vinden in het feit, dat de re geering te veel crisislasten op de gemeente heeft gelegd. De heer van Dam (V.D.) betoogde, dat de raad indertijd al een beslissing genomen heeft toen de verordening werd vastgesteld. Ged. Staten wisten dat. Het heeft geen zin om zich tegen de beslissing van Ged. Staten te ver zetten. De heer Visser (C.H.) zei dat er een mil lioen op onderwijs dus op opvoeding is bezui nigd omdat het geld moest uitgegeven worden voor voeding. De heer B ij y o e t (r.k.) was overtuigd van de goede bedoelingen van den heer Posthu mus, maar het is toch niet anders dan een slag in de lucht. Er wordt toch niets mee bereikt. B. en W. hebben reeds al het mogelijke gedaan om te trachten Ged. Staten te overtuigen, maar daarin is het college niet geslaagd. Wat voor nut heeft het als nu de Raad nog eens een poging doet. De positie van B. en W. wordt door zoo'n handeling verzwakt. De heer Noordhoff (s.d.a.p.) zei. dat Ged. Staten aan den Raad gevraagd hebben een raadsbesluit in te trekken. Om aan die taak te ontkomen kan de Raad nog trachten nog eens den nadruk te leggen op dé onbillijk heid van het verzoek van Ged. Staten. De heer Boes (V.D.), wethouder, zei dat de Raad en B. en W. overtuigd zijn van de onbillijkheid van de zaak. Het gaat om de vraag of Haarlem iets zal mogen doen dat niet toegestaan is aan andere gemeenten die extra rijkssteun krijgen. Het is zeker, dat de motie Posthumus niets zal uitwerken. Daarom is het beter die motie niet aan te nemen. De heer Posthumus betreurde het dat zijn motie niet meer steun gekregen heeft. Hij pleitte er nogmaals voor door aanneming der motie nog een poging te doen om iets te redden voor den betrokken onderwijzer. De motie zou alleen succes kuunnen hebben als zij met groote meerderheid werd aangeno men. De motie werd aangenomen met 20 tegen 18 stemmen. Wijziging Straatbelasting. In verband met de circulaire van Ged. Staten van Noord-Holland d.d. 24 Maart j.l., aan de gemeente Haarlem dient met het oog op de richtige heffing der Straatbelas ting rekening te worden gehouden met het arrest van den Hoogen Raad van 2 December 1936, volgens welk arrest de belasting bij eigendomsovergang van gebouwde en onge bouwde eigendommen niet kan worden gevor derd van den nieuwen verkijger over het loo- pende en het vorige jaar. Daar art. 8 der des betreffende heffingsverordening derhalve niet meer verbindend is, behoort thans een bepaling te worden opgenomen, volgens welke bij eigendomsovergang de belasting door den nieuwen verkrijger slechts verschuldigd is over zooveel maanden van het loopende be lastingjaar, als er na den datum van over gang nog niet verstreken zijn. B. en W. stellen voor de verordening te Vondellierdenkinof R.-K. Leeszaal, Lezing van den heer Jos. Vandervelde. In het gebouw van de R.K, Leeszaal hield de heer Jos. Vandervelde Woens dagavond een voordracht over den dichter Vopdel, met als onderwerp: „Waarom Vondel zijn Constantijn ver nietigde". Er is geen verklaring van den dichter zelf hierover, aldus spr., en ook litterair is geen oorzaak aan te wijzen, Biografisch zijn er slechts veronderstellingen. Vondel heeft het zeker niet uit onmacht gedaan, doch hij heeft de gedachte verwerkelijkt in ander werk. Waarschijnlijk zijn het dan ook staatkundige gebeurtenissen geweest, die van invloed zijn geweest op de vernietiging van Vondel's drama. Vondel leefde in een tijd, waarin de nieuwe eenheid der Renaissance voortdurend terrein won. Zijn studie van de Grieksche wijsbegeei-te opende voor hem ook het werk der kerkvaders, die in hun kerkvergadering van 325 de betee- kenis van Christus' dood opnieuw interpre teerden en dezen toen niet meer zagen als het doel van zijn komst op aarde, doch als on derdeel van de groote heilseconomie. Ook Con stantijn had zijn plaats in deze heilseconomie. Daarom bezong hij hem later in zijn „Heer lijkheid der Kerke". Na de pauze besprak de heer Vandeiwelde Vondel's „Faëton", waarin Vondel's latex-e be rustende Stoïcij nsche levenshouding, maar ook zijn lijden zijn weerspiegeld. Het vader- en zoonmotief vinden we hierin duidelijk tot uit drukking gebracht. In Haarlem's Stadhuis be vindt zich een schilderij van Jan de Bray, waarop een koning is uitgebeeld, die boete doet voor de zonden van zijn zoon. De Bray, die waarschijnlijk een huisvriend van Vondel is geweest, heeft op deze schilderij waarschijn lijk Vondel afgebeeld, een toespeling makend op het gedrag van diens zoon Joost, dat den dichter zooveel leed bezorgd heeft. Aan het slot van deze interessante lezing, die door den spreker in een zeer bloemrijke taal werd voorgedragen, werd den heer Vandex-- velde dank gebracht voor het initiatief voor deze Vondelherdenking. Het ligt in de bedoe ling van het bestuur der Leeszaal, in de toe komst meerdere lezingen te organiseeren. KINDERKOOR „INTER NOS". Door het kinderkoor „Inter Nos", dirigent Jan Booda, zal a.s. Maandagavond 29 Novem ber in het Gem. Concertgebouw een concert ge geven worden. Naast één en tweestemmige lie deren, zal de bekende Ruyter Cantate uitge voerd worden, waarin de soli gezongen zullen worden door Mej. Annie Dinkla en den heer Jac. Lagas. De begeleiding is in handen van Mevrouw NeumanLeeflang. SOIREE-DANSANTE H.H.V. Men verzoekt ons mede te deelen dat aan de soiree-dansante van de H.H.V.die zooals men weet Zaterdag 27 November in het Concert gebouw zal worden gehouden, ook nog mede- wei'king zal worden verleend door een dans paar, terwijl de baldixectie gevoerd zal worden door de „School of Dancing de Jong" uit Am sterdam. Een échte ZAALBERG deken kost f !<>.- (Adv. Ingez. Med.) wijzigen in den door Ged. Staten gewensch- ten zin. Van meer dan een zijde bereikte B. en W. in den loop der laatste jaren het verzoek om ten aanziexi van de heffing der Sti-aatbelasting de verkrijging eener meer billijke regeling te bevorderen, inzonderheid voor zooveel het betreft het verleenen van ontheffing bij leeg staan van zelfstandige perceelsgedeelten ge durende zekeren tijd. De thans geldende ver ordening staat alleen het verleenen van ont heffing toe, indien het geheele gebouwde eigendom met zijn gebouwde aanhoorighe- den gedurende 6 achtereenvolgende maanden heeft leeggestaan. B. en W. erkennen de on billijkheid van deze bepaling en stellen voor, aan het verlangen van vele huiseigenaren te voldoen, door art. 7 der heffingsverordening zóó te wijzigen, dat ook de mogelijkheid van het verleenen van ontheffing bij leegstaan van zelfstandige perceelsgedeelten wordt ge opend. De heer Castricum (r.-k.) was niet overtuigd, dat de verordening gewijzigd moet worden. Hoeveel zal de heirziening aan de ge meente kosten? De heer Wolzak (a.-r.) vond het jam mer dat het voorstel van B. en W. niet eerst in de financieele commissie is gebracht. Hij vestigde de aandacht op enkele bepalingen ixx de nieuwe verordening die z.i. niet ge- wenscht zijn. De heer V a n D a m (v.-d.) vroeg inlichtin gen over de artikelen betreffeixde ontheffin gen. De heer Van der Wall (c.-h.)wethou der, zei dat de gemeente niet minder aan straatbelasting zal ontvangen. Het gaat er alleen om wie betalen moet als een huis van eigenaar verandei-t. De bepalingen omtrent ontheffingen zijn zoo billijk mogelijk gere geld. Als er een belangrijke wijziging dei- verordening komt zal die in de financieele commissie gebracht worden. Het voorstel van B, en W. werd aangeno men Benoemingen. Benoemd worden: tot onbezoldigde ambte naren van den Burgerlijken Stand de hee- ren M. A. Reinalda, K. J. van Kampen en G. F. Weber; tot ambtenaren bij den Keuringsdienst van Waren de heeren J. Groen, r. C. Visser en C. H. Vos; tot leerai-en aan de Gemeentelijke Avond- chool voor Nijverheidsonderwijs de heeren F. J. Drost, ir. H. J. Stniyk, W. B. Groeneveld, J. A. L. Kusters en S. Pal. Géén. Vooruit betaling SCHOTERWEG 1. TELEFOON 16659. (Adv. Ingez. Med.) IJsclub voor Haarlem en Omstreken. De banen onder water. Het bestuur van de IJsclub voor Haarlem en Omstreken heeft weer een bewijs van acti viteit geleverd. Het heeft de banen aan de Klevei-laan onder water laten zetten. REVUE PADVINDERS VEREENIGING NEDERLAND Woensdagavond vond in de groote zaal van Moolen, Kleine Houtstraat, een uitvoering plaats van de Nederlandsche Padvinders Ver eeniging. Deze uitvoering werd voorgedragen in den vorm van een revue, welke door de padvinders zelf was samengesteld en opgevoerd Het publiek, voornamelijk bestaande uit oudei-s en familieleden van de padvinders, ble ken, gezien het enthousiaste en langdurige applaus, dat na ieder nummer opklaterde. het programma zeer te waardeeren We kunnen uit het programma, dat een groote verscheidenheid bood, het werkelijk aai-dige voordx-achtje noemen „Dickie Goo chem", dat door drie welpen gespeeld werd. Het werd zeer aardig voorgedragen. Zeer in den smaak viel ook het. stukje: „Het ziekenhuis". Zoowaar was daar ook een Engelschman, die een paar liedjes uit de bekende padvinders film; „The Gang Show" zong. Jammer, dat hij de tekst af en toe vergeten was, doch dat werd hem met het oog op het feit, dat hij zonder begeleiding zingen moest, gaarne vergeven. De geheele avond viel zeer in den geest der aanwezigen aangezien door dit uiterst aez^l- lig samenzijn de vriendschapsbanden ongetwij feld weer versterkt zxxllen zijn. Een echte padvinders-avondl en gevraagd: „Welke tabak vindt U de beste?" 222 hebben woedend de telefoon op de haak gegooid (omdat zij dach ten dat 't een ongepast grapje was). 13 hebben kwaad ge antwoord: „Meneer, dacht U dat ik niets anders- te doen had 7 zeiden heel beleefd: „Ik rook niet." 402 antwoordden „IBISI" (Adv. Ingez. Med.) Dr. Frank-Fonds. Na het ovex-lijden van den algemeen geaclx- ten kinderarts E. S. Frank werd een comité opgericht om zijn xxagedachtenis te eeren door stichting van een fonds tot uitzending vaxx onvermogende kinderen, die op een andere wijze niet geholpen kunnen worden. Op de stichting-vergaderixig, j.l. Dixisdag gehouden ten overstaaxi van notaris Joh. Wildschut, deelde de penningixieester Mr. J. W. v. d. Vlugt mede, dat een mooi bedrag, waarover het bestuur tevredexx mag zijn, is binnengekomen. Aaxi de vriendelijke gevex-s zullen nog per circulaire nadere mededeelin- gen worden gedaan. Het bestuur van het Dokter Frank-Fonds zal worden gevormd door: Dr. W. B. Smit, direct. Gem, Geneesk. Dienst, voorzitter; mevr. N. Posthumus Meyjes—Muysken, secx-e- taresse; Mr. J. W. v. d. Vlugt, penningmeester; mevr. A. C. FrankVisser en Mr. Til. A. Wesstra. Zij, die nog wenschen bij te dragen, gelieven dit te doen door te gireeren op postrekening No. 2292 van de firma Guépin v. d. Vlugt te Haarlem. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De laatste weken voert het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een landelijke actie om leden te werven. Ook de afdeeling Haarlem blijft niet achter. Deze actie sluit hier piet een propagandavergadering op Woensdagavond 1 December in het gebouw van den Protestan tenbond. Het programma meldt o.a. vertoonen van vogelfilms door Jan P. Strijbos, rede van dr. W. Banning en zang van het dubbelmannen- kwartet „Euphonia" directeur de heer Nico Hoogerwerï. SYNAGOGENDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 3.45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Avonddienst te 4.42 uur. Chanoekoh: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 uur. Middag- en avonddienst te 3.45 uur. Talmoed Torah: Sabbath te 12 uur. Chanoekoh niet. De Ochtenddienst op Chanoekoh, alsmede Talmoed Torah vindt plaats-in het Gemeente gebouw, Lange Wijngaardstraat 14. De overige diensten worden verricht ter Synagoge, Lange Begijnestraat 11. TENTOONSTELLING ARBEIDSPRODUCTEN IN HET PROV. ZIEKENHUIS Woensdag is in de zaal „Musis Sacrum" vaxi het Provinciaal Ziekenhuis een tentoonstelling geopend van arbeidsproducten, die door de pa- tienten van het Provinciaal Ziekenhuis zijn vervaardigd. Woensdagmiddag was er een buitengewoon druk bezoek; er werd ook veel verkocht. De tentoonstelling geeft een goed beeld van de prestaties van de patiënten; men was ver baasd over den aard en de afwerking dei- producten. Men vindt er kinderspeelgoed, weefwerk op allerlei gebied, voorwei-pen van pitriet, matten, kleeden, cartonnage enz. Een nieuw artikel Ls gebreide kinderkleeding, dat gemaakt wordt door vrouwen, die door haar toestand niet op de werkplaats te werk kunnen worden gesteld en die nu onder lei ding op de afdeeling deze stukken vervaardi gen. Hoezeer het wex-k der patiënten op prijs wox-dt gesteld, blijkt uit de opdracht van het gemeentebestuur van Heemstede om een hand ;eweven Smyrna kleed te maken voor de Raadszaal met het ingeweven wapen van Heemstede De belangstelling voor den winkel is zóó root, dat deze drie dagen open is gesteld en wel Maandag en Woensdag van 2—5 en Vrij dag van 9—12 en 2—5. Ondanks deze uitbrei ding was het nog noodig om deze tentoonstel ling te organiseeren, die ook heden Donder dagavond van 7 uur tot half tien geopend Ja,

Haarlem's Dagblad | 1937 | | pagina 11